Jump to content

Περίεργο μήνυμα στο καρτοκινητό μου!


petran66
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια,ελαβα στο f2g2 καρτοκινητο μου απο το νουμερο:447855968686(Αγγλικο προφανως),αυτο το μηνυμα:YOUR MOBILE NUMBER HAS WON 2,000,000.00 POUNDS IN THE BLACKBERRY UK MOBILE PROMO,FOR CLAIMS SEND EMAIL YOUR NAME,MOBILE NO & COUNTRY TO blackberrypay@europe.com

Εχει ερθει σε καποιον αλλον παρομοιο?Μαλλον προκειται για καμια παπαρ@α ετσι?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ελαβα στο f2g2 καρτοκινητο μου απο το νουμερο:447855968686(Αγγλικο προφανως),αυτο το μηνυμα:YOUR MOBILE NUMBER HAS WON 2,000,000.00 POUNDS IN THE BLACKBERRY UK MOBILE PROMO,FOR CLAIMS SEND EMAIL YOUR NAME,MOBILE NO & COUNTRY TO blackberrypay@europe.com

Εχει ερθει σε καποιον αλλον παρομοιο?Μαλλον προκειται για καμια παπαρ@α ετσι?

 

Aλίμονο να μην είναι και π@@@@@....:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ελαβα στο f2g2 καρτοκινητο μου απο το νουμερο:447855968686(Αγγλικο προφανως),αυτο το μηνυμα:YOUR MOBILE NUMBER HAS WON 2,000,000.00 POUNDS IN THE BLACKBERRY UK MOBILE PROMO,FOR CLAIMS SEND EMAIL YOUR NAME,MOBILE NO & COUNTRY TO blackberrypay@europe.com

Εχει ερθει σε καποιον αλλον παρομοιο?Μαλλον προκειται για καμια παπαρ@α ετσι?

 

Εχει τυχη να το στειλουν ακριβως το ιδιο κ σε μενα, κ σε συμβολαιο μαλιστα

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

...

τι ακριβώς είναι αυτό το μήνυμα?

 

Δόλωμα μήπως και πιάσουν κάποιους κορόιδα.

Δυστυχώς πιάνουν αρκετούς, παγκοσμίως, που ακόμα συνεχίζουν να τρώνε κουτόχορτο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι,τι κανουμε,πως σταματαμε τη ληψη sms απο το συγκεκριμενο νουμερο?Δεν ξερω αν παιζει ρολο,αλλα εχω iphone 4(οχι jb).Μηπως υπαρχει καποια δωρεαν εφαρμογη για τετοιες περιπτωσεις?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθα στο club !! μου ρθε και μενα αυτη η π@π@τζα... ενταξει ευτυχως τοσα χρονια στο κουρμπετι, πλεον αναγνωριζω τα spams, αλλα για να το στελνουν σε τοοσους (γιατι απ ο,τι ειδα με μια απλη αναζητηση της δ/νσης blackberrypay@europe.com, βγαζει αρκετα αποτελεσματα κι ολα αποριας...) δυστυχως σημαινει οτι πουλαει... :/ :/
Link to comment
Share on other sites

Η πλακα ειναι,οτι μου ηρθε και 2ο μεσα σε 20 ωρες περιπου!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλού κακού δεν ενημερώνετε και την εταιρεία σας; Είδα και ένα άλλο μέλος, στο υποφόρουμ της Κοσμοτέ και έχει ανοιξει θέμα για το ίδιο πρόβλημα! Ενημέρωστε όλοι, μήπως φράξει το νούμερο η εταιρεία σας!:)
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα, 3 φορές από το μεσημέρι μέχρι τώρα από το 447779973403.

Έχω Cosmote καρτοσυμβόλαιο άρα μάλλον δε παίζει θέμα με τον πάροχο αφού το έχετε και στη Wind το θέμα.

