Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για 1η προσπάθεια θα έλεγα CF-ROOT με ODIN από το link που δίνεις.Μετά κλείσιμο --->recovery------mount usb και περνάς στο κινητό το αρχείο ΑΥΤΟ ,αφού κάνεις πρώτα drag n drop στο φάκελο framework το framework-res.apk της rom που είχες.

Μετά το κάνεις install και θα;;;; παίξει.

Αν δε παίξει έτσι με odin πάλι περνάς κατευθείαν μια stock που θες και έληξε το θέμα.

Το μειονέκτημα της 2ης επιλογής είναι ότι χάνεις ότι έχεις εκτός αν έχεις πάρει backup.

 

Δεν ήξερα ότι μπορείς να κάνεις mount usb απο recovery! Άρα σωστά , cf-root με Odin , Recovery - mount usb - το αρχείο το έχω έτοιμο framework-cwm (το πήρα απο'σένα Στράτο κ πέρασα το framework-res.apk που θέλει μέσα).

Install .zip file from sdcard κ λογικά είσαι έτοιμος...

 

Απο τη στιγμή που έκανες root με insecure kernel δεν χάνεις κάτι με cf ίσα ίσα κερδίζεις. Μισό να βρώ τον cf που θές, μάλλον σε 2.3.4 KI4 δεν ήσουν ?

 

Edit: Εδώ είσαι : XW_NEE_KI4-42: 2.3.4, CF-Root v4.2, SU 3.0, "insecure"

 

Φλάσαρε με Odin κ τα υπόλοιπα στα είπε κ ο Στράτος παραπάνω. Με άγχωσες κ' μένα... χαχα

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω πάρει backup με titanium μονο αλλά αυτή την στιγμή πιο πολύ με ενδιαφέρει να το επαναφέρω παρά κάτι άλλο... απλά αυτό που ρωτούσα είναι ποιο kernel να διαλέξω ώστε να κάνω cfroot... τώρα για την rom μπορεί να περάσω μια Ω να δοκιμάσω (έχει μία close to root που μου αρέσει..) οπότε να αρχίσω κάνοντας cfroot? το τηλέφωνο δεν επανέρχεται ούτως ή άλλως...

 

Άμα έχεις σκοπό να περάσεις custom, για να τελειώνεις πήγαινε και βάλε την stock KK5.Κάντης CF-ROOT και μετά πέρνα όποια custom θες.

Μετά όλα θα γίνουν πιο απλά :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις σκοπό να περάσεις custom, για να τελειώνεις πήγαινε και βάλε την stock KK5.Κάντης CF-ROOT και μετά πέρνα όποια custom θες.

Μετά όλα θα γίνουν πιο απλά :)

 

σκοπό δεν έχω να σου πω την αλήθεια αλλά αν είναι να αναγκαστώ....αν μπορείς να με βοηθήσεις για το ποια έκδοση kernel να διαλέξω από το link που έβαλα παραπάνω σχετικά με ποιο από όλα εκείνα τα αρχεία να διαλέξω για να κάνω cfroot...??

 

α συγνώμη με έχει έτοιμο ο φίλος ο Sofos από πάνω... καλά κάνω ότι πρέπει να κάνω και σας λέω το αποτέλεσμα! Ευχαριστώ παιδιά, πολύ!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επανέφερα το κινητό όπως μου έιπατε αλλά δυστυχως πρέπει να είχα κάνει reset to factory οπότε είναι ακριβώς όπως το αγόρασα, σαν καινούριο! Έχω χάσει επαφές, τι να πω απλά τα πάντα!!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επανέφερα το κινητό όπως μου έιπατε αλλά δυστυχως πρέπει να είχα κάνει reset to factory οπότε είναι ακριβώς όπως το αγόρασα, σαν καινούριο! Έχω χάσει επαφές, τι να πω απλά τα πάντα!!!

 

Άρα το κολπάκι έπιασε.Δυστυχώς με το FS σβήστηκε,αλλά αφού είχες backup μη σκας :)

Έχεις και cf-root τώρα.Κι αν ξαναγίνει κάτι παρόμοιο έχεις και το patchάκι που έφτιαξα ;)

Μόνο μη περιμένεις να περάσεις κανένα mod από custom rom.Δε θα παίξει :)

Τέλος καλό όλα καλά :cool:

Link to comment
Share on other sites

βγηκε καινουριο firmware...ποιος γνωριζει που μπορω να βρω το changelog??

