Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φοραει μαμα 2.3.4 ελληνικη, ξαφνικα εχασε το μοντεμ(βγαζει δηλαδη στο phone ''unknown'' ). Περασαμε απο πανω την ιδια (ΚΙ4) και παλι το ιδιο phone ''unknown'', περασαμε μετα την 2.3.5 απο το επισημα firmware και παλι τιποτα, επειτα περασαμε στην 2.3.5 speedmode kernel kai μεσω cmw μοντεμ XXKI3 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17967764&postcount=5 που μου ειπε ο φιλος ποιο πανω νωριτερα, και παλι τιποτα δεν εγινε. τωρα ειμαστε στο σταδιο που εχουμε βγαλει την μπαταρια και θα το ανοιξουμε σε κανα τεταρτο παλι. Αυτα!! (το efs_backup που βρισκετε για να να το τσεκαρω, στην sd ή θα το βρω μεσω root explorer)

 

Με root explorer στο mnt/sdcard/efs_backup.

Τι δικτυο εχεις? Τη sim στη βλεπει? Σου ζηταει να βαλεις κωδικο στην αρχη? Ποτε εγινε αυτο? Θελω να πω τι αλλαγες κανατε κ συνεβη αυτο? Υπαρχει περιπτωση το τηλεφωνο να ειναι κλεμμενο κ να το εχει "κλειδωσει/ακυρωσει" ο provider? Γιατι αν ναι.. Περαστικα :-|

 

Edit: Μαλλον ακυρα τα παραπανω.. Ειναι προβλημα της πλακετας. Καποιες φορες διορθωνεται με φλασαρισμα κερνελ(ειτε του ιδιου ειτε διαφορετικου) αλλες με επανεκκινηση αλλα το προβλημα θα εππανερχεται λενε.Οι περισσοτεροι που ειχαν τετοιο θεμα επεστρεψαν το κινητο στο service κ τους εδωσαν καινουργιο απ'οτι ειδα με ενα search στο xda.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

cosmote, δεν βλεπει την sim αφου (phone ''unknown''), δεν ζηταει κωδικο, εχτες εγινε, οχι καμια ιδιαιτερη αλλαγη αφου ητανε καραμαμα ουτε ρουτ δεν ειχε, οχι δεν ειναι κλεμμενο απο multirama το πηρε, το κλεισαμε βγαλαμε μπαταρια το αφησαμε κανα τεταρτο και παλι τιποτα, αυτα δυστυχως!
Link to comment
Share on other sites

cosmote, δεν βλεπει την sim αφου (phone ''unknown''), δεν ζηταει κωδικο, εχτες εγινε, οχι καμια ιδιαιτερη αλλαγη αφου ητανε καραμαμα ουτε ρουτ δεν ειχε, οχι δεν ειναι κλεμμενο απο multirama το πηρε, το κλεισαμε βγαλαμε μπαταρια το αφησαμε κανα τεταρτο και παλι τιποτα, αυτα δυστυχως!

 

Σου απαντησα παραπανω με edit. Ψαξε λιγο στο xda μηπως βρεις κατι αναλογο. Αν δεν ειναι θεμα hardware με το φλασαρισμα μιας στοκ ρομ χωρις root κτλ επρεπε να συνελθει, δοκιμασατε full wipe κ φλασαρισμα καποιας stock μεσω odin απ'οτι ειδα οποτε δεν ξερω πραγματικα.. Τωρα φλασαρισμα χωρις sim η με αλλη sim κτλ δεν ξερω αν αξιζει να τα δοκιμασετε..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Off topic!!!

 

Καλα Χριστουγεννα σε ολους παιδια με υγεια και τυχη!!Επισης μην περιμενετε Αγιους Βασιληδες κτλ με κανα καλο κινητο γιατι εχουμε το καλυτερο LOL ! ! ! !

 

Φιλια σε ολους καλα να περασετε σημερα!!

 

Sent from my GS2 with Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησα παραπανω με edit. Ψαξε λιγο στο xda μηπως βρεις κατι αναλογο.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Για να το παω σε service θα πρεπει να το γυρισουμε σε KI4, αλλα θα φενεται οτι αλλαχτηκε η ρομ η ελληνικη που ειχε πρωτα, καπου ειδα οτι δεν ειναι σαν το galaxy S, εχει μετρητη και πρεπει να τον μηδενισεις για να το πας για service, ετσι εναι, και εαν ναι ποια ειναι η διαδικασια. Μπλεξαμε χριστουγεννιάτικα!!

