Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια. Εβαλα τη Nordic αλλα δεν με αφήνει να πάρω τηλέφωνο. Γράφει οτι δεν ειναι εγγεγραμμένο στο δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://s2tip.blogspot.gr/2012/09/portedappvideoplayer-from-note-with.html

 

Ο video player του note για samsung based 4.0.4.Τον δοκίμασα σε wanamlite και λειτουργεί απροβλημάτιστα. :)

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι δουλεύει κανονικά με wanamlite 12.5 και πλέον μπορώ και εγώ να μετακινώ το παραθυρο απο το βιντεακι οπου θελω και να κάνω άλλες εργασίες...όπως επίσης δουλεύει και η gallery του Νοte...

 

http://s2tip.blogspot.gr/2012/09/appportnew-gallery-note-working-s2.html

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..

Παρουσιαστηκε ενα προβληματακι με το s2 μου..

Ετρεχα Rootbox 1.7 με Siyah 3.5.2

Λεω καιρο εχω αυτον τον κερνελ, ας αλλαξω να βαλω Dorimanx..

Και φλασαρω τελοσπαντων το script για τον καθαρισμο cache κλπ (samsung ultimate), φλασαρω τον κερνελ, μπουταρει ολα ωραια και γρηγορα τελεια λεω..

Μετα κανω ενα update στο betterbattery stats, κανω κανα δυο reboots ακομα, μετα τελειωνει η μπαταρια..

Βαζω την δευτερη(anker) και απο κει και περα το κινητο τρελαθηκε..

Κολλησε στο boot animation της rootbox, βγαζω μπαταρια, ξανα τα ιδια..

Μπαινω recovery, ελεγε οτι κατι δεν μπορει να κανει mount, δεν θυμαμαι ακριβως..

Πηγα να φλασαρω παλι τον siyah, ξανα με το script πριν, κολλησε στην μεση του φλασαρισματος..

Μετα μια εμπαινε recovery, μια δδν εμπαινε..

Γενικα τωρα το κινητο, δεν ανοιγει δεν κανει τιποτα, κολουσε στην οθονη με το s2 κλπ κλπ

 

Τεσπα, πηγα το βραδυ με download mode να φλασαρω μεσω odin, μαμα ρομ(τελευταια επισημη ευρωπαικη)

ΑΛΛΑ, το φλασαρισμα σκαλωνε στο βημα που λεει "cache.img.."

Τα φωτα σας παρακαλω... Ειναι μεγαλη αναγκη

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..

Παρουσιαστηκε ενα προβληματακι με το s2 μου..

Ετρεχα Rootbox 1.7 με Siyah 3.5.2

Λεω καιρο εχω αυτον τον κερνελ, ας αλλαξω να βαλω Dorimanx..

Και φλασαρω τελοσπαντων το script για τον καθαρισμο cache κλπ (samsung ultimate), φλασαρω τον κερνελ, μπουταρει ολα ωραια και γρηγορα τελεια λεω..

Μετα κανω ενα update στο betterbattery stats, κανω κανα δυο reboots ακομα, μετα τελειωνει η μπαταρια..

Βαζω την δευτερη(anker) και απο κει και περα το κινητο τρελαθηκε..

Κολλησε στο boot animation της rootbox, βγαζω μπαταρια, ξανα τα ιδια..

Μπαινω recovery, ελεγε οτι κατι δεν μπορει να κανει mount, δεν θυμαμαι ακριβως..

Πηγα να φλασαρω παλι τον siyah, ξανα με το script πριν, κολλησε στην μεση του φλασαρισματος..

Μετα μια εμπαινε recovery, μια δδν εμπαινε..

Γενικα τωρα το κινητο, δεν ανοιγει δεν κανει τιποτα, κολουσε στην οθονη με το s2 κλπ κλπ

 

Τεσπα, πηγα το βραδυ με download mode να φλασαρω μεσω odin, μαμα ρομ(τελευταια επισημη ευρωπαικη)

ΑΛΛΑ, το φλασαρισμα σκαλωνε στο βημα που λεει "cache.img.."

