Jump to content

[Eπίσημο] Samsung Wave 3 (S8600)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο παραλήπτης ένα ενιαίο sms λαμβάνει αλλά σημασία έχει όταν γράφεις πόσα μηνύματα λέει κάτω από τον μετρητή χαρακτήρων ( εκεί που λέει ότι μπήκες στο 2ο sms,στο 3ο sms κτλ).Το έλεγξα και με το υπόλοιπο μηνυμάτων μου στην εταιρία κινητής.:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 758
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο παραλήπτης ένα ενιαίο sms λαμβάνει αλλά σημασία έχει όταν γράφεις πόσα μηνύματα λέει κάτω από τον μετρητή χαρακτήρων ( εκεί που λέει ότι μπήκες στο 2ο sms,στο 3ο sms κτλ).Το έλεγξα και με το υπόλοιπο μηνυμάτων μου στην εταιρία κινητής.:)

 

Ναι αλλαααα και το κινητο σαν ενα εξερχομενο το μετραει γιαυτο απορω,δεν επρεπε να τα μετραει 3?

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που γράφω σε αυτό το κεφάλαιο (wave 3) αλλά ήθελα να ρωτήσω για το wave Y ή Μ επειδή έχω μια σκέψη μήπως και το αγοράσω.

Θέλω να ρωτήσω αν το Y κάνει τα ίδια πράγματα που έχω δει σε κάτι video με το wave 3, δηλαδή multitasking, αν μπορείς να κάνεις φακέλους.

Και αν υπάρχου γι’αυτό skype έστω για ομιλία, αν υπάρχουν χάρτες φτηνοί (ή σπασμένοι), αν έχει κάποια ατζέντα της προκοπής, και αν θα έχω θέμα με την μικρή μνήμη που έχει (έχει ένας φίλος το x10mini και με λίγες εφαρμογές αρχίζει γεμίζει)

Και κάτι τελευταίο επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω και δεν καταλαβαίνω πολλά από αυτά που έχετε γράψει για το μενού και πληκτρολόγιο στα ελληνικά, Τελικά έχει ή μπορείς να του βάλεις μενού ελληνικών, ή πληκτρολόγιο και διαβάζει τις επαφές που θα του περάσεις σε ελληνικά ? Και αν ναι μήπως θα γεμίσει η μνήμη του μικρού wave Y με την ‘’αναβάθμιση σε ελληνικά’’ που θα του κάνεις και πόσο εύκολο είναι αυτό.

Πάντως σε ένα μαγαζί που ρώτησα γι’αυτο μου απάντησαν ότι έχει ελληνικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που γράφω σε αυτό το κεφάλαιο (wave 3) αλλά ήθελα να ρωτήσω για το wave Y ή Μ επειδή έχω μια σκέψη μήπως και το αγοράσω.

Θέλω να ρωτήσω αν το Y κάνει τα ίδια πράγματα που έχω δει σε κάτι video με το wave 3, δηλαδή multitasking, αν μπορείς να κάνεις φακέλους.

Και αν υπάρχου γι’αυτό skype έστω για ομιλία, αν υπάρχουν χάρτες φτηνοί (ή σπασμένοι), αν έχει κάποια ατζέντα της προκοπής, και αν θα έχω θέμα με την μικρή μνήμη που έχει (έχει ένας φίλος το x10mini και με λίγες εφαρμογές αρχίζει γεμίζει)

Και κάτι τελευταίο επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω και δεν καταλαβαίνω πολλά από αυτά που έχετε γράψει για το μενού και πληκτρολόγιο στα ελληνικά, Τελικά έχει ή μπορείς να του βάλεις μενού ελληνικών, ή πληκτρολόγιο και διαβάζει τις επαφές που θα του περάσεις σε ελληνικά ? Και αν ναι μήπως θα γεμίσει η μνήμη του μικρού wave Y με την ‘’αναβάθμιση σε ελληνικά’’ που θα του κάνεις και πόσο εύκολο είναι αυτό.

Πάντως σε ένα μαγαζί που ρώτησα γι’αυτο μου απάντησαν ότι έχει ελληνικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το Bada 2.0 έχει σχεδιαστεί να τρέχει απροβλημάτιστα κυρίως στο Wave 3. Ακόμα και τα Wave I + ΙΙ, που έχουν πολύ καλύτερα specs από το Wave Y, αντιμετωπίζουν προβλήματα μνήμης με το Bada 2.0. Η δημιουργία φακελών προφανώς δεν ήταν ποτέ πρόβλημα και θα έχεις θέμα σε αυτό τον τομέα με το Wave Y.

