Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1667051

 

[ADDON] [uPDATE 1.5.] Samsung-Addon for CM9,SlimICS&AOKP now with S3 Weather-Widget

Πάρε ένα nandroid backup πρώτα γιατί έπεσα σε bootloop

 

Καλό, αλλά έχασε λίγο την σπιρτάδα του το τηλέφωνο.

Το έκανα factory reset και έχασε την εφαρμογή...:confused:

Γεια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλό, αλλά έχασε λίγο την σπιρτάδα του το τηλέφωνο.

Το έκανα factory reset και έχασε την εφαρμογή...:confused:

 

ποια ρομ φοράς; με cm9 rc2 στάθηκε αδύνατον να το περάσω. Έπεφτα σε bootloop συνέχεια. Βαρέθηκα να το ψάξω και τα παράτησα.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ φοράς; με cm9 rc2 στάθηκε αδύνατον να το περάσω. Έπεφτα σε bootloop συνέχεια. Βαρέθηκα να το ψάξω και τα παράτησα.

 

Καλησπέρα,

 

Έχω την 9.0.0 με stock baseband

Δεν χρειάζεται να κάνεις τιποτα reset. Εγκατάσταση και reboot

Edited by rastamat
Γεια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

μόλις έβαλα την CM9 και εγώ, και μαζί και την darky11

 

τα προβλήματά μου είναι βασικά 2

 

1. Δεν έχω ελληνικά, και παρότι κατέβασα το αρχείο LatinIME.apk , μόλις το έκανα εγκατάσταση (και μετά από reboot) πάλι παρατήρησα πως δεν έχω ελληνικά σαν επιλογή input method... κάνω κάτι λάθος? Το αρχείο το βρήκα σε ένα προηγούμενο μήνυμα που έλεγε πως πρέπει να μπει στο φάκελο /system/app τον οποίο βέβαια δεν τον βρήκα στο κινητό μου.

 

2. Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα από το playstore. Μπαίνει ίντερνετ, μπαίνει playstore, κάνω αναζήτηση και βρίσκει εφαρμογές αλλά κολλάει στο downloading. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

μόλις έβαλα την CM9 και εγώ, και μαζί και την darky11

 

τα προβλήματά μου είναι βασικά 2

 

1. Δεν έχω ελληνικά, και παρότι κατέβασα το αρχείο LatinIME.apk , μόλις το έκανα εγκατάσταση (και μετά από reboot) πάλι παρατήρησα πως δεν έχω ελληνικά σαν επιλογή input method... κάνω κάτι λάθος? Το αρχείο το βρήκα σε ένα προηγούμενο μήνυμα που έλεγε πως πρέπει να μπει στο φάκελο /system/app τον οποίο βέβαια δεν τον βρήκα στο κινητό μου.

 

2. Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα από το playstore. Μπαίνει ίντερνετ, μπαίνει playstore, κάνω αναζήτηση και βρίσκει εφαρμογές αλλά κολλάει στο downloading. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

1. Αλλαξες τα permissions..;

2.Κανε εκκαθαριση δεδομενων του μαρκετ και θα φτιαξει...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

1.

λυπάμαι που το λέω αλλά όσο και να έψαξα δεν βρήκα που αλλάζω τα permissions

2.

To έκανα και αυτό αλλά συνεχίζει...

 

μήπως να ξαναπεράσω την CM9??

Link to comment
Share on other sites

1.

λυπάμαι που το λέω αλλά όσο και να έψαξα δεν βρήκα που αλλάζω τα permissions

2.

To έκανα και αυτό αλλά συνεχίζει...

 

μήπως να ξαναπεράσω την CM9??

 

1.με ροοτ explorer θα πας system/app,θα βρεις το αρχειο,παρατεταμενο πατημα θα σου βγαλει διαφορες επιλογες και μια απο αυτες και θα ειναι και τα permissions, θα μπεις και θα τα αλλαξεις σε rw-r--r--

2. περιεργο, κανε κανα επανεκκινηση τοτε. Τωρα εισαι με cm9 ή darky..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...

