Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι σκοπιές μετά θα είναι ομαδικές και αντί για όπλα θα κρατάνε σφεντόνες...

 

Mε τις σφεντόνες δεν μπορείς να κάνεις παρουσιάστε.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εμένα μου ήρθε μετάθεση για Αλεξανδρούπολη 21 ΕΜΑ.

1)Γνωρίζει κανένας αν είναι καλά εκεί;

2)Από εκεί έρχεσαι μετά Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου ήρθε μετάθεση για Αλεξανδρούπολη 21 ΕΜΑ.

1)Γνωρίζει κανένας αν είναι καλά εκεί;

2)Από εκεί έρχεσαι μετά Αθήνα;

Εχει τρεξιμο εκει πανω..!! ναι μετα ερχεσαι Αθηνα,μετα απο 6μηνες νομιζω!

ολοι οι "μαυροι" τρεχουν εκει! :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι ειδικότητα είμαι σιτιστής,τώρα δεν ξέρω αν θα πάω κατευθείαν Αλεξανδρούπολη και θα εκπαιδευτώ εκεί στην ειδικότητα μου ή πρέπει να πάω στην Σπάρτη που εκπαιδεύονται οι σιτιστές και μετά να φύγω για Αλεξανδρούπολη.Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί μέχρι την παρασκευή ήμουν πυροβολητής άρματος Μ48 και θα έμενα για εκπαίδευση για 1 μήνα Αυλώνα και την Παρασκευή μου άλλαξαν την ειδικότητα και με έκαναν σιτιστή.
Link to comment
Share on other sites

Paidia an einai kaneis 298seira mixaniko,min Erthei mytilini 98tagma mixanikou ethnofylakis.milame gia trela xwsimata!to poio mavro stratpedo mixanikou st4n e5lada[/

 

 

 

γιατι τοσο χαλια ρε φιλε ιμουν εκει το διαστημα απο τον περασμενο αυγουστο ως τον δεκεβρη αλλα ενταξει τιν παλεβα.

 

οταν λεσ xwsimata τι εννοεις αγγαρειες? γιατι οσο ιμουν εκει δεν υπηρχαν.

 

αμα θες να δεισ χωσιματα ελα μια βολτα απο το 725 τμχ στο μενιδι να δεισ τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

To 508 Mixanokinito Tagma pezikou pou einai re paidia;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

To 508 Mixanokinito Tagma pezikou pou einai re paidia;

Εκει ημουν 508 μηχανοκινητο ταγμα πεζικου.ειναι στα Ρυζια Ορεστιαδας,υπολογισε καμια 15 χιλιομετρα πιο πανω απο την Πολη της Ορεστιαδας.εχεις ακουσει για το φεστιβαλ του Αρδα που γινεται καθε καλοκαιρι.εκει ειναι..(με μια λεξη θα σου περιγραψω τις συνθηκες..) Πικρα! :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

33 ema Polυκαστρο σε λίγες βδομαδες..

Αυτη ειναι αερομετακινομενη ταξιαρχεια.εχω περασει απο εκει 1μηνα απο το 523 αν θυμαμαι καλα μ/κ τπ,αλλα την εκανα γρηγορα..για εβρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

egw paw ws ΠΑΜΑ (τεθωρακισμενα)

κ ακουσα καλα σχολια..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως μια μικρή πιθανότητα να έχει μείνει κάποια εκρεμμότητα με το master. Διάβασα ότι το Δεκέμβρη που πέρασε ψηφίστηκε ρύθμιση που προβλέπει αναβολή για μία ΕΣΣΟ για κοινωνικούς λόγους (προσωπικούς κτλ.) Πιστεύετε ότι είναι δύσκολο να την πάρει κάποιος αν τη χρειαστεί;

 

Περιπου στην ιδια κατασταση βρισκομαι κι εγω... Γνωριζει κανεις τι ακριβως δικαιολογητικα χρειαζονται για την αναβολη κατα μια ΕΣΣΟ για κοινωνικους λογους;

 

Ευχαριστω.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,τελικά δεν έφυγα για Αλεξανδρούπολη γιατί είχαν κάνει λάθος στην μετάθεση,ήταν για άλλον και την ανακοίνωσαν σε εμένα.Πάω με την ειδικότητα σιτιστή στην Σύμη.Γνωρίζει κανείς αν είναι καλά εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,τελικά δεν έφυγα για Αλεξανδρούπολη γιατί είχαν κάνει λάθος στην μετάθεση,ήταν για άλλον και την ανακοίνωσαν σε εμένα.Πάω με την ειδικότητα σιτιστή στην Σύμη.Γνωρίζει κανείς αν είναι καλά εκεί;

καλα ειναι..οι φανταροι ειναι περισσοτεροι απο τους κατοικους(γυρω στα 3000ατομα ειναι το νησι) :p

καλα περιττο να σου πω οτι θελεις 20 ωρες απο πειραια με καραβι για να φτασεις.εχω παει διακοπες.οι εταιριες που πανε ειναι G.A. FERRIES & DANE SEA LINES.οσο για τα δρομολογια αν θυμαμαι καλα ητανε 3 φορες την εβδομαδα.

