Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τιποτε-το ιδιο πραγμα κανει..:O

 

εχει την επιλογη "απεγκατασταση ενημερωσεων"; αν ναι, πατα το και ξανακατεβασε την τελευταια εκδοση μεσω του store.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχει την επιλογη "απεγκατασταση ενημερωσεων"; αν ναι, πατα το και ξανακατεβασε την τελευταια εκδοση μεσω του store.

 

δυστηχως μια απο τα ιδια..

 

 

***

εχω απενεργ/ση τον αυτοματο συγχρονισμο και τωρα δεν μπορω να βρω πως τον ενεργοπ/ω παλι.

προφανως φταιει αυτο(?)

 

 

**

και στο πρασινο εικονιδιο που παταω(ρυθμισεις google)

μου λεει οτι δεν εχω συνδεθει στο google+(εννοηται οτι ειμαι online)

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κανες unroot πριν το πας?!?

 

αφου δεν ανοιγε καθολου με κανενα απο τους γνωστους τροπους δεν μπορουσα να το κανω unroot....:!::cry:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

δε συνηθίζω να κάνω posts, αντίθετα διαβάζω σε καθημερινή βάση τα σχόλια των χρηστών του site, και ήθελα απλά να προσθέσω την εμπειρία μου στο συγκεκριμένο Custom Rom (Chameleon), στο οποίο κατέληξα μετά απο αρκετό ψάξιμο (βασικά δεν υπάρχει Custom Rom που να μην έχω δοκιμάσει AOSP-AOKP).

Με GoLauncher, Handcent Sms, Dolphin Browser, Touchdown Mail και επιλογή Λειτουργίας Εξοικονόμισης Ενέργειας, Data off (on μόνο όταν το χρειάζομαι), Wifi επίσης όταν το χρειάζομαι, φυσιολογική χρήση τηλεφώνου και μηνυμάτων, Gps χρήση μαζί με Data On για τουλάχιστον μισή ώρα τη μέρα, βγάζω 2 24ωρα, με χρήση της μαμίσιας μπαταρίας των 1650 mha.

Επίσης έχω βάλει το Timeriffic να βάζει το τηλέφωνο σε Aeroplane Mode μετά τις 12 το βράδυ, ωστε τη νύχτα η κατανάλωση να είναι σχεδόν μηδενική, ενώ στις 7 το πρωί επιστρέφει σε κανονική κατάσταση. Φυσικά Brightness σε χειροκίνητο mode (όχι Auto).

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία με το i9100 μου :-)

 

Edit

Ξέχασα να αναφέρω πως προχώρησα επίσης στην αλλαγή του modem (από αυτό που έρχεται με την Custom Rom) σε XXLQ6 που διάβαζα (και επαληθεύω με τη σειρά μου) απο πολλά άτομα καλές κριτικές όσον αφορά διαθεσιμότητα δικτύου-διάρκεια μπαταρίας.

 

Edit2

Μια ακόμα δυνατότητα της Rom, στις Ρυθμίσεις->Rom Control->General Ui->Lcd Density απο 240 σε 200 (ακολουθώντας τα βήματα 1-5) και θα δείτε πόσο πιο ωραία-λεπτομερής γίνεται η εμφάνιση του User Interface...

Edited by hablando
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

δε συνηθίζω να κάνω posts, αντίθετα διαβάζω σε καθημερινή βάση τα σχόλια των χρηστών του site, και ήθελα απλά να προσθέσω την εμπειρία μου στο συγκεκριμένο Custom Rom (Chameleon), στο οποίο κατέληξα μετά απο αρκετό ψάξιμο (βασικά δεν υπάρχει Custom Rom που να μην έχω δοκιμάσει AOSP-AOKP).

Με GoLauncher, Handcent Sms, Dolphin Browser, Touchdown Mail και επιλογή Λειτουργίας Εξοικονόμισης Ενέργειας, Data off (on μόνο όταν το χρειάζομαι), Wifi επίσης όταν το χρειάζομαι, φυσιολογική χρήση τηλεφώνου και μηνυμάτων, Gps χρήση μαζί με Data On για τουλάχιστον μισή ώρα τη μέρα, βγάζω 2 24ωρα, με χρήση της μαμίσιας μπαταρίας των 1650 mha.

