Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@mclound

Αδερφέ πολύ το ψειρίζεις το θέμα (εκτός και αν είσαι ηλεκτρονικός)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, το κεντρικό κουμπί μου κάνει νερά τελευταία και θέλει λίγη δύναμη παραπάνω για να υποκούσει. Ξέρει κάποιος ποιό εξάρτημα να αντικαταστήσω;

 

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Θέλει αρκετή δύναμη για να πιάσει και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει αρχίσει να lagarei τρελά και σε πολλά σημεία (το ξεκλειδώνω και πατάω να ανοίξει ιντερνετ πχ και μερικές φορές κάνει 1 λεπτό...) και ανησυχώ....

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ανταλλακτικό, το θέμα είναι πως παρεμβάλλεται μεταξύ του midframe και του εμπρόσθιου κρυστάλλου της οθόνης που είναι κολλημένο...Άρα για να το αλλάξεις θα πρέπει να ξεκολλήσει το κρύσταλλο και να το αντικαταστήσεις με το part που βρήκες.

 

Ψάξε στο youtube " Samsung i9100 S2 Glass repair removal" για να πάρεις μια εικόνα για το πώς είναι το τμήμα της οθόνης.

 

@mclound

Αδερφέ πολύ το ψειρίζεις το θέμα (εκτός και αν είσαι ηλεκτρονικός)

 

Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω.

Ψάξε το λίγο ακόμα πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά, και περίμενε μήπως γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ! Με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω γιατί είναι λίγο εκνευριστικό, αλλά αν θέλει και δίλπωμα η αλλαγή, θα το υποστώ και όσο αντέξει :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Θέλει αρκετή δύναμη για να πιάσει και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει αρχίσει να lagarei τρελά και σε πολλά σημεία (το ξεκλειδώνω και πατάω να ανοίξει ιντερνετ πχ και μερικές φορές κάνει 1 λεπτό...) και ανησυχώ....

Φίλε, το δικό σου θέμα μου μυρίζει software και όχι hardware ... κάνε κάνα clear cache :P

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Θέλει αρκετή δύναμη για να πιάσει και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει αρχίσει να lagarei τρελά και σε πολλά σημεία (το ξεκλειδώνω και πατάω να ανοίξει ιντερνετ πχ και μερικές φορές κάνει 1 λεπτό...) και ανησυχώ....

 

Όπως ΣΩΣΤΑ είπε ο mclound η συσκευή σου απλά πρέπει να είναι μπουκωμένη...

1. Στήσε CCLEANER και ρίξε μια γενική καθαριότητα, στην συνέχεια

2. Μπες recovery και κάνε clear cache & dalvik

και λογικά θα είσαι κομπλέ!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι ειμαι σε πιτ 6gb neatrom 6.4. Γενικά δεν το πολυπειραζω το κινητο εκτος απο greenify. Επισης δοκιμασα αλλο governor οποτε αν μπορει να φταιει αυτο πειτε μου καποιο στανταρ συνδυασμο να δοκιμάσω. .. βαζω ccleaner τωρα.

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι ειμαι σε πιτ 6gb neatrom 6.4. Γενικά δεν το πολυπειραζω το κινητο εκτος απο greenify. Επισης δοκιμασα αλλο governor οποτε αν μπορει να φταιει αυτο πειτε μου καποιο στανταρ συνδυασμο να δοκιμάσω. .. βαζω ccleaner τωρα.

 

Και εγώ το ίδιο...

Βάζω "ηλεκτρική" κάθε 4-5 μέρες, και καθαρίζω cache + dalvik μια φορά το μήνα...

Το κινητάκι πάει "πετάδην" :lol:

 

Καλημέρα!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ccleaner, dalvik & cache αλλά μια από τα ίδια. Για να καταλάβετε, μπορεί να πατήσω το κεντρικό κουμπί και 1-2 δευτερολεπτα μετά να μην έχει γίνει τίποτα και να το ξαναπατάω. Επίσης το ξεκλειδώνω και προσπαθώ να κατεβάσω την πάνω μπάρα αλλα εχω τρελό lag. Πολλές φορές πατάω να ανοίξω browser ή για παράδειγμα facebook, ανοίγει η λευκή οθόνη που κανονικά είναι για μισό δευτερόλεπτο (loading) αλλά μένει για 4-5 δευτερόλεπτα...

