Jump to content

Apple iPad: Πρώτο θύμα το HP Touchpad και πιθανότατα όχι το τελευταίο


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες εδω θα μαστε πρωτα ο Θεος να δουμε πώς θα πανε τα πραγματα.

Αυτο που επιθυμουμε ειναι, ανταγωνισμο, πολλες προτασεις στην αγορα και ΟΧΙ παρωπιδες!

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@orlox

Πιιστευω ότι η απάντηση σου είχε μια υπερβολική δόση χιούμορ,γιατί φαντάζομαι ότι δεν έχεις δοκιμάσει τα προγράμματα αυτα.

Εγω λοιπόν που τα έχω δοκιμάσει τα περισσότερα στο Galaxy tab,θα σου πω μόνο 2 λεξεις...Καμμια σχέση...

Περαν αυτού,δεν είδα κανένα dock σα το iO dock που παρέθεσα,το οποίο να δίνει τη δυνατότητα σύνδεσης ηλεκτρονικών οργάνων μέσω midi για παραγωγή μουσικής και μετατρέπει το iPad σε μια φορητή επαγγελματική μονάδα ηχογράφησης...

Αν επίσης ΕΣΥ πιστεύεις πως η Alesis η κάποια άλλη εταιρία,θα αρχίσει να βγάζει docks για κάθε ταμπλετα android ξεχωριστά,επέτρεψε μου για άλλη μια φορα να αμφιβάλλω...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

@orlox

Πιιστευω ότι η απάντηση σου είχε μια υπερβολική δόση χιούμορ,γιατί φαντάζομαι ότι δεν έχεις δοκιμάσει τα προγράμματα αυτα.

Εγω λοιπόν που τα έχω δοκιμάσει τα περισσότερα στο Galaxy tab,θα σου πω μόνο 2 λεξεις...Καμμια σχέση...

Περαν αυτού,δεν είδα κανένα dock σα το iO dock που παρέθεσα,το οποίο να δίνει τη δυνατότητα σύνδεσης ηλεκτρονικών οργάνων μέσω midi για παραγωγή μουσικής και μετατρέπει το iPad σε μια φορητή επαγγελματική μονάδα ηχογράφησης...

Αν επίσης ΕΣΥ πιστεύεις πως η Alesis η κάποια άλλη εταιρία,θα αρχίσει να βγάζει docks για κάθε ταμπλετα android ξεχωριστά,επέτρεψε μου για άλλη μια φορα να αμφιβάλλω...

δεν χρειαζεται να βγαζει για καθε ταμπλετα.αρκει να βγαλει ενα dock που συνδεεται με usb

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να βγαζει για καθε ταμπλετα.αρκει να βγαλει ενα dock που συνδεεται με usb

Να το δω έστω και αυτο...

Σε κάθε περίπτωση όμως,θεωρω ατοπη την οποιαδήποτε προσπάθεια σύγκρισης των εφαρμογών του iOS με αυτές του Android στη συντριπτική πλειοψηφία τους,,,

Ειλικρινά δε μπορω να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος σε αυτο το πλανήτη τόσο πορωμενος και με παρωπίδες,που να προσπαθεί να αποδείξει ότι ΓΙΑ ΚΆΘΕ εφαρμογή του iOS,υπάρχει ΕΦΑΜΙΛΛΗ στο Android Market...Ούτε καν για τις περισσότερες...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Να το δω έστω και αυτο...

Ειλικρινά δε μπορω να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος σε αυτο το πλανήτη τόσο πορωμενος και με παρωπίδες,που να προσπαθεί να αποδείξει ότι ΓΙΑ ΚΆΘΕ εφαρμογή του iOS,υπάρχει ΕΦΑΜΙΛΛΗ στο Android Market...Ούτε καν για τις περισσότερες...

 

Χμ... Αντε να πω 2-3 που μου ερχονται στο μυαλο προχειρα: Teamviewer, Shazam, Viber

Αν θες να δεις καποιον πορωμενο και με παρωπιδες μαλλον θα πρεπει να κοιταξεις στον καθρεφτη... ή μαλλον στα λεγομενα της υπογραφης σου ;)

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Το android έχει ήδη usb connect δυνατότητες και προοπτικές, αλλά αν η google δεν τις εξελίξει σωστά όπως η apple που έβαλε midi drivers στα ios updates δε θα θα ενδιαφερθεί καποιος άλλος, γιατί πολλοί κοιτάνε την εικόνα της αγοράς και όχι πρωτοπορίες.Δεν έχω ipad αλλά αν το επόμενο με καλύπτει πλήρως θα το πάρω λόγω του midi in που διαθέτει και των εφαρμογών που το εκμεταλλεύονται. Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Αντε να πω 2-3 που μου ερχονται στο μυαλο προχειρα: Teamviewer, Shazam, Viber

Αν θες να δεις καποιον πορωμενο και με παρωπιδες μαλλον θα πρεπει να κοιταξεις στον καθρεφτη... ή μαλλον στα λεγομενα της υπογραφης σου ;)

Άλλο 2-3 η 1000-2000 και άλλο 500.000...

Εγω δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει καμμια...

Αν διαβασες το μήνυμα μου,αναφέρομαι για τη συντριπτική πλειοψηφία και όχι για ΌΛΕΣ τις εφαρμογές...

Αλλα ακόμα και για στις 2-3 που σου ήρθαν στο μυαλό,πάλι λάθος έκανες...Υπάρχει Team viewer PRO για Android?

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνετε τις ταμπλέτες μόνο με βάση τη high-end κατηγορία. Ασφαλώς και αν είναι να πληρώσει κανείς $500+ (ή 500€ αντίστοιχα σε ευρώπη), τότε το iPad θα άξιζε. Το θέμα είναι ότι εγώ θεωρώ κοροϊδία να δώσει κανείς περισσότερα από 300€ για ένα tablet, όταν με τα ίδια λεφτά μπορεί να αγοράσει "κανονικό" υπολογιστή (netbook), το ίδιο compact και με απεριόριστες δυνατότητες σε software/hardware σε σχέση με οποιαδήποτε ταμπλέτα! Επομένως, νομίζω ότι επιλογές όπως κάποια φτηνά Archos (κόστους 150-200€) ή στην καλύτερα το Viewsonic G-tablet (που κοστίζει 300€, αν δεν κάνω λάθος) είναι μια χαρά... Από εκεί και πέρα, είναι ψιλοπεταμένα λεφτά!

 

@djdog: Για να μη λέμε ότι θέλουμε, κανείς δε σκοπεύει να κάτσει να κάνει επαγγελματική ή έστω ημιεπαγγελματική δουλειά σε μία ταμπλέτα, ούτε όσον αφορά video editing, ούτε midi recording φυσικά! Το ότι είναι χαρακτηριστικά που καλό είναι να υπάρχουν και δίνουν και ένα πλεονέκτημα στο iPad, σαφώς και ισχύει, αλλά μην παρουσιάζουμε τα πράγματα λες και αγοράζει κανείς το iPad και μετά έχει επαγγελματικό studio στην τσέπη του! Είναι απλός μια πρακτική λύση για να χαβαλεδιάσεις λίγο στο σπίτι ή να δείξεις μία μουσική σε ένα φίλο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

και έπεται το Blackberry PlayBook...