Link to comment
Share on other sites

Μία σημαντική κατά τη γν'ωμη μου πληροφορία.

Παίζοντας και δοκιμάζοντας όπως κάνω συνήθως όταν έχω χρόνο,έβαλα την καινούρια Turkbey.

To πιο σημαντικό που έχω να παρατηρησω είναι το σαφώς καλύτερο wi-fi απότι έχω ως τώρα δοκιμάσει.Το τεστ έγινε με wi-fi analyzer και προσέχω πάντα το placebo effect.:)

Προς ενημέρωση η ρομ αυτή έχει μόντεμ το καινούριο ΧΧΚΡ1 και κέρνελ τον Siyah 2.6.1+

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

 

Εκανα αναβαθμιση μεσω wifi απο το galaxy S2 μου και μετα την αναβαθμηση μου εχει βγαλει το εικονιδιο της

δονησης πανω στην μπαρα.

Βγαινει μονο αν κλεισω την δονηση.

Να επησημανω δεν εχω κανει ουτε root ουτε εχω βαλει cfw στο κηνητο..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

 

Εκανα αναβαθμιση μεσω wifi απο το galaxy S2 μου και μετα την αναβαθμηση μου εχει βγαλει το εικονιδιο της

δονησης πανω στην μπαρα.

Βγαινει μονο αν κλεισω την δονηση.

Να επησημανω δεν εχω κανει ουτε root ουτε εχω βαλει cfw στο κηνητο..

Ευχαριστω.

 

Έτσι είναι το φυσιολογικό αφού είναι ενεργοποιημένη η δόνηση.Στις προηγούμενες εκδόσεις όντως δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασουμε και θα δουμε μπας και καταφερουμε τιποτα, ευχαριστω, χρονια πολλα σε ολους!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Χρονια Πολλα και Καλα Χριστουγεννα, με υγεια πανω απ'ολα. Τα καλυτερα ευχομαι για προσωπικη και οικογενειακη ευτυχια σε ολους. Και με το καλο το νεο ετος!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Χρονια Πολλα και Καλα Χριστουγεννα, με υγεια πανω απ'ολα. Τα καλυτερα ευχομαι για προσωπικη και οικογενειακη ευτυχια σε ολους. Και με το καλο το νεο ετος!

 

Επίσης και σε σένα.

Στείλε μας με τον Αι-Βασίλη και καινούριο τροποποιημένο tw για το παγωτάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο,δοκιμαζω και εγω τον συνδιασμο που λες με τουρκμπευ,Siyah 2.6.1,XXKP1

Aλλα δεν βλεπω αυτο που λες:worry:

Να ξερεις οτι πολλες C.roms εχουν αυτο τον συνδιασμο

Και ουσιαστικη διαφορα στο σημα και εμβελεια wifi,δεν υπαρχει.

 

Ουσιαστικη εννοω,στα μετρα αποστασης,απο το σημειο ληψης και οχι απο την εφαρμογη και τις ενδειξεις της.

Ημουν με ομεγα και με εκανες να το δοκιμασω τσαμπα,αλλα δεν πειραζει,Nandroid restore POWER

καλα σου χριστουγεννα

 

Μετά από ενδελεχές τεστ είναι σαφές ότι έχω καλύτερο wi fi αλλά άλλαξα το μόντεμ γιατί ήταν επιεικώς απαράδεκτο.Καμιά σχέση με το ΝΕΚΙ 2 η με το ΚΙ4.

Και εγώ μιλάω για live μετρήσεις σε σημεία που στο σπίτι δεν έπιανα καθόλου.

Ας το δοκιμάσει κι άλλος αν θέλει και ας μας πει

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρονια πολλα σε ολους, εχω ακουσει για ενα apt εαν θυμαμαι καλα στην ρομ του leomar το bookmark κατι.. που εχει μεσα οτι εχει το market αλλα ειναι ... :happy: ελπιζω να μην ειμαι off topic και αν μπορει καποιος με πμ να μου πει και κατι αλλο εναλλακτικα ευχαριστω πολυ :)
I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο,απλα την αποψη μου σου κατεθεσα και εγω.

