Jump to content

[S II] EFS Φάκελος - IMEI (SOS)


peri76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

--- ΠΡΟΣΟΧΗ ---

Πάντα πριν ξεκινήσουμε να "πειράζουμε" τη συσκευή μας, παίρνουμε ενα backup του φακέλου efs της συσκευής. Έχουν αναφερθεί (μεμονωμένες) περιπτώσεις κατεστραμμένου ΙΜΕΙ κάτι που λύνεται μόνο από τη Samsung.

 

Πρώτο μήνυμα στο θέμα των τροποποιήσεων/βελτιώσεων.

 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, έπρεπε να πάρεις backup τον φάκελο. Δεν ξέρω τι σου είπανε, η πλακέτα είναι άσχετη με το θέμα σου. Δεν υπάρχει δεύτερος μετρητής, αλλά και αν υπάρχει είναι αδιάφορος.

 

Το θέμα θα παραμείνει ξεκλείδωτο μέχρι να μας ενημερώσεις για την έκβαση του ζητήματος. Παρακαλώ αποφύγετε σχόλια - chat. Αν έχετε κάτι ουσιώδες να πείτε όμως, παρακαλώ πείτε το.

 

Ευχαριστώ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και κάτι τελευταίο, όσοι ασχολείστε ή έστω έχετε root, σώστε κάπου τον φάκελο EFS.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο, όσοι ασχολείστε ή έστω έχετε root, σώστε κάπου τον φάκελο EFS.

 

Πηγα με ενα file manager και μπηκα στον φακελο efs και ηταν κενος!!Δεν εχω καποιο προβλημα...Απλα ηθελα μετα απο οοολα αυτα που διαβασα να τον σωσω!Το θεμα ειναι τι να σωσω???Εναν κενο φακελο?!Να σημειωσω οτι φοραω την leomar 75 με εναν αλλο kernel αααν παιζει ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα με ενα file manager και μπηκα στον φακελο efs και ηταν κενος!!Δεν εχω καποιο προβλημα...Απλα ηθελα μετα απο οοολα αυτα που διαβασα να τον σωσω!Το θεμα ειναι τι να σωσω???Εναν κενο φακελο?!Να σημειωσω οτι φοραω την leomar 75 με εναν αλλο kernel αααν παιζει ρολο...

 

Λογικά δεν φαίνονται τα αρχεία με τους απλούς file managers.. Θέλει κάποιον με root permissions

Eγώ το έκανα σήμερα με τον Root Explorer, και απ'ότι είδα είχε μέσα αρκετά αρχεία

Link to comment
Share on other sites

Πηγα με ενα file manager και μπηκα στον φακελο efs και ηταν κενος!!Δεν εχω καποιο προβλημα...Απλα ηθελα μετα απο οοολα αυτα που διαβασα να τον σωσω!Το θεμα ειναι τι να σωσω???Εναν κενο φακελο?!Να σημειωσω οτι φοραω την leomar 75 με εναν αλλο kernel αααν παιζει ρολο...

 

κενος??? :blink::blink:

μήπως είναι κρυφά τα αρχεία που περιέχει?

εμενα εχει αρκετα πραγματα μεσα...

δοκιμασες με root explorer?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με ES FILE EXPLORER...Το αλλο ειναι με πληρωμη και δεν το εχω!Ολοι οι φακελοι κατι εχουν μεσα αλλα αυτος σε μενα ειναι κενος!!!Εκτος και αν μπαινω σε αλλο φακελο με αυτο το ονομα!!Ειναι φυσικο να ειναι κενος και να δουλευουν ολα ρολοι?!?!Και να ειμαι rootαρισμενος και με custom rom!

Και η πλακα ειναι οτι οταν το συνδεω με τον υπολογιστη το κινητο δεν μπορω καν να τον βρω αυτον τον φακελο!!Ουτε με αναζητηση ουτε με τιποτα!Με το παραπανω προγραμμα τουλαχιστον μου τον εμφανιζει ασχετα που τον βλεπει κενο!