είχα βάλει την τελευταία stable CM9, Πλέον πέρασα στην τελευταία nightly

Darky είναι και αυτή η τελευταία, σήμερα κατέβηκε...

 

το 1ο πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν έχω κατεβάσει το σωστό αρχείο γιατί ακόμα και με root explorer, μπαίνω και το βλέπω και έχει τα perimissions που λες... αλλά μόλις το κάνω εγκατάσταση, δεν μπορώ να βρω γλώσσα πληκτρολογίου ελληνικά (ξανά)

(EDIT! το αρχείο που υπήρχε σε εκείνο το φάκελο ήταν το παλιό, το κατάλαβα εκ των υστέρων από το μέγεθος, μη ρωτήσετε πως περίμενα ενώ το είχα απλά στην sd_card να το βρω ΚΑΙ στο system/app, απλά αφού το είδα νόμισα πως είχε περαστεί και εκει!! Το αντικατέστησα και το εγκατέστησα και πλέον, ναι, έχω πληκτρολόγιο ελληνικο-ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή και το χρόνο σας!)

 

όσο για το δεύτερο έχω εξελίξεις:

κατεβάζει όσο έχω κλειστό το wifi (άρα παίρνει data από το δίκτυο κινητής!!) αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κατεβάσει τίποτα (παρότι έχει internet) όσο είμαι με wifi!!!

 

ξεδιπλώστε το ταλέντο σας... πλζ!

Edited by Agent_S
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...

είχα βάλει την τελευταία stable CM9, Πλέον πέρασα στην τελευταία nightly

Darky είναι και αυτή η τελευταία, σήμερα κατέβηκε...

 

το 1ο πρόβλημα είναι ότι μάλλον δεν έχω κατεβάσει το σωστό αρχείο γιατί ακόμα και με root explorer, μπαίνω και το βλέπω και έχει τα perimissions που λες... αλλά μόλις το κάνω εγκατάσταση, δεν μπορώ να βρω γλώσσα πληκτρολογίου ελληνικά (ξανά)

 

όσο για το δεύτερο έχω εξελίξεις:

κατεβάζει όσο έχω κλειστό το wifi (άρα παίρνει data από το δίκτυο κινητής!!) αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κατεβάσει τίποτα (παρότι έχει internet) όσο είμαι με wifi!!!

 

ξεδιπλώστε το ταλέντο σας... πλζ!

 

Οταν λες το κανεις εγκατασταση εννοεις το κανεις αντιγραφη - επικολληση και μετα αλλαζεις τα permissions, ετσι..;

Οσο για το δευτερο, εχεις βαλει semaphore kernel. ..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο θέμα λύθηκε, δικιά μου παράλειψη ήταν

αντικατέστησα το παλιό αρχείο με το καινούριο που κατέβασα, το εγκατέστησα και μετά από ένα reboot (άρχισαν να κολλάνε μερικά πράγματα) όλα καλά όλα ωραία έχω και ελληνικά

 

όσο για το 2ο που ρωτάς, ναι είναι συγκεκριμένα http://www.darkyrom.com/index.php?threads/darkyrom-v11-0-black-edition-android-4-0-4-ics.7941/#post-170728 αυτή

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο θέμα λύθηκε, δικιά μου παράλειψη ήταν

αντικατέστησα το παλιό αρχείο με το καινούριο που κατέβασα, το εγκατέστησα και μετά από ένα reboot (άρχισαν να κολλάνε μερικά πράγματα) όλα καλά όλα ωραία έχω και ελληνικά

 

όσο για το 2ο που ρωτάς, ναι είναι συγκεκριμένα http://www.darkyrom.com/index.php?threads/darkyrom-v11-0-black-edition-android-4-0-4-ics.7941/#post-170728 αυτή

 

Τσεξαρε το netfilter απο την εφαρμογη semaphore και ξαναπροσπαθησε...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα, ευχαριστώ που ασχολείσαι...