Πρέπει κάποιοι επιτέλους να καταλάβουν ότι It's all about the money...

Ο developer που ζει απο αυτη τη δουλεια δεν εχει καμμια όρεξη να δουλεύει τζάμπα...

Θα βγάλει εφαρμογές για ένα OS που του αποφέρει κέρδος..

Και το μόνο OS που δίνει φράγκα είναι το iOS...

Άντε για τη καλη του τη καρδιά και για να διαφημισει την εφαρμογή,τη μεταφέρει και στο Android και κάποιες φορές στο blackberryOS...συνήθως όμως υποδεεστερη της original που εχει γραφτεί για iOS...

Δεν είναι άλλωστε δυνατόν η ίδια εφαρμογή που είναι τζάμπα στο Android να είναι εφαμιλλη του iOS που πρέπει να πληρώσεις για να την αποκτήσεις...

Σε περίπτωση βέβαια που η εφαρμογή γίνει top,όπως πχ το Angry Birds,τα λεφτά που περνει απο τις διαφημίσεις,είναι αρκετά Καλά...Πόσες όμως εφαρμογές είχαν την επιτυχία του Angry birds?

Ένα άλλο θέμα που δεν εχει αναφερθει είναι και η σημασία του προφίλ των χρηστών της κάθε πλατφόρμας...

Ο χρήστης iOS είναι μαθημενος στο να πληρώνει για τα έξτρα...ο χρήστης του Android είναι ο τζαμπατζης...

Όταν αλλάξει κατα κάποιο τροπο αυτο,τότε ίσως να δούμε μια κατακόρυφη ανάπτυξη του Android...Μέχρι τότε η Apple θα συνεχίσει να κάνει πάρτυ γιατί το community των developers,θα εξακολουθούν να τη υποστηρίζουν,γιατί απο αυτη τρώνε ψωμάκι...

 

@liberostelios

Δε διαφωνώ σε αυτα που λες...Ανέφερα αυτές τις έξτρα δυνατότητες του iPad για δείξω πόσο ζεστά έχουν πάρει το θέμα οι διάφοροι κατασκευαστές...Σαφώς και δε θα παει ο άλλος να κάνει μουσική παραγωγή με ένα iPad...Απο την άλλη όμως καταδεικνυονται και οι τρελλες εφαρμογές που μπορει να εχει μια ταμπλετα,ΑΝ κάποιοι ενδιαφερθούν...

Και δυστυχώς όλοι έχουν πέσει με τα μούτρα στο iOS...

Και όσο δεν υπάρχει ανταγωνισμός...όσο ανταγωνιστικές προτάσεις δε προχωράνε οσο καταργουνται αλλα OS,μάλλον κακά μαντάτα είναι για μας...:worry:

Μακάρι να μπορούσε το Android τουλάχιστον να ανταγωνιστεί το iOS...

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τα μην και τα δεν του iOS και "ματωσα" να φέρω το iPad στα μέτρα μου ώστε να γίνει χρηστικο (jailbreak συν έξτρα εφαρμογές απο Cydia)...Γιατί έτσι όπως το περνεις βγαζωντας το απο το κουτί,μόνο για δίσκος σερβιρισματος κάνει...

Το jailbreak όμως κυρίως,το απογειωνει μετατρέποντας το μη συγκρισιμο με οποιαδήποτε άλλη ταμπλετα..

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Κι η Opel πουλάει πιο πολυ απο την BMW σημαίνει κάτι;

 

Επίσης το android εχει και 30% ποσοστό επιστροφής ενω το iOS 2% :)

 

1. η BMW μονη της πουλαει περισσοτερα απο την Opel, αν δε, βαλεις και τα υπολοιπα του ομιλου (Mini,Rols) παει αρκετα πιο πανω...

 

2. αν το ψαξεις θα δεις οτι ειναι ψεμα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποιοι επιτέλους να καταλάβουν ότι It's all about the money...

Ο developer που ζει απο αυτη τη δουλεια δεν εχει καμμια όρεξη να δουλεύει τζάμπα...

Ως developer θα σου πω ότι στην εποχή του internet για να βγάλεις χρήματα δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο μοντέλο. Μπορείς να φτιάξεις ένα απλό site, χωρίς εγγραφές/κόστοι/ενοχλητικά pop-ups κλπ. και να βγάζεις πολύ καλά λεφτά και μπορείς να πουλάς και εφαρμογές και να βγάζεις λιγότερα. Το παν είναι πως το πλασάρεις και σε ποιό κοινό απευθύνεσαι.

 

Στο Android δε χρειάζεται να πουλάς την εφαρμογή σου για να βγάλεις λεφτά, γιατί μπορείς να βγάλεις πιο εύκολα με τις διαφημίσεις. Από την άλλη, στο iPhone οι εφαρμογές πουλάνε πιο εύκολα, αλλά για να ανέβει η εφαρμογή στο AppStore πρέπει να πληρώσεις το SDK (99$ για έναν απλό developer και άμα είναι εταιρεία ανεβαίνει το κόστος), πρέπει να εγκριθεί η εφαρμογή σου και μετά να ελπίζεις ότι τα λεφτά που έχεις δώσει θα αποδώσουν για να έχεις κέρδος. Και στις δύο περιπτώσεις, η καλή εφαρμογή θα φανεί και θα έχει κέρδος, οπότε στην πράξη τα περιθώρια κέρδους υπάρχουν και στις δύο πλατφόρμες.

 

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τα μην και τα δεν του iOS και "ματωσα" να φέρω το iPad στα μέτρα μου ώστε να γίνει χρηστικο (jailbreak συν έξτρα εφαρμογές απο Cydia)...Γιατί έτσι όπως το περνεις βγαζωντας το απο το κουτί,μόνο για δίσκος σερβιρισματος κάνει...

Το jailbreak όμως κυρίως,το απογειωνει μετατρέποντας το μη συγκρισιμο με οποιαδήποτε άλλη ταμπλετα..

Αυτό που λες αναδεικνύει κάτι: η "ψευδαίσθηση" ότι η τεχνολογία είναι κάτι που πρέπει να στο προσφέρουν στο πιάτο για να το ευχαριστηθείς δεν υπάρχει! Αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς μια συσκευή και να πας έστω ελάχιστα πιο "βαθιά", καλύτερα να μην την αγοράζεις. Επίσης, αποδεικνύει ότι εκτός από το πόσο θα επενδύσουν οι εταιρείες σε μία πλατφόρμα (σημαντικό), υπάρχει και ένας δεύτερος σημαντικός παράγοντας που καθορίζει την αξία της: η κοινότητα! Στο κομμάτι των εταιρειών, κερδίζει η Apple και το iOS, αλλά στο κομμάτι της κοινότητας κερδίζει το Android (XDA). Όταν μπορείς να πάρεις μια ταμπλέτα και να της περάσεις κανονικό debian που σημαίνει ότι πρακτικά μπορείς να τρέξεις οποιαδήποτε desktop εφαρμογή θες (με το αντίστοιχο usability penalty, βέβαια), καταλαβαίνεις ότι μερικές φορές παίζουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες ρόλο. Τουλάχιστον για εμάς που δεν ευχαριστιόμαστε ποτέ μία συσκευή out-of-the-box. :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δικαίωμα σου να εμενεις σ αυτά που λες, όμως στον κόσμο των επιχειρήσεων οι απόψεις σου δεν στέκουν με τίποτα.

