Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με παρατεταμένο πάτημα σε κάποιο πλαίσιο εισαγωγής κειμένου, ανοίγει ένα παράθυρο που σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις πιο πληκτρολόγιο θέλεις να χρησιμοποιείς. Θα πρέπει βέβαια πρώτα να το έχει ενεργοποιήσει από μενού -> ρυθμίσεις ->γλώσσα και πληκτρολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

 

Πιστευω ειναι το καλυτερο smartphone που κυκλοφορει σε αυτη την τιμη και σκεφτομαι να το παρω, απλα εχω μερικες απορειες:

1. Η μπαταρια του τελειωνει σχετικα γρηγορα?

2. Θα υποστηριζει android 4?

3. Θα ειναι ευκολο για μενα που δεν εχω ξανασχοληθει με android να μονταρω το κινητο μου?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Πριν ανοίξουμε νέο θέμα κάνουμε μία αναζήτηση.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Οι αποριες μου ισχυουν ακομα :p

Καμια ιδεα ειδικα γιατι στο MemoryBooster μου βγαζει τη συνολικη μνημη του κινητου κοντα στα 360 και οχι στα 512?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Πιστευω ειναι το καλυτερο smartphone που κυκλοφορει σε αυτη την τιμη και σκεφτομαι να το παρω, απλα εχω μερικες απορειες:

1. Η μπαταρια του τελειωνει σχετικα γρηγορα?

2. Θα υποστηριζει android 4?

3. Θα ειναι ευκολο για μενα που δεν εχω ξανασχοληθει με android να μονταρω το κινητο μου?

 

Ευχαριστω πολυ.

-Ομάδα Διαχείρισης- Πριν ανοίξουμε νέο θέμα κάνουμε μία αναζήτηση.

Η μπαταρια του κινητου ειναι σε σχετικα καλα επιπεδα, εξαρταται απο τη χρηση. Μετα απο μερικες φορτισεις εμενα με μετρια χρηση μου κραταει πανω απο 2 μερες. (χωρις ανοιχτα wifi, bluetooth, 3g κλπ οταν ειναι στην αναμονη και χωρις να τρεχουν στο background αχρειαστες εφαρμογες).

Android 4 λογικα θα υποστηριζει, αλλα πιθανοτατα οχι επισημα. Πιθανον να βγει καποια custom rom. Τις δυνατοτητες η συσκευη τις εχει παντως.

Εξαρταται τι εννοεις μονταρισμα. Για να το λειτουργεις, να περνας τις εφαρμογες σου κλπ ειναι πανευκολο.

Οι αποριες μου ισχυουν ακομα :p

Καμια ιδεα ειδικα γιατι στο MemoryBooster μου βγαζει τη συνολικη μνημη του κινητου κοντα στα 360 και οχι στα 512?

 

Γιατι υπαρχουν καποια mb δεσμευμενα απ'το android. Και σε αλλες συσκευες android κατι αντιστοιχο δειχνει

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού γλώσσες μου βγάζει English (US) / English (Greek) / Ελληνικά

Ποιά η διαφορά των 2 english;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο οτι στο κινεζικο φορουμ της huawei καποιοι εχουν ηδη αναβαθμισει σε 2.3 στελνω ερωτημα στη huawei ποτε θα ειναι διαθεσιμη η 2.3 ή αργοτερα η 4.

Η απαντηση ηταν αστεια :

Dear Sir/Madam

 

Thank you for contacting us ,

 

the update is not available presently , for further info., you could consult your service provider or vendor ,you could also contact us

 

If you have any further questions or concerns, feel free to reply to this email with previous correspondences for more efficient and convenient service. We will be happy to assist you further at that time.

 

Απανταω στο ιδιο email οτι το ξερω οτι δεν ειναι ακομα διαθεσιμη, και ρωταω ΠΟΤΕ θα ειναι.. το email ηρθε πισω γιατι δεν ηταν σωστος ο παραληπτης κλπ.

Μ'αρεσει που λεει να απαντησουμε στο ιδιο email αν θελουμε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Thank you for contacting us ,

 

the update is not available presently , for further info., you could consult your service provider.

