Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια!

 

Μολις εβαλα την Slim Bean - I9100 [build 8] (ακομα κατεβαινουν οι εφαρμογες...) κι εχω ηδη μια ερωτηση:

 

Το LCD Dencity ειναι στο 182... Αυτο προσφερει κατι επιπλεον, περα απο τον περισσοτερο "χωρο" στην οθονη? Και επισης, υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα καπου?

Μπηκα στα settings και ειδα τις οδηγιες για την αλλαγη του... Γιατι "εμπλεκεται" το Play Store?

 

Τα ρωταω ολα αυτα γιατι ειναι η πρωτη φορα που φλασαρω τετοια rom και θελω να ξερω αν θα υπαρξουν τιποτα... παρενεργειες στην πορεια!!! :lol::lol::lol::p

Καλημέρα φίλε,

το LCD Dencity προσφέρει αυτο ακριβως που λές "περισσοτερο "χωρο" στην οθονη". Εγω για όσο ήμουν με slim δεν είχα ποτέ πρόβλημα για να πω την αλήθεια. Οσο για το Play store για την αλλαγή του dencity και εκεί αν θυμάμαι καλά, απλά άλλαζες τα dpi και ήταν όλα μια χαρά χωρίς να χρειαστεί κάτι εξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το LCD Dencity ειναι στο 182... Αυτο προσφερει κατι επιπλεον, περα απο τον περισσοτερο "χωρο" στην οθονη?

Ναι.

Και επισης, υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα καπου?

Όχι.

Μπηκα στα settings και ειδα τις οδηγιες για την αλλαγη του... Γιατι "εμπλεκεται" το Play Store?

Το Play Store λειτουργεί απροβλημάτιστα σε συγκεκριμένα DPI όπως 240, 320 κλπ. Αν το βάλεις σε άλλη τιμή πχ. 182 τότε δεν έμφανιζονται όλες οι εφαρμογές στο Play Store γιατί λέει ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή σου. Αν φλάσαρες τα slim gapps όμως το Play Store που περιέχουν έχει το multi DPI hack και μπορείς να το χρησιμοποιείς σε οποιοδήποτε DPI. Οπότε οι υπόλοιπες επιλογές στο LCD Density είναι περιττές όπως είπε και ο φίλος από πάνω.

Τα ρωταω ολα αυτα γιατι ειναι η πρωτη φορα που φλασαρω τετοια rom και θελω να ξερω αν θα υπαρξουν τιποτα... παρενεργειες στην πορεια!!! :lol::lol::lol::p

Δύσκολο να υπάρξουν παρενέργειες. Είναι μια χαρά η ROM.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμίσει καποιος που ειναι το αρχειο που πειραζω για να βαλω 182 dpi στην neatrom γιατι εχω συνηθίσει στα μικρα.

Χρησιμοποιω το xposed για 4-5 εφαρμογές που θελω μικρα, αλλα θελω να είναι και οι ρυθμίσεις, notification drawer κλπ..

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

Όχι.

 

Το Play Store λειτουργεί απροβλημάτιστα σε συγκεκριμένα DPI όπως 240, 320 κλπ. Αν το βάλεις σε άλλη τιμή πχ. 182 τότε δεν έμφανιζονται όλες οι εφαρμογές στο Play Store γιατί λέει ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή σου. Αν φλάσαρες τα slim gapps όμως το Play Store που περιέχουν έχει το multi DPI hack και μπορείς να το χρησιμοποιείς σε οποιοδήποτε DPI. Οπότε οι υπόλοιπες επιλογές στο LCD Density είναι περιττές όπως είπε και ο φίλος από πάνω.

 

Δύσκολο να υπάρξουν παρενέργειες. Είναι μια χαρά η ROM.