Κανείς δεν παρατα κάτι αν απ αυτο βγάζει κέρδη.

Είτε το θες είτε όχι αυτο που έκανε η HP ονομάζεται αναδίπλωση και γίνεται όταν μια εταιρεία αντιμετοπιζει σοβαρά προβλήματα σε κάποιους τομείς. Κάνοντας λοιπόν την αναδίπλωση περιορίζει τα έξοδα της και επικεντρώνεται σε πιο κερδοφόρους τομείς.

Εδώ δεν μιλάμε ότι σταματά να κατασκευάζει μόνο συσκευές με web os. Παράτησε αν δεν κάνω λάθος όλο το τομέα κατασκευής hardware.

Άρα δεν τα πήγαινε και τόσο καλα για να παίρνει μια τέτοια απόφαση.

Δεν είναι δική μου εκτίμηση, όλη η αγορά αυτή την εικόνα έχει.

 

Αν αύριο η apple πει ότι παραταω την κατασκευή και αρχίζω να πουλαω μόνο το mac osx θα είναι επειδή παει καλα η επειδή το κομμάτι αυτο δεν αποδίδει (την βάζει μέσα) και κατα συνέπεια το σταματα?

 

Πριν γίνεις επιθετικός με τον συνομιλητή σου, προσπάθησε να δεις τα πράγματα όπως είναι.

 

Υ.Γ. Στο πρώτο μου μήνυμα σ αυτο το thread ανέφερα ξεκάθαρα ότι δεν ήταν το iPad που σκότωσε το touch pad.

Όμως η τροπή που είχε η υπόθεση οδήγησε την εταιρεία να επισπεύσει τις διαδικασίες και να στραφεί αλλού.

 

Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω ότι διαβάζεις αυτά που γράφω. Αυτό ακριβώς σου είπα κι εγώ. Ότι δεν σταμάτησε μόνο το webOS, αλλά όλο το hardware. Στο έγραψα δυο φορές ότι έκανε στροφή η ΗΡ στην στρατηγική της πηγαίνοντας προς software-services. Eπίσης να σε πληροφορήσω ότι η ΗΡ είχε κέρδος σε κάποιους από αυτούς τους τομείς της που έκλεισε. Το ξαναγράφω ακόμα πιο απλά, αν ήταν μόνο το webOS το πρόβλήμα δεν θα σταματούσε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το hardware κομμάτι της, απλά θα σταματούσε το webOS.

Η απόφαση της HP δεν είχε καμία σχέση με το πόσο πούλησε μια ταμπλέτα της σε έναν μήνα. Δεν θα σταματήσει να βγάζει εκατομμύρια λάπτοπς-σέρβερς ή ότι άλλο φτιάχνει επειδή το ΤΡ δεν πούλησε παραπάνω από το iPad. Είδε ότι τα περιθώρια κέρδους της γενικά στον τομέα hardware έχουν μειωθεί και έχοντας επικεφαλής έναν άνθρωπο που προήλθε από την SAP αποφάσισαν να το γυρίσουν.

Απορώ πραγματικά τι δεν γίνεται αντιληπτό σε αυτά που σου λέω.

 

YΓ Επιθετικός δεν έγινα, τα "πάτε να μας πείσετε" δεν τα έγραψα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια φορά που κοίταξα τα android handsets ακόμη προσπαθούν να φτάσουν το iPhone στην αντίστοιχη κατηγορία (high end smartphones), οπότε το ποιος ειναι "απο πάνω" ειναι μάλλον σαφές. Μάλλον μπερδευομαστε και θεωρούμε ότι η ύπαρξη ξεκλειδωτου Bluetooth κάνει ένα λειτουργικό καλύτερο.

 

Τα λέω αυτα έχοντας δοκιμάσει επισταμενα και Samsung Galaxy S II και Ace απο τα οποία απογοητεύτηκα πολυ απο το android και διαπίστωσα πόσος δρόμος το χωρίζει απο το iOS.

 

Όσο για το θέμα μας, στις ταμπλετες υπάρχει (δυστυχώς) iPad και μονο iPad. Δεν υπάρχει προς το παρόν ούτε μια άλλη ταμπλετα με αξιώσεις (ήταν το Touchpad αλλα πέθανε). Άρα για πολυ καιρο ακόμη, το iPad θα βασιλεύει.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Ετσι. Τωρα θα συγκρινουμε υποκατηγορίες. Σε 2-3 χρονια θα ειναι πρωτο το iPhone στην υποκατηγορια high end smartphones that contain metal frames.

 

Οσο για το iPad. Ειναι το πιο ολοκληρωμενο tablet που κυκλοφορει. Η Microsoft ομως δεν ειπε την τελευταια της λεξη που λεγεται Windows 8 with ARM support. Εκει θα κλαψουν μανουλες. Και του Cook η μανα μαζι.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η μάχη της ταμπλέτας έχει απεριόριστες προεκτάσεις και νομιζω οτι θα δουμε πολλες συνεχειες...
Link to comment
Share on other sites

@liberostelios

Κατ´αρχας χαίρομαι ιδιαίτερα για τη γνωριμία και τη κουβεντουλα που κάνουμε...

Αφού είσαι λοιπόν μέσα στα πράγματα,θα ήθελα τη δική σου άποψη για τα εξής θέματα.

Α)για ποιο λόγο η πλειοψηφία των κοινών εφαρμογών μεταξύ android και iOS έχουν καλύτερη υλοποίηση στο iOS?..Πολλές απο αυτές δε,ενω δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα σε λειτουργικότητα,χάνουν σε γραφικά στο android...

Β)για ποιο λόγο οι περισσότερες εφαρμογές κάνουν ντεμπούτο στο iOS και μετα μεταφράζονται για android,τη στιγμη που οι developers περνάνε όλη αυτη τη ταλαιπωρία?...ενω φαντάζομαι ότι αν τις κατεθεταν πρώτα στο android market,και πιο γρήγορα θα γινόταν η έγκριση και ούτε θα πλήρωναν για το sdk..

Γ)τέλος,ποια είναι η δική σου άποψη για το μέλλον των λειτουργικών?Πιστεύεις πως κάποια στιγμη το android θα ωριμάσει ώστε να μπορέσει να χτυπήσει το iOS και οι ταμπλετες του θα ξεπεράσουν σε πωλήσεις το iPad?

 

Όσον αφορά τους xda θα συμφωνήσω απόλυτα,μιας και είμαι μέλος πολλα χρόνια και έχω πραγματικά βοηθηθεί απίστευτα..

Όμως ΚΑΙ εκει,υπάρχει το donation...Και μπορει η συντριπτικη πλειοψηφία των μελων να μη δίνει τίποτα,όμως αυτοί οι λίγοι που προσφέρουν,δίνουν στα παιδιά που ασχολούνται κάποιο εισόδημα..