Επίσης έχω βάλει το Timeriffic να βάζει το τηλέφωνο σε Aeroplane Mode μετά τις 12 το βράδυ, ωστε τη νύχτα η κατανάλωση να είναι σχεδόν μηδενική, ενώ στις 7 το πρωί επιστρέφει σε κανονική κατάσταση. Φυσικά Brightness σε χειροκίνητο mode (όχι Auto).

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία με το i9100 μου :-)

 

Edit

Ξέχασα να αναφέρω πως προχώρησα επίσης στην αλλαγή του modem (από αυτό που έρχεται με την Custom Rom) σε XXLQ6 που διάβαζα (και επαληθεύω με τη σειρά μου) απο πολλά άτομα καλές κριτικές όσον αφορά διαθεσιμότητα δικτύου-διάρκεια μπαταρίας.

 

Edit2

Μια ακόμα δυνατότητα της Rom, στις Ρυθμίσεις->Rom Control->General Ui->Lcd Density απο 240 σε 200 (ακολουθώντας τα βήματα 1-5) και θα δείτε πόσο πιο ωραία-λεπτομερής γίνεται η εμφάνιση του User Interface...

Αφου το βραδυ το βαζεις που το βαζεις σε air mode για ποιο λογο δεν το κλεινεις εντελως το κινητο αφου στην ουσια σε air mode δεν ειναι κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το βραδυ το βαζεις που το βαζεις σε air mode για ποιο λογο δεν το κλεινεις εντελως το κινητο αφου στην ουσια σε air mode δεν ειναι κινητο.

 

Αν το κλείσεις τελείως μετά πρέπει ...να το ξαναανοίξεις, ενώ με κάποιο πρόγραμμα profile το ρυθμίζεις να ανοίξει μόνο του 1-2 λεπτά πριν απο το ξυπνητήρι (και βεβαίως τελείως κλειστό δεν έχει και ξυπνητήρι :p )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως μια απο τα ιδια..

 

 

***

εχω απενεργ/ση τον αυτοματο συγχρονισμο με το gmail και τωρα δεν μπορω να βρω πως τον ενεργοπ/ω παλι.

προφανως φταιει αυτο(?)

 

 

**

και στο πρασινο εικονιδιο που παταω(ρυθμισεις google)

μου λεει οτι δεν εχω συνδεθει στο google+(εννοηται οτι ειμαι online)

 

εδω καμια λυση παιδια..?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Καμιά άποψη?!?

 

Το titanium backup θα σου επαναφερει μονο τις εφαρμογες που ειχες κρατησει πριν κανεις factory reset.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ο γαλαξιας του αδερφου μου, εδω και καιρο, του σβηνει ξαφνικα και δεν ξαναναβει... Χρειαζεται να μπει recovery, να κανει τα wipes & να επαναφερει το nandroid backup για να "στρωσει"...

 

Του το εχει κανει στην Ισπανικη 4.1.2, στην CyanogenMod 10.1 (4.2.2) & στην Nordic (LSD) 4.1.2 (δεν θυμαμαι αν το εκανε και στην 4.0.3 που ειχε οταν αγοραστηκε...)

 

Στην περιπτωση της Ισπανικης, θεωρησα οτι εφταιγα εγω, μια και δεν εκανα τα wipes οταν του την φλασαρα... Στις αλλες 2 περιπτωσεις ομως, το τηλεφωνο ηταν "πεντακαθαρο"...

 

Αν αφησουμε την περιπτωση του να εχει καποιο σοβαρο θεμα η συσκευη (προσωπικα δεν το νομιζω), εγω θα "επαιζα τα ρεστα μου" στο να φταιει η καρτα sd... Οχι γιατι εχω καποιο συγκεκριμενο λογο που το λεω αυτο, απλα εχω διαβασει στο forum πολλους φιλους με προβληματα τετοιου ειδους...

