Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί συν-i9001ers,

 

Παρακολουθώ (βουβά) εδώ και 2 χρόνια το συγκεκριμένο thread καθώς και τα αντίστοιχα των xdadevelopers. Σας ευχαριστώ για όλα αυτά που έμαθα. Πέρασα διαδοχικά από cm9, cm10, cm10.1 και απευθείας σε cm11 (ION). Ειδικά με cm11 ION το κινητό είναι εξαιρετικό. Γράφω και ζητώ τη βοήθειά σας για ένα μικρό (αλλά σοβαρό) ζήτημα. Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή είχε λυθεί το ζήτημα με το GPS. Δυο είναι τα συνηθισμένα προβλήματα με το GPS: πολύ αργό lock και μη-απενεργοποίηση του παρά τη σχετική επιλογή (location off). Ειδικά το δεύτερο πρόβλημα απορροφά πολύ ενέργεια από την μπαταρία και την αδειάζει σε 1-2 ώρες (χωρίς καμιά χρήση του τηλεφώνου) και διορθώνεται μόνο με reboot. Με τη χρήση που κάνω η μπαταρία μου κρατά 3-4 μέρες (χωρίς καθόλου 3G και GPS, και με 10-20 λεπτά την ημέρα wifi).

 

Η βοήθεια λοιπόν που ζητώ είναι να μου θυμίσει κάποιος/α ποια έκδοση είχε λύσει τα προβλήματα (θυμάμαι να lockάρω σε 10-20 sec και να μπορώ να απενεργοποιήσω το GPS). Προσοχή δεν αναφέρομαι σε hardware λύσεις που έχουν σχέση με την κεραία του GPS. Δεν είμαι σίγουρος ότι τελικά είναι καθαρά ζήτημα hardware το πρόβλημα με το κινητό μας, καθώς όπως είπα με κάποιες εκδόσεις δούλευε άψογα. Αυτή τη στιγμή είμαι με ADC CM11 ION beta 3 stock kernel (έχω δοκιμάσει και Κ^Kernel 370exUV χωρίς καμιά διαφορά).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα στο forum .

 

έχω σαν δεύτερο κινητό το κινητό του τίτλου αλλά από χθές διαρκώς μου βγάζει

εκτελείτε σαρωση πολυμέσων με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω δηλαδή το κάνει συνεχόμενα/δευτερόλεπτο επίσης μου αναβοσβήνει στην μπαταρία η αστραπή που ανάβει και όταν φορτίζει.

 

ήρθε η για αλλαγή?? η σώνεται??

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συν-i9001ers,

 

Παρακολουθώ (βουβά) εδώ και 2 χρόνια το συγκεκριμένο thread καθώς και τα αντίστοιχα των xdadevelopers. Σας ευχαριστώ για όλα αυτά που έμαθα. Πέρασα διαδοχικά από cm9, cm10, cm10.1 και απευθείας σε cm11 (ION). Ειδικά με cm11 ION το κινητό είναι εξαιρετικό. Γράφω και ζητώ τη βοήθειά σας για ένα μικρό (αλλά σοβαρό) ζήτημα. Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή είχε λυθεί το ζήτημα με το GPS. Δυο είναι τα συνηθισμένα προβλήματα με το GPS: πολύ αργό lock και μη-απενεργοποίηση του παρά τη σχετική επιλογή (location off). Ειδικά το δεύτερο πρόβλημα απορροφά πολύ ενέργεια από την μπαταρία και την αδειάζει σε 1-2 ώρες (χωρίς καμιά χρήση του τηλεφώνου) και διορθώνεται μόνο με reboot. Με τη χρήση που κάνω η μπαταρία μου κρατά 3-4 μέρες (χωρίς καθόλου 3G και GPS, και με 10-20 λεπτά την ημέρα wifi).