Τα φωτα σας παρακαλω... Ειναι μεγαλη αναγκη

 

Εαν δεν έχεις μπαταρία δεν πρόκειται να σου ανοίξει το κινητό. Για αυτό φωνάζουν τα παιδιά ότι φλασαρουμε πάντα με γεμάτη μπαταρία. Βάλτο να φορτίσει και λογικά θα ανοίξει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εννοειται οτι εχω γεματη μπαταρια..

Οι ενεργειες που εκανα με το odin, ηταν με μπαταρια γυρω στο 95%..!

Κατι αλλο, τωρα που γυρισα απο τη δουλεια, λεω ας βαλω το κινητο να φορτισει με την μαμα μπαταρια..

Το αφηνω, και το κοιταω μετα απο λιγη ωρα, δεν δειχνει τιποτα στην οθονη και απο πισω καιει αρκετα..

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εννοειται οτι εχω γεματη μπαταρια..

Οι ενεργειες που εκανα με το odin, ηταν με μπαταρια γυρω στο 95%..!

Κατι αλλο, τωρα που γυρισα απο τη δουλεια, λεω ας βαλω το κινητο να φορτισει με την μαμα μπαταρια..

Το αφηνω, και το κοιταω μετα απο λιγη ωρα, δεν δειχνει τιποτα στην οθονη και απο πισω καιει αρκετα..

 

Μπορείς να κάνεις wipe cashe και dalvik. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Στην χειρότερη ξανά περνάς επίσημο firmware. Έχεις nandroid back up ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις wipe cashe και dalvik. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Στην χειρότερη ξανά περνάς επίσημο firmware. Έχεις nandroid back up ;

 

Εχω φιλε..

Αλλα.. Δεν κανει τιποτα το κινητο, recovery ουτε στον υπνο μου δεν βλεπω..

Αν θελεις ξαναδιαβασε το πρωτο μου ποστ, να το καταλαβεις καλυτερα.. :cry:

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλε..

Αλλα.. Δεν κανει τιποτα το κινητο, recovery ουτε στον υπνο μου δεν βλεπω..

Αν θελεις ξαναδιαβασε το πρωτο μου ποστ, να το καταλαβεις καλυτερα.. :cry:

 

Άστο αρκετή ωρα για φόρτιση . Α ν δεν πάρει προς προσπάθησε με jig .

Με την άλλη μπαταρία που εχεις ανοίγει ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Άστο αρκετή ωρα για φόρτιση . Α ν δεν πάρει προς προσπάθησε με jig .

Με την άλλη μπαταρία που εχεις ανοίγει ?

 

Με τιποτα δεν ανοιγει..

Θα το αφησω ολη νυχτα να φορτιζει με την original...

Τωρα αν φορτιζει δεν ξερω, γιατι δεν δειχνει τιποτα..

Αλλα εχει θερμοκρασια

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την wanam και πετάει όντως. Δε με λέτε ο πλειερ του νότε παίζει τα πάντα σαν τον μχ η όχι;άμα είναι να μην το βάλω.θέλω και το widget για τον καιρό από το s3 γιατί δεν έχει κάποιο

 

Swyped from my SII using tapatalk

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ωραία του wanam αν και δε μπορώ τόσα κιλά mods επάνω και μάλιστα προεγκατεστημένα.

Είμαι της ίδιας φιλοσοφίας με την neatrom.

Τέλος όμως αυτά.

Η δική μου είναι έτοιμη, αλλά βαριέμαι να φτιάξω το post :D

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ωραία του wanam αν και δε μπορώ τόσα κιλά mods επάνω και μάλιστα προεγκατεστημένα.

Είμαι της ίδιας φιλοσοφίας με την neatrom.

Τέλος όμως αυτά.

Η δική μου είναι έτοιμη, αλλά βαριέμαι να φτιάξω το post :D

 

 

Καλημέρα, πάνω που εγκατέστησα τη wanam, αλλά χαλάλι.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πάνω που εγκατέστησα τη wanam, αλλά χαλάλι.