 

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου, λοιπόν, θεωρητικά το Wave Y υποστηρίζει multitasking (μιλάμε πάντα για τις native εφαρμογές) αλλά το πιθανότερο είναι να μην σου επιτρέπει να ανοίξεις παραπάνω από μία βαριά εφαρμογή (προφανώς αν ανοίξεις Messages, Calculator, Calls, Contacts κτλ που είναι πανάλαφρες δε θα κολλήσει ποτέ).

 

Για παράδειγμα εάν ανοίξεις τον Browser με δύο-τρεις σελίδες και τα Messages, θα μπλοκάρει το σύστημα και θα σε πετάξει στο κεντρικό μενού, έχοντας σβήσει και τα Widgets σου χωρίς να σε ρωτήσει. :)

 

Προτείνω να μην κατευθυνθείς προς την Bada πλευρά από την στιγμή που θα δώσεις 99€ για το Wave Y. Πάρε το ίδιας αξίας Motorola Fire XT από την γνωστή μπλε εταιρεία τηλεπικοινωνιών.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον djpace:) Τo bada 2.0 τρέχει άψογα μόνο στο Wave III οπότε μη ρισκάρεις να πάρεις κατώτερη Wave συσκευή που να φοράει bada 2.0.

 

Αν από την άλλη πάρεις κατώτερη συσκευή τότε καλύτερα να φοράει το bada 1.2 ώστε να μην έχεις προβλήματα.( θα στερηθείς βέβαια κάποια πολύ ωραία πράγματα της έκδοσης 2.0)

 

Skype δεν υπάρχει προς το παρόν στο bada 2.0 αλλά υπάρχει msn , yahoo messenger, chat on κτλ.

 

Σύστημα πλοήγησης υπάρχει ενσωματωμένο αλλά πρέπει να πληρώσεις για να έχεις χάρτες.Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ με το gps δεν ξέρω αν υπάρχει σπάσιμο.

 

Το Wave III έχει ελληνικότατο menu και πληκτρολόγιο.Το μόνο κακό είναι ότι μέχρι στιγμής υποστηρίζει στο sms 60 ελληνικούς χαρακτήρες οπότε αν γράψεις sms των 120 χαρακτήρων τότε θα χρεωθεί ως διπλό sms.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας έβγαλε αναβάθμιση το SamsungApps? Εμένα έβγαλε και δεν το αναβαθμίζει και μένει έτσι και τώρα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
Link to comment
Share on other sites

και γενικοτερα wave I και ΙΙΙ ειναι οι συσκευες bada που ξεχωρισαν ..οι αλλες....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας έβγαλε αναβάθμιση το SamsungApps? Εμένα έβγαλε και δεν το αναβαθμίζει και μένει έτσι και τώρα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

ναι μου εβγαλε και το δικο μου.

ολα καλα...(αλλα μου τραβηξε επανεκινηση - δε ζητησε , εκανε)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καποιος πληρωσει για να κατεβασει το ρουτ 66 και αν ναι ειναι αψογο?

 

Υπαρχει αλλου ειδους πλοηγος που μπορω να βαλω και πως?:(

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καποιος πληρωσει για να κατεβασει το ρουτ 66 και αν ναι ειναι αψογο?

 

Υπαρχει αλλου ειδους πλοηγος που μπορω να βαλω και πως?:(

το route ειναι το μονο αυτη τη στιγμη και ειναι αρκετα αξιολογο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καποιος πληρωσει για να κατεβασει το ρουτ 66 και αν ναι ειναι αψογο?

 

Υπαρχει αλλου ειδους πλοηγος που μπορω να βαλω και πως?:(

 

Εχω αγοράσει την άδεια για όλη την Ευρώπη με χρεωστική κάρτα. Πήγα φέτος Κεφαλλονιά, Αθήνα και με πήγε μια χαρά. Άμα σε ενδιαφέρει αξίζει πάντως. Τη συναλλαγή την έκανα μέσα από την εφαρμογή. Δυστυχώς κάποια άλλη εφαρμογή στο SamsungApps δεν υπάρχει...

Κάτι άλλο έπαιξα το Earth and Legend και έχω να πω ότι είναι φοβερό παιχνίδι....