 

Η βοήθεια λοιπόν που ζητώ είναι να μου θυμίσει κάποιος/α ποια έκδοση είχε λύσει τα προβλήματα (θυμάμαι να lockάρω σε 10-20 sec και να μπορώ να απενεργοποιήσω το GPS). Προσοχή δεν αναφέρομαι σε hardware λύσεις που έχουν σχέση με την κεραία του GPS. Δεν είμαι σίγουρος ότι τελικά είναι καθαρά ζήτημα hardware το πρόβλημα με το κινητό μας, καθώς όπως είπα με κάποιες εκδόσεις δούλευε άψογα. Αυτή τη στιγμή είμαι με ADC CM11 ION beta 3 stock kernel (έχω δοκιμάσει και Κ^Kernel 370exUV χωρίς καμιά διαφορά).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εγώ γενικά είχα πάντα θέμα με το gps. Μπορείς να μου πεις με ποιες εκδόσεις λειτουργούσε καλά; Ακόμα και αν έτρωγε μπαταρία (παρεμπίπτοντος κάτι τέτοιo παρατηρώ εγώ μερικές φορές με το wifi). Ας μου λειτουργήσει επιτέλους καλά και ας κάνω και restart. Το gps test το έχεις; Τι ισχύ σήματος σου δείχνει;

Εγώ τώρα έχω την cm10.1 release 9 με K^kernel 3.4.70-EXUV 370MB.

 

 

 

καλησπέρα στο forum .

 

έχω σαν δεύτερο κινητό το κινητό του τίτλου αλλά από χθές διαρκώς μου βγάζει

εκτελείτε σαρωση πολυμέσων με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω δηλαδή το κάνει συνεχόμενα/δευτερόλεπτο επίσης μου αναβοσβήνει στην μπαταρία η αστραπή που ανάβει και όταν φορτίζει.

 

ήρθε η για αλλαγή?? η σώνεται??

 

ευχαριστώ

Πoια ROM έχεις; Την default;

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .εχω αυτή που έχει από την αρχή που το πήρα 2.3.3 .υπάρχει άλλη να περάσω για να δουλεύει κανονικά;;

 

Ναι υπάρχουν πλέον πολλές. Θέλεις έκδοση 2.x ή 4.x; Επίσης το κινητό είναι μέσα στην εγγύηση; Γιατί αν είναι και ήσουν ευχαριστημένος με το πως ήταν μέχρι να χαλάσει, ίσως να το πας για service.

 

Αν θες να βάλεις custom ROM, μπορείς να βάλεις π.χ. την 4.2.2 έκδοση που έχει καλές κριτικές: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2315448

Γενικά για να βάλεις custom ROM δες τις οδηγίες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349613

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν πλέον πολλές. Θέλεις έκδοση 2.x ή 4.x; Επίσης το κινητό είναι μέσα στην εγγύηση; Γιατί αν είναι και ήσουν ευχαριστημένος με το πως ήταν μέχρι να χαλάσει, ίσως να το πας για service.

 

 

Εγγύηση δε,ν έχει πλέον αλλα ήμουν ευχαριστημένος .δεν γνωρίζω πολλά για ποια έκδοση θέλω το αφήνω στην κρίση σου που σίγουρα γνωριζεις καλύτερα .

Απλά θα ήθελα οδηγό πως θα κανω αυτά που πρέπει με ευθύνη δική μου φυσικά .

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν ευχαριστημένος με το κινητό και το έχεις σαν δεύτερο ίσως δεν αξίζει η διαδικασία να βάλεις άλλη ROM.

Θα σου πρότεινα πρώτα να δεις αν μπορείς να σώσεις την κατάσταση.

Κάνε backup των δεδομένων του κινητού σου και μετά μπες σε recovery mode (δες πως εδώ: http://www.technoxide.com/2012/06/how-to-enter-recovery-mode-in-samsung.html?showComment=1350127539907)

Εκεί θα πρέπει λογικά να βρεις κάπου την επιλογή για να κάνεις hard reset (wipe data/factory reset θα πρέπει να λέει κάπου) του κινητού σου. Κάνε το και δες αν έφτιαξε. Δες και το βιντεάκι εδώ:

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν ευχαριστημένος με το κινητό και το έχεις σαν δεύτερο ίσως δεν αξίζει η διαδικασία να βάλεις άλλη ROM.

Θα σου πρότεινα πρώτα να δεις αν μπορείς να σώσεις την κατάσταση.

