Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλα modem αυτά;

Cosmote εχω και Samsung based rom..

 

Είναι τα τελευταία της Samsung, οπότε....

:D

Link to comment
Share on other sites

Ε εισαι θεος! Εφαγα τον κοσμο και δεν βρηκα τιποτα, της ΕΥΠ εισαι; :lol:

 

Δεν τα βρήκες γιατί δεν υπάρχουν, κατέβασα τις Rom, έκανα extract τα αρχεία και έφτιαξα τα zips :-P

 

Καλα modem αυτά;

Cosmote εχω και Samsung based rom..

 

Φρέσκο πράγμα δικής μου παραγωγής!

Εάν έχεις recovery, πάρε πρώτα backup και δοκίμασε έπειτα αν θες.

 

Εάν γενικότερα δείτε καμία διαφορά σε σήμα, μπαταρία, ακόμη και θερμότητα μου λέτε όσοι δοκιμάσετε.

Υποτίθεται αυτά είναι τα πριεπιλεγμενα για Cosmote και Vodafone.

 

Edit: Στράτο, κλαίω, σταμάτα!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Σοφέ, αν έχεις φλασάρει μόντεμ και ριλ σε CM based ROM, φτάνει το factory reset και το φλασάρισμα της ρομ ξανά (ή άλλης ρομ) για να έχεις το ριλ και το μόντεμ της ρομ; Με ριλ που έχω φλασάρει εγώ μαζί με μόντεμ είναι καλύτερα να φλασάρω το μόντεμ σου μόνο ή και το ριλ μαζί σε cm; Τέλος δοκιμάζοντας τα μόντεμ βλέπεις πως είναι ίδια/καλύτερα με τα ως τώρα προτιμότερα lq6, ls6 και ls8;
Link to comment
Share on other sites

Σοφέ, αν έχεις φλασάρει μόντεμ και ριλ σε CM based ROM, φτάνει το factory reset και το φλασάρισμα της ρομ ξανά (ή άλλης ρομ) για να έχεις το ριλ και το μόντεμ της ρομ; Με ριλ που έχω φλασάρει εγώ μαζί με μόντεμ είναι καλύτερα να φλασάρω το μόντεμ σου μόνο ή και το ριλ μαζί σε cm; Τέλος δοκιμάζοντας τα μόντεμ βλέπεις πως είναι ίδια/καλύτερα με τα ως τώρα προτιμότερα lq6, ls6 και ls8;

 

Δεν χρειάζεται factory reset, φλασαρεις ξανά τη Rom απλά και θα περαστουν τα απαραίτητα αρχεία του RIL.

Για modem σκέτο δοκίμασε όποιο νομίζεις, με cm δεν πιστεύω πως θα έχει και μεγάλη διαφορά άλλωστε..

ΜΗΝ φλασαρεις RIL με cm, μπορεί να σε αφήσει χωρίς σήμα. Αν φλασαρες ήδη, όπως προείπα φλασαρε ξανά τη ρομ.

Εγώ τώρα δοκιμάζω το τελευταίο της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω Slim bean παιδια... σε 5 ωρες ειχα ενα Restart... Είμα με Dorimanx 9.14, ίσως να ήταν τυχαίο.. θα δείξει! Απο μπαταρία μια χαρά... σε 3μιση ωρες κλειστής οθόνης 0% μπαταρία... μετά το άνοιξα και έπαιξα και μειώθηκε όπως ήταν αναμενόμενο... Επίσης το κινητό πάει σφέρα!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω Slim bean παιδια... σε 5 ωρες ειχα ενα Restart... Είμα με Dorimanx 9.14, ίσως να ήταν τυχαίο.. θα δείξει! Απο μπαταρία μια χαρά... σε 3μιση ωρες κλειστής οθόνης 0% μπαταρία... μετά το άνοιξα και έπαιξα και μειώθηκε όπως ήταν αναμενόμενο... Επίσης το κινητό πάει σφέρα!

