Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Slim pure aosp, ότι τρέχει το νεξους.Εάν δεν βαριόμουν να ξανά στήνω το τηλέφωνο θα έβαζα PA η αυτήν.άσε που δεν αφήνω την RB αλλά λέμε τώρα
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γνώμη μου πάντως πως αν φέρεις στα μέτρα σου κάποια στοκ based δεν γυρνάς σε aosp/aokp based, εκτός αν κοιτάς τι θα σου δώσει ένα λίγο καλύτερο ψευτοsmoothness και ας μην παίρνει ούτε τηλέφωνα. Εννοώ φυσικά με άλλο θέμα, αλλαγή dpi, debloat ακόμη και σε light roms (πχ. neat light) και σίγουρα custom kernel. Γιατί καλώς ή κακώς, όσο βαρύ και αν είναι το touchwiz προσφέρει ευκολίες και επιλογές που είτε αλλού είναι άσχημα υλοποιημένες είτε απλά ανύπαρκτες. ;)
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πάντως πως αν φέρεις στα μέτρα σου κάποια στοκ based δεν γυρνάς σε aosp/aokp based, εκτός αν κοιτάς τι θα σου δώσει ένα λίγο καλύτερο ψευτοsmoothness και ας μην παίρνει ούτε τηλέφωνα. Εννοώ φυσικά με άλλο θέμα, αλλαγή dpi, debloat ακόμη και σε light roms (πχ. neat light) και σίγουρα custom kernel. Γιατί καλώς ή κακώς, όσο βαρύ και αν είναι το touchwiz προσφέρει ευκολίες και επιλογές που είτε αλλού είναι άσχημα υλοποιημένες είτε απλά ανύπαρκτες. ;)

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω

1. Stock based δεν παίζει να φέρεις στα μέτρα σου (έτσι όπως θέλω εγώ) εκτός αν εννοείς απλά μια αλλαγή launcher.... :ninja:

2. To touchwiz είναι καθαρό bloatware φιλε... Αυτό είναι ο αρχικός λόγος για εγκατάσταση custom rom και πίστεψε με υπάρχουν πολλές 3rd party εφαρμογές για να κάνεις ότι θέλεις (πολύ καλύτερα) αφού πετάξεις το TW :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω

1. Stock based δεν παίζει να φέρεις στα μέτρα σου (έτσι όπως θέλω εγώ) εκτός αν εννοείς απλά μια αλλαγή launcher.... :ninja:

2. To touchwiz είναι καθαρό bloatware φιλε... Αυτό είναι ο αρχικός λόγος για εγκατάσταση custom rom και πίστεψε με υπάρχουν πολλές 3rd party εφαρμογές για να κάνεις ότι θέλεις (πολύ καλύτερα) αφού πετάξεις το TW :)

 

1. Απλή αλλαγή launcher; Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα. Αν εννοείς από εμφάνιση απλώς μπορείς να αλλάξεις τα πάντα και κατά τ' άλλα τα όποια mods κυκλοφορούν στην πλειοψηφία τους λειτουργούν άψογα σε touchwiz roms.

 

2. Ως touchwiz δεν εννοώ τον launcher, αλλά ολόκληρο το framework στο οποίο στηρίζονται και αρκετά mods και σίγουρα οποιαδήποτε ευκολία έχει να προσφέρει η samsung. Εξάλλου όπως είπα και πιο πάνω launcher και υπόλοιπη σαβούρα της samsung έχουν φύγει από το πρώτο λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

1. Απλή αλλαγή launcher; Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα. Αν εννοείς από εμφάνιση απλώς μπορείς να αλλάξεις τα πάντα και κατά τ' άλλα τα όποια mods κυκλοφορούν στην πλειοψηφία τους λειτουργούν άψογα σε touchwiz roms.

 

2. Ως touchwiz δεν εννοώ τον launcher, αλλά ολόκληρο το framework στο οποίο στηρίζονται και αρκετά mods και σίγουρα οποιαδήποτε ευκολία έχει να προσφέρει η samsung. Εξάλλου όπως είπα και πιο πάνω launcher και υπόλοιπη σαβούρα της samsung έχουν φύγει από το πρώτο λεπτό.