Κάνε backup των δεδομένων του κινητού σου και μετά μπες σε recovery mode (δες πως εδώ: http://www.technoxide.com/2012/06/how-to-enter-recovery-mode-in-samsung.html?showComment=1350127539907)

Εκεί θα πρέπει λογικά να βρεις κάπου την επιλογή για να κάνεις hard reset (wipe data/factory reset θα πρέπει να λέει κάπου) του κινητού σου. Κάνε το και δες αν έφτιαξε. Δες και το βιντεάκι εδώ:

 

 

καλημέρα

 

δεν έγινε τίποτα με αυτό το τρόπο τελικά.τι άλλο μπορώ να κάνω υπάρχει κανένας οδηγός για να πάω στην δευτερη λύση?/

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συν-i9001ers,

 

Παρακολουθώ (βουβά) εδώ και 2 χρόνια το συγκεκριμένο thread καθώς και τα αντίστοιχα των xdadevelopers. Σας ευχαριστώ για όλα αυτά που έμαθα. Πέρασα διαδοχικά από cm9, cm10, cm10.1 και απευθείας σε cm11 (ION). Ειδικά με cm11 ION το κινητό είναι εξαιρετικό. Γράφω και ζητώ τη βοήθειά σας για ένα μικρό (αλλά σοβαρό) ζήτημα. Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή είχε λυθεί το ζήτημα με το GPS. Δυο είναι τα συνηθισμένα προβλήματα με το GPS: πολύ αργό lock και μη-απενεργοποίηση του παρά τη σχετική επιλογή (location off). Ειδικά το δεύτερο πρόβλημα απορροφά πολύ ενέργεια από την μπαταρία και την αδειάζει σε 1-2 ώρες (χωρίς καμιά χρήση του τηλεφώνου) και διορθώνεται μόνο με reboot. Με τη χρήση που κάνω η μπαταρία μου κρατά 3-4 μέρες (χωρίς καθόλου 3G και GPS, και με 10-20 λεπτά την ημέρα wifi).

 

Η βοήθεια λοιπόν που ζητώ είναι να μου θυμίσει κάποιος/α ποια έκδοση είχε λύσει τα προβλήματα (θυμάμαι να lockάρω σε 10-20 sec και να μπορώ να απενεργοποιήσω το GPS). Προσοχή δεν αναφέρομαι σε hardware λύσεις που έχουν σχέση με την κεραία του GPS. Δεν είμαι σίγουρος ότι τελικά είναι καθαρά ζήτημα hardware το πρόβλημα με το κινητό μας, καθώς όπως είπα με κάποιες εκδόσεις δούλευε άψογα. Αυτή τη στιγμή είμαι με ADC CM11 ION beta 3 stock kernel (έχω δοκιμάσει και Κ^Kernel 370exUV χωρίς καμιά διαφορά).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σε συνέχεια του προχτεσινού post μου, έχω ευχάριστα νέα: πέρασα την ολόφρεσκια ADC CM11 ION beta 4 και το GPS (φαίνεται να) λειτουργεί σωστά. Για όσους έχουν πρόβλημα με το GPS με KitKat, περιγράφω τα βήματα που έκανα:

 

1) Calibration σύμφωνα με http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2579431 (δεύτερο post).

2) Ενεργοποίηση του location σε mode high accuracy και ταυτόχρονη ενεργοποίηση του wifi (ή 3g).

3) Για καθαρισμό του A-GPS state, reset στο Tools->Manage A-GPS State της εφαρμογής GPS Status.

4) Αναμονή για gps fix (σε καλή τοποθεσία, δηλαδή με νότιο προσανατολισμό) - πήρε γύρω στα 1-2 λεπτά.

5) Η εφαρμογή GPS Test έδειξε ότι κλείδωσαν 9 στους 9 δορυφόρους (οι 7 με σήμα κίτρινο 20-30 και οι 2 με σήμα πορτοκαλί 10-20 - δηλαδή σχετικά μέτριο σήμα καθώς ο πρασανατολισμός μου ήταν δυτικός και στα νότια είχα μερικές πολυκατοικίες...) και η ακρίβεια ήταν 3 μέτρα.

6) Η εφαρμογή GSP Checker έδειξε τα ίδια με signal quality γύρω στο 60% του γραφήματος.

7) Απενεργοποίηση location και wifi και 3g και reboot.

8) Ενεργοποίηση μόνο location και κλείδωμα των 9 δορυφόρων όπως και πριν σε 10 δευτερόλεπτα.

9) Απενεργοποίηση του location και φυσιολογική συμπεριφορά του τηλεφώνου, δηλαδή, δεν θερμαίνεται στο πίσω μέρος ούτε και καταναλώνει μπαταρία.

