Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απενεργοποιησε τη συσκευη και πατα volume up + home + power button. Αν μπει στο recovery κανε wipe data/factory reset. Μετα βγαλε την μπαταρια και μπες download mode φλασαρε μεσω odin και οταν τελειωσεις το φλασαρισμα και ανοιξει το κινητο, κανε το τελευταιο βημα του οδηγου για αλλαγη product code. Οταν γινει αυτο γινεται επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Αν θες ξανακανε και εσυ μετα μεσα απο τις ρυθμισεις επιλεγοντας να σβησει και την εσωτερικη sd της συσκευης. Απο μονο του δεν την σβηνει παντως.

 

Αν δε μπαινει σε recovery παρεληψε το πρωτο που σου ειπα. Μεσα στο recovery ανεβοκατεβαινεις με τα κουμπια της εντασης και επιλεγεις με το power.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλώς σας βρήκα, Mico :p

Για να είμαι ειλικρινής δεν έδωσα βάση σε αυτό που έλεγε περί language preferences, γιατί νόμιζα ότι θα ακολουθούσε αργότερα αφού έμπαινα στο νέο λογισμικό. Με το που είδα το 'inserto codico' και κάτι άλλα ισπανικά -χρειαζόμουν λεξικό για να πληκτρολογήσω ό,τι μου ζητούσε- πίστευα ότι εγώ κατέβασα λάθος αρχείο!

Το ζήτημα είναι το εξής: στον οδηγό σας εδώ λέτε για format της sd card που καλό είναι να προηγηθεί.

Το κινητό το παρέλαβα άδειο αλλά πιθανότατα δεν έχει κάνει τέτοιες διαδικασίες ο προηγούμενος κάτοχος. Φαντάζομαι τώρα δεν μπορώ να κάνω τέτοια πράγματα. Αν όμως πάνε όλα καλά και τρέξει το soft, θα πρέπει στη συνέχεια να κάνω format κλπ και να ξανακάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή;

Με το format/reset sdcard δε φεύγει η ΡΟΜ. Διάβασε κι'αυτό εδώ

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, άδειο το παρέλαβες σε θέμα εφαρμογών κλπ, αλλά μήπως είχε αρχεία που χρειάζεται μέσα στην εσωτερική sdcard του κινητού? Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις φορματ στην κάρτα ούτε πριν ούτε μετά το φλασαρισμα. Αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν σβήνεται μόνη της με το φλασάρισμα, ούτε με απλό factory reset. Πρέπει μέσα από τις ρυθμίσεις να επιλέξεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να επιλέξεις να σβηστεί και η μνήμη. Και φυσικά όπως λέει ο Μιχάλης δεν χάνεται η ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καινούργιο κινητό, αλλά μεταχειρισμένο. Και όχι, δε χρειάζομαι κανένα αρχείο ή application.

Απλώς καταλαβαίνω ότι είναι καλό όταν εγκαθιστάς ένα νέο λογισμικό να μην πατάει σε προηγούμενο ή σε υπολείμματα προηγούμενων για να είναι γρήγορο -sorry για την καθομιλουμένη, αλλά δεν κατέχω ορολογία-

 

Ερώτηση: από τα επίσημα firmwares, το Gingerbread 2.3.6 "ics value pack" που θα το βρω στην έκδοση I9000XWJW8 (EUR) -γιατί στον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 το link παραπέμπει σε διαγραμμένο αρχείο.

Εκτός αν είναι το ίδιο να κατεβάσω κάποια άλλη έκδοσή του...

 

Mico, thanx a lot για τον οδηγό, εξαιρετικά χρήσιμος!

Edited by Memory
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διεγραμενο. Μολις πατησα πανω του με πηγε σε σελιδα με πολλους διαφορετικους hosters και στο zippyshare που δοκιμασα υπαρχει το αρχειο.

 

Ναι καλα καταλαβες καλο ειναι να παταει σε καθαρο συστημα το λογισμικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διεγραμενο. Μολις πατησα πανω του με πηγε σε σελιδα με πολλους διαφορετικους hosters και στο zippyshare που δοκιμασα υπαρχει το αρχειο.

 

Ναι καλα καταλαβες καλο ειναι να παταει σε καθαρο συστημα το λογισμικο.

 

 

Νίκο, μόλις το είδα και το κατεβάζω... το νέο πείραμα ξεκινά σε λίγα λεπτά.. για να δούμε! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για την καθοδήγηση, μόλις μπούταρε!!! Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες.

Έκανα και wipe data μέσω recovery mode και η τελευταία μου απορία (για να μην το χαλάσω στο τέλος!):

για το I9000XWJW8 (EUR) που έβαλα, επιλέγω EUR για την αλλαγή του product code?

Μου φαίνεται αυτονόητο, αλλά καλού κακού το ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το είπες. Διαλέγεις το EUR, αφού εισάγεις τον κωδικό, και μόλις το κινητό σου κάνει factory reset θα είναι έτοιμο για χρήση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα! :) Υπάρχει τρόπος να αλλάξω την κλιμάκωση της έντασης;; Τι εννοώ: Η ένταση είναι από 1 μέχρι το 14 αλλά το 1 είναι ήδη αρκετά δυνατό και δεν έχει μεγάλη διαφορά μέχρι το 14. Δηλαδή θα ήθελα η ένταση από το 1 να αρχίζει από πιο σιγά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ενα samsung galaxy s gt-i9000 θέλω να το κάνω root αλλα δεν ξέρω πως . εχω firmware 2.3.6 έκδοση ι9000xwjw1 kernel 2.6.35.7-i9000xwjw6-cl1086604 dpi@dell133#2 . ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ενα samsung galaxy s gt-i9000 θέλω να το κάνω root αλλα δεν ξέρω πως . εχω firmware 2.3.6 έκδοση ι9000xwjw1 kernel 2.6.35.7-i9000xwjw6-cl1086604 dpi@dell133#2 . ευχαριστώ .

