Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

να ρωτήσω όμως κάτι,αν περάσω ένα ελληνικό firmware ενδέχεται να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο κινητό?(δηλαδή το να αλλάζεις firmware είναι σαν να κάνεις root?)

Επίσης αν θέλω να το επιστρέψω αργότερα στην αρχική του κατάσταση δεν πρέπει τώρα να κάνω κάποιο backup ή υπάρχει άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

να ρωτήσω όμως κάτι,αν περάσω ένα ελληνικό firmware ενδέχεται να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο κινητό?(δηλαδή το να αλλάζεις firmware είναι σαν να κάνεις root?)

Επίσης αν θέλω να το επιστρέψω αργότερα στην αρχική του κατάσταση δεν πρέπει τώρα να κάνω κάποιο backup ή υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Φιλε μου τιποτα δεν παθαίνει το τηλέφωνο και δεν ειναι σαν να κανεις root.

Σημείωσε κάπου το firmware που εισαι τώρα ωστε αν χρειαστει να το πας για service να το βάλεις ωστε να εισαι εντος εγγύησης .

 

Γιατι δεν δοκιμάζεις το πρόγραμμα(morelocale) που σου είπε το παιδί ποιο πάνω πιστεύω οτι θα σου δουλέψει.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε m7xalis

θέλω πρώτα να δω πόσοι τρόποι υπάρχουν για να κάνω αυτό που θέλω και στη συνέχεια αποφασίζω για τον καλύτερο.

τα στοιχεία του κινητού είναι αυτά

GT-I9100

Android version:4.0.3

Baseband version : I9100XXLPX

KERNEL : 3.0.15-I9100JPLF-CL644992 DPI@DELL178#3

BUILD NUMBER : IML74K.JPLPF

 

που μπορώ να βρώ το firmware που ήδη έχει το τηλέφωνο και να το κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε m7xalis

θέλω πρώτα να δω πόσοι τρόποι υπάρχουν για να κάνω αυτό που θέλω και στη συνέχεια αποφασίζω για τον καλύτερο.

τα στοιχεία του κινητού είναι αυτά

GT-I9100

Android version:4.0.3

Baseband version : I9100XXLPX

KERNEL : 3.0.15-I9100JPLF-CL644992 DPI@DELL178#3

BUILD NUMBER : IML74K.JPLPF

 

που μπορώ να βρώ το firmware που ήδη έχει το τηλέφωνο και να το κατεβάσω?

Γράψε στον dialer του τηλεφώνου *#1234# για να δούμε τι σου βγάζει

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

pda : i9100JPLPF

phone : I9100XXLPX

csc : I9100OJPLPC

 

Αιγυπτιακή πρέπει να ειναι η rom που φοράς και πρεπει να ειναι αυτη: http://www.hotfile.com/dl/162825855/1021d9f/I9100JPLPF_I9100OJPLPC_EGY.zip.html

παρακαλώ αν μπορεί κάποιο παιδί να μας το επιβεβαιώσει

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κάνω σε κάτι backup πριν αλλάξω το firmware?

 

Θα χαθουν επαφες -sms - mms θα μείνουν αυτα που έχεις αποθηκεύσει στην exdernal sd card .

Μέτα το πέρασμα του καινούργιου firmware κανουμε factory reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν

κατεβάζω από εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

το πρώτο από Ice cream sandwich firmwares: -> XWLP7 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR.

και το περνάω με βάση τον οδηγό εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3688378#post3688378

 

έχω λοιπόν πλέον ελληνικά στο κινητό.Τι άλλο θα έχει αλλάξει όμως?Θα έχει αλλάξει και ο kernel,ΙΜΕΙ κτλ?

στην συνέχεια θέλω να κάνω root...ποιο rooted kernel επιλέγω?

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν

κατεβάζω από εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

το πρώτο από Ice cream sandwich firmwares: -> XWLP7 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR.

και το περνάω με βάση τον οδηγό εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3688378#post3688378

 

έχω λοιπόν πλέον ελληνικά στο κινητό.Τι άλλο θα έχει αλλάξει όμως?Θα έχει αλλάξει και ο kernel,ΙΜΕΙ κτλ?

στην συνέχεια θέλω να κάνω root...ποιο rooted kernel επιλέγω?