απο Wind,ετσι το καταλαβα.

το Widget για τον καιρο δεν ειναι απο την 2.3.5, την εχασα οταν το εκανα root.:mad:

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

απο Wind,ετσι το καταλαβα.

 

Γενικο κι αοριστο ειναι. Η wind το εισαγει. Δεν ξερω αν θεωρειται branded τηλεφωνο (το μονο σχετικο με wind ειναι η αρχικη σελιδα στο προγραμμα για ιντερνετ). Στη συγκεκριμενη περιπτωση το "service provider" ειναι λαθος, καθως η συσκευη δεν προοριζεται μονο για συνδρομητες wind.

Αν εξαρταται απο τη wind παντως, οπως καταλαβαινετε δεν προκειται να ερθει αναβαθμιση ουτε το 2015

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει 6 μέρες που πήρα το pro και οι 2 πάνω γωνίες της οθόνης(εννοώ μέσα/κάτω από την οθόνη) έχουν γεμίσει με σώματίδια σκόνης και παρατήρησα πως αυτό γίνετε περιοδικά . Ετσι όπως πάει σε κάνα μήνα θα καλύψουν τις γωνίες και θα έχουν φτάσει μέχρι το κέντρο...

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοιο θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο, η είναι μεμονομένο φαινόμενο (από ενα γρήγορο google search δεν βρήκα κάτι)?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποτρέψω (πχ αν βάλω θήκη)?

Υπάρχει περίπτωση αν το πάω στη wind να κάνουν κάποιο καθαρισμό η πιθανή αντικατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις εφαρμογων>προτιμωμενη θεση εγκαταστασης.

τα υπολοιπα αυριο αμα ξερω:lol::p

 

Akalos σε εμενα γιατι δεν εχει στις ρυθμισεις εφαρμογων>προτινωμενη θεση εγκαταστασης?

Κανω λαθος η μηπως δεν το εχει η 2.3.5?

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

akalos κατι βαλανε καινουριο στο xda gia to root δεν καταλαβα τι πρεπει να κανουμε?για γραψτα εδω πιο κατανοητα να δουμε τι λεει...
Link to comment
Share on other sites

akalos κατι βαλανε καινουριο στο xda gia to root δεν καταλαβα τι πρεπει να κανουμε?για γραψτα εδω πιο κατανοητα να δουμε τι λεει...

να κατσεις στα αυγα σου,δεν ειναι ωρα ακομα.

εγω παντως καθομαι,το κινητο ειναι σφαιρατο και μου αρεσει.

το εχω προσαρμοσει οπως το θελω εγω,για οικονομια μπαταριας περισοτερο.

βρηκα και το παλιο app του ρολογιου απο backup που ειχα παρει,συν το HwIME και ειμαι οκ προς το παρον

 

βλακειες,υποτιθεται οτι το κανεις root χωρις να σου βαζει τον κινεζο root explorer,και χωρις να διαγραφει το cust.img για το widget του καιρου.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

τελικά ήρθε η 2.3.5 ????

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο του android δεν έχει τα layouts που θέλεις, όσο για τις ρυθμίσεις του τις βρίσκεις από μενού -> ρυθμίσεις ->γλώσσα και πληκτρολόγιο -> πληκτρολόγιο android.

Πολύ καλό δωρεάν πληκτρολόγιο είναι το Go Keyboard.

 

Sheik,υπαρχει μια εφαρμογη(καλη) στο Market το "SlideIT Keyboard"στυλ swype που υποστηριζει και ελληνικα καθως και οwerty, qwertz, azerty θα το βρεις εδω:https://market.android.com/details?id=com.dasur.slideit&feature=search_result

 

Thanks, το Go Keyboard με βολεψε καλυτερα.

 

Κατεβασα το quadrant standard edition και στο system information ρε παιδια μου λεει οτι Current freq(CPU) ειναι στα 768Mhz με max τα 1024. Τι παιζει? Δεν υποτιθεται οτι στο pro μοντελο ειναι ηδη χρονισμενος στο 1Ghz...

