Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλε μου δυστυχώς πρόβλημα, όπως το περίμενα.

έκανα κανονικά όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται για να βάλω άλλη επίσημη Rom(την αγγλική συγκεκριμένα κατέβασα) και ενώ έγινε όλη η διαδικασία όπως περιγράφεται όταν τελείωσε και έκανε επανεκκίνηση το κινητό και άνοιξε τρώει συνέχεια μα συνέχεια κολλήματα, και συνεχώς γράφει οτί η διαδικασία android.process.acore διακόπηκε. πατάω ΟΚ και μετά ξανακολλάει και ξανά το ίδιο και το ίδιο κτλ.

τί κάνω τώρα;:(

από ένα logo cosmote ξεκίνησα για να αποφύγω.:worry:

 

Πριν κανεις factory reset πηγαινε ρυθμισεις-εφαρμογες-ολα και βρες το google services framework πατα το και κανε εκαθαριση δεδομενων μετα κανε ενα restart και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν κανεις factory reset πηγαινε ρυθμισεις-εφαρμογες-ολα και βρες το google services framework πατα το και κανε εκαθαριση δεδομενων μετα κανε ενα restart και πες μας.

οκ, τωρα θα το κάνω αλλά γενικά είναι δύσκολο να κάνω οτιδήποτε γιατί κολλάει πραγματικά κάθε 5-6 δευτερόλεπτα και τα παίζει και περιμένω να ξεκολλήσει.

όχι δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φίλε. :O

τώρα τα δεδομένα θα τα χάσω αναγκαστικά ε;

όχι πως έχω και κάτι πολύ σημαντικό αλλά οκ.

Link to comment
Share on other sites

οκ, τωρα θα το κάνω αλλά γενικά είναι δύσκολο να κάνω οτιδήποτε γιατί κολλάει πραγματικά κάθε 5-6 δευτερόλεπτα και τα παίζει και περιμένω να ξεκολλήσει.

όχι δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φίλε. :O

τώρα τα δεδομένα θα τα χάσω αναγκαστικά ε;

όχι πως έχω και κάτι πολύ σημαντικό αλλά οκ.

 

Εμ βρε γι'αυτο σου γραψαμε τοσα σχολια για το ποσο απαραιτητο ειναι το ρουτ για να κανεις backup κτλ,γιατι πριν και μετα απο καθε ρομ που αλλαζουμε πρεπει να γινεται οπωσδηποτε επαναφορα.Εδω ακομα και σε μεγαλες official αναβαθμισεις(απο gingerbread σε ice cream πχ)καποιοι δεν εκαναν και ειχαν του κοσμου τα προβληματα.Παντως στη χειροτερη με μια επαναφορα θα στρωσει πιστευω.Βασικα πριν προσπαθεισεις να κανεις οτιδηποτε κανε ενα soft reset κρατωντας πατημενο το power button μεχρι να κλεισει(δε χανεις δεδομενα απλη επαννεκινηση κανει)

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δυστυχώς πρόβλημα, όπως το περίμενα.

έκανα κανονικά όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται για να βάλω άλλη επίσημη Rom(την αγγλική συγκεκριμένα κατέβασα) και ενώ έγινε όλη η διαδικασία όπως περιγράφεται όταν τελείωσε και έκανε επανεκκίνηση το κινητό και άνοιξε τρώει συνέχεια μα συνέχεια κολλήματα, και συνεχώς γράφει οτί η διαδικασία android.process.acore διακόπη κε. πατάω ΟΚ και μετά ξανακολλάει και ξανά το ίδιο και το ίδιο κτλ.

τί κάνω τώρα;:(

από ένα logo cosmote ξεκίνησα για να αποφύγω.:worry:

 

Μην αγχωνεσαι. Σε ολους κατι παρομοιο εχει συμβει.!!Κανε απενεργοποιηση, Βγαλε την μπαταρια κανα λεπτο και ξαναβαλτην, μετα πατα volume up- power και το κεντρικο πληκτρο ταυτοχρονα, και τα τρια πληκτρα μαζι, να μπεις σε rocovery mode. Μολιs μπεις θα δεις το μενου. Πατα την επιλογη wipe data/factory reset.!!

