Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εκανε εντύπωση που έχει ODIN το GN. Με vomume down+power μπαίνεις. Τώρα για πια έκδοση του ODIN θα χρησιμοποιήσουμε περιμένω και εγώ να σου απαντήσουν στο Modaco forum :p

 

:lol::lol::lol: Οκ. Ναι το πώς μπαίνω το ξέρω.Κατέβασες τα αρχεία με τη rom μήπως είναι τo odin μεσα?Είμαι δουλειά και δεν μπορώ να το κατεβάσω

Edited by sakiss

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:lol::lol::lol: Οκ. Ναι το πώς μπαίνω το ξέρω.Κατέβασες τα αρχεία με τη rom μήπως είναι τo odin μεσα?Είμαι δουλειά και δεν μπορώ να το κατεβάσω

 

Αμέσως όλα να τα δοκιμάσεις, μη χάσεις :p. Εγώ θα περιμένω αν αποδειχθεί τόσο καλό firm να το ενσωματώσουν σε κάποια custom ROM.

 

Τελικά έχει ODIN μέσα με τα γνωστά μας 3 αρχεία (Pda/Bootloader/Phone) αλλά και το Pit ;)

 

Για καλύτερη αυτονομία: Στις ρυθμίσεις του Wi-Fi να βάλετε σε off την επιλογή: Κeep Wi-Fi on during sleep.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

στη Vodafone 599€ θα κοστιζει η συσκευη.

Δωσε κ την πληροφορηση απο που ειναι.

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...Απο τη μέχρι στιγμής εμπειρία χρήσης,υπάρχουν τα εξής σοβαρα προβλήματα...

Α)Διαρκεια μπαταριας (λύνεται με τη revolution?:confused:)

Β)Ένταση ηχειου (λύνεται εν μέρη με το Volume+,έστω και μόνο για την ένταση των ήχων κλήσης).

Όσον αφορά το USB host,κατάφερε κανένας να το λειτουργήσει με τη μια η την άλλη rom?

Γιατί μπορει να το γράφουν και οι δυο custom rom,πως φοράνε τον kernel που το ενεργοποιεί,αλλα δεν έχω δει κάποιον χρήστη να το επιβεβαιώνει.

Άλλη μια απορία,είναι για το MHL καλώδιο...Εκτός απο το original καλώδιο της Samsung,κυκλοφορούν και αλλα στην αγορα...Κάνουν την ίδια δουλεια,η μήπως είναι καλύτερο να πάρω το original?:confused:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...Απο τη μέχρι στιγμής εμπειρία χρήσης,υπάρχουν τα εξής σοβαρα προβλήματα...

Α)Διαρκεια μπαταριας (λύνεται με τη revolution?:confused:)

Β)Ένταση ηχειου (λύνεται εν μέρη με το Volume+,έστω και μόνο για την ένταση των ήχων κλήσης).

Όσον αφορά το USB host,κατάφερε κανένας να το λειτουργήσει με τη μια η την άλλη rom?

Γιατί μπορει να το γράφουν και οι δυο custom rom,πως φοράνε τον kernel που το ενεργοποιεί,αλλα δεν έχω δει κάποιον χρήστη να το επιβεβαιώνει.

Άλλη μια απορία,είναι για το MHL καλώδιο...Εκτός απο το original καλώδιο της Samsung,κυκλοφορούν και αλλα στην αγορα...Κάνουν την ίδια δουλεια,η μήπως είναι καλύτερο να πάρω το original?:confused:

 

Η μπαταρια πόσο σου κρατάει?Με stock ITL41F μου βγαζει ανετα τη μερα. Το volume+ εχεις το paid ή το free?To paid παντως μια χαρα δουλεια κανει, και στους ηχους κλησης και στα μηνυματα και στο handsfree.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δωσε κ την πληροφορηση απο που ειναι.

