Jump to content

All about Volkswagen


nicos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρατηρω σε περιοδικα και ιντερνετ οτι το 122 με το 160 εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στην καταναλωση......ανα μεσο ορο το 122 καιει 6.4 λιτρα/100 χλμ. και το 160 12.6/100χμ........μιλαμε για διπλασια καταναλωση.......ξερει κανεις αν οντως ισχυει αυτο και αν ναι γιατι συμβαινει αυτο?

 

λαθος εχουν κανει. δεν εχει τοση διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παρατηρω σε περιοδικα και ιντερνετ οτι το 122 με το 160 εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στην καταναλωση......ανα μεσο ορο το 122 καιει 6.4 λιτρα/100 χλμ. και το 160 12.6/100χμ........μιλαμε για διπλασια καταναλωση.......ξερει κανεις αν οντως ισχυει αυτο και αν ναι γιατι συμβαινει αυτο?

 

φυσικα και δεν ισχυει..12.6 λιτρα καινε τα τζιπ.αντε να καιει μισο λιτρο παραπανω το 160αρι.και πολυ σε βαζω

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση σου βρισκεται στην ιστοσελιδα της vw.

οριστε:

για 122ps:

Ο σπορ χαρακτήρας του Scirocco είναι εμφανής από την πρώτη κιόλας έκδοσή του με κινητήρα 1.4 TSI απόδοσης 122PS. Καθίστε αναπαυτικά στα σπορ καθίσματα και απολαύστε μέγιστη ταχύτητα 200 km/h με μέση κατανάλωση 6,4 lt/100km και εκπομπές ρύπων CO2, 149gr/km.

 

για 160ps:

Με το Scirocco, κάθε μέρα είναι μοναδική. Ο κινητήρας 1.4 TSI απόδοσης 160PS συνδυάζει αρμονικά τον υπερσυμπιεστή (Kompressor) και τον στροβιλοσυμπιεστή (turbo) για να σας χαρίσει ξεχωριστή οδηγική απόλαυση. Με επιτάχυνση 0-100 σε 8,0" και μέγιστη ταχύτητα 218 km/h, το Scirocco συναρπάζει ενώ παράλληλα καταναλώνει μόλις 6,6lt/100km. Για ακόμα μεγαλύτερη οδηγική ευχαρίστηση, επιλέξτε το καινοτόμο κιβώτιο άμεσης αλλαγής ταχυτήτων DSG 7 σχέσεων και χειριστήρια στο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση σου βρισκεται στην ιστοσελιδα της vw.

οριστε:

για 122ps:

Ο σπορ χαρακτήρας του Scirocco είναι εμφανής από την πρώτη κιόλας έκδοσή του με κινητήρα 1.4 TSI απόδοσης 122PS. Καθίστε αναπαυτικά στα σπορ καθίσματα και απολαύστε μέγιστη ταχύτητα 200 km/h με μέση κατανάλωση 6,4 lt/100km και εκπομπές ρύπων CO2, 149gr/km.

 

για 160ps:

Με το Scirocco, κάθε μέρα είναι μοναδική. Ο κινητήρας 1.4 TSI απόδοσης 160PS συνδυάζει αρμονικά τον υπερσυμπιεστή (Kompressor) και τον στροβιλοσυμπιεστή (turbo) για να σας χαρίσει ξεχωριστή οδηγική απόλαυση. Με επιτάχυνση 0-100 σε 8,0" και μέγιστη ταχύτητα 218 km/h, το Scirocco συναρπάζει ενώ παράλληλα καταναλώνει μόλις 6,6lt/100km. Για ακόμα μεγαλύτερη οδηγική ευχαρίστηση, επιλέξτε το καινοτόμο κιβώτιο άμεσης αλλαγής ταχυτήτων DSG 7 σχέσεων και χειριστήρια στο τιμόνι.

 

Ακριβώς αυτο ειναι το σωστό σε περιββαλων δοκιμων του εργοστασιου!!!