 

Καμία σχέση ή custom με αυτές που βασίζονται σε στοκ, είναι γρηγορότερες, με περισσότερες επιλογές είτε εμφανισιακά είτε σε θέμα hw

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση ή custom με αυτές που βασίζονται σε στοκ, είναι γρηγορότερες, με περισσότερες επιλογές είτε εμφανισιακά είτε σε θέμα hw

 

Ήδη τρία ποστ πίσω αναφέρω πως σε θέμα hw optimization δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Απλώς οι ευκολίες και οι αρκετά καλά υλοποιημένες λειτουργίες (καθαρά από λειτουργικής άποψης) που προσφέρει η Samsung σίγουρα δεν είναι αμελητέες. Από κει και πέρα και οι custom πλέον έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν καινοτόμα features πχ. τα pie controls και το halo.

Link to comment
Share on other sites

@DevotedAngel, καλησπέρααα :)

1. Απλή αλλαγή launcher; Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα. Αν εννοείς από εμφάνιση απλώς μπορείς να αλλάξεις τα πάντα και κατά τ' άλλα τα όποια mods κυκλοφορούν στην πλειοψηφία τους λειτουργούν άψογα σε touchwiz roms.

Κινέζικα γράφω; Απλά σε ειρωνεύτηκα... Φλασάρω custom εδώ και μια 3ετία, πίστεψε με τα κατέχω μια χαρά...

 

2. Ως touchwiz δεν εννοώ τον launcher, αλλά ολόκληρο το framework στο οποίο στηρίζονται και αρκετά mods και σίγουρα οποιαδήποτε ευκολία έχει να προσφέρει η samsung. Εξάλλου όπως είπα και πιο πάνω launcher και υπόλοιπη σαβούρα της samsung έχουν φύγει από το πρώτο λεπτό.

Φίλε, αν μπορείς να βρείς pure Android, το χτίζεις όπως θες, το framework καταλήγει bloatware απο την στιγμή που δεν έχεις την δυνατότητα να το παραμετροποιήσεις μόνος (εκτός και αν είσαι dev και παίξεις με τα εκάστοτε SDK)

 

Φιλικά πάντα τα παραπάνω, τα γούστα είναι γούστα ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καληπσερα μπορω να περάσω μέσω dual boot την επίσημη 4.1.2 και παράλληλα την CyanogenMod 10.1 μέσω του siyah 6 beta ;γίνετε αυτό
Link to comment
Share on other sites

Καληπσερα μπορω να περάσω μέσω dual boot την επίσημη 4.1.2 και παράλληλα την CyanogenMod 10.1 μέσω του siyah 6 beta ;γίνετε αυτό

 

Καλησπερα, οχι δεν γινεται.

Γενικα δεν γινεται να εχεις dual boot, με samsung based roms (μαμα κλπ) και Aokp/aosp roms

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάνα script/zipάκι/εφαρμογή που μπορώ να χρησιμοποιήσω ή που ενσωματώνουν developers στις ROM τους για εγκατάσταση των εφαρμογών σε EXT4 partition της MicroSD; Δεν εννοώ την επιλογή "Μετακίνηση στην κάρτα SD/Συσκευή αποθήκευσης USB" και το ανάποδο που έχει η κάθε εφαρμογή ξεχωριστά στις "Ρυθμίσεις εφαρμογών". Εννοώ με το που κατεβάζω μια εφαρμογή από Google Play να εγκαθίσταται στο EXT4 partition που έχουμε κάνει μιας και η μνήμη της συσκευής (1.97GB) δεν είναι επαρκής. Μέθοδος γνωστή και ως apps2sd, link2sd, apps2sd-ext.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει κανα δυο τρεις custom και θεωρώ πως η pulse που ειχα πρωτοβάλει είναι η καλύτερη. Απλή, smooth, χωρίς χαζές μαμά εφαρμογές αλλά και χωρίς τις 150 επιπλέον ρυθμίσεις άλλων custom (αλλαγή dpi για παραδειγμα) που μπορεί να βοηθούν πολύ στην παραμετροποίηση του κινητού αλλά εμένα τουλάχιστον με κούραζαν-μπέρδευαν. Ίσως δεν είχα και την υπομονή να τις ψάξω πολύ-τι να πω...

Λέω τώρα να δοκιμάσω cm 10.1 ως μια τελευταία απόπειρα πειράματος. Πρέπει να κατεβάσω την nightly; Γιατί εκεί με μπερδεύει λίγο..

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Λέω τώρα να δοκιμάσω cm 10.1 ως μια τελευταία απόπειρα πειράματος. Πρέπει να κατεβάσω την nightly; Γιατί εκεί με μπερδεύει λίγο..