 

Μένει να το δοκιμάσω σε πραγματικές συνθήκες (οδήγησης) και θα σας αναφέρω τα ευρήματα. Είναι βέβαια γνωστό ότι το gps ξοδεύει αρκετή μπαταρία στο κινητό μας. Έχω παρατηρήσει κατανάλωση περίπου 20% ανά ώρα με original stock rom 2.3.6 καθώς και άλλες τις σειράς 4.x, όποτε χρειάζεται τροφοδοσία από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου για απροβλημάτιστη χρήση. Με κατάλληλες ρυθμίσεις (π.χ., στο Navigon να σβήνει η οθόνη όταν δεν υπάρχουν οδηγίες) μπορεί κανείς να πετύχει πολύ χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

gevani9001 ένα τεράστιο ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό και τον χρόνο σου. Δεν έχει και thanks button εδω. :)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

δεν έγινε τίποτα με αυτό το τρόπο τελικά.τι άλλο μπορώ να κάνω υπάρχει κανένας οδηγός για να πάω στην δευτερη λύση?/

Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις την τύχη σου με κάποια άλλη ROM. Εκτός και αν έχει κανένας άλλος άλλη ιδέα.

 

Για να βάλεις άλλη ROM, διάβασε τις οδηγίες εδώ. Χοντρικά θα πρέπει:

1. Να γίνεις root (έτσι λένε οι οδηγίες δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο αλλά κάνε το)

2. Να περάσεις άλλο recovery μέσω odin

3. Να εγκαταστήσεις την νέα ROM. Θα σου πρότεινα αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2315448

 

Ότι απορίες έχεις ρώτα. Καλό διάβασμα :D

Link to comment
Share on other sites

gevani9001 ένα τεράστιο ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό και τον χρόνο σου. Δεν έχει και thanks button εδω. :)

 

Παρακαλώ, Giannis_79. Εξάλλου κοινότητα σημαίνει να μοιράζεται ο καθένας ό,τι ξέρει!

 

Τα νεότερα τώρα σχετικά με το GPS. Δυστυχώς, ούτε η συγκεκριμένη rom (ADC cm11 beta4) λύνει το πρόβλημα του GPS. Βιάστηκα να χαρώ... Τελικά, όταν επιλέγεις location off, το GPS δεν απενεργοποιείται με συνέπεια τη θέρμανση του κινητού στο πίσω μέρος και το σύντομο άδειασμα της μπαταρίας... Δοκίμασα να κάνω force stop όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το gps, αλλά δεν υπήρξε αποτέλεσμα. Μόνο με reboot επανέρχεται το κινητό σε κανονική λειτουργία.

 

Έτσι, αποφάσισα να επιστρέψω στη δοκιμασμένη (και εξαιρετική) ADC cm10.1 release9 eol (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2315448). Τελικά, αυτή ήταν η rom που προσπαθούσα να θυμηθώ. Το gps δουλεύει άψογα όπως και τα πάντα (εκτός από μερικά οπτικά προβλήματα στην πανοραμική φωτογράφιση - δεν ξέρω πως αλλιώς να μεταφράσω το glitches...) και γενικά με πολύ καλή κατανάλωση μπαταρίας.

 

Καθώς έχω κάνει backup την cm11 (μέσω της twrp), θα δοκιμάζω όλες τις επόμενες cm11 και θα ενημερώσω πότε θα λυθεί το ζήτημα του gps. Η cm11 είναι η καλύτερη rom που έχει βγει ποτέ για το i9001 και από άποψη ομορφιάς και ταχύτητας.

 

Και μια τελευταία πληροφορία: όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post, υπάρχουν ολόκληρα threads σχετικά με το hardware πρόβλημα που υπάρχει με την κεραία gps του κινητού μας (π.χ., http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1697217). Τελικά, μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα ασθενούς σήματος. Με όλες τις rom παρατήρησα ότι η εφαρμογή GPS Test δείχνει ότι το σήμα κυμαίνεται από 15-35 για όλους τους δορυφόρους από το μπαλκόνι του διαμερίσματός μου (με άριστα το 100). Δοκίμασα ένα άλλο κινητό (Sony Xperia J) και το σήμα ήταν στο 25-45 σε όλους τους δορυφόρους... Θα ήταν ενδιαφέρον να μου πείτε όσοι μπορείτε, τι δείχνει σε σας το GPS Test.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε την δικη μου ρομ και πειτε μου την γνωμη σας αξιζει πιστεψτε με http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2603829

