Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση...η beta2 aokp jellybean που ανεβηκε χτες μπορω να την δουλεψω με το 10.5 castagna ?? διοτι απο οτι διαβαζω σε πολλούς το κερνελ που εχει επιλεξει δεν ειναι συμβατο(exUv) ...

 

Ναι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι μπορείς.

 

Παιζει να την εχει δοκιμασει κανενας αυτη την ρομ ?? διοτι με παλιοτερες εκδοσεις ειχα θεμα με deep sleep κλπ...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρια θυμηστε λιγο πως μπορω να στελνω 160 χαρακτηρες σε μηνυμα?Ακυρο εντελως και χιλιοειπωμενο αλλα ενα μυαλο ειναι αυτο ;p

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Thanos25 αφου λειτουργήσεις για κάποιο καιρό με το CM10 γράψε τις εντυπώσεις σου σε σχέση με την EHNDROIX.

 

δεν μπορω να πω οτι εχω δει τρελες διαφορες μιας και την EHNDROIX δεν την κρατησα πολυ καιρο (1 εβδομαδα)

και αυτο γιατι μου αδειαζε την μπαταρια λογο κερνελ εγω πιστευω οπως και με την CM10beta 2-3

οι διαφορες ειναι τεραστιες, με EHNDROIX και CM10beta 2-3 σε 8 ωρες να καταναλωνει περιπου 25% μπαταρια

χωρις σχεδον καθολου χρηση με κερνελ 3 που εχουν οι δυο παραπανω rom

ακομα και με CastagnalT ειχα σχεδον τα ιδια αποτελεσματα γι'αυτο εβαλα cm10alpha 6 με κερνελ 2.6.3

και εχω βρει την ηρεμια μου, πλεον το κινητο ασχετα οτι πεταει η μπαταρια με νορμαλ χρηση

και καποιο λογικο "σκαλισμα" με βγαζει 2-2.5 μερες

για την EHNDROIX θα ελεγα οτι ειναι λιγο ποιο "πλουσια" σε σχεση με CM10 απο πλευρα εφαρμογων

οχι ομως μεγαλες διαφορες ειναι και αυτη γρηγορη και δεν θυμαμαι να ειχα restart η κολληματα

αλλα ετσι και αλλιως νομιζω οτι στηριζεται στην CM10 και απλα η ομαδα που την βγαζει την εμπλουτιζει

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρια θυμηστε λιγο πως μπορω να στελνω 160 χαρακτηρες σε μηνυμα?Ακυρο εντελως και χιλιοειπωμενο αλλα ενα μυαλο ειναι αυτο ;p

ευχαριστω πολυ!

 

Αν είσαι σε JB αντικατέστησε το .apk των μηνυμάτων με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. φιλος που εχει το κινητο 1.5 χρονο βαρεθηκε το ginger(και πολυ αργησε...:lol:) και θελει κατι τις παραπανω!!

αφου το ρουταραμε σχετικα ευκολα κ απροβληματιστα, τωρα ψαχνουμε μια οσο το δυνατον πιο stable και απροβληματιστη rom.

απο προσωπικη εμπειρια ποια νομιζετε οτι ειναι η πιο καταλληλη για καθημερινη χρηση? ειτε icecream ειτε jelly...??

ευχαριστω προκαταβολικα...:)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. φιλος που εχει το κινητο 1.5 χρονο βαρεθηκε το ginger(και πολυ αργησε...:lol:) και θελει κατι τις παραπανω!!

αφου το ρουταραμε σχετικα ευκολα κ απροβληματιστα, τωρα ψαχνουμε μια οσο το δυνατον πιο stable και απροβληματιστη rom.

απο προσωπικη εμπειρια ποια νομιζετε οτι ειναι η πιο καταλληλη για καθημερινη χρηση? ειτε icecream ειτε jelly...??