Ειναι εκ των εσω, δε μπορω να σου πω κατι παραπανω αλλα ειναι σιγουρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εκ των εσω, δε μπορω να σου πω κατι παραπανω αλλα ειναι σιγουρο. :)

Για ποτε σου ειπανε ,γιατι εμενα μου ειχανε πει 15 δεκμβριου.

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

στη Vodafone 599€ θα κοστιζει η συσκευη.

Εμένα μου φαίνεται "to good to be true"...

Δεν είναι λογικό αν κρίνουμε απο τη τιμολόγηση του Note στην Ελλάδα...

Σε καμμια άλλη χώρα το Nexus δεν εχει 100 ευρω φθηνότερα απο το Note...

Εκτός βέβαια αν ρίξουν ταυτόχρονα τη τιμη και στο Note...Οπότε υπάρχει λογικη..;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια πόσο σου κρατάει?Με stock ITL41F μου βγαζει ανετα τη μερα. Το volume+ εχεις το paid ή το free?To paid παντως μια χαρα δουλεια κανει, και στους ηχους κλησης και στα μηνυματα και στο handsfree.

Η μπαταρία με μέτρια χρήση,δε βγάζει ούτε μέρα...Το iPhone 4 με ανάλογη χρήση,έβγαζε χαλαρά διήμερο...

Έχω τη δωρεάν έκδοση του volume+ και κάνει δουλεια...Αν η paid είναι καλύτερη,χαλάλι το ευρωπουλο που κοστίζει..:lol:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

@djdog

 

- Ριξε την φωτεινοτητα στο 50%

- Στους λογαριασμους και στις εφαρμογες που δεν πολυχρησιμοποιεις απενεργοποιησε τον αυτοματο συγχρονισμο και τα notifications (πχ facebook).

- Κανε sign out απο το google talk.

- Τσεκαρε τακτικά το multitask.

- Περιόρισε την χρήση Live Wallpaper.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται "to good to be true"...

Δεν είναι λογικό αν κρίνουμε απο τη τιμολόγηση του Note στην Ελλάδα...

Σε καμμια άλλη χώρα το Nexus δεν εχει 100 ευρω φθηνότερα απο το Note...

Εκτός βέβαια αν ρίξουν ταυτόχρονα τη τιμη και στο Note...Οπότε υπάρχει λογικη..;)

 

Στην ιταλια το note εχει 699 και το nexus 599

Link to comment
Share on other sites

@djdog

 

- Ριξε την φωτεινοτητα στο 50%

- Στους λογαριασμους και στις εφαρμογες που δεν πολυχρησιμοποιεις απενεργοποιησε τον αυτοματο συγχρονισμο και τα notifications (πχ facebook).

- Κανε sign out απο το google talk.

- Τσεκαρε τακτικά το multitask.

- Περιόρισε την χρήση Live Wallpaper.

 

Επίσης βάλε το cpuspy είναι free

https://market.android.com/details?id=com.bvalosek.cpuspy&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5idmFsb3Nlay5jcHVzcHkiXQ..

και τσεκαρε οταν δεν εχεις το τηλεφωνο στη φορτιση και δεν το χρησιμοποιεις αν πεφτει σε deep sleep.

Και την εφαρμογη betterbatterystats http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809 (την κατεβαζεις απο το 2ο post) και παρακολουθησε αν εχεις Partial wakelocks. Με μετρια χρηση και να μην βγαζει μερα ειναι περιεργο.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Μπαίνω σε ένα site να κατεβασω μια ταινία και μου βγάζει τα links σε image.

Στον υπολογιστή μου,αλλα και στο iPhone (με τον perfect downloader),όταν κάνω κλικ πάνω στα αρχεία μου τα ανοίγει και τα κάνει download..Στο ICS πως γίνεται αυτο?...

Γιατί ΟΚ,τα μεμονομενα αρχεία που βρίσκω σε links,τα κατεβάζει μια χαρα..Όταν όμως είναι σε image,δε μου τα αναγνωρίζει καν όταν κάνω κλικ...:confused:

Δοκίμασα και με το stock browser και τον dolphin και τον firefox..