 

PULSE 2.0 ICS 4.0.4 XWLPX

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343484

Όσοι πιστοί προσέλθετε :D

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δεν ανοιγει..

Θα το αφησω ολη νυχτα να φορτιζει με την original...

Τωρα αν φορτιζει δεν ξερω, γιατι δεν δειχνει τιποτα..

Αλλα εχει θερμοκρασια

 

1. Δοκίμασε να αφήσεις το κινητό χωρίς καμία μπαταρία από οσες έχεις για κανά 5 λεπτο και μετα ξαναδοκίμασε.

2. Μην ξαναδοκιμάσεις ποτε μα ποτέ να ξανατρέξεις kernel cleaning script, το βρωντοφωνάζουν παντού στο XDA.

3. Αν μπορείς να μπεις στο recovery mode, πήγαινε και κάνε στο Kernel Advanced ένα clean init.d.

 

Edit:

4. Επίσης δοκίμασε με ενα διαφορετικό καλώδιο να φλασάρεις μεσω odin, ή έστω και διαφορετική usb. Και μην επιλέξεις repartition και .pit file.

Edited by BlopERdroM

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Να σε πάρει η ευχή ρε στράτο χτες την έβαλα,βαριέμαι να κάνω τα ίδια.δεν έχει πολλά μοντς, έχει αφαιρέσει αρκετές άχρηστες apks o wanam.πείτε καμιά καλή εφαρμογή για τον καιρό εκτός του accu, έβαλα το a whether αλλά δεν έχει ενημέρωση για κάθε ώρα μόνο ημερήσιο.άμα είναι να βάλω από το s3 το στοκ καιρό

 

Swyped from my SII using tapatalk

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να σε πάρει η ευχή ρε στράτο χτες την έβαλα,βαριέμαι να κάνω τα ίδια.δεν έχει πολλά μοντς, έχει αφαιρέσει αρκετές άχρηστες apks o wanam.touch ui από το 3 έχει κάνεις;

 

Swyped from my SII using tapatalk

 

Μπορείς να την βάλεις από πάνω.Και αν δε σ' αρέσει, πάλι από πάνω βάζεις του wanam :)

Δε κατάλαβα την τελευταία ερώτηση σου :confused:

Link to comment
Share on other sites

1. Δοκίμασε να αφήσεις το κινητό χωρίς καμία μπαταρία από οσες έχεις για κανά 5 λεπτο και μετα ξαναδοκίμασε.

2. Μην ξαναδοκιμάσεις ποτε μα ποτέ να ξανατρέξεις kernel cleaning script, το βρωντοφωνάζουν παντού στο XDA.

3. Αν μπορείς να μπεις στο recovery mode, πήγαινε και κάνε στο Kernel Advanced ένα clean init.d.

 

Edit:

4. Επίσης δοκίμασε με ενα διαφορετικό καλώδιο να φλασάρεις μεσω odin, ή έστω και διαφορετική usb. Και μην επιλέξεις repartition και .pit file.

 

Καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση

1. Το εχω κανει.. τιποτα.. ουτε download πλεον, ουτε recovery ουτε τιποτα.

2. Δεν το ηξερα, αν και παρακολουθω το xda, το εχω τρεξει απειρες φορες, χωρις προβλημα.. αμελεια, συγνωμη

3. δεν μπορω.

4. πως να το δει το odin, εφοσον δν μπαινει σε download..

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS................... :cry:

 

Τις τελευταίες μέρες το κινητό μου δείχνει ότι φορτίζει χωρίς να το έχω συνδεδεμένο πουθενά, με αποτέλεσμα να κάνει έναν εκνευριστικό ήχο συνεχώς και να ξεφορτίζεται. Έτσι αποφάσισα να το γυρίσω στη Vodafon για σέρβις. Πηγαίνοντας όμως μέσω Odin να φλασάρω την Original Rom (μιας και είμαι με Omega 15) συνειδητοποίησα ότι ο υπολογιστής δεν το βλέπει πουθενά. Ότι και αν προσπάθησα το κινητό δε συνδέεται με τίποτα με τον υπολογιστή. Να αναφέρω ότι και Kies έχω εγκατεστημένο και με τον ίδιο υπολογιστή το είχα κανει Root κάποια στιγμή.

