Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω πρωτα ρουτ

 

Καλησπερα παιδια.!!! Μια βοηθεια.Καθε λιγο μου λεει δεν υπαρχει επαρκηs αποθηκευτικοs xωροs.

Και κανω τα wipes και hard reset και φτιαχνει.Οταν κανω παραδειγμα 2-3 εγκαταστασειs απεγκαταστασειs

σε'ενα προγραμμα μεγαλο.Παραδειγμα το SPB 3D.Η Εξωτερικη καρτα που εχω ειναι

γεματη σχεδον και εχω μεταφερει πολλεs εφαρμογεs στην SD.Τι μπορει να φταιει...?γιατι μου το κανει

συχνα.Μια απαντηση παρακαλω πολυ.Ευχαριστω.!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.λοιπόν σε ES File manager και σε astro μου βγάζει την external sd κενή.ο προορισμός είναι /mnt/sdcard/external_sd.τα αρχεία που έχω μέσα είναι τα .zip της rom(resurrection remix 2.3).δεν τα βλέπω επειδή είναι .zip?για παράδειγμα ούτε τον φάκελο clockworkmod βρίσκω.ευχαριστώ.

 

βρήκα μία λύση εδώ για κάποιον που μπορεί να έχει παρόμοιο πρόβλημα. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1536568

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έβαλα κι εγώ σήμερα για πρώτη φορά την omega v.15 και πραγματικά το κινητό πετάει. το μόνο που ψάχνω να βρω είναι αν έχει jkay, ώστε να μπορώ να αλλάξω τα settings στη notification bar.
Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έβαλα κι εγώ σήμερα για πρώτη φορά την omega v.15 και πραγματικά το κινητό πετάει. το μόνο που ψάχνω να βρω είναι αν έχει jkay, ώστε να μπορώ να αλλάξω τα settings στη notification bar.

 

καλησπερα νομιζω οτι εχει

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει κανείς δοκιμάσει το Bravia Engine Mod για το SGSII;

 

Νομιζω ειναι μονο για Gingerbread κ δεν κανει δουλεια γιατι το κινητο μας δεν εχει το αναλογο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..

Σε rooted GB εγκαθιστάμε το Anttek app manager και μπορούμε να "παγώσουμε" (ποτέ uninstall!) τις εφαρμογές συστήματος που δεν θέλουμε. Στο ICS όμως ο Anttek app manager δεν λειτουργεί. ΜΕ ποιά free app "παγώνουμε" εφαρμογές στο ICS?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το που πέρασα σε cm9 τον fluxi το κινητό κάνει να φορτίσει πάνω από 3.5 ώρες. Τι λέτε να γίνετε ; Να ξαναπεράσω το siyah ; Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς κάνει το "Do not disturb"?

 

Νομίζω ότι είχε αναφέρει και κάποιος άλλος κάτοχος της συσκευής ότι όταν είναι ενεργοποιημένο δεν δέχεσαι ειδοποιήσεις (μηνύματα,κλήσεις κτλ)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι,αλλα να μου απαντήσουν και οι παλαιότεροι κάτοχοι της συσκευής, άλλα και οι νεότεροι. Για να καταλάβω ακόμα καλύτερα,σαν νέος που είμαι σε αυτό το forum.

Τελικά μετά από τις 86 Roms που εχω δοκιμάσει στην συσκευή μου, εχω καταλήξει ότι σε γενικό επίπεδο απαιτήσεων και λειτουργικότητας, όσο αφορά τον μέσο χρήστη ,σαν την OMEGA ROM 10.4 GB και την Pulse Rom 1. 7 GB

Δεν εχω βρει κάτι καλύτερο, απολυτος πουθενά..

Θα μπορούσε αυτό να είναι αλήθεια για όλους μας..? Η έστω για τους περισσότερους..??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,για την οποία απάντησή..

Edited by felipe_grr
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι,αλλα να μου απαντήσουν και οι παλαιότεροι κάτοχοι της συσκευής, άλλα και οι νεότεροι. Για να καταλάβω ακόμα καλύτερα,σαν νέος που είμαι σε αυτό το forum.

Τελικά μετά από τις 86 Roms που εχω δοκιμάσει στην συσκευή μου, εχω καταλήξει ότι σε γενικό επίπεδο απαιτήσεων και λειτουργικότητας, όσο αφορά τον μέσο χρήστη ,σαν την OMEGA ROM 10.4 GB και την Pulse Rom 1. 7 GB

Δεν εχω βρει κάτι καλύτερο, απολυτος πουθενά..

