Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαναεβαλα beta2 γιατι ειχα προβλημα με το wifi.Δε το ενεργοποιουσε καν...

 

Και εγώ ξανά γύρισα σε beta 2....παρόλο που έκανα καθαρό installation (Όχι μέσω ΟΤΑ, δεν μου έπαιξε όσο και αν προσπάθησα).Μου έκανε συχνά reboots χωρίς να προλάβω να εγκαταστήσω καμία από τις εφαρμογές μου...πάντως το Wi-Fi έπαιζε κανονικά!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω πρόβλημα με το gps. Δεν μπορώ να κλειδώσω δορυφόρους με τίποτα. Κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει ένα αρχείο για αντί κατάσταση στο system. Έχουμε οδηγίες και link για το αρχείο;

Beta1 με kernel nexus

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω με beta3 και στοκ κερνελ ολα καλα...ουτε shutdown ουτε τπτ..με αλλο κερνελ δεν μου ανοιγει καν το wifi...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Είναι επειδή στο router σου έχεις επιλεγμένη μάλλον τη WEP κρυπτογράφηση, ενώ χρειάζεται WPA.

Μπορείς να μπεις στις ρυθμίσεις του router σου και να την αλλάξεις. Εκτός του ότι μετά το wifi θα λειτουργήσει, θα είσαι και πιο ασφαλής. Η WEP κρυπτογράφηση ήταν σε χρήση πριν χρόνια και πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να την "σπάσει". Εκτός και αν το router σου έχει μόνο WEP.

 

και ομως wpa-psk εχω ;/ Για να δουμε μελλοντικα με καποιο update :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω με beta3 και στοκ κερνελ ολα καλα...ουτε shutdown ουτε τπτ..με αλλο κερνελ δεν μου ανοιγει καν το wifi...

 

Ακόμα δεν έχει βγει update kernel που να υποστηρίζει τον νέο driver για το wi-fi....θα πρέπει να περιμένουμε!!Οπότε μένουμε με το stock kernel!

 

Έχω πρόβλημα με το gps. Δεν μπορώ να κλειδώσω δορυφόρους με τίποτα. Κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει ένα αρχείο για αντί κατάσταση στο system. Έχουμε οδηγίες και link για το αρχείο;

Beta1 με kernel nexus

 

Εγώ το σετάρω με το Pimp my Rom. Έχει ένα μενού για ρύθμιση του GPS για να καθορίσεις συγκεκριμένη χώρα. Κατέβασε το και δοκίμασε με αυτό. Μην ξεχάσεις μετά την αλλαγή να κάνεις restart.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το gps. Δεν μπορώ να κλειδώσω δορυφόρους με τίποτα. Κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει ένα αρχείο για αντί κατάσταση στο system. Έχουμε οδηγίες και link για το αρχείο;

Beta1 με kernel nexus

 

Υπάρχουν δύο διαφορετικά gps.conf που μπορείς να δοκιμάσεις. Το ένα βρίσκεται στην εφαρμογή Root Tweaker του δικού μας broodblank. Κατέβασέ την τίκαρε το gps.conf και κάνε επανεκκίνηση. Το gps.conf θα αλλάξει αυτόματα.

 

Το άλλο είναι αυτό εδώ, που είναι ένα παλιότερο gps.conf του broodblank πάλι, το οποίο σε κάποιους λειτουργεί άψογα (και σε μένα). Το τοποθετείς στον φάκελο system/etc, αντικαθιστώντας το άλλο που βρίσκεται εκεί, του δίνεις τα σωστά δικαιώματα (rw-r-r, 644), κάνεις επανεκκίνηση στο τηλέφωνο και δοκιμάζεις.

 

Μπορείς επίσης να κατεβάσεις το gps test, να πας settings να κάνεις clear agps, μετά update agps και να περιμένεις μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους (εδώ θα πρέπει να υπάρχει και internet σύνδεση για να κατέβουν τα δεδομένα agps). Έχε υπομονή γιατί αργεί να κλειδώσει την πρώτη φορά, αλλά μετά θα είναι καλύτερα.

 

Πάντως μπορεί να φταίει και το kernel που δεν μπορείς να κλειδώσεις δορυφόρους. Με το stock του ivendor λειτουργεί καλά.

 

EDIT: Α ναι, υπάρχει και το pimp my rom που ανέφερε ο jimsiv. Ε, δεν μπορεί, όλο και κάποιο θα σου κάτσει. :)

 

και ομως wpa-psk εχω ;/ Για να δουμε μελλοντικα με καποιο update :)

 

Πολύ περίεργο. Με την αλλαγή στην κρυπτογράφηση του router συνήθως λύνεται το πρόβλημα.