Link to comment
Share on other sites

katsiletra ευχαριστω αυτες τις ημερες θα κανω το ιδιο,μονο να ρωτησω το μενου και η γλωσσα καθοδηγησης ειναι ελληνικα φανταζομαι ετσι?οχι λατινικα...
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

katsiletra ευχαριστω αυτες τις ημερες θα κανω το ιδιο,μονο να ρωτησω το μενου και η γλωσσα καθοδηγησης ειναι ελληνικα φανταζομαι ετσι?οχι λατινικα...

 

Ελληνικότατα..... Κάπου έχι επιλογή για τους χάρτες να είναι στη μητρική γλώσσα ή με λατινικούς χαρακτήρες Φωνές έχει ελληνικές ανδρική ή γυναικεία κατά προτίμηση... Τους χάρτες μας τους παρέχει η Tom Tom.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικότατα..... Κάπου έχι επιλογή για τους χάρτες να είναι στη μητρική γλώσσα ή με λατινικούς χαρακτήρες Φωνές έχει ελληνικές ανδρική ή γυναικεία κατά προτίμηση... Τους χάρτες μας τους παρέχει η Tom Tom.

 

Η ΤΟΜ ΤΟΜ? πολυ καλοι χαρτες ειναι,ωραια θα παω να βγαλω μια καρτα γιατι δεν εχω και θα αγορασω και εγω μπορει και αυριο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα με το opera ? Προσπαθώ να μπώ στο internet με το opera και δεν μπαίνει , γράφει ΄ελέγξτε τις ρυθμίσεις δικτύου ΄.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπαινω ανετα και με οπερα και με το ντολφιν,προφανως κατι γινεται με το δυκτιο σου.

 

ΤΩΡΑ ας γραψω μερικες εντυπωσεις που το εχω κατι μηνες στην κατοχη μου.Εχω εντυπωσιαστει απο αυτο το κινητακι [υποψιν κατοχος και του siii] απο την απλοτητα στο μενου του,απο την αυτονομια του απο τις φωτο και βιντεο,απο την ποιοτητα ΥΠΕΡΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ,απο την οθονη του που μαλλον δεν εχω δει και καλυτερη ασε που στον ηλιο εχει παααρα πολυ αποκριση και το εχω στο αυτοματο,αργει λιγο στην φωτομετρηση αλλα λαμπει μετα κυριολεκτικα.Το wifi ειναι δυνατο,το gps κλειδωνει για πλακα ειδικα μετα την πρωτη φορα ειναι αλλου.Η πλοηγηση με το 66 εξαιρετικη πλην ελαχιστοτατων εξαιρεσεων.Τα μυνηματα δε, μεγαλωνεις τοσο πολυ το κειμενο που και στραβισμο να εχεις διαβαζεις και μαλιστα με τις λεξεις στοιχισμενες[το εχει αλλο κινητο αυτο?]

Εχω και ενα θεμα οριστε να πω και κανα κακο λογο.Οταν σερφαρω και κανω διπλο κλικ σε ολα τα κειμενα δεν μεγαλωνει πολυ η γραμματοσειρα και δεν διαβαζεται ευκολα.Και αν το μεγαλωσω με το διπλο αγγιγμα μεγαλωνει μεν αλλα χανονται λεξεις και σερνω δεξια αριστερα για να διαβαστει πληρως το κειμενο.

Εδω τα αντροιντ υπερεχουν[στο διπλο κλικ μονο]Παντως αυτο το κινητο δεν προκειται να το αλλαξω ευκολα εκτος αν βγει το κυμα 4.:):)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους , διάβασα τις περισσότερες σελίδες του θέματος αλλά δεν εντόπισα αυτό που αναζητώ, θέλω σε δύο πραγματάκια βοήθεια. Πρώτον πως κάνω delete όλων των δεδομένων (στο wave 1 πατούσες όλα τα πλήκτρα και ''καθάριζε'' ) και

δεύτερον έχει ασχοληθεί κανείς να φτιάξει έναν οδηγό για ρουτάρισμα και επιλογής rom ή εδώ ισχύουν τα ίδια όπως και στο wave 1;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπαινω ανετα και με οπερα και με το ντολφιν,προφανως κατι γινεται με το δυκτιο σου.

