Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν το βάζεις ρε Νίκο, αφού το έχεις, για να μας μεταφέρεις τις προσωπικές σου εντυπώσεις? Θα το εκτιμούσαμε πολύ.

δεν το χω βρε :p, οχι ακομα τουλαχιστον.

απλα αβαταρ αλλαξα λογω καψουρας.

 

αλλιως θα βαζα οσες φωτος θελατε :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον sakiss και επαυξάνω!

Πείτε μου ΜΙΑ συσκευή ΟΛΩΝ των λειτουργικών και ΟΛΩΝ των εποχών που 1) δε παραπονιούνται κάποιοι χρήστες ότι τους λείπει κάτι και 2) δε ξεκίνησε ένα νέο λειτουργικό με κάποια bugs.

 

Να δείτε σε λίγο το θα γίνει με το που θα αρχίσουν τα Ports του ics σε άλλες συσκευές! Του προβλήματος το πανηγύρι!

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο ειναι το προβλημα με τον ηχο, οποτε περιμενουμε να το φτιαξουν και μετα το παιρνουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον sakiss και επαυξάνω!

Πείτε μου ΜΙΑ συσκευή ΟΛΩΝ των λειτουργικών και ΟΛΩΝ των εποχών που 1) δε παραπονιούνται κάποιοι χρήστες ότι τους λείπει κάτι και 2) δε ξεκίνησε ένα νέο λειτουργικό με κάποια bugs.

Έχεις απόλυτο δίκιο,απλά υπάρχουν "bugs" και BUGS...

Και το iPhone 4s εχει πρόβλημα με τη διαχείριση ενέργειας,αλλα θεωρω ότι αυτο είναι ένα ασήμαντο bug μπροστα στο volume issue του Nexus η το antenna gate του iPhone 4...

Ας ευχηθούμε να είναι software πρόβλημα,αν και πολυ φοβάμαι ότι μπορει να είναι hardware...:worry:

 

Υ.Γ...Στο βίντεο με το volume issue που τράβηξε το παιδι...κοιταξτε πόσο όμορφη φαίνεται η οθόνη και τι απίστευτη ευκρίνεια εχει...

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα βρίσκουμε κάτι να γκρινιάζουμε...το χει η μοίρα των android κινητών.........

Μια ωραία άποψη περί κάμερας:

 

Ξεκινώ απο το δεύτερο και την άποψη που αναδημοσιευεις.

Δεν συμφωνώ καθόλου με τον τύπο σε όσα λέει. Ναι μεν το Nexus δεν το αγοράζεις για την κάμερα ούτε για τις multimedia επιδόσεις του. Αυτο θα πρέπει να το γνωρίζουν όσοι σκέφτονται την αγορα του.

Το ίδιο ισχυε και το nexus s.

 

Απο εκει και πέρα όμως η ποιότητα της καμερας σ ένα smartphone ειναι μεγάλης σημασίας.

Στο SGS2 χρειάστηκε να καταφυγω σε διάφορα tweaks αλλα την οριστική λύση την έδωσε εφαρμογη τρίτου απο το μάρκετ.

 

Παρόλο που δεν θα βιντεοσκοπησουμε γάμο με το κινητο μας, ειναι λογικό να θελουμε όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες.

 

Μια δοκιμή θα πείσει για το πως πρέπει να ειναι μια καλη φωτο απο κινητο.

Έχω κάνει άπειρες δοκιμές μεταξυ SGS2 και iPhone 4.

Ναι μεν χρησιμοποιοντας την εφαρμογη απο το market έχω καλύτερες φωτο απο το i4 αλλα δεν έχω αυτη την ευκολία και αμεσότητα της καμερας του iPhone όπου το focus δίνει την δυνατότητα να ενισχύσεις τον φωτισμό στα σκοτεινά σημεία μια μια κίνηση και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

 

Η Samsung θα πρέπει να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στον τομέα αυτο. Αν όχι στο nexus που δεν προορίζεται για νορμαλ χρήση, στα υπόλοιπα κορυφαία μοντέλα της ειναι απαραίτητο. Πρώτα απ όλα πάσχει το software της καμερας και όχι η καθε αυτου κάμερα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο,απλά υπάρχουν "bugs" και BUGS...