Εννοείται ότι έχεις το stock kernel και όχι κάποιο άλλο, γιατί όπως είπε και ο jimsiv πιο πριν, δεν υπάρχει ακόμα κάποιο άλλο kernel πέρα από το stock του ivendor, που να λειτουργεί με την beta3.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε ο Phenom νεο κερνελ για την beta3...εχει δοκιμασει κανενας παλιοτερες εκδοσεις του ??? ειναι καλο κερνελ ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε ο Phenom νεο κερνελ για την beta3...εχει δοκιμασει κανενας παλιοτερες εκδοσεις του ??? ειναι καλο κερνελ ?

 

Δοκίμασα εγώ και ήταν μια χαρά. Για την τελευταία βερσιόν δεν ξέρω μια και προς το παρόν δεν σκέφτομαι ν'αλλάξω το stock kernel αφού μου δουλεύει μια χαρά.

 

Ρε παιδια εγω με beta3 και στοκ κερνελ ολα καλα...ουτε shutdown ουτε τπτ..με αλλο κερνελ δεν μου ανοιγει καν το wifi...

 

Μέχρι στιγμής έχουμε δύο εναλλακτικά κερνελ για την beta3 που μπορεί να φλασάρει όποιος έχει πρόβλημα με το stock. To PhenomKernel και μην ξεχνάμε και το K^Kernel του Christopher83 που άνοιξε καινούριους δρόμους στην δημιουργία των kernel που σιγά σιγά ακολούθησαν και οι υπόλοιποι. Έχει ανεβάσει και kernel για την beta3.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες, μπόρεσα να εγκαταστήσω την CM10 beta 3 με την κανονική διαδικασία χωρίς να παρουσιάζει soft reboots αλλά χρειάστηκε τελικά να κάνω format την εσωτερική SD. Λίγο περίεργο μιας και δεν την έχω κάνει ποτέ format σε όσα ROM έχω εγκαταστήσει. Kouros εσύ κάνεις format και την κάρτα σε κάθε εγκατάσταση;
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνια κάνω format στην εσωτερική κάρτα, μόνο αν έχω διάφορα δισεπίλυτα προβλήματα, ή αν έχει περάσει πολύς καιρός χωρίς να κάνω. Εκεί διάφορες εφαρμογές εγκαθιστούν κάποια αρχεία που μένουν ακόμα και μετά την απεγκατάσταση αυτών των εφαρμογών, οπότε είναι πολύ πιθανόν κάποια από τα προβλήματα που έχουμε να οφείλονται σε αυτά τα εναπομείναντα αρχεία της εσωτερικής.

 

Λες τελικά αυτό να σου λύσει το πρόβλημα; Δώσε report μετά από κάποιες μέρες (αν βέβαια δεν αλλάξεις ρομ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα έπεσα απο τύχη σ αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2190459 το εχει δεί ή δοκιμάσει κανείς ? Τί ξέρουμε γι αυτό ? :blink:

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Helloo κατεβαζω και εγω τη ROM][JB][JZO54K] CyanogenMod 10 by ivendor - Beta 3 - Kernel 3.0.x και ξεκιναω. Έκανα backup με το online nandroid backup το οποίο να σημειώσω το online που λεει δε ανεβαζει καπου το backup, αλλά κάνει bavkup χωρίς να κάνει επανεκινηση το τηλεφωνο. Αυτό για όσους δε το ήξεραν όπως εγω

 

η ******* δενάργησε να γίνει!! μπηκα σε download mode και μου πετάχτηκε η μπαταρία εξω!!!!!!! τωρα παω παλι να μπω μπω σε download mode και μου λεει

RAMDUMP MODE

Cause: Force upload

και μενει εκει, αλλά το odin δε το βλεπει

 

 

Οκ μπηκα σε download mode εβαλα το : recovery-clockwork-5.5.0.4 μεσω odin φλασαρα τη ρομ και τωρα ξεκιναει συνεχεια σε recovery.

Δε μπορω να μπω σε download mode,παταω + και μετα power αλλα δε μπαινει

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

η ******* δενάργησε να γίνει!! μπηκα σε download mode και μου πετάχτηκε η μπαταρία εξω!!!!!!! τωρα παω παλι να μπω μπω σε download mode και μου λεει

RAMDUMP MODE

Cause: Force upload

και μενει εκει, αλλά το odin δε το βλεπει

 

Αντί για volume down πάτησες volume up και αντί για download mode μπήκες ramdump mode. Κλείσε το τηλέφωνο και ξανάπροσπάθησε

 

Volume- χρειάζεται και όχι volume+

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα

 

σας διαβαζω τακτικα αλλα δεν χρειαστηκε να ρωτησω κατι γιατι συντομα εβρισκα την απαντηση!