 

Καμία ιδέα κανείς??????? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS................... :cry:

 

Τις τελευταίες μέρες το κινητό μου δείχνει ότι φορτίζει χωρίς να το έχω συνδεδεμένο πουθενά, με αποτέλεσμα να κάνει έναν εκνευριστικό ήχο συνεχώς και να ξεφορτίζεται. Έτσι αποφάσισα να το γυρίσω στη Vodafon για σέρβις. Πηγαίνοντας όμως μέσω Odin να φλασάρω την Original Rom (μιας και είμαι με Omega 15) συνειδητοποίησα ότι ο υπολογιστής δεν το βλέπει πουθενά. Ότι και αν προσπάθησα το κινητό δε συνδέεται με τίποτα με τον υπολογιστή. Να αναφέρω ότι και Kies έχω εγκατεστημένο και με τον ίδιο υπολογιστή το είχα κανει Root κάποια στιγμή.

 

Καμία ιδέα κανείς??????? :cry:

 

Μάλλον τα έφαγε η usb είσοδος σου. Φορτίζει κανονικά?

Αν είσαι με ics (δεν θυμάμαι τι είναι η omega15) κατέβασε αρχικά το triangle Counter (κάπως ετσι) από το μάρκετ για να μηδενίσει το μετρητή. Έπειτα μπορείς να φλασαρεις και μέσω Mobile odin αν θυμάμαι καλά μέσω κινητού και να ξερουταρεις πάλι με κάποια εφαρμογή (όλα αυτά θα τα περάσεις αναγκαστικά είτε μέσω wifi είτε μέσω εξωτερικής κάρτας).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο Apex ή o Nova

 

apex με κλειστα ματια!!εμενα μου αρεσει πολυ παντως και συγκεκριμενα που μπορεις να βαλεις φωτογραφιες και να κανουν slide.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS................... :cry:

 

Τις τελευταίες μέρες το κινητό μου δείχνει ότι φορτίζει χωρίς να το έχω συνδεδεμένο πουθενά, με αποτέλεσμα να κάνει έναν εκνευριστικό ήχο συνεχώς και να ξεφορτίζεται. Έτσι αποφάσισα να το γυρίσω στη Vodafon για σέρβις. Πηγαίνοντας όμως μέσω Odin να φλασάρω την Original Rom (μιας και είμαι με Omega 15) συνειδητοποίησα ότι ο υπολογιστής δεν το βλέπει πουθενά. Ότι και αν προσπάθησα το κινητό δε συνδέεται με τίποτα με τον υπολογιστή. Να αναφέρω ότι και Kies έχω εγκατεστημένο και με τον ίδιο υπολογιστή το είχα κανει Root κάποια στιγμή.

 

Καμία ιδέα κανείς??????? :cry:

 

Στις περιπτώσεις που μπήκε νερό/υγρασία στο USB port, μερικά από τα προβλήματα που παρατηρούνται είναι:

Χωρίς να είναι συνδεδεμένο πουθενά, δείχνει ότι φορτίζει.

Βγάζει ένδειξη υπερβολικής θερμοκρασίας.

Στη φόρτιση βγάζει τη μπαταρία μαζί με κίτρινο θαυμαστικό.

Δε φορτίζει καθόλου.

Δεν αναγνωρίζεται μερικές φορές ή καθόλου από τον Η/Υ.

Δεν ανάβει.

Δεν κλείνει όταν επιλέξουμε κλείσιμο, αλλά κάνει reboot.

Υπερθερμαίνεται.

 

Η πιο συνηθισμένη βλάβη σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να έχει καεί η καλωδιοταινία του USB port.

Ανάλογα την περίπτωση, μπορεί να χρειαστεί να αλλαχθεί και το ίδιο το port, λόγω οξείδωσης.

 

Για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του, μπορεί να δοκιμάσει να αγοράσει την καλωδιοταινία μέσω ebay και να δοκιμάσει να την αλλάξει μόνος του, αν φυσικά είναι εκτός εγγύησης.