Αλλα αφου μου απαντησες,θα μου πεις τι εννοεις με το 'ενδελεχες' ?

Γιατι και εγω ενδελεχες το ψαχνω το πραγμα.

Με σοβαρα μηχανηματα.

ααα... Για μεσα στο σπιτι μου μιλας ? Δεν μου ακουγεται πολυ 'ενδελεχες' αυτο :confused:

Το μοντεμ αστο εκει που ειναι. Μην με πας σε αλλο θεμα. Ενα,ενα να τα πιασουμε τα θεματακια.

'ενδελεχες' τι εννοεις λοιπον ? (μεσα στο σπιτι,με την εφαρμογη wifi analyzer ? Mετρα ληψης απο το σημειο εκπομπης ? Οχι τηλεοπτικης..wireless signal εννοω..

 

Wi fi analyzer και τεστ με σταδιακή απομάκρυνση από το ρουτερ έως το σημείο μη λήψης.Με την turkbey έπιανα πιο μακριά.

Placebo είναι το ψευδοφαρμακο η η ψευδής αίσθηση ότι κάτι δουλεύει.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ποσα μετρα πιο μακρια ? Και τι μεσολαβουσε αναμεσα σε εσενα και αυτα ? Υλικα εννοω ?

Ησουν σε ευθεια γραμμη ? Σε σχεση με ολες τις φορες,που το δοκιμασες. Προσεξες αν η συσκευη σου,ανιχνευε περισσοτερα wifi signal απο αλλες φορες ?

Η μετρησεις σου ηταν σταθερες,για την καθε φορα ? Ποσες φορες το δοκιμασες ?

Ενδειξεις εφαρμογης ηταν σταθερες ? Σε καθε σου προσπαθεια ? Παιζανε ενδειξεις εφαρμογης,αρκετα πανω κατω ?

 

Μπορεις να το δοκιμασει ξανα τωρα ? Και να μου ξανα πεις την αποψη σου φιλε Νικο ?

Σε παρακαλω πολυ.. Και σε ευχαριστω

 

Τώρα δεν είμαι σπίτι αλλά έχω μαζί μου το s2 του αδελφού μου που είναι μαμισιο.Με το wi fi analyzer και τα κινητά δίπλα δίπλα πάλι βλέπω διαφορά.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν είμαι σπίτι αλλά έχω μαζί μου το s2 του αδελφού μου που είναι μαμισιο.Με το wi fi analyzer και τα κινητά δίπλα δίπλα πάλι βλέπω διαφορά.

 

Και 2 μαμίσια να έβαζες πλάι πλάι , πάλι μπορεί να έβλεπες διαφορές.Στο ίδιο τηλέφωνο πρέπει να γίνονται οι δοκιμές.

Κι εγώ το δοκίμασα και δεν είδα καμία διαφορά.

Και επειδή δε μου αρέσουν γενικώς οι παπάτζες που είναι γεμάτος ο siyah, επέστρεψα στη σιγουριά του CF.

Link to comment
Share on other sites

Και 2 μαμίσια να έβαζες πλάι πλάι , πάλι μπορεί να έβλεπες διαφορές.Στο ίδιο τηλέφωνο πρέπει να γίνονται οι δοκιμές.

Κι εγώ το δοκίμασα και δεν είδα καμία διαφορά.

Και επειδή δε μου αρέσουν γενικώς οι παπάτζες που είναι γεμάτος ο siyah, επέστρεψα στη σιγουριά του CF.

 

Ίσως δεν διαφωνώ ιδιαίτερα ,αλλά στο δικό μου κινητό βλέπω διαφορά οπότε θα μείνω έτσι.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Στρατο για τον siyah μην βιαζεσαι τοσο..

Ειναι επιστημονας.. Να ξερεις..

 

Αλλα θα σεβαστω την αποψη σου.. Αλλα να ξερεις ειναι επιστημονας. Και για το τουρκος,μην εισαι 100% σιγουρος.

 

Δεν αμφισβητώ ούτε στο ελάχιστο τις γνώσεις του.