ευχαριστω προκαταβολικα...:)

 

Αν θέλεις ics δοκίμασε αυτή του arco68. Σε JB θα σου πρότεινα την CM10 Beta 3 του ivendor.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω για αρχάριο η καλύτερη επιλογή είναι αυτή η ics shadow http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=34649061

 

ειμαι απλα ροοτ εδω και πολυ και ψαχνω να βαλω μια ρομ αλλα δεν το εχω επιχειρηση γτ το φοβαμαι! η εγκατασταση αυτης ειναι τοσο απλη οσο λεει? απλα reckovery μετα install και μετα ειμαι ετοιμος?τπτ αλλο δεν θελει?

 

και επισης δουλευουν ολα?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απλα ροοτ εδω και πολυ και ψαχνω να βαλω μια ρομ αλλα δεν το εχω επιχειρηση γτ το φοβαμαι! η εγκατασταση αυτης ειναι τοσο απλη οσο λεει? απλα reckovery μετα install και μετα ειμαι ετοιμος?τπτ αλλο δεν θελει?

 

και επισης δουλευουν ολα?

 

Γενικά ναι, αν έχεις το σωστό recovery η εγκατάσταση μπορεί να γίνει έτσι απλά, αλλά προτιμότερο είναι να κάνεις τον καθαρισμό κάποιων πραγμάτων πριν και μετά το φλασάρισμα της ρομ από recovery.

Ένας οδηγός εγκατάστασης υπάρχει εδώ.

 

Η συγκεκριμένη ρομ (shadow ics) είναι πολύ καλή, αλλά είναι αρκετά παλιά και εδώ και καιρό δεν έχει πλέον υποστήριξη (ο άνθρωπος που την έφτιαξε άλλαξε τηλέφωνο).

Όλες οι ics και jelly bean roms, είναι βασισμένες στις ρομ του ivendor και του arco. Η συγκεκριμένη ρομ είναι βασισμένη σε μια παλιά βερσιόν του arco και από τότε δεν έχει αναβαθμιστεί. Γι'αυτό καλύτερα για αρχή να φλασάρεις μία από τις δύο ρομ που σου πρότεινε ο yiannis 12 και μετά αν θέλεις δοκιμάζεις και άλλες.

 

Το thread του τηλεφώνου μας στους xda όπου μπορείς να βρεις τα πάντα (από rom, kernel, tweaks, κ.ο.κ) είναι εδώ.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως πολλοι developers βγαζουν σιγα σιγα και πιο πολλες 4.2.2. ρομς...να μπω στον κοπο να περασω για καθημερινη χρηση η΄υπαρχουν σοβαρα lags εκτος απο το bluetooth ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως πολλοι developers βγαζουν σιγα σιγα και πιο πολλες 4.2.2. ρομς...να μπω στον κοπο να περασω για καθημερινη χρηση η΄υπαρχουν σοβαρα lags εκτος απο το bluetooth ?

 

Τις δοκίμασα σχεδόν όλες και σε όλες είχα κάποια μικροπροβληματάκια, αλλά εκείνο μου απέτρεψε να κρατήσω κάποια απ'αυτές για καθημερινή χρήση, ήταν κάποια lags και κολληματάκια. Όχι τίποτα σημαντικό, αλλά η αίσθηση που είχα δεν ήταν στο επίπεδο που είναι με τη cm10, είτε με stock, είτε με άλλο kernel.

 

Και μια και μιλήσαμε για kernel, τελικά εκείνο που με κέρδισε είναι το Nexus 9.3.1 (OC_exUV_BigMem). Ούτε ένα lag για δείγμα πουθενά, ταχύτατο και με καλή μπαταρία.

Αν και όλα τα kernel που υπάρχουν για cm10, είναι πλέον πολύ καλά.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τις δοκίμασα σχεδόν όλες και σε όλες είχα κάποια μικροπροβληματάκια, αλλά εκείνο μου απέτρεψε να κρατήσω κάποια απ'αυτές για καθημερινή χρήση, ήταν κάποια lags και κολληματάκια που είχα. Όχι τίποτα σημαντικό, αλλά η αίσθηση που είχα δεν ήταν στο επίπεδο που είναι με τη cm10, είτε με stock, είτε με άλλο kernel.

 

Και μια και μιλήσαμε για kernel, τελικά εκείνο που με κέρδισε είναι το Nexus 9.3.1 (OC_exUV_BigMem). Ούτε ένα lag για δείγμα πουθενά, ταχύτατο και με καλή μπαταρία.

