Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το exe ανοιγω αλλα δεν...

Προτιμω να μεινω με phoenix τοτε...μονο τον ηχο απο τα ακουστικα δεν εχω δοκιμασει ακομη,κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδες ξερει κανεις για τη NitroX 5.0 να μου πει αν ειναι ολα ok εγω εχω την εκδοση 3.0.ευχαριστω..

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Ναι το exe ανοιγω αλλα δεν...

Προτιμω να μεινω με phoenix τοτε...μονο τον ηχο απο τα ακουστικα δεν εχω δοκιμασει ακομη,κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα.

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις την καινούρια βερσιόν που ανέβασε σήμερα. Μην κάνεις κάποιο reset, μόνο wipe/cache partitions και wipe/dalvik cache από recovery (πριν και μετά την εγκατάσταση) ώστε να μην χάσεις τίποτα από εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Καλημερα παιδες ξερει κανεις για τη NitroX 5.0 να μου πει αν ειναι ολα ok εγω εχω την εκδοση 3.0.ευχαριστω..

 

Πολύ καλή είναι και πολύ όμορφη! Επειδή το thread στους xda κλειδώθηκε μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή είναι και πολύ όμορφη! Επειδή το thread στους xda κλειδώθηκε μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ

 

για την εγκατασταση πρεπει να κανω wipe data factory reset

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγκαταστήσεις την καινούρια βερσιόν που ανέβασε σήμερα. Μην κάνεις κάποιο reset, μόνο wipe/cache partitions και wipe/dalvik cache από recovery (πριν και μετά την εγκατάσταση) ώστε να μην χάσεις τίποτα από εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Επειδη εχω παρει 16αρα καρτα τα εχω ολα εκει εκτος απο τα ringtones και τις φωτο της καμερας.

Ετσι πηρα nandroid backup για να εχω τις εφαρμογες και εκανα clean install και restore data.

Ενταξει εχω μαθει πιστευω τα βασικα σιγα σιγα...:p

Link to comment
Share on other sites

για την εγκατασταση πρεπει να κανω wipe data factory reset

 

Υπάρχουν τρεις τρόποι:

 

1) Κάνεις μόνο wipe/cache partitions και wipe/dalvik cache από recovery (πριν και μετά την εγκατάσταση) ώστε να μην χάσεις τίποτα από εφαρμογές και ρυθμίσεις. Επειδή πηγαίνεις στην ίδια ρομ ίσως να μην σου βγάλει fc και lags.

 

2) Κρατάς πρώτα ένα backup από recovery και μετά κάνεις και τα τρία wipe:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

(χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνό σου, όχι όμως και αυτά που έχεις στην εσωτερική και εξωτερική κάρτα) και μετά εγκαθιστάς το αρχείο της ρομ. Όταν ανοίξεις το τηλέφωνό σου μπορείς μετά να ξαναγυρίσεις recovery και από το cwm backup που δημιούργησες αρχικά να κάνεις advanced restore (backup and restore/advanced restore/ο φάκελος της ρομ με τη μορφή μιας ημερομηνίας/restore data), ώστε να επιστρέψουν οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις που είχες.

 

3) Κάνεις τα τρία wipe κανονικά αλλά επαναφέρεις εφαρμογές, ρυθμίσεις, επαφές, μηνύματα, κλπ με κάποιο πρόγραμμα (titanium κλπ).

 

Υπάρχει βέβαια και το hard reset (*2767*3855#), όπου "καθαρίζει" και η εσωτερική κάρτα ενώ η εξωτερική παραμένει άθικτη, αλλά αν δεν το συστήνουν οι developers δεν χρειάζεται να το κάνεις (εκτός και αν δεν σε πειράζει να χάσεις ότι έχεις στην εσωτερική - internal κάρτα)

 

Ο πιο καθαρός τρόπος είναι το hard reset, ακολουθεί ο τρίτος, μετά ο δεύτερος και τέλος ο πρώτος. Ότι θέλεις κάνεις και βλέπεις:)

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχουμε κρατήσει κάποιο cwm backup.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω για να στέλνω mms; Έστειλα μήνυμα στην Cosmote και ενώ αποθήκευσα τις ρυθμίσεις πάλι δεν μπορώ να στείλω. Και αυτό ισχύει με όλες τις rom που δοκίμασα από τότε που το αγόρασα (εδώ και έναν χρόνο)
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να σου δίνει τη δυνατότητα το kernel. Τα stock kernel δεν την έχουν. Ίσως να μην χρειάζεται όμως γιατί οι περισσότερες ρομ (και η shadow) όταν έχουν stock κερνελ τον υποστηρίζουν με διάφορα scripts (για βελτίωση της μπαταρίας και απόδοσης) που βρίσκονται στον φάκελο system/etc/init.d.

