Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις βάλει κάποιο custom rom ή είσαι με το εργοστασιακό; Αν έχεις εξωτερική μνήμη βγάλτην κάντο restart και δες αν στο κάνει ξανά!

Έβγαλα την εξωτερική μνήμη και έκανα restart αλλά εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.

Δεν έχω βάλει κάποιο custom rom.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίεργα πράγματα! Μετά απο καμιά δεκαριά μέρες που εχω την τελευταία έκδοση του ivendor σήμερα μου έκανε shutdown! Και εκτός αυτόυ με το που το άνοιξα έβγαλε μύνημα "there is no enough space to complete the action" και με μια επιλογή να πατησεις οκ απο κάτω??? :( Τί μπορεί να έγινε????? :blink:

 

Εχεις βαλει το lucky patcher ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω το lucky patcher! Βασικά κάτι κατάφερα! Πρέπει να είχε σχέση με το titanium backup. Το περίεργο είναι πως δεν το έχω σπασμένο αλλά την free έκδοση. Το κατάλαβα γιατι το άνοιξα και μου έβγαλε σημειώσεις νέας έκδοσης (εκανε update αυτόματα μάλλον) και μετά έκανε το shutdown και μετά το μύνημα που είπα πρίν! Τώρα γιατί και τί έγινε δεν κατάλαβα! Το απεγκατέστησα και όλα καλα!! Περίεργο :mad:

 

Και επι της ευκαιρίας πέρασα και το nexus kernel που ανέφερε και ο φίλος Kouros ...μια χαρά το βλέπω μέχρι στιγμής. :)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την εξωτερική μνήμη και έκανα restart αλλά εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.

Δεν έχω βάλει κάποιο custom rom.

 

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις factory reset και αν το πρόβλημα επιμένει τότε πιστεύω είναι η εσωτερική μνήμη!! Κακό αυτό!!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι νέο μέλος στο forum δεν ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε, έχω ένα Galaxy S plus και ξαφνικά κάνει συνεχώς σάρωση πολυμέσων αναβοσβήνωντας την οθόνη. Σταματά μόνο αν συνδέσω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή ή με τον φορτιστή.

Ευχαριστώ

 

Το πρώτο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να κάνεις ένα φορμάτ στην εσωτερική κάρτα, αφού πρώτα μεταφέρεις ότι πολύτιμο βρίσκεται εκεί (π.χ. τραγούδια, βιντεο, κλπ) στον υπολογιστή και μετά το φορμάτ να τα επαναφέρεις πάλι στο τηλέφωνο.

 

Το δεύτερο είναι να απενεργοποιήσεις εντελώς το media scanning που κάνει το τηλέφωνο. Αυτό μπορείς να το κάνεις εγκαθιστώντας μία εφαρμογή από το play store (Startup Manager) και να επιλέξεις να μην ξεκινάει το media scanning από το τηλέφωνο. Κοίτα εδώ και εδώ.

 

Για να κάνεις το δεύτερο πρέπει να είσαι root. Ο τρόπος για να γίνεις είναι απλός και περιγράφεται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να κάνεις ένα φορμάτ στην εσωτερική κάρτα, αφού πρώτα μεταφέρεις ότι πολύτιμο βρίσκεται εκεί (π.χ. τραγούδια, βιντεο, κλπ) στον υπολογιστή και μετά το φορμάτ να τα επαναφέρεις πάλι στο τηλέφωνο.

 

Το δεύτερο είναι να απενεργοποιήσεις εντελώς το media scanning που κάνει το τηλέφωνο. Αυτό μπορείς να το κάνεις εγκαθιστώντας μία εφαρμογή από το play store (Startup Manager) και να επιλέξεις να μην ξεκινάει το media scanning από το τηλέφωνο. Κοίτα εδώ και εδώ.

 

Για να κάνεις το δεύτερο πρέπει να είσαι root. Ο τρόπος για να γίνεις είναι απλός και περιγράφεται εδώ.

 

 

και να απενεργοποιησει το σκαναρισμα παλι θα πεφτει η μπαταρια πολυ. Σ εμενα τουλαχιστον αυτο εκανε

 

 

Έβγαλα την εξωτερική μνήμη και έκανα restart αλλά εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα.