Παρομοια για την μνημη, αντι για 512 μου λεει συνολικη μνημη 354680....

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια για την μνημη, αντι για 512 μου λεει συνολικη μνημη 354680....

δες το ss απο ubuntu

η F ειναι η δικια μου sd, και 1.7 ειναι η εσωτερικη.

 

Κατεβασα το quadrant standard edition και στο system information ρε παιδια μου λεει οτι Current freq(CPU) ειναι στα 768Mhz με max τα 1024. Τι παιζει? Δεν υποτιθεται οτι στο pro μοντελο ειναι ηδη χρονισμενος στο 1Ghz...

παιζουν αυτα αναλογα με την χρηση,εχεις και 24Mhz παραπανω.:p

να το πας πισω...lol

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δες το ss απο ubuntu

η F ειναι η δικια μου sd, και 1.7 ειναι η εσωτερικη.

 

Οχι δεν εννοω για αποθηκευτικο χωρο, για την RAM μιλαω, οτι αντι για 512 μου βγαζει οτι συνολικα το κινητο διαθετει 360.

 

παιζουν αυτα αναλογα με την χρηση,εχεις και 24Mhz παραπανω.:p

να το πας πισω...lol

 

Δηλαδη δεν ειναι τελικα ο επεξεργαστης χρονισμενος να τρεχει στο 1GHz αλλα καπου στα 700+? Και στο απλο που υποτιθεται οτι ηταν 800αρης τι γινοταν? Μπερδευτηκα....Εσενα ποσο σου λεει current frequency δηλαδης????

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοω για αποθηκευτικο χωρο, για την RAM μιλαω, οτι αντι για 512 μου βγαζει οτι συνολικα το κινητο διαθετει 360.

 

 

 

Δηλαδη δεν ειναι τελικα ο επεξεργαστης χρονισμενος να τρεχει στο 1GHz αλλα καπου στα 700+? Και στο απλο που υποτιθεται οτι ηταν 800αρης τι γινοταν? Μπερδευτηκα....Εσενα ποσο σου λεει current frequency δηλαδης????

1.total free μαλλον εννοει,εχει δεσμευσει καποια για το λειτουργικο απο οτι ξερω,ισχυει για ολα τα κινητα εαν δεν κανω λαθος.i

2.συμφωνα με το setcpu 1024Mhz

Link to comment
Share on other sites

Αρα η εξαρταται απο το προγραμμα και το quadrant ξερω γω δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο ή κατι παιζει με το κινητο μου, τι να πω.

Α, τωρα που σε βρηκα (ναι το ξερω, μπορω να γινω πολυ πρηχτης :p ):

 

Που ειναι προτιμοτερο να εγκαθιστανται οι εφαρμογες? Στο κινητο η στη εξωτερικη sd? Αυτο που φανταζομαι ειναι οτι λογικα απο αποψη ταχυτητας ειναι καλυτερα στο κινητο αλλα σε μια αναβαθμιση προφανως χανονται ολες ενω αν ειναι στην sd δεν χρειαζονται επανεγκατασταση, σωστα?

 

Αυτο για τη μνημη με αγχωσε απλα γιατι μου φαινονται λιγα τα 360 ειδικα αν σκεφτεις οτι μετα απο λιγο μπες-βγες σε εφαρμογες,market κλπ και χρησιμοποιωντας ακομη και καποιον task manager για να απελευθερωσεις μνημη, μενουν διαθεσιμα γυρω στα 100MB(ενω εχει φτασει μεχρι και 65 free μοναχα καποια στιγμη). Θα μου πεις, τι να σου κανει το κινητο αν μια εφαρμογη ειναι κακογραμμενη και αφηνει πισω της...συντριμμια.

 

Και κατι αλλο. Kατι gmail,Hisuite,HiSpace κλπ, δεν μπορεις να τα απεγκαταστησεις? Οσο και να τα "σκοτωσεις", αυτα συνεχιζουν και τρεχουν ξανα(ειδικα κατι φωνητικη κληση κλπ μου τη σπανε που σε καθε ενεργοποιηση της συσκευης ειναι ανοιχτα στο background by default).