μετα απο shadow-EHNDROIX II ειπα να βαλω και την CyanogenMod 10 by ivendor - Beta 3

αλλα ειδα οτι μου αδειαζει την μπαταρια(+ οτι δεν δουλευε καθολου το gps) και τελικα εβαλα

την CM10 alpha 6 με στοκ κερνελ και ολα ειναι τελεια :)

αλλα εχω μερικες ερωτησεις

1 εαν κανω ΟΤΑ update θα αλλαξει και η κερνελ?

2 το svox(αγορασμενο) εχει δουλεψει σε κανεναν σε jb γιατι εμενα μονο σε gb δουλευε (εκφωνηση ονοματος κλησης-μηνυμα)

3 οταν περασα απο EHNDROIX σε CyanogenMod 10 δεν μου κανει επανεκινηση απο το μενου οπως

και να μπει σε download mode σβηνει και κολλαει στο λογοτυπο, με κλειστο τηλεφωνο και συνδιασμο των πληκτρων

μπαινει και σε recovery και σε download mode

Edited by thanos25

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

Οκ μπηκα σε download mode εβαλα το : recovery-clockwork-5.5.0.4 μεσω odin φλασαρα τη ρομ και τωρα ξεκιναει συνεχεια σε recovery.

 

Αν δεν μπουτάρει το τηλέφωνο και σε ξαναγυρίζει recovery mode, κάνε ότι περιγράφεται εδώ.

Και μην ξεχνάς, σε download mode μπαίνεις με Volume- + Home +Power, όχι με Volume+

 

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα έπεσα απο τύχη σ αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2190459 το εχει δεί ή δοκιμάσει κανείς ? Τί ξέρουμε γι αυτό ? :blink:

 

Είναι η νέα EHNDROIX III βασισμένη στην cm10.1 (android 4.2.2).

Δεν την δοκίμασα ακόμα.

 

καλησπερα στην παρεα

 

σας διαβαζω τακτικα αλλα δεν χρειαστηκε να ρωτησω κατι γιατι συντομα εβρισκα την απαντηση!

μετα απο shadow-EHNDROIX II ειπα να βαλω και την CyanogenMod 10 by ivendor - Beta 3

αλλα ειδα οτι μου αδειαζει την μπαταρια(+ οτι δεν δουλευε καθολου το gps) και τελικα εβαλα

την CM10 alpha 6 με στοκ κερνελ και ολα ειναι τελεια :)

αλλα εχω μερικες ερωτησεις

1 εαν κανω ΟΤΑ update θα αλλαξει και η κερνελ?

2 το svox(αγορασμενο) εχει δουλεψει σε κανεναν σε jb γιατι εμενα μονο σε gb δουλευε (εκφωνηση ονοματος κλησης-μηνυμα)

3 οταν περασα απο EHNDROIX σε CyanogenMod 10 δεν μου κανει επανεκινηση απο το μενου οπως

και να μπει σε download mode σβηνει και κολλαει στο λογοτυπο, με κλειστο τηλεφωνο και συνδιασμο των πληκτρων

μπαινει και σε recovery και σε download mode

 

H cm10 alpha6 είναι πολύ παλιά βερσιόν. Πως και φλάσαρες αυτήν; :confused:

Αν δεν σου λειτουργεί καλά η beta3 φλάσαρε την beta2.

 

Στις ερωτήσεις σου τώρα:

 

1) Θα εγκατασταθεί το κερνελ της ρομ. Αν έχεις φλασάρει πιο πριν άλλο κερνελ, ναι θ'αλλάξει. Η εγκατάσταση από OTA είναι το ίδιο πράγμα με την χειροκίνητη εγκατάσταση, μόνο που είναι αυτόματη.

2) Δεν το δοκίμασα.

3) Στην cm10 ενεργοποιείς το εξωτερικό μενού από ρυθμίσεις/σύστημα/power menu.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου ,το έφτιαξα δουλεύουν όλα και το wifi, τωρα πως θα μπω σε recovery mode να βαλω τα gapps

και ποιο είναι το όνομα της καρτας μνημης, γιατι external sd δεν είναι ,έχει κατι ασχετα μεσα, το ψαχνω αλλά δε το βρίσκω

Edited by alfadex50
Link to comment
Share on other sites

H cm10 alpha6 είναι πολύ παλιά βερσιόν. Πως και φλάσαρες αυτήν; :confused:

Αν δεν σου λειτουργεί καλά η beta3 φλάσαρε την beta2.