Δεν έχω βάλει κάποιο custom rom.

 

Κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, μεταφερε τα αρχεια απο την εσωτερικη sd και κανε φορματ και βγαλε τελειως την εξωτερικη καρτα (δοκιμασε πριν κανεις επαναφορα και φορματ να δουλεψεις το τηλ χωρις να βαλεις καθολου την εξωτερικη καρτα, εμενα αυτη ειχε προβλημα κι εκανε συνεχεια scanning και μολις την εβγαλα δεν ξαναεκανε).

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...θελω να κανω ενα backup την ρομ που εχω (cm10) μεσω recovery για να δοκιμασω λιγο την 10.1 του xistance.Αμα επιστρεψω στην cm10 μπορω το backup που εχω κανει να το διαγραψω απο την sd ?η' θα εχω θεμα ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...θελω να κανω ενα backup την ρομ που εχω (cm10) μεσω recovery για να δοκιμασω λιγο την 10.1 του xistance.Αμα επιστρεψω στην cm10 μπορω το backup που εχω κανει να το διαγραψω απο την sd ?η' θα εχω θεμα ?

 

Μπορείς να το διαγράψεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μπορει να μου πει καποιος αν αυτο ειναι custom rom ή official?

 

το δικο μου ειναι I9001XXKPG ΕΝΩ αυτο στο βιντεο ειναι I9001XXKPL.

 

???? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αξιζει να το βαλω? ειμαι stock τωρα απλα ροοτ μονο

 

Τί έκδοση έχεις; Αν έχεις χαμηλότερη από 2.3.6 σου προτείνω να το περάσεις όλο και κάτι καλύτερο θα είναι αν και εγώ με την απλή 2.3.6 (όχι value pack) δεν είχα κάτι παραπάνω. Ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει το value pack. Ας πεί κάποιος που το δοκίμασε.

Αυτό που σου προτείνω όμως ανεπιφύλακτα και εκεί θα δεις διαφορά είναι να περάσεις custom rom. Το κινητό θα απογειωθεί. Μετά από περίπου 2 μήνες χρήσης custom έχω παρατηρήσει τα εξής σε σχέση με stock ρομ.

 

Το κινητό είναι απίστευτα πιο smooth με μηδέν lag. Τις μέρες που το χειρίζομαι σαν απλό τηλέφωνο (κλήσεις, μηνύματα μόνο, όχι wifi) η μπαταρία καρατάει πολύ περισσότερο από stock (5 μέρες κ κάτι). Όταν όμως παίζει gps-wifi και κυρίως 3d παιχνίδια η μπαταρία ξεζουμίζεται κάτι που αν θυμάμαι καλά δεν ισχύει τόσο πολύ σε gigerbread. Με την χρήση που του κάνω το φορτίζω μέσο όρο ανά 2 μέρες. Η απόδοσή του και η αίσθηση του είναι κάτι φοβερό. Είναι σαν να έχεις τουρμπίσει το αυτοκίνητο. Καίει το έρημο αλλά αξίζει:rolleyes:. Και επίσης (και το κυρίοτερο) ότι σου την σπάει στο κινητό σου θα μπορείς να το αλλάξεις. Όλα αυτά με CyanogenMod 10 του ivendor.

 

Και η baseband μου είναι και μένα I9001XXKPL αλλά δεν δοκίμασα καμιά άλλη να σου πώ διαφορές. Σε προηγούμενες σελίδες (5 με 6) ο kouros αναφέρει τις πιο αξιόλογες. Αυτά τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Τί έκδοση έχεις; Αν έχεις χαμηλότερη από 2.3.6 σου προτείνω να το περάσεις όλο και κάτι καλύτερο θα είναι αν και εγώ με την απλή 2.3.6 (όχι value pack) δεν είχα κάτι παραπάνω. Ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει το value pack. Ας πεί κάποιος που το δοκίμασε.

