Jump to content

[ROM] Omega v10.4 - XWKL1 Android 2.3.6 + Omega Files Kitchen v0.3


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας μήπως είναι μικρό το αρχείο για Kernel?? Μονό 143 kb είναι!!! για τον SiyahKernel v2.6_S99 λες οπος θα καταλαβατε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια "εχασα για λιγο επεισοδια" και ειχα μεινει με τη v.6!! Eβαλα χθες την 9.1 ice cream sandwich και διαπιστωσα οτι δεν δουλευουν τα μηνυματα με ελληνικους 160 χαρακτηρες οπως στην 6αρα. Ερωτηση.. υπαρχει καποια εκδοση μετα την 6 που να υποστηριζει κανονικα 160 ελληνικους χαρακτηρες απο μονη της χωρις να κατεβασω καποιο προγραμμα?

Επισης κατι αλλο.. με την 9.1 οταν παω recovery να κανω wipe data user μου βγαζει error. κατι για android secure αν θυμαμαι καλα. Αν γυρισω πισω στην 6 ας πουμε χωρις να εχω καταφερει να κανω wipe user data και αφου την εχω φλασαρει δοκιμασω wipe user data το κανει κανονικα χωρις μηνυμα λαθους android secure.. Μετα βαζοντας παλι 9.1 για δοκιμη και κανοντας wipe user data για να γυρισω πισω...ξανα το ιδιο error στο wipe user data. To δοκιμασα αρκετες φορες αλλα παντα το ιδιο μηνυμα εβγαζε .

και για το τελος.. οσες φορες εβαλα 9.1 και δοκιμασα να φλασαρω τον cf-root kernel απο την εφαρμογη cwm-flash kernel, γινεται εγκατασταση και οταν κανει reboot μου λεει να επιλεξω launcher και μετα απο οποιαδηποτε επιλογη μου βγαζει το μηνυμα "Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Διαχειριστης (διαδικασια com.noshufou.android.su). Προσπαθηστε ξανα - Αναγκαστικο κλεισιμο (χωρις αυτο να σημαινει οτι ο kernel δεν εχει φλασαριστει κανονικα..). Τι λετε υπαρχει καποιο προβλημα?

* Βαζοντας την ice cream sandwich απο προσθηκη widget δεν μπαινει κανενα. Αν ομως πατησετε και κρατησετε το δαχτυλο σε μια κενη οθονη θα ανοιξει η επιλογη add widget κτλ.. και απο εκει φορτωνεται κανονικα οποιο και να επιλεξετε. (μπορει να εχει ηδη αναφερθει αλλα εγω το ανακαλυψα τυχαια και το λεω για οποιον δεν το ξερει)

 

Φίλε μου και σε μένα όταν μια φορά και ένα καιρό ειχα φλασαρει το θέμα της ice cream μου έκανε κάτι ιστορίες.. Ειδικά με την χρήση widgets είχα μεγάλο πρόβλημα..

 

Μετά όμως γνώρισα την XT και ερωτευτηκα :D Και από τότε ούτε πρόβλημα με τα widgets ούτε τίποτα..

 

Για το θέμα με τους 160 χαρακτηρες στα μηνύματα δεν το αντιμετώπισα ποτέ.. Στις ρυθμίσεις, στη σύνθεση μηνυμάτων τι έχεις βάλει??

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νεος Siyah V2.6 , τον δοκιμάζω να δω εντυπωσεις αν και πρεπει να ναι καλος.

Τωρα εκεινα τα 3 zip που εχει τι λετε να κανουν ?? ειναι υποχρεωτικα ??

 

Ενω φλασαρα με τον odin μια χαρα τον κερνελ που κατεβασα ως tar, δεν ξερω πως να φλασαρω το ζιπ...

μπορειτε να με βοηθησετε λιγο???

Link to comment
Share on other sites

Καλεμερα σε ολους και σε ολες!Μια ερωτηση για οποιον ξερει να απαντησει!Εαν φλασαρουμε μια ρομ χωρις foul wipe υπαρχει περιπτωση να μας δημιουργει προβλημα στην μπαταρια??Ρωταω γιατι με την omega 9 ειχα τελεια καταναλωση ενω τωρα με την 9.1 αν και εχω τον cf root για κερνελ ρουφαει το κινητο σχεδον διπλασιο!Η η εκδοση αυτη ειναι χειροτερη απο πλευρας μπαταριας σε σχεση με την 9 η επρεπε να φλασαρω με full wipe!Tα φωτα σας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενω φλασαρα με τον odin μια χαρα τον κερνελ που κατεβασα ως tar, δεν ξερω πως να φλασαρω το ζιπ...

