Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι που δεν θα κανα μ*λ*κ*ι*α.... Την περασα φιλοι μου την rom μια χαρα ολα κομπλε, μονο που δεν εκανα back up τις επαφες. Εκανα τα μηνυματα, τις εφαρμογες, και νομιζα οτι με το call log γινοντε και οι επαφες... Τελικα δεν γινανε... Υπαρχει κανας τροπος να τις επαναφερω??? Ελατε βοηθηστε ρε hackers.... Ευχαριστω πολυ για ολα παντος.... το τηλεφωνο εχει αλλαξει ριζικα (προς το καλυτερο)..... Τι εχανα τοσο καιρο....

 

δεν υπαρχει τροπος να τις επαναφερεις εκτος και αν εχεις κανει backup ολο το προηγουμενο ρομ σου ξαναφλασαρεις εκεινο και κανεις backup τις επαφες σου

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νταξει ευτυχως τις περισσοτερες τις βρηκα απ το παλιο μου κινητο. 2-3 δεν εχω μονο θα τις ξαναπαρω. Για kernel τι μου προτινετε??? Αξιζει να το αλλαξω??? τι θα κερδισω???
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Νταξει ευτυχως τις περισσοτερες τις βρηκα απ το παλιο μου κινητο. 2-3 δεν εχω μονο θα τις ξαναπαρω. Για kernel τι μου προτινετε??? Αξιζει να το αλλαξω??? τι θα κερδισω???

 

Θα σου πρότεινα πάντως να συγχρονίσεις τις επαφές σου με το google. Έτσι κάθε φορά που θα αλλάζεις rom με το που βάζεις το λογαριασμό σου θα επαναφέρονται από μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ευτυχως τις περισσοτερες τις βρηκα απ το παλιο μου κινητο. 2-3 δεν εχω μονο θα τις ξαναπαρω. Για kernel τι μου προτινετε??? Αξιζει να το αλλαξω??? τι θα κερδισω???

 

αν θες καλο κερνελ σου προτεινω του Castagnal http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1966394 η τον K^Kernel κατα την γνωμη μου σου προτεινω τον κερνελ του Castagnal συγκεκριμενα αυτην την εκδοση πιστευω οτι ειναι η καλυτερη I8150_3.X_JB_OC_ExUV_CITKernel_v11.0

 

φιλε σορρυ μην το περασεις αυτο λαθος λινκ ειναι για αλλη συκευη να το σωστο λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1827428

Edited by crad

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ευτυχως τις περισσοτερες τις βρηκα απ το παλιο μου κινητο. 2-3 δεν εχω μονο θα τις ξαναπαρω. Για kernel τι μου προτινετε??? Αξιζει να το αλλαξω??? τι θα κερδισω???

 

To stock kernel της ρομ είναι πολύ καλό και ο μοναδικός λόγος για να το αλλάξεις θα έλεγα ότι είναι ίσως η καλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Τα "ενεργά" κερνελ αυτή τη στιγμή που αναβαθμίζονται συχνά είναι τα εξής τρία:

 

CastagnaIT

K^Kernel

PhenomKernel

 

Και τα τρία είναι σχεδόν το ίδιο καλά και αποφασίζεις εσύ ποιο ταιριάζει στο τηλέφωνό σου. Πρόσεξε μόνο ποια έκδοση θα εγκαταστήσεις. Θα πρέπει να είναι για 4.1.2. roms.

Προσωπικά είχα το Castagna kernel αλλά μερικές φορές (όχι πάντα) δεν έμπαινε σε deep sleep, ενώ δεν έχει ενσωματώσει ακόμα το fix για το Phantom key, (να ανοίγει μόνο του το google now μετά τη λήξη κάποιων κλήσεων ή εφαρμογών), οπότε κατέληξα στο K^Kernel.

 

Η εγκατάσταση του κερνελ γίνεται ακολουθώντας τα εξής βήματα, αφού πρώτα μπεις σε recovery mode:

 

1) install kernel (zip)

2) wipe cache partitions

3) advanced/wipe dalvik cache

4) advanced/fix permissions (σημαντικό)