 

edit:Τελικα φταιει το συγκεκριμενο site γιατι το ICS δεν το αποκωδικοποιει σωστα...:wacko:

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Με ενα πολυ προχειρο ψαξιμο στον Γουγλη ειδαι πως στο GN δεν μπορει να χρησιμοποιηθει το Rom Manager... Ισχυει αυτο παιδια και αν ναι γιατι??? Μου ειχε λυσει τα χερια οσον αφορα την αλλαγη Rom "on the go" που λενε και στο χωριο μου :p:p αλλα και στο να κανω Backup
CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα, τα avatar για καθε κινητο που τα βρησκετε ? Ευχαριστώ

 

my Galaxy S

http://www.myphone.gr/forum/profile.php?do=editavatar

Link to comment
Share on other sites

Με ενα πολυ προχειρο ψαξιμο στον Γουγλη ειδαι πως στο GN δεν μπορει να χρησιμοποιηθει το Rom Manager... Ισχυει αυτο παιδια και αν ναι γιατι??? Μου ειχε λυσει τα χερια οσον αφορα την αλλαγη Rom "on the go" που λενε και στο χωριο μου :p:p αλλα και στο να κανω Backup

δεν ισχυει.οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει δεν μπορουσες λογω θεματος με το cwm.τωρα μπορεις κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Με ενα πολυ προχειρο ψαξιμο στον Γουγλη ειδαι πως στο GN δεν μπορει να χρησιμοποιηθει το Rom Manager... Ισχυει αυτο παιδια και αν ναι γιατι??? Μου ειχε λυσει τα χερια οσον αφορα την αλλαγη Rom "on the go" που λενε και στο χωριο μου :p:p αλλα και στο να κανω Backup

 

CWM μέσω Rom Manager πέρασα ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322065

Link to comment
Share on other sites

Παιδια που εντοπίζονται όλα αυτα τα προβληματα. Ειναι παιδικές ασθενιες του ICS η οφείλονται σε κακή προσαρμογή των drivers στο λειτουργικο.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια που εντοπίζονται όλα αυτα τα προβληματα. Ειναι παιδικές ασθενιες του ICS η οφείλονται σε κακή προσαρμογή των drivers στο λειτουργικο.

 

κωστα ποια προβληματα εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

κωστα ποια προβληματα εννοεις?

Αυτα που ακούγονται αν όντως ισχύουν ειναι προβληματα.

Βρήκα να δώσω το SGS2 440€ :D εδω που είμαι και σκέφτομαι σοβαρά το Nexus η το note μεχρι να βγει το SGSiii

 

Παράθεση από djdog >

Λοιπόν...Απο τη μέχρι στιγμής εμπειρία χρήσης,υπάρχουν τα εξής σοβαρα προβλήματα...

Α)Διαρκεια μπαταριας (λύνεται με τη revolution?)

Β)Ένταση ηχειου (λύνεται εν μέρη με το Volume+,έστω και μόνο για την ένταση των ήχων κλήσης).

Όσον αφορά το USB host,κατάφερε κανένας να το λειτουργήσει με τη μια η την άλλη rom?

Γιατί μπορει να το γράφουν και οι δυο custom rom,πως φοράνε τον kernel που το ενεργοποιεί,αλλα δεν έχω δει κάποιον χρήστη να το επιβεβαιώνει.

Άλλη μια απορία,είναι για το MHL καλώδιο...Εκτός απο το original καλώδιο της Samsung,κυκλοφορούν και αλλα στην αγορα...Κάνουν την ίδια δουλεια,η μήπως είναι καλύτερο να πάρω το original?

Η μπαταρια πόσο σου κρατάει?Με stock ITL41F μου βγαζει ανετα τη μερα. Το volume+ εχεις το paid ή το free?To paid παντως μια χαρα δουλεια κανει, και στους ηχους κλησης και στα μηνυματα και στο handsfree.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...