Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πληροφοριακα,το cfq τι ειναι και που το βρισκω? :))

Και μια ερωτηση ακομη.Το set on boot μεσα στις ρυθμισεις του επεξεργαστη πρεπει να ειναι τικαρισμενο?

 

Πρέπει να είναι τικαρισμένο για να παίρνει τις ίδιες ρυθμίσεις κάθε φορά που κάνεις reboot.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πέρασα την build 3 του arco πάνω από την RC5 του ivendor κάνοντας μόνο wipe cache και wipe dalvik cache και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με stock kernel πάντα. Είναι η πιο smooth rom που είχα ποτέ. Και από μπαταρία αν εξαιρέσεις την χρήση 3g που καταναλώνει πολύ μπαταρία κατά τα άλλα είναι καλύτερη και από gingerbread.

 

Θα έλεγα ακριβώς τα ίδια για το πως λειτουργεί η ρομ του arco στο τηλέφωνό μου.

 

Εχω και εγω την ιδια καθυστερηση στον es file explorer...

Για δοκιμασε απο τις ρυθμισεις/επιδοσεις/διαχειριση μνημης/ ενεργοποιησε τις επιλογες για prurgin και ksm.

Ειχε και σε εμενα κατι μικρα κολληματακια αλλα πειραματιστηκα λιγο και με αυτες τις επιλογες δεν μου εχει λαγκαρει ουτε μια φορα μεχρι στιγμης.

 

Θα το δοκιμάσω τώρα που θα ανοίξω το τηλέφωνό μου, αν και αποφάσισα μετά από ταυτόχρονη χρήση τριών file explorer να κρατήσω έναν σχετικά νεοεμφανιζόμενο αλλά με πολύ μεγάλη επιτυχία, τον solid explorer.

 

2 πραγματα λειπουν απο την ρομ του arco πιστευω script support και bln.

 

Το κάνουν εσκεμμένα νομίζω για να κρατήσουν τις ρομ όσο γίνεται πιο "καθαρές". Στην πραγματικότητα υπάρχουν αυτές οι δύο οι ics roms, ενώ όλες οι άλλες (εξαιρουμένων ίσως της aokp και της miui) δεν είναι παρά αυτές οι δύο ρομ, με προσθήκη κάποιων mods, scripts και tweaks, πράγμα που μπορεί να κάνει ο καθένας από μας (να αλλάξουμε fonts, status bar, κ.ο.κ).

 

Τα scripts είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν δεν ξέρεις ποια και πόσα να εγκαταστήσεις, μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα από καλύτερα. Βλέπω κάποιες ρομ που γεμίζουν τον φάκελο init.d με ότι scripts υπάρχει και μετά από κάποιες μέρες χρήσης αρχίζουν τα κολλήματα. Μπορεί να χρειάζονται ελάχιστα ή και καθόλου scripts για να λειτουργήσει καλά το τηλέφωνο . Αν έχεις όρεξη πάντως να πειραματιστείς με scripts και με build.prop tweaks, εδώ υπάρχει μια τεράστια συλλογή.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο script που θα έβαζα είναι για τις φωτογραφίες, αλλά και τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι την ερωτηση σας την εχουν κανει 100 φορες, αλλα για το s plus i9001 ποιο ειναι αυτη τη στιγμη το πιο καλο αλλα και αρκετα ελαφρή rom? Εβαλα προσφατα το cyanogen 10 και μπορω να πω οτι ψηλοκολλάει παρ' ολο που δεν εχω κανει ουτε restore με titanium ουτε τιποτα:blink:
Link to comment
Share on other sites

Η cm10 είναι πολύ πρώιμη ακόμα και είναι λογικό να μην είναι σταθερή. Αν θέλεις gigabread rom η πιο καλή κατά τη γνώμη μου είναι η shadow και από ics η cm9 build 3 του arco και η cm9 rc5 του ivendor. Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

ωραία!!!!!!!!

