Jump to content

mplayer classic ανάποδο


papajo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από φορμάρισμα(λόγο αλλαγής σκληρού) σε ένα ibm laptop αρχαίο(12ετίας) επανεγκατέστησα τα windows. Ολα δουλεύουν καλά εκτός από τον mplayer. Oποια έκδοση και να βάλω είτε δεν παίζει, είτε παίζει αλλά δεν διαβάζει υπότιτλους, ακόμη και αν έχουν το ίδιο όνομα, είτε και το πιο κουφό: Παίζει αλλά η εικόνα είναο γυρισμένη από αριστερά προς τα δεξιά και από πάνω προς τα κάτω!!!!!!! Οπως αν κοιτάξουμε ένα διάφανο φιλμ και μετα το γυρίσουμε (απο αριστερά προς τα δεξιά) ανάποδα και ξανά ανάποδα από πάνω προς τα κάτω. Την ίδια στιγμή ο vlc player παίζει κανονικότατα την εικόνα και διαβάζει τους υπότιτλους με το ίδιο όνομα. Ομως ο mplayer μου δίνει την δυνατότητα να βλέπω πιο μεγάλη εικόνα. Ψαλιδίζει λίγο τις άκρες σε περίπτωση που είναο πολύ wide screen η εικόνα, όπως σε μερικά dvd. O vlc αντίθετα δείχνει μακρόστενη την εικόνα ακόμη και σε full screen. Αλλά μερικές φορές είναι τόσο "σιναμσκόπ" η εικόνα που δεν την φχαριστιέμαι, τουλάχιστον όχι όσο όσο με τον mplayer. Να τονίσω ότι πριν έπαιζε κανονικά. Εχω εγκαταστήσει το K-lite, γιατί χωρίς αυτό παίζει μόνο ήχο.

Ξέρει κανείς τι φταίει; Μπορώ να "περικόψω" την εικόνα και στο vlc;

Πάσα λύση δεκτή, εκτός από σύνδεση το laptop στο ίντερνετ γιατί δεν γίνεται. Απλά κατέβασμα ίσως κάποιου αρχείου με το laptop που σας γρά:!:φω και μεταφορά στο παλιό με στικάκι.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον vlc παίξε λίγο με τις ρυθμίσες που θα βρεις στο μενού Βίντεο-> Συντελεστής αναλογίας και Αποκοπή.

 

Για τον mplayer το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι κάποιος codec. ffdshow ίσως;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για το vlc, έχω αγγλική έκδοση και δεν βρίσκω τις ρυθμίσεις που γράφεις. Για τον mplayer, όταν το αρχείο βίντεο το αλλάζω όνομα, παίζει κανονικά, αλλά δεν διαβάζει υπότιτλους. Οταν προσπαθώ να σύρω επάνω του τους υπότιτλους, όπως κάνω σε αυτό το φορητό που γράφω, μου βγάζει μηνύματα σφάλματος, ότι λείπουν διάφορα. Οταν όμως βίντεο και υπότιτλοι έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα, αρχίζει να παίζαι ανάποδα την εικόνα και διαβάζει τους υπότιτλους!!!!! Μιλάμε έχω κουφαθεί. Το ίδιο αρχείο που λίγα δεύετρα πριν έπαιζε κανονικά, αλλά δεν διάβαζε υπότιλτους!

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Το mplayer classic δεν έχει δικό του σύστημα decoding και στηρίζεται στους DirectShow codec των Windows. Επομένως το πρόβλημα έγκειται σε αυτούς τους codecs. Εγκατέστησε το ffdshow και ρύθμισέ το σωστά.

 

Αν κι εγώ προτείνω καλύτερα το VLC, είναι πολύ πιο σύγχρονος player, δεν απαιτεί το ffdshow, είναι εντελώς stand-alone και αν ψάξεις λίγο τα keyboard shortcuts μπορείς να κάνεις ότι και με to mplayer classic. Τη γλώσσα (Ελληνικά ή Αγγλικά) την επιλέγεις από τις ρυθμίσεις του μενού.

Link to comment
Share on other sites

Video->Aspect ratio ή Crop

 

Εκει δοκίμασα όλες τις εκδοχές αλλά σε καμμία δεν "γεμίζει" όλη η οθόνη. Μεγαλώνει μεν αλλά αφήνει μαύρες λωρίδες πάνω και κάτω. Δεν "κόβει" δηλαδή τις άκρες αριστερά και δεξιά όπως το mplayer, προκειμένου να "γεμίσει" η οθόνη.

Σε ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα κάποια λύση. Κατέβασα και έβαλα τον KMPlayer. Εκεί υπάρχει η επιλογή full screen strech, που γεμίζει όλη την οθόνη έστω και κλέβοντας τις άκρες της εικόνα. Το ήθελα για τις περιπτώσεις που η ταινία είναι πολύ μακρόστενη και δεν βλέπεται εύκολα ή εμφανίζονται μικροί οi υπότιτλοι. Πρεβυωπεία γαρ υπάρχει.

Το laptop είνα ένα 12 ετίας της IBM. Μετά την αλλαγή του c, τα έχασε όλα. Η μόνη λύση που βρήκα να δουλέψει έστω και μόνο για να παίζει ταινίες συνδεδεμένο με την τηλεόραση, ήταν να του εγκαταστήσω τα vista μέσω του cd εγκατάστασης των window. Το δικό του δεν το είχα. Του έβαλα λοιπόν αυτό από ένα laptop Toshiba. Τα φόρεσε μια χαρά, μάλιστα εμφανίζει την εικόνα της Toshiba. Ισως όμως κάποιο drivers να μην " έκατσαν" καλά. Τώρα πάντως παίζει και τον VLC και τον ΚΜ player. Παραμένει μια μικρή ατέλεια: Η αναπαραγωγή έχει μια μικρή "σπασμωδικότητα¨στην κίνηση, πιο έντονη όταν η ταινία έχει σκηνές δράσεις. Στον VLC player πήγα στην επιλογή Video>Deinterlace>Blend(υπήρχε προεπιλογή το Disabled) Η εικόνα βελτειώθηκε αρκετά. Ισως χρειάζεται λίγο ακόμη για να γίνει τέλεια. Στον ΚΜ πήγα στην επιλογή Playback και το αύξησα έως και 130% αλλά χωρίς να δω σε κανένα βήμα κάποια βελτείωση στην αίσθηση της κίνησης. Αν κανείς ξέρει καλλίτερα τις ρυθμίσεις σε αυτά τα δύο, όσον αφορά την ταχύτητα αναπαραγωγής ας μου πει παρακαλώ. Η αν έχει κάποια άλλη πρόταση να βελτειωθεί η κίνηση. Αντε μπας και γλυτώσει τελικά το παλιό λάπτοπ την ανακύκλωση. Το θέλω μόνο για να παίζει ταινίες συνδεδεμένο στν TV. Για τα υπόλοιπα έχω άλλα δύο, μου κάνουν.

Edited by papajo

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...