 

δεύτερον, και με τσεκαρισμένο το netfilter πάλι δεν κατεβάζει από wifi, ενώ όπως προανέφερα, παραδόξως ΈΧΕΙ ίντερνετ!!!

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα, ευχαριστώ που ασχολείσαι...

 

δεύτερον, και με τσεκαρισμένο το netfilter πάλι δεν κατεβάζει από wifi, ενώ όπως προανέφερα, παραδόξως ΈΧΕΙ ίντερνετ!!!

 

Να εισαι καλα!

Παραξενο φιλε, μηπως να αλλαξεις εαν δεν το εχεις κανει ακομη το dpi στο 240 :rolleyes:

Επισης, κανε παλι καμια εκκαθαριση και αμεσως επανεκκινηση.

Διαφορετικα, ριξε μια ματια και στους xda μηπως ειναι θεμα της darky καθως εγω δεν την εχω δοκιμασει, και ισως βρεις την λυση...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ok , fair enough...δεν έκατσε καλά η darky... ουτε η εκκαθάριση (για μια ακόμα φορά) δεν έκανε τίποτα...

 

έχεις να προτείνεις κάποια άλλη? δεν έχω κόλλημα με τον συγκεκριμένο kernel (kernel δεν είναι?)

Edited by Agent_S
Link to comment
Share on other sites

ok , fair enough...δεν έκατσε καλά η darky... ουτε η εκκαθάριση (για μια ακόμα φορά) δεν έκανε τίποτα...

 

έχεις να προτείνεις κάποια άλλη? δεν έχω κόλλημα με τον συγκεκριμένο kernel (kernel δεν είναι?)

 

Ναι αμε εχω, δυο επιλογες εχεις:

Slim ics 4.2 και cm9 stable !!

Εγω ειμαι με την δευτερη τωρα και ειναι πολυ καλη :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα και την blueberry, βασισμένη στην CM9 και αυτή...

τα ίδια μου κάνει... απίστευτο...

ψιλιάζομαι πως είναι θέμα με την CM9...

θα δοκιμάσω και την 4.2 και θα επανέλθω

 

το κακό είναι πως σε search δεν φαίνεται να έχει κανείς άλλος αντίστοιχο πρόβλημα και όλες οι απαντήσεις είναι για το κλασικό πρόβλημα που κάποιος έχει πατήσει το download over wifi only

 

μην είν το router, μην ειν τα άγρια βουνά?

 

ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου ηρακλη

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα και την blueberry, βασισμένη στην CM9 και αυτή...

τα ίδια μου κάνει... απίστευτο...

ψιλιάζομαι πως είναι θέμα με την CM9...

θα δοκιμάσω και την 4.2 και θα επανέλθω

 

το κακό είναι πως σε search δεν φαίνεται να έχει κανείς άλλος αντίστοιχο πρόβλημα και όλες οι απαντήσεις είναι για το κλασικό πρόβλημα που κάποιος έχει πατήσει το download over wifi only

 

μην είν το router, μην ειν τα άγρια βουνά?

 

ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου ηρακλη

 

Τοτε, δοκιμασε και την slim 4.2 να δεις εαν σου κανει το ιδιο, διαφορετικα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.Μαλλον καμια ρυθμιση θα ειναι...

Παρακαλω φιλε :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

update!

τελικά για όλα έφταιγε (για κάποιο ανεξήγητο ρόλο) το μόντεμ.

Δοκίμασα με το παλιό που έδινε η ΟΝ και όλα είναι καλά! Πέρασα τελικά τις αρχικές επιλογές (stable CM9 / darky rom 11) επειδή τις είχα ήδη κατεβασμένες για να επαληθεύσω τη διάγνωση και αφού όλα δουλεύουν δεν πρόκειται να τις πειράξω ξανά...

 

καμιά ιδέα στις ρυθμίσεις του μοντεμ?

Link to comment
Share on other sites

update!

