Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια,οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι εχω μεινει χωρις κινητο...

 

Αποφασισα να κανω factory reset,format sdcard και δεν ξερω και εγω τι αλλο επελεξα να σβηστει με σκοπο να 'ξεφορτωσω' λιγο την μνημη του nexus s μου,ωστε να 'αναγεννηθει'.

 

Το θεμα τωρα ειναι οτι κατα την εκκινηση μου εμφανιζεται το μνμ:

'fastboot mode - no boot or recovery img'. Και κολλαει εκει.

Επιλεγω recovery->install zip from sd card και φυσιολογικα δεν υπαρχει κανενα αρχειο-rom για να εγκαστησω.

 

Υπαρχει καμια λυση?????

 

 

(sorry για το repost και εδω αλλα νομιζω οτι εδω ειναι πολυ πιο πιθανο να παρω μια απαντηση απο καποιον κατοχο nexus s)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παιδια,οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι εχω μεινει χωρις κινητο...

 

Αποφασισα να κανω factory reset,format sdcard και δεν ξερω και εγω τι αλλο επελεξα να σβηστει με σκοπο να 'ξεφορτωσω' λιγο την μνημη του nexus s μου,ωστε να 'αναγεννηθει'.

 

Το θεμα τωρα ειναι οτι κατα την εκκινηση μου εμφανιζεται το μνμ:

'fastboot mode - no boot or recovery img'. Και κολλαει εκει.

Επιλεγω recovery->install zip from sd card και φυσιολογικα δεν υπαρχει κανενα αρχειο-rom για να εγκαστησω.

 

Υπαρχει καμια λυση?????

 

 

(sorry για το repost και εδω αλλα νομιζω οτι εδω ειναι πολυ πιο πιθανο να παρω μια απαντηση απο καποιον κατοχο nexus s)

λογικα εσυ εσβησες και την ρομ και ολα... :p αν μπαινει σε recovery κατεβασε μια ρομ (οποια θες) και φλασαρε την παλι. Αν δν ξερεις πως γινετε αυτο στειλε να σου πω

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

ναι,σε recovery μπαινει.

και εχω κατεβασει μια rom,αλλα δεν ξερω πως θα την φλασαρω αφου δεν μπορω να την βαλω στην sdcard...

Ναι, εξηγησε μου ,σε παρακαλω,πως μπορω να το κανω αυτο.

Edited by anrim27
Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο το recovery menu θα βρεις την επιλογη mount usb storage.Εφοσον έχεις περασμενου drivers θα κανει autorun η sd του κινητου σαν να έβαλες κανονικα φλασακι.περνας καποια ρομ μεσα και φλασαρεις κανονικα απο recovery. Εναλλακτικα μπορεις να το κανεις με εντολες..ενας οδηγος είναι αυτος
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα κανει και εγώ. Δεν εκανε ουτε usb mount. Μετα απο φουλ φορματ . η λύση ήρθε με εκ νέου ρουταρισμα και περασμα recovery γιατί με το φορμάτ χάθηκε το superuser και το recovery image. Καλοριζικο ;)
Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο το recovery menu θα βρεις την επιλογη mount usb storage.Εφοσον έχεις περασμενου drivers θα κανει autorun η sd του κινητου σαν να έβαλες κανονικα φλασακι.περνας καποια ρομ μεσα και φλασαρεις κανονικα απο recovery. Εναλλακτικα μπορεις να το κανεις με εντολες..ενας οδηγος είναι αυτος

 

Τελικα,δεν ειχα περασμενους τους drivers.Αφου τους περασα, ειδα την sdcard του κινητου κανονικα σαν φλασακι.

Περασα μια rom εκει. Οταν παταω ομως απο το menu της recovery(ClockworkMod Recovery v3.1.0.1):

install zip from sd -> chose zip from sd ->(και διαλεγω την rom που θελω)

μετα απο 1-2 δευτερα, η διαδικασια της εγκαταστασης αποτυγχανει και αυτο που μου γραφει ειναι:

 

-Installing:/sdcard/cm-10.1.3-crespo.zip

Finding update package...

Opening update package...

Installing update...

assert failed: getprop("ro.product.device") =="

crespo" ||getprop("ro.build.product") == "cresp

o"

E:Error in /sdcard/cm-10.1.3-crespo.zip

(Status 7)

Installation aborded

 

Δοκιμασα και με αλλες rom, αλλα παντα ειχα το ιδιο αποτελεσμα.

Εχετε καμια ιδεα ρε παιδια ???

Edited by anrim27
Link to comment
Share on other sites

Τελικα,δεν ειχα περασμενους τους drivers.Αφου τους περασα, ειδα την sdcard του κινητου κανονικα σαν φλασακι.