Αυτό που σου προτείνω όμως ανεπιφύλακτα και εκεί θα δεις διαφορά είναι να περάσεις custom rom. Το κινητό θα απογειωθεί. Μετά από περίπου 2 μήνες χρήσης custom έχω παρατηρήσει τα εξής σε σχέση με stock ρομ.

 

Το κινητό είναι απίστευτα πιο smooth με μηδέν lag. Τις μέρες που το χειρίζομαι σαν απλό τηλέφωνο (κλήσεις, μηνύματα μόνο, όχι wifi) η μπαταρία καρατάει πολύ περισσότερο από stock (5 μέρες κ κάτι). Όταν όμως παίζει gps-wifi και κυρίως 3d παιχνίδια η μπαταρία ξεζουμίζεται κάτι που αν θυμάμαι καλά δεν ισχύει τόσο πολύ σε gigerbread. Με την χρήση που του κάνω το φορτίζω μέσο όρο ανά 2 μέρες. Η απόδοσή του και η αίσθηση του είναι κάτι φοβερό. Είναι σαν να έχεις τουρμπίσει το αυτοκίνητο. Καίει το έρημο αλλά αξίζει:rolleyes:. Και επίσης (και το κυρίοτερο) ότι σου την σπάει στο κινητό σου θα μπορείς να το αλλάξεις. Όλα αυτά με CyanogenMod 10 του ivendor.

 

Και η baseband μου είναι και μένα I9001XXKPL αλλά δεν δοκίμασα καμιά άλλη να σου πώ διαφορές. Σε προηγούμενες σελίδες (5 με 6) ο kouros αναφέρει τις πιο αξιόλογες. Αυτά τα λίγα.

 

 

φιλε μου σε ευχαριστω για την συμβουλη! ξερεις ποσο πολυ θελω να βαλω jelly bean η ics στο κινητο μου? σαν τρελος! απλα φοβαμαι να μπω στη διαδικασια αυτη να κανω backup kai μετα ολα τα ακολουθα!

 

θερμη παρακληση αν ειναι κανεις απο γιαννενα και ξερει απο την διαδικασια θα ημουν ευγνωμων αν μου το εκανε!

 

και για να σας προλαβω εχω διαβασει τον οδηγο του kouros πολλες φορες απλα δεν μπορω ομως γτ φοβαμαι μην παει κατι στραβα!

Link to comment
Share on other sites

και για να σας προλαβω εχω διαβασει τον οδηγο του kouros πολλες φορες απλα δεν μπορω ομως γτ φοβαμαι μην παει κατι στραβα!

 

Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μένα μου πήρε αρκετές βδομάδες μελέτης μέχρι να καταλάβω τι περίπου γίνεται. Διάβαζα ξανα και ξανα τα threads στους xda. Το αποφάσισα όταν βρήκα αυτή τη σελίδα και είδα οτι απαντούσαν άμεσα σε οτιδήποτε τύχει.

 

Για να σου το κάνει άλλος χλωμό.. Σου προτείνω λοιπόν το εξής (αυτό προσωπικά έκανα εγώ). Πέρνα ένα recovery (εγώ έβαλα το clockworkmod). Πάρε ένα nandroid backup και μετέφερέτο στον ΗΥ σου. Εάν οτιδήποτε δεν σου πάει καλά γυρίζεις αμέσως σε stock στην κατάσταση που ήσουν όταν πήρες το backup.

 

Όμως ποτέ δεν χρησιμοποίησα το backup αυτό. Εσωσα τις επαφές μου, τα μηνύματα και τις κλήσεις μου με apps από playstore, ακολούθησα τον οδηγό και τις επανεφερα στο νέο ρομ. Δεν κράτησα τίποτε άλλο ούτε προγράμματα ούτε τπτ. Βέβαια με ένα titanium backup κρατάς τα δεδομένα σου.

 

Αν τελικά θεωρείς οτι δεν το έχεις άστο ξέχασέ το κράτα το στοκ και μη πειράζεις τπτ καλύτερα. Αλλα να ξέρεις οτι στο forum υπάρχουν γνώστες που είναι ενεργοι και πρόθυμοι να απαντήσουν σσε τυχόν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μένα μου πήρε αρκετές βδομάδες μελέτης μέχρι να καταλάβω τι περίπου γίνεται. Διάβαζα ξανα και ξανα τα threads στους xda. Το αποφάσισα όταν βρήκα αυτή τη σελίδα και είδα οτι απαντούσαν άμεσα σε οτιδήποτε τύχει.

