Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω έχω βάλει τη μπετα 3 του invedor και τώρα στο ota updater μου βγάζει την 4. Σε περιπτωση πουκάνω αναβαθμιση μέσω ota updater θα σβηστούν τα πάντα??
Link to comment
Share on other sites

εγω έχω βάλει τη μπετα 3 του invedor και τώρα στο ota updater μου βγάζει την 4. Σε περιπτωση πουκάνω αναβαθμιση μέσω ota updater θα σβηστούν τα πάντα??

 

Δεν θα πειραχτεί τίποτα αρκεί να μην κάνεις wipe data. Κάνε μόνο wipe cache partitions και wipe dalvik cache. Δώσε και δικαιώματα για καλό και για κακό κανοντας fix permissions.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αγορασα απο αμαζον νεα συσκευη το s plus παει για πωληση...το θεμα ειναι πως θελω να περασω την stock ρομ ...πως γινεται ??? υπαρχει κινδυνος να παθει τπτ σοβαρο ?? Εχει καποιος καποιο link με οδηγιες ???

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αγορασα απο αμαζον νεα συσκευη το s plus παει για πωληση...το θεμα ειναι πως θελω να περασω την stock ρομ ...πως γινεται ??? υπαρχει κινδυνος να παθει τπτ σοβαρο ?? Εχει καποιος καποιο link με οδηγιες ???

 

Για δες αυτό τον οδηγό κι αν κολλήσεις κάπου ή έχεις απορίες εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό τον οδηγό κι αν κολλήσεις κάπου ή έχεις απορίες εδώ είμαστε.

 

Αυτόν τον οδηγό βρήκα και εγώ και είπε ναι πλήρης... άλλα την στοκ ρομ που θα την βρω ; έχω κάποια λινκ άλλα δεν ξέρω το παίζει με τις χώρες κλπ...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον οδηγό βρήκα και εγώ και είπε ναι πλήρης... άλλα την στοκ ρομ που θα την βρω ; έχω κάποια λινκ άλλα δεν ξέρω το παίζει με τις χώρες κλπ...

 

Εγώ όταν το αγόρασα είχε αυτή τη rom. Με αυτό μπορείς να τσεκάρεις κι από μόνος σου ποια είναι η stock rom για τη χώρα μας.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το αγόρασα είχε αυτή τη rom. Με αυτό μπορείς να τσεκάρεις κι από μόνος σου ποια είναι η stock rom για τη χώρα μας.

 

 

Οποτε ακολουθω τα βηματα με το odin και περναω αυτη την ρομ και ξεμπερδεψα ?? το ροοτ και το custom recovery θα φυγουν ??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ακολουθω τα βηματα με το odin και περναω αυτη την ρομ και ξεμπερδεψα ?? το ροοτ και το custom recovery θα φυγουν ??

 

Ναι, φεύγει και το root και το recovery με αυτόν τον τρόπο!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ακολουθω τα βηματα με το odin και περναω αυτη την ρομ και ξεμπερδεψα ?? το ροοτ και το custom recovery θα φυγουν ??

 

Το custom recovery θα φύγει και θα επιστρέψει το stock. Επίσης πριν ξεκινήσεις το φλασάρισμα της stock rom μπες πιο πριν recovery και κάνε όλα τα wipe και τα format:

 

1)wipe data/factory reset,

2) wipe cache partitions,

3) advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

1) format sdcard

2) format system

3) format data

4) format cache

 

Μετά κλείσε το τηλέφωνο, μπες download mode και κάνε το φλασάρισμα της stock rom.

Καλό είναι να φυλάξεις κάποιο nandroid backup στην εξωτερική σου κάρτα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Το custom recovery θα φύγει και θα επιστρέψει το stock. Επίσης πριν ξεκινήσεις το φλασάρισμα της stock rom μπες πιο πριν recovery και κάνε όλα τα wipe και τα format:

 

1)wipe data/factory reset,

2) wipe cache partitions,

3) advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

1) format sdcard

2) format system

3) format data

4) format cache

 

Μετά κλείσε το τηλέφωνο, μπες download mode και κάνε το φλασάρισμα της stock rom.