 

Την ειχε σχεδον απο την αρχη, αλλα στην 4.0.3 ΜΑΛΛΟΝ δεν του εσβησε ποτε... Τουλαχιστον δεν θυμαται κατι τετοιο...

 

Τωρα του ειπα να ξαναστησει την συσκευη ΧΩΡΙΣ την sd και να δει πως θα παει...

 

Εσεις τι λετε? Χρειαζομαι την γνωμη των πιο εμπειρων & ψαγμενων της παρεας!

 

Ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...Χρειαζεται να μπει recovery, να κανει τα wipes & να επαναφερει το nandroid backup για να "στρωσει"...

 

Μήπως να κάνει τα wipes και να δοκιμάσει να τη στήσει απ'την αρχή χωρίς την επαναφορά του backup για μερικές μέρες; Πιθανολογώ ότι αυτή η επαναφορά μπορεί να του δημιουργεί το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνει τα wipes και να δοκιμάσει να τη στήσει απ'την αρχή χωρίς την επαναφορά του backup για μερικές μέρες; Πιθανολογώ ότι αυτή η επαναφορά μπορεί να του δημιουργεί το πρόβλημα..

 

....σε 3 διαφορετικες roms? :confused::confused::confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το titanium backup θα σου επαναφερει μονο τις εφαρμογες που ειχες κρατησει πριν κανεις factory reset.

 

Οπότε μόνο το nandroid back up θα μου φέρει τη συσκευή στην κατάσταση που είναι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

....σε 3 διαφορετικες roms? :confused::confused::confused:

 

Σε όποια σκοπεύει να κρατήσει! Αν κατάλαβα καλά έχετε κάνει ένα backup που το επαναφέρετε σε όποια rom εγκαθιστάτε, υποθέτω λοιπόν πως αν μέσα σε αυτό το αρχείο υπάρχει κάποιο πρόβλημα, τότε το μόνο που καταφέρνετε στις επαναφορές είναι να το προσθέτετε ξανά στην κάθε rom.. ε;:D

 

Αν κατάλαβα καλά βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Σε όποια σκοπεύει να κρατήσει! Αν κατάλαβα καλά έχετε κάνει ένα backup που το επαναφέρετε σε όποια rom εγκαθιστάτε, υποθέτω λοιπόν πως αν μέσα σε αυτό το αρχείο υπάρχει κάποιο πρόβλημα, τότε το μόνο που καταφέρνετε στις επαναφορές είναι να το προσθέτετε ξανά στην κάθε rom.. ε;:D

 

Αν κατάλαβα καλά βέβαια..

 

Ετσι ακριβως. Ειναι βεβαια και ο μονος τροπος να επανελθει η συσκευη...

 

Τι ειναι αυτο ομως που δημιουργει το "προβλημα" και καθε λιγο και λιγακι σβηνει, με διαφορετικες roms????

 

Γι'αυτο σκεφτηκα την sd (εκτος αν φταιει κατι αλλο...)

 

Σημερα μαλιστα, δεν μπορεσε να επαναφερει ΟΥΤΕ nandroid backup (το πηρε οταν καταφερε να αναψει την συσκευη σε recovery, δεν ειχε αλλο πιο προσφατο) :(

 

Ειναι ετοιμος να το "σκοτωσει" και να παρει το S3 (τον κραταω με νυχια και με δοντια!) :lol:

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε κανέναν η επίσημη Ελληνική 4.1.2 σήμερα?

Ρωτάω γιατί διάβασα αυτό : http://techmaniacs.gr/galaxy-s2-greek-jb/

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ετοιμος να το "σκοτωσει" και να παρει το S3 ( τον κραταω με νυχια και με δοντια!) :lol:

 

Άμα είναι να πάρει το S3 άσ'το χαλασμένο.. :lol:

 

Πέρα απ'την πλάκα, προσωπικά θα του περνούσα ένα firmware (εγώ ασυζητητί την XWLSN) και αφού έκανα τα wipes θα την έστηνα ξανά απ'την αρχή, ούτε επαναφορές ούτε τίποτα.. νομίζω είναι το πρώτο βήμα για να πάρει μια ιδέα για το αν φταίει η συσκευή ή όχι..