Υπάρχουν περιπτώσεις που το service τα έχει καλύψει στην εγγύηση.Οπότε δοκιμάζουμε πρώτα την τύχη μας εκεί, αφού προσπαθούμε να το στεγνώσουμε πρώτα ( καλύπτουμε όσα ίχνη μπορούμε :happy: ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση

1. Το εχω κανει.. τιποτα.. ουτε download πλεον, ουτε recovery ουτε τιποτα.

2. Δεν το ηξερα, αν και παρακολουθω το xda, το εχω τρεξει απειρες φορες, χωρις προβλημα.. αμελεια, συγνωμη

3. δεν μπορω.

4. πως να το δει το odin, εφοσον δν μπαινει σε download..

 

Put your Galaxy S2 i9100 into download mode by holding down Volume Down, Center button, and Power button together for about 10 seconds until your phone reboots and you see the warning sign. Press Volume Up button to enter download mode.

Δοκίμασε να χωρίς την μπαταρία και το κινητό συνδεδεμένο με το ρεύμα να ανοίξεις το κινητό και να ξαναδοκιμάσεις αν μπαίνει download mode με το παραπάνω συνδυασμό κουμπιών. Που θα πάει θα βρεθει μια λύση :)

 

Edit:

Αν δεν γίνει τίποτα τοτε "μυρίζει" hard brick και η τελευταία σου λύση είναι το JTAG ( http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p4069.m570.l1313&_nkw=jtag+galaxy+s2&_sacat=0 ).

Edited by BlopERdroM

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έφαγε η usb είσοδος σου. Φορτίζει κανονικά?

Αν είσαι με ics (δεν θυμάμαι τι είναι η omega15) κατέβασε αρχικά το triangle Counter (κάπως ετσι) από το μάρκετ για να μηδενίσει το μετρητή. Έπειτα μπορείς να φλασαρεις και μέσω Mobile odin αν θυμάμαι καλά μέσω κινητού και να ξερουταρεις πάλι με κάποια εφαρμογή (όλα αυτά θα τα περάσεις αναγκαστικά είτε μέσω wifi είτε μέσω εξωτερικής κάρτας).

 

Η 15 είναι ics.

Όταν το έχω στο φορτιστή φορτίζει. Με mobile Odin δοκίμασα αλλά δε βλέπει το αρχείο της ROM για φλασαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που μπήκε νερό/υγρασία στο USB port, μερικά από τα προβλήματα που παρατηρούνται είναι:

Χωρίς να είναι συνδεδεμένο πουθενά, δείχνει ότι φορτίζει.

Βγάζει ένδειξη υπερβολικής θερμοκρασίας.

Στη φόρτιση βγάζει τη μπαταρία μαζί με κίτρινο θαυμαστικό.

Δε φορτίζει καθόλου.

Δεν αναγνωρίζεται μερικές φορές ή καθόλου από τον Η/Υ.

Δεν ανάβει.

Δεν κλείνει όταν επιλέξουμε κλείσιμο, αλλά κάνει reboot.

Υπερθερμαίνεται.

 

Η πιο συνηθισμένη βλάβη σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να έχει καεί η καλωδιοταινία του USB port.

Ανάλογα την περίπτωση, μπορεί να χρειαστεί να αλλαχθεί και το ίδιο το port, λόγω οξείδωσης.

 

Για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του, μπορεί να δοκιμάσει να αγοράσει την καλωδιοταινία μέσω ebay και να δοκιμάσει να την αλλάξει μόνος του, αν φυσικά είναι εκτός εγγύησης.

Υπάρχουν περιπτώσεις που το service τα έχει καλύψει στην εγγύηση.Οπότε δοκιμάζουμε πρώτα την τύχη μας εκεί, αφού προσπαθούμε να το στεγνώσουμε πρώτα ( καλύπτουμε όσα ίχνη μπορούμε :happy: ).

 

Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει. Το θέμα είναι πως το επαναφέρω στο original λογισμικό....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...