Αν και όλα τα kernel που υπάρχουν για cm10, είναι πλέον πολύ καλά.

 

Oποτε θα παραμεινω στην cm10 που με εχει αφησει υπεροικανοποιημενο... οσο για το κερνελ του nexus ...και εγω με προηγουμενη εκδοση μπορω να πω πως πηγαινε μια χαρα...με μικρη εξαιρεση κατι σκαλωματα και αναγκαστικο βγαλσιμο μπαταριας.... :(

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια γιατι εχω ψαξει και δεν εχω βρει κατι. Εχει 4-5 μερες που καθε φορα που ανοιγω την οθονη δειχνει στιγμιαια οτι αφαιρεθηκε η sd και το κανει συνεχεια αυτο με αποτελεσμα να σκαναρει ολη την ωρα για media files. Οποτε η μπαταρια κραταει πολυ λιγο. Καπου διαβασα οτι εχει καποιο corrupted αρχειο και γι αυτο το κανει αλλα.δεν ελεγε πουθενα οτι δειχνει σαν να αφαιρεθκε η καρτα. Θα κανω φορματ την.καρτα σημερα να δω τι θα γινει αλλα αν φταιει καποιο αρχειο, οταν τα ξαναβαλω θα επανελθει. Δοκιμασα να βταλω και να ξαναβαλω την εξωτερικη αλλα τιποτα. Στην εσωτερικη εκτος απο φορματ μπορω να κανω κατι? Υπαρχει τροπος να εντοπισω το χαλασμενο αρχειο?

http://db.tt/qPcF865X

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για καλύτερη μπαταρία χωρίς να σέρνεται (πχ powersave) ποιός είναι καλός συνδυασμός scheduller-governor?

Τώρα έχω interactivex-row, να τ'αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια γιατι εχω ψαξει και δεν εχω βρει κατι. Εχει 4-5 μερες που καθε φορα που ανοιγω την οθονη δειχνει στιγμιαια οτι αφαιρεθηκε η sd και το κανει συνεχεια αυτο με αποτελεσμα να σκαναρει ολη την ωρα για media files. Οποτε η μπαταρια κραταει πολυ λιγο. Καπου διαβασα οτι εχει καποιο corrupted αρχειο και γι αυτο το κανει αλλα.δεν ελεγε πουθενα οτι δειχνει σαν να αφαιρεθκε η καρτα. Θα κανω φορματ την.καρτα σημερα να δω τι θα γινει αλλα αν φταιει καποιο αρχειο, οταν τα ξαναβαλω θα επανελθει. Δοκιμασα να βταλω και να ξαναβαλω την εξωτερικη αλλα τιποτα. Στην εσωτερικη εκτος απο φορματ μπορω να κανω κατι? Υπαρχει τροπος να εντοπισω το χαλασμενο αρχειο?

http://db.tt/qPcF865X

 

Δοκίμασε να κάνεις format την εσωτερική. Αν δεν γίνει κάτι δοκίμασε να κάνεις όλα τα wipe και format από recovery (wipe data/cache/dalvik cache και από mounts and storage κάνε format system/data/cache/sdcard) και ξαναεγκατέστησε κάποια σταθερή ρομ, για να δούμε αν το πρόβλημα θα παραμείνει.

 

Παιδιά, για καλύτερη μπαταρία χωρίς να σέρνεται (πχ powersave) ποιός είναι καλός συνδυασμός scheduller-governor?

Τώρα έχω interactivex-row, να τ'αφήσω?

 

Σε κάθε κερνελ φαίνεται ότι οι governors και schedullers λειτουργούν διαφορετικά. Εξαρτάται από το kernel και τη rom, δοκιμάζεις και βλέπεις. Εγώ παίζω συνήθως με Ondemand, LulzActive, SmartAssV2, Interactivex και από schedullers με cfq, sio, row.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις format την εσωτερική. Αν δεν γίνει κάτι δοκίμασε να κάνεις όλα τα wipe και format από recovery (wipe data/cache/dalvik cache και από mounts and storage κάνε format system/data/cache/sdcard) και ξαναεγκατέστησε κάποια σταθερή ρομ, για να δούμε αν το πρόβλημα θα παραμείνει.