 

Εγώ 3 βδομάδες σχεδόν τώρα φοράω την Slim γιατί βαρέθηκα τα κολήματα και τα restarts. Μπορώ να πω πως όλο αυτό τον καιρο δεν είχα ούτε ένα ρεστάρτ και ούτε ένα κόλημα, ενώ το κινητό πάει όντως σφαίρα, με stock kernel. Μετά την εξεταστική που θα έχω περισσότερο χρόνο θα δοκιμάσω και άλλες ρομ ξανά, αλλά δε με βλέπω να βάζω πάλι dorimanx, για ένα BLN δεν αξίζουν τόσα κολήματα και ρεσταρτς...

Θενκς Σοφέ για την απάντηση, θα φλασάρω το μόντεμ σου μετά την εξεταστηκή που θα ξαναρχίσω τα συνεχόμενα φλασαρίσματα :P

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 3 βδομάδες σχεδόν τώρα φοράω την Slim γιατί βαρέθηκα τα κολήματα και τα restarts. Μπορώ να πω πως όλο αυτό τον καιρο δεν είχα ούτε ένα ρεστάρτ και ούτε ένα κόλημα, ενώ το κινητό πάει όντως σφαίρα, με stock kernel. Μετά την εξεταστική που θα έχω περισσότερο χρόνο θα δοκιμάσω και άλλες ρομ ξανά, αλλά δε με βλέπω να βάζω πάλι dorimanx, για ένα BLN δεν αξίζουν τόσα κολήματα και ρεσταρτς...

Θενκς Σοφέ για την απάντηση, θα φλασάρω το μόντεμ σου μετά την εξεταστηκή που θα ξαναρχίσω τα συνεχόμενα φλασαρίσματα :P

 

Οπότε προτείνεις να ξαναφλασάρω Slim Bean να φύγει ο Dorimanx ? θα είναι πιο stable ?

 

EDIT:Το εκανα ηδη... Φλασαρα ξανα Slim Bean & είμαι με stock kernel... 8α δω πως θα παει και απο μπαταρια το βραδυ

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ξερει καποιος αν το s2 υποστηρίζει hd voice?

Υπαρχει καποιο mod η' αλλος τροπος για να γινει? Ευχαριστω!

 

Και αν ξερουμε που θα βρω adobe Flash player. ..

Edited by als2008
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ξερει καποιος αν το s2 υποστηρίζει hd voice?

Υπαρχει καποιο mod η' αλλος τροπος για να γινει? Ευχαριστω!

 

Και αν ξερουμε που θα βρω adobe Flash player. ..

 

Για το πρωτο ερωτημα δε γνωριζω, για το flash player κοιτα παρακατω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1774336

Link to comment
Share on other sites

Το λέω και σε σένα. Βάλε 9.14 και θα με θυμηθείς :lol:. Καμία σχέση με τους νεότερους kernel του Dori που είναι όλοι άστα να παν. Είναι μέχρι να βγάλει την επόμενη stable. Προς το παρόν 9.14. Και αν νομίζεις ότι θα χεις προβλήματα μην πειράξεις τίποτα παρά μόνο το BLN.

 

Χαίρομαι που ακολούθησα την συμβουλή σου!

6 μέρες τώρα, με CM10.1 + Dori 9.14 δεν έχω κανένα πρόβλημα...

:up:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε ποια 4.2.2 ρομ δουλεύει το bluetooth a2dp χωρίς να λαγκαρει?

 

Στην CM10.1 μου δουλεύει μια χαρά πάντως...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και Omega V12... Σαν την CM καμία παιδια! Κολλάει ολόκληρη η Omega... Έλεος!

 

Εγω αντιθετως εχω διαβασει τα καλυτερα για την Omega v12, αν και ημουν παντα λατρης της samsung based omega περιμενωντας βεβαια την v 24. Η αληθεια ειναι ομως πως η cm10.1 που φοραω και εγω αυτον τον καιρο, ειναι οντως απιστευτη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

εχω την εξης απορια. γραφοντας ενα μακρυυυυ σμσ ειδα οτι μετα απο καποιους χαρακτηρες το γυρισε σε μμς.

εχοντας κλειστο το 3g για εξοικονομηση μπαταριας δεν εστειλε το μυνημα.

το θεμα ειναι ομως οτι εγω θελω να συνεχιζει να γραφει σε σμσ και να πηγαινει σε 2 ή 3 μυνηματα. [οπως γινοταν με τα παλια νοκια που εγραφες-εγραφες και σου εγραφε απο πανω η ειδοποιηση 2/2, 3/3 κτλ].