 

Βαζεις τον semaphore kernel 2.5.0 μεσω odin και εχεις root κι αλλα πολλα...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω !!! έχει ελληνικά στα μυνήματα?

 

Για πες αναλυτικα τι γραφει στην εκδοση βασικου φασματος και

στον αριθμο εκδοσης..;

Απο οτι καταλαβα ο αριθμος εκδοσης ειναι jw1 και εκδοση βασικου φασματος jw6, σωστα..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ποιο firmware θα βάλω γιατι στο odin δεν το έχει αυτο που μου είπες .

 

έκδοση βασικού φάσματος I9000XWJW1 και έκδοση kernel 2.6.35.7-I9000XWJW6

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ποιο firmware θα βάλω γιατι στο odin δεν το έχει αυτο που μου είπες .

Δεν σου ειπα να βαλεις firmware αλλα custom kernel για να αποκτησεις δικαιωματα root. Αυτος ο κερνελ φλασαρεται με odin, εσυ τι κανεις για να καταλαβω, ψαχνεις firmware στο odin..;:confused:

Πηγαινε λοιπον στις ρυθμισεις->ρυθμισεις τηλεφωνου->πληροφοριες λογισμικου-> και διευκρινησε τι γραφει στο "εκδοση βασικου φασματος" και στον "αριθμο εκδοσης"...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μια απορία: μπορώ να flashάρω άλλο modem από αυτό που έχει το τηλέφωνο (μόνο modem εννοώ, όχι ολόκληρη rom); Έχω την Rom XWJW8 με semaphore 2.7.4sc kernel και XWJW1 modem (και πάροχο cosmote). Αν γίνεται, ποια είναι η διαδικασία; Μέσω odin; Ποιο modem μου προτείνετε να βάλω; Υπάρχει θέμα συμβατότητας; Αν γίνεται τελικά, επηρεάζονται τα δεδομένα μου (δηλ. χρειάζεται backup); Συγγνώμη για τις συνεχόμενες ερωτήσεις, απλά τα ρωτάω όλα μαζί για να μη σας κουράζω με αλλεπάλληλα μηνύματα! :D
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

έκδοση φάσματος έχω I9000XWJW1 και έκδοση GINGERBREAD.XWJW6.

Τωρα συννενοηθηκαμε, δεν θα βαλεις λοιπον τον 2.5.0 semaphore αλλα τον 2.7.4 οκ; :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

OK αλλα μπορείσ να μου δώσεις λεπτομέριες για το πως ? ειμαι καινούριος καταλαβαίνεις . ευχαριστώ !!!!

 

Λοιπον, θα μπεις σε d.mode πατωντας τον συνδυασμο vol down+power button+home button, κατοπιν συνδεεις την συσκευη στο pc, ελεγχεις εαν την αναγνωριζει το odin και βαζεις MONO στο πεδιο pda το αρχειο του kernel που ειναι σε μορφη .tar. Δεν επιλεγεις τιποτε αλλο απο το odin!!Αυτο ηταν, σε 8" θα εισαι ετοιμος :)

Βεβαια, ολα αυτα υπαρχουν σε ξεχωριστη ενοτητα, εδω:

[Kernel] Εγκατάσταση Semaphore και συχνές ερωτήσεις

 

Καλημέρα. Έχω μια απορία: μπορώ να flashάρω άλλο modem από αυτό που έχει το τηλέφωνο (μόνο modem εννοώ, όχι ολόκληρη rom); Έχω την Rom XWJW8 με semaphore 2.7.4sc kernel και XWJW1 modem (και πάροχο cosmote). Αν γίνεται, ποια είναι η διαδικασία; Μέσω odin; Ποιο modem μου προτείνετε να βάλω; Υπάρχει θέμα συμβατότητας; Αν γίνεται τελικά, επηρεάζονται τα δεδομένα μου (δηλ. χρειάζεται backup); Συγγνώμη για τις συνεχόμενες ερωτήσεις, απλά τα ρωτάω όλα μαζί για να μη σας κουράζω με αλλεπάλληλα μηνύματα! :D

 

Ναι βεβαια, φλασαρεις απλα το αρχειο modem που θελεις ξεχωριστα μεσω odin.

Απο τα καλυτερα κατα τους περισσοτερους ειναι με την σειρα jvt, jvu και jw4.

Εσυ γιατι θελεις να το αλλαξεις ειπαμε..; ;)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

οκ το πέρασα τωρα πως θα του κάνω root?

 

Ωραια, κατεβαζεις τωρα απλα απο το playstore την εφαρμογη superuser και εισαι root :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια, φλασαρεις απλα το αρχειο modem που θελεις ξεχωριστα μεσω odin.

Απο τα καλυτερα κατα τους περισσοτερους ειναι με την σειρα jvt, jvu και jw4.

Εσυ γιατι θελεις να το αλλαξεις ειπαμε..; ;)

 

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ Ηρακλή για την άμεση απάντηση και τη βοήθεια. Θέλω να αλλάξω modem γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα με τον ήχο των εισερχόμενων κλήσεων στο ακουστικό. Κάπου διάβασα ότι η ποιότητα του ήχου και η ένταση καθορίζονται από το modem. Γι' αυτό λέω να το δοκιμάσω. Έχεις υπόψη σου αν ισχύει κάτι τέτοιο; Επίσης μήπως μπορείς να στείλεις κανένα link για να κατεβάσω τα modem που μου προτείνεις; Ευχαριστώ και πάλι!

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...