Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι βρε μην το βγαλεις....το εχω και εγω και εχω-brickarei- την συσκευη 100 φορες με αυτα που του κανω....

Αλλες φορες με κανει να πιστευω πως φετος δεν θα καψω καθολου πετρελαιο....θα εχω το sgs2 για να ζεστανω τα χερακια μου.....:lol::p

 

Εκτος απο την πλακα...μετα απο πολλες δοκιμες εχω διαπιστωσει,οτι ο συνδυασμος διαφορων -profil-,δινει την δυνατοτητα για εξοικονομηση ενεργειας που κανενας -dev- samsung-master desaster- δεν θα πετυχει ποτε....:lol:

 

Μπορεις να παιζεις βαρια παιχνιδια με απιστευτη οικονομια στην μπαταρια,ακομα και σε -Frequency- κατω των 700....

Ολα ομως θελουν προσοχη και καλη παρατηρηση γιατι αλιως ξεκινουν τα κολληματα.....εχω διαβασμα ακομα, αλλα τα παω πολυ καλα με το θεμα της οικονομιας (battery life)...Με παιδευουν πολυ,οι διαφοροι -Kernel- που δεν πατανε καλα.....Σε -deep sleep- εχω πετυχει μια οικονομια,που αν σας αναφερω την διαρκεια ολικης αποφορτησης σε μερες....θα με κοροιδευουν ολοι....:lol::p:lol:

 

Οπως καταλαβες λοιπον φιλε vitriolis......υπομονη,πειραματισμος και παρατηρηση.....και ολα Ο.Κ......

Αν παιζει και κανας παλιος,να μας ανοιξει τα ματια δεν λεμε οχι εμεις....:lol::wacko:

Εγω η μονη ρυθμιση που του εχω κανει στο ondemand ειναι 100-1600Mhz και στο sleep mode 200-500Mhz και εχω τικαρει αυτο που λεει set on boot.Αμα το καψω το ΄καψα.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλέ και τρία - τέσσερα προφίλ και δυο τρεις γενικές οδηγίες για την χρήση του SetCPU θα ήταν μια σπουδαία αρχή!

Τώρα αν κάποια στιγμή έρθει κι οδηγός θα είναι κάτι το τέλειο!!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εμαθα οτι το τηλ μου ειναι γαλλικο. εμενα το κις εδω ελλαδα δεν μου βγαζει αναβαθμιση. πως μπορω να μαθω αν στην γαλλια εχει κυκλοφορησει απο την εκει samsung η 2.3.4 αναβαθμιση;

 

υπαρχει κανεις να απαντησει και σε εμενα;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις να απαντησει και σε εμενα;

 

νομιζω πως και στο νεπαλ να εισαι αν η συσκευη σου ειναι γαλλικη δηλαδη με γαλλικο sales code θα παρεις αναβαθμιση οταν βγει στη γαλλια

δεν εχει σημασια το που εισαι συ αλλα το απο που ειναι η συσκευη

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως και στο νεπαλ να εισαι αν η συσκευη σου ειναι γαλλικη δηλαδη με γαλλικο sales code θα παρεις αναβαθμιση οταν βγει στη γαλλια

δεν εχει σημασια το που εισαι συ αλλα το απο που ειναι η συσκευη

 

το sales code τι ειναι ;

 

φιλε μου ρωτησα αν υπαρχει καποιος τροπος να μαθω/βρω την επισιμη γαλλικη εκδοση 2.3.4 ! δεν απαιτησα να αναβαθμιστο με την ελληνικη η με του νεπαλ!

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

το sales code τι ειναι ;

 

φιλε μου ρωτησα αν υπαρχει καποιος τροπος να μαθω/βρω την επισιμη γαλλικη εκδοση 2.3.4 ! δεν απαιτησα να αναβαθμιστο με την ελληνικη η με του νεπαλ!

