Jump to content

Xperia X10i : Rooting & xRecovery σε επίσημη GB 2.3.3


mr_element
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκοπός οδηγού:

  • Εγκατάσταση εφαρμογής Superuser και απόκτηση δικαιωμάτων root.
  • Εγκατάσταση τεχνητής recovery για την εφαρμογή άλλων patches , roms κλπ.

 

Βαθμολογία Δυσκολίας: http://i611.photobucket.com/albums/tt199/ElementPhotoshop/General/Easy_Meter.png [Εύκολο]

 

Απονομή σχετικών credits:

 

Τι θα χρειαστείτε:

  • Να έχετε αναβαθμίσει μέσω Sony Ericsson Update Service ή PC Companion στην πιο πρόσφατη επίσημη έκδοση firmware 2.3.3 που παρέχει η Sony Ericsson.
  • Το τροποποιημένο Flashtool του DooMLorD (link παρακάτω).
  • Καλώδιο σύνδεσης USB με τον υπολογιστή.

 

Προετοιμασία:

  • Κατεβάστε το τροποποιημένο Flashtool από εδώ ή διαλέξτε κάποιο εναλλακτικό site από αυτά που το ανέβασε ο ίδιος ο δημιουργός από εδώ.
  • Τρέξτε το εκτελέσιμο αρχείο που θα κατέβει. Θα σας ρωτήσει που θέλετε να αποσυμπιεστεί/εγκατασταθεί. Πλοηγηθείτε στον φάκελο της αρεσκείας σας και πατήστε πάνω στο "Extract".
  • Μόλις τελειώσει αυτή η διαδικασία πηγαίνετε σε αυτό τον φάκελο και τρέξτε το X10FlashTool.exe.

 

:!: ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ POST 1-2 ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙΤΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ. Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ. :!:

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

-Διαδικασία Root-

 

  1. Σιγουρευτείτε ότι είστε σε επίσημη έκδοση λειτουργικού 2.3.3.
  2. [Στο τηλέφωνο σας:] Βάλτε τικ στις επιλογές Άγνωστες Πηγές και Εντοπισμός Σφαλμάτων. Θα τα βρείτε ως εξής:
    • Μενού - Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Άγνωστες Πηγές.
    • Μενού - Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Ανάπτυξη -> Εντοπισμός Σφαλμάτων.

[*]Συνδέστε το κινητό με τον υπολογιστή και αγνοήστε/κλείστε οποιοδήποτε Pc Companion ή ότι άλλο πεταχτεί. Επίσης πατήστε "Απλή Φόρτιση" στο κινητό και όχι να εξερευνήσετε την κάρτα SD σας.

[*]Ανοίξτε το τροποποιημένο Flasthtool κάτι το οποίο σας είπα να έχετε ήδη κάνει από παραπάνω αλλά το ξαναλέω για παν ενδεχόμενο.

[*]Μόλις την συνδέσετε και αναγνωριστεί η συσκευή σας από το Flashtool πατήστε την επιλογή Flash και ακολούθως την επιλογή Kernel Downgrade. Ακολουθήστε τις οδηγίες που θα σας δώσει για να βάλετε το τηλέφωνο σε FlashMode.

 

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/2.jpg

[*]Μόλις δείτε τα ακόλουθα αποσυνδέστε το τηλέφωνο μόνο από το καλώδιο USB.

 

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/6.jpg

[*]ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ FLASHTOOL ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟ!

[*]Ενεργοποιείστε την συσκευή.

[*]Μόλις θα νιώσετε μια πολύ μικρή δόνηση που κάνει η συσκευή όταν ξεκινάει , σε αυτό το σημείο συνδέετε ΑΜΕΣΩΣ ξανά το καλώδιο στην συσκευή.

[*]Καθώς η συσκευή ξεκινάει στρέφετε τα μάτια σας στο Flashtool και περιμένετε να γίνει διαθέσιμη η επιλογή root η οποία ως εκείνη τη στιγμή θα είναι ανενεργή. Μην σας απασχολεί η συσκευή το πιθανότερο είναι ότι θα κολλήσει στο Logo της Sony Ericsson και εσείς στο ήδη ανοιχτό FlashTool θα δείτε τα ακόλουθα.

