Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ το διορθωσα αυτο,αν τωρα θελω να βαλω μια μεγαλυτερη καρτα μνημης υπαρχει προβλημα? θελω να πω τα αρχεια ολα που χρειαστηκαν για να γινει η συσκευη 2.3 ειναι στην καρτα μνημης,αν αλλαξω καρτα θα παει αυτοματος 2.1 παλι?

 

Οχι δεν υπαρχει προβλημα.Απλα θα αντιγραψεις οτι εχει η μια καρτα στην αλλη και θα την βαλεις!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μετά απο μερικές μέρες χρήσεις φοροντας την τελευταία μινι κ κερνελ έχω 2 προβλήματα ..

1ο το κινητό εκεί που είναι σε αναμονή σβηστό ανάβει η οθόνη και σβήνει μόνη της καθε 5 δευτερόλεπτα και το κανείς αυτο όποτε του έρχεται ...

2ο δεν μπορώ να στείλω μμς έχω whatsup και ενώ νομίζω πως ολα είναι σωστά εκεί στο apn και βγάζει το G δεν το στέλνει ..

 

Υπάρχει σωτηρία;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειμαι τελειως νεο σε οτι αφορα customs roms γιαυτο και εχω αρκετες αποριες...

*κατεβασα το SuperOneClick v2.3.1 για να κανω root το κινητο

*μετα πρεπει να κανω unlock τον bootloader

*μετα εγκατασταση το MiniCM7-2.1.9

*τελος flash τον kernel και τα googleapps.

σωστα;με αυτη τη σειρα;το clockworldmod recovery που χρειαζεται και ποτε μπαινει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειμαι τελειως νεο σε οτι αφορα customs roms γιαυτο και εχω αρκετες αποριες...

*κατεβασα το SuperOneClick v2.3.1 για να κανω root το κινητο

*μετα πρεπει να κανω unlock τον bootloader

*μετα εγκατασταση το MiniCM7-2.1.9

*τελος flash τον kernel και τα googleapps.

σωστα;με αυτη τη σειρα;το clockworldmod recovery που χρειαζεται και ποτε μπαινει;

 

Μετα το unlock του bootloader θα περασεις τον κερνελ (που περιεχει το clockworld για να περασεις την ρομ και τα gapps)

Mετα την ρομ και τελος τα gapps.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

prioxxx με μια απλη αντιγραφη των αρχειων μπορω να λειτουργησω και μεγαλυτερη καρτα μνημης? το λες υπευθυνα η υποθετεις? :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

prioxxx με μια απλη αντιγραφη των αρχειων μπορω να λειτουργησω και μεγαλυτερη καρτα μνημης? το λες υπευθυνα η υποθετεις? :)

 

Εγω στο δικο μου ετσι το εκανα οπως και αλλοι.Ειχα καρτα 2gb και τωρα εχω 4gb.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια φιλε μου ευχαριστω νεο αυτο,στην καρτα μνημης δεν εχω τπτ ακομα,ολες τις εφαρμογες και τους ηχους τους εχω στην μνημη του τηλεφωνου,αν σβησω ολα αυτα τα περιττα οπως τα gapp καθως και τα αρχεια που χρειαστηκαν για να κανω το κινητο μου 2.3 θα εχω προβλημα στην συσκευη μου?το ρωταω γτ οταν κατεβαζω μια εφαρμογη απο το rapidshare για παραδειγμα το κανω εγκατασταση απο το astro file manager και επειτα το κραταω στον υπολογιστη και το .apk αρχειο το σβηνω απο το κινητο.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια φιλε μου ευχαριστω νεο αυτο,στην καρτα μνημης δεν εχω τπτ ακομα,ολες τις εφαρμογες και τους ηχους τους εχω στην μνημη του τηλεφωνου,αν σβησω ολα αυτα τα περιττα οπως τα gapp καθως και τα αρχεια που χρειαστηκαν για να κανω το κινητο μου 2.3 θα εχω προβλημα στην συσκευη μου?το ρωταω γτ οταν κατεβαζω μια εφαρμογη απο το rapidshare για παραδειγμα το κανω εγκατασταση απο το astro file manager και επειτα το κραταω στον υπολογιστη και το .apk αρχειο το σβηνω απο το κινητο.

 

Aν σβησεις απο τη καρτα apk δεν εχεις προβλημα.Αρκει να μην παρεις και κανενα φακελο καταλαθος που χρειαζεται.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μετα το unlock του bootloader θα περασεις τον κερνελ (που περιεχει το clockworld για να περασεις την ρομ και τα gapps)

Mετα την ρομ και τελος τα gapps.

 

σε περίπτωση που to κάνω και δε μου αρέσει η βγάζει προβλήματα μπορώ να κάνω πάλι να φαίνεται σαν ΑΚΡΙΒΩΣ stock?

Link to comment
Share on other sites

δλδ τα zip αρχεια που περιεχουν τα gapp καθως και το minicm μπορω να τα σβησω?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

δλδ τα zip αρχεια που περιεχουν τα gapp καθως και το minicm μπορω να τα σβησω?

 

Φυσικα τα σβηνεις αφου εχεις κανει την εγκατασταση και ολα πηγαν καλα:happy:

2.3.7-nAa14- AnTuTu score 2335-E10i mini

lite ics rom kozbar666-kamarush kernel v3 AnTuTu score 5282-st15i smultron

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που to κάνω και δε μου αρέσει η βγάζει προβλήματα μπορώ να κάνω πάλι να φαίνεται σαν ΑΚΡΙΒΩΣ stock?