Edited by georgioskio
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με ES FILE EXPLORER...Το αλλο ειναι με πληρωμη και δεν το εχω!Ολοι οι φακελοι κατι εχουν μεσα αλλα αυτος σε μενα ειναι κενος!!!Εκτος και αν μπαινω σε αλλο φακελο με αυτο το ονομα!!Ειναι φυσικο να ειναι κενος και να δουλευουν ολα ρολοι?!?!Και να ειμαι rootαρισμενος και με custom rom!

 

Πρεπει να βαλεις Root Explorer για να δεις τα περιεχομενα. Εναλλακτικα κανε backup με τις μεθοδους του θρεντ που ανεφερα πιο πανω και θα δεις τι περιεχει ο φακελος οταν τις μεταφερεις στην εσωτερικη μνημη.

 

@peri76

 

Αν παρεις το κινητο σου πισω και θες να δοκιμασεις κατι απο μονος σου, δοκιμασε το εξης:

(ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ δεν εχω δοκιμασει το παρακατω και δε στο προτεινω)

Ο φακελος /efs περιεχει το nv_data.bin & nv_data.bin.md5. Καθως επισης κρατα και ενα .bak αυτων. Αν διαγραψεις τα αρχικα nv_data.bin & nv_data.bin.md5 και μετονομασεις τα nv_data.bak & nv_data.bak.md5 se nv_data.bin & nv_data.bin.md5, κανεις reboot, ισως να δουλεψει.

 

ΟΜΩΣ προτεινω τη μεθοδο του JIG και Samsung Service Center. Το παραπανω στο ανεφερα αν ηθελες να το δοκιμασεις αν σου ζητησουν και στο 2ο κεντρο 160 ευρω.

Edited by petsasj
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με ES FILE EXPLORER...Το αλλο ειναι με πληρωμη και δεν το εχω!Ολοι οι φακελοι κατι εχουν μεσα αλλα αυτος σε μενα ειναι κενος!!!Εκτος και αν μπαινω σε αλλο φακελο με αυτο το ονομα!!Ειναι φυσικο να ειναι κενος και να δουλευουν ολα ρολοι?!?!Και να ειμαι rootαρισμενος και με custom rom!

Και η πλακα ειναι οτι οταν το συνδεω με τον υπολογιστη το κινητο δεν μπορω καν να τον βρω αυτον τον φακελο!!Ουτε με αναζητηση ουτε με τιποτα!Με το παραπανω προγραμμα τουλαχιστον μου τον εμφανιζει ασχετα που τον βλεπει κενο!

 

Προφανώς και δεν μπορείς να τον δεις στο pc αφού είναι στα αρχεία του συστήματος

έχεις pm

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μπορείς να τον δεις στο pc αφού είναι στα αρχεία του συστήματος

έχεις pm

 

Ούτε pm ούτε τίποτα δε θέλει.

Μέσα στις επιλογές του explorer που έχεις πρέπει να επιλέξεις να εμφανίζει root αρχεία. Τόσο απλά.

 

Από θεσσαλονίκη είμαι, έχω και jig καθώς και μια σχετική εμπειρία. Αν έχεις κάνει nanroid backup ( για το παιδί που έχει το πρόβλημα λέω) μάλλον μπορεί να φτιάξει.

 

Αν όχι, jig και πίσω

 

Swyped from my sgs2 in seconds

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια χαρη στη βοηθεια σας και καταφερα να δω τα αρχεια του efs και να το αντιγραψω στην καρτα μνημης μου μεσω ενος file manager...Παρεπιπτοντως δεν χρειαζεται να εχεις το root manager καθως ειδα τα αρχεια και τα μετεφερα και με το ES manager!Απο εδω και περα αν παθω κατι απλα κανω copy paste το φακελο αυτο μεσα στο system του κινητου?

Σας ευχαριστω ολους!Ο voltaire εχει δικιο...απλα εβαλα να μου εμφανιζει τα root αρχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει nanroid backup ( για το παιδί που έχει το πρόβλημα λέω) μάλλον μπορεί να φτιάξει.

