Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc S


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Arc S unboxing -->

 

Arc S review -->

 

Arc S camera review -->

 

Έπονται και άλλα πολλά βέβαια

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, πρόσφατα μου χάρισαν ένα Sony Xperia Arc S (LT18i).

 

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να εγκαταστήσω μία έκδοση του Αndroid η οποία να μην είναι ιδιαίτερα απαιτητική και χωρίς προεγκατεστημένες εφαρμογές. Ίσως είναι καλή ιδέα να του εγκαταστήσω μία καθαρή, επίσημη έκδοση. Πως μπορεί να γίνει αυτό βήμα προς βήμα;

 

Διάβασα τα προηγούμενα posts αλλά δεν ήταν πολύ σαφή, διότι ο καθένας (και καλά κάνει) εκφράζει προσωπικές θέσεις και σχολιάζει, υπερκαλύπτοντας όμως την ουσία.

 

Σημειώνω συν τοις άλλοις ότι εγκατέστησα το επίσημο πρόγραμμα Xperia Companion στον υπολογιστή το οποίο όμως δεν κατάφερε να επικοινωνήσει με το κινητό.

 

Ευχαριστώ,

Χ21

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα βρεις ελάχιστους εδώ που να χρησιμοποιούν ακόμα την εν λόγω συσκευή. Ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις και πες μας τι έκανες...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα μου χάρισαν ένα Sony Xperia Arc S (LT18i).

 

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να εγκαταστήσω μία έκδοση του Αndroid η οποία να μην είναι ιδιαίτερα απαιτητική και χωρίς προεγκατεστημένες εφαρμογές. Ίσως είναι καλή ιδέα να του εγκαταστήσω μία καθαρή, επίσημη έκδοση. Πως μπορεί να γίνει αυτό βήμα προς βήμα;

 

Διάβασα τα προηγούμενα posts αλλά δεν ήταν πολύ σαφή, διότι ο καθένας (και καλά κάνει) εκφράζει προσωπικές θέσεις και σχολιάζει, υπερκαλύπτοντας όμως την ουσία.

 

Σημειώνω συν τοις άλλοις ότι εγκατέστησα το επίσημο πρόγραμμα Xperia Companion στον υπολογιστή το οποίο όμως δεν κατάφερε να επικοινωνήσει με το κινητό.

 

Ευχαριστώ,

Χ21

Για μενα οτι καλύτερο θα ήταν να του περάσεις custom rom. Όντως το κομπάνιον δεν λειτουργεί!

Για να περάσεις καστομ ρομ πρεπει να ξεκλειδώσεις bootloader , να φλασαρεις τα κερνελ και μετά το λειτουργικό..! Για όλα αυτά θα χρειαστείς το flashtool!

Από εδώ θα βρεις τις ρομ --> kitkat για το Arc S --> https://s.basketbuild.com/devs/LegacyXperia/anzu/cm-11.0/nightlies

Από εδώ τον οδηγό εγκατάστασης, από δικό μας παιδί γιαννιώτη παρακαλώ!! https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2545354

 

Εδώ ενα βιντεάκι πως παιρνάω την κιτκατ -->

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω νεο συνεχομενο ποστ για να μπορεσει να ενημερωθεί η θεματική ενότητα

 

Λοιπόν έχω προσπαθησει να περάσω την τελευταια στοκ ρομ στο κινητο μεσω φλαστουλ αλλά πρωτη φορα συναντω αυτο το μήνυμα και δεν μπορω να κανω κατι για να διορθωθει (δοκιμασα επιδιορθωση λογισμικου απο πισι κομπανιον κτλπ κτλπ αλλα τιποτα) , επίσης έχω δοκιμάσει πολλες στοκ ρομ , εχει καποιος υποψια που σκαλωνει το ερμο;

 

http://i65.tinypic.com/nl4xt4.png

 

 

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ

Κατέβασα το emma από εδώ και μου το επιδιόρθωσε κανονικότατα! http://developer.sonymobile.com/downloads/tool/flash-tool-for-xperia-devices/