αφου διαβασα λοιπον τα περισοτερα απο το forum και επιδη ολοι εχουν διαφορετικη αποψη και καλα κανουν θα ηθελα αν ειναι καποιος προθυμος να με βοηθησει να μου δειξει απο κοντα πως να βαλω καποια rom ics γιατι μονος δεν θελω να το δοκιμασω

ειμαι θεσσαλονικη και οποιος θελει και μπορει ας απαντησει

ευχαριστω

I9001 EHNDROIX III 13.6.24 K^Kernel 3.4.51 v1.5

XPERIA U Unofficial_Stock JellyBean 4.1.2 V4

LG P880 STOCK

S3 MINI STOCK

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα αν ειναι καποιος προθυμος να με βοηθησει να μου δειξει απο κοντα πως να βαλω καποια rom ics γιατι μονος δεν θελω να το δοκιμασω

ειμαι θεσσαλονικη και οποιος θελει και μπορει ας απαντησει

ευχαριστω

 

1) Πρώτα κράτησε backup εφαρμογών, ρυθμίσεων, επαφών κλπ. και μετά γίνε root ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ.

2) Κατέβασε και εγκατέστησε μέσω odin το recovery-clockwork-5.5.0.4 .

3) Κατέβασε και τοποθέτησε στην εσωτερική ή εξωτερική σου κάρτα (καλύτερα στην εξωτερική) το ζιπαρισμένο αρχείο της ρομ και τα gapps αν υπάρχουν.

4) Μπες recovery mode και κάνε τα εξής:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

mounds and storage: format/system,

install rom,

install gapps (αν υπάρχουν),

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache,

reboot system now.

 

Μετά αν όλα πάνε καλά, θα ανοίξει το τηλέφωνό σου. Κάνε το βασικό setup και την επαναφορά όλων των backup.

Σε περίπτωση που δεν ανοίγει το τηλέφωνο και σε ξαναπηγαίνει πάλι recovery mode, κοίτα εδώ.

 

Αν έχεις κάποια απορία ρώτα...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το firmware xxkps αλλα δεν εχει ελληνικα για τα sms και για να γραφω.σαν γλωσσα την εχει ομως..μπορω να το βρω απο πουθενα ? γνωριζει κανεισ?
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το firmware xxkps αλλα δεν εχει ελληνικα για τα sms και για να γραφω.σαν γλωσσα την εχει ομως..μπορω να το βρω απο πουθενα ? γνωριζει κανεισ?

 

Κατέβασε αυτόν το φάκελο ξεζίπαρέ τον και με τη βοήθεια ενός file explorer όπως ο es file explorer τοποθέτησε τα τρία αρχεία στον φάκελο system/T9DB. Κάνε reboot και λογικά πρέπει να είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτόν το φάκελο ξεζίπαρέ τον και με τη βοήθεια ενός file explorer όπως ο es file explorer τοποθέτησε τα τρία αρχεία στον φάκελο system/T9DB. Κάνε reboot και λογικά πρέπει να είσαι εντάξει.

 

φιλε κουρο κατεβασα το swiftkey και βρηκα ελληνικα αλλα εχω το εξης προβλημα.με ελληνικα στο sms μου δινει 60 γραμματα να γραψω και δεν προλαβαινω να γραψω τιποτα αντιστοιχα στα αγγλικα μου δινει 150 γραμματα

Link to comment
Share on other sites

φιλε κουρο κατεβασα το swiftkey και βρηκα ελληνικα αλλα εχω το εξης προβλημα.με ελληνικα στο sms μου δινει 60 γραμματα να γραψω και δεν προλαβαινω να γραψω τιποτα αντιστοιχα στα αγγλικα μου δινει 150 γραμματα

 

Αν γράφεις με μικρά είναι 60-70 χαρακτήρες μόνο. Δοκίμασε να γράψεις με κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κουρο κατεβασα το swiftkey και βρηκα ελληνικα αλλα εχω το εξης προβλημα.με ελληνικα στο sms μου δινει 60 γραμματα να γραψω και δεν προλαβαινω να γραψω τιποτα αντιστοιχα στα αγγλικα μου δινει 150 γραμματα

 

Πρέπει να επιλέξεις "αλφάβητο gsm" αν θυμάμαι καλά αντί για "unicode" στα μηνύματα/ρυθμίσεις και να γράφεις τα μηνύματα με κεφαλαία.