 

Στην πραξη η κατανάλωση ειναι στα 8λ/100 και για τα 2 αυτοκίνητα με μικρες διαφορες, αναλογα βεβαια και με τον οδηγο.

 

 

ΥΓ κάποιος έσβησε το προηγούμενο ποστ μου θεωρώντας το περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Σε πραγματικες συνθηκες το golf 5 με τον 122αρη μεσα στη πολη (Θεσσαλονικη) με κινηση καιει 10λιτρα/100, χωρις ιδιαιτερη κινηση βλεπω γυρω στα 8λιτρα/100. Εκτος πολης κανει θαυματα, πχ πριν λιγο γυρισα απο διακοπες και εκανα περιπου 1500χλμ με μεση καταναλωση 7.1λιτρα/100! Μαλιστα τα 1000χλμ τα εκανε φουλ φορτωμενο με νορμαλ ταχυτητες (130-140 στην εθνικη).
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ κάποιος έσβησε το προηγούμενο ποστ μου θεωρώντας το περιττό.

 

μάθετε επιτέλους να σέβεστε τους κανόνες ενός φόρουμ, να ψάχνετε πρώτα τι κάνατε λάθος και μετά να διαμαρτύρεστε(με pm σε moderator και όχι δημόσια):!:

το ποστ σου σβήστηκε γιατί ήταν γραμμένο με γραφή sms, που απαγορεύεται εδώ και 10 μήνες και θα έπρεπε ήδη να το γνωρίζεις:!:

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση σου βρισκεται στην ιστοσελιδα της vw.

οριστε:

για 122ps:

Ο σπορ χαρακτήρας του Scirocco είναι εμφανής από την πρώτη κιόλας έκδοσή του με κινητήρα 1.4 TSI απόδοσης 122PS. Καθίστε αναπαυτικά στα σπορ καθίσματα και απολαύστε μέγιστη ταχύτητα 200 km/h με μέση κατανάλωση 6,4 lt/100km και εκπομπές ρύπων CO2, 149gr/km.

 

για 160ps:

Με το Scirocco, κάθε μέρα είναι μοναδική. Ο κινητήρας 1.4 TSI απόδοσης 160PS συνδυάζει αρμονικά τον υπερσυμπιεστή (Kompressor) και τον στροβιλοσυμπιεστή (turbo) για να σας χαρίσει ξεχωριστή οδηγική απόλαυση. Με επιτάχυνση 0-100 σε 8,0" και μέγιστη ταχύτητα 218 km/h, το Scirocco συναρπάζει ενώ παράλληλα καταναλώνει μόλις 6,6lt/100km. Για ακόμα μεγαλύτερη οδηγική ευχαρίστηση, επιλέξτε το καινοτόμο κιβώτιο άμεσης αλλαγής ταχυτήτων DSG 7 σχέσεων και χειριστήρια στο τιμόνι.

 

αυτα που λεει το εργοστασιο ουτε καν που τα κοιταω.....το ψεμα το ιδιο.......αλλα και παλι οι μετρησεις του περιοδικου autocar μ εκαναν να ποσταρω την ερωτηση μου........πιστευω και γω οτι προκειται για λαθος........2 λιτρα διαφορα οκ.......αλλα τα διπλα+ παει παρα πολυ και ειναι Ο ανασταλτικος παραγοντας στην αγορα του 160αριου αντι για το 122αρι..........:)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
μετα απο σκεψη αναμεσα σε καινουριο και μεταχειρισμενο κατεληξα στο σιροκο με τα 122 αλογα....λογω αξιοπιστιας προτιμηθηκε απο τον 160αρι.....θα το εξοπλισω με ξενον και τις interlagos και με μια απ τις οθονες.....το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να το εξοπλισω με καποιο εργοστασιακο ηχοσυστημα που να περιεχει και subwoofer η εστω καποιο καλο-δυνατο ηχοσυστημα.....οποιος ξερει ας με βοηθησει :)
Link to comment
Share on other sites