μπορειτε να με βοηθησετε λιγο???

 

Μπαίνεις σε CWM και επιλέγεις "flash zip from internal card" και μετά επιλέγεις το αρχείο.

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι φλασάρουμε πρώτα τον kernel και μετά το battery.zip ή το perfmorance;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε CWM και επιλέγεις "flash zip from internal card" και μετά επιλέγεις το αρχείο.

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι φλασάρουμε πρώτα τον kernel και μετά το battery.zip ή το perfmorance;

 

Πρωτα τον κερνελ και μετα το αλλο που ειναι ενα update του κερνελ!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό,

δοκίμασε τον Kernel Siyah-v2.5.2 και ενημέρωσε με αν έχεις διαφορά προς το καλύτερο.

 

Γιάννη το δοκίμασα και είχε ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις. Ξεκινάω απεγκατάσταση εφαρμογών. Το πρώτο που έφυγε είναι το noled. Ίδωμεν.

 

9:30 και 38% !!! Εχω σβησει Noled,facebook,skype,viber, από τις 7μιση και εχασε άλλα 12. Με βλεπω 12 το μεσημερι χωρις τηλεφωνο.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου.

Edited by ioathe
Διπλο post
Link to comment
Share on other sites

9:30 και 38% !!! Εχω σβησει Noled,facebook,skype,viber, από τις 7μιση και εχασε άλλα 12. Με βλεπω 12 το μεσημερι χωρις τηλεφωνο.

 

καλημερα

δε βλεπω το λογο υπαρξης smartphone χωρις social tools οποτε κατι αλλο φταιει για το battery drain σου

εγω θα προτεινα clean install

πως;κρατησε στο πισι σου τους φακελους απο τις εφαρμογες που θελεις απο την μνημη της συσκευης σου

κρατα back up των εφαρμογων σου και των δεδομενων με το τιτανιουμ και αποθηκευσε το και αυτο στο πισι σου

βαλε τη στοκ ρομ στην οποια βασιζεται η ωμεγα που θες

κανε φουλ φορματ στη μνημη

φλασαρε με φουλ wipe την ωμεγα

ξαναπερασε τους φακελους στη μνημη

και κανε restore απο το titanium

 

κατι δεν εχει κατσει καλα πιστευω ποτε δεν ειχα τετοιες πτωσεις θελω να πιστευω πως εχεις κλειστους τους συγχρονισμους ετσι?

Link to comment
Share on other sites

9:30 και 38% !!! Εχω σβησει Noled,facebook,skype,viber, από τις 7μιση και εχασε άλλα 12. Με βλεπω 12 το μεσημερι χωρις τηλεφωνο.

 

καλημερα

δε βλεπω το λογο υπαρξης smartphone χωρις social tools οποτε κατι αλλο φταιει για το battery drain σου

εγω θα προτεινα clean install

πως;κρατησε στο πισι σου τους φακελους απο τις εφαρμογες που θελεις απο την μνημη της συσκευης σου

κρατα back up των εφαρμογων σου και των δεδομενων με το τιτανιουμ και αποθηκευσε το και αυτο στο πισι σου

βαλε τη στοκ ρομ στην οποια βασιζεται η ωμεγα που θες

κανε φουλ φορματ στη μνημη

φλασαρε με φουλ wipe την ωμεγα

ξαναπερασε τους φακελους στη μνημη

και κανε restore απο το titanium

 

κατι δεν εχει κατσει καλα πιστευω ποτε δεν ειχα τετοιες πτωσεις θελω να πιστευω πως εχεις κλειστους τους συγχρονισμους ετσι?

 

Θα πρότεινα να μη κάνεις καθαρή εγκατάσταση μέχρι να βρεις πια εφαρμογή σου κάνει τη "ζημιά".

Γιατί και να κάνεις καθαρή εγκατάσταση, μόλις βάλεις το backup, μάλλον πάλι τα ίδια θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

δε βλεπω το λογο υπαρξης smartphone χωρις social tools οποτε κατι αλλο φταιει για το battery drain σου

εγω θα προτεινα clean install

πως;κρατησε στο πισι σου τους φακελους απο τις εφαρμογες που θελεις απο την μνημη της συσκευης σου

κρατα back up των εφαρμογων σου και των δεδομενων με το τιτανιουμ και αποθηκευσε το και αυτο στο πισι σου

βαλε τη στοκ ρομ στην οποια βασιζεται η ωμεγα που θες

κανε φουλ φορματ στη μνημη

φλασαρε με φουλ wipe την ωμεγα

ξαναπερασε τους φακελους στη μνημη

και κανε restore απο το titanium

 

κατι δεν εχει κατσει καλα πιστευω ποτε δεν ειχα τετοιες πτωσεις θελω να πιστευω πως εχεις κλειστους τους συγχρονισμους ετσι?