Χωρίς να είμαι ειδικός υποθέτω, αν ένα τόσο'δά αρχειάκι μέσα σ'ολόκληρο backup έχει θεματάκι.. ίσως νά'ναι ικανό να προκαλεί "καταστροφές".. λέω τώρα εγώ. Ας κάνει τη δοκιμή και χαλάλι ο κόπος..:)

 

 

ΔΕΝ έχει προβληματική μπαταρία ε;:p

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι να πάρει το S3 άσ'το χαλασμένο.. :lol:

 

Πέρα απ'την πλάκα, προσωπικά θα του περνούσα ένα firmware (εγώ ασυζητητί την XWLSN) και αφού έκανα τα wipes θα την έστηνα ξανά απ'την αρχή, ούτε επαναφορές ούτε τίποτα.. νομίζω είναι το πρώτο βήμα για να πάρει μια ιδέα για το αν φταίει η συσκευή ή όχι..

Χωρίς να είμαι ειδικός υποθέτω, αν ένα τόσο'δά αρχειάκι μέσα σ'ολόκληρο backup έχει θεματάκι.. ίσως νά'ναι ικανό να προκαλεί "καταστροφές".. λέω τώρα εγώ. Ας κάνει τη δοκιμή και χαλάλι ο κόπος..:)

 

 

ΔΕΝ έχει προβληματική μπαταρία ε;:p

 

Xμμμ..... δεν ξερω για την μπαταρια...

Οπως εγραψα αρχικα, αν εξαιρεσουμε την Ισπανικη, ολες οι αλλες roms περασαν σωστα και το τηλέφωνο στηθηκε απο το μηδεν... Γι'αυτο και υποψιαζομαι την sd...

Οπως και να'χει, τωρα ηδη το στηνει απο την αρχη με την Nordic 4.1.2 LSD, ΧΩΡΙΣ καρτα sd και ελπιζω να πανε ολα καλα...

 

Και λεω ελπιζω, γιατι το τηλεφωνο ειναι ολοκαινουργιο, δεν αξιζει τον κοπο να το αλλαξει, ΟΥΤΕ για το S3...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάπου οδηγός με safe εφαρμογές που μπορούμε να σβήσουμε απτο s2?

 

Ξερω αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1069924 αλλα δεν πρεπει να ειναι και ιδιαιτερα ενημερωμενο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μόνο το nandroid back up θα μου φέρει τη συσκευή στην κατάσταση που είναι τώρα?

 

Ναι, αν θες το τηλεφωνο να ειναι στημενο με τις εφαρμογες σου στις οθονες και τις ρυθμισεις σου, ολα οπως τα ειχες ρυθμισμενα γενικα, με nandroid.

Με το titanium απλα επαναφερεις τις εφαρμογες που ειχες μαζι με τις ρυθμισεις τους.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε κανέναν η επίσημη Ελληνική 4.1.2 σήμερα?

Ρωτάω γιατί διάβασα αυτό : http://techmaniacs.gr/galaxy-s2-greek-jb/

 

Μαλλον αναφερεται στις voda συσκευες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι στα σμς οταν γραφεις με ελληνικα εχει μονο καπου 67 χαρακτηρες???και με λατινικα εχει κανονικα 160??εχω την 4.1.2 nordic
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι στα σμς οταν γραφεις με ελληνικα εχει μονο καπου 67 χαρακτηρες???και με λατινικα εχει κανονικα 160??εχω την 4.1.2 nordic

 

Δοκίμασε να μπεις στα Μηνύματα και να πατήσεις το αριστερό πλήκτρο αφής, μετά "ρυθμίσεις - εισαγωγή λειτουργίας - αλφάβητο GSM" :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...