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

Εμ βρε γι'αυτο σου γραψαμε τοσα σχολια για το ποσο απαραιτητο ειναι το ρουτ για να κανεις backup κτλ,γιατι πριν και μετα απο καθε ρομ που αλλαζουμε πρεπει να γινεται οπωσδηποτε επαναφορα.Εδω ακομα και σε μεγαλες official αναβαθμισεις(απο gingerbread σε ice cream πχ)καποιοι δεν εκαναν και ειχαν του κοσμου τα προβληματα.Παντως στη χειροτερη με μια επαναφορα θα στρωσει πιστευω.

ναι δε το έκανα δυστυχώς.

τρώει τέτοιο κόλλημα που δε μπορώ ούτε στις εφαρμογές να μπω και όταν μπαίνω με πετάει. ψάχνω να βρώ λίγο αυτή την εφαρμογή που είπες και μετά θα κάνω επαναφορά.

νόμιζα ο βλάκας οτί οκ αλλάζω rom και όλα όπως πριν. :O

Link to comment
Share on other sites

ναι δε το έκανα δυστυχώς.

τρώει τέτοιο κόλλημα που δε μπορώ ούτε στις εφαρμογές να μπω και όταν μπαίνω με πετάει. ψάχνω να βρώ λίγο αυτή την εφαρμογή που είπες και μετά θα κάνω επαναφορά.

νόμιζα ο βλάκας οτί οκ αλλάζω rom και όλα όπως πριν. :O

 

Δες το προηγουμενο μου μηνυμα εκανα edit.Επισης αυτο που σου λεει ο φιλος πιο πανω ειναι ενας αλλος τροπος για να κανεις επαναφορα.

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα επανεκκίνηση αλλά μετά πάλι τα ίδια έκανε.

έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυμίσεων με τον τρόπο που είπε ο φίλος από το κιλκίς οπότε τώρα ανοίγει, φόρτωσε τις μανίσιες εφαρμογές(music hub κτλ κτλ, χωρίς να κολλάει συνεχώς όπως πριν) και νομίζω οτί όλα καλά τώρα που θα ανοίξει θα δω φίλε Tzin, και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα επανεκκίνηση αλλά μετά πάλι τα ίδια έκανε.

έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυμίσεων με τον τρόπο που είπε ο φίλος από το κιλκίς οπότε τώρα ανοίγει, φόρτωσε τις μανίσιες εφαρμογές(music hub κτλ κτλ, χωρίς να κολλάει συνεχώς όπως πριν) και νομίζω οτί όλα καλά τώρα που θα ανοίξει θα δω φίλε Tzin, και θα σου πω.

 

...κανε κι ενα rootακι τωρα και ολα καλα, ολα ανθηρα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...κανε κι ενα rootακι τωρα και ολα καλα, ολα ανθηρα!!!

για να κάνω root χρειάζομαι να διαβάσω φαντάζομαι όλες τις σελίδες από το ανάλογο θέμα και να προσέξω τι θα κάνω βήμα βήμα, αν είναι θέμα λίγων λεπτών το κάνω και τώρα αλλά αν είναι θέμα ωρών καλύτερα να το αφήσω για άλλη φορά.:)

νομίσω πάντως ότι όλα δουλέυουν ΟΚ.

δηλαδή τώρα εγώ έχω πάλι 4.0.4 με αγγλική ρομ και αυτό δε με επηρεάζει πουθενά σωστα;

άρα πλέον δεν έχω καμία σχέση με cosmote αφού ουσιαστικά ξε-brandαρα το κινητό μου ε;

και με τις ενημερώσεις κτλ, όλα θα έρχονται κανονικά όπως πριν κτλ ε;

δηλαδή πχ η επόμενη ενημέρωση που πιθανώς έρθει δεν θα εχει σχέση με την cosmote.

αν ξεκινήσω τώρα για root θα με πάρει μέχρι το πρωί; :p:p

σας ζάλισα το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα επανεκκίνηση αλλά μετά πάλι τα ίδια έκανε.

έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυμίσεων με τον τρόπο που είπε ο φίλος από το κιλκίς οπότε τώρα ανοίγει, φόρτωσε τις μανίσιες εφαρμογές(music hub κτλ κτλ, χωρίς να κολλάει συνεχώς όπως πριν) και νομίζω οτί όλα καλά τώρα που θα ανοίξει θα δω φίλε Tzin, και θα σου πω.