 

EDIT: Αν δεν λειτουργήσει κοίτα και εδώ, κατέβασε το mms.apk για να αντικαταστήσεις αυτό που υπάρχει στον φάκελο system/app

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Η cm10 είναι πολύ πρώιμη ακόμα και είναι λογικό να μην είναι σταθερή. Αν θέλεις gigabread rom η πιο καλή κατά τη γνώμη μου είναι η shadow και από ics η cm9 build 3 του arco και η cm9 rc5 του ivendor.

 

Τελεια, θα τις τσεκαρω οπωσδηποτε! Μια ερωτηση ακομα, μπορω να κρατησω τα προγραμματα που εχω βαλει και στο νεο rom? Εννοώ να κανω back up τυπου titanium ή πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να κανω τη πρωτη μου προσπαθεια να βαλω αλλη ρομ. Εχω τη μαμα και θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η πιο απροβληματιστη για αρχαριους που να δουλευουν ολα ( καμερα , ραδιο ..) και ισως ενα οδηγο για αρχαριους....

Σορυ αν ζητω πολλα.

Καλο μηνα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την βοήθειά σας λίγο...

Μετά την αναβάθμιση που έκανα σε ariesve beta2 παρατηρώ ότι έχω μεγάλη καθυστέρηση στον εντοπισμό wifi δικτύων, καθώς και στην σύνδεση αυτών! όταν συνδέεται, όλα καλά.... Σήμερα πέρασα και την beta3 αλλα δεν διορθώθηκε τίποτα...

 

Επίσης, νομίζω οτι και στις υπόλοιπες λειτουργίες του το κινητού, κρασάρει πολύ συχνά...καμία σχέση με παλαιότερα!

Λίγο που το έψαξα, μήπως πρέπει να αλλάξω kernel?

Παρακάτω έχω τα χαρακτηριστικά μου, το επιθυμητό είναι να μου πεί κάποιος, τι πρέπει να αλλάξω για να είναι το κινητό μου ενημερωμένο, το καταδύναμιν, και γενικότερα τι είναι αυτό που πρέπει να αλλάζω για να αναβαθμίζετε η συσκευή... Εγώ μόνο την rom αλλάζω...(νομίζω έτσι λέγετε!)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

GT-I9001 (PLUS)

4.0.4

I9001XXKPL

KERNEL:2.6.35.14-cyanogenmod arco@tuxbox#1

9-20121023-experimental-ariesve-beta3

4.0.4 IMM76L

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να κανω τη πρωτη μου προσπαθεια να βαλω αλλη ρομ. Εχω τη μαμα και θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι η πιο απροβληματιστη για αρχαριους που να δουλευουν ολα ( καμερα , ραδιο ..) και ισως ενα οδηγο για αρχαριους....

Σορυ αν ζητω πολλα.

Καλο μηνα !!

 

Καλό μήνα και σε σένα!

Αν θέλεις gigabread rom η πιο καλή κατά τη γνώμη μου είναι η shadow και από ics η cm9 build 3 του arco και η cm9 rc5 του ivendor. Για οδηγίες εγκατάστασης κοίτα εδώ (post 2926) και αν έχεις κάποια απορία ρώτα.

 

Καλησπέρα, την βοήθειά σας λίγο...

Μετά την αναβάθμιση που έκανα σε ariesve beta2 παρατηρώ ότι έχω μεγάλη καθυστέρηση στον εντοπισμό wifi δικτύων, καθώς και στην σύνδεση αυτών! όταν συνδέεται, όλα καλά.... Σήμερα πέρασα και την beta3 αλλα δεν διορθώθηκε τίποτα...

 

Επίσης, νομίζω οτι και στις υπόλοιπες λειτουργίες του το κινητού, κρασάρει πολύ συχνά...καμία σχέση με παλαιότερα!

Λίγο που το έψαξα, μήπως πρέπει να αλλάξω kernel?