 

Όπως τα γράφεις είναι.. Η XWLP7 4.0.3 κυκλοφόρησε Απρίλιο του 2012 σε Ελλάδα.. Μια χαρά είναι.. Οπότε συνεχίζεις έτσι.. Όσο για αυτή που φοράει τώρα το κινητό είναι Αραβική.. Από το sammobile βρήκα Αυτό.. Ελπίζω να βοήθησα.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την αγλικη την 4.0.4 κai δεν εχει πολυ καλο σημα το τηλ...τι λετε να φταιει?ποια official ειναι καλητερη να βαλω?
Link to comment
Share on other sites

Ωραία

ερώτηση 1

Βρήκα το firmware εδώ ->http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=JED&os=1&type=1#firmware

που ταιριάζει με τα χαρακτηριστικά του κινητού που έδωσα παραπάνω(ας το επιβεβαιώσει κάποιος).Εαν αφού του περάσω το ελληνικό firmware θέλω να το επαναφέρω όπως ήταν απλά ξαναπερνάω το αραβικό firmware που κατέβασα από το παραπάνω λινκ?

 

Η διαφορά του firmware που έχει τώρα και του ελληνικού είναι μονάχα η γλώσσα?

Αφού περάσω το ελληνικό firmware και το κάνω root τα ελληνικά θα παραμείνουν?

Αυτό ισχύει ακόμα και αν στη συνέχεια περάσω κάποιο custom rom ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία

ερώτηση 1

Βρήκα το firmware εδώ ->http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=JED&os=1&type=1#firmware

που ταιριάζει με τα χαρακτηριστικά του κινητού που έδωσα παραπάνω(ας το επιβεβαιώσει κάποιος).Εαν αφού του περάσω το ελληνικό firmware θέλω να το επαναφέρω όπως ήταν απλά ξαναπερνάω το αραβικό firmware που κατέβασα από το παραπάνω λινκ?

 

Για να περάσεις ένα νέο firmware θα πρέπει να κάνεις "wipe data/ factory reset" και κάποια άλλα wipes.. πράγμα που σημαίνει πως θα χάσεις όλα τα δεδομένα (όχι όμως φωτογραφίες) και θα το επαναφέρεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.. Για να μπορείς να το επαναφέρεις στην κατάσταση που είσαι τώρα (με τις ρυθμίσεις που του έχεις κάνει έως τώρα), θα πρέπει να πάρεις backup.. Εάν σε ενδιαφέρει απλά να το επαναφέρεις στο αρχικό firmware που ήταν όταν το πήρες, τότε απλά θα φλασάρεις πάλι το firmware που λες στο link και είναι αυτό που φοράει τώρα το κινητό..

 

Η διαφορά του firmware που έχει τώρα και του ελληνικού είναι μονάχα η γλώσσα?

 

Βασικά ναι.. Γι'αυτό σου είχα προτείνει και το MoreLocale2, για να μην βασανίζεσαι..

 

Αφού περάσω το ελληνικό firmware και το κάνω root τα ελληνικά θα παραμείνουν?

 

Ναι.. Το root έχει να κάνει με τα δικαιώματα του χρήστη πάνω στη συσκευή.. Εφόσον το firmware θα είναι Ελληνικό, δεν χάνονται..

 

Αυτό ισχύει ακόμα και αν στη συνέχεια περάσω κάποιο custom rom ?

 

Κανονικά όχι.. Γιατί κάθε custom rom, είναι βασισμένη σε κάποιο firmware.. Οπότε πρωτού φλασάρεις κάποια custom rom, θα πρέπει να δεις εάν περιέχει την Ελληνική γλώσσα.. Επειδή όμως όπως σου έχω πει και πιο πάνω, όλες οι γλώσσες υπάρχουν στο μητρώο του firmware, απλά η κάθε χώρα τις "κρύβει" και αφήνει μόνο την απαραίτητη, η κάθε ομάδα που δημιουργεί μία custom rom, φροντίζει να εμφανίζονται όλες οι γλώσσες.. Οπότε δεν έχεις να φοβάσε τίποτα..

 

Αυτά... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου Giov87

Θα δοκιμάσω να αλλάξω το firmware και να βάλω το ελληνικό και θα επανέλθω :D

 

ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες για να βάλω το ελληνικό firmware.

Μόλις το κινητό ξεκινάει μου βγάζει ένα μήνυμα "the process android.process.acore has stopped" και κολλάει παντού

Επίσης δεν με αφήνει να κάνω factory reset

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

πάλι τα ίδια....