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/3.jpg

[*]Τώρα πατήστε Root.

 

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/4.jpg

[*]Θα δείτε "περίεργο" κείμενο όπως το παρακάτω να τρέχει μέσα στο παράθυρο του FlashTool και στο τέλος θα σας λέει τα παρακάτω.

 

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/42.jpg

[*]Το τηλέφωνο σας θα επιχειρήσει να κάνει reboot. Καλό θα ήταν να μην το αφήσετε γι' αυτό όσο πιο γρήγορα μπορείτε αποσυνδέστε το από την USB, βγάλτε την μπαταρία και περιμένετε για 1-2 λεπτά.

[*]Ακολούθως ξαναβάλτε την μπαταρία , πατήστε Flash στο Flashtool, συνδέστε το τηλέφωνο σε Flash Mode όταν σας ζητηθεί ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες και επιλέξτε το Kernel Upgrade.

 

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/5.jpg

[*]Αφού δείτε τα ακόλουθα αποσυνδέστε την συσκευή από το καλώδιο.

 

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/7.jpg

[*]Το τηλέφωνο σας πλέον είναι με root δικαιώματα!

 

http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/7.jpg

Edited by zxr
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

-Εγκατάσταση recovery για την σειρά XPERIA τουτέστιν xRecovery-

 

  1. Φωτίστε την οθόνη του κινητού σας και κρατήστε την αναμμένη και ξεκλείδωτη.
     
  2. Ανοίξτε το τροποποιημένο FlasthTool.
     
  3. Συνδέστε το τηλέφωνο σας στο PC με το καλώδιο USB πατήστε Απλή φόρτιση και θα δείτε στο FlashTool τα ακόλουθα.
     
    http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/7.jpg
     
  4. Πατήστε κλικ στο Ask Root Permissions και κοιτάξτε την οθόνη του τηλεφώνου σας. Στο πινακάκι που θα εμφανιστεί στο κινητό πατήστε Επέτρεψε.
     
    http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/8.jpg
     
  5. Αν όλα γίνουν σωστά θα δείτε τα παρακάτω.
     
    http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/9.jpg
     
  6. Τώρα θα γίνει πλέον διαθέσιμο του κουμπί xRecovery στο Flashtool , ενώ μέχρι πριν λίγο ήταν ανενεργό. Κάντε κλικ και θα δείτε τα ακόλουθα.
     
    http://doomlord.sylvester20007.com/x10/x10_gb/10.jpg
     
  7. Αυτό ήταν έχετε πλέον xRecovery εγκατεστημένη στο κινητό! Για πρόσβαση στην xRecovery κατά το boot του κινητού , μόλις δείτε το logo της Sony Ericsson πατήστε επανειλημένα το πλήκτρο πίσω μέχρι να μεταφερθείτε στην xRecovery.

 

[Πηγή]

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και αν γινουν ολα αυτα ακριβως και κολησει το τηλ. οπως το δικο μου ? τοτε τι?

 

ανοιγω το τηλ φτανει μονο μεχρι εκει που γραφει sony ericsson ουτε δονηση ουτε σημα ουτε τιποτα

 

το root εγινε κανονικα ολα οπως επρεπε και κολησε εκει

δεν δεχεται pc companion ουτε seus

 

τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοχλείς φίλε μου! Εγώ συγγνώμη για την καθυστέρηση αν και πιστεύω ότι απάντηση σε κάτι λιγότερο από 24ώρες είναι αποδεκτός χρόνος για ένα forum! Στο θέμα μας...

Είσαι σίγουρος ότι πέρασες το "Kernel Upgrade" σωστά? (Βήμα 14 και μετά)

Ακόμα και αν δεν πετύχαινε το rooting , το κινητό δεν υπάρχει λόγος για να μην boot-άρει μετά το πέρας όλης της διαδικασίας εφόσον τρέχει ο σωστός kernel.