εχω jb xwlss και ειμαι ρουτ.

ειναι καποια ρυθμιση που μου εχει ξεφυγει; εχει να κανει με τη ρομ; [γτ καπου ειχα δει στην omega που κοιταγα οτι εχει No sms to mms conversion.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

εχω την εξης απορια. γραφοντας ενα μακρυυυυ σμσ ειδα οτι μετα απο καποιους χαρακτηρες το γυρισε σε μμς.

εχοντας κλειστο το 3g για εξοικονομηση μπαταριας δεν εστειλε το μυνημα.

το θεμα ειναι ομως οτι εγω θελω να συνεχιζει να γραφει σε σμσ και να πηγαινει σε 2 ή 3 μυνηματα. [οπως γινοταν με τα παλια νοκια που εγραφες-εγραφες και σου εγραφε απο πανω η ειδοποιηση 2/2, 3/3 κτλ].

εχω jb xwlss και ειμαι ρουτ.

ειναι καποια ρυθμιση που μου εχει ξεφυγει; εχει να κανει με τη ρομ; [γτ καπου ειχα δει στην omega που κοιταγα οτι εχει No sms to mms conversion.

 

Μακρια απο omega :-)

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο omega :-)

 

θελεις να το στηριξεις αυτο για να ξερω κ εγω καθοτι νουμπας στις καστομ ρομ.

παρολα αυτα ομως ακομα περιμενω να δω πως γινεται αυτο που ρωτησα :)

Link to comment
Share on other sites

θελεις να το στηριξεις αυτο για να ξερω κ εγω καθοτι νουμπας στις καστομ ρομ.

παρολα αυτα ομως ακομα περιμενω να δω πως γινεται αυτο που ρωτησα :)

 

Φίλε μου επειδή δεν χρησιμοποιώ καθόλου τη στοκ εφαρμογή μηνυμάτων δεν θυμάμαι αν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.. Αν θέλεις μπορείς να εγκαταστήσεις από Play Store την εφαρμογή Handcent SMS και να βρεις την υγειά σου.

 

Στην συγκεκριμμένη εφαρμογή από την αρχική της οθόνη πατάς το menu button και επιλέγεις Settings-Send message settings και απλά απενεργοποιείς την επιλογή Auto convert to MMS. :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή δεν χρησιμοποιώ καθόλου τη στοκ εφαρμογή μηνυμάτων δεν θυμάμαι αν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.. Αν θέλεις μπορείς να εγκαταστήσεις από Play Store την εφαρμογή Handcent SMS και να βρεις την υγειά σου.

 

Στην συγκεκριμμένη εφαρμογή από την αρχική της οθόνη πατάς το menu button και επιλέγεις Settings-Send message settings και απλά απενεργοποιείς την επιλογή Auto convert to MMS. :)

Ό,τι είπε. Να προσθέσω μόνο πως αν δε σ΄αρεσει το Handcent, υπάρχει και το Go SMS pro που χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

θελεις να το στηριξεις αυτο για να ξερω κ εγω καθοτι νουμπας στις καστομ ρομ.

παρολα αυτα ομως ακομα περιμενω να δω πως γινεται αυτο που ρωτησα :)

 

είμαι με CM 1-2 μηνες... κορυφαια ρομ... σφερα το κινητο...

 

βάζω χθες Omega απλα απο περιεργια... σερνοταν το κινητο... ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πηγα να περασω stock 4.1.2, απο Cyanogen 4.2.2, το τηλεφωνο brickαριστηκε εκανα προσπαθειες να το ανοιξω με Volume Down + Home + Power δεν εγινε τιποτα. Αν παω στην επισημη αντιπροσωπεια κ πουλησω παραμυθι τυπου οτι μου ηρθε αναβαθμιση κ πηγα να τη κανω μεσω του kies, καπου στα μισα μου κολλησε και εκλεισε το κινητο και απο τοτε δεν ξαναανοιξε, λετε να μου κανουν αντικατασταση; το κινητο το εχω μολις ενα χρονο απο μαγαζι στην ομονοια με εγγγυηση-αποδειξη κωτσοβολου..

 

Αν ναι λετε να παρει μερες να μου τ αντικαταστησουν με καινουριο;

 

***δεν ανοιγει πλεον το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...