Άλλωστε κάποιοι απο αυτούς επενδύουν και στο γεγονός πως με τη δουλεια τους μπορει να τραβήξουν τα βλέμματα κάποιων εταιριών..(πχ cyanogenmod)

Άρα και εκει για το χρήμα γίνεται η όλη δουλεια...Είναι λάθος η άποψη ότι αυτοί,ότι κάνουν το κάνουν απο χομπυ...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω ότι διαβάζεις αυτά που γράφω. Αυτό ακριβώς σου είπα κι εγώ. Ότι δεν σταμάτησε μόνο το webOS, αλλά όλο το hardware. Στο έγραψα δυο φορές ότι έκανε στροφή η ΗΡ στην στρατηγική της πηγαίνοντας προς software-services. Eπίσης να σε πληροφορήσω ότι η ΗΡ είχε κέρδος σε κάποιους από αυτούς τους τομείς της που έκλεισε. Το ξαναγράφω ακόμα πιο απλά, αν ήταν μόνο το webOS το πρόβλήμα δεν θα σταματούσε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το hardware κομμάτι της, απλά θα σταματούσε το webOS.

Η απόφαση της HP δεν είχε καμία σχέση με το πόσο πούλησε μια ταμπλέτα της σε έναν μήνα. Δεν θα σταματήσει να βγάζει εκατομμύρια λάπτοπς-σέρβερς ή ότι άλλο φτιάχνει επειδή το ΤΡ δεν πούλησε παραπάνω από το iPad. Είδε ότι τα περιθώρια κέρδους της γενικά στον τομέα hardware έχουν μειωθεί και έχοντας επικεφαλής έναν άνθρωπο που προήλθε από την SAP αποφάσισαν να το γυρίσουν.

Απορώ πραγματικά τι δεν γίνεται αντιληπτό σε αυτά που σου λέω.

 

YΓ Επιθετικός δεν έγινα, τα "πάτε να μας πείσετε" δεν τα έγραψα εγώ.

Στη ταινία «American Gangster» - η οποία παρεπιπτόντως είναι εξαιρετική - ο μεγαλομαφιόζος «Frank» είναι στην ακμή της δόξας του και γνωρίζει πως σύντομα δεν θα έχει εμπόρευμα (ναρκωτικά) να πουλήσει, γιατί ο πόλεμος του Βιετνάμ τελειώνει. Τότε ο Βιετναμέζος προμηθευτής, του λέει: «Quitting while you're ahead is not the same as quitting.» Δηλαδή, «Το να παρατάς το παιχνίδι ενώ είσαι μπροστά δεν είναι το ίδιο με το να τα παρατάς.»

 

Κανείς δεν αμφισβητεί την αξιοπιστία και το brand name της HP. Αυτό που υποθέτει η βάση του άρθρου μου είναι το εξής. Η HP τα έβαλε κάτω και διαπίστωσε ότι στη πορεία της επιχείρησης, δεν θα επιβίωνε, ή τουλάχιστον στο μέλλον θα μειωνόταν η ανταγωνιστικότητα της δραματικά.

 

Πιστεύω ακράδαντα ότι το iPad έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε αυτό και όταν λέω το iPad, εννοώ όλα τα Android Tablets και το iPad μαζί. Αυτή είναι μόνο η αρχή, όταν οι φθηνές προτάσεις από Archos και λοιπές εταιρείες γίνουν ακόμα πιο αξιόλογες, εκεί θα δούμε πως θα συνεχίσουν να πουλάνε τα netbooks. Νομίζω ότι η HP λογάριασε ακριβώς αυτά τα πράγματα και πήρε την αποφάση της.

 

Αν ήταν σωστή ή λάθος, ο χρόνος μόνο θα δείξει.

 

EDITED.

«Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η αγορά που δημιούργησε το iPad έχει μεγάλες πιθανότητες να εξαφανίσει τα netbooks. Όπως επίσης να μειώσει σημαντικά τις πωλήσεις των laptops.

 

Αυτό εννοώ. :)»

 

Όσον αφορά τους xda θα συμφωνήσω απόλυτα,μιας και είμαι μέλος πολλα χρόνια και έχω πραγματικά βοηθηθεί απίστευτα..

Όμως ΚΑΙ εκει,υπάρχει το donation...Και μπορει η συντριπτικη πλειοψηφία των μελων να μη δίνει τίποτα,όμως αυτοί οι λίγοι που προσφέρουν,δίνουν στα παιδιά που ασχολούνται κάποιο εισόδημα..

Άλλωστε κάποιοι απο αυτούς επενδύουν και στο γεγονός πως με τη δουλεια τους μπορει να τραβήξουν τα βλέμματα κάποιων εταιριών..(πχ cyanogenmod)

Άρα και εκει για το χρήμα γίνεται η όλη δουλεια...Είναι λάθος η άποψη ότι αυτοί,ότι κάνουν το κάνουν απο χομπυ...

Όχι. Οι προγραμματιστές (aka DEVS) το κάνουν καθαρά από χόμπυ. Η απόδειξη είναι ότι η δουλειά ή ο χρόνος για να το θέσουμε καλύτερα, δεν αντιστοιχεί σε καμία περίπτωση στα χρήματα που κερδίζουν από τα donates.

 

Όπως επίσης οι προγραμματιστές που «φάνηκαν» από την δουλειά τους και μεγάλες εταιρείες έδειξαν ενδιαφέρον γι' αυτούς, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Στη ταινία «American Gangster» - η οποία παρεπιπτόντως είναι εξαιρετική - ο μεγαλομαφιόζος «Frank» είναι στην ακμή της δόξας του και γνωρίζει πως σύντομα δεν θα έχει εμπόρευμα (ναρκωτικά) να πουλήσει, γιατί ο πόλεμος του Βιετνάμ τελειώνει. Τότε ο Βιετναμέζος προμηθευτής, του λέει: «Quitting while you're ahead is not the same as quitting.» Δηλαδή, «Το να παρατάς το παιχνίδι ενώ είσαι μπροστά δεν είναι το ίδιο με το να τα παρατάς.»

 

Κανείς δεν αμφισβητεί την αξιοπιστία και το brand name της HP. Αυτό που υποθέτει η βάση του άρθρου μου είναι το εξής. Η HP τα έβαλε κάτω και διαπίστωσε ότι στη πορεία της επιχείρησης, δεν θα επιβίωνε, ή τουλάχιστον στο μέλλον θα μειωνόταν η ανταγωνιστικότητα της δραματικά.

 

Πιστεύω ακράδαντα ότι το iPad έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε αυτό και όταν λέω το iPad, εννοώ όλα τα Android Tablets και το iPad μαζί. Αυτή είναι μόνο η αρχή, όταν οι φθηνές προτάσεις από Archos και λοιπές εταιρείες γίνουν ακόμα πιο αξιόλογες, εκεί θα δούμε πως θα συνεχίσουν να πουλάνε τα netbooks. Νομίζω ότι η HP λογάριασε ακριβώς αυτά τα πράγματα και πήρε την αποφάση της.

 

Αν ήταν σωστή ή λάθος, ο χρόνος μόνο θα δείξει.