 

Σε περιπτωση που κανεις unlock bootloader(το κανεις αναγκαστικα για να βαλεις custom κερνελ),υπαρχει οδηγος που το επαναφερεις αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο θελει προσοχη.Το αν θα σου αρεσει ή οχι δεν ξερω παντως εγω τα εχω ξεκλειδωσει ολα και απολαμβανω μεχρι miui εκδοση.Ακομα και flash player.

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω τα MMS να δουλέψουν αλλα δεν τα κατάφερα.

Έχω X10mini με minicm7 2.1.9.

Προσπάθησα να αλλάξω τα APN αλλα δεν έγινε και τίποτα. Απενεργοποίησα την προτίμιση για 2G δίκτυα αλλα δεν συνδέθηκε σε 3G, έκανα χειροκίνητη αναζήτηση, έβγαλε 2 δίκτυα για Cosmote αλλα κανένα δεν έγραφε 3G.

Κάπου διάβασα οτι πρέπει να απενεργοποιείς και να ξαναενεργοποιείς τα δεδομένα για να δουλέψουν τα mms, το δοκίμασα αλλα τζίφος.

Τελικά έκανα επαναφορά τα APN στα αρχικά (έχει επιλογή) έκανα reboot αλλα τώρα δεν βρίσκει διαθέσιμο δίκτυο τηλεφωνία (ΚΑΝΕΝΑ) οποτε δεν δουλευει :confused:

P.S. Μετά απο άλλο ένα Reboot βρήκε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, αλλα όχι 3G :rolleyes:

 

Καμια ιδέα κανείς?

 

Επίσης, Δεν μπορώ να αλλάξω τον ήχο του ξυπνητηρίου, στις ρυθμίσεις ήχου έχει μια αράδα αλλα εγώ έχω έναν στην SD που θέλω να βάλω. Είναι .arm αρχείο.

:clap: Κατάφερα να τον αλλάξω τον ήχο αλλά μόνο εφόσον έβαλα το Handcent SmS το οποίο μου δίνει την επιλογή ήχου απο την SD, χωρίς αυτό ή κάποιο άλλο app που να κάνει το ίδιο, δεν βρήκα κάποια λύση.

Edited by Spyrous62

SE xperia X10 mini, MINICM7 2.1.9

SE xperia mini

Yandao Window N70

Link to comment
Share on other sites

ισως φανω χαζος με αυτο που θα πω αλλα μπορω να σβησω και τα αρχεια busybox,chargemon,cwm.sh,recovery.tar,xrecovery.tar? απο το astro file manager

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Mια προταση που ισως σε καποιους μπορει να φανει χαζη αλλα δεν θα ηταν ωραιο αντι για το logo με το μπαρμπαδακι του android να εμφανιζοταν η Ελλαδα μας; Ειδικα σε μια τοσο πετυχημενη ρομ
Link to comment
Share on other sites

παιδεια help προσπαθησα να περασω το recovery mode αλλα μπρικαρε το τηλ χειροκινιτα περνουσα τα αρχεια και μολις το εκλεισα δεν ανοιγει μηπως γινετε να το επαναφερουμε καπως?

βγαζει το σονυ ερικσον και δεν κανει κατι αλλο δυστηχως...

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

ισως φανω χαζος με αυτο που θα πω αλλα μπορω να σβησω και τα αρχεια busybox,chargemon,cwm.sh,recovery.tar,xrecovery.tar? απο το astro file manager

 

Δν πιανουν καθολου χωρο αυτα.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.να ρωτήσω,υπάρχει κάτι στην έκδοση 2.1.9 που να μην πιάνει η να μην πιάνει "καλά"?

 

και βασικα για ποιο λογο πρεπει να ξεκλειδωσω τον bootloader και να βαλω νεο kernel?

Edited by harris2007
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.να ρωτήσω,υπάρχει κάτι στην έκδοση 2.1.9 που να μην πιάνει η να μην πιάνει "καλά"?

 

και βασικα για ποιο λογο πρεπει να ξεκλειδωσω τον bootloader και να βαλω νεο kernel?

 

Γιατι rom+kernel πανε μαζι!Ολα τελεια στη 2.1.9,μονο βιασου γιατι "ερχεται" η ICS

2.3.7-nAa14- AnTuTu score 2335-E10i mini

lite ics rom kozbar666-kamarush kernel v3 AnTuTu score 5282-st15i smultron

Link to comment
Share on other sites

παιδια γινετε να βαλω τον παλιο τροπο γραφης οπως ηταν πριν περασω την ρομ? οι οξυες που ειναι στο νεο πληκτρολογιο?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια γινετε να βαλω τον παλιο τροπο γραφης οπως ηταν πριν περασω την ρομ? οι οξυες που ειναι στο νεο πληκτρολογιο?

 

Από τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου, αποεπίλεξε το android keyboard. Ενναλακτικά όταν είναι να γράψεις κρατάς πατημένο το χώρο του μυνήματος και στο input method διαλέγεις default keyboard.

Link to comment
Share on other sites

δεν την βρισκω αυτη την επιλογη.αν μπορεις πεσ το μου στα ελληνικα ακριβως

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε να γραψεις ενα μνμ,θα σου βγαλει το ηλιθιο querty εκει τωρα κατω χαμηλα αριστερα(διπλα στους αριθμους)πατας το κυκλικο και αλλαζεις πληκτρολογιο(προεπιλογη στην εισαγωγη) και αυτο ηταν...

2.3.7-nAa14- AnTuTu score 2335-E10i mini

lite ics rom kozbar666-kamarush kernel v3 AnTuTu score 5282-st15i smultron

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...