5) reboot (και περιμένεις να γίνει η αναβάθμιση των εφαρμογών)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και χρόνια πολλά. Εδώ και κανα δίμηνο είχα αράξει σε Tiger v4 με Nexus kernel και όλα ήταν μια χαρά. Κάτι με έτρωγε και αναβάθμισα στον τελευταίο Nexus. Άσχημα αποτελέσματα, ξαναέβαλα τον παλιότερο Nexus και η κατάληξη είναι να μην ενεργοποιείται ο ήχος στις κλήσεις και να έχουν δημιουργηθεί στη συλλογή άλλες τρεις κόπιες από όλες τις φώτο (2 κανονικές και 1 κενή μαύρη). Δεν το βλέπω να σώζεται, πάω για να βάλω τη νέα Tigerv6 μου φαίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας φιλοι μου.... Προς το παρον εβαλα το CastagnaIT... Τωρα να πω οτι ειδα και διαφορα θα σας γελασω.... Θα αφησω να περασουν λιγο οι μερες και μετα θα βαλω και τα υπολοιπα... Ολα θα τα δκιμασω ηταν να μην παρω φορα.....
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο ρεκοβερι για το κινιτο αυτο εγς αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το cwm touch 6.0.3.1 αν θυμαμε καλα.Επισης ποιο κερνελ θα μου συστηνατε τον K^Kernel η τον PhenomKernel.Επισης μια καλη εφαρμογη για να καθαριζω την ραμ

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο ρεκοβερι για το κινιτο αυτο εγς αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το cwm touch 6.0.3.1 αν θυμαμε καλα.Επισης ποιο κερνελ θα μου συστηνατε τον K^Kernel η τον PhenomKernel.Επισης μια καλη εφαρμογη για να καθαριζω την ραμ

 

Το πιο σταθερό recovery είναι το CWM 5.5.0.4...τώρα σε ότι αφορά Phenom με K^Kernel, τα έχω δοκιμάσει και τα δύο για πάνω από μια βδομάδα το καθένα και διαφορές δεν είδα καμία....είναι παρόμοια και σε μπαταρία και σε επιδόσεις.

Πολύ καλή εφαρμογή για να μην έχεις πολλά προγράμματα να τρέχουν από πίσω είναι το Greenify. Επίσης μια άλλη που χρησιμοποιώ είναι το ZDBox για καθάρισμα, uninstall, κλείδωμα εφαρμογών και πολλά άλλα.Αν θέλεις δοκίμασε το.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για το dsp manager για το ηχειο της συσκευης μας?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και χρόνια πολλά. Εδώ και κανα δίμηνο είχα αράξει σε Tiger v4 με Nexus kernel και όλα ήταν μια χαρά. Κάτι με έτρωγε και αναβάθμισα στον τελευταίο Nexus. Άσχημα αποτελέσματα, ξαναέβαλα τον παλιότερο Nexus και η κατάληξη είναι να μην ενεργοποιείται ο ήχος στις κλήσεις και να έχουν δημιουργηθεί στη συλλογή άλλες τρεις κόπιες από όλες τις φώτο (2 κανονικές και 1 κενή μαύρη). Δεν το βλέπω να σώζεται, πάω για να βάλω τη νέα Tigerv6 μου φαίνεται...

 

Δοκίμασε να πας από ρυθμίσεις εφαρμογών/όλα/συλλογή, να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων και επανεκκίνηση. Αν δεν λυθεί και η Tiger v4 σου λειτουργεί καλά γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο άλλο κερνελ ή και το stock ξαναφλασάροντας τη ρομ; Στο λέω γιατί όταν δοκίμασα την Tigerv6 μου κολλούσε αρκετά. Βέβαια σε σένα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα.

 

Ολα θα τα δκιμασω ηταν να μην παρω φορα.....

 

Δικός μας είσαι και σύ :p:D

 

Θα σου πρότεινα μόνο πριν δοκιμάσεις και άλλες ρομ, κερνελ, κλπ να φροντίσεις για τρία πράγματα. Πρώτον να πάρεις ένα nandroid backup, ώστε σε περίπτωση που κάποια στιγμή κάτι δεν πάει καλά ή δεν σου αρέσει μια ρομ, να μπορείς να γυρίσεις πίσω με το nandroid backup, δεύτερον ένα backup εφαρμογών και ρυθμίσεων με κάποια εφαρμογή από το play store και τρίτον να συγχρονίσεις τις επαφές του λογαριασμού σου με το gmail του υπολογιστή σου, ώστε να τις επαναφέρεις εύκολα σε κάθε νέα εγκατάσταση ρομ.