 

Θες να μας πείς δηλαδή οτι η HP πέταξε στα σκουπίδια ολόκληρο το PSG με τζίρο 40 δις το χρόνο μόνο και μόνο επειδή το Touchpad το οποίο άντε να τις στοίχησε συνολικά 1 δις και πολύ λέω (χωρίς την αγορά Palm αφού το webOS παραμένει στην HP) δεν μπορούσε να συγκριθεί με το iPad?? Way to go....

Και γώ αν ήμουν CEO της Google, θα σταμάταγα όλο το web κομμάτι μου επειδή το google labs δεν πήγε καλα. Συμπεριλαμβανομένου του search engine, της πιο κερδοφόρας επιχείρησης της Google στο web.

Όπου search engine βάλε hp laptops και όπου google labs= webOS Devices (όχι webOS γενικά αλλα μόνο devices).

 

 

Η HP δεν μπορεί να πέταξε στα σκουπίδια 10 μήνες δουλειάς και 2 χρονών σχέδια για οικοσύστημα επειδή έβλεπε οτι δεν θα έχει δουλειά μετα απο μόλις 6 βδομάδες λανσαρίσματος μιας half baked συσκευής και μόλις 3 εβδομαδες απο την στιγμή που άρχισε να το διαφημίζει. Δεν μιλάμε για τον Frank που δεν έχει άλλες πηγές εισοδήματος αλλα για την HP που θα μπορο΄σε να στηρίξει το Touchpad ακόμη και αν έχανε 5 δις το χρόνο απο αυτό. Επέλεξαν να μην το κάνουν ΟΧΙ γιατί δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί το iPad αλλα γιατί θέλουν να κάνουν μια "θεαματική έξοδο" απο το hardware και επειδή δεν βλέπουν καλό το μέλλον στο HW όχι στο Touchpad.

Edited by gased
Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πείς δηλαδή οτι η HP πέταξε στα σκουπίδια ολόκληρο το PSG με τζίρο 40 δις το χρόνο μόνο και μόνο επειδή το Touchpad το οποίο άντε να τις στοίχησε συνολικά 1 δις και πολύ λέω (χωρίς την αγορά Palm αφού το webOS παραμένει στην HP) δεν μπορούσε να συγκριθεί με το iPad?? Way to go....

Και γώ αν ήμουν CEO της Google, θα σταμάταγα όλο το web κομμάτι μου επειδή το google labs δεν πήγε καλα. Συμπεριλαμβανομένου του search engine, της πιο κερδοφόρας επιχείρησης της Google στο web.

Όπου search engine βάλε hp laptops και όπου google labs= webOS Devices (όχι webOS γενικά αλλα μόνο devices).

Indeed. Δεν θέλω να πω αυτό, από τι φαίνεται δεν το έγραψα σωστά.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η αγορά που δημιούργησε το iPad έχει μεγάλες πιθανότητες να εξαφανίσει τα netbooks. Όπως επίσης να μειώσει σημαντικά τις πωλήσεις των laptops.

 

Αυτό εννοώ. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η αγορά που δημιούργησε το iPad έχει μεγάλες πιθανότητες να εξαφανίσει τα netbooks. Όπως επίσης να μειώσει σημαντικά τις πωλήσεις των laptops.

 

Και με τη φόρα που πάνε αυτό πρόκειται να γίνει... τα specs τους καλυτερεύουν, τα os'es βελτιώνονται, τα apps καλύπτουν όλο και περισσότερες ανάγκες με όλο κ πιο ολοκληρωμένο τρόπο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω dual core netbook όπως αυτό http://www.campuselites.com/2011/07/28/eee-pc-x101-the-world%E2%80%99s-thinnest-and-lightest-netbook-launches/ των 200 ευρώ να κλονιστούν από το ipad γιατί το ίδιο θα πρέπει να πάθει π.χ. και το apple macbook air.Εν μέσω μιας οικονομικής κρίσης υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές για καταναλωτές και εταιρίες όπως την hp που συσπειρώθηκε σε συγκεκριμένους τομείς παραγωγής για να αποφύγει παράπλευρες απώλειες.Επίσης τα επερχόμενα quad core cpus λόγω των νανόμετρων τους θα χωράνε και στα netbooks με windows 8 αλλά αν ο κόσμος προτιμάει στο μέλλον μόνο οθόνες και εφαρμογές αφής είναι άλλο θέμα.Το είπαν και από την apple ότι το ipad2 είναι μια μικρή αναβάθμιση του πρώτου και ταμπλέτα πριν τα ipad 3 και windows 8 tegra3 tabs δεν παίρνω γιατί νομίζω έχουμε να δούμε ακόμα πολλά... Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

Το WebOS είναι το μόνο λειτουργικό που συναγωνίζεται αντάξια το IOS. H απόφαση της HP για να σταματήσει την ανάπτυξη ήταν λάθος για ένα τόσο καλό λειτουργικό να μην προχωρήσει. Είμαι χρήστης του HP Touchpad το πήρα από ebay από Αμερική στα 200$ με μεταφορικά το 16GB. Δεν μετάνιωσα ούτε δραχμή για τα λεφτά που έδωσα το Tablet είναι αρκετά γρήγορο. Το multitasking και τα notification του λειτουργικού είναι χρόνια μπροστά από android και άλλα λειτουργικά. Το μόνο που λυπεί είναι η υποστήριξη από τους Developers δεν έχει πολλές εφαρμογές. Εμένα για την δουλειά που το θέλω μου αρκούν τις βασικές τις έχει όλες.

 

Το θύμα δεν είναι το Touchpad το θύμα είναι το WebOS και η υποστήριξη λάθος τίτλος.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

. Το να μπαίνεις σε μια αγορά που δημιούργησε το ίδιο το iPad και όπως σωστά έχει ειπωθεί «Η αγορά δεν είναι για ταμπλέτες, αλλά για iPads.» Το iPad δεν νικάει απλά, έχει κατατροπώσει όλες τις ταμπλέτες, σε θέματα πωλήσεων. Πως να μην πουλάει περισσότερο, όταν το λειτουργικό του είναι υπεραπλουστευμένο αλλά ταυτόχρονα μπορεί να κάνει και εξειδικευμένες εργασίες. Όμως δεν έχει bluetooth και είναι αρκετά κλειδωμένο λειτουργικό. Ποιος νοιάζεται! Κάνει όλα τα υπόλοιπα μια χαρά όπως browsing, emails, photos κτλπ. Αλλά και ίσως το πιο σημαντικό, το λεγόμενο «wow factor». Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το iPad, η σχεδίαση του, αλλά και η ποιότητα των εφαρμογών είναι... μερικά σκαλιά πάνω από τον ανταγωνισμό.

 

 

 

Η αγορά των «μη-iPads», κυρίως τα Android tablets, δεν είναι χωρίς ελπίδα. Τελευταία βλέπουμε πολύ καλές προτάσεις από το αντίπαλο στρατόπεδο. Όπως η 10.1 ταμπλέτα της Samsung με την απίστευτη οθόνη της, αλλά και το Xoom της Motorola με τα πολύ δυνατά τεχνικά χαρακτηριστικά. Χάνουνε κατά κράτος όμως σε 3 βασικά σημεία, σε εφαρμογές, σε απλότητα λειτουργικού και κυρίως στη τελική τιμή. Λέω κυρίως, γιατί είναι γνωστό ότι η «αχίλλειος πτέρνα» της Αpple είναι η τιμή στην οποία πουλάει τα προϊόντα της. Ίσως πάρουν κάποια μαθήματα από την HP, η οποία [thread=314360]κυριολεκτικά ξεπούλησε[/thread] τις ταμπλέτες σε τιμή κόστους, μέσα σε δύο μέρες.