 

Tωρα με την επαναφορα δεν νομιζω να συναντησεις αλλο προβλημα απλα πριν σου εγραφα προσπαθωντας να την αποφυγεις για να μην χασεις τα δεδομενα σου.Αν τυχει(που δε νομιζω) να σου ξαναπεταξει μηνυμα για android.process.acore θα κανεις κανεις τα παρακατω: πας ρυθμισεις-λογαριασμοι και συγχρονισμος και θα απενεργοποιησεις τον αυτοματο συγχρονισμο,μετα εφαρμογες-ολα-και θα βρεις το Contacts Storage,το πατας και κανεις διαγραφη δεδομενων και προσωρινης μνημης,μετα το ιδιο θα κανεις και για το Google Services Framework μετα επαννεκινηση ενεργοποιεις και τον αυτοματο συγχρονισμο και εισαι ενταξει!

Link to comment
Share on other sites

για να κάνω root χρειάζομαι να διαβάσω φαντάζομαι όλες τις σελίδες από το ανάλογο θέμα και να προσέξω τι θα κάνω βήμα βήμα, αν είναι θέμα λίγων λεπτών το κάνω και τώρα αλλά αν είναι θέμα ωρών καλύτερα να το αφήσω για άλλη φορά.:)

νομίσω πάντως ότι όλα δουλέυουν ΟΚ.

δηλαδή τώρα εγώ έχω πάλι 4.0.4 με αγγλική ρομ και αυτό δε με επηρεάζει πουθενά σωστα;

άρα πλέον δεν έχω καμία σχέση με cosmote αφού ουσιαστικά ξε-brandαρα το κινητό μου ε;

και με τις ενημερώσεις κτλ, όλα θα έρχονται κανονικά όπως πριν κτλ ε;

δηλαδή πχ η επόμενη ενημέρωση που πιθανώς έρθει δεν θα εχει σχέση με την cosmote.

αν ξεκινήσω τώρα για root θα με πάρει μέχρι το πρωί; :p:p

σας ζάλισα το ξέρω.

 

Για ρουτ θα δεις εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676 Πλεον με την αγγλικη ρομ κατα πασα πιθανοτητα το kies δε θα σου αναγνωριζει τη συσκευη οποτε αν βγει καποιο update(jelly bean σε λιγο καιρο) το περνας οπως περασες τωρα τη ρομ αλλα με reset πριν και μετα!Το ρουτ εχει δυο τροπους για να γινει,με τον απλο(πρωτος τροπος) χρειαζεσαι γυρω στα 10 λεπτα αλλα πρεπει να εχεις εξωτερικη καρτα μνημης.

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

για να κάνω root χρειάζομαι να διαβάσω φαντάζομαι όλες τις σελίδες από το ανάλογο θέμα και να προσέξω τι θα κάνω βήμα βήμα, αν είναι θέμα λίγων λεπτών το κάνω και τώρα αλλά αν είναι θέμα ωρών καλύτερα να το αφήσω για άλλη φορά.:)

νομίσω πάντως ότι όλα δουλέυουν ΟΚ.

δηλαδή τώρα εγώ έχω πάλι 4.0.4 με αγγλική ρομ και αυτό δε με επηρεάζει πουθενά σωστα;

άρα πλέον δεν έχω καμία σχέση με cosmote αφού ουσιαστικά ξε-brandαρα το κινητό μου ε;

και με τις ενημερώσεις κτλ, όλα θα έρχονται κανονικά όπως πριν κτλ ε;

δηλαδή πχ η επόμενη ενημέρωση που πιθανώς έρθει δεν θα εχει σχέση με την cosmote.

αν ξεκινήσω τώρα για root θα με πάρει μέχρι το πρωί; :p:p

σας ζάλισα το ξέρω.

 

Δεν χρειαζεται να διαβασεις ολες τις σελιδες, μονο τον οδηγο (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676 προτεινω cfroot). Ειναι υποθεση ενος λεπτου...

Η Αγγλικη 4.0.4 ειναι καταπληκτικη απο θεμα μπαταριας και απο διαφορα αλλα που θα τα ανακαλυψεις σιγα-σιγα!

Δεν σε επηρεαζει "αρνητικα" πουθενα, δεν εχεις σχεση με cosmote (βλεπεις πουθενα το logo?), οι ενημερωσεις των εφαρμογων θα σου ερχονται κανονικα... ολα κομπλε!