Από που όμως να αλίευσαν τα νούμερά μας? Εγώ κινητό έχω δηλώσει σε Paypal, ebay και σε μια παραγγελία από shoes dot com.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το λαθος να το βαλω μεσα στο λογαριασμο του itunes!Και τωρα μολις το εβγαλα καλου-κακου.Μαλλον απο κει το βρηκαν,γιατι δεν θυμαμαι να το εχω δωσει καπου αλλου!Θεωρω καπως απιθανο να το βρηκαν μεσω Wind,τηλ.καταλαγου κλπ.γιατι το εχω απορρητο!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα, 3 φορές από το μεσημέρι μέχρι τώρα από το 447779973403.

Έχω Cosmote καρτοσυμβόλαιο άρα μάλλον δε παίζει θέμα με τον πάροχο αφού το έχετε και στη Wind το θέμα.

Από που όμως να αλίευσαν τα νούμερά μας? Εγώ κινητό έχω δηλώσει σε Paypal, ebay και σε μια παραγγελία από shoes dot com.

κι εγω εκανα μια αγορα με αυτο το νουμερο (ευτυχως το χω για 2ο) ας ελπισουμε οτι θα λυθει αμεσα:cry:

εμενα μου ερχεται απο +447855968686

Edited by billakosss

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιπόν, το ίδιο μήνυμα έλαβα και γω προ ολίγου.. Καθόμουν και κοιτούσα το κινητό μου σαστισμένη, γιατί ήταν πραγματικός αριθμός ο αποστολέας αντί τις μπούρδες τύπου 54450 κλπ κλπ.'Ετσι, για μια στιγμή σκέφτηκα,"λες ρε επιτέλους να γύρισε ο τροχός"? Μετά επανήλθα στην πραγματικότητα :p..Ο αποστολέας είχε γερμανικό νούμερο αντί τα αγγλικά που έχω δει παντού στο ίντερνετ ότι τους στέλνουν, ήταν το : +491601635251 :p..Μαιλ δεν έχω λάβει όπως ορισμένα άτομα, όμως έχω κάνει και γω αγορά με αυτόν τον αριθμό, που ευτυχώς και γω 2ο το έχω...Αν είναι δυνατόν δηλαδή..-.-' Edited by Elena947
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μηνύματα με παραπλανητικό περιεχόμενο λαμβάνουν στο κινητό τους τηλέφωνο, το τελευταίο χρονικό διάστημα, αρκετοί πολίτες. Σκοπός των αποστολέων είναι η συλλογή προσωπικών δεδομένων των παραληπτών και η εξαπάτηση αυτών.

 

Τα συγκεκριμένα μηνύματα είναι γραμμένα στην αγγλική γλώσσα και έχουν ως αποστολέα αριθμό κινητού τηλεφώνου από το εξωτερικό. Αποτελούν δε παραλλαγή - εξέλιξη των νιγηριανών απατών, αφού αποστέλλονται μέσω κινητού τηλεφώνου και όχι μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή αλληλογραφίας, όπως παλιότερα.

 

Στα μηνύματα αυτά αναφέρεται ότι ο αριθμός κινητού τηλεφώνου του παραλήπτη έχει κερδίσει δύο εκατομμύρια ευρώ. Το περιεχόμενο του μηνύματος έχει ως εξής :

 

«YOUR MOBILE NUMBER HAS WON 2,000,000.00 POUNDS IN THE BLACKBERRY UK MOBILE PROMO, FOR CLAIMS SEND EMAIL YOUR NAME, MOBILE NO & COUNTRY TO blackberryyou@europe.com»

 

Οι παραλήπτες τέτοιων μηνυμάτων καλούνται να αποφεύγουν να τα ανοίγουν, σε καμία περίπτωση να μην λαμβάνουν υπόψη το περιεχόμενό τους και να μην απαντούν στους αποστολείς.

 

Παράλληλα, οι πολίτες μπορούν να ενημερώνουν τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, προωθώντας το σχετικό μήνυμα στο e-mail ccu@cybercrimeunit.gr, αλλά και τηλεφωνικά στην 24ωρη γραμμή καταγγελιών 11012.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...