 

 

Είμαι φανατικός του Android και ευχαρίστως θα αγόραζα μια Honeycomb (Android) ταμπλέτα. Αλλά αν κάποιος θέλει τη καλύτερη εμπειρία και ευκολία χρήσης, τότε η επιλογή είναι μία... iPad 2.

 

Κατ'αρχάς φίλε μου πέτυχε γιατί έχει το ipad από πίσω του το αναμφισβήτητα πλούσιο πλέγμα παροχής περιεχομένου itunes,app store της apple και ίσως τις επιπλέον δυνατότητες που θα δώσει το icloud.Τώρα η ποικιλία των παρεχομένων εφαρμογών και η χρηστικότητά τους εξαρτάται από το επίπεδο - μορφωτικό, κοινωνικό - του τελικού χρήστη και τις ανάγκες του.

 

Ας πούμε εμένα σα γιατρό δε μπορεί να με εξυπηρετήσει.Είναι σαν ένα υπερμεγέθες τούβλο , δε μπορώ να το κρατήσω με το ένα χέρι και η αυτονομία του είναι γελοία αν θες να το χρησιμοποιήσεις για ένα διήμερο χωρίς να το φορτίσεις.Από τον αναφερόμενο αριθμό εφαρμογών 250.000 αν δει κάποιος εδώ στο γράφημα http://www.mobilemarketingwatch.com/apple-app-store-reaches-250000-total-apps-nearly-25k-for-the-ipad-alone-9005/ οι αποκαλούμενες "ιατρικές" είναι μόλις το 1%.

Αν κρίνω από μια πρόσφατη δεκάδα "κορυφαίων" ιατρικών εφαρμογών για το ipad http://www.allthatisapple.com/2011/06/10-best-free-medical-apps-for-ipad/

η πρώτη και η τελευταία είναι παιχνίδια κι όχι ιατρικές εφαρμογές , 2-3 από αυτές είναι μόνο στις Ηπα χρήσιμες.Άλλη μια θέλει wifi ή 3g ( όπως και πολλές από αυτές που αγοράζεις για ipad).Μια τέτοια εφαρμογή την βάζω και στο κινητό μου, γιατί να δώσω 630 ευρώ για το φτηνότερο ipad 2 με 3g ; Μένει το skyscape ή το Medscape που στις τιμές που ζητάνε και στο περιεχόμενό τους είναι γελοίο να πληρώσεις.Έχω την τελευταία διανομή της uptodate στο φλασάκι μου ή και την τρέχω και από τον φορητό μου.

 

Ο πιο γελοίος ισχυρισμός είναι ότι ο γιατρός θα πάρει μαζί του τα βιβλία του στο ipad.Όσοι εκδότες ιατρικών βιβλίων βγάζουνε ibooks έχουνε τιμές υψηλότερες από τα βιβλία σε χαρτί.Αν πάρω κάποιο βιβλίο μαζί είναι χάρτινο και πολλοί συνάδελφοι κάνουνε το ίδιο.

Είναι 2-3 οι σειρές βιβλίων που αγοράζουνε γιατροί όλων των ειδικοτήτων και τίτλοι αυτών των σειρών υπάρχουν στο ίντερνετ σε τόρρεντ κλπ.Πολλοί κατεβάζουνε τέτοια κείμενα.Γιατί να τα "στάξω" στην apple για το αντίστοιχο ibook?Με 50-100$ που έχει ένα εγχειρίδιο που είναι χρήσιμο ίσως για ένα νέο γιατρό παίρνω 1) το βιβλίο 2) dvd με επιπλέον περιεχόμενο 3) πρόσβαση σε βάση δεδομένων του εκδότη στο ίντερνετ, άλλος δίνει κάποιους μήνες , άλλος 1 χρόνο με ανανεώσεις περιεχομένου 4) τη δυνατότητα να κατεβάσω δωρεάν την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό μου ( οι περισσότεροι εκδότες υποστηρίζουν όλα τα o.s. κινητών στις εφαρμογές τους).

 

Αυτό που παίρνω μαζί είναι ίσως ένα βιβλίο και το kindle που έχω για διάβασμα.Μπαταρία που με κρατάει και 20 μέρες χωρίς φόρτιση.

Ως προς την πολυχρηστικότητα κάποιοι είπανε ότι μπορεί να υποκαταστήσει και τις φωτογραφικές μηχανές.Κάτι ξέρει ο Σπάικ Λι :blink:

http://www.displayblog.com/wp-content/uploads/2011/04/spike_lee_ipad_2_president_obama.jpg

Αέρινο , εύχρηστο και απλό...

 

Ως προς το «Η αγορά δεν είναι για ταμπλέτες, αλλά για iPads.» το σωστό είναι το αντίθετο. Η αγορά δεν είναι για κάποιο προιόν που κυριαρχεί σε αυτή.Το προιόν που θα μπορέσει να κυριαρχήσει είναι αυτό που θα δημιουργήσει μια νέα αγορά ή πιο τίμια, που θα δημιουργήσει ανάγκες που δεν υπάρχουν.Και στο θέμα βέβαια του μάρκετινγκ η apple τα κατεφέρνει περίφημα.

Ως προς την ποικιλία εφαρμογών:από τις 250.000 οι 50.000 είναι παιχνίδια και φαντάζομαι τα 10.000 θα είναι κλώνοι παιχνιδιών τύπου πύργος κάποιες χιλιάδες κλώνοι τύπων κλασικών arcade παιχνιδιών και πάει λέγοντας.

 

Τη μεγάλη διαφορά θα κάνει η αναμενόμενη ταμπλέτα της άμαζον.Λογικό μέγεθος , 7 ίντσες το κρατώ με ένα χέρι, ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ τιμή 249$ ειδικά αν αναλογιστούμε την οικονομική κρίση που περνάμε.Ένα όμορφο και απλό διαδραστικό περιβάλλον όπως λέει και το techcrunch βασιζόμενο σε έκδοση του android που τροποποιεί η άμαζον ειδικά για τη συσκευή της και φυσικά η πρόσβαση στο πλήθος υπηρεσιών που παρέχει amazon prime, cloud drive, cloud player για μουσική , kindle βιβλία κ.τ.ό. και φυσικά το app store της άμαζον που όσοι έχουμε αντρόιντ συσκευές θα έχουμε δει μια μεγάλη ποικιλία.Δε θα υποστηρίζει την adroid market αλλά γιατί υπάρχουνε οι χάκερς;Θα γίνει κι αυτό.