μετα απο σκεψη αναμεσα σε καινουριο και μεταχειρισμενο κατεληξα στο σιροκο με τα 122 αλογα....λογω αξιοπιστιας προτιμηθηκε απο τον 160αρι.....θα το εξοπλισω με ξενον και τις interlagos και με μια απ τις οθονες.....το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να το εξοπλισω με καποιο εργοστασιακο ηχοσυστημα που να περιεχει και subwoofer η εστω καποιο καλο-δυνατο ηχοσυστημα.....οποιος ξερει ας με βοηθησει :)

 

Φρόντισε τρια πράγματα, να εχεις και κανενα εξουσιοδοτημένο συνεργείο κοντα σου, να κανεις οπωσδήποτε επέκταση εγγύησης και τρίτον να το πουλήσεις μολις λήξη.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο σκεψη αναμεσα σε καινουριο και μεταχειρισμενο κατεληξα στο σιροκο με τα 122 αλογα....λογω αξιοπιστιας προτιμηθηκε απο τον 160αρι.....

 

O turbo-comp έχει βγει πάρα πολύ καλός κινητήρας.Γιατί θέμα αξιοπιστίας ;

Link to comment
Share on other sites

O turbo-comp έχει βγει πάρα πολύ καλός κινητήρας.Γιατί θέμα αξιοπιστίας ;

 

Το αλλο με τον τοτο το ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα civic 1800 να το λιώνεις,να το στραγγίζεις,να μην παθαίνει τίποτα & να γουστάρει & αυτό! Κ να το κρατήσεις & χρόνια!
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα civic 1800 να το λιώνεις,να το στραγγίζεις,να μην παθαίνει τίποτα & να γουστάρει & αυτό! Κ να το κρατήσεις & χρόνια!

 

++10000

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

μονο αν το πουσαρεις εχει προβλημα. ειδαλως εισαι οκ.

 

 

Ωραία λοιπόν άκου(διάβασε μάλλον!) εγώ που το εχω μαμά.

 

 

1. σκαστρα

2. βαλβιδα μεταγωγής τουρμπο

3. πολλαπλασιαστής.

4. λαδια στα μπουζι

5. ανοιγμα κινητήρα, καθαρισμός βαλβίδων

 

έπονται κι αλλα στο μέλλον, ολα αυτα μεχρι τα 40000 χλμ χαχαααααα.

 

...και μην μου πεις οτι ειναι αστοχία ή τύχη γιατι μια επισκεψη στα προβληματα του φορουμ της υπογραφής μου θα σε πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι στο forum να υπάρχουν πολλά προβλήματα;

Έχεις δει κανένα να ανοίγει θέμα και να λέει: "60.000χλμ και όλα πάνε καλά";

 

Επίσης λογικό δεν είναι όταν έχουν πουλήσει τόσο πολύ τα αυτοκίνητα με αυτούς τους κινητήρες να ακούγονται και αρκετά παράπονα;

Το θέμα είναι σε ποσοστό τι γίνεται.

 

Ειδικά για τον κινητήρα που ενδιαφέρεται(122hp) δεν έχει ακουστεί τίποτα ιδιαίτερο.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα civic 1800 να το λιώνεις,να το στραγγίζεις,να μην παθαίνει τίποτα & να γουστάρει & αυτό! Κ να το κρατήσεις & χρόνια!

 

 

 

 

εχω ηδη ενα civic του 98.....αθανατο στην κυριολεξια.....και να θες να το χαλασεις δε χαλαει.....αλλα τωρα ενα civic toy 2011 dδε νομιζω να ειναι και πολυ πιο αξιοπιστο απο ενα scirocco.....θα παρω μεταγενεστερο μοντελο με επεκταση εγγυσησης( :) )και εχω και εξειδικευμενο συνεργειο κοντα μου και επιλεγω και τον 122αρι......κανεις για την ερωτηση που εκανα ξερει να μου απαντησει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

......κανεις για την ερωτηση που εκανα ξερει να μου απαντησει? :confused:

 

Εξ'όσων γνωρίζω ως εργοστασιακό επιπλέον εξοπλισμό η καλύτερη διαθέσιμη επιλογή που έχεις,είναι το σύστημα Excite ,της Dynaudio,που όμως δε διαθέτει subwoofer.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν άκου(διάβασε μάλλον!) εγώ που το εχω μαμά.