(οπως λεει και ο φιλος tzin1 που με προλαβε...οριακα, το kies δεν θα σου αναγνωριζει την συσκευη, αλλα μικρο το κακο... σιγα μην περιμενεις επισημα την jelly bean... με το που θα ερθει, κατεβαζεις το αρχειο και κανεις οτι εκανες αποψε!)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tωρα με την επαναφορα δεν νομιζω να συναντησεις αλλο προβλημα απλα πριν σου εγραφα προσπαθωντας να την αποφυγεις για να μην χασεις τα δεδομενα σου.Αν τυχει(που δε νομιζω) να σου ξαναπεταξει μηνυμα για android.process.acore θα κανεις κανεις τα παρακατω: πας ρυθμισεις-λογαριασμοι και συγχρονισμος και θα απενεργοποιησεις τον αυτοματο συγχρονισμο,μετα εφαρμογες-ολα-και θα βρεις το Contacts Storage,το πατας και κανεις διαγραφη δεδομενων και προσωρινης μνημης,μετα το ιδιο θα κανεις και για το Google Services Framework μετα επαννεκινηση ενεργοποιεις και τον αυτοματο συγχρονισμο και εισαι ενταξει!

Tzin οκ ευχαριστώ, αλλά πήγα να ελέγξω αυτά που λες πήγα στις εφαρμογές(ναι στο όλα) και δεν υπάρχει ούτε η μία αλλά ουτε η άλλη εφαρμογή που μου λες. και επειδή τα αρχεία είναι αλαφαβητικά από οτί βλέπω λογικά θα το έλεγε. κοιτάω πάντως αλλά πουθενά αυτά τα 2.

μήπως παίζει ρόλο που είναι αγγλική rom και δε τα έχει αυτά που λες, κατέβασε μόνο του και 2-3 χαζοεφαρμογούλες αγγλικές(bbc κτλ).

 

Δεν χρειαζεται να διαβασεις ολες τις σελιδες, μονο τον οδηγο (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676 προτεινω cfroot). Ειναι υποθεση ενος λεπτου...

Η Αγγλικη 4.0.4 ειναι καταπληκτικη απο θεμα μπαταριας και απο διαφορα αλλα που θα τα ανακαλυψεις σιγα-σιγα!

Δεν σε επηρεαζει "αρνητικα" πουθενα, δεν εχεις σχεση με cosmote (βλεπεις πουθενα το logo?), οι ενημερωσεις των εφαρμογων θα σου ερχονται κανονικα... ολα κομπλε!

(οπως λεει και ο φιλος tzin1 που με προλαβε...οριακα, το kies δεν θα σου αναγνωριζει την συσκευη, αλλα μικρο το κακο... σιγα μην περιμενεις επισημα την jelly bean... με το που θα ερθει, κατεβαζεις το αρχειο και κανεις οτι εκανες αποψε!)

 

stabill ευχαριστώ πολύ.

αν κάνω τώρα root θα την χάσω την αγγλική 4.0.4 και πρέπει να την ξαναβάλω ή γίνεται και πάνω σε αυτήν κατευθείαν;

εξωτερική κάρτα μνήμης δεν έχω δυστυχώς. είναι απαραίτητη ε;

επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. το kies γιατί δεν θα αναγνωρίζει τη συσκευή, έκανα δηλ. (θεωρητικά) κάτι παράτυπο τώρα και για αυτό δε θα μου αναγνωρίζουν τη συσκευή;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Tzin οκ ευχαριστώ, αλλά πήγα να ελέγξω αυτά που λες πήγα στις εφαρμογές(ναι στο όλα) και δεν υπάρχει ούτε η μία αλλά ουτε η άλλη εφαρμογή που μου λες. και επειδή τα αρχεία είναι αλαφαβητικά από οτί βλέπω λογικά θα το έλεγε. κοιτάω πάντως αλλά πουθενά αυτά τα 2.

μήπως παίζει ρόλο που είναι αγγλική rom και δε τα έχει αυτά που λες, κατέβασε μόνο του και 2-3 χαζοεφαρμογούλες αγγλικές(bbc κτλ).