Επομένως στο δια ταύτα. Άνοιξε το FlashTool , πάτα να "Flash" και επέλεξε το Kernel Upgrade. Βάλε το κινητό σου σε Flash Mode (ακολουθώντας τις οδηγίες που θα σου δίνει το FlashTool - πατημένο το πλήκτρο "Πίσω" και μπλα μπλα μπλα...) και μόλις τελειώσει το Flashing του kernel δοκίμασε να boot-άρεις.

Εναλλακτικά σύνδεσε το κινητό σου με το Sony Ericsson Update Center (και όχι το PC Companion) και δοκίμασε επανεγκατάσταση της 2.3.3.

 

Επιπλέον επεξήγηση:

Επειδή ωραία και καλά έγραψα τον οδηγό αλλά λάθη προκύπτουν πάντα , να εξηγήσω λίγα πράγματα πέρα από την διαδικασία. Τι κάνετε και γιατί το κάνετε?

Η διαδικασία αυτή είναι πολύ απλή για να κάνουμε root την συσκευή μας και να τι γίνεται πρακτικά...

 

1. Έχοντας λειτουργικό 2.3.3 περνάμε τον προηγούμενο kernel (που είχαμε επί 2.1) γιατί αυτός έχει το "exploit" ή ελληνιστί το "κενό ασφαλείας" που μας επιτρέπει την παροχή superuser/root δικαιωμάτων.

2. Περνάμε στην συσκευή το Superuser και αποκτάμε root δικαιώματα.

3. Και σε αυτό το σημείο αν το Android ήταν ένα απλό συστηματάκι θα είχαμε τελειώσει! Έλα όμως που έχουμε "παλιό" kernel (2.1 kernel) για καινούρια έκδοση Android (2.3.3 Gingerbread) και το κινητό δεν ξεκινάει! Οπότε εφόσον είμαστε ήδη root , επαναφέρουμε τον αρχικό "πιο πρόσφατο" kernel , τον οποίο αντικαταστήσαμε στην αρχή προκειμένου να γίνει η δουλειά μας , που αρμόζει στην 2.3.3 προκειμένου να boot-άρει το κινητό.

4. Τόσο απλά!

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση

αλλα οπως εγραψα ηδη με seus δεν γινεται τιποτα ουτε και με το FlashTool

μιας και δεν δεχεται την διαδικασια με το πατημένο το πλήκτρο "Πίσω" και μπλα μπλα μπλα...

αναγνωριζει το τηλ. και οταν παω να το flashαρω στο εξτρα παραθυρο με τις οδηγιες τωρα πλεον δεν κανει τιποτα

 

ολα τα βηματα γινανε σωστα μιας και οτι γραφει ο οδηγος υπηρχε στο FlashTool οπως και στον οδηγο

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Λοιπόν οι λύσεις είναι δυο αλλά αναλόγως την περίσταση μόνο μια θα σε βολέψει.

 

Αν θέλεις να αφαιρέσεις το root γιατί απλά το θεωρείς μη-απαραίτητο ή γιατί θεωρείς ότι σου δημιουργεί προβλήματα ή απλά ανήκεις στην μερίδα χρηστών που το θεωρούνε "evil" τότε απλά διέγραψε την εφαρμογή "Superuser" και από 'κει και πέρα καμία άλλη εφαρμογή δεν θα παίρνει δικαιώματα root στο κινητό σου.

 

Αν πάλι θέλεις να αφαιρέσεις εξολοκλήρου το root-exploit για λόγους εγγύησης , τότε η μοναδική λύση , δυστυχώς είναι η επανεγκατάσταση του λογισμικού με το PC Companion ή το Sony Ericsson Update Suit.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι σίγουρος ότι η ερώτησή σου έχει περισσότερο "βάθος" και κάποιο πρόβλημα αντιμετωπίζεις , η προφανής απάντηση είναι με ένα από τα 2 προγράμματα που προσφέρει η Sony Ericsson για αναβάθμιση της συσκευής σου.

 

  • PC Companion (τις περισσότερες φορές υπάρχει εγκατεστημένο μέσα στην κάρτα SD της εκάστοτε Sony Ericsson συσκευής)
  • Sony Ericsson Update Suit (μπορείς να το βρεις και να το εγκαταστήσεις από το site της Sony Ericsson - όπως επίσης και το παραπάνω πρόγραμμα εάν και εφόσον δεν υπάρχει στην SDcard σου ή το διέγραψες).