Περασα μια rom εκει. Οταν παταω ομως απο το menu της recovery(ClockworkMod Recovery v3.1.0.1):

install zip from sd -> chose zip from sd ->(και διαλεγω την rom που θελω)

μετα απο 1-2 δευτερα, η διαδικασια της εγκαταστασης αποτυγχανει και αυτο που μου γραφει ειναι:

 

-Installing:/sdcard/cm-10.1.3-crespo.zip

Finding update package...

Opening update package...

Installing update...

assert failed: getprop("ro.product.device") =="

crespo" ||getprop("ro.build.product") == "cresp

o"

E:Error in /sdcard/cm-10.1.3-crespo.zip

(Status 7)

Installation aborded

 

Δοκιμασα και με αλλες rom, αλλα παντα ειχα το ιδιο αποτελεσμα.

Εχεται καμια ιδεα ρε παιδια ???

 

Άλλαξε recovery, βάλε από clockworkmod.com

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο clockworkmod.com ενα αρχειο "recovery-clockwork-6.0.3.8-crespo.img"

αλλα δεν εχω ιδεα πως να την περασω.Μπορειτε να βοηθησετε λιγο?

 

Με εντολές fastboot

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

μολις δινω την εντολη cmd:

"fastboot flash recovery recovery.img" μου λεει οτι η εντολη "fastboot" δεν αναγνωριζεται...

 

Έχεις βάλει drivers και fastboot και adb κανονικά; Μάλλον κάτι από τα δύο όχι...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει drivers και fastboot και adb κανονικά; Μάλλον κάτι από τα δύο όχι...
το θεμα ειναι οτι του εδωσα αρχειο zip recovery και παλι βγαζει σφαλμα.. Αν φλασαρει με εντολες μια official ρομ να τελειωνει;; Δεν εχω ρο κινητο τωρα πια και δν μπορω να πειραματιστω..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι του εδωσα αρχειο zip recovery και παλι βγαζει σφαλμα.. Αν φλασαρει με εντολες μια official ρομ να τελειωνει;; Δεν εχω ρο κινητο τωρα πια και δν μπορω να πειραματιστω..

 

Για όλα τα nexus το ίδιο είναι από το nexus S και μετά. Το θέμα είναι η σωστή εγκατάσταση drivers και adb fastboot.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

για οσους λενε οτι το κινητο "σερνεται' κανουνε το κατωθι:

επανεκινηση σε recovery mode επιλεγουμε Fix Permissions.

επανεκινηση.....το τηλεφωνο γινεται "βουτυρο" ;)

Η κατεβαζουνε εφαρμογη απο εδω.....

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stericson.permissionfix&hl=el

ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ BACK-UP

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.

Τελικα, περασα την custom recovery: recovery-clockwork-6.0.3.8-crespo.img μεσω γραμμης εντολων.

Για ποιο λογο μπορασε αυτη η recovery να περαστει,χωρις να βγει καποιο σφαλμα,δεν ξερω ακριβως...

Αποθηκευσα ξανα και αποσυμπιεσα το αρχειο nexussrootnew.zip .Πιθανοτατα να εκανα κανα λαθος με το path προηγουμενως...

Και στη συνεχεια περασα την rom: cm-10.1.3-crespo.zip

και ολα δουλευουν μια χαρα.:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό πεταξα και εγώ την blackbean. Μην ξεχνάτε οτι συσκευή απο συσκευη διαφέρει. Μια Ρομ σε σένα μπορεί να πεταει , σε μένα να σέρνεται.

 

Η αλήθεια είναι πως πλεον μετα απο 2,5 χρόνια συμβίωσης με το θυριο nexus s και μετα απο άπειρα φλασαρισματα....αρχίζω και βοσταλγωτην 4.1 εκδοση... Μέχρι εκεί έφτανε πιστεύω η συσκευουλα μας

 

Aπο μαρκα σε μαρκα μπορει να διαφερουνε.απο κινητο σε κινητο δεν διαφερουνε.ειναι θεμα σωστης εγκασταστασης.

Μετα απο μερικες βδομαδες με την blackbean 6 (4.1.2) το κινητο παει βουτυρο.απλα καθε 15 μερες κανω fix permission,εχω ενα auto cache cleaner,και ενα auto task manager.....Τα 160mb ram ειναι το χειροτερο που βλεπω με βαρια χρηση.....τα 180-200mb "ψωμοτυρι" και μετα απο fix permission και 230mb.......

Exει πλουσια παραμετροποιηση,πολυ καλο σημα (το σημαντικοτερο).....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

μολις πριν λιγο αφησα την cm nightly να κανει μονη της update στην πιο καινουργια εκδοση που βγηκε χθες και το κινητο εχει 15 λεπτα τωρα κολησει στην οθονη που δειχνει τον κυκλο της cyanogenmode να φορτωνει και δεν παει παρακατω......
:X
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.

Τελικα, περασα την custom recovery: recovery-clockwork-6.0.3.8-crespo.img μεσω γραμμης εντολων.