 

sales code ειναι ο κωδικας καθε συσκευης και δειχνει στο κιες απο που την εχεις παρει ωστε αν για κεινη τη χωρα εχει βγει η αναβαθμιση να την παρεις και συ

δε σου ειπα πως απαιτησες να αναβαθμιστεις

την επισημη γαλλικη θα την παρεις απο το κιες οταν βγει

η αλλη λυση ειναι το samfirmware που θα βρεις ολες τις ρομ αλλα δε λεει απο ποια χωρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

sales code ειναι ο κωδικας καθε συσκευης και δειχνει στο κιες απο που την εχεις παρει ωστε αν για κεινη τη χωρα εχει βγει η αναβαθμιση να την παρεις και συ

δε σου ειπα πως απαιτησες να αναβαθμιστεις

την επισημη γαλλικη θα την παρεις απο το κιες οταν βγει

η αλλη λυση ειναι το samfirmware που θα βρεις ολες τις ρομ αλλα δε λεει απο ποια χωρα ειναι

 

και πως βρισκω το sales code της συσκευης μου ; ως τωρα ηξερα οτι υπαρχουν μονο τα : pda , phone , csc

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

και πως βρισκω το sales code της συσκευης μου ; ως τωρα ηξερα οτι υπαρχουν μονο τα : pda , phone , csc

θα σε γελασω

δεν εχω ασχοληθει ποτε μ αυτο γιατι δε χρειαστηκε πουθενα το κιες

Link to comment
Share on other sites

θα σε γελασω

δεν εχω ασχοληθει ποτε μ αυτο γιατι δε χρειαστηκε πουθενα το κιες

 

το sales code δηλαδη το χρειαζομαστε μονο για το kies?

 

ευχαριστω πολυ

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

το sales code δηλαδη το χρειαζομαστε μονο για το kies?

 

ευχαριστω πολυ

 

το sales code ειναι το κλειδι που αναγνωριζει απο που ειναι η συσκευη το κιες

χρειαζεται για αναβαθμιση λογισμικου που το διαβαζει το κιες μονο του

 

 

αν ξερει καποιος αλλος αλλη χρηση παρακαλω να με συμπληρωσει

Link to comment
Share on other sites

το sales code ειναι το κλειδι που αναγνωριζει απο που ειναι η συσκευη το κιες

χρειαζεται για αναβαθμιση λογισμικου που το διαβαζει το κιες μονο του

 

 

αν ξερει καποιος αλλος αλλη χρηση παρακαλω να με συμπληρωσει

 

να σε καλα φιλε.

 

εχω φαει τον κοσμο να βρω οδηγο αλλαγης εκδοσης για το μακ μου αλλα πουθενα :(

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

το sales code ειναι το κλειδι που αναγνωριζει απο που ειναι η συσκευη το κιες

χρειαζεται για αναβαθμιση λογισμικου που το διαβαζει το κιες μονο του

 

 

αν ξερει καποιος αλλος αλλη χρηση παρακαλω να με συμπληρωσει

 

ΤΟ sale code της συσκευης σου θα το δεις αν πατησεις στο dialer *#272*ΙΜΕΙ# της συσκευης σου.....

Το ΙΜΕΙ σου θα το δεις να πατησεις *#06# στο dialer σου....Η αν πας απο το menu σου ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ / ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΙΜΕΙ

 

1) EDIT / Αλλα εγω θα σου προτεινω να κανεις αυτα εδω [ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593 ] απο τον αγαπητο moderator :!: saliez :!: και θα γινεις ενας Ελληνας και εσυ....:lol: Η συσκευη σου εννοω...!!!!!!

 

2)EDIT / Aν ψαξεις εδω λιγακι,[ http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9100.htm ] αφου κανεις πρωτα ενα -register- στο -site- , ισως βρεις ενα firmware που και στην Γαλλια θα ειναι η επισημη update αναβαθμιση 2.3.4 by Samsung.

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ sale code της συσκευης σου θα το δεις αν πατησεις στο dialer *#272*ΙΜΕΙ# της συσκευης σου.....

Το ΙΜΕΙ σου θα το δεις να πατησεις *#06# στο dialer σου....Η αν πας απο το menu σου ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ / ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΙΜΕΙ

 

EDIT / Αλλα εγω θα σου προτεινω να κανεις αυτα εδω [ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593 ] απο τον αγαπητο moderator :!: saliez :!: και θα γινεις ενας Ελληνας και εσυ....:lol: Η συσκευη σου εννοω...!!!!!!