 

Σ ευχαριστώ και θα είναι το επόμενο βήμα. Όμως θα ήθελα να σου πω ότι είχα ανοιχτό το συγχρονισμό στα account του Google από τη μία και ενός echange email. Τα βγάζω από το αυτόματο και θα συνεχίσω να παρακολουθώ και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

 

Για το θέμα με τους 160 χαρακτηρες στα μηνύματα δεν το αντιμετώπισα ποτέ.. Στις ρυθμίσεις, στη σύνθεση μηνυμάτων τι έχεις βάλει??

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

 

Και στις 3 επιλογες δεν μπορω να γραψω 160 ελληνικους χαρακτηρες. Στο αλφαβητο gsm αν θυμαμαι καλα μπορεις να γραψεις 160 αλλα οταν πας να κανεις αποστολη σου βγαινει μηνυμα οτι μπορει να ειναι κατεστραμμενο και να βαλεις αυτοματο.. Στο αυτοματο και το unicode ειναι εως 70 χαρακτηρες αν θυμαμαι καλα. Εσυ δηλαδη γραφεις με την 9.1 κανονικα με 160 ελληνικους και αν ναι σε ποια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ και θα είναι το επόμενο βήμα. Όμως θα ήθελα να σου πω ότι είχα ανοιχτό το συγχρονισμό στα account του Google από τη μία και ενός echange email. Τα βγάζω από το αυτόματο και θα συνεχίσω να παρακολουθώ και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα τα reports λενε οτι κανει δουελεια σε καποιες περιπτωσεις.

Αν αποτυχουν τα αλλα ισως θες να το δεις.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1363738

 

 

@Γιαννη. Τα signature banners σταματησαν να δουλευουν.

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Και στις 3 επιλογες δεν μπορω να γραψω 160 ελληνικους χαρακτηρες. Στο αλφαβητο gsm αν θυμαμαι καλα μπορεις να γραψεις 160 αλλα οταν πας να κανεις αποστολη σου βγαινει μηνυμα οτι μπορει να ειναι κατεστραμμενο και να βαλεις αυτοματο.. Στο αυτοματο και το unicode ειναι εως 70 χαρακτηρες αν θυμαμαι καλα. Εσυ δηλαδη γραφεις με την 9.1 κανονικα με 160 ελληνικους και αν ναι σε ποια ρυθμιση?

 

Με Omega 9.1 και αλφάβητο gsm φράφεις κανονικά με 160 ελληνικούς...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Dialer με αναζήτηση Ελληνικών και Ελληνικός Dialer - Τηλέφωνο με ηχογράφηση κλήσης και Noise Reduction

 

Από τον Θάνο (talexop):

Dialer με Ελληνικα, δυνατοτητα εγραφης , και το καλυτερο απο ολα ξεκιναει με απενεργοποιημενο το noise reduction αλλα μπορει να ενεργοποιηθει κανονικα... Ειχα απογοητευτει απο τον ηχο του αλλα τωρα ολοι με ακουνε καμπανα.. Κανενας αλλος dialer δεν μου απενεργοποιουσε το NR ετσι εφτιαξα ενα δικο μου... Περιμενω σχολια σας... Επισης εχουν διορθωθει και τα γραμματα που επεφταν πανω στο νουμερο...

 

Κατεβάστε τα αρχεία:

Για την Omega Stock και για όλες τις stock rom

Για την Omega Black Blue

Για την Omega Ice Cream Sandwich

Είναι συμβατά με όλες τις εκδόσεις!

 

Screenshot από τον dialer για Omega Stock και για όλες τις stock rom

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22880&d=1323354086

 

Screenshot από τον dialer της Omega Black Blue

http://img443.imageshack.us/img443/1932/contactse.jpg

 

Διαβάστε τα πιο κάτω post που είναι σχετικά με το πιο πάνω mod:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3890346#post3890346

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3891328#post3891328

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3891376#post3891376

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3895296#post3895296

 

Θάνο σ' ευχαριστούμε πολύ για την δουλειά σου!

ερωτηση: αν το βαλουμε σε stock rom θα δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: αν το βαλουμε σε stock rom θα δουλευει?

 

Φανταζομαι πως ναι, αρκει να εισαι root ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: αν το βαλουμε σε stock rom θα δουλευει?

 

Φίλε μου το γράφει καθαρά στην περιγραφή.