Θα μπορούσε αυτό να είναι αλήθεια για όλους μας..? Η έστω για τους περισσότερους..??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,για την οποία απάντησή..

 

 

μέσα έπεσες.... 10.4 και ξερό ψωμι!

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

μέσα έπεσες.... 10.4 και ξερό ψωμι!

Το να συναινέσουν πολλοί χρήστες,σε αυτην την υπόθεση.. Θα βγάλει από πολλούς μπελάδες,πολλούς από τους νέους ιδιοκτήτες της συσκευής,στην παρούσα χρονικα φάση..

Θα ηταν καλό να εκφραστούν οι περισσότεροι για αυτό, παράλληλα με την οποία απάντησή δώσουν και για άλλα θεμματα..

Όπως π.χ.. Τελικά μετά από την πολυήμερη συμβίωση μου, με την υπεροχή paranoid Rom, καταλήγω και εγώ στην άποψη, που εξέφρασαν πολύ εμπειροτερα μέλη παραπάνω (expert). Ότι είναι μια δημιουργία που σίγουρα δεν απευθύνετε στον μέσο χρήστη και θέλει συνεχή παρακολούθηση της εξέλιξής της.. Παρ 'όλα αυτα, είναι μια εξαίρετη δημιουργία, αλλά θεωρώ την GB καλύτερη σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που προανέφερα..

 

Περιμένω και άλλες απαντήσεις, που θα με κάνουν ακόμα πιο σίγουρο για την υπόθεση μου..

Edited by felipe_grr
Link to comment
Share on other sites

Το να συναινέσουν πολλοί χρήστες,σε αυτην την υπόθεση.. Θα βγάλει από πολλούς μπελάδες,πολλούς από τους νέους ιδιοκτήτες της συσκευής,στην παρούσα χρονικα φάση..

Θα ηταν καλό να εκφραστούν οι περισσότεροι για αυτό, παράλληλα με την οποία απάντησή δώσουν και για άλλα θεμματα..

Όπως π.χ.. Τελικά μετά από την πολυήμερη συμβίωση μου, με την υπεροχή paranoid Rom, καταλήγω και εγώ στην άποψη, που εξέφρασαν πολύ εμπειροτερα μέλη παραπάνω (expert). Ότι είναι μια δημιουργία που σίγουρα δεν απευθύνετε στον μέσο χρήστη και θέλει συνεχή παρακολούθηση της εξέλιξής της.. Παρ 'όλα αυτα, είναι μια εξαίρετη δημιουργία, αλλά θεωρώ την GB καλύτερη σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που προανέφερα.

 

 

καλησπερα κι απο εμενα ειμαι νεος κατοχος του sgs2 το εχω περιπου 1 εβδομαδα εχω περασει αρκετες ρομ στην πλειονοτητα τους ics ειχα αρκετα android κινητα htc desire,lg optimus black,sgs+ και το s2

απο ολες τις ρομ κατεληξα στην ωμεγα15 με την οποια δεν ειχα ως μεσος χρηστης ποτε κανενα προβλημα εκτος απο μια μικρη καθηστερηση στο ανοιγμα των επαφων και ενα lag στο pinch in out στον μαμα launcher κανενα προβλημα με wifi κλπ

τωρα διαβαζοντας για την 10.4 την φλασαρα και θα την τεσταρω για να σας πω κι εγω την γνωμη μου ,:)

 

λοιπον πρωτη εντυπωση πολυ καλη και κατα τι γρηγοροτερη απο ics ,μου βγαζει ομως σφαλμα 492 στο μαρκετ και δεν μπορω να κατεβασω και να εημερωσω ,εγκαταστησω εφαρμογες

αναμενω καποια λυση για το μαρκετ ενοειται εχω κανει full wipes

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

@felipe_grr Για τον μεσο χρηστη που τον ενδιαφερει να περασει μια λειτουργικη, χωρις σαβουρα, με καλη αυτονομια κ με καλοστημενα σχεδον τα παντα rom πρεπει να κοιταξει σε αυτες που προειπες.

Omega και Pulse μιας κ ειναι Ελληνικες και Checkrom RevoHD v.6 απο ξενες.

Και οι 3 ειναι Gingerbread και οπως ειναι λογικο "κάθονται" καλυτερα στο κινητο μας μιας κ δοκιμαστηκαν με το καιρο.

 

Φυσικα υπαρχουν παρα πολλες καλες επιλογες κ σε ics, η καθεμια με τα θετικα κ τα αρνητικα της. Στο γενικο συνολο ομως νομιζω η Gb ακομα εχει τα ηνια.