Και το iPhone 4s εχει πρόβλημα με τη διαχείριση ενέργειας,αλλα θεωρω ότι αυτο είναι ένα ασήμαντο bug μπροστα στο volume issue του Nexus η το antenna gate του iPhone 4...

Ας ευχηθούμε να είναι software πρόβλημα,αν και πολυ φοβάμαι ότι μπορει να είναι hardware...:worry:

 

Υ.Γ...Στο βίντεο με το volume issue που τράβηξε το παιδι...κοιταξτε πόσο όμορφη φαίνεται η οθόνη και τι απίστευτη ευκρίνεια εχει...

Αν διαβάσεις το forum για το iPhone 4S θα φοβηθεί το μάτι σου. Προβλήματα με την μπαταρία, την οθόνη, το σήμα, κακή συναρμολόγηση και bug στο κώδικα.

 

Όπως λες υπάρχουν και αστοχίες των κατασκευαστών και παραξενιές των καταναλωτών.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο,απλά υπάρχουν "bugs" και BUGS...

Και το iPhone 4s εχει πρόβλημα με τη διαχείριση ενέργειας,αλλα θεωρω ότι αυτο είναι ένα ασήμαντο bug μπροστα στο volume issue του Nexus η το antenna gate του iPhone 4...

Ας ευχηθούμε να είναι software πρόβλημα,αν και πολυ φοβάμαι ότι μπορει να είναι hardware...:worry:

 

Υ.Γ...Στο βίντεο με το volume issue που τράβηξε το παιδι...κοιταξτε πόσο όμορφη φαίνεται η οθόνη και τι απίστευτη ευκρίνεια εχει...

 

ΑΝ είναι hardware πρόβλημα προφανώς θα γίνει αντικατάσταση συσκευής μιας και δεν είναι κάτι που μπορείς να το ξεπεράσεις.μπορεί γιαυτό να οφείλεται η καθυστέρηση στις παραγγελίες.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ας ευχηθούμε να είναι software πρόβλημα,αν και πολυ φοβάμαι ότι μπορει να είναι hardware...:worry:

 

Που το βασίζεις ότι είναι hardware??

 

Εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι software και με το 1ο OTA θα λυθεί... :)

 

Το μεγαλύτερο foul μέχρι τώρα φαίνεται να είναι το support από το market. Και βέβαια είναι λογικό αφού άργησε πολύ να δώσει το SDK η google για το ICS (κακώς IMHO). Παρόλα αυτά νομίζω είναι ζήτημα μερικών εβδομάδων, οι μεγάλοι τουλάχιστον developers να κάνουν update τις εφαρμογές τους.

 

Εγώ αν και στην αρχή με αυτά που διάβασα μου δημιουργήθηκαν 2nd thoughts, τώρα εξακολουθώ να πιστεύω ότι το τηλ τα σπάει :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ απο το δεύτερο και την άποψη που αναδημοσιευεις.

Δεν συμφωνώ καθόλου με τον τύπο σε όσα λέει. Ναι μεν το Nexus δεν το αγοράζεις για την κάμερα ούτε για τις multimedia επιδόσεις του. Αυτο θα πρέπει να το γνωρίζουν όσοι σκέφτονται την αγορα του.

Το ίδιο ισχυε και το nexus s.

 

Απο εκει και πέρα όμως η ποιότητα της καμερας σ ένα smartphone ειναι μεγάλης σημασίας.

Στο SGS2 χρειάστηκε να καταφυγω σε διάφορα tweaks αλλα την οριστική λύση την έδωσε εφαρμογη τρίτου απο το μάρκετ.

 

Παρόλο που δεν θα βιντεοσκοπησουμε γάμο με το κινητο μας, ειναι λογικό να θελουμε όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες.

 

Μια δοκιμή θα πείσει για το πως πρέπει να ειναι μια καλη φωτο απο κινητο.

Έχω κάνει άπειρες δοκιμές μεταξυ SGS2 και iPhone 4.