 

Η Απλ έχει πιάσει έξυπνα τη χρυσή αγελάδα πρώτη και την αρμέγει.Είναι μοναδική στο μάρκετινγκ και το αναγνωρίζουνε όλοι αυτό,όμως κάποιες στιγμές για συγκεκριμένους τύπους προιόντων κλείνει ο κύκλος τους.Και μετά κλείνει και η κάνουλα.Το αντιλαμβάνεται αυτό και κοιτάει να μπει σε νέες δυνατότητες ( άλλες αγορές ή να δημιουργήσει νέες αγορές).Είδε την προοπτική ανταγωνισμού από την άμαζον κι έκανε ήδη μύνηση για τον όρο app store , την έχασε.Το μερίδιο του iOS στην αμερικάνικη αγορά είναι σταθερό, δεν αυξάνεται.Ψιθυρίζεται το νέο "φτηνό" iphone 4s,φαντάζομαι μόνο 450-499$ αντί για 650-700$.Δειλά ακούγεται ότι κοιτάει την αγορά της τηλεόρασης, κάποια πιο εμπορική πλατφόρμα του apple tv.Χρήση ίσως του iOS και προσπάθεια εμπλοκής στη διαμοίραση περιεχομένου σε στυλ συνδρομητικών υπηρεσιών;

Αφού βάλτωσε μέχρι το 97-99 στους Η/Υ ήρθε το σύνολο των ipod/itunes/iphone/ipad και την εκτοξεύσανε.Όταν κορεστεί κι αυτός ο κύκλος τι θα κάνει;Αναφέρομαι στον κορεσμό όπως λανθασμένα τον αντιλαμβάνονται τα όρνια και αρπακτικά του νεοφιλελεύθερου καπιταλιστικού καταναλωτισμού που και η apple δημιουργεί και πρεσβεύει.Όταν δηλαδή δε θα μπορεί να αντλεί συνεχώς αυξανόμενα υπερκέρδη, αλλά θα έχει ένα σταθερό έστω και ψηλό μερίδιο στην αγορά.Ακόμη κι αν αυτό δε μειώνεται χρονικά, ακόμη κι αν έχει σημαντικά αλλά σταθερά κέρδη αν δεν έχει αυξανόμενα υπερκέρδη θα θεωρηθεί αποτυχημένη.

 

Διαβάζοντας τον γνωστό αμερικανό εφευρέτη - πραγματικός εφευρέτης όχι εφευρέτης αλά στιβ τζομπς - R.Kurzweil πιστεύω πραγματικά ότι η επόμενη μεγάλη αγορά που δημιουργείται είναι αυτή στο χώρο της τρισδιάστατης εκτύπωσης.Κάποια στιγμή θα έχουμε σε αυτή τη δεκαετία από έναν προσωπικό τρισδιάστατο εκτυπωτή.Φανταστείτε πως αυτό θα αλλαξει την αγορά στα πάντα και τι δυνατότητες κέρδους δίνει σε συνδιασμό με την πληροφορική, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια την ψυχαγωγία.Εκτυπώσιμες βρώσιμες ύλες ή κατασκευές, υλικά ίσως που θα μπορούνε να φορεθούνε και χίλια δυο άλλα.Θα προλάβει η Απλ ή άλλη εταιρεία αντίστοιχες ευκαιρίες στην αναδυόμενη αγορά τρισδιάστατης εκτύπωσης;Η makerbot με τον συμπαθητικό φτηνό τρισδιάστατο εκτυπωτή έκανε πρόσφατα σημαντική αύξηση κεφαλαίου.Υπάρχει σελίδα όπου χρήστες ανεβάζουνε δικά τους cad τρισδιάστατα σχέδια και τις κατασκευές τους.Πρόσφατα κάποιος είχε κάνει κάποια σύνθετη κατασκευή για κάτι που δε θυμάμαι τώρα.Τα δικαιώματα τα είχε κάποια εταιρεία λογισμικού, ηλ. παιχνιδιών; και θα του έκανε μύνηση αν δεν το κατέβαζε.

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές σχόλιο.Κι εγώ είμαι androidoφιλος όπως κι εσύ και πιστεύω ότι θα πατήσει καλά η προσπάθεια της Αμαζον.Η ταμπλέτα της θα είναι ο πρώτος σοβαρός ανταγωνιστής της Απλ από τη μεριά του android.

 

Βέβαια η επόμενη χρονιά ειναι δικαιολογημένα της Μάικροσοφτ και στον τομέα των ταμπλετών.Είδαμε τα πολλά υποσχόμενα βίντεο παρουσίασης των windows 8 με ένα πολύ ωραία σχεδιασμένο περιβάλλον.Και περιμένω να τα δω και σε ταμπλέτα με επεξεργαστή Αρμ.

Θα πάρω την ταμπλέτα της Άμαζον αν ανταποκριθεί στις φήμες κόστους-περιεχομένου που ακούγονται.Και από χρονιά θα αγοράσω μια δεκάρα ή μεγαλύτερη με windows 8 παρά την ipad3.

 

Ετσι. Τωρα θα συγκρινουμε υποκατηγορίες. Σε 2-3 χρονια θα ειναι πρωτο το iPhone στην υποκατηγορια high end smartphones that contain metal frames.

 

Οσο για το iPad. Ειναι το πιο ολοκληρωμενο tablet που κυκλοφορει. Η Microsoft ομως δεν ειπε την τελευταια της λεξη που λεγεται Windows 8 with ARM support. Εκει θα κλαψουν μανουλες. Και του Cook η μανα μαζι.

 

Ο φίλος έχει πολύ δίκιο και χωρίς να θέλω να γίνω εμπαθής:Aν ο Τζομπς έχει μεταστατικό καρκίνο παγκρέατος όπως φημολογείται δε θα μπορέσει να ζήσει πολύ.Το λέω με βάση τα τους μέσους όρους που έχουμε για τη νόσο αυτή,δεν εύχομαι να χαθεί ο άνθρωπος.Χίλια χρόνια να ζήσει που λέει ο λόγος.Φανταστείτε όμως ένα iphone 5 στο κόστος του 4 ή παραπάνω με καλύτερο επεξεργαστή( κεντρικό και γραφικών) με απλά μεγαλύτερη κάμερα κι ένα μερίδιο αγοράς σταθερό αλλά ΟΧΙ αυξημένο.Ένα τάμπλετ πχ της Άμαζον και το 7άρι κ το 10άρι να έχουνε πουλήσει 5-10 εκατομμύρια κομμάτια μέχρι τον ιούλιο του 2012.Μια δυναμική εμφάνιση των windows 8 και στις ταμπλέτες.Το "παγωτό" τoυ γούγλη πόσο καλό να είναι;Και μια απώλεια του Τζομπς από φλεβάρη σε ιούλιο κάπου; < είπαμε χιλιόχρονος να είναι αλλά ιατρικά ούτε χρόνο δε βγάζει αν είναι τόσο σοβαρά.> ; Όλα αυτά θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε "stall" την Απλ για πρώτη φορά από το 2001.

Edited by saliez
Συνένωση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

@liberostelios

Κατ´αρχας χαίρομαι ιδιαίτερα για τη γνωριμία και τη κουβεντουλα που κάνουμε...