 

Μαλλον θα το αφησω ετσι, δινει μια διαφορετικη αισθηση, σαν να αλλαξα τηλεφωνο!!! :p

Απλα δυσκολευομαι λιγο να γραψω μηνυμα, ειναι μικρα τα γραμματα!!! :lol::lol::lol:

 

Σε πρωτη φαση, η rom πεταει... Θα την ψαξω λιγο ακομα σε καθημερινη χρηση!!!

 

Ευχαριστω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμίσει καποιος που ειναι το αρχειο που πειραζω για να βαλω 182 dpi στην neatrom γιατι εχω συνηθίσει στα μικρα.

Χρησιμοποιω το xposed για 4-5 εφαρμογές που θελω μικρα, αλλα θελω να είναι και οι ρυθμίσεις, notification drawer κλπ..

/system/build.prop/ro.sd.lcd_density

Μαλλον θα το αφησω ετσι, δινει μια διαφορετικη αισθηση, σαν να αλλαξα τηλεφωνο!!! :p

Απλα δυσκολευομαι λιγο να γραψω μηνυμα, ειναι μικρα τα γραμματα!!! :lol::lol::lol:

[APP][Xposed] Per app DPI for all apps, Volume Skip Track, Status Bar Tweaks & more - > Μπορείς να αλλάξεις το DPI για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. Βάλε το LatinIME.apk στο 240.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

/system/build.prop/ro.sd.lcd_density

 

[APP][Xposed] Per app DPI for all apps, Volume Skip Track, Status Bar Tweaks & more - > Μπορείς να αλλάξεις το DPI για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. Βάλε το LatinIME.apk στο 240.

 

Θα το δω αυτο που λες, σε ευχαριστω! Βεβαια εγω χρησιμοποιω το Go Keyboard...

 

Κατι που διαπιστωσα μολις τωρα... Δεν μπορω να ενεργοποιησω τα data, κατεβαζοντας την "κουρτινα"... Πρεπει να μπαινω στις Ρυθμισεις... Γιατι αυτο???:confused:

Τα υπολοιπα ειναι ΟΚ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

/system/build.prop/ro.sd.lcd_density

 

[APP][Xposed] Per app DPI for all apps, Volume Skip Track, Status Bar Tweaks & more - > Μπορείς να αλλάξεις το DPI για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. Βάλε το LatinIME.apk στο 240.

 

DPI per app σε stock? Χωρίς fc's? Γίνεται και στο systemui (notification bar)?

Είχα πει πως όταν γίνει αυτό θα γυρίσω σε stock!

Βέβαια έπειτα εμφανίστηκαν PIE, halo κτλ..

Link to comment
Share on other sites

[APP][Xposed] Per app DPI for all apps, Volume Skip Track, Status Bar Tweaks & more - > Μπορείς να αλλάξεις το DPI για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. Βάλε το LatinIME.apk στο 240.

 

Αυτό το mod δεν είναι για s4;

Link to comment
Share on other sites

DPI per app σε stock? Χωρίς fc's? Γίνεται και στο systemui (notification bar)?

Είχα πει πως όταν γίνει αυτό θα γυρίσω σε stock!

Βέβαια έπειτα εμφανίστηκαν PIE, halo κτλ..

 

Βασικα για την Slim ρωτησα, οχι για stock... (αυτο που γραφω πιο πανω για τα data που δεν ενεργ/απενερ. απο τα toogle buttons της status bar, το εχει συναντησει αλλος?)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Thanks αρχηγε

 

Που είναι ρε παιδιά εγώ γιατί δεν το βρίσκω;

Αυτή η διεύθυνση βγάζει πολλά topic

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω αυτο που λες, σε ευχαριστω! Βεβαια εγω χρησιμοποιω το Go Keyboard...

Ε ίδια είναι η διαδικασία. Εγώ έχω SwiftKey και Swype.

Κατι που διαπιστωσα μολις τωρα... Δεν μπορω να ενεργοποιησω τα data, κατεβαζοντας την "κουρτινα"... Πρεπει να μπαινω στις Ρυθμισεις... Γιατι αυτο???:confused:

Τα υπολοιπα ειναι ΟΚ...

Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια εγώ το ενεργοποιούσα από το Notification Power Widget και όχι από τα QuickSettings (Tiles). Βέβαια είχα το τελευταίο build του fusionjack που είναι συγχρονισμένο με τη SlimBean 8.

DPI per app σε stock? Χωρίς fc's? Γίνεται και στο systemui (notification bar)?

Υπάρχει εδώ και καιρό αυτό το module και έχει αναφερθεί πολλές φορές στο XDA. Δεν έχω δοκιμάσει σε stock και για το SystemUI αλλά γιατί να μη γίνεται; Έχω διαβάσει ότι το βάζουν και σε stock αρκετοί.

Είχα πει πως όταν γίνει αυτό θα γυρίσω σε stock!

Βέβαια έπειτα εμφανίστηκαν PIE, halo κτλ..

Ένα per app DPI module δεν φέρνει την άνοιξη, δυστυχώς. Θέλουμε περισσότερα πάντα!

Αυτό το mod δεν είναι για s4;

Για όλες τις συσκευές με ICS και πάνω. Απλά αυτός έκανε το thread στο section του S4 για τους λόγους του.

Εδώ οδηγός κι εδώ άλλο thread με τα ίδια πράματα.

Που είναι ρε παιδιά εγώ γιατί δεν το βρίσκω;

Αυτή η διεύθυνση βγάζει πολλά topic

Το τεράστιο How to Install δεν το είδες; :p Βάζεις πρώτα Xposed Installer 2.1.3 και μετά Per App Density Setting apk.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια εγώ το ενεργοποιούσα από το Notification Power Widget και όχι από τα QuickSettings (Tiles). Βέβαια είχα το τελευταίο build του fusionjack που είναι συγχρονισμένο με τη SlimBean 8.

 

Κι εγω ετσι το κανω, αναγκαστικα... Τωρα δεν την εχεις πια ωστε να δοκιμασεις τα tiles και να μου πεις?

 

(προφανως ειχες αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2350201, σωστα?)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι το κανω, αναγκαστικα... Τωρα δεν την εχεις πια ωστε να δοκιμασεις τα tiles και να μου πεις?

 

(προφανως ειχες αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2350201, σωστα?)

 

Ναι, αυτή είχα. Είχα απενεργοποιημένα τα tiles όμως πάντα. Ε λογικά θα είναι κάποιο bug. Δες στο thread στο xda. Μπορεί να το 'χουν αναφέρει κι άλλοι. Αντί να το κάνεις με 2 tap κάντο με 3-4. Έχουν SlimBean κι άλλα άτομα που βλέπουν εδώ το thread και ίσως δοκιμάσει κάποιος άλλος να σου πει.

 

Έβαλα τώρα την RootBox 4.2 + Dorimanx 9.35 και την σετάρω σιγά σιγά. Περιμένω να περάσουν όλες οι εφαρμογές μου από restore για να δω αν θα έχω και πάλι το ίδιο πρόβλημα που είχα κάποτε που δεν άνοιγε καν το SystemUI ύστερα από reboot. Αν είναι όλα ok θα την κρατήσω για πολύ καιρό μέχρι να βγει κάποια αξιοπρεπής 4.3.

 

Όσοι έχουν RootBox να μου πουν αν δουλεύουν οι Ρυθμίσεις - Ήχος - Ήχοι αφής. Το έχω τσεκαρισμένο και δε δουλεύουν ενώ οι υπόλοιποι ήχοι (κλειδώματος κλπ.) είναι εντάξει. Με clean install δουλεύουν οι ήχοι αφής αλλά όταν άρχισα να τη σετάρω με ρυθμίσεις και εφαρμογές σταμάτησε.