 

Για να σου το κάνει άλλος χλωμό.. Σου προτείνω λοιπόν το εξής (αυτό προσωπικά έκανα εγώ). Πέρνα ένα recovery (εγώ έβαλα το clockworkmod). Πάρε ένα nandroid backup και μετέφερέτο στον ΗΥ σου. Εάν οτιδήποτε δεν σου πάει καλά γυρίζεις αμέσως σε stock στην κατάσταση που ήσουν όταν πήρες το backup.

 

Όμως ποτέ δεν χρησιμοποίησα το backup αυτό. Εσωσα τις επαφές μου, τα μηνύματα και τις κλήσεις μου με apps από playstore, ακολούθησα τον οδηγό και τις επανεφερα στο νέο ρομ. Δεν κράτησα τίποτε άλλο ούτε προγράμματα ούτε τπτ. Βέβαια με ένα titanium backup κρατάς τα δεδομένα σου.

 

Αν τελικά θεωρείς οτι δεν το έχεις άστο ξέχασέ το κράτα το στοκ και μη πειράζεις τπτ καλύτερα. Αλλα να ξέρεις οτι στο forum υπάρχουν γνώστες που είναι ενεργοι και πρόθυμοι να απαντήσουν σσε τυχόν προβλήματα.

 

Και αμεσα.. οποτε μη φοβασαι. Εχε το pc για να γραφεις στο φορουμ και πειραματισου... αλλο κινητο θα εχεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την CM10 beta 4 by ivendor .

 

Spirit για ραδιόφωνο έχω βάλει σωστά τις ρυθμίσεις ( Χώρα -> ελλάδα και audio -> xxxx Alterm) αλλά δεν παίζει.

Καμιά ιδέα ή να δοκιμάσω άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αναγκασμένος για μερικές μέρες ακόμη να φοράω stock rom. Ενώ όλα δουλεύουν δεν έχω 3g Internet. Είναι τικαρισμένο το αντίστοιχο κουτάκι στις ρυθμίσεις, αλλά τίποτα!
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την CM10 beta 4 by ivendor .

 

Spirit για ραδιόφωνο έχω βάλει σωστά τις ρυθμίσεις ( Χώρα -> ελλάδα και audio -> xxxx Alterm) αλλά δεν παίζει.

Καμιά ιδέα ή να δοκιμάσω άλλη rom.

 

Οι σωστές ρυθμίσεις είναι:

Τοπική ζώνη: Ελλάδα

Audio/Method/qdsp5v2 Altern

 

Σε μένα λειτουργεί κανονικά με μια αρκετά παλιότερη version που έχω.

 

Οι Cyanogenmod roms δεν έχουν ραδιόφωνο (τώρα λένε ότι θα βάλουν) και επειδή όλες οι custom roms για το τηλέφωνό μας (4.0, 4.1, 4.2) έχουν ως βάση τους την Cyanogenmod, δεν θα βρεις πουθενά αλλού ραδιόφωνο, εκτός μόνο αν φλασάρεις Gingerbread rom.

 

Επομένως η μοναδική λύση για ραδιόφωνο παραμένει μία εναλλακτική εφαρμογή όπως το spirit fm που γενικά ανανεώνεται αρκετά συχνά και μπορείς να το βρεις εδώ.

 

EDIT: Παρεμπιπτόντως η νέα βερσιόν του ivendor (beta 4) με το δικό της kernel, είναι πάρα πολύ καλή από άποψη αίσθησης και ταχύτητας!

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Περασα στην beta 4 του invedor και διαβαζω στο xda πολλα παραπονα για το wifi και για force reboots ...εγω δεν εχω τπτ απο ολα αυτα και ισα ισα που το wifi πιανει πιο γρηγορα... λογικο δεν ειναι αυτο ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το wifi αντιμετωπίζουν όσοι έχουν παλιά ρούτερ που δεν υποστηρίζουν WPA/WPA2 κρυπτογράφηση αλλά μόνο WEP. Όσοι έχουν πιο καινούρια ρούτερ δεν έχουν πρόβλημα συνήθως.

