Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά! Καταρχήν σε ευχαριστώ δημόσια kill_noob, ακολούθησα τον οδηγό και πλέον είμαι root! Μια χαρά!!! Έβαλα το Root toolbox...Από εκεί διαλέγω ROM - kernel όπως της υπογραφής σου;; Κάθε φορά που περνάω ROM, χάνω τα δεδομένα;; Ευχαριστω!!!

 

Και κάτι ακόμα...αν εγκαταστήσω καινούρια ROM, πως επιστρέφω στην παλιά;; χρειάζεται backup;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά! Καταρχήν σε ευχαριστώ δημόσια kill_noob, ακολούθησα τον οδηγό και πλέον είμαι root! Μια χαρά!!! Έβαλα το Root toolbox...Από εκεί διαλέγω ROM - kernel όπως της υπογραφής σου;; Κάθε φορά που περνάω ROM, χάνω τα δεδομένα;; Ευχαριστω!!!

 

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα προγράμματα τύπου rom toolbox, προτιμώ να μπαίνω στο αντίστοιχο topic της κάθε rom στο xda για να είμαι και σίγουρος οτι βάζω την σωστή έκδοση για το κινητό.

 

Πριν προχωρήσεις στην εγκατάσταση της custom rom, βεβαιώσου οτι έχεις την τελευταία έκδοση του ClockworkMod Recovery (cwm για συντομία). Βάλε το ROM Manager, άνοιξε την εφαρμογή και πάτα στο Flash ClockworkMod Recovery διάλεξε Google Nexus S και πάτα στο Flash ClockworkMod Recovery. Αφού τελειώσει η διαδικασία θα σου προτείνει να βάλεις το CWM touch, πάτα cancel σε αυτό.

 

Για να μπεις στην cwm υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Ο στάνταρ είναι όταν το κινητό είναι κλειστό πάτα το vol up+power για να ξεκινήσει και από εκεί διαλέγεις το recovery (χρησιμοποιείς τα vol up και down για να διαλέξεις επιλογή και με το power επιβεβαιώνεις). Με πιο απλό τρόπο μπορείς μέσα από το ROM manager να πατήσεις Reboot into Recovery έτσι ώστε να κάνει reboot κατευθείαν στην cwm.

 

Καλό θα ήταν να κάνεις ένα wipe data/factory reset μέσα από το cwm όταν βάζεις διαφορετική rom από αυτήν που έχεις τώρα.

Θα σου σβήσει ότι έχεις εγκατεστημένο (όχι τα αρχεία στον εξωτερικό χώρο) αλλά μπορείς να κάνεις backup με το Titanium backup

 

Σαν πρώτη custom rom μπορείς να βάλεις την cm10.1 η οποία είναι αρκετά σταθερή και δεν της λείπει τίποτα.

Αρχικά κατέβασε από εδώ την rom και από εδώ τα gapps (είναι μερικά εξτρά προγράμματα της google που χρειάζονται).

 

Μετέφερε και τα 2 αρχεία στο κινητό σου εάν τα έχεις κατεβάσει στον υπολογιστή και μπες στην cwm.

Πρώτα επέλεξε wipe data/factory reset, επιβεβαίωσε την επιλογή σου και επέλεξε Yes -- delete all user data.

Στη συνέχεια επέλεξε install zip from sdcard και choose zip from sdcard. Εδώ θα επιλέξεις το zip cm-10.1-20121224-NIGHTLY-crespo.zip που έχεις μέσα στο κινητό σου και θα το κάνει εγκατάσταση, μετά πάλι την ίδια διαδικασία αλλά αυτή τη φορά θα διαλέξεις το gapps-jb-20121212-signed.zip. Το κάνει εγκατάσταση και αυτό και μπορείς να πατήσεις στο go back για να πατήσεις reboot system now έτσι ώστε να γίνει η επανεκκίνηση και να ξεκινήσει το κινητό με την custom rom που έχεις εγκαταστήσει. Το πρώτο boot θα διαρκέσει γύρω στα 5 λεπτά.

 

 

Και κάτι ακόμα...αν εγκαταστήσω καινούρια ROM, πως επιστρέφω στην παλιά;; χρειάζεται backup;

 

Μπορείς να κάνεις backup rom που έχεις πολύ εύκολα μέσα από το cwm. Διαλέγεις back up and restore και μετά backup.

Για να κάνεις επαναφορά του backup διαλέγεις απλά το restore.