 

η συσκευη μου φωναζει σαν τρελη να γινει ελληνικη αλλα ο macinthosh που εχω δεν την αφηνει ! κανεναν οδηγο για μακ εχουμε ;

 

και μια αλλη ερωτηση . το τηλ μου αυτη την στιγμη ειναι γαλικο. οταν του περασω την ελληνικη offial 2.3.4 το τηλεφωνο μου μενα γινεται 'ελληνικο' ? ας πουμε μετα οτι βγαινει η 2.3.5 θα μπορω κανονικα να κανω αναβαθμιση απο κις; η OTA ?

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

η συσκευη μου φωναζει σαν τρελη να γινει ελληνικη αλλα ο macinthosh που εχω δεν την αφηνει ! κανεναν οδηγο για μακ εχουμε ;

 

και μια αλλη ερωτηση . το τηλ μου αυτη την στιγμη ειναι γαλικο. οταν του περασω την ελληνικη offial 2.3.4 το τηλεφωνο μου μενα γινεται 'ελληνικο' ? ας πουμε μετα οτι βγαινει η 2.3.5 θα μπορω κανονικα να κανω αναβαθμιση απο κις; η OTA ?

 

Ναι...θα μπορεις κανονικα απο το kies.....

 

Για mac πρεπει να το ψαξω λιγακι....Μολις βρω κατι θα σου στειλω p.m...

 

EDIT / Mεχρι να βγει η 2.3.5. στην Ελλαδα,θα εχεις αλλαξει συσκευη....:lol::p:lol:

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

Ναι...θα μπορεις κανονικα απο το kies.....

 

Για mac πρεπει να το ψαξω λιγακι....Μολις βρω κατι θα σου στειλω p.m...

 

EDIT / Mεχρι να βγει η 2.3.5. στην Ελλαδα,θα εχεις αλλαξει συσκευη....:lol::p:lol:

 

ευχαριστω πολυ!!!

 

η 2.3.5 βγηκε για την βονταφον μονο!

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ sale code της συσκευης σου θα το δεις αν πατησεις στο dialer *#272*ΙΜΕΙ# της συσκευης σου.....

Το ΙΜΕΙ σου θα το δεις να πατησεις *#06# στο dialer σου....Η αν πας απο το menu σου ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ / ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΙΜΕΙ

 

1) EDIT / Αλλα εγω θα σου προτεινω να κανεις αυτα εδω [ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593 ] απο τον αγαπητο moderator :!: saliez :!: και θα γινεις ενας Ελληνας και εσυ....:lol: Η συσκευη σου εννοω...!!!!!!

 

2)EDIT / Aν ψαξεις εδω λιγακι,[ http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-i9100.htm ] αφου κανεις πρωτα ενα -register- στο -site- , ισως βρεις ενα firmware που και στην Γαλλια θα ειναι η επισημη update αναβαθμιση 2.3.4 by Samsung.

 

εχω ψαξει στο samfirmware αλλα δεν βρισκω την 2.3.4 για την συσκευη μου :(

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας που μπορω να βρω τη γραμματοσειρα sonysketch?

δυστυχώς δεν υπαρχει στην καινουργια κουζινα...

 

Στο έχω ανεβάσει εδώ

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

στο κινητο μας οταν αλλαξουμε εκδοση αναβαθμισης , ανεξαρτητα απο ποια θα βαλουμε το phone-modem παραμενει σταθερο ; αλλαζουν μονο τα csc & pda??

 

τι σημαινει το : MULTI - CSC - OXAKG2

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ισχύει οτι ο καλύτερος κερνελ για την λεομαρ 2.7.1 ειναι ο default??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ισχύει οτι ο καλύτερος κερνελ για την λεομαρ 2.7.1 ειναι ο default??

 

Ο καλύτερος κερνελ για τον καθένα είναι διαφορετικός.. Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει να παίξει με τον επεξεργαστή η να έχει bln πιστεύω ότι ο default είναι από τις καλύτερες επιλογές..

 

Πάντως ενώ έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους κερνελ γυρνάω πάντα σε Nimpo :)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω να κάνω cfroot για να περάσω την omega αλλά δεν μπορώ να βρω το αντίστοιχο

CF-Root-SGS2_XW_XEU_XXX-v3.7-CWM3.zip.