 

Μολις το κοιταξα στο δικο μου(την ιδια ρομ εχω) και τα βρηκα και τα δυο!Ειναι εφαρμογες συστηματος και εχουν περιεργα εικονιδια για κοιτα καλυτερα!Το εχω στην αγγλικη γλωσσα βεβαια αλλα νομιζω πως σε αυτες τις εφαρμογες δεν αλλαζει.Θα αλλαξω τωρα στα ελληνικα και θα σου πω.

 

Edit: Ναι εχεις δικιο,δικαιολογημενα δεν τις βρηκες γιατι αν γυρισεις τη γλωσσα αλλαζουν κι'αυτες.Η μια ειναι η "χωρος αποθηκευσης επαφων" και η αλλη "Πλαισιο Υπηρεσιων Google".Δε θα ξαναχρειαστουν αλλα για παν ενδεχομενο.

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

stabill ευχαριστώ πολύ.

αν κάνω τώρα root θα την χάσω την αγγλική 4.0.4 και πρέπει να την ξαναβάλω ή γίνεται και πάνω σε αυτήν κατευθείαν;

εξωτερική κάρτα μνήμης δεν έχω δυστυχώς. είναι απαραίτητη ε;

επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. το kies γιατί δεν θα αναγνωρίζει τη συσκευή, έκανα δηλ. (θεωρητικά) κάτι παράτυπο τώρα και για αυτό δε θα μου αναγνωρίζουν τη συσκευή;

 

Εννοειται πως ΔΕΝ θα την χασεις!!! Δεν χρειαζεται εξωτερικη καρτα μνημης, θα κανεις την διαδικασια για cfroot που γινεται με Odin 1.85... Αυτο γιατι το cfroot προσθέτει ενα custom recovery (Clockworkmod) και κάποια scripts...

Δεν εκανες κατι παρατυπο ακομα(:p), θα το κανεις μολις rootαρεις την συσκευη!!!:lol:

Το Kies δεν στην αναγνωριζει γιατι (νομιζω) περνωντας την νεα rom, εχει αλλαξει το sales code (αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος).

Και τελος, εννοειται οτι ξεrootαρεται αν θελεις! Do it!:D

 

(επειδη εχουμε την ιδια rom, μπορω να σου πω και ποιο αρχεια θα "δωσεις" στο Odin για να κανεις το root, οχι ομως τωρα γιατι ειμαι στην δουλεια... αν δεν βγαλεις ακρη μονος σου, πες μας!)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις το κοιταξα στο δικο μου(την ιδια ρομ εχω) και τα βρηκα και τα δυο!Ειναι εφαρμογες συστηματος και εχουν περιεργα εικονιδια για κοιτα καλυτερα!Το εχω στην αγγλικη γλωσσα βεβαια αλλα νομιζω πως σε αυτες τις εφαρμογες δεν αλλαζει.Θα αλλαξω τωρα στα ελληνικα και θα σου πω.

tzin ορίστε screenshot, πηγαίνει αλφαβητικά οπότε δεν υπάρχει σε μένα Contacts Storage.

Έτσι ακριβώς και με το άλλο.

http://puu.sh/19gTB

 

Εννοειται πως ΔΕΝ θα την χασεις!!! Δεν χρειαζεται εξωτερικη καρτα μνημης, θα κανεις την διαδικασια για cfroot που γινεται με Odin 1.85... Αυτο γιατι το cfroot προσθέτει ενα custom recovery (Clockworkmod) και κάποια scripts...

Δεν εκανες κατι παρατυπο ακομα(:p), θα το κανεις μολις rootαρεις την συσκευη!!!:lol:

Το Kies δεν στην αναγνωριζει γιατι (νομιζω) περνωντας την νεα rom, εχει αλλαξει το sales code (αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος).

Και τελος, εννοειται οτι ξεrootαρεται αν θελεις! Do it!:D

 

(επειδη εχουμε την ιδια rom, μπορω να σου πω και ποιο αρχεια θα "δωσεις" στο Odin για να κανεις το root, οχι ομως τωρα γιατι ειμαι στην δουλεια... αν δεν βγαλεις ακρη μονος σου, πες μας!)

ο tzin μάλλον κοιμήθηκε και εγώ πήρα τη μεγάλη απόφαση να κάνω το root. θα τρέξω τη διαδικασία και θα σου πω αν έχω κανα πρόβλημα. ελπίζω να μη πάθω τα ίδια με πριν και κολλάει πάλι.:)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

tzin ορίστε screenshot, πηγαίνει αλφαβητικά οπότε δεν υπάρχει σε μένα Contacts Storage.