Όσο για τα force reboots δεν είχα και εγώ ποτέ κανένα τόσο καιρό που έχω τη ρομ, είναι αρκετοί όμως αυτοί που έχουν. Τουλάχιστον μέχρι την beta 3. Με την beta 4 θα δούμε αν ξαναυπάρξει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άνοιξα το spirit fm και με έκπληξη διαπιστώνω οτι δεν βρίσκει τιποτα. πειράζω τις ρυθμίσεις και.. restart!!! Απεγκατάσταση επανεγκατάσταση - ρυθμίσεις και... ξανα restart! Δύο φορές! Πάντος η καινούργια έκδοση πράγματι μου φαίνεται πιο γρηγορη ίσως και να είναι ιδέα μου. Wep όμως δεν συνδέει και το ραδιοφωνο δεν μπορεσα να το κάνω να δουλέψει. Wifi μια χαρούλα αν και όχι πιο γρήγορο internet από πριν.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άνοιξα το spirit fm και με έκπληξη διαπιστώνω οτι δεν βρίσκει τιποτα. πειράζω τις ρυθμίσεις και.. restart!!! Απεγκατάσταση επανεγκατάσταση - ρυθμίσεις και... ξανα restart! Δύο φορές! Πάντος η καινούργια έκδοση πράγματι μου φαίνεται πιο γρηγορη ίσως και να είναι ιδέα μου. Wep όμως δεν συνδέει και το ραδιοφωνο δεν μπορεσα να το κάνω να δουλέψει. Wifi μια χαρούλα αν και όχι πιο γρήγορο internet από πριν.

 

Σε μένα παίζει κανονικά το Spirit Fm...έχεις βάλει στις ρυθμίσεις /audio/Methd qdsp5v2 Altern;;

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την 4 σημερα , δεν ειχα βαλει την 3 διοτι ειδα οτι δημιουργουσε προβληματα.... αν καταφερουν να διορθωσουν και την καταναλωση μπαταριας θα ειναι πολυ καλο... Με το ραδιοφωνο ειχα ιντερνετ ραντιο τοσο καιρο , αλλα ειπα να βαλω και το απλικατιον και παιζει μια χαρα.... Ερωτηση εμεις που εμπιστευομαστε εκδοσεις mod μηπως να προσεξουμε τα θεματα ασφαλειας και κρυπτογραφησης κωδικων??? Γιατι καλα να χασεις ενα κωδικο φεις , τγουιτ , παει και ερχεται αλλα αν χασεις τπτ αλλο τι κανεις??? Αυτα!
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την 4 σημερα , δεν ειχα βαλει την 3 διοτι ειδα οτι δημιουργουσε προβληματα.... αν καταφερουν να διορθωσουν και την καταναλωση μπαταριας θα ειναι πολυ καλο... Με το ραδιοφωνο ειχα ιντερνετ ραντιο τοσο καιρο , αλλα ειπα να βαλω και το απλικατιον και παιζει μια χαρα.... Ερωτηση εμεις που εμπιστευομαστε εκδοσεις mod μηπως να προσεξουμε τα θεματα ασφαλειας και κρυπτογραφησης κωδικων??? Γιατι καλα να χασεις ενα κωδικο φεις , τγουιτ , παει και ερχεται αλλα αν χασεις τπτ αλλο τι κανεις??? Αυτα!

 

Από εχθές που έχω βάλει την beta4 είναι πολύ καλή σε κατανάλωση μπαταρίας όσο και σε επιδόσεις...μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται καν να βάλεις άλλον kernel από αυτόν που ήδη έχει.....βέβαια επειδή όλους μας "τρώει", πάντα δοκιμάζουμε κάτι καινούργιο. Τώρα σε ότι αφορά το θέμα ασφάλειας πιστεύω ότι είσαι το ίδιο προστατευμένος φορώντας οποιαδήποτε mod rom με την stock.....δηλαδή καθόλου....οπότε φύλαγε τα ρούχα σου!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...