Κατ' αρχάς απ' ότι φαίνεται η version έχει αλλάξει σε 4.2 και έπειτα δεν βρίσκω πουθενά το

KI4 που έχω εγώ μετά την αναβάθμιση.

Βοηθήστε λίγο γιατί δεν θέλω να ξεκινήσω την πρώτη μου προσπάθεια στα κουτουρού!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω να κάνω cfroot για να περάσω την omega αλλά δεν μπορώ να βρω το αντίστοιχο

CF-Root-SGS2_XW_XEU_XXX-v3.7-CWM3.zip.

Κατ' αρχάς απ' ότι φαίνεται η version έχει αλλάξει σε 4.2 και έπειτα δεν βρίσκω πουθενά το

KI4 που έχω εγώ μετά την αναβάθμιση.

Βοηθήστε λίγο γιατί δεν θέλω να ξεκινήσω την πρώτη μου προσπάθεια στα κουτουρού!

 

Νομίζω ότι είναι αυτός αν εχεις KI4

XW_NEE_KI4: 2.3.4 - http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=17704099&postcount=6

Download - http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=725147&d=1316504902

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μα μη κολλάει το μόντεμ με τη ρομ και να κάνει ρισταρτ ; ;; άλλαξα το μόντεμ στη λεο και έκτοτε μου το έκανε αυτό.έβαλα πάλι κι3.ελπίζω να στρώσει.

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

στο κινητο μας οταν αλλαξουμε εκδοση αναβαθμισης , ανεξαρτητα απο ποια θα βαλουμε το phone-modem παραμενει σταθερο ; αλλαζουν μονο τα csc & pda??

τι σημαινει το : MULTI - CSC - OXAKG2

 

Φιλε tasosp1984 την Καλημερα μου και / Το modem = εκδοση βασικου φασματος,αλλαζει μετα απο καθε UpDate που κανουμε μεσω Kies . Η μετα απο καθε -flasharisma- rom / modem / Kernel ,(software-modem / αλλαγη...). [ EDIT / στον Κernel οχι παντα σε ολες τις περιπτωσεις,οσο αφορα το -software- του -modem- και μονο. Και μιλαω για ουσιαστικη αλλαγη...].

 

Aλλα για να ειμαι ειλικρινης,οι αλλαγες που κανει στην δομη του modem η samsung,δεν ειναι και καμια ιδιαιτερα super αλλαγη.(δεν θα ηταν και πολυ εφικτο να κανει μια τεραστια αλλαγη,,θα πρεπει να αλλαξει παρα πολλα μετα,(hardware-modem / αλλαγη...!!!!).

Στην ουσια να ξερεις οτι <δηθεν> αλλαζει...:p:lol: αλλα τα αποτελεσματα δεν θα σε κανουν να πεις ΟΥΑΑΑΑΑΟΟΟΟΟ....!!!! :lol:

 

EDIT / To -multi- σημαινει οτι υποστηριζει πολλα -Sales Code- το συγκεκριμενο -firmware- ( π.χ. HEU,EUR,KOR...κ.τ.λ.)

 

παιδιά ισχύει οτι ο καλύτερος κερνελ για την λεομαρ 2.7.1 ειναι ο default??

 

Αγορινα μου parafrona4...(το εκανες το setarisma σου ρε Μορτη μου...??:p)

 

Ναι....:!: Μετα απο πολλους πειραματισμους,μπορω με αρκετα μεγαλη προσεγγιση στην αληθεια να σου πω,οτι ο καλυτερος ειναι ο -default- σε θεμα (battery life),αλλα μας τα χαλαει σε συνδυασμο με το καταλληλο modem, για να πετυχουμε το τελειο -battery life- και -full extra- σημα...

Στην ουσια αυτα τα δυο δεν θα πρεπε να -ψιλοbrickaroune-,αλλα ελα που συμβαινει...(τρελομαγκια της samsung παλι).

Αν σε καλυπτει ο συγκεκριμενος,μην τον αλλαξεις...

Αλλα θελω να πιστευω πως συντομα θα δωσω εναν συνδυασμο (-modem / kernel / ρυθμησεις setCPU / τροποποιησεις καποιων αρχειων οπως -build.prop- κ.τ.λ με τον -RootExplorer -) που θα τα σπαει οσο αφορα τα (battery life / wi-fi - phone) σημα...