Έτσι ακριβώς και με το άλλο.

http://puu.sh/19gTB

 

Ναι φιλε μου εχεις απολυτο δικιο τα εχει μεταφρασμενα στα ελληνικα(εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα και σου λεω τα ονοματα).Ο φιλος stabill σου λεει να κανεις ρουτ με το δευτερο τροπο στον οδηγο που σου εδωσα ο οποιος σου προσθετει και μονιμο clockwork mod.Εγω προσωπικα χρειαζομουν το ρουτ μονο για εφαρμογες τυπου ad-free κτλ και για παγωμα καποιον εφαρμογων μεσω titanium γι'αυτο προτιμησα το πρωτο τροπο που ειναι λιγο πιο γρηγορος και απλος αλλα προυποθετει την υπαρξη καρτας μνημης.

 

Edit: δε κοιμαμαι βρε εδω ειμαι!!!! :p

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

ο tzin μάλλον κοιμήθηκε και εγώ πήρα τη μεγάλη απόφαση να κάνω το root. θα τρέξω τη διαδικασία και θα σου πω αν έχω κανα πρόβλημα. ελπίζω να μη πάθω τα ίδια με πριν και κολλάει πάλι.:)

 

Ειναι 2 τελειως διαφορετικες διαδικασιες. Φροντισε ομως να χρησιμοποιησεις το Odin 1.85 και οχι νεωτερη version... Και εγω και καποια αλλα παιδια ειχαμε "προβληματακια"...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εχεις απολυτο δικιο τα εχει μεταφρασμενα στα ελληνικα(εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα και σου λεω τα ονοματα).Ο φιλος stabill σου λεει να κανεις ρουτ με το δευτερο τροπο στον οδηγο που σου εδωσα ο οποιος σου προσθετει και μονιμο clockwork mod.Εγω προσωπικα χρειαζομουν το ρουτ μονο για εφαρμογες τυπου ad-free κτλ και για παγωμα καποιον εφαρμογων μεσω titanium γι'αυτο προτιμησα το πρωτο τροπο που ειναι λιγο πιο γρηγορος και απλος αλλα προυποθετει την υπαρξη καρτας μνημης.

Edit: δε κοιμαμαι βρε εδω ειμαι!!!! :p

έκανα τα βήματα του cfroot και το κινητό άνοιξε.

δηλαδή τώρα είμαι rooted; :rolleyes:

μα δεν μου έβγαλε κίτρινο τριγωνάκι και γενικά δεν βλέπω καμία διαφορά. :confused:

και επειδή με τις ορολογίες που χρησιμοποίησες ένιωσα λίγο κινέζος τί εννοείς οτί ''σου προσθετει και μονιμο clockwork mod'';

δηλαδή τί μου προσέθεσε τώρα; :wacko:

Edited by tsou
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εχεις απολυτο δικιο τα εχει μεταφρασμενα στα ελληνικα(εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα και σου λεω τα ονοματα).Ο φιλος stabill σου λεει να κανεις ρουτ με το δευτερο τροπο στον οδηγο που σου εδωσα ο οποιος σου προσθετει και μονιμο clockwork mod.Εγω προσωπικα χρειαζομουν το ρουτ μονο για εφαρμογες τυπου ad-free κτλ και για παγωμα καποιον εφαρμογων μεσω titanium γι'αυτο προτιμησα το πρωτο τροπο που ειναι λιγο πιο γρηγορος και απλος αλλα προυποθετει την υπαρξη καρτας μνημης.

Edit: δε κοιμαμαι βρε εδω ειμαι!!!! :p[/quote

έκανα τα βήματα του cfroot και το κινητό άνοιξε.

δηλαδή τώρα είμαι rooted; :rolleyes:

μα δεν μου έβγαλε κίτρινο τριγωνάκι και γενικά δεν βλέπω καμία διαφορά. :confused:

και επειδή με τις ορολογίες που χρησιμοποίησες ένιωσα λίγο κινέζος τί εννοείς οτί ''σου προσθετει και μονιμο clockwork mod'';

δηλαδή τί μου προσέθεσε τώρα; :wacko:

 

Δεν σου εβγαλε κιτρινο τριγωνακι???:confused:

Εικονιδια CWM & SuperSU εχεις???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου εβγαλε κιτρινο τριγωνακι???:confused:

Εικονιδια CWM & SuperSU εχεις???

