Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου διάβασα ότι με το 3 κερνελ, η οθόνη κάθε φορά που την αγγίζεις δουλεύει σε μαχ το cpu για τέλεια απόκριση και καλά. Για μένα άσκοπο γιατί και στα μισά να το δουλέψει, το τηλ μια χαρά θα πάει! Τέλος πάντων, με την remics καλά τα πηγαίνω έβαλα και ράδιο, αλλά με τρώει να βελτιώσω την κατάσταση στην μπαταρία, έβαλα μαχ το 1200 αλλά βλέπω και πολλούς κερνελ και δεν ξέρω τι να διαλέξω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά δεν κάνω πλάκα.... την κάρτα sd που αγόρασα ενώ λειτουργεί σε pc και στο sonic huawei στο gt-i9001 μόλις την βάζω όταν θα την ελέγξει για τα πολυμέσα της μετά το κινητό κολαει και κάνει reboot και πάλι τα ίδια μέχρι να αφερεσω την κάρτα... έχει κανένας καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει...με εφαρμογή που κατέβασα για να κάνει τεστ μου βγάζει ότι δεν έχει δικαίωμα να κάνει εγράφη δεδομένων. είναι πραγματικά τέλειος κούφο... ειδικά αν προσθέσω ότι η ίδια εφαρμογή στο sonic huawei λειτουργεί κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 χρόνο είχα σχεδόν το ίδιο πρόβλημα με σένα. Στη δική μου περίπτωση βέβαια μου εμφάνιζε "SD CARD DAMAGED". Η κάρτα λειτουργούσε άψογα σε pc και στο sony ericsson mini pro της συζύγου. Τελικά παρήγγειλα μία άλλη απο το ebay και ησύχασα. Δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κάτι.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Έχω βάλει την alpha 7 και kernel τον 3.κατι δε θυμάμαι πως λέγεται. Την έκδοση exuv.Τελικά δεν αντιμετωπίζω παγωματα και shutdowns με αυτή την έκδοση αλλά όταν πάω να ξεκλειδωσω το κινητο για καποιο χρόνο, πάνω κάτω 1 sec, η οθόνη είναι είτε σκουρα ειτε εχει πιο χαμηλο φωτισμο.Το ίδιο μου έκανε και με την στάνταρ 3αρα εκδοση του castagnalt.Η αλήθεια είναι ότι δε με ενοχλεί ιδιαίτερα από την στιγμή που το κινητό είναι πολύ γρήγορο πλέον, αλλά αν λύνεται κάπως καλοδεχουμενο ειναι :-)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα όλα τα τελευταία kernel και έπαθα πλάκα με το Nexus Kernel. Είναι με διαφορά το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, γρήγορο, smooth με καλή μπαταρία χωρίς κανένα lag ακόμα και σε δύσκολα παιχνίδια. Έχω τη normal έκδοση με smartass/sio και το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν εγγράφει με 720p.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα όλα τα τελευταία kernel και έπαθα πλάκα με το Nexus Kernel. Είναι με διαφορά το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, γρήγορο, smooth με καλή μπαταρία χωρίς κανένα lag ακόμα και σε δύσκολα παιχνίδια. Έχω τη normal έκδοση με smartass/sio και το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν εγγράφει με 720p.

 

Και εγώ που το έχω βάλει από το πρωί φαίνεται πολύ καλό!! Για να δούμε πως θα τα πάει με το deep sleep γιατί με τα άλλα έχω αρκετό battery drain ακόμα και σε airplane mode!! Μέχρι στιγμής πάει σφαίρα πάντως!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι αυτό γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχει ένα θέμα με την μπαταρία στα τελευταία kernel.

Πάντως με το Nexus, για 8 ώρες σε κανονική λειτουργία χθες το βράδυ, έπεσε μόνο 2 μονάδες η μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ ενα θέμα με τη μπαταρία ..( εδω και 3 μερες εχω βαλει τη τελευταία του invedor με kernel 3... δεν κρατάει ούτε 24 ωρο ) οδηγίες για να βάλουμε το nexus kernel ;
Link to comment
Share on other sites

Για κάθε kernel ισχύουν οι ίδιες οδηγίες εγκατάστασης:

 

1) Μπαίνεις recovery

2) install kernel

3) wipe cache partition

4) advanced/wipe dalvic cache

5) advanced/fix permissions

6) reboot

 

Eίπε ότι μέχρι σήμερα το βράδυ θα ανεβάσει νέα βερσιόν με την κάμερα να λειτουργεί και στα 720p. :)

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε kernel ισχύουν οι ίδιες οδηγίες εγκατάστασης:

 

1) Μπαίνεις recovery

2) install kernel

3) wipe cache partition

4) advanced/wipe dalvic cache

5) advanced/fix permissions

6) reboot

 

Eίπε ότι μέχρι σήμερα το βράδυ θα ανεβάσει νέα βερσιόν με την κάμερα να λειτουργεί και στα 720p. :)

ενημερωσε μας να το δοκιμασουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε kernel ισχύουν οι ίδιες οδηγίες εγκατάστασης:

 

1) Μπαίνεις recovery

2) install kernel

3) wipe cache partition

4) advanced/wipe dalvic cache

5) advanced/fix permissions

6) reboot

 

Eίπε ότι μέχρι σήμερα το βράδυ θα ανεβάσει νέα βερσιόν με την κάμερα να λειτουργεί και στα 720p. :)

 

Kouros με το νέο kernel του Jaggy (1.1.1) έχεις πάλι μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας; Γιατί σε μένα μέσα σε 6 ώρες μου την έριξε γύρω στο 15% σε airplane mode ενώ μπαίνει κανονικά σε deep sleep....πλέον με κανένα kernel δεν την βγάζω μια ολόκληρη μέρα....ίσως το πιο battery friendly kernel ειναι του CastagnalT exUV μέχρι στιγμής

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Kouros με το νέο kernel του Jaggy (1.1.1) έχεις πάλι μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας; Γιατί σε μένα μέσα σε 6 ώρες μου τηn έριξε γύρω στο 15% σε airplane mode ενώ μπαίνει κανονικά σε deep sleep....πλέον με κανένα kernel δεν την βγάζω μια ολόκληρη μέρα....ίσως το πιο battery friendly kernel ειναι του CastagnalT exUV μέχρι στιγμής

 

Συμφωνω για τον CastagnalT exUV.Με κανονικη προς το αρκετη χρηση(wifi μονιμα συνδεδεμενο) ειμαι στις 17h και εχει παει στο 72%.

Καιρο ειχα να το ζησω αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από άσχετο (Επειδή δεν μπορώ να διαβάσω 260 σελίδες...!)

Κάποιος το δίνει 150 ευρώ. Δεν πρόκειται να βάλω custom rom (τουλάχιστον προς το παρόν).

Μου αρέσει γιατί έχει σωστό μέγεθος και design και είναι αρκετά δυνατό.

Αξίζει να το πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα αξίζει τα αξίζει τα λεφτά του γιατί με 150€ δεν παίρνεις τίποτα ισάξιο του!!

Eίναι προτιμώτερο από ένα Galaxy S i9000 που βρίσκω με 130 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση από άσχετο (Επειδή δεν μπορώ να διαβάσω 260 σελίδες...!)

Κάποιος το δίνει 150 ευρώ. Δεν πρόκειται να βάλω custom rom (τουλάχιστον προς το παρόν).

Μου αρέσει γιατί έχει σωστό μέγεθος και design και είναι αρκετά δυνατό.

Αξίζει να το πάρω;

 

Παρτο με 1000!Τον λόγο τον είπε το παλικαρι απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Eίναι προτιμώτερο από ένα Galaxy S i9000 που βρίσκω με 130 ευρώ;

 

Το i9000 από ότι βλέπω υποστηρίζεται καλύτερα από custom roms και νομίζω έχει καλύτερη κάρτα γραφικών...Επειδή όμως δεν το έχω δουλέψει ίσως σε αυτό να μας βοηθήσει κάποιος φίλος από το forum που το έχει πιάσει στα χέρια του!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Το i9000 από ότι βλέπω υποστηρίζεται καλύτερα από custom roms και νομίζω έχει καλύτερη κάρτα γραφικών...Επειδή όμως δεν το έχω δουλέψει ίσως σε αυτό να μας βοηθήσει κάποιος φίλος από το forum που το έχει πιάσει στα χέρια του!

 

Σίγουρα υποστηρίζεται καλύτερα κι έχει και επίσημη υποστήριξη από την CM.

Link to comment
Share on other sites

Kouros με το νέο kernel του Jaggy (1.1.1) έχεις πάλι μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας; Γιατί σε μένα μέσα σε 6 ώρες μου την έριξε γύρω στο 15% σε airplane mode ενώ μπαίνει κανονικά σε deep sleep....πλέον με κανένα kernel δεν την βγάζω μια ολόκληρη μέρα....ίσως το πιο battery friendly kernel ειναι του CastagnalT exUV μέχρι στιγμής

 

Συμφωνω για τον CastagnalT exUV.Με κανονικη προς το αρκετη χρηση(wifi μονιμα συνδεδεμενο) ειμαι στις 17h και εχει παει στο 72%.

Καιρο ειχα να το ζησω αυτο :)

 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι την καλύτερη μπαταρία την έχει ο Castagna, ειδικά με τις ExUv εκδόσεις του. Επειδή όμως πάντα ο Castagna μου βγάζει κάποια lags (λιγότερα ή περισσότερα), κυρίως στα απαιτητικά παιχνίδια, προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο kernel.