τελικά για όλα έφταιγε (για κάποιο ανεξήγητο ρόλο) το μόντεμ.

Δοκίμασα με το παλιό που έδινε η ΟΝ και όλα είναι καλά! Πέρασα τελικά τις αρχικές επιλογές (stable CM9 / darky rom 11) επειδή τις είχα ήδη κατεβασμένες για να επαληθεύσω τη διάγνωση και αφού όλα δουλεύουν δεν πρόκειται να τις πειράξω ξανά...

 

καμιά ιδέα στις ρυθμίσεις του μοντεμ?

 

Επιτελους, βρεθηκε λυση.

Τι να ρυθμισεις δηλαδη στο modem..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά, κάτι πρέπει να κόβει το μόντεμ, ίσως καμιά πόρτα που χρειάζεται το playstore...

όχι στη διαδικασία "έχω ίντερνετ" αλλά στη φάση που πάει να κάνει download μια εφαρμογή.

 

δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς το φαινόμενο "όλα δουλεύουν ρολόι μέχρι τη στιγμή που θες να κάνεις download"

πέτυχε το μάτι μου κάτι για ένα port forwarding της θύρας 5228 αλλά:

1. το δοκίμασα και δεν διορθώθηκε τίποτα

2. είναι άκυρο να πρέπει να κάνω port forward για να λειτουργήσει ολοκληρωμένα και ομαλά μια συσκευή φορητή, σε κάθε μόντεμ που συνδέομαι (σπίτια φίλων, δημόσια wifi κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά, κάτι πρέπει να κόβει το μόντεμ, ίσως καμιά πόρτα που χρειάζεται το playstore...

όχι στη διαδικασία "έχω ίντερνετ" αλλά στη φάση που πάει να κάνει download μια εφαρμογή.

 

δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς το φαινόμενο "όλα δουλεύουν ρολόι μέχρι τη στιγμή που θες να κάνεις download"

πέτυχε το μάτι μου κάτι για ένα port forwarding της θύρας 5228 αλλά:

1. το δοκίμασα και δεν διορθώθηκε τίποτα

2. είναι άκυρο να πρέπει να κάνω port forward για να λειτουργήσει ολοκληρωμένα και ομαλά μια συσκευή φορητή, σε κάθε μόντεμ που συνδέομαι (σπίτια φίλων, δημόσια wifi κτλ.)

 

Δεν εχωασχοληθει ποτε με αυτο το ζητημα, μου φαινεται αγνωστο αλλα και παραξενο που πρεπει να φτασεις στο σημειο αυτο για να κανει doenload.Γιατι δεν ρωτας και στους xda, μηπως τελικα οφειλεται αλλου, χωρις να καθεσαι καθε φορα να ρυθμιζεις το modem οπως λες.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις CM9 και Slim ICS προτείνετε για κάποιον που μέχρι τώρα είναι στην 2.3.6 και προτιμάει απλούς τρόπους εγκατάστασης και γιατί; :)
Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις CM9 και Slim ICS προτείνετε για κάποιον που μέχρι τώρα είναι στην 2.3.6 και προτιμάει απλούς τρόπους εγκατάστασης και γιατί; :)

 

Την CM9 γιατί στη slim θα πρέπει να κατεβάζεις tts, ελληνικό πληκτρολόγιο και διάφορα άλλα ενώ η CM9 τα έχει όλα έτοιμα με το που τελειώνει η εγκατάσταση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι παιζει με την τελευταια cm9 με το θεμα του χωρου εφαρμογων?Την jb για τον γαλαξια την εχει δοκιμασει κανεις τελευαια?
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα ήξερες με την CM9, δεν άλλαξε τίποτα.

Την έβαλα την CM10 εδώ κάτι μέρες και όλα καλά. Έχει περισσότερο χώρο για να βάλεις εφαρμογές από την CM9 και τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται το ίδιο γρήγορη και περισσότερο ομαλή από την CM9.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...