Για τη nightly πας μιας και δεν θα βρεις ποτέ τη stable, δεν θα έχεις πρόβλημα όμως, όλοι όσοι αποφάσισαν να πάνε στη cm αυτή χρησιμοποιούν. Εγώ δεν την έχω αλλά τα σχόλια γι'αυτήν είναι πολύ θετικά.:)

Έχει δοκιμάσει κανείς την νέα miui να μας γράψει τις εντυπώσεις του;

Ακούγεται πως είναι τρομερά γρήγορη, αναμένω κι εγώ περισσότερες εντυπώσεις πάντως..:)

Link to comment
Share on other sites

Για τη nightly πας μιας και δεν θα βρεις ποτέ τη stable, δεν θα έχεις πρόβλημα όμως, όλοι όσοι αποφάσισαν να πάνε στη cm αυτή χρησιμοποιούν. Εγώ δεν την έχω αλλά τα σχόλια γι'αυτήν είναι πολύ θετικά.

 

Και τα updates της (γιατι βλέπω ότι βγαίνουν συχνά-πυκνά) πως θα τα περνάω ξέρεις; Πρέπει να ελέγχω εγώ και όταν βγαίνει κάποιο να το κατεβάζω και να το περνάω μέσω recovery ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Θα διαβάσω βέβαια και στο site της απλά είπα μήπως έχεις κάποια ιδέα...

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Και τα updates της (γιατι βλέπω ότι βγαίνουν συχνά-πυκνά) πως θα τα περνάω ξέρεις; Πρέπει να ελέγχω εγώ και όταν βγαίνει κάποιο να το κατεβάζω και να το περνάω μέσω recovery ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Θα διαβάσω βέβαια και στο site της απλά είπα μήπως έχεις κάποια ιδέα...

 

Λογικά μέσω recovery και θα πρέπει να ελέγχεις μόνος σου για νέα updates, ας σου πει όμως κάποιος που ξέρει για σιγουριά..:)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέσω recovery και θα πρέπει να ελέγχεις μόνος σου για νέα updates, ας σου πει όμως κάποιος που ξέρει για σιγουριά..:)

 

Eγινε. Θα τη δοκιμασω να δω. Αν δε βολεψει ας ειναι καλα το nandroid backup...

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki

 

Για να μη γράφουμε απλώς για να γράφουμε, θα αναλύσω λίγο παραπάνω τι εννοώ.

 

Πρώτα απ' όλα από άποψη built-in features καθημερινής χρήσης σίγουρα υπερέχουν οι στοκ based. Οκ, έχουν το bloatware, αλλά από την άλλη είναι γενικώς πιο plug & play. Εξάλλου αυτός είναι και ο στόχος της μαμάς rom από την οποία προέρχονται. Και σίγουρα το touchwiz framework όσο bloatware και να θεωρείται (και δεν λέω ότι δεν είναι - είναι πλέον γνωστό το πόσο κακογραμμένο είναι) προσφέρει μια σειρά από αρκετές επιλογές, που και οι devs του xda τις έχουν αξιοποιήσει και έχουν δώσει άπειρα mods για τις στοκ based roms.

 

Η πραγματικότητα όμως δεν είναι ότι είναι καλές οι στοκ roms, αλλά ότι είναι πολύ κακές οι υπόλοιπες που βασίζονται σε όλα τα υπόλοιπα projects.

Αυτό, γιατί όση προσπάθεια και να κάνει κάποιος developer, πίσω από το software του έχει το hardware και για να λειτουργήσει το hardware, χρειάζονται drivers. Τα sources για ορισμένους βασικούς drivers μπορεί να βρεθούν. Από κει και πέρα όμως τι γίνεται; Χρήση generic drivers; Mod κάποιου άλλου παρόμοιου και το reverse engineering να πάει σύννεφο μέχρι να καταλάβουν πως λειτοργεί το hw; Απορρίπτουν τελείως κάποια λειτουργία;

Και τα παραδείγματα είναι άπειρα. Από το mhl που ούτε καν το έχουν ακουμπήσει τα διάφορα projects, μέχρι τη κάμερα που το video recording το υλοποιεί το καθένα όπως κ@βλώσει στους devs( και αν τους κάτσει) και τον ήχο που μέχρι πριν κανά 2μηνο η CM δεν είχε ιδέα για το πως χρησιμοποιείται ο amplifier. Η μόνη σωστή υλοποίηση (το αποτέλεσμα που λαμβάνει ο τελικός χρήστης τουλάχιστον) είναι ο hw composer της jelly bean και αυτό επειδή υπήρχε αρκετό documentation για τη gpu και έχει γίνει το smoothness καραμέλα πλέον(άσχετα με το αν η απλή πλοήγηση πχ. στις ρυθμίσεις στέλνει τη χρήση της gpu στο θεό).