Ναι μεν χρησιμοποιοντας την εφαρμογη απο το market έχω καλύτερες φωτο απο το i4 αλλα δεν έχω αυτη την ευκολία και αμεσότητα της καμερας του iPhone όπου το focus δίνει την δυνατότητα να ενισχύσεις τον φωτισμό στα σκοτεινά σημεία μια μια κίνηση και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

 

Η Samsung θα πρέπει να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στον τομέα αυτο. Αν όχι στο nexus που δεν προορίζεται για νορμαλ χρήση, στα υπόλοιπα κορυφαία μοντέλα της ειναι απαραίτητο. Πρώτα απ όλα πάσχει το software της καμερας και όχι η καθε αυτου κάμερα.

 

Κωστα συμφωνω.εσυ θα το τσιμπησεις?εγω το σκεφτομαι γιατι εχω ενα φιλαρακι που παιρνει το nexus s μου για 200 ευρω.σιγουρα το s2 που εχω εχει περιπου ιδιες επιδοσεις αλλα το galaxy nexus σιγουρα θα εχει καλυτερη υποστηριξη.τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πιο λογική κίνηση, με όλα αυτά για τα bug που ακούγονται, είναι η αγορά να γίνει από την Ευρώπη για να μπορέσει η συσκευή να πάρει πιο νωρίς update.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Κωστα συμφωνω.εσυ θα το τσιμπησεις?εγω το σκεφτομαι γιατι εχω ενα φιλαρακι που παιρνει το nexus s μου για 200 ευρω.σιγουρα το s2 που εχω εχει περιπου ιδιες επιδοσεις αλλα το galaxy nexus σιγουρα θα εχει καλυτερη υποστηριξη.τι λες?

 

Δεν γίνεται να φτάσει σε ποικιλία custom ROM το GS2 γιατί αρκετοί θα μείνουν με το GS2 περιμένοντας το 3...αλλά μέχρι το καλοκαίρι στο XDA σίγουρα θα είναι το δεύτερο κινητό σε υποστήριξη.Αν δεν μπορείς να περιμένεις το GS3 μόνο και μόνο για την οθόνη του αξιζει την αγορά.Θα ήθελα βέβαια να δω και το Note με ISC όχι σε θέμα επιδόσεων αλλά πως θα αλλάξει το UI.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα συμφωνω.εσυ θα το τσιμπησεις?εγω το σκεφτομαι γιατι εχω ενα φιλαρακι που παιρνει το nexus s μου για 200 ευρω.σιγουρα το s2 που εχω εχει περιπου ιδιες επιδοσεις αλλα το galaxy nexus σιγουρα θα εχει καλυτερη υποστηριξη.τι λες?

 

Πάνο αν κρίνω απο το Nexus S, δεν υπήρξε τόσο μεγάλη υποστήριξη όσο στο SGS2 να πω την αλήθεια.

Θυμάμαι όταν το είχα αγοράσει ήταν με την 2.3.4 και δεν έβρισκα σαφείς οδηγίες για root. Στην 2.3.3 υπήρχε βέβαια.

Ο καθένας έλεγε το μακρύ και το κοντό του για το αν πέτυχε η δεν πέτυχε το root με την μέθοδο που χρησιμοποίησε.

Προσωπικά αναιρεσα τους λόγους που με οδήγησαν στην αγορα του Nexus S και μάλιστα όταν ήταν ακόμα ακριβό.

Πρώτα πρώτα ειναι γυμνό απο βασικα βοηθητικά προγράμματα όπως πχ ένας καλός Dialer, η έλειψη SD card ειναι σοβαρο μείον, αν σκεφτείς ότι έχω το sgs2 με 48GB συν αλλα 16 σε flash με ανταπτορα.

 

Τέλος η μεγάλη πτώση στην τιμη του μου λέει ότι θα αξίζει σαν αγορα μετα την κυκλοφορία του SGSiii :D

Εγω σκέφτομαι πιο πολυ το ΝΟΤΕ κατα τα Χριστούγεννα που θα έχω πλήρη εικόνα για τα προβληματα του και κατα πόσο ειναι σκυλί σαν το SGS2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πάνο αν κρίνω απο το Nexus S, δεν υπήρξε τόσο μεγάλη υποστήριξη όσο στο SGS2 να πω την αλήθεια.

Θυμάμαι όταν το είχα αγοράσει ήταν με την 2.3.4 και δεν έβρισκα σαφείς οδηγίες για root. Στην 2.3.3 υπήρχε βέβαια.

