Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Δεν είχε ποτέ κλειδωμένο bootloader. Όταν περνάς οποιαδήποτε ρομ έχει και τον κερνελ της. Μέχρι να μάθεις πως δουλεύει το όλο σύστημα, αν περάσεις κάποια ρομ μείνε με τον κερνελ που έχει. Όσο για το boot animation που φαντάζομαι εννοείς, αυτό είναι επιλογή του εκάστοτε developer. Αλλάζει μεν αλλά προτείνω να μην το σκαλίζει.

Ο cm kernel είναι επειδή φοράει και cm rom.

 

2) Μπορείς ανά πάσα στιγμή να περάσεις official rom της Samsung αφού πρώτα κάνεις μια μικρή διαδικασία. Δηλαδή flash safe kernel, κανείς τα wipes και μετά πας odin για φλασαρισμα. Αυτά γενικά γενικά. Αλλά επειδή υποψιάζομαι ότι τώρα μαθαίνεις όπως ήμασταν και εμείς πριν κάποιο καιρό, καλύτερα περίμενε να postarei αν έχει κάποιος φίλος κάποιον οδηγό για να δεις την γενικότερη διαδικασία. Στο γράψιμο περισσότερο θα σε μπερδέψω πάρα θα σε βοηθήσω. Απλά πρώτα ψάξε και μετά σκαλισε αν είναι απαραίτητο. Και πρώτα ρωτώντας εδώ πριν κάνεις κάποια κίνηση.

 

Επιφυλασομαι για τις απαντήσεις, κυρίως στο 1 γιατί μπορεί να μην έχω καταλάβει σωστά το ερώτημα σου.

 

Edit : Δεν άντεξα θα το πω. Απορώ γιατί στο έδωσε με paranandroid ρομ πάνω ενώ τώρα αρχίζεις να το σκαλιζεις. Ήταν τόσο δύσκολο να έχει περασμένη μια official ώστε να αρχίσεις μέσω οδηγών να μαθαίνεις από το πρώτο βήμα, δηλαδή από μια official; Τέλος πάντων... Δεν πάει σε εσένα φίλε μου, για τυχόν παραξηγησεις απλώς θεωρώ ότι δίνεις συσκευή μόνο με official λογισμικό πάνω. Με custom, και μάλιστα 4.1.2 το δίνεις μόνον αν ο άλλος ξέρει πως να κινηθεί.

 

Edit 2 : Επειδή είδα ότι αναφέρεις ότι δεν το έχεις πάρει στα χέρια σου, ζητά να σου περάσει official λογισμικό πριν το πάρεις. Ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος.

 

Καλημέρα φίλε γενικά με κάλυψες στα περισσότερα!!

Το NOTE μου το δείνει ένας γνωστός ο οποίος μου το είπε από την αρχή ότι του έχει βάλει μια custom ROM (η οποία γενικά έχει πολύ καλή απόδοση) απλά το είχε κάνει ακολουθώντας έναν οδηγό step by step και ότι τώρα δεν έχει και πολύ γνώση για να το γυρίσει πίσω.

 

Όσο για το 2 έχω δει ελπίζω να βρούμε έναν τρόπο να το καταφέρω..Θα το πάρω στα χέρια μου από βδομάδα οπότε θα σας ενοχλήσω ξανά!! :lol:

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τα σχόλιά σου!!

PANOS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχεις cm10...

 

παιδια σορυ αλλα θα σκασω μιλαμε!

βλεπω εδω πολλα παιδια να τα αγοραζουν μεταχειρισμένα note (κανενα προβλημα εδω) με cm10,beta jelly κτλ κτλ κτλ κτλ...

καλα ρε παιδι μου ο αλλος που πουλάει το κινητο δεν εχει καν την στοιχειώδη ευγένεια να βαλει μια ΟΦΙΣΙΑΛ στοκ ρομ...!:rolleyes::rolleyes:

δεν το λεω για σενα φιλε μου γενικα μιλαω..!

απειρες οι περιπτωσεις πραγματικα...! εχω παθει πλακα με το θεμα!

τεσπα πες μας τι ακριβως θελεις να κανεις? θελεις οφισιαλ ρομ?