Γενικά 8/10 φορές κολλάει πολύ σε σημείο που να θέλω να το πετάξω. Έχω την εντύπωση ότι αυτό έγινε τις τελευταίες 2 βδομάδες και ίσως μετά απο google updates. Έχει λέτε καμιά σχέση? Η επόμενη κίνηση έιναι να ξαναπεράσω ρομ ή προτείνετε κάτι άλλο?

Να σημειώσω ότι έχω nova launcher αν έχει καμία σχέση και το σύστημα της υπογραφής μου...

(ΥΓ Τώρα εξαφανίστηκε και το black wallpaper που είχα και ξαναμπήκε το default tis neatrom, ακόμα και μετά απο restart)

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να δοκιμάσεις μια καθαρή εγκατάσταση μίας stock Rom με Οντίν. Μόνο έτσι θα δεις και θα σιγουρευτείς ότι δεν φταίει και άλλο στο κινητό σου. Και μετά ξαναβάζεις την Neat που θέλεις.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ccleaner, dalvik & cache αλλά μια από τα ίδια. Για να καταλάβετε, μπορεί να πατήσω το κεντρικό κουμπί και 1-2 δευτερολεπτα μετά να μην έχει γίνει τίποτα και να το ξαναπατάω. Επίσης το ξεκλειδώνω και προσπαθώ να κατεβάσω την πάνω μπάρα αλλα εχω τρελό lag. Πολλές φορές πατάω να ανοίξω browser ή για παράδειγμα facebook, ανοίγει η λευκή οθόνη που κανονικά είναι για μισό δευτερόλεπτο (loading) αλλά μένει για 4-5 δευτερόλεπτα...

Γενικά 8/10 φορές κολλάει πολύ σε σημείο που να θέλω να το πετάξω. Έχω την εντύπωση ότι αυτό έγινε τις τελευταίες 2 βδομάδες και ίσως μετά απο google updates. Έχει λέτε καμιά σχέση? Η επόμενη κίνηση έιναι να ξαναπεράσω ρομ ή προτείνετε κάτι άλλο?

Να σημειώσω ότι έχω nova launcher αν έχει καμία σχέση και το σύστημα της υπογραφής μου...

(ΥΓ Τώρα εξαφανίστηκε και το black wallpaper που είχα και ξαναμπήκε το default tis neatrom, ακόμα και μετά απο restart)

 

Εγώ προτείνω να δοκιμάσεις μια καθαρή εγκατάσταση μίας stock Rom με Οντίν. Μόνο έτσι θα δεις και θα σιγουρευτείς ότι δεν φταίει και άλλο στο κινητό σου. Και μετά ξαναβάζεις την Neat που θέλεις.

 

Είναι καθαρά software το πρόβλημα, και λογικά δεν χρειάζεται το καθάρισμα μέσω φλασαρίσματος στοκ ρόμ...

flash philz, reboot recovery, wipe to flash a new rom (do it twice), flash neat, flash apolo...

Δεν γίνεται να μην στρώσει έτσι...

 

Πάντως και εγώ έχω νόβα, ο οποίος είναι πανάλαφρος (έχω την παλιά έκδοση και οχι την καινουργια που "λολιποπιζει"

Σε μένα το facebook κάνει πολύ ώρα να φορτώσει, αλλά είναι φυσιολογικό γιατί είναι εξαιρετικά βαριά εφαρμογή...

Για τον λόγο αυτό έχω σβήσει facebook + messenger και έχω βάλει το facebook lite που δεν τρώει καθόλου resources και τα έχει όλα σε ένα! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

παίδες, προσπαθώ να του βάλω Neatrom σε ένα s2 i9100 στον αδερφό αδερφό της νύφης του αδερφού μου ( lol) την Neatrom 6.4 αλλά παντα ειναι στονboot logo.

Δοκιμασα Wipe cache, data,system,preload,dalvik στον Apolo 4.15b recovery, φλασαρω την ρομ και εμεινε στο Neatrom logo. Κανω ξανα reboot recovery ριχνω στο καπακι φλασαρισμα την ρομ ολα καλα πηγε, μολις ριχνω το setup ξανα loop.