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Ως κάτοχος του x10 και έχοντας βέβαια διαβάσει αρκετά για το τι είναι root και πώς θα αποκτήσω δικαιώματα root στο κινητό μου αποφάσισα σήμερα να προσπαθήσω. Αρχικά ήταν να κάνω το root με βάση το γνωστό thread του DooMLoRD στους xda βρίσκοντας όμως αργότερα την ίδια διαδικασία σε αυτό εδώ το topic στα ελληνικά θεώρησα προτιμότερο να ακολουθήσω τις οδηγίες που παρατίθονται εδώ.

Για να μην μακρυγορώ έχοντας διαβάσει τις οδηγίες 2-3 φορές πριν κάνω το οτιδήποτε, και ύστερα αφού ξεκίνησα έφτασα στο σημείο 14 χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, πατώντας λοιπόν στο kernel upgrade και μετά οκ αντί να μου εμφανισθεί το κείμενο που είναι στην εικόνα κάτω από το βήμα 14 μου εμφανίσθηκε error και ταυτοχρόνως το παράθυρο με τις οδηγίες για το πως να βάλω το κινητό σε flash mode. Όταν λοιπόν προσπαθούσα να κάνω αυτό που μου έλεγε δεν μπορούσα γιατί πολύ απλά το κινητό δεν έκλεινε. Ύστερα από αρκετές προσπάθειες του να ξαναβάλω το κινητό σε flash mode όπως μου εμφανίστηκε αναγκάστηκα να βγάλω την μπαταρία έτσι ώστε να κλείσει το κινητό. Το περίεργο είναι πως ύστερα από αυτό το κινητό δεν έμπενε καν σε flash mode, μετά όμως από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα και θεώρησα σωστό να συνεχίσω απο εκεί που είχα μείνει,να κάνω πάλι δηλαδή το kernel upgrade βγάζοντας μου αυτή τη φορά το σωστό μήνυμα και τελειώνοντας σχεδόν με την διαδικασία.Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε μιας και όταν πατούσα να κάνω kernel upgrade δεν γινόταν τίποτα.

Ύστερα από κάποια ώρα και μετά από αποτυχυμένες προσπάθειες για kernel upgrade μου εμφάνισε πάλι το παράθυρο για να βάλω το κινητό σε flash mode.Αφού έγινε επανάληψη τον παραπάνω για δεύτερη φορά(αποτυχίες στο κλείσιμο του κινητού,αναγκαστική αφαίρεση μπαταρίας κλπ κλπ.)πατώντας αρκετές φορές να κάνει kernel upgrade με την 6 ή 7 προσπάθεια άρχισε να φορτώνει η μπάρα κάτω αριστερά.Αφού το άφισα χωρίς να κάνω τίποτα ύστερα από περίπου ένα τέταρτο μου εμφάνησε πάλι error.Αποφάσισα σε αυτό το σημείο να ανοίξω το κινητό να δώ τι γίνεται.(είχα την υποψεία οτι το κινητό ίσως και να μην boot-αρε καν.)Ανοίγωντας το κινητό με μεγάλη έκπληξη παρατήρησα οτι ήταν όπως πριν αλλά αυτή τη φορά με δικαιώματα root.!!! Έχοντας δηλαδή αποτύχει να κάνω kernel upgrade αρκετές φορές και χωρίς να μου εμφανιστεί η ένδειξη οτι τελικά απέκτησα δικαιώματα root (βλ.τελευταία εικόνα κάτω απο το βήμα 16.)στο κινητό υπήρχε ο φάκελος superuser και εφαρμογές που απαιτούν root όπως η Adfree δούλευαν μια χαρά.!!!

ΥΓ #1. Τι με συμβουλεύεται να κάνω? Εγώ σκέφτομαι για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (data reset) και στη συνέχεια επανεγκατάσταση του λογισμικού με το PC Companion.