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σαν τον παλιό δεν έχει!! Για αυτό και γω την ψιλιάστηκα και κατέβασα την παλιά έκδοση (από αυτές που φορούσα παλιότερα στο πισι μου) του flashtool και συγκεκριμένα την 0.9.18.1 από εδώ --->http://www.mediafire.com/file/2ut97v5aszylr4w/flashtool-0.9.18.1-windows.exe

 

και έτσι ούτε προβλήματα με το system.sin ούτε τίποτα , σε αντιθεση με κάτι εκδόσεις του flashtool , κατι 20-->23.0 που είναι προβληματικές όσον αφορά το φλασάρισμα στοκ ρομ. Οπότε δεν τις συστηνω τις τελευταίες εκδόσεις.

Οπότε φλάσαρα την στοκ ρομ και όλα μέλι γάλα. Αργότερα προχωράμε για τις καστομιες.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα. Μετά απο κάμποσο καιρό με costum rom ( https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2545354 ) αποφάσισα να το γυρίσω στην official rom. όλα καλα στην εγκατάσταση δεν έβγαλε καποιο error στο flashtool. Το πρόβλημα που έχω τώρα ειναι οτι με πλήρη φόρτιση μετα απο 1-2 ώρες τι χρήση του ραδιοφώνου χώρις sim, χωρίς wifi απλα να λειτουργει σαν ραδιόφωνο το κινητό κλείνει απο μπαταρία. Με την costum rom κρατούσε 3-4 μέρες με κανονική χρήση (wifi παντα On, twitter). Είναι πρόβλημα κατα την εγκατάσταση τις Rom ή απλα παρέδωσε πνεύμα η μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά απο κάμποσο καιρό με costum rom ( https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2545354 ) αποφάσισα να το γυρίσω στην official rom. όλα καλα στην εγκατάσταση δεν έβγαλε καποιο error στο flashtool. Το πρόβλημα που έχω τώρα ειναι οτι με πλήρη φόρτιση μετα απο 1-2 ώρες τι χρήση του ραδιοφώνου χώρις sim, χωρίς wifi απλα να λειτουργει σαν ραδιόφωνο το κινητό κλείνει απο μπαταρία. Με την costum rom κρατούσε 3-4 μέρες με κανονική χρήση (wifi παντα On, twitter). Είναι πρόβλημα κατα την εγκατάσταση τις Rom ή απλα παρέδωσε πνεύμα η μπαταρία?

Τσέκαρε αν άρχισε να φουσκωνει η μπαταρία, λογικά μετά από πέντε χρόνια τα παίζουν και πολύ σου κράτησε μη σου πω..

Αν δεν φταίει κάτι τέτοιο ξαναπερασε την στοκ ρομ.

Τσέκαρε μήπως εγκατεστησες και κάποια ενεργοβορα εφαρμογή που τρέχει στο παρασκήνιο.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι η μπαταρία εξωτερικά, δεν έχω περάσει τίποτα με το που γυρισα στην στοκ ρομ το αφησα οπως ηταν. Επίσης το εικονίδιο της μπαταρίας ειναι μονίμος στο 100%. Edited by Alexis79
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι η μπαταρία εξωτερικά, δεν έχω περάσει τίποτα με το που γυρισα στην στοκ ρομ το αφησα οπως ηταν. Επίσης το εικονίδιο της μπαταρίας ειναι μονίμος στο 100%.

Κάνε ένα factory reset και αν δεν δουλεύει πέρασε ξανά την στοκ ρομ

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα factory reset και αν δεν δουλεύει πέρασε ξανά την στοκ ρομ

 