Για ποιο λογο μπορασε αυτη η recovery να περαστει,χωρις να βγει καποιο σφαλμα,δεν ξερω ακριβως...

Αποθηκευσα ξανα και αποσυμπιεσα το αρχειο nexussrootnew.zip .Πιθανοτατα να εκανα κανα λαθος με το path προηγουμενως...

Και στη συνεχεια περασα την rom: cm-10.1.3-crespo.zip

και ολα δουλευουν μια χαρα.:thanks:

ωραιος..... αντε καλα φλασαρισματα τωραα.....

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

Στο Nexus S έχω CM 10.1.2 και από το πρωί η μπαταρία από το 100% έφτασε στο 35% έχοντας το χρησιμοποιήσει ελάχιστα.

 

Έχω κάνει attach μια εικόνα που δείχνει ότι δεν πέφτει καθόλου σε deep Sleep αλλά δουλεύει μονίμως στο 1GHz και η μπαταρία φαίνεται να καταναλώνεται από τα google Services.

 

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να δω τι ακριβώς είναι αυτό που τρέχει συνέχεια ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Στο Nexus S έχω CM 10.1.2 και από το πρωί η μπαταρία από το 100% έφτασε στο 35% έχοντας το χρησιμοποιήσει ελάχιστα.

 

Έχω κάνει attach μια εικόνα που δείχνει ότι δεν πέφτει καθόλου σε deep Sleep αλλά δουλεύει μονίμως στο 1GHz και η μπαταρία φαίνεται να καταναλώνεται από τα google Services.

 

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να δω τι ακριβώς είναι αυτό που τρέχει συνέχεια ;

 

Βάλε το wakelock detector και θα σου δείξει. Βαλεντίνου και στα settings του το advanced mode. Και κάνε και ένα reboot αφού τα δεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Στο Nexus S έχω CM 10.1.2 και από το πρωί η μπαταρία από το 100% έφτασε στο 35% έχοντας το χρησιμοποιήσει ελάχιστα.

 

Έχω κάνει attach μια εικόνα που δείχνει ότι δεν πέφτει καθόλου σε deep Sleep αλλά δουλεύει μονίμως στο 1GHz και η μπαταρία φαίνεται να καταναλώνεται από τα google Services.

 

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να δω τι ακριβώς είναι αυτό που τρέχει συνέχεια ;

 

δεν καταλαβα γιατι το λες αυτο.και το δικο μου το ιδιο βασταει οπως νομιζω και των υπολοιπων.εσενα βασταγε δλδ ποιο πολυ και ξαφνικα δεν σου κραταει τοσο?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις εκδοση 4.2.2 . Στην εκδοση αυτη υπαρχει σοβαρο bug me battery drain tou location services. Θα μπεις στο μενου του system settings/ location access/ θα κλεισεις το wifi location access και θα το λυσεις το θεμα με το battery drain. Οταν θα πασ σε εκδοση 4.3 δε θα το εχεις αυτο το προβλημα
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις εκδοση 4.2.2 . Στην εκδοση αυτη υπαρχει σοβαρο bug me battery drain tou location services. Θα μπεις στο μενου του system settings/ location access/ θα κλεισεις το wifi location access και θα το λυσεις το θεμα με το battery drain. Οταν θα πασ σε εκδοση 4.3 δε θα το εχεις αυτο το προβλημα

 

η 4,3 ειναι η τελευταια ανβαθμιση που ηρθε και σε μενα?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα γιατι το λες αυτο.και το δικο μου το ιδιο βασταει οπως νομιζω και των υπολοιπων.εσενα βασταγε δλδ ποιο πολυ και ξαφνικα δεν σου κραταει τοσο?

 

Αν δεις ένα από τα screenshots δεν μπαίνει καθόλου σε deep sleep ...

 

Μαλλον εχεις εκδοση 4.2.2 . Στην εκδοση αυτη υπαρχει σοβαρο bug me battery drain tou location services. Θα μπεις στο μενου του system settings/ location access/ θα κλεισεις το wifi location access και θα το λυσεις το θεμα με το battery drain. Οταν θα πασ σε εκδοση 4.3 δε θα το εχεις αυτο το προβλημα

 

Για να πάω σε 4.3 πρέπει να κάνω wipe τα πάντα ή όχι ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ισχυει για την εκδοση CM10.1.2 ROM που προφανως εχεις. Εγω περασα απο 4.2.2 σε 4.3 την SlimBean ROM και πραγματι χρειαζοταν, full wipe (factory reset). Θα πρεπει να συμβουλευτεισ τις οδηγιες που παρεχονται για τη συγκεκριμενη ROM. Μετα απο full wipe μπορεισ να βαλεισ κ SlimBean 4.3 οπου ειναι σιγουρα αξιοπιστη κ σταθερη.

http://slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/409-crespo

Edited by gtsip
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...