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1380467

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

βγηκε καινουριο firmware...ποιος γνωριζει που μπορω να βρω το changelog??

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1380467

 

Τέλεια! Ξεκινάω μαγείρεμα :D

Για changelog θα κοιτάξω αργότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Ξεκινάω μαγείρεμα :D

Για changelog θα κοιτάξω αργότερα :)

 

εισαι ωραιος,ευχαριστω..!κοιταξε να μαγειρεψεις καλα την πατατα φουρνου και να μου κρατησεις τιποτα κ μενα στην ακρη :p:p

 

δωρεαν στο SAMSUNG Apps το παιχνιδι Need for Speed : Hot Pursuit.. :)

 

edit..σωστη παρατηρηση,δεν ξερω γιατι δεν το σκεφτηκα moderatora,σορυ ;)

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by edangel8
Συνεχόμενα μηνύματα
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

https://market.android.com/details?id=com.tegrak.secondcore

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα αύξησης του επιπέδου αυτόματης φωτεινότητας; Αν δεν γίνεται με εφαρμογή, μήπως πρέπει να αλλάξω kernel? Τώρα έχω το XWKI4 και δεν με ικανοποιεί το επίπεδο αυτόματης φωτεινότητας...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα αύξησης του επιπέδου αυτόματης φωτεινότητας; Αν δεν γίνεται με εφαρμογή, μήπως πρέπει να αλλάξω kernel? Τώρα έχω το XWKI4 και δεν με ικανοποιεί το επίπεδο αυτόματης φωτεινότητας...

 

Γίνεται αλλά δεν είναι εύκολο....Τι ακριβώς θες να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

https://market.android.com/details?id=com.tegrak.secondcore

 

Μμμμμμμμ.

Enable second core.....

Συνεπώς improve better result on benchmark.

Οπότε έτρεξα ένα antutu για να δώ κατα πόσο λέει αυτό που υπόσχεται.

Με ενεργοποιημένο τον έναν πυρήνα απ το tegrak secondcore δύο φορές με αποτέλεσμα το ίδιο πάνω κάτω με το μεγαλύτερο να δείχνει total score 3824.

 

Με enable 2 core απ το tegrak secondcore πάλι δύο φορές με αποτέλεσμα το ίδιο πάνω κάτω με το μεγαλύτερο να δείχνει total score

5699:blink::blink:

 

Ϊσως να μήν αποτελεί η συγκεκριμένη εφαρμογή βελτίωση σε όλους τους τομείς του κινητού παρα μόνο σε εφαρμογές που είναι γραμμένες να χρησιμοποιούν κ τους δύο πυρήνες του sgs2.

Τα συμπεράσματα δικά σας...........

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμμμ.

Enable second core.....

Συνεπώς improve better result on benchmark.

Οπότε έτρεξα ένα antutu για να δώ κατα πόσο λέει αυτό που υπόσχεται.

Με ενεργοποιημένο τον έναν πυρήνα απ το tegrak secondcore δύο φορές με αποτέλεσμα το ίδιο πάνω κάτω με το μεγαλύτερο να δείχνει total score 3824.

 

Με enable 2 core απ το tegrak secondcore πάλι δύο φορές με αποτέλεσμα το ίδιο πάνω κάτω με το μεγαλύτερο να δείχνει total score

5699:blink::blink:

 

Ϊσως να μήν αποτελεί η συγκεκριμένη εφαρμογή βελτίωση σε όλους τους τομείς του κινητού παρα μόνο σε εφαρμογές που είναι γραμμένες να χρησιμοποιούν κ τους δύο πυρήνες του sgs2.

Τα συμπεράσματα δικά σας...........

 

Για μένα είναι μια χαζομάρα...Έτσι κι αλλιώς είναι ενεργοποιημένοι οι 2 πυρήνες.Ένα απλό antutu να κάνεις σε όλα τα κινητά μας, παίζει εκεί περίπου.Ακόμα και πάνω από 6000 (χωρίς overclock).