 

Δυστυχως το nandroid (δεν νομιζω πως) κραταει backup του efs. Ως ασφαλεια και καλα για να μην "πειραζονται" τα ΙΜΕΙ...

Eπισης ο Hellcat εχει φτιαξει μια εφαρμογη η οποια παιρνει backup του efs. Ωστοσο δεν ξερω αν υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας κατα το restore σε αλλη rom/kernel combo. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1182922

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στην sdcard έχω ένα φάκελο που ονομάζεται EFS_BACKUP και μέσα έχει κάτι... δηλαδή έχω backup το efs από το titanium που πιθανώς να έκανα πρίν????
Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στην sdcard έχω ένα φάκελο που ονομάζεται EFS_BACKUP και μέσα έχει κάτι... δηλαδή έχω backup το efs από το titanium που πιθανώς να έκανα πρίν????

Και εγώ εχω αυτό το φάκελο. Υποθέτω ότι έχεις leomar rom, και έχεις επιλέξει απο το kitchen efs backup. Νομίζω απο εκεί πτοεκειψε αυτός ο φάκελος και όχι απο το titanium ..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο xda λένε καιρό τώρα για backup του eds folder και νομίζω το απλό copy δεν αρκεί γιατί υπάρχουν διάφορα permissions, κλπ.

 

Και το απλό copy/paste κάνει αρκεί να έχεις file manager με root permissions.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το ίδιο πρόβλημα μετά από αναβάθμιση παρουσιάστηκε και εμένα. Δυστυχώς δεν έχω backup του efs folder...

 

Ξέρει κανένας κανένα "υπεύθυνο" service για να το πάω , η να δοκιμάσω στη samsung ;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επισημο update? Αν ναι, εισαι σιγουρος πως δεν υπαρχει ο συγκεκριμενος φακελος? Αν ναι, τοτε samsung service καθως εισαι εντος εγγυησης. Αλλα πες μας τι κινησεις εκανες.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ο EFS είναι τελείως κενός και το imei είναι 00000000000000

 

έκανα μια τυπική αναβάθμιση με την ligtin rom δούλεψε κανονικά το κινητό και μετά μπήκε μόνο του σε flight mode την οποία δε μπορούσα να βγάλω με τίποτα. Τα κακά μαντάτα ήρθαν στο restart που δε μπορούσε να συνδεθεί σε δίκτυο.

 

Οι λύσεις που δοκίμασα είναι σχεδόν όσες υπάρχουν στο νετ χωρίς αποτέλεσμα. Ούτε το κολπάκι με τον hex editor δούλεψε με δανεικό nv_data.bin

 

Μονό με εξοπλισμό πχ το samsung tool της z3x έχουν καταφέρει να επαναφέρουν το imei.

 

Έχει ακούσει κανένας κανένα μαγαζί που μπορεί να το επισκευαστεί διότι το έχω 3 βδομάδες σε ένα και με έχουν στο περίμενε.

 

Το jig με stock rom και samsung το έχω σαν ύστατη λύση, διότι πιστεύω πως δε θα το καλύψει η εγγύηση και θα μου τον πιάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο EFS είναι τελείως κενός και το imei είναι 00000000000000

 

έκανα μια τυπική αναβάθμιση με την ligtin rom δούλεψε κανονικά το κινητό και μετά μπήκε μόνο του σε flight mode την οποία δε μπορούσα να βγάλω με τίποτα. Τα κακά μαντάτα ήρθαν στο restart που δε μπορούσε να συνδεθεί σε δίκτυο.

 

Οι λύσεις που δοκίμασα είναι σχεδόν όσες υπάρχουν στο νετ χωρίς αποτέλεσμα. Ούτε το κολπάκι με τον hex editor δούλεψε με δανεικό nv_data.bin

 

Μονό με εξοπλισμό πχ το samsung tool της z3x έχουν καταφέρει να επαναφέρουν το imei.

 

Έχει ακούσει κανένας κανένα μαγαζί που μπορεί να το επισκευαστεί διότι το έχω 3 βδομάδες σε ένα και με έχουν στο περίμενε.