η μόνη διαφορά με αυτά που έλεγαν οι οδηγίες είναι οτί εγώ κατέβασα αυτό το zipαρισμένο αρχείο

CF-Root-SGS2_XW_NEE_LPT-v5.6-CWM5.zip

με version 5.6 και όχι 5.4 όπως νομίζω έλεγαν οι οδηγίες, μήπως παίζει ρόλο αυτό;

ΝΑΙ, δεν έχει βγάλει κανένα κίτρινο εικονίδιο ή τριγωνάκι. :confused:

δηλαδή έκανα κάτι λάθος;

ναι, odin 1.85 έχω.

εικονίδια CWM & SuperSU, δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

έκανα τα βήματα του cfroot και το κινητό άνοιξε.

δηλαδή τώρα είμαι rooted; :rolleyes:

μα δεν μου έβγαλε κίτρινο τριγωνάκι και γενικά δεν βλέπω καμία διαφορά. :confused:

και επειδή με τις ορολογίες που χρησιμοποίησες ένιωσα λίγο κινέζος τί εννοείς οτί ''σου προσθετει και μονιμο clockwork mod'';

δηλαδή τί μου προσέθεσε τώρα; :wacko:

 

Ναι φιλε μου εισαι rooted πλεον.Μην περιμενεις να καταλαβεις καμια διαφορα,δεν υπαρχει,απλα πλεον εχεις δικαιωματα διαχειριστη στη συσκευη σου.Στο μενου των εφαρμογων θα εχεις και τα εικονιδια cwm και superuser,με αυτη την εφαρμογη θα μπορεις να ελεγχεις ποιες εφαρμογες εχουν δικαιωματα superuser.To addblock για παραδειγμα σταματαει τις διαφημησεις απο τις δωρεαν εφαρμογες,για να το εγκαταστησεις και να τρεξει χρειαζεται δικαιωματα διαχειριστη.Ακομη με καποιο file manager εχεις προσβαση στα αρχεια συστηματος με δυνατοτητα να τα τροποποιησεις η να τα αντικαταστησεις με τροποποιημενα.Το clockwordmod ειναι ενα custom recovery,με κλειστο το κινητο πατας vol up+power+κεντρικο πληκτο και εμφανιζεται.Μπορεις μεσω αυτου να κανεις διαφορα πραγματα οπως σβησιμο της μνημης davlik βηματα απαραιτητα για να περαστει μια custom rom ας πουμε.Επισης μπορεις να εγκαταστησεις διαφορα mod κτλ αλλα το σημαντικοτερο ειναι το nandroid backup,ενα αντιγραφο ασφαλειας δηλαδη ολοκληρης της ρομ σου.Πριν μπηκες στο recovery για να κανεις wipe data,τωρα αυτο αντικατασταθηκε απ'το clockworkmod.

 

Edit: Δεν σου εβγαλε ουτε τριγωνακι στο reboot ουτε εικονιδια στο μενου με τις εφαρμογες cwm και superSU????

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

η μόνη διαφορά με αυτά που έλεγαν οι οδηγίες είναι οτί εγώ κατέβασα αυτό το zipαρισμένο αρχείο

CF-Root-SGS2_XW_NEE_LPT-v5.6-CWM5.zip

με version 5.6 και όχι 5.4 όπως νομίζω έλεγαν οι οδηγίες, μήπως παίζει ρόλο αυτό;

ΝΑΙ, δεν έχει βγάλει κανένα κίτρινο εικονίδιο ή τριγωνάκι. :confused:

δηλαδή έκανα κάτι λάθος;

ναι, odin 1.85 έχω.

εικονίδια CWM & SuperSU, δηλαδή;

 

Εχω την εντυπωση οτι διαλεξες σωστο αρχειο (δυστυχως δεν μπορω να ελεγξω αν ειναι αυτο που χρησιμοποιησα εγω)... Το Odin σου εβγαλε κιτρινο κουτακι στην com που εχεις συνδεσει το τηλεφωνο, το πρασινο Pass ακριβως απο πανω και τελος Success 1 Failed 0?

Μηπως να ξαναδοκιμασεις?