 

ΤΩΡΑ ας γραψω μερικες εντυπωσεις που το εχω κατι μηνες στην κατοχη μου.Εχω εντυπωσιαστει απο αυτο το κινητακι [υποψιν κατοχος και του siii] απο την απλοτητα στο μενου του,απο την αυτονομια του απο τις φωτο και βιντεο,απο την ποιοτητα ΥΠΕΡΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ,απο την οθονη του που μαλλον δεν εχω δει και καλυτερη ασε που στον ηλιο εχει παααρα πολυ αποκριση και το εχω στο αυτοματο,αργει λιγο στην φωτομετρηση αλλα λαμπει μετα κυριολεκτικα.Το wifi ειναι δυνατο,το gps κλειδωνει για πλακα ειδικα μετα την πρωτη φορα ειναι αλλου.Η πλοηγηση με το 66 εξαιρετικη πλην ελαχιστοτατων εξαιρεσεων.Τα μυνηματα δε, μεγαλωνεις τοσο πολυ το κειμενο που και στραβισμο να εχεις διαβαζεις και μαλιστα με τις λεξεις στοιχισμενες[το εχει αλλο κινητο αυτο?]

Εχω και ενα θεμα οριστε να πω και κανα κακο λογο.Οταν σερφαρω και κανω διπλο κλικ σε ολα τα κειμενα δεν μεγαλωνει πολυ η γραμματοσειρα και δεν διαβαζεται ευκολα.Και αν το μεγαλωσω με το διπλο αγγιγμα μεγαλωνει μεν αλλα χανονται λεξεις και σερνω δεξια αριστερα για να διαβαστει πληρως το κειμενο.

Εδω τα αντροιντ υπερεχουν[στο διπλο κλικ μονο]Παντως αυτο το κινητο δεν προκειται να το αλλαξω ευκολα εκτος αν βγει το κυμα 4.:):)

συμφωνω με το φιλο komias απιστευτο κινητακι με super επιδοσεις και τρομερη ποιοτητα κατασκευης...

αν ειχε βγει σε android θα ηταν best seller!

εχουμε καποιο οδηγο για sideloading εφαρμογων/games στο bada 2?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το θεμα που ειχα με τα κειμενα το ελυσα πολυ απλα.Δεν ειχα ανοιξει το μενου με τις ρυθμισεις,οποτε ειδα κατι περι αναδιπλωση λεξεων,το εβαλα και βουαλα τωρα δεν βγαζω τα ματια μου το κειμενο ειδικα στην πλαγια οθονη ειναι αψογο και ευκολοδιαβαστο.:)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω μη δοκιμάσεις ακόμα να το περάσεις γιατί από ότι διάβαζα στους xda-devellopers είναι δύσκολο να το κάνουν να δέσει καλά.

 

Ρε παιδιά έστειλα mail στη Samsung Hellas για το αν θα γίνει επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα το κινητό ώστε να αποκτήσουμε και ελληνικό firmware και η απάντηση ήταν η εξής :

 

Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το μοντέλο GT-S8600 (Samsung Wave III) εισάγεται επίσημα από τη Samsung Electronics Hellas και είναι συμβατό με την εφαρμογή Samsung Kies. Για οποιαδήποτε επίσημη ενημέρωση ή αναβάθμιση λογισμικού υπάρχει δυνατότητα μέσω του Samsung Kies όπου εμφανίζεται αντίστοιχή ειδοποίηση.

 

Πότε εισάχθηκε και αν έγινε επίσημη εισαγωγή δεν θα έπρεπε να έχουμε και ελληνικό firmware??? Τους πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν θα με καλέσουν για να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω μη δοκιμάσεις ακόμα να το περάσεις γιατί από ότι διάβαζα στους xda-devellopers είναι δύσκολο να το κάνουν να δέσει καλά.

 

Ρε παιδιά έστειλα mail στη Samsung Hellas για το αν θα γίνει επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα το κινητό ώστε να αποκτήσουμε και ελληνικό firmware και η απάντηση ήταν η εξής :

 

Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το μοντέλο GT-S8600 (Samsung Wave III) εισάγεται επίσημα από τη Samsung Electronics Hellas και είναι συμβατό με την εφαρμογή Samsung Kies. Για οποιαδήποτε επίσημη ενημέρωση ή αναβάθμιση λογισμικού υπάρχει δυνατότητα μέσω του Samsung Kies όπου εμφανίζεται αντίστοιχή ειδοποίηση.

 

Πότε εισάχθηκε και αν έγινε επίσημη εισαγωγή δεν θα έπρεπε να έχουμε και ελληνικό firmware??? Τους πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν θα με καλέσουν για να μου απαντήσουν.

 

Αν αληθευει αυτο ειναι καλο.Περιμενουμε νεα σου οποτε εχεις ενημερωση.:happy:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...