Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια!!! μηπως γνωριζει κανεις γιατι οταν ξεζιπαρο τιν cm9 μεσο cwm δεν μου τιν ανοίγει κ μου τι βγαζει λαθος? γνωριζει καποιος κατι?
Link to comment
Share on other sites

οπου ναναι βαζουμε τις δυο αυτες γραμμες στο αρχειο?

 

Τα # ειναι για να γράψεις κάποιο σχόλιο. Χωρίς # γράφεις τις δυο εντολές. Οπου θέλεις. Εγώ έκανα λίγο χώρο και τα έβαλα σε ενα δικό μου σημείο.

Link to comment
Share on other sites

bang, την εβαλα και εγω και πραγματικα σπερνει η ρομ αυτη, πλεον θα πορευομαι με αυτην και τις αλλες για δοκιμες. Ρε μαγκες κερνελ πανω απο αυτην μπορορυμε νε περασουμε, διαβαζω για αυτον πολυ καλα λογια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1827428

 

ακυρο, για ICS ειναι

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

bang, την εβαλα και εγω και πραγματικα σπερνει η ρομ αυτη, πλεον θα πορευομαι με αυτην και τις αλλες για δοκιμες. Ρε μαγκες κερνελ πανω απο αυτην μπορορυμε νε περασουμε, διαβαζω για αυτον πολυ καλα λογια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1827428

 

ακυρο, για ICS ειναι

 

Από μπαταρία τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα πολυ σπαστικο προβλημα με την gigabreadv0.06 που προσπαθω να λυσω εδω και πολυ καιρο αλλα χωρισ αποτελεσμα. εκει που δουλευουν κανονικα οι ηχοι του κινητου. για ενα ανεξηγητο λογο μετα απο καμια μερα που ειναι ανοιχτο το τηλ σταματουν και οταν με περνουν δουλευει μονο η δονηση.

 

εχω ξαναπερασει την ρομ απο την αρχη εχω κανει τα παντα και δεν χρησιμοπιω δικουσ μου ηχουσ αλλα μονο του κινητου αν εχει καποιοσ καμια ιδεα τι αλλο να κνω τον ευχαριστω.

 

Το ίδιο ακριβώς έκανε και σε μένα και η gigabread και η NitroX. Είχα χάσει δεκάδες κλήσεις έτσι. Λύση δεν βρήκα ποτέ.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα πολυ σπαστικο προβλημα με την gigabreadv0.06 που προσπαθω να λυσω εδω και πολυ καιρο αλλα χωρισ αποτελεσμα. εκει που δουλευουν κανονικα οι ηχοι του κινητου. για ενα ανεξηγητο λογο μετα απο καμια μερα που ειναι ανοιχτο το τηλ σταματουν και οταν με περνουν δουλευει μονο η δονηση.

 

εχω ξαναπερασει την ρομ απο την αρχη εχω κανει τα παντα και δεν χρησιμοπιω δικουσ μου ηχουσ αλλα μονο του κινητου αν εχει καποιοσ καμια ιδεα τι αλλο να κνω τον ευχαριστω.

 

Με την τελευταία βερσιόν (final) δεν είχα κάποιο πρόβλημα με του ήχους. Σε προηγούμενη κάπου κάπου μου έβγαζε διπλούς κάποιους ήχους κλήσης, αλλά ποτέ να σταματούν. Τό μόνο που μπορώ να σκεφτώ τώρα, είναι μια όσο το δυνατόν πιο καθαρή εγκατάσταση της final version με recovery το CWM5504. Δηλαδή πριν την εγκατάσταση της ρομ από recovery κάνε:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

format/cache

format/data

format/sdcard (με αυτό χάνεις και ότι έχεις στην εσωτερική κάρτα, γι'αυτό αποθήκευσε ότι θέλεις στην εξωτερική ή ακόμα καλύτερα στο pc).

 

Όταν ανοίξει το aroma επέλεξε full wipe και όταν τελειώσει η εγκατάσταση ξετσέκαρε το reboot now για να ξαναγυρίσεις recovery και να κάνεις:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

Εννοείται ότι θα έχεις ένα cwm backup ή τουλάχιστον backup των εφαρμογών σου στην εξωτερική και στο pc.

 

bang, την εβαλα και εγω και πραγματικα σπερνει η ρομ αυτη, πλεον θα πορευομαι με αυτην και τις αλλες για δοκιμες. Ρε μαγκες κερνελ πανω απο αυτην μπορορυμε νε περασουμε, διαβαζω για αυτον πολυ καλα λογια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1827428

 

ακυρο, για ICS ειναι

 

Ναι μπορείς να περάσεις όποιο κερνελ θέλεις για GB rom. To FeaCore Phoenix nonOC από εδώ, ή το SkyHigh V1.4d από εδώ. Αν εγκαταστήσεις τον πρώτο έχε υπ'οψιν σου ότι θα σου εγκαταστήσει μαζί και ένα παλιότερο recovery, αλλά μπορείς να ξαναφλασάρεις μετά όποιο θέλεις εσύ, ενώ αν εγκαταστήσεις το δεύτερο πιο πριν διέγραψε ότι υπάρχει στον φάκελο system/etc/init.d. Καλά και τα δύο kernel αλλά προτιμώ το πρώτο.