 

 

Εν συντομία τα βήματα που πρέπει να κάνεις είναι:

  1. back up εφαρμογών με το titanium ή αλλό παρόμοιο πρόγραμμα (τα sms μην ξεχάσεις, οι επαφές συχρονίζονται με το google account σου απλά άσε για 2 λεπτά ανοιχτό τον συγχρονισμό)
  2. να φλασάρεις την τελευταία cwm μέσα από το rom manager
  3. να μπεις στην cwm για να κάνεις εγκατάσταση την custom rom με τα σειρά που ανέφερα παραπάνω

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός, έχεις κάποια άλλη απορία πες.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...αν εγκαταστήσω καινούρια ROM, πως επιστρέφω στην παλιά;; χρειάζεται backup;

Επιπλέον, μου εμφανίζει 13GB αντι για 16 στην SD... Την πάτησα;;;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...αν εγκαταστήσω καινούρια ROM, πως επιστρέφω στην παλιά;; χρειάζεται backup;

Επιπλέον, μου εμφανίζει 13GB αντι για 16 στην SD... Την πάτησα;;;

 

Με τον τρόπο που σου έγραψα από πάνω μπορείς να κάνεις backup την rom που έχεις τώρα.

Τα 13gb είναι normal, έτσι είναι σε όλους.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

εχθες το βραδυ εβαλα την hellybean με devil kernel. πολυ παραμετροποιηση και αρκετα πιο γρηγορη απο την jellyshot που ειχα πριν. μεχρι στιγμης δεν βρηκα κανενα προβλημα.θα δω και την μπαταρια και θα σας πω εντυπωσεις. την προτινω παντως
Link to comment
Share on other sites

Στην 4.2 JellyShot υπάρχει ένα θέμα με την αφή ή είναι ιδέα μου;

Διακρίνω μια μικρή καθυστέρηση...

Link to comment
Share on other sites

Στην 4.2 JellyShot υπάρχει ένα θέμα με την αφή ή είναι ιδέα μου;

Διακρίνω μια μικρή καθυστέρηση...

εμενα μου φαινεται το ιδιο... το μονο που παιζει ειναι μικρα ποσοστα στη ram. μηπως παιζει απο αυτο για το κινητο σου;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον χρησιμοποιεί bluetooth με την 4.2 θα έχει πρόβλημα μπαταρίας. Κάποιοι kernel έχουν διορθώσει το πρόβλημα πχ ο matrix. Για αυτό προσέξτε.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους. Έχω καταφέρει μετά από πολύ ιδρώτα να ρουτάρω το κινητό με την έκδοση

SuperAosp-ST@-Nexus-S-AW-8.6

Πώς μπορώ να κάνω τώρα αναβάθμιση; Κατέβασα την cm-10.1-20130102-NIGHTLY-crespo ακολούθησα τη διαδικασία:

0)κατεβαζεις απο xda καποια ρομ oπως αυτη η αυτη η αυτη η οποια εσυ θελεις!

1) με κλειστο κινητο πατας το κουμπι αυξησης εντασης ηχου και το κουμπι για να ανοιξει η συσκευη!

2) επιλεγεις recovery

3) πηγαινεις στο mounts and storage

4)πηγαινεις στην επιλογη mount usb storage

5)οταν σου εμφανισει ο υπολογιστης σου την συσκευη αντιγραφεις την ρομ την οποια εχεις ηδη κατεβασει

6)μετα επιλεγεις το go back και πηγαινεις στην επιλογη "install zip from sdcard"

7) βρισκεις το αρχειο με την ρομ που εχεις κατεβασει και την κανεις install

8) μετα επιλεγεις το reboot system now και εισαι ετοιμος!

 

 

αλλά όταν πάω στο βήμα 7 μου βγάζει failed. Help please!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους. Έχω καταφέρει μετά από πολύ ιδρώτα να ρουτάρω το κινητό με την έκδοση

SuperAosp-ST@-Nexus-S-AW-8.6

Πώς μπορώ να κάνω τώρα αναβάθμιση; Κατέβασα την cm-10.1-20130102-NIGHTLY-crespo ακολούθησα τη διαδικασία:

0)κατεβαζεις απο xda καποια ρομ oπως αυτη η αυτη η αυτη η οποια εσυ θελεις!

1) με κλειστο κινητο πατας το κουμπι αυξησης εντασης ηχου και το κουμπι για να ανοιξει η συσκευη!

2) επιλεγεις recovery

3) πηγαινεις στο mounts and storage

4)πηγαινεις στην επιλογη mount usb storage

5)οταν σου εμφανισει ο υπολογιστης σου την συσκευη αντιγραφεις την ρομ την οποια εχεις ηδη κατεβασει

6)μετα επιλεγεις το go back και πηγαινεις στην επιλογη "install zip from sdcard"

7) βρισκεις το αρχειο με την ρομ που εχεις κατεβασει και την κανεις install

8) μετα επιλεγεις το reboot system now και εισαι ετοιμος!

 

 

αλλά όταν πάω στο βήμα 7 μου βγάζει failed. Help please!!!

μπορει να χρειαζετε wipe data kai kalvin cache πριν κανεις install

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο φίλος καλό είναι να κάνει ένα wipe data.