Παρομοίως... Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι, επειδή πιθανόν να έγινε παρεξήγηση. Όταν είπα ότι είμαι developer δεν εννοούσα σε αυτό το κομμάτι (smartphones/tablets) όπου έχω μία απλή επαφή, αλλά γενικότερα σε εφαρμογές για επιχειρήσεις και σε web. Απλώς, το πως βγαίνει το "ψωμί" από διαφημίσεις το γνωρίζω επειδή τυγχάνει να συντηρώ ένα τέτοιο site που, μάλιστα, είναι περισσότερο χομπίστικο, αλλά τελικά αποφέρει πολλά έσοδα από διαφημίσεις. Οπότε φαντάζομαι ότι η άποψή μου δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, όσο θα νόμιζες αρχικά. Σόρρυ για την παρεξήγηση, δεν έγινε εσκεμμένα...

 

Α)για ποιο λόγο η πλειοψηφία των κοινών εφαρμογών μεταξύ android και iOS έχουν καλύτερη υλοποίηση στο iOS?..Πολλές απο αυτές δε,ενω δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα σε λειτουργικότητα,χάνουν σε γραφικά στο android...

Προφανώς επειδή στο iOS γνωρίζεις εκ των προτέρων τα specs και μπορείς να βασιστείς σε αυτά. Ξέρεις με τι μνήμη έχεις να κάνεις, με τι επεξεργαστή και μπορείς, αναλόγως, να κάνεις τη βελτιστοποίησή σου. Στο android τα πράγματα είναι πιο δύσκολα: προσπαθείς να φτιάξεις εφαρμογές που να ταιριάζουν σε όλες τις οθόνες, για πολλές διαφορετικές συσκευές κλπ. Ιδίως στο κομμάτι της GPU, το Android είναι ξέφραγο αμπέλι: άλλα κινητά χρησιμοποιούν τη CPU, άλλα έχουν ανεξάρτητα τσιπ κλπ. Συν το γεγονός ότι το Android είχε μέχρι πρόσφατα (δεν ξέρω αν το έλυσε) ένα θέμα με το rendering του UI, που γινόταν μέσω CPU, ενώ στο iPhone γίνεται στη GPU.

 

Β)για ποιο λόγο οι περισσότερες εφαρμογές κάνουν ντεμπούτο στο iOS και μετα μεταφράζονται για android,τη στιγμη που οι developers περνάνε όλη αυτη τη ταλαιπωρία?...ενω φαντάζομαι ότι αν τις κατεθεταν πρώτα στο android market,και πιο γρήγορα θα γινόταν η έγκριση και ούτε θα πλήρωναν για το sdk..

Αναφέρεσαι κυρίως στις εφαρμογές επί πληρωμή, όπου η λογική της εταιρείας που το βγάζει είναι ότι θα κερδίσει από τις πωλήσεις, ιδίως εφόσον ξέρει ότι μπορεί να προωθήσει την εφαρμογή της και με διαφημίσεις. Επίσης, το iPhone είχε αυτό το απίστευτο hype στην αρχή, το οποίο έκανε τις εταιρείες να πιστεύουν ότι εκεί θα πουλήσουν περισσότερο γιατί θα βρουν πιο εύκολα αγοραστές (ή και "θύματα"), την ίδια ώρα που το Android έχει λιγότερα "θύματα" (όχι επειδή έχει πιο έξυπνους χρήστες, αλλά επειδή είναι τζαμπατζήδες :p). Γενικώς, βγαίνουν πολλές εφαρμογές για Android, αλλά είναι λίγοτερο τα γνωστά διάσημα παιχνιδάκια ή οι πιασάρικες εφαρμογές. Στο Android βγαίνουν περισσότερο "χακιές" και άλλα περίεργα προγράμματα, που ενδιαφέρουν περισσότερο αυτούς που θέλουν να ψαχτούν από αυτούς που θέλουν να "παίξουν" (με την ευρύτερη έννοια) με τη συσκευή τους.

 

Γ)τέλος,ποια είναι η δική σου άποψη για το μέλλον των λειτουργικών?Πιστεύεις πως κάποια στιγμη το android θα ωριμάσει ώστε να μπορέσει να χτυπήσει το iOS και οι ταμπλετες του θα ξεπεράσουν σε πωλήσεις το iPad?

Δυστυχώς, όπως είπα, δεν έχω εμπλακεί ακόμα ενεργά σε αυτό το κομμάτι. Μου είναι δύσκολο να φανταστώ το πως θα το κάνω, γιατί στα smartphones και στις ταμπλέτες, η προσέγγιση της δημιουργίας είναι τελείως διαφορετική: εγώ όταν δουλεύω για μία εταιρεία καλούμε να φτιάξω κάτι που καλύπτει μία πραγματική και συγκεκριμένη ανάγκη, κάτι που χρειάζονται οι άνθρωποι για να κάνουν τη δουλειά τους. Στις πλατφόρμες αυτές, παίζει περισσότερο το πως θα διασκεδάσεις τον άλλο, πως θα πλασάρεις το "πιασάρικο", το wow factor κλπ. και λιγότερο το πως θα καλύψεις μια πραγματική, υπαρκτή ανάγκη. Οπότε δεν είμαι ειδικός για να κρίνω την πορεία της πλατφόρμας.

 

Όσον αφορά τους xda θα συμφωνήσω απόλυτα,μιας και είμαι μέλος πολλα χρόνια και έχω πραγματικά βοηθηθεί απίστευτα..

Όμως ΚΑΙ εκει,υπάρχει το donation...Και μπορει η συντριπτικη πλειοψηφία των μελων να μη δίνει τίποτα,όμως αυτοί οι λίγοι που προσφέρουν,δίνουν στα παιδιά που ασχολούνται κάποιο εισόδημα..

Άλλωστε κάποιοι απο αυτούς επενδύουν και στο γεγονός πως με τη δουλεια τους μπορει να τραβήξουν τα βλέμματα κάποιων εταιριών..(πχ cyanogenmod)

Το βασικό κίνητρο είναι το χόμπυ και η μάθηση και μετά έρχεται η προοπτική του χρήματος. Οι περισσότεροι που εμπλέκονται σε αυτό το κομμάτι το κάνουν πρώτα επειδή "γουστάρουν" να ασχοληθούν, να τριφτούν και να μάθουν και, ασφαλώς, έχουν κατά νου ότι μπορεί να τους κάτσει και η καλή από εκεί μέσα. Αλλά δεν είναι τόσο πολύ το χρήμα, όπως το λες.

Link to comment
Share on other sites

@liberostelios

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και θα κρατησω μια σου εκφραση...Το "wow factor"...Ειναι ακριβως οτι αισθανομαι οταν πιανω στα χερια μου το ipad..(αφου βεβαια το εχω "ματσακωνιασει" με το jailbreak)...

 

Θα συμφωνησω επισης με καποιο παιδι που ανεφερε τα windows 8 tablets...Εκει νομιζω κι εγω πως ειναι το μελλον...

Γιατι οπως και να το κανουμε το iOS και το Android,ειναι "κατι σαν" λειτουργικα...Δε μπορουν να συγκριθουν ουτε με Windows ουτε με MacOS...

Θα ειναι τεραστιο το αλμα,να μπορεις σε μια ταμπλετα να περασεις τα ιδια προγραμματα που εχεις στο desktop PC η το laptop....γιατι μεχρι τωρα αυτο που ουσιαστικα κανουμε ειναι να προσπαθουμε να βρουμε εναλλακτικα προγραμματα στο iOS η το Android για να κανουμε τη δουλεια μας οπως περιπου σε ενα κανονικο PC...;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...