 

Απο εκει κ περα ειναι προσωπικα γουστα αυτα :-)

 

Εγω ειμαι σε ParanoidAndroid (σε Cm9 βασισμενη) αλλα εχω κανει παρα πολλες ρυθμισεις για να τη φερω στα θελω μου κ ακομα κ ετσι μου λειπουν αρκετα πραγματα που εχει μια stock samsung rom.. Με κέρδισε η επιλογη του tablet mode σε οτι εφαρμογες θελεις ομως οπως κ το παιχνιδι με το dpi και εμεινα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

εγώ με Ics γενικά δεν έχω προβλήματα, γρήγορες και λειτουργικές είναι.

Γενικά θεωρώ ότι είναι θέμα πως θα κάτσει στο κινητό του κάθε ενός η κάθε rom, παίζουν ρόλο και οι εφαρμογες που εγκαθιστας που μπορεί να δημιουργούν conflict και να σου κάνουν το κινητό μπάχαλο.

Σίγουρα οι Gb rom είναι σταθερότερες από τις Ics αλλά και οι τελευταίες είναι σε καλό σημείο.

Τον τελευταίο καιρό ήμουν με ressurection remix και τώρα με rootbox, και οι δύο σταθερες.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε όλες που έχω δοκιμάσει 1-2 φορές την βδομάδα τραβάει ένα κόλλημα που κρατάει το κινητό με σβηστή οθόνη και μόνο αν βγάλω την μπαταρία ξεκολάει. Δεν έχω συμπεράνει τι ακριβώς φταίει και αν φταίνει οι roms ή το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε όλες που έχω δοκιμάσει 1-2 φορές την βδομάδα τραβάει ένα κόλλημα που κρατάει το κινητό με σβηστή οθόνη και μόνο αν βγάλω την μπαταρία ξεκολάει. Δεν έχω συμπεράνει τι ακριβώς φταίει και αν φταίνει οι roms ή το κινητό.

 

Λεγεται SOD (Sleep of Death) κ το αντιμετωπισαν αρκετοι σε ics και ειναι θεμα kernel αν θυμαμαι σωστα. Δοκιμασε να φλασαρεις ενα Kernel cleaner script κυκλοφορει καπου στο xda και επειτα να ξαναπερασεις τον kernel της αρεσκειας σου.

Αλλα να θυμασαι πως εχει να κανει κ με τις ρυθμισεις/χρονισμους του επεξεραστη που του θετεις εσυ (σε περιπτωση που οντως παιζεις με αυτα καταλαβαινεις τι εννοω κ γιατι στο κανει αυτο φανταζομαι).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια, γενικα δεν παιζω καθολου με τετοιες ρυθμισεις,

Μου εχει συμβει και σε καθαρη εγκατασταση rom με τον προεγκατεστημενο kernel κ χωρις να εχω βαλει αλλον, τωρα εχω περασμενο τον cm9 kernel

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει κάποιος που βρίσκεται αυτο το "cosmote music" για να το σουτάρω???
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα

 

έκανα πατάτα και πέρασα 2η custom rom πάνω από άλλη

 

πάνω από omega ---> cyanogen

 

το αποτέλεσμα αφού μπουταρε κολαγε συνέχεια.

μετά απο πάλες δοκιμές κατέληξα να βάλω μέσο odin τη μαμά 4.0.3 που βρήκα εδω αλλα κολα στο σήμα s

και δεν φτάνει αυτο έσπασε με κάτι βάλε-βγάλε η micro sd.

χωρίς micro sd ωστε να βάλω εκεί μια ρομ τη πρέπει να κάνω???

 

και γιατι με custom δεν το έβλεπε το kies?

 

παιδιά άμεση βοήθεια γιατί δεν εχω τίποτα ούτε ενα όνομα μεσα και εχω θέμα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα

 

έκανα πατάτα και πέρασα 2η custom rom πάνω από άλλη

 

πάνω από omega ---> cyanogen

 

το αποτέλεσμα αφού μπουταρε κολαγε συνέχεια.

μετά απο πάλες δοκιμές κατέληξα να βάλω μέσο odin τη μαμά 4.0.3 που βρήκα εδω αλλα κολα στο σήμα s

και δεν φτάνει αυτο έσπασε με κάτι βάλε-βγάλε η micro sd.

χωρίς micro sd ωστε να βάλω εκεί μια ρομ τη πρέπει να κάνω???

 

και γιατι με custom δεν το έβλεπε το kies?