 

Η cm7, ανέβηκε χθες με διορθωμένα σχεδόν όλα τα bugs (το radio δεν λειτουργεί ακόμα, αλλά υπάρχει εναλλακτικός τρόπος), πολύ smooth και γρήγορη (ένα video preview

), ενώ η NitroX εμφανίστηκε ξανα στους xda με καινούρια βερσιόν. Για όσους ενδιαφέρονται μπορούν να τη δουν και την κατεβάσουν από εδώ.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρεις τρόποι:

 

1) Κάνεις μόνο wipe/cache partitions και wipe/dalvik cache από recovery (πριν και μετά την εγκατάσταση) ώστε να μην χάσεις τίποτα από εφαρμογές και ρυθμίσεις. Επειδή πηγαίνεις στην ίδια ρομ ίσως να μην σου βγάλει fc και lags.

 

2) Κρατάς πρώτα ένα backup από recovery και μετά κάνεις και τα τρία wipe:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

(χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνό σου, όχι όμως και αυτά που έχεις στην εσωτερική και εξωτερική κάρτα) και μετά εγκαθιστάς το αρχείο της ρομ. Όταν ανοίξεις το τηλέφωνό σου μπορείς μετά να ξαναγυρίσεις recovery και από το cwm backup που δημιούργησες αρχικά να κάνεις advanced restore (backup and restore/advanced restore/ο φάκελος της ρομ με τη μορφή μιας ημερομηνίας/restore data), ώστε να επιστρέψουν οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις που είχες.

 

3) Κάνεις τα τρία wipe κανονικά αλλά επαναφέρεις εφαρμογές, ρυθμίσεις, επαφές, μηνύματα, κλπ με κάποιο πρόγραμμα (titanium κλπ).

 

Υπάρχει βέβαια και το hard reset (*2767*3855#), όπου "καθαρίζει" και η εσωτερική κάρτα ενώ η εξωτερική παραμένει άθικτη, αλλά αν δεν το συστήνουν οι developers δεν χρειάζεται να το κάνεις (εκτός και αν δεν σε πειράζει να χάσεις ότι έχεις στην εσωτερική - internal κάρτα)

 

Ο πιο καθαρός τρόπος είναι το hard reset, ακολουθεί ο τρίτος, μετά ο δεύτερος και τέλος ο πρώτος. Ότι θέλεις κάνεις και βλέπεις:)

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό είναι να έχουμε κρατήσει κάποιο cwm backup.

 

 

 

 

Τελικα κατεληξα στη 4.5 καλη και η

5.0 αλλα εχει προβλημα με τα παιχνιδια.Σε ευχαριστω παντωσ για της πληροφοριεσ καλημερα....

 

παιδια καλησπερα μηπως ξερετε ποια ειναι η καλυτερη ρομ για παιχνίδια?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by splus

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί όταν πάω να κατεβάσω την nitrox 6.0 την καινούρια από το xda μου βγάζει το eset ότι έχει ιό το πρώτο part και μου το σβήνει το αρχείο κατευθείαν;;;;;:mad:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καληςπερα μηπως ξερετε ποια εναι η καλητερη ρομ για παιχνίδια

 

Η αγαπημένη μου ρομ είναι η GIGABREAD+. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα σε παιχνίδια (ούτε κάπου αλλού). Πάντως η ρομ που προτείνετε ως "ειδική" για παιχνίδια είναι η BlazR-RC7.1 με Vitality ως επιλογή για kernel. Με ics theme πάλι το Vitality θα έχεις για kernel. Αν θες δοκίμασέ την και πες μας κατά πόσο ανταποκρίνεται στην αλήθεια. :)

 

EDIT: Την δοκίμασα και η καλύτερη βερσιόν μου φάνηκε αυτήν με το stock kernel (RC7.1-Stock Kernel)!