 

Επίσης, ποιο animation χρησιμοποιείτε; Εγώ τα δοκίμασα όλα και κατέληξα στο Wave (Left) + Overshoot.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλα, οι αλλαγες Rom με χαζεψαν, ακυρο αυτο που ελεγα πιο πανω, μια χαρα δουλευει... Παω να κανω wipe cache στον εγκεφαλο μου!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα δοκιμαστικά σε cm 10.1.2 nightly (4.2.2), υπάρχει κάποιος kernel που θα μου πρότεινε κάποιος να φλασάρω ή να τον αφήσω ως έχει;:)
Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι ο στοκ.

Δοκιμασε την με αυτον και βλεπουμε.

Αλλιώς, gustavo's kernel 12/7 έκδοση

 

Υπάρχει κάποιο link για τον gustavo να το έχω στα υπόψιν; Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα, έχω βάλει τη rom και σε συσκευή φίλου εδώ και 3-4 μέρες και δηλώνει κατενθουσιασμένος, θα δούμε βέβαια πως τρέχει και στη δική μου. Έλεγα απλώς μήπως είχε τσεκάρει κάποιος από εδώ κι είχε την άποψη ότι υπάρχει και καλύτερος απ'τον stock.. όπως και να'χει ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link για τον gustavo να το έχω στα υπόψιν; Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα, έχω βάλει τη rom και σε συσκευή φίλου εδώ και 3-4 μέρες και δηλώνει κατενθουσιασμένος, θα δούμε βέβαια πως τρέχει και στη δική μου. Έλεγα απλώς μήπως είχε τσεκάρει κάποιος από εδώ κι είχε την άποψη ότι υπάρχει και καλύτερος απ'τον stock.. όπως και να'χει ευχαριστώ!

 

Ορίστε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2222843&highlight=gustavo+s

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

DPI per app σε stock? Χωρίς fc's? Γίνεται και στο systemui (notification bar)?

Είχα πει πως όταν γίνει αυτό θα γυρίσω σε stock!

Βέβαια έπειτα εμφανίστηκαν PIE, halo κτλ..

 

Εγω στη neat εχω περασει xposed framework και γυρισα και το dpi στο 182.

Μονο ο dialer δεν μπορει να δουλεψει με το xposed (δεν ξερω γιατι) και εχω φλασαρει εναν modded για 182dpi.

Τη βρισκω αρκετα καλη σαν ρομ και ειμαι καμια 15 μερες με αυτη τωρα χωρις προβλημα.

Ηθελα μια αλλαγη μετα απο τοσο καιρο με cm based.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη neat εχω περασει xposed framework και γυρισα και το dpi στο 182.

Μονο ο dialer δεν μπορει να δουλεψει με το xposed (δεν ξερω γιατι) και εχω φλασαρει εναν modded για 182dpi.

Τη βρισκω αρκετα καλη σαν ρομ και ειμαι καμια 15 μερες με αυτη τωρα χωρις προβλημα.

Ηθελα μια αλλαγη μετα απο τοσο καιρο με cm based.

 

Και εγω εκει ειμαι, και μολις φλασαρα και τον apollo 4.9 να δω τι παιζει

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μονο ο dialer δεν μπορει να δουλεψει με το xposed (δεν ξερω γιατι) και εχω φλασαρει εναν modded για 182dpi.

Μήπως άλλαζες το dpi στο Phone.apk και όχι στο Contacts.apk;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Υπ' όψιν πως o myliferocks10 στο xda δίνει ο ίδιος διορθωμένα τα στοκ apps για 180 dpi και οδηγό για το πως να το κάνει κάποιος μόνος του. Αυτό επειδή οι εφαρμογές του touchwiz δεν κάνουν scale από μόνες τους. εδώ και εδώ εδώ αντίστοιχα.

 

Όσο για ένα προηγούμενο ποστ κάποιου που αναφέρει ότι κάνω επίδειξη γνώσεων, όπως νομίζει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...