ΥΓ #2. Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα με το παραπάνω μεγάλο κείμενο, αλλά τέτοιες σπάνιες και περίεργες περιπτώσεις δεν περιγράφονται συντομότερα και σας ευχαριστώ που το διαβάσατε.

Με φιλικούς χαιρετισμούς, Άγγελος.

Edited by LeGend1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Άγγελε,

 

κατ' αρχάς να σημειώσω ότι ο οδηγός του DooMLoRD στους xda-developers και αυτός εδώ , είναι το ένα και το αυτό. Απλά μετέφρασα και επεξήγησα , τίποτα περισσότερο , τίποτα λιγότερο. Ακόμα και τα screenshot είναι του ίδιου του DoomLorD από το thread του δεν έβγαλα δικά μου!

Αυτά που αναφέρεις είναι όντως περίεργα. Η αλήθεια είναι πως τέτοιου είδους error δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ κανείς xperia-γνωστός μου και ούτε κι εγώ και έχω περάσει ουκ ολίγες επανεγκαταστάσεις λογισμικού , σε διαβεβαιώ! Αυτό που θέλω να ρωτήσω μιας και διάβασα το post σου λίγο βιαστικά καθότι έχω μια υποχρέωση είναι το εξής...

Εφόσον απ' ότι κατάλαβα έχεις root και όλα λειτουργούν φυσιολογικά (δεν crash-άρουν εφαρμογές να έχεις "Αναγκαστικό Κλείσιμο") , δεν έχεις αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας ή τυχαία αδικαιολόγητα restart και όλες οι εφαρμογές παίρνουν root permissions και αφού αυτός είναι ο σκοπός αυτού του οδηγού που ακολούθησες γιατί σκέφτεσαι επανεγκαταστάσεις λογισμικού με PCCompanion και data reset?

 

Μια υπόθεση που μπορώ να κάνω τώρα , κλείνοντας την απάντηση μου , όσον αφορά στην ένδειξη error είναι ότι δεν υπήρξε λάθος από άποψη επικοινωνίας Flashtool-Κινητού αλλά από άποψη επικοινωνίας Υπολογιστή σου-Flashtool. Με λίγα λόγια το Kernel Upgrade έγινε κανονικά και για κάποιο λόγο το PC σου τα έμπλεξε τα πράγματα.

Εξάλλου αν δεν είχε περαστεί το Kernel Upgrade αυτό θα σήμαινε πως ήσουν ακόμα με τον downgraded kernel , ο οποίος είναι για 2.1 Android όμως και ουδεμία συμβατότητα έχει με 2.3.3. Εφόσον λοιπόν το κινητό boot-άρει σημαίνει ότι τρέχεις τον σωστό kernel!

 

Φιλικά! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα..

Έχω το XPERIA MINI PRO και παρουσιάζεται πρόβλημα κατά την εκτέλεση της διαδικασίας rooting.. Έχω το android 2.3.3.

Στο X10FlashTool αφού πατήσω kernel downgrade και μετά ΟΚ, μου λέει να επιλέξω τη συσκευή μου. Αφού την επιλέξω, μου βγάζει μία οθόνη στην οποία μου λέει να αποσυνδέσω το USB, να κλείσω το τηλέφωνο και μετά κρατώντας πατημένο το BACK κουμπί να ξανασυνδέσω το κινητό στη θύρα USB. Το πρόβλημά μου είναι ότι στο XPERIA MINI PRO το back button ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΟΥΜΠΙ για να το πατήσω!! Είναι αφής (το οποίο προφανώς δε λειτουργεί χωρίς ρεύμα!) επομένως η διαδικασία δε μπορεί να γίνει!! Τί μπορώ να κάνω? Πως γίνεται να έχω μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα? Κανένας στο ιντερνετ δεν το αναφέρει! :(

 

Σας ευχαριστώ!

Edited by kollimeno_s
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα..

Έχω το XPERIA MINI PRO και παρουσιάζεται πρόβλημα κατά την εκτέλεση της διαδικασίας rooting.. Έχω το android 2.3.3.