 

Kαι κατι τελευταιο: Οταν κατεβαζω νεες εφαρμογες, τα εικονοδια τους μπαινουν κανονικα στην τελευταια σελιδα, οποτε ξερεις ποιες κατεβασες προσφατα κλπ. μετα απο ενα restart που εκανα, ταξινομηθηκαν οπως να'ναι, "μπλεχτηκαν" με τις ηδη εγκατεστημενες. Πως το διορθωνουμε? Μονο με χειροκινητη επαναδιαταξη?

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αρα η εξαρταται απο το προγραμμα και το quadrant ξερω γω δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο ή κατι παιζει με το κινητο μου, τι να πω.

Α, τωρα που σε βρηκα (ναι το ξερω, μπορω να γινω πολυ πρηχτης :p ):

 

Που ειναι προτιμοτερο να εγκαθιστανται οι εφαρμογες? Στο κινητο η στη εξωτερικη sd? Αυτο που φανταζομαι ειναι οτι λογικα απο αποψη ταχυτητας ειναι καλυτερα στο κινητο αλλα σε μια αναβαθμιση προφανως χανονται ολες ενω αν ειναι στην sd δεν χρειαζονται επανεγκατασταση, σωστα?

 

Αυτο για τη μνημη με αγχωσε απλα γιατι μου φαινονται λιγα τα 360 ειδικα αν σκεφτεις οτι μετα απο λιγο μπες-βγες σε εφαρμογες,market κλπ και χρησιμοποιωντας ακομη και καποιον task manager για να απελευθερωσεις μνημη, μενουν διαθεσιμα γυρω στα 100MB(ενω εχει φτασει μεχρι και 65 free μοναχα καποια στιγμη). Θα μου πεις, τι να σου κανει το κινητο αν μια εφαρμογη ειναι κακογραμμενη και αφηνει πισω της...συντριμμια.

 

Και κατι αλλο. κατι gmail,Hisuite,HiSpace κλπ, δεν μπορεις να τα απεγκαταστησεις? Οσο και να τα "σκοτωσεις", αυτα συνεχιζουν και τρεχουν ξανα(ειδικα κατι φωνητικη κληση κλπ μου τη σπανε που σε καθε ενεργοποιηση της συσκευης ειναι ανοιχτα στο background by default).

και συ τωρα,παρε ενα backup με το ενσωματωμενο προγραμμα,θα στα βαλει στην εξωτερικη που ειναι και φθηνες τωρα,και τα επαναφερεις οποτε θελεις.

τα αλλα αστα,μην τα πειραζεις,google ειναι αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Προεπιλογη παντως το εχω βαλει να τις εγκαθιστα στην SD. Αλλα φανταζομαι πως υπαρχουν και καποιες που θα πρεπει αποκλειστικα να μπουν στο τηλεφωνο..

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει 6 μέρες που πήρα το pro και οι 2 πάνω γωνίες της οθόνης(εννοώ μέσα/κάτω από την οθόνη) έχουν γεμίσει με σώματίδια σκόνης και παρατήρησα πως αυτό γίνετε περιοδικά . Ετσι όπως πάει σε κάνα μήνα θα καλύψουν τις γωνίες και θα έχουν φτάσει μέχρι το κέντρο...

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοιο θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο, η είναι μεμονομένο φαινόμενο (από ενα γρήγορο google search δεν βρήκα κάτι)?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποτρέψω (πχ αν βάλω θήκη)?

Υπάρχει περίπτωση αν το πάω στη wind να κάνουν κάποιο καθαρισμό η πιθανή αντικατάσταση ?

 

Είχα πάθει το ίδιο με το δικό απλό u8800, το πηγα πισω και μου έδωσαν αλλο χωρις δευτερη κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει το ίδιο με το δικό απλό u8800, το πηγα πισω και μου έδωσαν αλλο χωρις δευτερη κουβεντα.

 

ηταν όμως στο DOA;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που ρωτάω αν κάποιος κάνει video κλήσεις δε πήρα απάντηση. Είναι κάτι που εχει απαντηθεί και απλά σας κουράζω?
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...