Καλό είναι να φυλάξεις κάποιο nandroid backup στην εξωτερική σου κάρτα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

 

απλα τα κανω αυτα ...δεν φλασαρω τπτ ε ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

απλα τα κανω αυτα ...δεν φλασαρω τπτ ε ?

 

Ναι απλά τα κάνεις, μετά κλείνεις το τηλέφωνο με παρατεταμένο πάτημα του power button και μετά μπαίνεις download mode, για να φλασάρεις τη stock rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέος στην παρέα κ άσχετος με την τεχνολογία κινητών τηλεφώνων.

Το τηλέφωνό μου το θέλω για απλά πράγματα κ μου είναι αρκετά αυτά που έχει αρκεί να τα κάνει σωστά, έλα όμως που δεν τα κάνει...

κ για να γίνω πιο συγκεκριμένος

κάποιες φορές κλείνει εκεί που μιλάω, δεν ακούγομαι σωστά κ δυνατά (εντάξει την ένταση την έχω ρυθμίσει δεν είμαι κ τόσο...), έχω βάλει πάνω 2 λογαριασμούς email της δουλειάς μου κ συνεχώς κολλάει (το μεγαλύτερο από όλα τα προβλήματα γιατί είναι σημαντικό για την δουλειά μου κ αναγκάζομαι να κάνω επανεκινήσεις, τελευταία το έχω βάλει να ελεγχει πιο αραιά κ πάει λίγο καλύτερα), πρόσφατα δεν φόρτωνε σελίδες internet υποξιάστικα ότι κάτι από τα τελευταία προγράμματα που είχα κατεβάσει από το store το κόλαγαν τα απεγκτέστησα κ πάει καλά.

Στο παρελθόν του έκανα ένα format αλλά το προβλήματα συνεχίζονται.

Εφτασα να σκέφτομαι να αλλαξω κινητό αλλα για αυτό που το θέλω δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να πάω σε πιο ακριβό.

Τι με συμβουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο γράψε τι έκδοση android έχεις και τι baseband?

 

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου μιας και εγώ αρχάριος είμαι στην τεχνολογία εγώ στη θέση σου θα έκανα τα εξής:

root το κινητό (αν δεν είσαι ήδη).

titanium backup (αν δεν το έχεις ήδη) και θα έπαιρνα backup.

backup επαφες, μηνύματα κλήσεις.

αποθήκευση στον ΗΥ των παραπάνω

κατέβασμα την rom σου

full format το κινητό και ξαναπέρασμα rom σου (με odin ή ότι άλλο χρησιμοποιείς)

restore μονο ότι χρησιμοποιείς και χρειάζεσαι

restore επαφες - κλήσεις - μηνύματα

 

Μια καθαρή επανεγκατάσταση της rom δηλαδη. Περίμενε ωστόσο και μια απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ακολουθω τα βηματα με το odin και περναω αυτη την ρομ και ξεμπερδεψα ?? το ροοτ και το custom recovery θα φυγουν ??

 

στο zip εχει δυο αρχεια...ποιο περναω στο odin ?? και το αλλο τι το κανω ??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ολα δουλεψαν ρολοι...τωρα το κινητο μου φενεται πολυ ξενο και απλο :cry:

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέος στην παρέα κ άσχετος με την τεχνολογία κινητών τηλεφώνων.

Το τηλέφωνό μου το θέλω για απλά πράγματα κ μου είναι αρκετά αυτά που έχει αρκεί να τα κάνει σωστά, έλα όμως που δεν τα κάνει...

κ για να γίνω πιο συγκεκριμένος

κάποιες φορές κλείνει εκεί που μιλάω, δεν ακούγομαι σωστά κ δυνατά (εντάξει την ένταση την έχω ρυθμίσει δεν είμαι κ τόσο...), έχω βάλει πάνω 2 λογαριασμούς email της δουλειάς μου κ συνεχώς κολλάει (το μεγαλύτερο από όλα τα προβλήματα γιατί είναι σημαντικό για την δουλειά μου κ αναγκάζομαι να κάνω επανεκινήσεις, τελευταία το έχω βάλει να ελεγχει πιο αραιά κ πάει λίγο καλύτερα), πρόσφατα δεν φόρτωνε σελίδες internet υποξιάστικα ότι κάτι από τα τελευταία προγράμματα που είχα κατεβάσει από το store το κόλαγαν τα απεγκτέστησα κ πάει καλά.