Ο καθένας έλεγε το μακρύ και το κοντό του για το αν πέτυχε η δεν πέτυχε το root με την μέθοδο που χρησιμοποίησε.

Προσωπικά αναιρεσα τους λόγους που με οδήγησαν στην αγορα του Nexus S και μάλιστα όταν ήταν ακόμα ακριβό.

Πρώτα πρώτα ειναι γυμνό απο βασικα βοηθητικά προγράμματα όπως πχ ένας καλός Dialer, η έλειψη SD card ειναι σοβαρο μείον, αν σκεφτείς ότι έχω το sgs2 με 48GB συν αλλα 16 σε flash με ανταπτορα.

 

Τέλος η μεγάλη πτώση στην τιμη του μου λέει ότι θα αξίζει σαν αγορα μετα την κυκλοφορία του SGSiii :D

Εγω σκέφτομαι πιο πολυ το ΝΟΤΕ κατα τα Χριστούγεννα που θα έχω πλήρη εικόνα για τα προβληματα του και κατα πόσο ειναι σκυλί σαν το SGS2.

 

Κωστα αυτη ειναι η διαφορα (μια, γιατι εχουν κι αλλες σε hardware επιπεδο) galaxy nexus με galaxy note.

Το δευτερο πρακτικα εχει μηδενικα bugs (δεν εχω καταφερει να μου δημιουργησει καποιο προβλημα το ατιμο) και δουλευει υποδειγματικα (μαλιστα τα transition animations κι η ολη εμπειρια ειναι ανωτερη απο το S2, σε θεματα αποκρισης - αξιοπιστιας), σε αντιθεση με το ICS που ειναι ολοφρεσκο και θα χρειαστουν μερικοι μηνες για να "στρωσει".

Απο εκει και περα φυσικα υπαρχουν κι αλλες hardware διαφορες, με τις σημαντικοτερες κατ'εμε τη μπαταρια (φαινομενο η αυτονομια του Note για ανδροειδες), τη γραφιδα (με αυτα που βλεπω να ερχονται φανταζει παραπανω απο ελκυστικη η διαθεσιμοτητα της - βλεπε soonr scribble, power office με τη λειτουργια της γραφιδας κλπ) και την επεκταση μνημης. Εχει κι αλλα minor υπερ του (καλυτερη καμερα π.χ.).

Για καποιον που δε μπορει ομως να συμβιβαστει με τον ογκο του note η αγορα του nexus ειναι μονοδρομος για φετος imo...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρεσει να γκρινιαζω,αλλα διαβαζωντας στο xda,τα παιδια που το εχουν επιβεβαιωνουν,οτι το Nexus ΔΕΝ υποστηριζει USB HOST (Usb OTG)!!:blink:

Του ενωνεις ενα usb stick και δεν το αναγνωριζει-δε φαινεται στον Astro...

Και μαλιστα το προβλημα δεν ειναι software related,αλλα του hardware...

Ε,συγγνωμη,αλλα αυτη ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ελλειψη...:mad:

Ευτυχως που ακυρωσα τη προπαραγγελια...

Χωρις υποστηριξη προσθετης μνημης (micro SD),μπορω να ζησω,αλλα χωρις USB HOST,σε καμμια περιπτωση...

Εσεις τι πιστευετε?:confused:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι θεμα kernel.μολις βγουν καποιοι custom θα λυθει.παντως αν ισχυει ειναι τεραστια ελλειψη
Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρεσει να γκρινιαζω,αλλα διαβαζωντας στο xda,τα παιδια που το εχουν επιβεβαιωνουν,οτι το Nexus ΔΕΝ υποστηριζει USB HOST (Usb OTG)!!:blink:

Του ενωνεις ενα usb stick και δεν το αναγνωριζει-δε φαινεται στον Astro...

Και μαλιστα το προβλημα δεν ειναι software related,αλλα του hardware...

Ε,συγγνωμη,αλλα αυτη ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ελλειψη...:mad:

Ευτυχως που ακυρωσα τη προπαραγγελια...

Χωρις υποστηριξη προσθετης μνημης (micro SD),μπορω να ζησω,αλλα χωρις USB HOST,σε καμμια περιπτωση...