με οφισιαλ θα εισαι σε ice για πολυ καιρο ομως...:)

 

Καλημέρα φίλε μου βασικά θα ήθελα να επιστρέψω στην official ROM ας έχω αρκετό καιρό την ICE cream. Τουλάχιστον ας ξεκινήσω από την official και βλέπουμε αν θα αντ΄ξω να μην ξαναβάλω χέρι μετά!! Ας ξέρω τουλάχιστον πως να το γυρίσω στην μαμά!! :lol:

Από ότι είδα που έγραψε και ο Nizl84 χρειάζονται κάποια βήματα για να γίνει αυτό. Θα ήθελα μια βοήθεια στο τι πρέπει να κάνω.

 

To tool της SAMSUNG (Kies αν δεν κάνω λάθος) δεν μπορεί να βοηθήσει σε αυτή την περίπτωση κατευθείαν;

 

Ευχαριστώ!!

PANOS
Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι όλα γίνονται..λοιπόν απο οτι κατάλαβα έχεις custom και θέλεις να πας σε οφισιαλ??

για δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31150155&postcount=4554

πες αν θέλεις βοήθεια σε κάτι η δεν καταλαβαίνεις τα βήματα.

edit 1 o cm ειναι safe to wipe οποτε δεν χρειάζεται να βάλεις gb.

2 σε custom rom ξεχνάς το kies.

Edited by ch_makis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε καμία ενημέρωση για το πότε θα πάρουμε 4.1??Το video είναι περσινό κ αναφέρεται στο παγωτό που πήραμε το καλοκαίρι.
http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι όλα γίνονται..λοιπόν απο οτι κατάλαβα έχεις custom και θέλεις να πας σε οφισιαλ??

για δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31150155&postcount=4554

πες αν θέλεις βοήθεια σε κάτι η δεν καταλαβαίνεις τα βήματα.

edit 1 o cm ειναι safe to wipe οποτε δεν χρειάζεται να βάλεις gb.

2 σε custom rom ξεχνάς το kies.

 

Σωστός ο οδηγός;).

 

Για τον φίλο με το πρόβλημα, όταν κατεβάσεις την ρομ, την κάνεις unzip και το αρχειακι που έχει μέσα χρησιμοποιείς, όχι σε zip μορφή. Επίσης κατεβάζεις το pc odin. Πριν ξεκινήσεις την διαδικασία όμως σιγουρέψου ότι ο υπολογιστής έχει τους drivers για το κινητο(αν στο αναγνωρίζει τους εχεις) και κλείνεις το kies αν τρέχει στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει wipe cache and data τι εννοεί κ πως γίνετε; κερνελ 3.0.15 hardcore spead mode@ κτλ.custom εχω ε; Edited by filippos_04
Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι όλα γίνονται..λοιπόν απο οτι κατάλαβα έχεις custom και θέλεις να πας σε οφισιαλ??

για δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31150155&postcount=4554

πες αν θέλεις βοήθεια σε κάτι η δεν καταλαβαίνεις τα βήματα.

edit 1 o cm ειναι safe to wipe οποτε δεν χρειάζεται να βάλεις gb.

2 σε custom rom ξεχνάς το kies.

 

Καλησπέρα,

 

Κατέβασα από την πρώτη σελίδα την stock ICS (N7000XXLRI_N7000OXXLP8_EUR.zip) αυτή κάνει; Η πρέπει να κατεβάσω αυτήν που έχει στο παραπάνω link?(N7000XXLRQ_N7000DBTLRQ_DBT.zip);

 

Άρα δεν πρέπει να αλλάξω κάτι αφού ο CM είναι safe to wipe. Οπότε απλά κάνω wipe cache και data (θα δούμε πως..χεχε έχεο ρωτήσει και κάποιος άλλος) και μετά ακολουθώ την διαδικασία όπως γράφει το link. Σωστά?

 

Εύκολο φαίνεται!!

 

Αυτό που έχω δει να γράφετε αρκετά για raising flash counter και το θαυμαστικό, τώρα που έχει custom ROM έχει πειραχτεί;

Αν περάσω την stock ROM και μετά βγει με το καλό κάποια official ROM από την SAMSUNG θα μπορώ να το κάνω με το kies ή θα πρέπει να το κάνω πάλι με το odin?

 

Γενικά με την εγγύησή του έχω κάποιο θέμα ή επιστρέφοντας πίσω στην stock ROM είναι όλα ΟΚ;

 

Ευχαριστω.