(τα εικονιδια εμφανιζονται στο 'συρταρι" εφαρμογων και αφορουν το root... αν δεν τα εχεις, δεν εγινε...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εισαι rooted πλεον.Μην περιμενεις να καταλαβεις καμια διαφορα,δεν υπαρχει,απλα πλεον εχεις δικαιωματα διαχειριστη στη συσκευη σου.Στο μενου των εφαρμογων θα εχεις και το εικονιδιο superuser,με αυτη την εφαρμογη θα μπορεις να ελεγχεις ποιες εφαρμογες εχουν δικαιωματα superuser.To addblock για παραδειγμα σταματαει τις διαφημησεις απο τις δωρεαν εφαρμογες,για να το εγκαταστησεις και να τρεξει χρειαζεται δικαιωματα διαχειριστη.Ακομη με καποιο file manager εχεις προσβαση στα αρχεια συστηματος με δυνατοτητα να τα τποποποιησεις να τα αντικαταστησεις με τροποποιημενα.Το clockwordmod ειναι ενα custom recovery,με κλειστο το κινητο πατας vol up+power+κεντρικο πληκτο και εμφανιζεται.Μπορεις μεσω αυτου να κανεις διαφορα πραγματα οπως σβησιμο της μνημης davlik βηματα απαραιτητα για να περαστει μια custom rom ας πουμε.Επισης μπορεις να εγκαταστησεις διαφορα mod κτλ αλλα το σημαντικοτερο ειναι το nandroid backup,ενα αντιγραφο ασφαλειας δηλαδη ολοκληρης της ρομ σου.Πριν μπηκες στο recovery για να κανεις wipe data,τωρα αυτο αντικατασταθηκε απ'το clockworkmod.

 

Edit: Δεν σου εβγαλε ουτε τριγωνακι στο reboot ουτε εικονιδια στο μενου με τις εφαρμογες cwm και superSU????

 

παιδιά κάτι πρέπει να έκανα λάθος σύμφωνα με αυτά που μου λέτε.

δεν μου έβγαλε κανένα εικονίδιο και μπήκα στις εφαρμογές(πάλι δεν μου έβγαλε εικονίδιο) και πήγα να απεγκαταστήσω την εφαρμογή πχ music hub και δεν μπορώ.

οπότε κάτι θα έκανα βλακεία; :confused:

μήπως χρειάζεται να πάω κάπου στο μενού να δηλώσω οτί είμαι πλέον διαχειριστής; :O

 

Εχω την εντυπωση οτι διαλεξες σωστο αρχειο (δυστυχως δεν μπορω να ελεγξω αν ειναι αυτο που χρησιμοποιησα εγω)... Το Odin σου εβγαλε κιτρινο κουτακι στην com που εχεις συνδεσει το τηλεφωνο, το πρασινο Pass ακριβως απο πανω και τελος Success 1 Failed 0?

Μηπως να ξαναδοκιμασεις?

(τα εικονιδια εμφανιζονται στο 'συρταρι" εφαρμογων και αφορουν το root... αν δεν τα εχεις, δεν εγινε...)

ναι φίλε μου όλα κανονικά όπως τα είπες. και Success 1 Failed 0 και όλα κανονικά, έκανε επανεκκίνηση και μετά το έβγαλα το καλώδιο.

δεν εμφανίζεται κανένα εικονίδιο.

να ξανακάνω την διαδικασία με την v.5.4;

μάλλον αυτό λέω να κάνω :(

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάτι πρέπει να έκανα λάθος σύμφωνα με αυτά που μου λέτε.

δεν μου έβγαλε κανένα εικονίδιο και μπήκα στις εφαρμογές(πάλι δεν μου έβγαλε εικονίδιο) και πήγα να απεγκαταστήσω την εφαρμογή πχ music hub και δεν μπορώ.

οπότε κάτι θα έκανα βλακεία; :confused:

μήπως χρειάζεται να πάω κάπου στο μενού να δηλώσω οτί είμαι πλέον διαχειριστής; :O

 

Οχι, πιστευω οτι κατι δεν εκανες καλα... Για ξαναδοκιμασε και προσεξε τα μηνυματα που θα σου δωσει το Odin... Συγκρινε τα με τις φωτογραφιες που υπαρχουν στην σελιδα με τις οδηγιες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...