Στο παρελθόν του έκανα ένα format αλλά το προβλήματα συνεχίζονται.

Εφτασα να σκέφτομαι να αλλαξω κινητό αλλα για αυτό που το θέλω δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να πάω σε πιο ακριβό.

Τι με συμβουλεύετε?

 

Θα σου πρότεινα το ίδιο με αυτό που σου πρότεινε και ο Giannis_79. Να αλλάξεις δηλαδή rom. Υπάρχουν πολλές και καλές ρομ για το τηλέφωνό μας. Θα σου πρότεινα την CyanogenMod 10 by ivendor - Beta 4 που είναι Android 4.1.2 (Jelly Bean). Η διαδικασία της εγκατάστασης είναι απλή, αρκεί να την κάνεις μια φορά και για όποια απορία έχεις μπορείς να ρωτήσεις. Οδηγός εγκατάστασης υπάρχει εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

μπορω σε jb rom να αντικαταστησω το phone.apk και contacts.apk απο καποια stock gb rom θα λειτουργει?

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

μπορω σε jb rom να αντικαταστησω το phone.apk και contacts.apk απο καποια stock gb rom θα λειτουργει?

 

Δεν το δοκίμασα ποτέ. Κράτα ένα αντίγραφο των contacts.apk και phone.apk κάπου στην εσωτερική ή εξωτερική κάρτα, δοκίμασε να το κάνεις, δώσε τα σωστα δικαιώματα και αν δεν σου λειτουργήσουν τα ξανατοποθετείς στον system/app.

Link to comment
Share on other sites

Bγάζει σε κάποιον fc's το Αndroid keyboard στην CM beta 4;

 

Οχι δεν μου βγάζει γενικά η beta 4 fc's....δοκίμασε να κάνεις clear cache, dalvik και fix permission ξανά!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Τα fc's τα έχω απο την beta 1 και συνεχίζονται μέχρι την beta 4. Kάθε φορά που φλασάρω νέα έκδοση κάνω πάντα full wipe.

To μόνο που μπορώ πλέον να φανταστώ είναι κάποια ασυμβατότητα με το Shiftkey keyboard που πάντα έχω εγκατεστημένο. Μάλλον θα απεγκαταστήσω εντελώς το Αndroid Keyboard αν και φοβάμαι οτι μπορεί να υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Τα fc's τα έχω απο την beta 1 και συνεχίζονται μέχρι την beta 4. Kάθε φορά που φλασάρω νέα έκδοση κάνω πάντα full wipe.

To μόνο που μπορώ πλέον να φανταστώ είναι κάποια ασυμβατότητα με το Shiftkey keyboard που πάντα έχω εγκατεστημένο. Μάλλον θα απεγκαταστήσω εντελώς το Αndroid Keyboard αν και φοβάμαι οτι μπορεί να υπάρξει κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Σε μένα κάποια προβληματάκια που είχα με την beta 4, λύθηκαν όταν έκανα format την SD (την εσωτερική μνήμη). Πήρα backup βέβαια και το έκανα από το CWM.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Bγάζει σε κάποιον fc's το Αndroid keyboard στην CM beta 4;

 

Δεν έχω τώρα τη ρομ του ivendor για να σου πω τι γίνεται, αλλά έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ το Swype πληκτρολόγιο και απενεργοποιώ το stock.

Ακόμα και αν το έχεις απενεργοποιημένο από "Γλώσσα και εισαγωγή" σου βγάζει fc's;

Ίσως βοηθήσει αν κάνεις από διαχείριση εφαρμογών/όλα/πληκτρολόγιο μία εκκαθάριση δεδομένων και μετά reboot.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λειτουργεί κανονικά το Shiftkey keyboard σε όλες τις εκδόσεις του ivendor, οπότε μαλλον δε φταίει αυτό.

 

Κουρος στείλε εντυπώσεις για tiger γιατι ψήνομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...