 

Φανταζομαι πως ναι, αρκει να εισαι root ετσι?

 

Άμα δεν ήταν δε θα μπορούσε να το βάλει καν, όχι δε θα δούλευε :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλη λύση για την αγορά εφαρμογών από το market πέρα από το να αλλάξουμε την γλώσσα σε αγγλικά;

Πιστεύω πως καλό θα ήταν πάντως αν μπορεί να γίνει κάτι για να διορθωθεί στις επόμενες εκδόσεις μιας και το market είναι σημαντικό κομμάτι ενός τέτοιου κινητού και το να γυρνάς την γλώσσα στα αγγλικά κάθε φορά που θες να αγοράσεις μια εφαρμογή δεν είναι και η πιο βολική λύση αλλά απλά ένα workaround.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλη λύση για την αγορά εφαρμογών από το market πέρα από το να αλλάξουμε την γλώσσα σε αγγλικά;

Πιστεύω πως καλό θα ήταν πάντως αν μπορεί να γίνει κάτι για να διορθωθεί στις επόμενες εκδόσεις μιας και το market είναι σημαντικό κομμάτι ενός τέτοιου κινητού και το να γυρνάς την γλώσσα στα αγγλικά κάθε φορά που θες να αγοράσεις μια εφαρμογή δεν είναι και η πιο βολική λύση αλλά απλά ένα workaround.

 

Να βάλεις ένα παλαιότερο μάρκετ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου πειτε ενα τροπο να σβησω τα παντα απο την μνημη του κινητου για να καθαρισει τελειως το κινητο και να περασω παλι την omega??Eκτος δηλαδη απο ολα τα wipe να το καθαρισω τελειως το τηλεφωνο...Πρεπει να περασω καποια official μεσω odin για να γινει αυτο η οχι??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου πειτε ενα τροπο να σβησω τα παντα απο την μνημη του κινητου για να καθαρισει τελειως το κινητο και να περασω παλι την omega??Eκτος δηλαδη απο ολα τα wipe να το καθαρισω τελειως το τηλεφωνο...Πρεπει να περασω καποια official μεσω odin για να γινει αυτο η οχι??

 

Factory Format: *2767*3855#

Αλλά ΠΡΟΣΕΞΕ!! Σβήνει τα ΠΑΝΤΑ και από την sd card!! Γι'αυτό αν έχεις φωτογραφίες, βίντεο και αρχεία που χρειάζεσαι κράτα ένα backup στο pc σου πρώτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: αν το βαλουμε σε stock rom θα δουλευει?

Screenshot από τον dialer για Omega Stock και για όλες τις stock rom

Νομίζω κι εγώ ότι είναι σαφές... ;)

 

Edit: Sorry για το διπλό post! Κατά λάθος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Factory Format: *2767*3855#

Αλλά ΠΡΟΣΕΞΕ!! Σβήνει τα ΠΑΝΤΑ και από την sd card!! Γι'αυτό αν έχεις φωτογραφίες, βίντεο και αρχεία που χρειάζεσαι κράτα ένα backup στο pc σου πρώτα...

 

Aλλο αυτο που μου λες εσυ και αλλο το επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων??Και κατι ακομα...Οταν λες σβηνει τα παντα εννοεις και απο την εξωτερικη μνημη που εχω??Εαν ειναι ετσι να την βγαλω απο το τηλεφωνο και την βαζω μετα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου πειτε ενα τροπο να σβησω τα παντα απο την μνημη του κινητου για να καθαρισει τελειως το κινητο και να περασω παλι την omega??Eκτος δηλαδη απο ολα τα wipe να το καθαρισω τελειως το τηλεφωνο...Πρεπει να περασω καποια official μεσω odin για να γινει αυτο η οχι??

 

Να σβήσεις τα πάντα για να καθαρίσει δεν θέλεις; Δεν ρώτησες για επαναφορά. Αν θέλεις κάνε πρώτα επαναφορά και μετά το factory format (αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το αν δεν κάνει και επαναφορά). Απ'ότι έχω διαβάσει δεν διαγράφει και της εξωτερικής κάρτας, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μιας και δεν χρησιμοποιώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να περασω πρωτα καποια official rom???Γιατι πως θα τα σβησει ολα και θα επανελθει το κινητο σε κατασταση οπως το αγορασα αν δεν εχει καποια official rom!?

Και κατι ακομα!Εαν θελω απο omega 9.1 να περασω σε official rom ποια να περασω για να ειμαι οκ??Aπλα θελω να καθαρισω το κινητο και καλο θα ναι να ειμαι σε official κατασταση οταν το κανω...

Edited by georgioskio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...