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία πληροφορία: όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο post, υπάρχουν ολόκληρα threads σχετικά με το hardware πρόβλημα που υπάρχει με την κεραία gps του κινητού μας (π.χ., http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1697217). Τελικά, μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα ασθενούς σήματος. Με όλες τις rom παρατήρησα ότι η εφαρμογή GPS Test δείχνει ότι το σήμα κυμαίνεται από 15-35 για όλους τους δορυφόρους από το μπαλκόνι του διαμερίσματός μου (με άριστα το 100). Δοκίμασα ένα άλλο κινητό (Sony Xperia J) και το σήμα ήταν στο 25-45 σε όλους τους δορυφόρους... Θα ήταν ενδιαφέρον να μου πείτε όσοι μπορείτε, τι δείχνει σε σας το GPS Test.

Και εγώ φίλε μου πάνω από 35 δεν βλέπω ούτε για πλάκα. Και βλέπω την photo με τα 40+ από το post στους xda που πόσταρες και τρελαίνομαι. Μια φίλη μου με πολύ υποδεέστερο samsung κινητό έχει τρελό σήμα, τα έχουμε συγκρίνει δίπλα δίπλα (με stock 2.x rom αυτή - με ότι και να έχω δοκιμάσει εγώ). Με τρώει το χέρι μου να κάνω αυτό που προτείνει στο post οι xda. Ίσως το καλοκαίρι που λήγει και η εγγύηση του. Αν το κάνω θα σου πω.

Παρεμπιπτόντως και εγώ την ADC cm10.1 release9 έχω τώρα.

 

Πάντως το πήγα και σαν ελαττωματικό σε αντιπροσωπία. Και καλά βρήκαν πρόβλημα και άλλαξαν το δέκτη μου είπαν. Εγώ όμως δεν είδα ουσιαστική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις την τύχη σου με κάποια άλλη ROM. Εκτός και αν έχει κανένας άλλος άλλη ιδέα.

 

Για να βάλεις άλλη ROM, διάβασε τις οδηγίες εδώ. Χοντρικά θα πρέπει:

1. Να γίνεις root (έτσι λένε οι οδηγίες δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο αλλά κάνε το)

2. Να περάσεις άλλο recovery μέσω odin

3. Να εγκαταστήσεις την νέα ROM. Θα σου πρότεινα αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2315448

 

Ότι απορίες έχεις ρώτα. Καλό διάβασμα :D

 

καλησπέρα σε όλους

έκανα τα πάντα καλά μεχρι τώρα λειτουργεί καλά αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν έχω περάσει το market

μέσα για εφαρμογές.....κρίμα.υπάρχει τρόπος να το περάσω έστω και αν κάνω την διαδιακασία ξανά και πως????

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

έκανα τα πάντα καλά μεχρι τώρα λειτουργεί καλά αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν έχω περάσει το market

μέσα για εφαρμογές.....κρίμα.υπάρχει τρόπος να το περάσω έστω και αν κάνω την διαδιακασία ξανά και πως????

 

Φίλε tsoukas5, προφανώς ξέχασες να περάσεις και τα gapps μετά τη rom (http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130812-signed.zip).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsoukas5, προφανώς ξέχασες να περάσεις και τα gapps μετά τη rom (http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130812-signed.zip).

 

καλησπέρα φίλε

 

γνωρίζεις πως θα το κάνω το παραπάνω??θα το πετάξω στην sd και θα κάνω εγκατάσταση η είναι πιο πολύπλοκο??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε

 

γνωρίζεις πως θα το κάνω το παραπάνω??θα το πετάξω στην sd και θα κάνω εγκατάσταση η είναι πιο πολύπλοκο??

 

Ακολουθείς ακριβώς τις οδηγίες που σου πρότεινε ο helios21 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2315448). Στο thread αυτό, μετά τα 3 screenshots έχει links για τη rom, τον kernel (δεν τον χρειάζεσαι καθώς υπάρχει ήδη μέσα στη rom) και τα gapps.

 

Αφού τα κατεβάσεις και τα βάλεις στην sd κάρτα σου, ακολουθείς τα 6 βήματα του install.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε

 

γνωρίζεις πως θα το κάνω το παραπάνω??θα το πετάξω στην sd και θα κάνω εγκατάσταση η είναι πιο πολύπλοκο??