Από ότι έχω καταλάβει απλά κάνει τον δεύτερο πυρήνα να ενεργοποιείται ένα κλικ πιο γρήγορα.Αποτέλεσμα ίδιο, αλλά μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αφήστε την ταχύτητα και χαρείτε την συσκευη σας, χρησιμοποιοντας την.

Δεν υπάρχει τίποτα καλυτερο απο το να δουλεύει τέλεια και να έχει καλη αυτονομία.

Ο λόγος που αγοράζουμε smartphone ειναι για να κάνουμε κάποια πράγματα αξιοποιώντας τις εφαρμογές.

Αν είμαστε την περισσότερη ώρα στον CWM για να φλασαρουμε rom και mods δεν κερδίζουμε τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αφήστε την ταχύτητα και χαρείτε την συσκευη σας, χρησιμοποιοντας την.

Δεν υπάρχει τίποτα καλυτερο απο το να δουλεύει τέλεια και να έχει καλη αυτονομία.

Ο λόγος που αγοράζουμε smartphone ειναι για να κάνουμε κάποια πράγματα αξιοποιώντας τις εφαρμογές.

Αν είμαστε την περισσότερη ώρα στον CWM για να φλασαρουμε rom και mods δεν κερδίζουμε τίποτα.

 

Κάπως έτσι :)

Aλλά το φλασάρισμα πάρτο σαν χόμπυ :)

Ηδη εγώ έφτιαξα μία KL1 να 'χω να ασχολούμαι :D

Link to comment
Share on other sites

 

Edit: Animation στην αλλαγή απο landscape σε portrait κ αντίστροφα, παω να το δοκιμασω ;-)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19686027

 

Και ναί, δουλεύει άψογα η εναλλαγή κ έφτιαξε και το crt effect να φαίνεται σαν crt effect επιτέλους !

 

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Μπράβο ρε θηρίο! Στην ωμέγα δουλεύει τέλεια:thumbup:

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι :)

Aλλά το φλασάρισμα πάρτο σαν χόμπυ :)

Ηδη εγώ έφτιαξα μία KL1 να 'χω να ασχολούμαι :D

 

Για πες καμιά εντύπωση γιατί έχω καιρό να φλασαρω;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι :)

Aλλά το φλασάρισμα πάρτο σαν χόμπυ :)

Ηδη εγώ έφτιαξα μία KL1 να 'χω να ασχολούμαι :D

 

Καλά κάνεις αρκεί αυτό που κάνεις να μην δημιουργεί προβλήματα.

Εγώ δεν περνάω νέο firmware αν δεν βγάλει πρώτα ο JK συμβατή έκδοση του deluxe settings.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις αρκεί αυτό που κάνεις να μην δημιουργεί προβλήματα.

Εγώ δεν περνάω νέο firmware αν δεν βγάλει πρώτα ο JK συμβατή έκδοση του deluxe settings.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Μέχρι στιγμής μου φαίνεται σχεδόν ίδια.Ταχύτητα τα ίδια.Ίιιιιιιιιισως (παίζει πάντα και το placebo) είναι ένα κλικ πιο smooth.

Για jk θα κοιτάξω σε λίγο αν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επανέφερα το κινητό με την βοήθεια του Στράτου και του Σοφού... παιδιά ενα μεγάλο ευχαριστώ έμαθα και 2 πραγματάκια και έκανα και cfroot που σίγουρα είναι απείρως καλύτερο για τέτοιες καταστάσεις πανικού!! Επανέφερα τα πάντα από ρυθμίσεις εφαρμογές κτλ, επαφές κομπλέ απλά εχασα μυνήματα αλλά δεν το είχα και καιρό το κινητό... με το nandroid γίνεται ένα image του κινητού στον υπολογιστή μας αν θέλουμε σωστά?