Ίσως σου βγάζει failed επειδή δεν έχεις κάνει unmount usb; δοκίμασε να περάσεις την rom την ώρα που λειτουργεί το κινητό, και μην ξεχάσεις τα gapps.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση,, Σιγουρα εισαι ροοτ;;;; το εχεις τσεκαρει;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χαζή η ερώτηση αυτή. Είμαι root. Χαζή είναι η παρακάτω: Τι είναι gapps? Πέρασα τελικά την έκδοση αλλά δεν έχω google play ούτε μπορώ να κάνω σύνδεση στο google για συγχρονισμό. Πώς εγκαθιστώ το gapps? TY
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χαζή η ερώτηση αυτή. Είμαι root. Χαζή είναι η παρακάτω: Τι είναι gapps? Πέρασα τελικά την έκδοση αλλά δεν έχω google play ούτε μπορώ να κάνω σύνδεση στο google για συγχρονισμό. Πώς εγκαθιστώ το gapps? TY

 

Σου λείπουν όλα αυτά επειδή δεν πέρασες τα gapps (Google apps). Τα κατεβάζεις από εδώ και τα φλασαρεις μαζί με την rom. (τα συγκεκριμένα gapps είναι μόνο για 4.2 και 4.2.1 roms όπως η cm10.1)

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Σου λείπουν όλα αυτά επειδή δεν πέρασες τα gapps (Google apps). Τα κατεβάζεις από εδώ και τα φλασαρεις μαζί με την rom. (τα συγκεκριμένα gapps είναι μόνο για 4.2 και 4.2.1 roms όπως η cm10.1)

 

Να είσαι καλά φίλε μου. Νομίζω ότι τα κατάφερα. Αν χρειαστώ κάτι ξέρω που να σας βρω!!! :O

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε τον καλυτερο συνδιασμο απο roms, kernels και οτι αλλο υπαρχει ετσι ωστε να κανω το κινητο μου οσο πιο γρηγορο γινεται; εχω διαβασει διαφορα πράγματα όπως να διαγράψω καποια αρχεια του συστήματος και διαφορα τέτοια αλλα δεν καταλαβα διαφορα.

δεν με νοιάζει να εχει πολλα πραγματα η rom, θελω μονο να τρεχει γρήγορα. τιποτα αλλο δεν με νοιάζει.

βασικα θελω να παιζω βαριά παιχνιδια χωρις να λαγγαρει και να κρασαρει καθε τρεις και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Σου λείπουν όλα αυτά επειδή δεν πέρασες τα gapps (Google apps). Τα κατεβάζεις από εδώ και τα φλασαρεις μαζί με την rom. (τα συγκεκριμένα gapps είναι μόνο για 4.2 και 4.2.1 roms όπως η cm10.1)

Νέο πρόβλημα: συνδέω το κινητό στο PC και δε μου ανοίγει την κάρτα. Τι ρύθμιση κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόβλημα: συνδέω το κινητό στο PC και δε μου ανοίγει την κάρτα. Τι ρύθμιση κάνω;

 

Επιλέγεις mount sd από την επιλογή που είναι στη notification bar όταν συνδέεις το καλώδιο στο pc;

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις mount sd από την επιλογή που είναι στη notification bar όταν συνδέεις το καλώδιο στο pc;

Αν εννοείς "Ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου USB", ναι το κάνω! Μήπως χρειαζεται να εγκαταστήσω ξανά κάποιους drivers στο PC? Αν ναι, πού θα τους βρω;

Link to comment
Share on other sites

Παμε για ubuntu τωρα.

Αντε να δουμε αν θα μας θυμηθουν οι devs.

Σε 2-3 βδομάδες θα έρθει για Galaxy Nexus νομίζω, άρα κάπου εκεί θα το χουμε κι εμείς σωστά;

Πώς ακριβώς θα δουλεύει αυτό;

Θα βγαίνει source code όπως το android και μετά η κάθε εταιρία θα αναλαμβάνει να κάνει compile για τα κινητά της;

Άντε να δούμε τι θα κάνει κ αυτό το...

Λέτε να κλέψει σημαντικό ποσοστό από το android?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που κοίταξα το ubuntu μου φάνηκε όμορφο και έξυπνο. Θα περιμένω και απο εδώ να δω πως πάει το nexus.

 

Ήρθε η ώρα να ανανεωθώ, πήρα ένα s3 χθες. 1 χρόνος με το nexus ήταν καταπληκτικός! Πειράματα, πάντα ο,τι πιο νέο και ποτέ δεν με απογοήτευσε αυτό το κινητό! Πραγματικό σκυλί! Anyway, σας εύχομαι καλή χρονιά σε όλους και ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δώσατε όσες φορές σας τη ζήτησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται; δεν φλασαρει κανεις άλλος πια το nexus s μας;

 

εβαλα εγω την Jelly Shot δυο μερες πανω μια χαρα κανενα προβλημα απολυτως!

ειχα την 1.3 με marmite 7.2

 

τωρα σκεφτομαι να βαλω την Helly!

 

θα περιμενω για να βαλω CM10.1

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...