PANOS
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει wipe cache and data τι εννοεί κ πως γίνετε; κερνελ 3.0.15 hardcore spead mode@ κτλ.custom εχω ε;

εννοεί οτι κάνεις wipe data/factory reset ,wipe cache

Καλησπέρα,

 

Κατέβασα από την πρώτη σελίδα την stock ICS (N7000XXLRI_N7000OXXLP8_EUR.zip) αυτή κάνει; Η πρέπει να κατεβάσω αυτήν που έχει στο παραπάνω link?(N7000XXLRQ_N7000DBTLRQ_DBT.zip);

 

Άρα δεν πρέπει να αλλάξω κάτι αφού ο CM είναι safe to wipe. Οπότε απλά κάνω wipe cache και data (θα δούμε πως..χεχε έχεο ρωτήσει και κάποιος άλλος) και μετά ακολουθώ την διαδικασία όπως γράφει το link. Σωστά?

 

Εύκολο φαίνεται!!

 

Αυτό που έχω δει να γράφετε αρκετά για raising flash counter και το θαυμαστικό, τώρα που έχει custom ROM έχει πειραχτεί;

Αν περάσω την stock ROM και μετά βγει με το καλό κάποια official ROM από την SAMSUNG θα μπορώ να το κάνω με το kies ή θα πρέπει να το κάνω πάλι με το odin?

 

Γενικά με την εγγύησή του έχω κάποιο θέμα ή επιστρέφοντας πίσω στην stock ROM είναι όλα ΟΚ;

 

Ευχαριστω.

 

κάνει αυτή που κατέβασες απλά είναι ελληνική η άλλη είναι γερμανική...

προσοχή δεν έχει σχέση αυτό με την υποστήριξη ελληνικών.. όλες έχουν..

ψάξε και σε αυτό το λινκ καθώς ο τρόπος που έβαλα αναφέρεται σε συγκεκριμένη ρομ..αν και δεν βλέπω διαφορά..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

για το wipe σωστά τα λες (οδηγός για safe kernels http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997 )

αν περάσεις τη στοκ και μείνεις σε στοκ κανονικά θα μπορούσες να κάνεις αναβάθμιση αν έβαζες αυτή που είχε το κινητό απο το εργοστάσιο.. και εξηγώ.. μπορεί να βάλεις οφίσιαλ αλλά μπορεί να είναι άλλης χώρας αν το κινητό σου είναι εισαγωγή απο γερμανία και βάλεις ελληνική οφίσιαλ δεν θα σε αφήσει το κιες να κάνεις απ.. αλλά αφού θα βγεί σε tar περνας την καινούρια τζέλι μέσω odin..

τώρα για την εγγύηση.. εφόσον έχεις αλλάξει την εργοστασιακή ρομ γενικά έχεις επέμβει στη συσκευή την χάνεις.. εκτός αν μπορείς να βρείς ποιά φορούσε οταν αγοράστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Thanks θα την δώ.

Άν και είχα την εντύπωση ότι έπαιρνε μέχρι 32GB, αλλά αφού λες ότι δουλεύει έτσι θα 'ναι.

 

Ναι, επισήμως μέχρι 32 παίρνει, αλλά ψάχνοντας για την συγκεκριμένη κάρτα είδα (στο amazon.co.uk νομίζω) ότι ανέφεραν ότι δούλευε σε Note κανονικά και είπα να δοκιμάσω αφού το είχε προσφορά από εκεί που σου έστειλα 53,90 € (τώρα φαίνεται εξαντλημένο αλλά υπάρχει αλλού λογικά). Ενημερωτικά, στο σύστημα μου βγάζει 59,46 GB συνολικό χώρο κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

εννοεί οτι κάνεις wipe data/factory reset ,wipe cache

 

 

κάνει αυτή που κατέβασες απλά είναι ελληνική η άλλη είναι γερμανική...

προσοχή δεν έχει σχέση αυτό με την υποστήριξη ελληνικών.. όλες έχουν..