 

Με το νέο patch, ο Κινέζος πρόσθεσε και τις δύο γραμμές στο Build.prop που έλειπαν, οπότε δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι εμείς. :)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!! μηπως γνωριζει κανεις γιατι οταν ξεζιπαρο τιν cm9 μεσο cwm δεν μου τιν ανοίγει κ μου τι βγαζει λαθος? γνωριζει καποιος κατι?

 

Εννοείς ότι δεν μπορείς να την εγκαταστήσεις με αυτό εδώ το recovery;

Σου γράφει "installation aborted";

 

------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν μπορείς να την εγκαταστήσεις με αυτό εδώ το recovery;

Σου γράφει "installation abor";ted

 

------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

βασικα φιλε μου προσπαθησα με το cwm 5504 που ειχα απο πριν!!! ναι μου γραφει installation aborted

 

τελικα το ελισα το θεμα μου!!!!! ξανα εγκατέστησα CMW 5.5.0.4 αλλαξα κ κερνελ κ οκ τωρα ευχαριστω κουρος

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας!!!

Πήγα σήμερα να ρωτησω και σε ένα άλλο service εδω στην Αγγλία για το galaxy μου και μου είπαν ότι το imei είναι κλειδωμένο για αυτό και δεν βρίσκει δίκτυο στην Αγγλία!!

Την συσκευή εγώ την αγόρασα από Ελλάδα (καινούργια) τον Οκτωμβρη του 2011 από ένα γνωστό site που πουλάει κινητά, πότε δεν μπήκα στην διαδικασία να τσεκάρω το imei του κινητού μου!!!

Που μπορώ να δω και γω το imei του κινητού ότι όντως είναι σε blacklist??

Δεν αναφέρω ακόμα το όνομα του site γιατί θέλω να το επιβεβαιώσω με κάποιον από εσάς που να γνωρίζει!!!

Η αγορά είχε γίνει κανονικά με απόδειξη μέσω, την οπία και τώρα πρέπει να βρω!!

Την βοήθεια σας λίγο....

 

Το imei μπορείς να το βρεις επιλέγοντας *#06# στον dialer.

Κοίτα επίσης αυτήν την σελίδα. Μπορείς να βάλεις το imei σου και να σου δείξει αν είναι ή όχι σε blacklist.

Πάρε και ένα τηλέφωνο στην ελληνική samsung για να ρωτήσεις.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Όντως πετάει!

Εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Ποιό gpu driver έχετε επιλέξει? Και ποιό theme αν έχει σημασία αυτό γιατί σε μένα δεν πετάει καθόλου.. Kernel αυτόν που έχει ή χρειάζεται άλλο?

 

Edit: Είχα βάλει το i9001XXKQI GPU Driver και μου έκανε πολλά κολλήματα. Ακόμα και τις επαφές αργούσε να ανοίξει. Τελικά έβαλα το i8150ZCLA2 GPU Driver και είναι σαφώς καλύτερα. Οποιοδήποτε άλλο tip ευπρόσδεκτο.

 

Απ'ότι είδα στα μηνύματα γράφει μόνο με μικρά γράμματα το οποίο μας περιορίζει στους 60-70 χαρακτήρες. Υπάρχει τρόπος να γράφουμε με κεφαλαία? Δεν το βρήκα πουθενά στις ρυθμίσεις.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα με τις προεπιλογές, χωρίς ακόμα ν'αλλάξω κάτι (I8150 GPU Driver, SGS2 Theme, stock kernel). Αν θέλεις ξανακάνε μία καθαρή εγκατάσταση (wipe data/factory reset, wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache, πριν και μετά την εγκατάσταση). Όσοι την δοκίμασαν είτε από εδώ, είτε από τους xda, λένε τα καλύτερα λόγια. :)

 

Αν και χρησιμοποιώ go sms pro δοκίμασα τα stock μηνύματα και είδα ότι είναι μια χαρά. Επιλέγεις "αλφάβητο gsm" από μηνύματα /ρυθμίσεις / εισαγωγή λειτουργίας, γράφεις με μικρά ελληνικά και στέλνονται κεφαλαία.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα με τις προεπιλογές, χωρίς ακόμα ν'αλλάξω κάτι (I8150 GPU Driver, SGS2 Theme, stock kernel). Αν θέλεις ξανακάνε μία καθαρή εγκατάσταση (wipe data/factory reset, wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache, πριν και μετά την εγκατάσταση). Όσοι την δοκίμασαν είτε από εδώ, είτε από τους xda, λένε τα καλύτερα λόγια. :)