 

παιδιά άμεση βοήθεια γιατί δεν εχω τίποτα ούτε ενα όνομα μεσα και εχω θέμα

 

Καλημερα νομιζω πρωτα πρεπει να κανεις hard reset *2767*3855# μετα κατεβαζεις την επισημη 4.0.3 στο pc και την φλασαρεις με odin ξανα hard reset και μετα την στηνεις οπως θες ,νομιζω οτι δεν θελει micro sd για αρχη αφου θα περασεις την επισημη με odin για να κανεις την δουλεια σου και μετα πας και παιρνεις μια

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα νομιζω πρωτα πρεπει να κανεις hard reset *2767*3855# μετα κατεβαζεις την επισημη 4.0.3 στο pc και την φλασαρεις με odin ξανα hard reset και μετα την στηνεις οπως θες ,νομιζω οτι δεν θελει micro sd για αρχη αφου θα περασεις την επισημη με odin για να κανεις την δουλεια σου και μετα πας και παιρνεις μια

 

 

ευχαριστώ έκανα 2-3 φορματ (το θεμε ειναι γιατί έπρεπε τόσα φορματ)και ήρθε βέβαια έχει γινει μπερδεμα με τα δεδομένα αλλα κάτι θα βρω να φερω.

το backup στο kies ηταν απο 4-12 και ειχα κανει backup χτες με titanium αλλα γινεται μπάχαλο μιας και αν κανω ολική επαναφορά κολανε τα παντα αν κανω μερική (ονοματα-ημερολογιο-σημειωσεις) δεν βλεπω τιποτα ....αν το βρω ειμαι οκ

Edited by kinitos
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος τα .apk που χρειαζεται να βαλω για να εχω samsung keyboard σε cm9?

 

Μαυρο/Γκρι : http://db.tt/dfOQHu04

Μπλε/Μαυρο : http://db.tt/GAyqs6f0

 

Θελει κ αλλα αρχεια οχι μονο το .apk για να δουλεψει ολοκληρωμενα με λεξικο κτλ, βρηκα εναν οδηγο στο xda κ το εστησα αλλα εχει 1γνωστο bug.

Αν εχεις ενεργοποιημενο ηχο πληκτρολογιου θα σου βγαλει fc.. Αν βρεις ακρη εδω ειμαστε :-)

 

1. απο αυτα που λεει στο xda, AOKP-AOSP και τα ρεστα τι σημαίνουν? εχουν touchwiz?

αυτα που δεν εχουν toυchwiz τι dialer-επαφες χρησιμοποιουν?

οι επαφες κάνουν λινκ με το facebook?

 

2. τι διαφορα εχουν οι full wipe από τις no wipe ρομ? στο desire εκανα παντα wipe πριν φλασαρω καποια ρομ.. εδώ τι παιζει?

 

3. στο xda το original android απο το android development τι διαφορες εχουν?

1. AOKP-AOSP ειναι pure android ics λογισμικο γραμμενο απ'την αρχη κ οχι βασισμενο σε stock της Samsung.

Το καθε ενα εχει κ τα καλα του κ τα κακα του.

Touchwiz εχουν οι ρομ που ειναι βασισμενες σε Samsung, μπορεις να το περασεις κ σε αλλες αλλα ειναι διαδικασια. Τωρα το να σου περιγραψω επαφες-κλησεις κτλ, δυσκολα, ψαξε λιγο στο xda για φωτογραφιες κ βιντεο. Οι επαφες κανουν συγχρονισμο με facebook μονο σε rom βασισμενες σε samsung, σε AOSP-AOKP πρεπει να εγκαταστησεις την εφαρμογη Haxsync για να κανεις τη δουλεια σου.

 

2. Θα σου προτεινα να κανεις οτι εκανες κ με το Desire σου. Υποτιθεται οτι τις no full wipe roms τις περνας πανω απο τη προηγουμενη ρομ σου (σε περιπτωση που εχεις τη προηγουμενη εκδοση της ιδιας ρομ. Αν ερχεσαι απο διαφορετικη τελειως ρομ το full wipe εννοειται). Αν θες την αποψη μου, παντα full wipe για να μην εχεις προβληματα κ κανε καλο σου φιλο το cwm backup.

 

3. Το android Dev εχει να κανει με εφαρμογες/ρομ/θεματα κτλ φτιαγμενα/γραμμενα ειτε απ'το μηδεν ειτε περασμενα απο αλλα κινητα/tablets κτλ στο δικο μας.

Το Original εχει να κανει με ρομ βασισμενες σε ηδη γνωστες βασεις, ηδη γνωστα προγραμμα αλλα με εξτρα τροποποιησεις (πχ skype, gtalk, icsbrowser κτλ).

 

Σε πολυ γενικες γραμμες.. Καλο διαβασμα!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...