ψάξε και σε αυτό το λινκ καθώς ο τρόπος που έβαλα αναφέρεται σε συγκεκριμένη ρομ..αν και δεν βλέπω διαφορά..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

για το wipe σωστά τα λες (οδηγός για safe kernels http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997 )

αν περάσεις τη στοκ και μείνεις σε στοκ κανονικά θα μπορούσες να κάνεις αναβάθμιση αν έβαζες αυτή που είχε το κινητό απο το εργοστάσιο.. και εξηγώ.. μπορεί να βάλεις οφίσιαλ αλλά μπορεί να είναι άλλης χώρας αν το κινητό σου είναι εισαγωγή απο γερμανία και βάλεις ελληνική οφίσιαλ δεν θα σε αφήσει το κιες να κάνεις απ.. αλλά αφού θα βγεί σε tar περνας την καινούρια τζέλι μέσω odin..

τώρα για την εγγύηση.. εφόσον έχεις αλλάξει την εργοστασιακή ρομ γενικά έχεις επέμβει στη συσκευή την χάνεις.. εκτός αν μπορείς να βρείς ποιά φορούσε οταν αγοράστηκε...

 

Είναι αγορασμένο από την Vodafone εδώ Ελλάδα οπότε μπορεί να βάλω αυτή που γράφει Vodafone διπλα. Αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε κάτι.

 

Μια τελευταία ερώτηση. Το full wipe το κάνω από το μενού που το χειρίζεσαι απο τα volume up/down και το κουμπί της κάμερας σωστά;

 

Για να μπώ στο menu αυτό από τα settings δεν γίνεται κάπως;

PANOS
Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/Pages/ViewItem.aspx?aid=330744078626&emvAD=768x956&sv=samsung%20galaxy%20note%20battery&emvcc=0&nbcol=0%7Cnull

Μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος αν θα βγουν καλες 3μπαταριες σε αυτην την τιμη μαζι με το φορτιστη;η αν καποιος ξερει να μου πει ποια εχει δοκιμαστει και μπορω να ην παρω χωρις να εχω προβληματα;

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/Pages/ViewItem.aspx?aid=330744078626&emvAD=768x956&sv=samsung%20galaxy%20note%20battery&emvcc=0&nbcol=0%7Cnull

Μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος αν θα βγουν καλες 3μπαταριες σε αυτην την τιμη μαζι με το φορτιστη;η αν καποιος ξερει να μου πει ποια εχει δοκιμαστει και μπορω να ην παρω χωρις να εχω προβληματα;

 

ειχα πάρει μια τέτοια.. οχι ιδια ακριβώς αλλα μετά απο 3 μήνες χρήση μου εκανε νερα στη οθόνη και έχανε γρήγορα το φορτίο της.. τώρα έχω samsung μπαταρία και όλα καλά προς το παρών..http://www.skroutz.gr/c/582/mpataries-kinhtwn-tilefwnwn.html?from=catspan&keyphrase=galaxy+note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν εχω καταλάβει σωστά για να περάσουμε την στοκ ics κατεβούμε τη ρομ κάνουμε full wipe and data κατεβούμε tous drivers odin k flasaroume. . με τον kernel που έχει πειραχθεί χρειάζεται νακάνουμε κάτι η προχωράμε κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει,θέλει προσοχη όταν κάνεις full wipe. Πρέπει πρώτα να έχεις ένα safe kernel.Αν κάνεις full wipe με τον stock ics kernel, θα μείνεις με ένα τούβλο 5,3". Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι ότι αν κάποιος ειναι τελείως stock ics και θέλει κάποια στιγμή να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,πρέπει οπωσδήποτε να βάλει κάποιο safe kernel? Αυτό όμως δε θα ανεβάσει το μετρητή και έτσι θα χάσει την εγγύηση?

Και επίσης υπάρχει κάποιο site της samsung που βάζεις το imei ή τον σειριακό αριθμό της συσκευής και σου λέει για ποια χώρα προορίζεται?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: πως βλεπω ποιον κερνελ φοραω και αν ειναι safe ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1857556

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει,θέλει προσοχη όταν κάνεις full wipe. Πρέπει πρώτα να έχεις ένα safe kernel.Αν κάνεις full wipe με τον stock ics kernel, θα μείνεις με ένα τούβλο 5,3". Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι ότι αν κάποιος ειναι τελείως stock ics και θέλει κάποια στιγμή να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,πρέπει οπωσδήποτε να βάλει κάποιο safe kernel? Αυτό όμως δε θα ανεβάσει το μετρητή και έτσι θα χάσει την εγγύηση?

Και επίσης υπάρχει κάποιο site της samsung που βάζεις το imei ή τον σειριακό αριθμό της συσκευής και σου λέει για ποια χώρα προορίζεται?