 

Μάλλον ξέχασες το βήμα 7 των οδηγιών (install gapps ή ενδεχόμενων διορθωτικών updates, patches, mods κλπ): http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349613

 

Το gapps είναι αυτό που θες. Το κάνεις install αφού μπεις στο recovery, όπως έκανες και με την ROM. Θα πρέπει πρώτα να έχεις περάσει το αρχείο στο κινητό (κατεβάζεις το αρχείο από τους xda που κατέβασες και τη ROM).

Τώρα στις οδηγίες λέει ότι μετά πρέπει να κάνεις wipe data/factory reset, wipe cache partitions, advanced/wipe dalvik cache, οπότε καλό θα είναι να τα ξανά κάνεις, απλά έχε υπόψιν σου ότι χάσεις πάλι όλα τα δεδομένα που έχεις στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ξέχασες το βήμα 7 των οδηγιών (install gapps ή ενδεχόμενων διορθωτικών updates, patches, mods κλπ): http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349613

 

Το gapps είναι αυτό που θες. Το κάνεις install αφού μπεις στο recovery, όπως έκανες και με την ROM. Θα πρέπει πρώτα να έχεις περάσει το αρχείο στο κινητό (κατεβάζεις το αρχείο από τους xda που κατέβασες και τη ROM).

Τώρα στις οδηγίες λέει ότι μετά πρέπει να κάνεις wipe data/factory reset, wipe cache partitions, advanced/wipe dalvik cache, οπότε καλό θα είναι να τα ξανά κάνεις, απλά έχε υπόψιν σου ότι χάσεις πάλι όλα τα δεδομένα που έχεις στο κινητό.

 

 

Ok όλα παιδιά σας ευχαριστώ για την πολύτιμη σας βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

Ok όλα παιδιά σας ευχαριστώ για την πολύτιμη σας βοήθεια .

 

Καλησπέρα σε όλους

 

Σήμερα το πρωί το κινητο μου παρουσιάζει το εξής :αναβοσβηνει η ενδειξη της αστραπης στην μπαταρία που απεικονίζει τη φορτιση το κινητο λειτουργεί κανονικά

Αλλα το κάνει συνεχόμενα δοκιμασα 3 διαφορετικές μπαταρίες .......

 

Καμία ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Σήμερα το πρωί το κινητο μου παρουσιάζει το εξής :αναβοσβηνει η ενδειξη της αστραπης στην μπαταρία που απεικονίζει τη φορτιση το κινητο λειτουργεί κανονικά

Αλλα το κάνει συνεχόμενα δοκιμασα 3 διαφορετικές μπαταρίες .......

 

Καμία ιδέα

 

Δεν μου φαίνεται να είναι καλό σημάδι... Πιθανόν να έχεις κάποιο πρόβλημα hardware... Δώσε μερικές επιπλέον πληροφορίες, όπως:

- αυτό συμβαίνει όταν είναι κλειστό και το φορτίζεις, ανοιχτό, ή και στις δυο περιπτώσεις;

- έχεις τον original φορτιστή, άλλου κινητού, ή φορτίζεις με usb καλώδιο από υπολογιστή;

- τελικά, αν περιμένεις, η μπαταρία φορτίζει;

- έλεγξες μήπως οι επαφές του κινητού με τους πόλους της μπαταρίας είναι εντάξει; μήπως έχουν σπάσει ή στραβώσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται να είναι καλό σημάδι... Πιθανόν να έχεις κάποιο πρόβλημα hardware... Δώσε μερικές επιπλέον πληροφορίες, όπως:

- αυτό συμβαίνει όταν είναι κλειστό και το φορτίζεις, ανοιχτό, ή και στις δυο περιπτώσεις;

- έχεις τον original φορτιστή, άλλου κινητού, ή φορτίζεις με usb καλώδιο από υπολογιστή;

- τελικά, αν περιμένεις, η μπαταρία φορτίζει;

- έλεγξες μήπως οι επαφές του κινητού με τους πόλους της μπαταρίας είναι εντάξει; μήπως έχουν σπάσει ή στραβώσει;

 

Το εχω φορτίσει μόνο ανοιχτό προς το παρόν ,εχω αλλού κινητού φορτιστή,η μπαταρία παει στο 99% αλλα αναβοσβηνει η αστραπή στη φορτιση αλλα δουλεύει κανονικά το κινητο.οι πόλοι του κινητού φαίνονται καλοί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εχω φορτίσει μόνο ανοιχτό προς το παρόν ,εχω αλλού κινητού φορτιστή,η μπαταρία παει στο 99% αλλα αναβοσβηνει η αστραπή στη φορτιση αλλα δουλεύει κανονικά το κινητο.οι πόλοι του κινητού φαίνονται καλοί.