 

Όσο για το thread του τηλεφώνου μας στους xda, όπου μπορείς να βρεις όλες τις ρομ, τα κερνελ, mods κλπ, για εγκατάσταση είναι αυτό εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Kouros καλημερα. Μπορείς να μου δώσεις το ακριβές link για το κερνελ που φοράς γιατί έχασα την μπάλα και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω;;
Link to comment
Share on other sites

To kernel που δοκιμάζει ο kouros είναι http://www.mediafire.com/download.php?wdtsdfsawsvthfk

 

(Να τον ξεκουράσουμε και λίγο! :))

 

Αν και νομίζω μέχρι χθές είχε την 360 έκδοση!! Σήμερα βλέπω 370!!

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

To kernel που δοκιμάζει ο kouros είναι http://www.mediafire.com/download.php?wdtsdfsawsvthfk

 

(Να τον ξεκουράσουμε και λίγο! :))

 

Αν και νομίζω μέχρι χθές είχε την 360 έκδοση!! Σήμερα βλέπω 370!!

 

Ναι με τα 370Mb μου λειτουργεί καλύτερα. Και ExUV.

Εδώ είναι το link

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

με ποιο kernel ειπαμε οτι εχει εγγραφη 720p?

μτο k kernel παντως που δοκιμασα κανει εγγραφη 720 αλλα οταν πας να το δεις

παιζει με σπασιματα!

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας από ρυθμίσεις εφαρμογών/όλα/συλλογή, να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων και επανεκκίνηση. Αν δεν λυθεί και η Tiger v4 σου λειτουργεί καλά γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο άλλο κερνελ ή και το stock ξαναφλασάροντας τη ρομ; Στο λέω γιατί όταν δοκίμασα την Tigerv6 μου κολλούσε αρκετά. Βέβαια σε σένα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, προς το παρόν έλυσα το πρόβλημα του ήχου κλήσης (έχει δημιουργήσει και άλλα αρχεία από τα mp3 που έχω και δεν είχε σεταριστεί κανονικό αρχείο). Η V4 Tiger παρέμεινε τελικά αλλά τα αρχεία παραμένουν τρίδιπλα. Αν κάνω αυτό που προτείνεις , θα σβηστούν και όλα τα αρχεία να κάνω κανα back up?

Link to comment
Share on other sites

με ποιο kernel ειπαμε οτι εχει εγγραφη 720p?

μτο k kernel παντως που δοκιμασα κανει εγγραφη 720 αλλα οταν πας να το δεις

παιζει με σπασιματα!

 

Με όλα τα kernel γίνεται εγγραφή στα 720p αρκεί να μην είναι BIGMEM.

 

Έχει αρχίσει το δικό μου τα πολύ γερά κολλήματα και χρειάζεται καθάρισμα ή και νέα κερνέλ. Ποια έκδοση προτείνετε;

 

Ποια ρομ έχεις; Προτείνω την CyanogenMod 10 by ivendor (Release 2.5) για 4.1 (Jelly Bean), ή την CyanogenMod 9 RC (Build 7) του arco από 4.0 (Ics).

 

Αν κάνω αυτό που προτείνεις , θα σβηστούν και όλα τα αρχεία να κάνω κανα back up?

 

Δεν σβήνονται, αλλά κράτα και κάποιο backup.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου, εχω θεμα με τις εφαρμογες και καποια bugs με την ρομ και το κερνελ που περασα. Κολαει το facebook το play store και καθε φορα που ανοιγω-κλεινω την συσκευη φευγει η συντομευση για τις γρηγορες κλησεις κατω αριστερα διπλα στις επαφες :mad: :mad: :mad:. Τι παιζει με τις εφαρμογες τι μπορω να κανω???
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου, εχω θεμα με τις εφαρμογες και καποια bugs με την ρομ και το κερνελ που περασα. Κολαει το facebook το play store και καθε φορα που ανοιγω-κλεινω την συσκευη φευγει η συντομευση για τις γρηγορες κλησεις κατω αριστερα διπλα στις επαφες :mad: :mad: :mad:. Τι παιζει με τις εφαρμογες τι μπορω να κανω???

 

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες. Ποια ρομ έχεις και ποιο kernel; Τα προβλήματα υπήρχαν από την εγκατάσταση της ρομ, η άρχισαν μετά από την εγκατάσταση του kernel;

 

Αν έχεις τη ρομ του ivendor θα σου πρότεινα να μπεις σε recovery και να ξαναεγκαταστήσεις τη ρομ, κάνοντας μόνο wipe cache, wipe dalvik cache και fix permissions (δεν θα χάσεις εφαρμογές και ρυθμίσεις). Κάνε δηλαδή τα ακόλουθα από recovery mode:

 

1) wipe cache partitions

2) advanced/wipe dalvik cache

3) install rom

4) install gapps

5) wipe cache partitions

6) advanced/wipe dalvik cache

7) advanced/fix permissions

8) reboot.