 

Παιδιά πάλι ευχαριστώ, απλά να πω ότι η παρουσία σας τιμά το forum...:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επανέφερα το κινητό με την βοήθεια του Στράτου και του Σοφού... παιδιά ενα μεγάλο ευχαριστώ έμαθα και 2 πραγματάκια και έκανα και cfroot που σίγουρα είναι απείρως καλύτερο για τέτοιες καταστάσεις πανικού!! Επανέφερα τα πάντα από ρυθμίσεις εφαρμογές κτλ, επαφές κομπλέ απλά εχασα μυνήματα αλλά δεν το είχα και καιρό το κινητό... με το nandroid γίνεται ένα image του κινητού στον υπολογιστή μας αν θέλουμε σωστά?

 

Παιδιά πάλι ευχαριστώ, απλά να πω ότι η παρουσία σας τιμά το forum...:thanks:

 

Να σαι καλά φίλε μου και σιδεροκέφαλο το κινητό σου :lol:

Στην κάρτα το σώζεις, αλλά όλα γίνονται copy paste στο pc :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής μου φαίνεται σχεδόν ίδια.Ταχύτητα τα ίδια.Ίιιιιιιιιισως (παίζει πάντα και το placebo) είναι ένα κλικ πιο smooth.

Για jk θα κοιτάξω σε λίγο αν παίζει.

 

Περάσεις το δικο της modem? αν ναι για πες μας εντυπώσεις.

Εγω πλέον δεν περνάω κανένα mod. Official, CF-root, JK Delux και Go Launcher για να φτιάχνουν τα εικονιδια των εφαρμογών όπως θέλω εγω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επανέφερα το κινητό με την βοήθεια του Στράτου και του Σοφού... παιδιά ενα μεγάλο ευχαριστώ έμαθα και 2 πραγματάκια και έκανα και cfroot που σίγουρα είναι απείρως καλύτερο για τέτοιες καταστάσεις πανικού!! Επανέφερα τα πάντα από ρυθμίσεις εφαρμογές κτλ, επαφές κομπλέ απλά εχασα μυνήματα αλλά δεν το είχα και καιρό το κινητό... με το nandroid γίνεται ένα image του κινητού στον υπολογιστή μας αν θέλουμε σωστά?

 

Παιδιά πάλι ευχαριστώ, απλά να πω ότι η παρουσία σας τιμά το forum...:thanks:

Να'σαι καλά φίλε μου, χαίρομαι που έκανες τη δουλειά σου. Ναι όπως είπε ο Στράτος δημιουργεί ένα image και παίρνει backup τα πάντα απο ρυθμίσεις επαφές, σημειώσεις κτλ αλλά γι'αυτό κ πιάνει τουλάχιστον κανένα giga ανάλογα τί έχεις περασμένο οπότε αν θες το περνάς κ στο pc σου.

Πρίν απο κάθε δοκιμή καλό θα είναι να έχεις ένα πρόσφατο backup για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Επίσης να αναφέρω κάτι που δεν είχα παρατηρήσει.. στο cwm5 όταν πας να κάνεις επαναφορά κάποιο backup σε ρωτάει τι θες να κάνεις, kernel, data, system, cache. Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο στο 4. Μπορεί να κάνω κ λάθος :/

Με το mode του Gc σχετικά με το Bravia engine δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά..

Το animation screen όμως τα σπάει :)

 

Edit: Καποιος ειτε με stock ειτε με Omega rom μπορει να μου πει αν στο βιντεο με ακουστικα δουλευουν τα 5.1?

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αλλά δεν είναι εύκολο....Τι ακριβώς θες να κάνεις;
Βρίσκω πολύ χρήσιμη την επιλογή αυτόματης φωτεινότητας. Όμως τα επίπεδα φωτός σε αυτή τη λειτουργία είναι σχετικά χαμηλά για τις προτιμήσεις μου. πχ πιο πριν που δούλεψα 2 μοντέλα της HTC, η αυτόματη φωτεινότητα ήταν πολύ καλά ρυθμισμένη. Θα έλεγα πως ποτέ δεν έπεφτε κάτω από 60% (εδώ αφήνουμε στην άκρη το θέμα της αυτονομίας). Αντίθετα, στη ρύθμιση πυο έχει το SGS2, η αυτόματη φωτεινότητα πέφτει αρκετά (κάπου στο 40% αν καταλαβαίνω σωστά). Εγώ δηλαδή θέλω με κάποιον τρόπο να ανεβάσω το κατώτατο όριο...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...