οχι στην πρώτη ερώτηση γιατί επαναφορά δεν κάνεις απο το recovery menu.. ούτε μετρητη ανεβάζεις ούτε εγγύηση χάνεις..

για το 2 κάποια σειρά αριθμών του imei δηλώνει τη χώρα προέλευσης.. το ποια σειρά μένει να μάθεις..

 

edit. τελευταία φορά που κάνω double post ..sorry..

Link to comment
Share on other sites

Αρα άμα κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις σε stock ics rom από ρυθμίσεις---> δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά--->επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,ειναι 100% ασφαλές;
Link to comment
Share on other sites

ποιον θεωρείτε τον καλύτερο κερνελ για τη στοκ ics, και θα δω καποια διαφορά ή βελτίωση στη λειτουργία του κινητού, και αν ναι σε ποιούς τομείς;
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση Android 4.0.4 έκδοση βασικού φάσματος N7000XXLRK ΕΚΔΟΣΗ ΚΕΡΝΕΛ 3.0.15 hardcore@speedmod - N700 0ics#k3-15 Smp PREEMPT FRI OCT 26 20:22:16 SGT2012 ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ IMM76D. XXLRT ΕΧΩ ΣΤΟΚ ICS κ απλά έχει βάλει άλλο κερνελ;μπορεί κάποιος να μού π3ι γιατί εχω χαθεί!
Link to comment
Share on other sites

ποιον θεωρείτε τον καλύτερο κερνελ για τη στοκ ics, και θα δω καποια διαφορά ή βελτίωση στη λειτουργία του κινητού, και αν ναι σε ποιούς τομείς;

 

Θα ελεγα ότι ο καλήτερος είναι ο σπειντμοντ και ταχύτητα αλλά και μπαταρία. Μετά για ακόμα γρηγορότερα αλλά με την ανάλογη καταβάλουν είναι ο χυντρακορ. Στάνταρ στα 1400 η oc στα 1600δεν το ππροτηνω...

Link to comment
Share on other sites

ποιον θεωρείτε τον καλύτερο κερνελ για τη στοκ ics, και θα δω καποια διαφορά ή βελτίωση στη λειτουργία του κινητού, και αν ναι σε ποιούς τομείς;

hydracore v7 std.

 

Έκδοση Android 4.0.4 έκδοση βασικού φάσματος N7000XXLRK ΕΚΔΟΣΗ ΚΕΡΝΕΛ 3.0.15 hardcore@speedmod - N700 0ics#k3-15 Smp PREEMPT FRI OCT 26 20:22:16 SGT2012 ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ IMM76D. XXLRT ΕΧΩ ΣΤΟΚ ICS κ απλά έχει βάλει άλλο κερνελ;μπορεί κάποιος να μού π3ι γιατί εχω χαθεί!

αν δεν υπάρχει cm ή aokp καπου στο build date έχεις στοκ ics και custom kernel..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειπα να περασω σε άλλο κερνελ και συγκεκριμένα αυτον http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2053084 στην πιο πρόσφατη έκδοση n4.jbt. Κατέβασα το tar της κανονικής έκδοσης μπηκα σε download mode, μπηκα odin τον φλασαρα μου εβγαλε success και τωρα οταν παω να αναψω το κινητο μου βγάζει ενα κιτρινο τριγωνακι κατω απο το galaxy note και μετα το κινητο σβηνει. Τι πηγε στραβα και τι πρεπει να κανω απο εδω;
Link to comment
Share on other sites

Build date εννοείς τον αριθμό ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ; γενικά που κοίταξα δεν υπάρχει cm η aokp οπότε μάλλον εχω στοκ με άλλο κερνελ. τώρα για να γυρίσω σε τελείως αρχική κατάσταση θα πρέπει απλά να γυρίσω τον κερνελ σε στοκ η θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία με το odin ;επίσης έτσι περνω το official update αύριο μεθαύριο η από τη στιγμή που πειραχθεί ο κερνελ η μπει custom Rom περνάς οποιαδήποτε ενημερωση μόνο με odin κ πως μπορώ να δω τελικά αν όντος έχει μπει κάποτε custom Rom πολλές ερωτήσεις αλλά πρέπει να καταλάβουμε κ εμείς οι αρχαίοι περίπου τι γίνετε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παιδιά!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...