 

Γνωρίζει κανείς γιατί όταν πάω να κατεβάσω την nitrox 6.0 την καινούρια από το xda μου βγάζει το eset ότι έχει ιό το πρώτο part και μου το σβήνει το αρχείο κατευθείαν;;;;;:mad:

 

Συμβαίνει μερικές φορές τα antivirus να βγάζουν τέτοια μηνύματα. Κλείστο για λίγο μέχρι να κατεβάσεις και μεταφέρεις τα αρχεία της ρομ στο τηλέφωνό σου και μετά ενεργοποίησέ το ξανά.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα για δοκιμη την gigabread+ με την non overclocked εκδοση του feacore phoenix.

 

Τα αρχεια που λεει σε αυτο το ποστ να τα σβησω η οχι με feacore phoenix?

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26919848&postcount=715

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι πρέπει να τα διαγράψεις και να κρατήσεις μόνο το gigatweaks μέσα στον φάκελο init.d (system/etc/init.d)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

3 αρχεια ειχε στο system/etc/init.d.... S98system_tweak,S70darky_zipalign και 99test.

Εσβησα τα 2 πρωτα και κρατησα το τελευταιο.

Σε εσενα εχει κ αρχειο gigatweaks?

Link to comment
Share on other sites

Το gigatweaks υπάρχει μαζί με τ' άλλα στην βερσιόν με το στοκ κερνελ. Όταν βάλεις feacore δεν χρειάζεται να σβήσεις τίποτα, εκτός και αν θέλεις να δοκιμάσεις το gigatweaks. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση, διαγράφεις τα άλλα. Αυτό έγραφε στο post που έδειξες (ήταν απάντηση σε κάποιον που ρωτούσε αν μπορούσε να τοποθετήσει το gigateaks στον init.d, με feacore phoenix).

 

Καλά αν τα διέγραψες δεν χάλασε και ο κόσμος. Δοκίμασε τη ρομ και αν σου αρέσει δημιουργείς ένα recovery backup, την ξαναεγκαθιστάς επιλέγοντας stock kernel, μετά αλλάζεις το kernel και επαναφέρεις ρυθμίσεις και εφαρμογές με advanced restore από το backup. Μπορεί να είναι και καλύτερα έτσι χωρίς τίποτα στον φάκελο init.d. Μερικές φορές τα scripts που τοποθετούν εκεί οι developers περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό. :)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κρατήσει τα αρχεία... Πιο πολύ με ενδιαφέρει μήπως έχει μεγαλύτερη διάρκεια η μπαταρία με το gigatweaks.

 

Πάντως σαν ρομ φαίνεται καλή,smooth και γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει τότε. Κάνε απλώς ένα battery calibration και βλέπεις πως θα πάει.

 

EDIT: lefteri εδώ είναι το gigatweaks. Αν το εγκαταστήσεις στον init.d, διέγραψε τα άλλα δύο (S98system_tweak και S70darky_zipalign).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κατεβάσει την Sadow0 και μπορώ να πω πως είναι πολύ καλή. Έχω ένα οπτικό πρόβλημα. Ας με βοηθήσει κάποιος που την έχει εγκαταστήσει. Στο εικονίδιο με το τηλέφωνο (που ανοίγει η εφαρμογή του τηλεφώνου) κάτω γράφει Phone αντί να γράφει τηλέφωνο. Δεν είναι μεταφρασμένο. Είναι και σε άλλους αυτό ή μόνο σε εμένα;:confused:
Link to comment
Share on other sites

@ kouros Thanks θα το δοκιμασω.

 

Ετσι ειναι η shadow0 δεν ειναι μεταφρασμενο το phone.apk

Μονο εκει ειναι το θεμα και στις ρυθμισεις κλησεων αν θυμαμαι καλα.

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

kouros δεν παίζεσαι!κάθε μέρα δοκιμάζεις και μια καινούργια rom??:blink:

σε παρακολουθώ γιατι βλέπω ότι γνωρίζεις αρκετά κ πειραματίζεσαι.