Στο X10FlashTool αφού πατήσω kernel downgrade και μετά ΟΚ, μου λέει να επιλέξω τη συσκευή μου. Αφού την επιλέξω, μου βγάζει μία οθόνη στην οποία μου λέει να αποσυνδέσω το USB, να κλείσω το τηλέφωνο και μετά κρατώντας πατημένο το BACK κουμπί να ξανασυνδέσω το κινητό στη θύρα USB. Το πρόβλημά μου είναι ότι στο XPERIA MINI PRO το back button ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΟΥΜΠΙ για να το πατήσω!! Είναι αφής (το οποίο προφανώς δε λειτουργεί χωρίς ρεύμα!) επομένως η διαδικασία δε μπορεί να γίνει!! Τί μπορώ να κάνω? Πως γίνεται να έχω μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα? Κανένας στο ιντερνετ δεν το αναφέρει! :(

 

Σας ευχαριστώ!

 

Δες εδώ και γενικά κοίτα όλο το forum.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο τίτλος του οδηγού είναι:

Rooting & xRecovery σε XPERIA X10i με επίσημη GB 2.3.3

 

Σαφώς και δεν θα λειτουργήσει για οποιοδήποτε άλλο μοντέλο XPERIA επόμενης γενιάς (Ray , Neo , Neo-V , Arc , Arc S , mini , miniPro) όπως και για κανένα από τα προηγούμενης γενιάς (Χ8 , X10mini , X10miniPro) εκτός του X10i.

Προσέχετε λίγο , θα κάνετε ζημιά στα τηλέφωνά σας.... :worry:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mr_element,

Διαβάζοντας το post σου έρχωμε να συμφωνήσω πως απ' οτι φένεται όπως λες και εσύ το λάθος υπήρξε από άποψη υπολογιστή μου-flashtool μιας και στο κινητό είναι περασμένος ο upgraded kernel από την στιγμή που το κινητό boot-άρει κανονικά.

Επί του θέματος τώρα,χθές που έγραψα το post δεν είχα δουλέψει με το κινητό να δω αν και ποια προβλήματα θα μου παρουσίαζε το μόνο που έκανα όπως έγραψα και χθές ήταν να ελέγξω αν οι εφαρμογές που απαιτούν δικαιώματα root δούλευαν.Πράγμα το οποίο και έγινε.Ύστερα σκέφτηκα να κάνω επανεγκαταστάση λογισμικού και data reset θεωρώντας πως αυτό είναι η καλύτερη λύση για ένα "ημι-rooted" (από την άποψη οτι η εν λόγω διαδικασία δεν είχε στεφθεί με απόλυτη επιτυχία) κινητό.

Ερχώμενος λοιπόν σήμερα το μεσημέρι και δουλεύωντας με το κινητό παρατήρησα πως η μπαταρία του κινητού είχε μειωθεί αισθητά κατά τη διάρκεια της νύχτας ενώ το κινητό βρισκόταν σε idle κατάσταση.Λίγο αργότερα όταν έκανα αναπαραγωγή βίντεο με έναν βίντεο player το κινητό έκανε δυο συνεχώμενα shut down,ενώ κατά την αναπαραγωγή μέχρι και να κάνει το shut down η μπαταρία μειωνόταν πολύ γρήγορα.(1% ανα ~15 sec).Το παράξενο είναι πως με άλλον player δεν υπήρξε ανάλογο πρόβλημα.Αργότερα το βράδυ το κινητό με τον ίδιο player που το μεσημέρι έκανε shut down δεν ξαναπαρουσίασε το ίδιο πρόβλημα (να κάνει δηλαδή shut down ενώ έπαιζε κάποιο βίντεο)ούτε με τον έναν αλλά ούτε και με τον άλλον player.

Να σημειώσω βέβαια εδώ πως όπως και το μεσημέρι και τώρα το βράδυ αντιλαμβάνομαι μια αισθητά αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας.

Με λίγα λόγια απ' οτι φένεται το κινητό δεν την γλιτώνει την επανεγκαταστάση λογισμικού και το data reset για παν ενδεχόμενο.