 

 

1. σκαστρα

2. βαλβιδα μεταγωγής τουρμπο

3. πολλαπλασιαστής.

4. λαδια στα μπουζι

5. ανοιγμα κινητήρα, καθαρισμός βαλβίδων

 

έπονται κι αλλα στο μέλλον, ολα αυτα μεχρι τα 40000 χλμ χαχαααααα.

 

...και μην μου πεις οτι ειναι αστοχία ή τύχη γιατι μια επισκεψη στα προβληματα του φορουμ της υπογραφής μου θα σε πείσει.

 

εγω παντως που ειμαι στο seatclub, skodaclub, seatnet, προβληματα τα παιδια που εχουν 1400αρια τουρμπο δεν εχουν .τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ενα civic του 98.....αθανατο στην κυριολεξια.....και να θες να το χαλασεις δε χαλαει.....αλλα τωρα ενα civic toy 2011 dδε νομιζω να ειναι και πολυ πιο αξιοπιστο απο ενα scirocco.....θα παρω μεταγενεστερο μοντελο με επεκταση εγγυσησης( :) )και εχω και εξειδικευμενο συνεργειο κοντα μου και επιλεγω και τον 122αρι......κανεις για την ερωτηση που εκανα ξερει να μου απαντησει? :confused:

 

rns 510 το μαμα ειναι καλο. πολλα παιδια εχουν βαλει zenec επισης πολυ καλα γερμανικα οχι κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

το rns510 εχει κατι επιπλεον στον ηχο εκτος της οθονης?καπου ειχα δει οτι μπορεις να βαλεις απ το εργοστασιο καποιο ηχοσυστημα της dynaudio 300watt rms.ουτε λογος να το παω εξω εστω και για να μου ανοιξουν το καπακι των ηχειων.....εργοστασιακης τοποθετησης.....fix με το αμαξι που λεμε.....:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αμάξι μου τραβάει δεξιά...έκανα ευθυγράμμιση και τπτ...η ευθυγραμμιση οκ αλλά συνεχίζει να τραβάει δεξιά και πολύ μάλιστα...μολίς αφήνω το τιμόνι αυτό γέρνει ελαφρώς προς τα δεξιά και κατευθύνει εκεί το αμαξι...ο ευθυγραμμισας δεν εβγαλε ακρη...τι μπορεί να φταίει???εχω το βολκσ βαγκεν γκολφακι μκ3 1.4...ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως άλλαξες λάστιχα πρόσφατα;

Ο δρόμος που το διαπίστωσες αυτό μήπως είχε κλίση (οι περισσότεροι δρόμοι έχουν, έστω και μικρή, κλίση προς τα δεξιά για να υπάρχει ροή των ομβρίων υδάτων) προς τα δεξιά;

Χαζές ερωτήσεις ίσως αλλά έτσι αρχίζει το ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αμάξι μου τραβάει δεξιά...έκανα ευθυγράμμιση και τπτ...η ευθυγραμμιση οκ αλλά συνεχίζει να τραβάει δεξιά και πολύ μάλιστα...μολίς αφήνω το τιμόνι αυτό γέρνει ελαφρώς προς τα δεξιά και κατευθύνει εκεί το αμαξι...ο ευθυγραμμισας δεν εβγαλε ακρη...τι μπορεί να φταίει???εχω το βολκσ βαγκεν γκολφακι μκ3 1.4...ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!

 

πηγαινε το στον κρικη στην λ αχαρνων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...