Και Factory reset έκανα και Rom άλλαξα, εγκατέστησα την LT18i_4.1.B.0.431 το ίδιο πρόβλημα, πέρασα την LT18i_4.1.B.0.587 το ιδιο, ξανα γύρισα στην LT18i_4.1.B.0.431 το ιδιο. Το θέμα είναι οτι πριν δύο μερες με την CM11 η μπαταρία ηταν μια χαρα. Εχθες το βραδυ που του εβαλα την στοκ για να το δώσω στον αδερφο μου επειδη χαλασε το κινητο του αρχησε τα προβλήματα με την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Και Factory reset έκανα και Rom άλλαξα, εγκατέστησα την LT18i_4.1.B.0.431 το ίδιο πρόβλημα, πέρασα την LT18i_4.1.B.0.587 το ιδιο, ξανα γύρισα στην LT18i_4.1.B.0.431 το ιδιο. Το θέμα είναι οτι πριν δύο μερες με την CM11 η μπαταρία ηταν μια χαρα. Εχθες το βραδυ που του εβαλα την στοκ για να το δώσω στον αδερφο μου επειδη χαλασε το κινητο του αρχησε τα προβλήματα με την μπαταρια.

Κάνε κάτι τελευταίο, βάλε την cm11 πάλι πάνω και για ραδιόφωνο βάζεις tune in radio, αν έχεις περιορισμό ίντερνετ υπάρχουν σε διάφορα σαητ και το spirit fm που λειτουργεί χωρίς ογκοχρεωση. Καστομια και πάλι Καστομια. Αν ενώ το γυρίσεις ξανά, σου παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα ε λογικά θα τα εφτυσε η μπαταρία, δεν είναι και νέα εξάλλου, τότε θα μπορέσεις άνετα να βρεις καλές ακόμα και από αλιεξπρεςς, έχω πάρει τρεις από εκεί.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι τελευταίο, βάλε την cm11 πάλι πάνω και για ραδιόφωνο βάζεις tune in radio, αν έχεις περιορισμό ίντερνετ υπάρχουν σε διάφορα σαητ και το spirit fm που λειτουργεί χωρίς ογκοχρεωση. Καστομια και πάλι Καστομια. Αν ενώ το γυρίσεις ξανά, σου παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα ε λογικά θα τα εφτυσε η μπαταρία, δεν είναι και νέα εξάλλου, τότε θα μπορέσεις άνετα να βρεις καλές ακόμα και από αλιεξπρεςς, έχω πάρει τρεις από εκεί.

 

Η μπαταρία ειναι μια χαρά την τεσταρα σε ενα Arc S ενος φίλου. το εικονίδιο της μπαταρίας ειναι κολλημένο στο 100% και ας είναι η μπαταρία στη μεση. Θα δοκιμάσω να περάσω παλιότερο στοκ ρομ απο το LT18i_4.1.B.0.431 κ LT18i_4.1.B.0.587 να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ειναι μια χαρά την τεσταρα σε ενα Arc S ενος φίλου. το εικονίδιο της μπαταρίας ειναι κολλημένο στο 100% και ας είναι η μπαταρία στη μεση. Θα δοκιμάσω να περάσω παλιότερο στοκ ρομ απο το LT18i_4.1.B.0.431 κ LT18i_4.1.B.0.587 να δούμε.

 

προβλημα κερνελ ειναι με στοκ ειχα παντα προβλημα με lupus kernel ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

προβλημα κερνελ ειναι με στοκ ειχα παντα προβλημα με lupus kernel ολα μια χαρα

 

αν περάσω lupus και μετα ξαναγυρισω στο στοκ θα εχω παλι προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

αν περάσω lupus και μετα ξαναγυρισω στο στοκ θα εχω παλι προβλημα?

 

Εγψ ειχα και αναγκαστηκα περασα παλι lupus δοκιμασε το να δεις :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Ενα custom rom review απο το καναλι

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ένδοξη xperia 2011 line!! Κινηταρες που ακόμα μνημονεύονται και χρησιμοποιούνται.

 

Έχω ακόμα το Xperia live with Walkman από το 2011 , αλλά πήρα και το Arc S ως μεταχειρισμένο, με ρουτ και καστομ ρομς κρατάνε ακόμα και τώρα γερά και αξιοποιούνται στο έπακρο χάριν Legacy Xperia project όπου ένας developer είναι πατριωτακι μας , δηλαδή Γιαννιώτης.

 

Πρέπει να ανέβει ως είδηση στο φόρουμ!!

 

Αναβίωση του κινητού από διάσημο κανάλι στο γιουτουμπ:

 

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...