Αμφισβητώ τις επιλογές που κάνει.Κάνει ακραία πράγματα , γι αυτό σε άλλους παίζει καλά και σε άλλους όχι.

Προσωπικά 1000 φορές ο μαμά....αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει απλα ακραι.. Κανει επικινδυνα..

 

+++1000 μαμα.. αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..

 

Εγω τουρκο 70% και 30% CF + τα μυαλα στα καγκελα

 

Θες να μιλήσουμε για τα πειράματα που έκανε με τις τάσεις φόρτισης; μέχρι να διπιστώσει ότι είχε άλλο chipaki το s2 από αυτό που νόμιζε;!!!!!!

Πάλι καλά που δε κάηκε κανένα κινητό.Αλλά εξάλλου τα βάζουμε με δική μας ευθύνη...

Εγώ όμως δε θα κάνω το πειραματόζωο του.

Να πούμε για την επιλογή του κάποια στιγμή να ξεκινήσει από τα 100mhz, με αποτέλεσμα να μη παίζει στα μισά s2;

Την αφαίρεση υποστήριξης HID; (άλλο αυτό!!!)

μπλα μπλα μπλα.

Θέλω κάτι να ΠΑΙΖΕΙ σίγουρα, να το βάλω και να το ξεχάσω.

Πόσο σίγουρος είναι κάποιος ότι θα του παίζει ο "νέος siyah" όποτε κυκλοφορεί;

Try n error στου κασίδη το κεφάλι....

Αν κάποιος θέλει να πειραματίζεται ας τον βάλει.

Αν κάποιος θέλει να βάλει κάτι και να μη ξανασχοληθεί, ψάχνοντας "γιατί έχω lag;"," γιατί με παίρνουν και μπορώ να απαντήσω την κλήση μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ενώ το βλέπω να χτυπάει;" και και και....πρέπει να μείνει μακριά.

CF για τη σιγουριά λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Στρατο.. Το θεμα τουρκος,σηκωνει σελιδες,που δεν εχω κουραγιο να γραψω πια... Καπου αλλου ισως διαβασεις κατι... Συσκευη εχει καει απο τουρκο.. Την εχει ενας φιλος.. Αλλα ακομα και σημερα μου λεει,οτι δεν φταιει ο τουρκος (και οι παροχες του..) Φταιει αυτος..Και τα δικα του πειραματα.

 

Εχω την εντυπωση,πως πλεον δεν κινδυνευουν οι Users,απο τα Update του τουρκου (καψιμο).. Αλλα ποτε μην λες ποτε,για το μελλον και για τον καθε User,θα κανεις λαθος 100%... Θα πω εγω..

{τα 100Mhz θα το βρεις και αυτο εκει... Και αλλα πολλα.. Εσυ θα με πιασεις,αν τα διαβασεις..? }

 

Ετσι απλα και ομορφα,που τα περιγραφεις φιλε Στρατο... Με δυο λεξεις.. Ειπες πολλα για πολλους.. πασο + ντουκου μαζι...

 

Εφυγααααααα....!!!!!!

 

Πάντως με τον Τούρκο έχω πολύ lag σε μένα συμπεριφερεται καλύτερα ο cf με καθόλου lag

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε και τον speedmod...εγω τον θεωρω πολυ καλυτερο απο τον syiah...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Φιλε parafron4,θα μου δωσεις ενα Link να τον δοκιμασω....?

Πιστευω πολυ στα γραφομενα σου....:!::!::!::!::!::!::!::!:

 

Αν και θελω να ξερεις... Oτι ο speedmod,θα εχει περιπου 70% επιτυχια... 6/7 στους 10,νομιζω οτι θα πουν...

Πως τους αρεσε παρα πολυ...!!!

 

Εδω εισαι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1182498

 

[KERNEL] SpeedMod SGS2 [K2-18 Update3 CWM4 CIFS ROOT]

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Παω να τον περασωτον speedmod μεσω cwm και μου λεει zimage not found.Τιγινετε εδω παιδια;
Link to comment
Share on other sites

Παω να τον περασωτον speedmod μεσω cwm και μου λεει zimage not found.Τιγινετε εδω παιδια;

 

Βάλτο από recovery mode

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...