 

Επίσης κάτι που ξέχασα σήμερα το είχα κλειστό για κάποιες ώρες και όταν το άνοιξα δεν το έκανε μέχρι τώρα .λογικα βέβαια θα το ξαναρχίσει .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παλικαρια μπορεί κάποιος που έχει την 4.4.2 release 1 να δοκιμάσει κάτι?

Ας δοκιμάσει να εγκαταστήσει και να τρέξει είτε το copilot είτε το sygic να δούμε αν το καταφέρει.

Και στα δυο μου βγάζει error του στυλ ότι δε μπορεί να συνδεθει με το play store.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τις 330 σελίδες του φόρουμ! Μέσα σε μια βδομάδα πρέπει να έχω διαβάσει γύρω τις μισές από εδώ και άλλες τόσες από το XDA! :p

Στο ζουμί τώρα.. Κάτοχος Galaxy s plus εδώ και 2 χρόνια, έχοντας πάντα την stock 2.3.3-ναι το ξέρω ανατριχιάσατε- ! Και αφού πλέον εγγύηση δεν υπάρχει ούτε για αστείο λέω δεν πειραματιζόμαστε λίγο..Και έτσι έκανα..Rootαρα χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά πέρασα και μερικές εκδόσεις του CMW με σχετική άνεση. Το πρόβλημα ήρθε χθες το βράδυ που προσπάθησα να περάσω την πρώτη custom rom. CM 10 by Ivendor ήταν η επιλογή και έτρεξε για 5 λεπτά!Κάπου εκεί η επιτυχία χάθηκε και για να μην τα πολυλογώ έμεινα με κάποιο τρόπο hard brick , πρόβλημα το οποίο ξεπέρασα. Στο ζουμί ξανά! Τρέχω 2.3.6 με μοναδικό πρόβλημα, μάλλον κάποιες ρυθμίσεις του APN αν έχω καταλάβει καλά καθώς δεν μπορώ να ανοίξω το 3G. Μέχρι στιγμής θα ήθελα σε πρώτη φάση να μου δώσετε οδηγίες αν μπορεί να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα..

 

Θα συνεχίσω μάλλον με ένα μεγαλύτερο σεντόνι σε επόμενο Post γιατί θέλω να περάσω μια custom rom και κάτι μου λέει ότι οι οδηγίες που θα μου δώσετε θα είναι πιο απλές από αυτές που θα δίνατε σε έναν μπαμπουίνο στην Αφρική.

 

Καλήμερες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλά επειδή δεν κρατιέμαι θα ξεκινήσω τις ερωτήσεις! Έχουμε και λέμε:

1. Tο ξέρω πως αυτή μπορεί να είναι από τις πιο χαζές ερωτήσεις αλλά συνεχίζω. Θέλω μια custom rom σταθερή, όμορφη , γρήγορη και γενικά να κάνεις την δουλειά σου-όπως την έκανα 2 χρόνια τώρα με stock- και να μην έχει bug πως δεν μπορείς να κάνεις αυτό, κολλάει αυτό και τα σχετικά.

2. Χάθηκα λίγο με της εκδόσεις του CMW. Σε κάθε rom που βρήκα από xda ο κάθε ένας σου λέει πέρασε αυτή τη recovery, για την άλλη πέρνα αυτή κ.τ.λ.. Υπάρχει κάποια έκδοση που να σου επιτρέπει να φλασάρεις άνετα διαφορετικές rom. Αν όχι συμβιβάζομαι με το reocvery της DEV CONNECTION TEAM για να περνάω 10.1, 10.2 CM από εκείνους μόνο(αν το θεωρείτε καλό). Για παράδειγμα το clockwork mod 6.0.3.8.

3. Η σειρά έχει ως εξής root, recovery flashαρισμα rom...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...