 

Αν και χρησιμοποιώ go sms pro δοκίμασα τα stock μηνύματα και είδα ότι είναι μια χαρά. Επιλέγεις "αλφάβητο gsm" από μηνύματα /ρυθμίσεις / εισαγωγή λειτουργίας, γράφεις με μικρά ελληνικά και στέλνονται κεφαλαία.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Μάλλον το gpu driver έφταιγε γιατί από τη στιγμή που έβαλα το i8150ZCLA2 GPU Driver πάει σφαίρα. Με το άλλο σερνόταν κανονικά. Στα μηνύματα μάλλον με μπέρδεψε επειδή γράφεις με μικρά. Στις προηγούμενες rom ήταν κεφαλαία.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αν και χρησιμοποιώ go sms pro δοκίμασα τα stock μηνύματα και είδα ότι είναι μια χαρά. Επιλέγεις "αλφάβητο gsm" από μηνύματα /ρυθμίσεις / εισαγωγή λειτουργίας, γράφεις με μικρά ελληνικά και στέλνονται κεφαλαία.

 

αν επιλεξεις unicode θα στα στελνει με μικρα

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

αν επιλεξεις unicode θα στα στελνει με μικρα

 

Λοιπόν με το αλφάβητο gsm στέλνει ερωτηματικά.. δεν διαβάζεται. Με το αυτόματο στέλνει κανονικά αλλά μόνο μέχρι 60-70 χαρακτήρες. Με το unicode στέλνει μικρά αλλά πόσα γράμματα? Το δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το αλφάβητο gsm στέλνει ερωτηματικά.. δεν διαβάζεται. Με το αυτόματο στέλνει κανονικά αλλά μόνο μέχρι 60-70 χαρακτήρες. Με το unicode στέλνει μικρά αλλά πόσα γράμματα? Το δοκίμασες?

 

δεν στελνει 160 αν αυτο ειναι που θελεις να μαθεις.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

δεν στελνει 160 αν αυτο ειναι που θελεις να μαθεις.

 

Ναι αυτό έψαχνα. Αλλά με αυτή τη ρομ δεν υπάρχει επιλογή για να στέλνει με 160 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα KGI και δεν εχω κανενα προβλημα

 

Εννοείς KQI έτσι; Μου κάνει εντύπωση που δεν δούλεψαν καλά αυτοί οι drivers στον Γιάννη. Έχουν γραφτεί τα καλύτερα λόγια και θεωρούνται οι καλύτεροι που είχε ποτέ stock rom.

 

Λοιπόν με το αλφάβητο gsm στέλνει ερωτηματικά.. δεν διαβάζεται. Με το αυτόματο στέλνει κανονικά αλλά μόνο μέχρι 60-70 χαρακτήρες. Με το unicode στέλνει μικρά αλλά πόσα γράμματα? Το δοκίμασες?

 

Ναι με unicode έχεις περιορισμό στους χαρακτήρες. Γιάννη μόλις τώρα δοκίμασα με gsm, κεφαλαία και T9 και μου έγραψε κανονικά 160 χαρακτήρες. Για ξανατσέκαρέ το.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς KQI έτσι; Μου κάνει εντύπωση που δεν δούλεψαν καλά αυτοί οι drivers στον Γιάννη. Έχουν γραφτεί τα καλύτερα λόγια και θεωρούνται οι καλύτεροι που είχε ποτέ stock rom.

 

 

 

Ναι με το unicode έχεις περιορισμό στους χαρακτήρες. Γιάννη μόλις τώρα δοκίμασα με gsm, κεφαλαία και T9 και μου έγραψε κανονικά 160 χαρακτήρες. Για ξανατσέκαρέ το.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.1A-DemonSlayer

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Από που το ρυθμίζεις να είναι μόνιμα κεφαλαία? Εγώ επιλέγω το αλφάβητο gsm και το Τ9 είναι μονίμως ενεργοποιημένο. Αλλά μόλις γράφω το πρώτο γράμμα μου τα γυρνάει σε μικρά.

Δεν ξέρω αν ήταν πρόβλημα του gpu driver ή όχι που κόλλαγε το τηλέφωνο αλλά η αλήθεια είναι πως είχε πολλά lags. Με το που έβαλα όμως το άλλο driver έφτιαξε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα το βελάκι κάτω αριστερά παρατεταμένα μέχρι να φωτιστεί και δεν θα σου γυρίζουν σε μικρά.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...