 

Με αυτόν τον τρόπο θα εγκατασταθεί και το stock kernel, αλλά αν θέλεις το αλλάζεις...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι εχετε προβλημα με το bluetooth και εχετε cyanogenmod 10 η 10.1 περαστε τον K^Kernel v1.9 ο christopher εχει διορθοσει το προβλημα και τορα ολοι μπορουμε να στελνουμε αρχεια μεσω bluetooth !!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι μετά από καιρό!

 

Δυστηχώς δεν παρακολουθώ ενδελεχώς το θέμα οπότε θα ήθελα να ξανά ρωτήσω για το πονεμένο θέμα του gps. Υπάρχει κάποια rom που να δίνει καλύτερο σήμα και να ποιάνει περισσότερους δορυφόρους; Αυτή τι στιγμή έχω τη Shadow0-Rom-v2.1C και έκδοση kernel 2.6.35.7-perf (kernel δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει ποτέ). Αν μεταβώ στην ROM του ivendor που βλέπω να προτείνεται πιστεύεται ότι θα δω αποτελέσματα; Θα μου πείτε δοκίμασε και θα δεις, αλλά φοβάμαι ότι πηγαίνοντας από ROM σε ROM όλο και κάτι θα χάσω στην πορεία των backup .

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες. Ποια ρομ έχεις και ποιο kernel; Τα προβλήματα υπήρχαν από την εγκατάσταση της ρομ, η άρχισαν μετά από την εγκατάσταση του kernel;

 

Αν έχεις τη ρομ του ivendor θα σου πρότεινα να μπεις σε recovery και να ξαναεγκαταστήσεις τη ρομ, κάνοντας μόνο wipe cache, wipe dalvik cache και fix permissions (δεν θα χάσεις εφαρμογές και ρυθμίσεις). Κάνε δηλαδή τα ακόλουθα από recovery mode:

 

1) wipe cache partitions

2) advanced/wipe dalvik cache

3) install rom

4) install gapps

5) wipe cache partitions

6) advanced/wipe dalvik cache

7) advanced/fix permissions

8) reboot.

 

Με αυτόν τον τρόπο θα εγκατασταθεί και το stock kernel, αλλά αν θέλεις το αλλάζεις...

 

Εχω την CM10 by ivendor (Release 2.5) αυτην που με ειχατε προτεινει δηλαδη. Ξαναπερασα την ρομ χτες το βραδυ και δειχνει να χαζοεστρωσε. Μαλλον το kernel εφταιγε. Θα δειξει στην πορεια αν πανε ολα καλα.

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι μετά από καιρό!

 

Δυστηχώς δεν παρακολουθώ ενδελεχώς το θέμα οπότε θα ήθελα να ξανά ρωτήσω για το πονεμένο θέμα του gps. Υπάρχει κάποια rom που να δίνει καλύτερο σήμα και να ποιάνει περισσότερους δορυφόρους; Αυτή τι στιγμή έχω τη Shadow0-Rom-v2.1C και έκδοση kernel 2.6.35.7-perf (kernel δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει ποτέ). Αν μεταβώ στην ROM του ivendor που βλέπω να προτείνεται πιστεύεται ότι θα δω αποτελέσματα; Θα μου πείτε δοκίμασε και θα δεις, αλλά φοβάμαι ότι πηγαίνοντας από ROM σε ROM όλο και κάτι θα χάσω στην πορεία των backup .

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι για το backup των εφαρμογών. Χρησιμοποίησε κάποια καλή εφαρμογή από το play store, αποθήκευσε το backup κατά προτίμηση στην εξωτερική κάρτα (για να μπορείς να καθαρίζεις αν χρειάζεται την εσωτερική χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να το χάσεις) και όσες φορές και αν αλλάξεις ρομ αυτό θα είναι εκεί και θα επανέρχεται κανονικά.

 

Όσο για το gps το καλύτερο το έχω με τη ρομ του ivendor, χωρίς να πειράξω ή να τροποποιήσω τίποτα απολύτως στο gps.conf.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια, αν ξέρει κάποιος.Συγκεκριμένα άλλαξα sim από wind σε Q μου έστειλαν τις ρυθμίσεις τις πέρασα και ενώ δουλεύει κανονικά το internet δε δουλεύουν τα MMS.Αν ξέρει κάποιος φίλος ας μου απαντήσει,διότι το τμήμα εξυπηρέτησης δεν κατάφερε να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημα.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...