 

χρειάζομαι κάποια λύση άμεσα

 

τελικά το διόρθωσα με μια λύση που βρήκα σε ένα site...όλα οκ νομίζω...αν γίνει κάτι θα ενημερώσω για να με βοηθήσετε

Edited by elby4u
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το voice talk με το double tap δηλαδη οταν χτυπαω πανω το κινητο(οχι το κεντρικο κουμπι) γιατι δεν λειτουργει ? Το εχω κανονικα στο on αλλα δεν κανει τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν κατέβασα από εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

το πρώτο από Ice cream sandwich firmwares: -> XWLP7 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR.

και το πέρασα επιτυχώς στο κινητό.

Τώρα επειδή έχει αλλάξει ο kernel που είχα και δεν ξέρω τι άλλο,και θέλω να κάνω root ποιόν rooted kernel να επιλέξω από αυτή τη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπόν κατέβασα από εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550

το πρώτο από Ice cream sandwich firmwares: -> XWLP7 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR.

και το πέρασα επιτυχώς στο κινητό.

Τώρα επειδή έχει αλλάξει ο kernel που είχα και δεν ξέρω τι άλλο,και θέλω να κάνω root ποιόν rooted kernel να επιλέξω από αυτή τη σελίδα

 

Ψαχνεις cf-root που να τελειωνει σε LP7 οπως το firmware σου.. Στην περιπτωση σου ειναι Αυτο.. Ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ Giov87

θα το κάνω root τώρα και θα ενημερώσω αν προκύψει κάποιο θέμα

Επίσης μετά σκέφτομαι να του βαλω την Lite'ning Rom αλλά δεν ξέρω ποιά να επιλέξω από αυτή την σελίδα ,λογίκά η 3.6 είναι η πιο καινούρια αλλά είδα ότι η 2.7 λέει LP7 οπότε μπερδεύτηκα...

εαν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη custom rom πείτε ελεύθερα:D

 

 

Το root έγινε επιτυχώς!

Edited by elby4u
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ Giov87

θα το κάνω root τώρα και θα ενημερώσω αν προκύψει κάποιο θέμα

Επίσης μετά σκέφτομαι να του βαλω την Lite'ning Rom αλλά δεν ξέρω ποιά να επιλέξω από αυτή την σελίδα ,λογίκά η 3.6 είναι η πιο καινούρια αλλά είδα ότι η 2.7 λέει LP7 οπότε μπερδεύτηκα...

εαν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη custom rom πείτε ελεύθερα:D

 

 

Το root έγινε επιτυχώς!

 

Χαιρομαι για το επιτυχες root.. ;) Οσο για την rom η 3.6 ειναι η νεοτερη.. Δεν την εχω δοκιμασει για να σου πω την γνωμη μου.. Εγω εχω την Omega v15.. Οσο για το LP7, εχει να κανει με το firmware που χρησιμοποιησαν για την συγκεκριμενη rom.. Στην 3.6 χρησιμοποιησαν την LPG.. Δεν σε απασχολει εσενα, καθως περνωντας την rom θα περαστει και ο LPG cf-root.. Το εχουν ενσωματωμενο εξ αρχης.. Ακολουθεις τον οδηγο κανονικα και θα εισαι root με firmware LPG.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα χαθουν επαφες -sms - mms θα μείνουν αυτα που έχεις αποθηκεύσει στην exdernal sd card .

Μέτα το πέρασμα του καινούργιου firmware κανουμε factory reset .

 

Καλησπέρα σε όλους ! Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά πως γίνεται το factory reset ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ! Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά πως γίνεται το factory reset ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

στις ρυθμίσεις -> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας -> είναι στο τέλος

 

 

 

Ωραία έβαλα και την Lite'ning Rom με επιτυχία

Εαν δεν μου αρέσει και θέλω να βάλω άλλη rom αλλά δεν θέλω να χάσω τις εφαρμογές ή άλλα πράγματα που έχω τι πρέπει να κάνω?

Edited by elby4u
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ! Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά πως γίνεται το factory reset ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

Ρυθμίσεις> Απόρρητο> Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα χαθούν τα πάντα οπότε φρόντισε να πάρεις backup ότι χρειάζεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι νέος κάτοχος του SII και έχω το εξής πρόβλημα, οταν κλειδώνω το κινητο αναβοσβήνει η οθόνη σε τακτά χρονικά διαστήματα. Υπάρχει κάποια λύση? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...