Τα εκανα ολα αλλα παρεμενε. Τελικα εβγαλα την εξωτερικη sd και σταματησε. Τωρα πρεπει να δω αν φταιει καποιο αρχειο εκει, η καρτα, ή η υποδοχη της.

Παντως ειναι εντυπωσιακο το ποση μπαταρια ετρωγε

Link to comment
Share on other sites

Και μια και μιλήσαμε για kernel, τελικά εκείνο που με κέρδισε είναι το Nexus 9.3.1 (OC_exUV_BigMem). Ούτε ένα lag για δείγμα πουθενά, ταχύτατο και με καλή μπαταρία.

Αν και όλα τα kernel που υπάρχουν για cm10, είναι πλέον πολύ καλά.

 

Αυτη η εκδοση nexus είναι συμβατή με την τελευταία έκδοση του iventor? (και κάτι θεματάκια που υπήρχαν με το wifi?)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η εκδοση nexus είναι συμβατή με την τελευταία έκδοση του iventor? (και κάτι θεματάκια που υπήρχαν με το wifi?)

 

Ναι είναι συμβατή.

Αν στο router σου έχεις WPA2 κρυπτογράφηση λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτό είναι πρόβλημα της ρομ και ο ivendor είπε ότι θα το διορθώσει.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια γιατι εχω ψαξει και δεν εχω βρει κατι. Εχει 4-5 μερες που καθε φορα που ανοιγω την οθονη δειχνει στιγμιαια οτι αφαιρεθηκε η sd και το κανει συνεχεια αυτο με αποτελεσμα να σκαναρει ολη την ωρα για media files. Οποτε η μπαταρια κραταει πολυ λιγο. Καπου διαβασα οτι εχει καποιο corrupted αρχειο και γι αυτο το κανει αλλα.δεν ελεγε πουθενα οτι δειχνει σαν να αφαιρεθκε η καρτα. Θα κανω φορματ την.καρτα σημερα να δω τι θα γινει αλλα αν φταιει καποιο αρχειο, οταν τα ξαναβαλω θα επανελθει. Δοκιμασα να βταλω και να ξαναβαλω την εξωτερικη αλλα τιποτα. Στην εσωτερικη εκτος απο φορματ μπορω να κανω κατι? Υπαρχει τροπος να εντοπισω το χαλασμενο αρχειο?

http://db.tt/qPcF865X

 

Λιγο ακυρη η ερωτηση αλλα ποια ρομ χρησιμοποιεις ??

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακυρη η ερωτηση αλλα ποια ρομ χρησιμοποιεις ??

 

Την 4.2.2 απο xistance και doomsday. Αλλα εφταιγε η εξωτερικη sd

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι νέο μέλος στο forum δεν ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε, έχω ένα Galaxy S plus και ξαφνικά κάνει συνεχώς σάρωση πολυμέσων αναβοσβήνωντας την οθόνη. Σταματά μόνο αν συνδέσω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή ή με τον φορτιστή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι νέο μέλος στο forum δεν ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε, έχω ένα Galaxy S plus και ξαφνικά κάνει συνεχώς σάρωση πολυμέσων αναβοσβήνωντας την οθόνη. Σταματά μόνο αν συνδέσω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή ή με τον φορτιστή.

Ευχαριστώ

 

Έχεις βάλει κάποιο custom rom ή είσαι με το εργοστασιακό; Αν έχεις εξωτερική μνήμη βγάλτην κάντο restart και δες αν στο κάνει ξανά!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα! Μετά απο καμιά δεκαριά μέρες που εχω την τελευταία έκδοση του ivendor σήμερα μου έκανε shutdown! Και εκτός αυτόυ με το που το άνοιξα έβγαλε μύνημα "there is no enough space to complete the action" και με μια επιλογή να πατησεις οκ απο κάτω??? :( Τί μπορεί να έγινε????? :blink:

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...