 

Κατα τ' άλλα σε θέμα παραμετροποίησης των rom ότι περνάς σε 3rd party project περνάς και στης samsung. Μπορεί από την πλευρά του developer να θέλει ξανά compile ή κάποια τροποποίηση, αλλά το αποτέλεσμα για τους χρήστες το ένα και το αυτό.

 

Τώρα αν κάποιος ικανοποιείται με ένα ψευτοsmoothness και αρκείται στο πως κάθε πικραμένος developer που περιμένει κανά donate ή κάνει την κ@βλα του, θα καταλάβει ότι δουλεύει το hardware που έχει στα χέρια του και στον κώδικα που θα γράψει γι' αυτό δικαίωμά του. Άλλος πάλι μπορεί να αρκείται στο να σερφάρει και να παίρνει τηλέφωνα. Και πάλι δικαίωμα του. Εγώ δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία... και ας χρησιμοποιούσα επί χρόνια custom roms. Έτσι πάνε αυτά ;)

Edited by DevotedAngel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Ποια ρομ φοράς τώρα;

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα ή στο φίλο από πάνω. Προσωπικά αυτή τη στιγμή είμαι με την neat lite 4.4 βασισμένη σε XMS1 αν και έχει βγει και πιο καινούργια. Πακέτο με τον siyah 6b5 που θεωρώ πολύ σταθερότερο από τον dorimanx και με κάποια επιπλέον mods.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα ζητω συγνωμη αν ειναι λαθος τελικα!

 

εχω προβλημα με την μπαταρια του κινητου μου. ειναι πχ στο 50 % και εγω τυχαινει να κλεισω το τηλ , μολις το ξανανοιγω μου δειχνει οτι ειναι στο 13% , αλλη περιπτωση ειναι οτι ενω ηταν στο 67 % το κλεινω και το ανοιγω παλι και μου δειχνει 25% και μετα το αφησα ανοιχτο και απο το 25 % ανεβηκε στο 28% και ενω δεν το ειχα στην φορτιση! επισης γενικα η μπαταρια μου καταιβαινει γρηγορα χωρις ιδιεταιρη χρηση! τι μπορω να κανω ;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα ή στο φίλο από πάνω. Προσωπικά αυτή τη στιγμή είμαι με την neat lite 4.4 βασισμένη σε XMS1 αν και έχει βγει και πιο καινούργια. Πακέτο με τον siyah 6b5 που θεωρώ πολύ σταθερότερο από τον dorimanx και με κάποια επιπλέον mods.

 

οκ ευχαριστω

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν είχα πρωτορουτάρει το κινητό μου με τον κέρνελ του Philz που είχε και το δικό του full touch recovery. Και τώρα μετά από τόσο καιρό που έχω κατασταλάξει σε ROM και σε kernel αναρωτιέμαι.. γίνεται σε αυτά που έχω τώρα να ξαναπεράσω το recovery του Philz που μου φαίνεται το πιο εξελιγμένο recovery που έχει περάσει από το κινητό μου ως τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα με το κινητο μου που εχω την 4.0.3 αν το κανω ρουτ για να παρω backup των προγραμματων με το titanium pro μετα αν του περασω την 4.1.2 θα μπορω να κανω επαναφορα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις τους ή θα εχω προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα με το κινητο μου που εχω την 4.0.3 αν το κανω ρουτ για να παρω backup των προγραμματων με το titanium pro μετα αν του περασω την 4.1.2 θα μπορω να κανω επαναφορα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις τους ή θα εχω προβλημα?

 

Αν κάνεις επαναφορά εφαρμογών χρήστη και όχι συστήματος....μια χαρά θα είσαι....

Μην ξεχνάς όμως ότι το root θα σου ακυρώσει την εγγύηση.....

Κάτι που θεωρείς εντελώς "σατανικό" και το αποφεύγεις πολύ καιρό τώρα....;);)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...