 

Jimsiv δεν πρόλαβα να τεστάρω στην μπαταρία το νέο kernel του Jaggy. Πάντως με την κανονική βερσιόν του Nexus kernel και επιλογές smartass/sio, η μπαταρία ήταν μια χαρά (2% μόνο σε 8 ώρες τη νύχτα). Τώρα δοκιμάζω την bigmem έκδοση του, εννοείται ότι το τηλέφωνο πετάει και σήμερα το βράδυ θα τεστάρω την μπαταρία του σε standby. Με internet και παιχνίδια πάντως, για μισή ώρα συνεχώς, έπεσε 10%, που είναι αρκετά καλή κατανάλωση. Δοκίμασες με smartass/sio;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι την καλύτερη μπαταρία την έχει ο Castagna, ειδικά με τις ExUv εκδόσεις του. Επειδή όμως πάντα ο Castagna μου βγάζει κάποια lags (λιγότερα ή περισσότερα), κυρίως στα απαιτητικά παιχνίδια, προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο kernel.

 

Jimsiv δεν πρόλαβα να τεστάρω στην μπαταρία το νέο kernel του Jaggy. Πάντως με την κανονική βερσιόν του Nexus kernel και επιλογές smartass/sio, η μπαταρία ήταν μια χαρά (2% μόνο σε 8 ώρες τη νύχτα). Τώρα δοκιμάζω την bigmem έκδοση του, εννοείται ότι το τηλέφωνο πετάει και σήμερα το βράδυ θα τεστάρω την μπαταρία του σε standby. Με internet και παιχνίδια πάντως, για μισή ώρα συνεχώς, έπεσε 10%, που είναι αρκετά καλή κατανάλωση. Δοκίμασες με smartass/sio;

 

Δεν έχω τσεκάρει μπαταρία με το bigmem γιατί δεν το έχω αφήσει σε ησυχία αλλά στα παιχνίδια δεν υπάρχουν καθόλου lags.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μεγαλη προσπαθεια και μια αποτυχημενη αναβαθμιση καθως εσβησα το λειτουργικο και δεν ξεκινουσε το Gt παρα εμενε στην αρχικη οθονη καταφερα να του περασω ξανα το λειτουργικο του , αυτη την στιγμη προσπαθω να το κανω ροοτ με το τελευταιο αν οχι , τοτε με το αρχικο ροοτ αρχειο που βρηκα σε αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349613 καθως και να το κανω να γραφει ελληνικα στα μηνυματα!!!! Edited by cobran
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι την καλύτερη μπαταρία την έχει ο Castagna, ειδικά με τις ExUv εκδόσεις του. Επειδή όμως πάντα ο Castagna μου βγάζει κάποια lags (λιγότερα ή περισσότερα), κυρίως στα απαιτητικά παιχνίδια, προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο kernel.

 

Jimsiv δεν πρόλαβα να τεστάρω στην μπαταρία το νέο kernel του Jaggy. Πάντως με την κανονική βερσιόν του Nexus kernel και επιλογές smartass/sio, η μπαταρία ήταν μια χαρά (2% μόνο σε 8 ώρες τη νύχτα). Τώρα δοκιμάζω την bigmem έκδοση του, εννοείται ότι το τηλέφωνο πετάει και σήμερα το βράδυ θα τεστάρω την μπαταρία του σε standby. Με internet και παιχνίδια πάντως, για μισή ώρα συνεχώς, έπεσε 10%, που είναι αρκετά καλή κατανάλωση. Δοκίμασες με smartass/sio;

 

Τώρα έβαλα την καινούργια Nexus...Την απλή....πάντα όλα τα kernel τα δοκιμάζω με τις ίδιες ρυθμίσεις για να είμαι σίγουρος....Smartassv2 και sio...το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει για την μπαταρία είναι να κάνω καθαρό install του Rom και μαζί το kernel....θα δω πως θα πάει τώρα έτσι και αν δω πάλι μεγάλο battery drain θα κάνω καθαρό installation

 

Edit : πάντως είναι πολύ καλύτερη και από την προηγούμενη η οποία πετούσε ήδη!! Δεν έχει όμως σαν scheduler την επιλογή sio!!:confused:

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω ροοτ το κινητό δεν ξέρω τι κάνω λάθος καθώς επίσης δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στα μηνύματα ....οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη

Εκδοση firmwere 2.3.6

Kernel 2.6.35.7 - Perfm mishu@breath#7

Edited by cobran
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω ροοτ το κινητό δεν ξέρω τι κάνω λάθος καθώς επίσης δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στα μηνύματα ....οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη

Εκδοση firmwere 2.3.6

Kernel 2.6.35.7 - Perfm mishu@breath#7

 

Καταρχήν κατεβάζεις το αρχείο του root από εδώ. Το βάζεις στο τηλέφωνο στην εσωτερική ή την εξωτερική κάρτα. Μπαίνεις σε recovery mode πατώντας Volume up και power button ταυτόχρονα. Όταν δεις το ανθρωπάκι του android έξω από το κουτί πατάς το menu button(είναι το αριστερό πλήκτρο δίπλα από το home button). Μετά επιλέγεις install zip from sd card(αναλόγως αν το έχεις στην εσωτερική ή την εξωτερική κάρτα) και επιλέγεις το αρχείο Root-i9001-Signed.zip. Αφού κάνει την εγκατάσταση reboot και είσαι έτοιμος. Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...