Επισης τραπεζες που θα βρει στο νησι ειναι Εθνικη και Eurobang.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι στα νησια αν εχει κοσμο κ συχνη συγκοινωνια.

 

να δω στο πολυκαστρο πως θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι στα νησια αν εχει κοσμο κ συχνη συγκοινωνια.

 

να δω στο πολυκαστρο πως θα ειναι..

εκει θα ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΚΡΑ :( αλλα το μονο που σε σωζει ειναι οτι σε μιση ωρα εισαι Θεσσαλονικη και καπως ξεχνιεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους θα αρέσει το παρακάτω post σε άλλους θα τους προκαλέσει γελιο, σε άλλους θα τους θυμίσει πολλά γιατι πανώ απο όλα το καλύτερο στον στρατό είναι οταν φιδιάζεις.

 

Εμπνεωμενος απο αυτό εφτιαξα μια λίστα με αντιστοιχίες ζώων και βαθμών για να αποδώσουμε στον κάθε φαντάρο το μεγεθός του φιδιάσματος που ρίχνει. Ιδού λοιπόν:

 

Μυρμύγκι=Στρατιώτης. Ο απλός και ταπεινός σταρτιώτης που κάνει όλες τις υπηρεσίες,δεν γλυτώνει ουτε αναφορές και γενικά κανει περισσότερα απο οτι πρέπει

 

Μεταξοσκώληκας=δεκανέας. Εδω ο στρατιώτης κάνει τα εντελώς απαραίτητα αλλά και πάλι δεν αποφεύγει τις δουλειές που του επιβάλλονται

 

Σκουλήκι=Λοχίας. Ε εδω κάτι πάει να λουφάρει οποιός ανήκει στην παραπάνω κατηγορία

 

Σκουληκαντέρα=Ανθυπαστιστής. Δικαιωματικά όποιος γλυτώνει απλά απο αναφορές

 

Χέλι=Ανθυπολοχαγος. Ε χελι είναι ελλίσεται και χώνει άλλους

 

Νερόφιδο= Υπολοχαγος. Όταν ακόμα και στις υπηρεσίες τον αλλάζουν νωρίτερα

 

Φίδι-= Λοχαγός. Φίδιαζει και γλυτώνει απο αναφορές,αγγαρείες

 

Σαίτα= Ταγματάρχης. Προσπάθει και ξεφευγει απο αρκετά

 

Όχια=Αντοσυνταγματάρχης. Όταν κάποιος γλυτώνει απο τις πρωινές καθαριότητες δικαιωματικά ανήκει στην κατηγορία

 

Κροτάλιας=Σνταγματάρχης. Αρχη του καλού φιδιάσματος

 

Βόας= Ταξιάρχος. Ενα καρτελάκι αρκει για να γίνουν μόνο η υπηρεσία

 

Κόμπρα= Υποστράτηγος. Εδω κάνει τα καλύτερα χωσίματα σε άλλους γλυ΄τωνοντας όλες τι υπηρεσίες και τις καθαριότητες

 

Ανακόντα= Αντιστρατηγός. Πλησιάζει το τέλειο αλλά δεν μπορεί να πιάσει καθως πηγαινει σε αναφορές

 

Λερναία Υδρά= Στρατηγός. Καλά εδω μιλάμε για το απόλυτο φίδιασμα. Είναι ζήτημα κάποιος που είναι σε αυτή την κατηγορία να εχεί κάνει πάνω απο 10 υπηρεσίες και επιπλέον βρίσκεται στο στρατόπεδο ελάχιστες μέρες. Είναι ελεύθερος φρουρών και υπηρετει απλά για να υπηρετεί

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

33 ema Polυκαστρο σε λίγες βδομαδες..

 

καλα ειναι στα νησια αν εχει κοσμο κ συχνη συγκοινωνια.

 

να δω στο πολυκαστρο πως θα ειναι..

 

Αυτη ειναι αερομετακινομενη ταξιαρχεια.εχω περασει απο εκει 1μηνα απο το 523 αν θυμαμαι καλα μ/κ τπ,αλλα την εκανα γρηγορα..για εβρο.

 

Η 33 είναι μηχανοκίνητη ταξιαρχία, η αερομεταφερόμενη είναι στην Ν.Σαντα η 71.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι καλα,οταν ημουν εγω το 98' ετσι ηταν τα πραγματα.οπως και να εχει ειναι πικρα...εγω μονο εναν μηνα εκατσα και εβαλα "δοντι" για να φυγω πιο νωρις για Εβρο! κατι που καταφερα..γιατι κανενας δεν ηθελε το μακρυα...και τους εφαγε το κοντα και η εμπλοκη/ασκηση παραμασχαλα :!:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πόση είναι η αναβολή για ΑΕΙ και πόση για μεταπτυχιακό; Ισχύει το 27 και για τα δύο που λέει το ΟΜΗΡΟΙ.gr;;; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...