Btw έβαλα την gigabread+ αλλα δεν ξέρω κάτι δεν μου πολυαρέσει.έκανα κ ένα τεστ στο Quadrant κ μου το έβγαλε πολύ χαμηλά (1817) σε σχέση με άλλες rom.θα την κρατήσω μερικές μέρες ακόμα να δω αν την συμπαθήσω.

αυτή που με έχει ικανοποιήσει μέχρι τώρα περισσότερο είναι η shadow0.

Link to comment
Share on other sites

@ kouros Thanks θα το δοκιμασω.

 

Ετσι ειναι η shadow0 δεν ειναι μεταφρασμενο το phone.apk

Μονο εκει ειναι το θεμα και στις ρυθμισεις κλησεων αν θυμαμαι καλα.

 

Στις Deleted apk έχει μέσα το το παλιό το κανονικό με τα ελληνικά για το βάλω με το root exlplorer ;;;;

Edited by Falcon36
Link to comment
Share on other sites

Ειχα περασει τα delete αλλα Ελληνικα δεν ειχα στις κλησεις.

 

Ok ευχαριστώ. Γίνεται κάποιος να βρει το phone.apk σε deodex ώστε να το βάλουμε στην sandow0 με root exlplorer; Πολλά ζητάω ε; Γνωρίζει κανείς;

 

Στην Shadow0 το phone.apk είναι στα αγγλικά. Προσπάθησα να βάλω το phone.apk της nitrox αλλά δεν έγινε τίποτα. Το phone aplication είναι πάλι στα αγγλικά. Προσπάθησα να κάνω ένα ποστ στον king αλλά τώρα μόλις γράφτηκα στο xda και δεν με αφήνει. Μπορεί κάποιος να κάνει ποστ στον king για να βγάλει κάποιο update για το phone στα ελληνικά; Ευχαριστώ. Εκτός και γνωρίζετε κάποια άλλη λύση.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

kouros δεν παίζεσαι!κάθε μέρα δοκιμάζεις και μια καινούργια rom??:blink:

σε παρακολουθώ γιατι βλέπω ότι γνωρίζεις αρκετά κ πειραματίζεσαι.

Btw έβαλα την gigabread+ αλλα δεν ξέρω κάτι δεν μου πολυαρέσει.έκανα κ ένα τεστ στο Quadrant κ μου το έβγαλε πολύ χαμηλά (1817) σε σχέση με άλλες rom.θα την κρατήσω μερικές μέρες ακόμα να δω αν την συμπαθήσω. αυτή που με έχει ικανοποιήσει μέχρι τώρα περισσότερο είναι η shadow0.

 

Άσε vdeverak, έχω αφηνιάσει τον τελευταίο καιρό :lol:

Μην εμπιστεύεσαι το Quadrant, είναι πέρα για πέρα αναξιόπιστο. Το antutu είναι πολύ πιο αξιόπιστο (κάνε το τεστ δύο φορές τη μία αμέσως μετά την άλλη), αν και εκείνο που έχει πρωτίστως σημασία είναι η πραγματική αίσθηση.

 

EDIT: Και για όποιον θέλει να μάθει τον ορισμό της πραγματικής ταχύτητας και του σπινταρίσματος, ας δοκιμάσει την broodrom business edition και αφού κάνει το αρχικό σετάρισμα, ας επιλέξει από την εφαρμογή "LidroidParts" στα "Window animations speed" και "Transition animations speed" το fast!!!

 

Είναι η μοναδική φορά που παρουσιάστηκε custom rom χωρίς ούτε ένα bug!. Έχει stock kernel με ουσιαστική υποστήριξη από scripts στον φάκελο init.d, διάφορες επιλογές κλειδώματος και κορυφαίο gps (χρησιμοποιώντας το gps configuration tool, επιλέγουμε "europe" και "gr"), καλή διαχείρηση μνήμης και μπαταρία. Το μόνο που της λείπει είναι το εικονίδιο με το ποσοστό της μπαταρίας αλλά έφτιαξα ένα από UOT Kitchen και για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να το κατεβάσει από εδώ (η εγκατάσταση γίνεται μέσω cwm).

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD+

KERNEL: FeaCore Phoenix nonOC FMR 1.4

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...