Παρακάτω έχω τα χαρακτηριστικά μου, το επιθυμητό είναι να μου πεί κάποιος, τι πρέπει να αλλάξω για να είναι το κινητό μου ενημερωμένο, το καταδύναμιν, και γενικότερα τι είναι αυτό που πρέπει να αλλάζω για να αναβαθμίζετε η συσκευή... Εγώ μόνο την rom αλλάζω...(νομίζω έτσι λέγετε!)

 

Έκανες full wipe από recovery πριν την εγκατάσταση;

Αν δεν βαριέσαι μπορείς να πάρεις ένα backup εφαρμογών, ρυθμίσεων, επαφών κλπ και να ξαναεγκαταστήσεις τη ρομ, κάνοντας από recovery τα εξής:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

format/sdcard (προαιρετικό αλλά επειδή έχεις προβλήματα καλύτερα να το κάνεις)

install rom

install gapps (αν υπάρχουν)

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

Μετά άνοιξε το τηλέφωνο κάνε το βασικό setup και την επαναφορά των backup. Πρόσεξε μόνο αν κάνεις και format/sdcard επειδή θα διαγραφούν τα πάντα από την εσωτερική σου κάρτα, τοποθέτησε από πιο πριν το αρχείο της ρομ, των gapps και των backup στην εξωτερική κάρτα. Αν δεν έχεις εξωτερική κάρτα μην επιλέγεις format/sdcard.

 

Αν συνεχίσουν τα προβλήματα το ξανασυζητάμε (ίσως θα πρέπει ν'αλλάξεις ρομ).

Link to comment
Share on other sites

οκ!Τα έκανα και τώρα λειτουργεί καλά!Βασικά, καμία σχέση!

Ζήτω και πάλι το android!!! όσων αφορά τον πυρήνα,

να βάλω κανέναν άλλον που παίζει καλύτερα ή δε παίζει ρόλο.????

και τελικά, τί είναι αυτό που αναβαθμίζεται? Rom και kernel?

Και άν ναι, εξαρτάτε το τι rom θα βάλεις ανάλογα με τον πυρήνα που έχεις?

(ειναι λίγο εκτός θέματος αυτό,

αλλα αν το καταλάβω θα μου λυθούν πολλά ερωτηματικά!)

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

Edited by jean86
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ !

Εβαλα τη shadow

 

 

Ανακαλυψα οτι οταν συνδεω το κινητο στον η/υ με το kies πεφτει το ιντερνετ στον υπολογιστη. Σταματαει να αναγνωριζει το ασυρματο usb. ( το pc ειναι σε αποσταση απο το ρουτερ και μονο με ασυρματο usb μπορω να συνδεθω.) Καμμια γνωμη ;;

 

1) Το google talk που ειναι ;; οπως και το samsung store ;

2) Αν θελω να βαλω καποια αλλη ρομ ακολουθω την ιδια διαδικασια ;;

Edited by deko
Link to comment
Share on other sites

Τελεια, θα τις τσεκαρω οπωσδηποτε! Μια ερωτηση ακομα, μπορω να κρατησω τα προγραμματα που εχω βαλει και στο νεο rom? Εννοώ να κανω back up τυπου titanium ή πρεπει να κανω κατι αλλο?

 

Ναι μπορείς.

 

οκ!Τα έκανα και τώρα λειτουργεί καλά!Βασικά, καμία σχέση!

Ζήτω και πάλι το android!!! όσων αφορά τον πυρήνα,

να βάλω κανέναν άλλον που παίζει καλύτερα ή δε παίζει ρόλο.????

και τελικά, τί είναι αυτό που αναβαθμίζεται? Rom και kernel?

Και άν ναι, εξαρτάτε το τι rom θα βάλεις ανάλογα με τον πυρήνα που έχεις?

 

Έναν πυρήνα έχει το τηλέφωνό και δεν μπορείς να βάλεις άλλον.

Κάθε ρομ έχει το δικό της κερνελ, αλλά μπορείς αν θέλεις ν' αλλάξεις κερνελ, αρκεί να ταιριάζει στη ρομ. Οι βελτιώσεις μπορεί να οφείλονται είτε στη ρομ, είτε στο κερνελ.