Εκανα φλασαρισμα Μεσω Οντιν την apolo recovery, εκανα εκει wipe τα γνωστα και φλασαρα την neat και ΞΑΝΑ στο logo. Τι τρεχει;

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

παίδες, προσπαθώ να του βάλω Neatrom σε ένα s2 i9100 στον αδερφό αδερφό της νύφης του αδερφού μου ( lol) την Neatrom 6.4 αλλά παντα ειναι στονboot logo.

Δοκιμασα Wipe cache, data,system,preload,dalvik στον Apolo 4.15b recovery, φλασαρω την ρομ και εμεινε στο Neatrom logo. Κανω ξανα reboot recovery ριχνω στο καπακι φλασαρισμα την ρομ ολα καλα πηγε, μολις ριχνω το setup ξανα loop.

Εκανα φλασαρισμα Μεσω Οντιν την apolo recovery, εκανα εκει wipe τα γνωστα και φλασαρα την neat και ΞΑΝΑ στο logo. Τι τρεχει;

Κάνε και φλασάρισμα με Odin κάποιας original ROM.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κάνε και φλασάρισμα με Odin κάποιας original ROM.

Εννοεις Stock rom. Θα το κανω, το θεμα ειναι θελω να του χωσω neat και οχι την στοκ,kk,lp,m(ναι βγηκε experimental)

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις Stock rom. Θα το κανω, το θεμα ειναι θελω να του χωσω neat και οχι την στοκ,kk,lp,m(ναι βγηκε experimental)

Ναι, stock εννοώ. Βάλε μια στοκ να στρώσει και με το πρώτο boot έμπα σε recovery και βάλε ότι γουστάρεις :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "πήγε" ? σχορέθηκε;

Εννοω... εκανα φλασ την στοκ. Κανω μετα τα βασικα, φλασαρω neat και μπηκε κατευθειαν

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εννοω... εκανα φλασ την στοκ. Κανω μετα τα βασικα, φλασαρω neat και μπηκε κατευθειαν

 

Α, μια χαρά τότε!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και παλι,εβαλα στο γαλαξια μου TESLA,ολα μια χαρα,δεν ειχε ομως playstore και κατεβασα την εφαρμογη και την εγκατεστησε μια χαρα,το προβλημα ειναι οτι δεν την ανοιγει,ακουω προτασεις,ευχαριστωωωωωω
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και παλι,εβαλα στο γαλαξια μου TESLA,ολα μια χαρα,δεν ειχε ομως playstore και κατεβασα την εφαρμογη και την εγκατεστησε μια χαρα,το προβλημα ειναι οτι δεν την ανοιγει,ακουω προτασεις,ευχαριστωωωωωω

 

Καλημέρα, μάλλον η ROM που έβαλες απαιτεί GAPPS

Δες στο thread του developer και κατέβασε και φλάσαρε το πακέτο που προτείνει...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

gapps εχει κανονικα μεσα απλα δεν ειχε το play store,το θεμα μου ειναι μηπως καποια ρυθμιση δημιουργει το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα και παλι,εβαλα στο γαλαξια μου TESLA,ολα μια χαρα,δεν ειχε ομως playstore και κατεβασα την εφαρμογη και την εγκατεστησε μια χαρα,το προβλημα ειναι οτι δεν την ανοιγει,ακουω προτασεις,ευχαριστωωωωωω

 

gapps εχει κανονικα μεσα απλα δεν ειχε το play store,το θεμα μου ειναι μηπως καποια ρυθμιση δημιουργει το προβλημα.

 

Βρε κάνε τα wipes (cache + dalvik) και ξαναφλάσαρε GAPPS... Δεν γίνεται να μην έχει playstore...

Για να μην τρέχει η εφαρμογή μάλλον λείπουν τα services, δεν γίνεται να "σκάει" λόγω κάποιας ρύθμισης...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα το τηλεφωνο δουλευει μια χαρα,δεν κολλαει και κατεβασα και την συχνοτητα των επεξεργαστων στο 1Ghz για να αποφυγω υψηλες θερμοκρασιες,θα δω και τι παιζει με την καταναλωση μπαταριας γιατι πριν επαιζες Candy Crash και την επινε σφηνακι,ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...