Edited by LeGend1
Link to comment
Share on other sites

Αν και καλύτερα να μεταφερθούμε στο επίσημο thread του x10 για αυτή τη συζήτηση , ωστόσο θα σε ρωτήσω το εξής. Αναφορικά με την κατανάλωση μπαταρίας εγκατέστησες τίποτα καινούριες εφαρμογές που ενδεχομένως να σου κατακρεουργούν την μπαταρία? Επίσης μην ξεχνάς ότι ως καινούριες εφαρμογές που "τρέχουν" νοούνται και αυτές που πλέον απαιτούν root οι οποίες όσο είχες το κινητό μη-rooted δεν λειτουργούσαν ενώ τώρα τέθηκαν εν ενεργεία.

 

Τα shut down είναι όντως ένα περίεργο φαινόμενο. Αν συνεχιστεί μάλλον θα πρέπει να κάνεις όντως μια επανεγκατάσταση του λογισμικού και επανάληψη της διαδικασίας για root. :O

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές που ενδεχομένως να μου κατακρεουργούν την μπαταρία όπως λες όχι δεν εγκατέστησα.

Όσο για τις εφαρμογές που απαιτούν root και είχα ενώ το κινητό ήταν μη-rooted είναι τρεις.Δεν νομίζω δηλαδή να βλέπω τόσο μεγάλη αύξηση στην κατανάλωση της μπαταρίας εξετίας αυτών των τρειών εφαρμογών που τέθηκαν εν ενεργεία αφότου έκανα το root.Αν και ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. :p

Τώρα όσων αφορά το θέμα που είχα με το shut down φένεται να μην συνεχίζει προς το παρόν τουλάχιστον.

Anyway θα δω τι θα κάνω,αρκετά όμως με το offtopic ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα υπόλοιπα στο επίσημο thread του x10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποτυχία.

Κόλλησα στο "SONY ERICSSON" και κατάφερα να το ξεμπλοκάρω με kernel upgrade.

Παρεμπιπτόντως δοκίμασα και το καινούργιο tool του doomlord αλλά ενώ φαίνονται όλα οκ και είμαι su, το busybox δεν λέει να εγκατασταθεί.

Για να μη φύγω off topic, ήθελα μόνο να πω ότι αν κανείς κολλήσει πριν από το logo, αυτό που μου δούλεψε είναι φλασάρισμα με flashtool με τα βήματα από την αρχή αλλά επιλογή kernel upgrade αντί downgrade.

The carpet crawlers heed their callersالسجاده الزواحف عن اهتمام المتصلين We've got to get in to get out ويفي على التدخل في الخروج
Link to comment
Share on other sites

Το kernel upgrade αναφέρεται μέσα στον οδηγό! Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά! Κάνεις downgrade , root-αρεις και μετά για να boot-αρει εξυπακούεται ότι θα κάνεις upgrade. Άρα μάλλον επιτυχία θα έλεγα εγώ! :)
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Το kernel upgrade αναφέρεται μέσα στον οδηγό! Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά! Κάνεις downgrade , root-αρεις και μετά για να boot-αρει εξυπακούεται ότι θα κάνεις upgrade. Άρα μάλλον επιτυχία θα έλεγα εγώ! :)

 

Χωρίς παρεξήγηση, ξέρω πότε μια διαδικασία έχει ολοκληρωθεί, όπως και να διαβάζω προσεκτικά :) Το root δεν είχε ακόμη γίνει όταν κόλλησε η προ λογοτύπου οθόνη (ή αν προτιμάς, δε μου δόθηκε η δυνατότητα root, έμεινε γκρι). Επανέφερα το τηλέφωνο, έκανα πλήρη διαγραφή, ξαναφλασάρισα και αυτή τη φορά πέρασα τα βήματα 10 - 11.

[Πιθανολογώ ότι στην πρώτη μου απόπειρα ξετσεκαρίστηκε με κάποιο τρόπο το debugging κι έτσι κόλλησε στο πρώτο reboot]

Τέλος καλό, όλα καλά.

The carpet crawlers heed their callersالسجاده الزواحف عن اهتمام المتصلين We've got to get in to get out ويفي على التدخل في الخروج
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...