 

1) Το google talk που ειναι ;; οπως και το samsung store ;

2) Αν θελω να βαλω καποια αλλη ρομ ακολουθω την ιδια διαδικασια ;;

 

1) Στο πρώτο post της shadow υπάρχει για κατέβασμα το "removed app recovery patch". Αν το κατεβάσεις, το ξεζιπάρεις και το ανοίξεις, θα δεις πολλές εφαρμογές που αφαίρεσε ο developer για να ελαφρύνει τη ρομ. Εκεί βρίσκονται και αυτές που ζητάς. Για να τις εγκαταστήσεις στο τηλέφωνό σου, τοποθέτησέ τες στον φάκελο system/app και κάνε reboot.

 

2) Ναι, η ίδια διαδικασία είναι για όλες τις ρομ που εγκαθίστανται μέσω recovery.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς.

 

 

1) Στο πρώτο post της shadow υπάρχει για κατέβασμα το "removed app recovery patch". Αν το κατεβάσεις, το ξεζιπάρεις και το ανοίξεις, θα δεις πολλές εφαρμογές που αφαίρεσε ο developer για να ελαφρύνει τη ρομ. Εκεί βρίσκονται και αυτές που ζητάς. Για να τις εγκαταστήσεις στο τηλέφωνό σου, τοποθέτησέ τες στον φάκελο system/app και κάνε reboot.

 

 

Φακελλος system/app στο τηλεφωνο μου δεν υπαρχει. Τον δημιουργησα εγω , εβαλα 3 εφαρμογες ( τα apk δηλ ) , εκανα rebοot και μετα μπηκα στο φακελλο , τα εκανα install ,αλλα το talk.apk δεν το εγκαθιστα. Μου λεει οτι δεν εγκατασταθηκε...

Οσον αφορα αυτο ... ( Ανακαλυψα οτι οταν συνδεω το κινητο στον η/υ με το kies πεφτει το ιντερνετ στον υπολογιστη. Σταματαει να αναγνωριζει το ασυρματο usb. ( το pc ειναι σε αποσταση απο το ρουτερ και μονο με ασυρματο usb μπορω να συνδεθω.) Καμμια γνωμη ;;) ξερουμε κατι ??

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις τον συγκεκριμένο φάκελο πρέπει να κατεβάσεις από το μάρκετ έναν file explorer όπως ο es file explorer.

 

καλημερα κουρος εκανα κατι μαιμουδιες προσπαθουσα να περασω εναν touchwizux στου invendor και οπως το φανταζομουν επεσα σε bootloop δεν μπορουσα να μπω recovery για να κανω restore και ετσι αποφασισα να περασω αυτην I9001XXKQI_I9001XXKPM_I9001OXFKQ3_HOME.tar με odin αλλα επεσα παλι σε bootloop τι κανω? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κουρος εκανα κατι μαιμουδιες προσπαθουσα να περασω εναν touchwizux στου invendor και οπως το φανταζομουν επεσα σε bootloop δεν μπορουσα να μπω recovery για να κανω restore και ετσι αποφασισα να περασω αυτην I9001XXKQI_I9001XXKPM_I9001OXFKQ3_HOME.tar με odin αλλα επεσα παλι σε bootloop τι κανω? ευχαριστω

 

Σε βαζει συνεχεια recovery?Εγω που το ειχα παθει αυτο δεν ανοιγε το κινητο και εμπαινε συνεχεια recovery και ειχα δει αυτο το Link απο τον Kouros17.Ελπιζω να ειναι αυτο που ζητας!

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24831012&postcount=1330

Link to comment
Share on other sites

Σε βαζει συνεχεια recovery?Εγω που το ειχα παθει αυτο δεν ανοιγε το κινητο και εμπαινε συνεχεια recovery και ειχα δει αυτο το Link απο τον Kouros17.Ελπιζω να ειναι αυτο που ζητας!

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24831012&postcount=1330

οχι δεν με βαζει recovery εχω φλασαρει με odin αυτο I9001XXKQI_I9001XXKPM_I9001OXFKQ3_HOME.tar και πεφτει διαρκως σε bootloop

 

οκ καταφερα να μπω σε στοκ recovery εκανα φακτορι ρεσετ και επιτελους μπουταρε!!!

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...