 

Το jig με stock rom και samsung το έχω σαν ύστατη λύση, διότι πιστεύω πως δε θα το καλύψει η εγγύηση και θα μου τον πιάσουν.

 

Mια χαρα θα ο καλυψει η εγγυηση. Ειδικα αν πας με υφος "Εκανα update με Kies, το εκλεισα το βραδυ και το πρωι δεν μπορουσα να παρω τηλεφωνο" θα εισαι ενταξει. :D

Οχι σοβαρα, αν βαλεις επισημο firmware και jig δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβουν πως πειραξες κατι.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο μήνυμα στο θέμα των τροποποιήσεων/βελτιώσεων.

 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, έπρεπε να πάρεις backup τον φάκελο. Δεν ξέρω τι σου είπανε, η πλακέτα είναι άσχετη με το θέμα σου. Δεν υπάρχει δεύτερος μετρητής, αλλά και αν υπάρχει είναι αδιάφορος.

 

Το θέμα θα παραμείνει ξεκλείδωτο μέχρι να μας ενημερώσεις για την έκβαση του ζητήματος. Παρακαλώ αποφύγετε σχόλια - chat. Αν έχετε κάτι ουσιώδες να πείτε όμως, παρακαλώ πείτε το.

 

Ευχαριστώ.

 

Για καποιον ο οποιος εχει root και ολικο backup συστηματος και εφαρμογων με Titanium Backup Pro και συγχρονισμο του backup με Dropbox θα χρειαστει να κανει παλι copy/paste τον συγκεκριμενο φακελο;;

 

Μην βρεθουμε προ εκπληξεως...

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το jig,εβαλα και το F3 απο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550 και μου δειχνει:

 

kernel

2.6.35.7-i9100xwkf3-cl276555root@DELL101#2

 

No

GINGERBREAD.XWKF3

 

ειμαι ετοιμος για τη Samsung?

Edited by skelos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς το Galaxy S2 που χρησιμοποιώ έχασε το IMEI του και δεν λειτουργεί σαν τηλέφωνο.

 

Εξηγώ:

 

Χτες θέλησα να το βάλω σε flight mode. Μετά από λίγο το έβγαλα από το flight mode αλλά το τηλέφωνο έμεινε κολλημένο στο flight mode. Εννοείται ότι έχω κάνει restart- shutdown - βγάλσιμο μπαταρίας...

 

Στο status το τηλέφωνο λέει unknown imei και unknown baseband. Δεν λειτουργεί το bluetooth ( γιατί το τηλέγωνο αναφέρει ότι είναι σε flight mode) Όταν ξεκινάει δεν ζητάει το pin της σύνδεσής μου...

 

Φορούσε original rom updated από το kies την 2.3.3 .

 

Το έχει συντήσει κανείς ή να πάω κατευθείαν στην αντιπροσωπία;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Galaxy S2 που χρησιμοποιώ έχασε το IMEI του και δεν λειτουργεί σαν τηλέφωνο.

 

Εξηγώ:

 

Χτες θέλησα να το βάλω σε flight mode. Μετά από λίγο το έβγαλα από το flight mode αλλά το τηλέφωνο έμεινε κολλημένο στο flight mode. Εννοείται ότι έχω κάνει restart- shutdown - βγάλσιμο μπαταρίας...

 

Στο status το τηλέφωνο λέει unknown imei και unknown baseband. Δεν λειτουργεί το bluetooth ( γιατί το τηλέγωνο αναφέρει ότι είναι σε flight mode) Όταν ξεκινάει δεν ζητάει το pin της σύνδεσής μου...

 

Φορούσε original rom updated από το kies την 2.3.3 .

 

Το έχει συντήσει κανείς ή να πάω κατευθείαν στην αντιπροσωπία;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Αφού φορούσε original rom και η ζημιά έγινε από Kies προσωπικά αν ήμουν στην θέση σου θα το πήγαινα στο service της Samsung κατ'ευθείαν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] EFS Φάκελος - IMEI (SOS)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...