Αλλα δυστυχως δεν θα ικανοποιει ο συνδυασμος αυτος,ολους τους παροχους (WIND / VODA...κ.τ.λ) παιζει και αυτο ρολο τελικα,οπως παιζει και το -CSC / Sales Code- της καθε συσκευης,ακομα και αν εμεις εχουμε καταφερει να το αλλαζουμε...

Ακομα και μετα την δικη μας παρεμβαση,σας πληροφορω οτι το παλιο -CSC / Sales Code- που εχει καθε συσκευη μας by samsung,οσες αλλαγες και format / wipe να του κανουμε,παντα λογω -hardware- αφηνει ιχνοι,με αποτελεσμα να επηρεαζει τις λειτουργιες του εκαστοτε παροχου,δηλ.χρηστη ανα μερος του κοσμου...

 

Υπάρχει περίπτωση μα μη κολλάει το μόντεμ με τη ρομ και να κάνει ρισταρτ ; ;; άλλαξα το μόντεμ στη λεο και έκτοτε μου το έκανε αυτό.έβαλα πάλι κι3.ελπίζω να στρώσει.

 

Ναι μπορει να στρωσει....!!!! Αλλα και να μην στρωσει ξερεις εσυ...!!!

Παντα μα παντα :!: να εχουμε ενα πρωταρχικο -backup- by -default rom- μας,ειτε -custom- ειτε -Official- ( αναλογως την προτιμηση ),πριν κανουμε οποιαδηποτε αλλαγη σε Kernel :!: modem / Themes απο εκαστοτε κουζινα.

(Kitchen by Leo,αξεπεραστο -moderator & dev- IOATHE...κ.τ.λ).

 

Θα σας κανει την ζωη πιο ευκολη αν σε αυτο το -backup- εχετε -setaretei- και τις απαιτουμενες εφαρμογες και ρυθμησεις του συστηματος...(εεεεε...!!!! :lol: μην το παρακανετε με τις εφαρμογες,,θελει λιγο προσοχη το θεματακι με καποιες εφαρμογες <εργαλεια> πριν το -backup- σας...)

 

EDIT / Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι οσοι απο εσας μπορειτε και θελετε...!!!!

Οποιος επιθυμει μπορει να γραψει ,ειτε να μου στειλει ενα (p.m) για να μην γεμισουμε και το -thread- ,αν λειτουργουν οι προωθησεις κλησεων του π.χ στον τηλεφωνητη του και αν λειτουργουν οι υπηρεσιες φραγης κλησεων.....(???)

Αλλα μαζι με αυτο θελω να μου αναφερει και τον παροχο που βρισκεται ( π.χ WIND,VODA..COSMO..) αλλα και την -rom- που εχει -flasharei- (οfficial,Leomar, !!!!OMEGA by IOATHE!!!!,Criskelo) καθως και Κernel και modem (εφοσον τα εχει αλλαξει σε σχεση με αυτα της -flasharismeneis- rom του)...

 

Π.Χ.

1) Ειμαι WIND με συνδεση συμβολαιου η π.χ ειμαι Cosmote Waut's Up

2) Ναι λειτουργουν αυτες ( στον τηλεφωνητη...) , δεν λειτουργουν αυτες (σε αλον αριθμο...).

3) Οχι δεν λειτουργει η φραγη εισερχομενων κλησεων , η , ναι λειτουργει

 

Η π.χ δεν λειτουργει τιποτα απο ολα...H λειτουργουν ολες κανονικα

 

4) ROM = LEOMAR 2.7.1 η Criskelo V22 η Οfficial K14 η official KF3 H (!!!!! OMEGA by ioathe !!!!)

5) modem (....) εφοσον εχει αλλαχτει π.χ modemXXKE7 η modem_CWM_XXKI3

6) Κernel (...) εφοσον εχει αλλαχτει π.χ.jeffrey-SpeedFrey3.0.0-rV η ninph_2_1_3

 

Για οσους ειναι ευκολο θα με βοηθουσε παρα πολυ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....!!!

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας που μπορω να βρω τη γραμματοσειρα sonysketch?

δυστυχώς δεν υπαρχει στην καινουργια κουζινα...

 

Στο έχω ανεβάσει εδώ

 

Λεμε κ κανα ευχαριστω......

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...