Εσεις τι πιστευετε?:confused:

 

Ελπιζω να μην εκαναν τετοια πατατα και πραγματι με νεο kernel να λυθει το προβλημα. Αλλιως οι περιοριστικοι παραγοντες θα ειναι πολλοι (ελλειψη microSD, USB otg κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει και στον Βαγγελη, το GN χρειαζεται μαλλον 32GB γιατι η οθονη του ειναι τετεια οπου 3 ταινιες σε HD να βαλεις εφυγαν 5GB....

 

κατα τα αλλα το κινητο ειναι ακομα καινουριο.

Οπως με καθε καινουρια συσκευη πρεπει να περιμενουμε...

 

Προσωπικα θα αγορασω μια αλλη android συσκευη μεχρι να φτιαξουν λιγο τα πραγματακια και αφου δω τι βγαζει σαν προβληματα.

 

Να πεσουν και οι τιμες βεβαια τωρα χτυπανε στο Θεο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει και στον Βαγγελη, το GN χρειαζεται μαλλον 32GB γιατι η οθονη του ειναι τετεια οπου 3 ταινιες σε HD να βαλεις εφυγαν 5GB....

 

κατα τα αλλα το κινητο ειναι ακομα καινουριο.

Οπως με καθε καινουρια συσκευη πρεπει να περιμενουμε...

 

Προσωπικα θα αγορασω μια αλλη android συσκευη μεχρι να φτιαξουν λιγο τα πραγματακια και αφου δω τι βγαζει σαν προβληματα.

 

Να πεσουν και οι τιμες βεβαια τωρα χτυπανε στο Θεο.

 

Δημήτρη καλά όλα αλλά το 95% όσων γράφουν εδώ μέσα (μαζί κι εγώ) μόλις το δουν σε stand καταστήματος θα ψάχνουμε τροπο να το αποκτήσουμε. Είναι κορυφαίο το ICS και πλέον με διάφορα το πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kgq-Uj4rqrI]Galaxy Nexus - Languages - YouTube[/ame]

 

2.13 λεπτό

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BKjInwZSTmE]Google Samsung Galaxy Nexus Hands ON - YouTube[/ame]

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον την εχει κάνει τη πατάτα η Google...:mad:

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν είναι θέμα Kernel η κάποιου αλλου tweak...:cry:

Το Galaxy Nexus δεν υποστηρίζει,ούτε πρόκειται στο μέλλον να υποστηρίξει USB OTG functionality...:mad:

Κατα πάσα πιθανότητα,δεν είναι επίσης θέμα software (το ICS στα χαρτιά το υποστηρίζει),γιατί απο τη στιγμη που το S2 και το Note ας πούμε,ΈΧΟΥΝ partition για τη removable storage (microSD),με τον ένα η με τον άλλο τροπο,όταν πάρουν την ICS,θα εξακολουθούν να υποστηρίζουν USB host...:shifty:

Πάμε "γι αλλα" λοιπόν...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και απο handtec :D

 

 

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον την εχει κάνει τη πατάτα η Google...:mad:

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν είναι θέμα Kernel η κάποιου αλλου tweak...:cry:

Το Galaxy Nexus δεν υποστηρίζει,ούτε πρόκειται στο μέλλον να υποστηρίξει USB OTG functionality...:mad:

Κατα πάσα πιθανότητα,δεν είναι επίσης θέμα software (το ICS στα χαρτιά το υποστηρίζει),γιατί απο τη στιγμη που το S2 και το Note ας πούμε,ΈΧΟΥΝ partition για τη removable storage (microSD),με τον ένα η με τον άλλο τροπο,όταν πάρουν την ICS,θα εξακολουθούν να υποστηρίζουν USB host...:shifty:

Πάμε "γι αλλα" λοιπόν...

http://www.engadget.com/2011/11/21/ice-cream-sandwich-supports-usb-mass-storage-after-all-galaxy-n/

Επίσης υπάρχει σε πάρα πολύ κόσμο το θέμα με τον ήχο...

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=22021

http://www.engadget.com/2011/11/21/european-galaxy-nexus-owners-complain-of-erratic-volume-issue-v/

Link to comment
Share on other sites

Έχω απογοητευτεί με την μέχρι τώρα εμφάνιση του GN... Ας ελπίσουμε να είναι software το issue και με ένα update στο baseband να διορθωθεί...

Edited by arish
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...