+1

 

Thanos25 αφου λειτουργήσεις για κάποιο καιρό με το CM10 γράψε τις εντυπώσεις σου σε σχέση με την EHNDROIX.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνια κάνω format στην εσωτερική κάρτα, μόνο αν έχω διάφορα δισεπίλυτα προβλήματα, ή αν έχει περάσει πολύς καιρός χωρίς να κάνω. Εκεί διάφορες εφαρμογές εγκαθιστούν κάποια αρχεία που μένουν ακόμα και μετά την απεγκατάσταση αυτών των εφαρμογών, οπότε είναι πολύ πιθανόν κάποια από τα προβλήματα που έχουμε να οφείλονται σε αυτά τα εναπομείναντα αρχεία της εσωτερικής.

 

Λες τελικά αυτό να σου λύσει το πρόβλημα; Δώσε report μετά από κάποιες μέρες (αν βέβαια δεν αλλάξεις ρομ).

 

Μέχρι στιγμής πάντως πάει πολύ καλά...Δεν έχω κανένα soft reboot και η μπαταρία πάει απίστευτα καλά!! Πολύ καλύτερα από την beta 2 ακόμα και με το kernel του CastagnalT! Οπότε αν κάποιος έχει πρόβλημα με την εγκατάσταση καλύτερα να γίνεται και format στην sd!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα

 

σας διαβαζω τακτικα αλλα δεν χρειαστηκε να ρωτησω κατι γιατι συντομα εβρισκα την απαντηση!

μετα απο shadow-EHNDROIX II ειπα να βαλω και την CyanogenMod 10 by ivendor - Beta 3

αλλα ειδα οτι μου αδειαζει την μπαταρια(+ οτι δεν δουλευε καθολου το gps) και τελικα εβαλα

την CM10 alpha 6 με στοκ κερνελ και ολα ειναι τελεια :)

αλλα εχω μερικες ερωτησεις

1 εαν κανω ΟΤΑ update θα αλλαξει και η κερνελ?

2 το svox(αγορασμενο) εχει δουλεψει σε κανεναν σε jb γιατι εμενα μονο σε gb δουλευε (εκφωνηση ονοματος κλησης-μηνυμα)

3 οταν περασα απο EHNDROIX σε CyanogenMod 10 δεν μου κανει επανεκινηση απο το μενου οπως

και να μπει σε download mode σβηνει και κολλαει στο λογοτυπο, με κλειστο τηλεφωνο και συνδιασμο των πληκτρων

μπαινει και σε recovery και σε download mode

 

2. Σε μενα δουλευε κανονικα αλλα οχι για τις κλησεις για τους χαρτες αλλα δουλευε

3. Απενεργοποιησε τους ηχους επιλογης αλλιως με το volume up+power μπαινει σε recovery

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάντως πάει πολύ καλά...Δεν έχω κανένα soft reboot και η μπαταρία πάει απίστευτα καλά!! Πολύ καλύτερα από την beta 2 ακόμα και με το kernel του CastagnalT! Οπότε αν κάποιος έχει πρόβλημα με την εγκατάσταση καλύτερα να γίνεται και format στην sd!!

 

Συμφωνω.Ειχα πολλα προβληματα χωρις format και σημερα μου την βαρεσε και εκανα μια καθαρη εγκατασταση εξ αρχης και απο το απογευμα ολα δουλευοyν ρολοι :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου ,το έφτιαξα δουλεύουν όλα και το wifi, τωρα πως θα μπω σε recovery mode να βαλω τα gapps

και ποιο είναι το όνομα της καρτας μνημης, γιατι external sd δεν είναι ,έχει κατι ασχετα μεσα, το ψαχνω αλλά δε το βρίσκω

 

To όνομα της εσωτερικής κάρτας είναι sdcard. Το όνομα της εξωτερικής είναι external sdcard ή emmc.

Αν έχεις το ζιπαρισμένο αρχείο στην εξωτερική επιλέγεις κατ'αρχήν install zip from sdcard και μετά choose zip from external sdcard.

Για να μπεις recovery mode από το εξωτερικό μενού (power button) επιλέγεις επανεκκίνηση/recovery, ή με Volume Up + Power.

Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις το οδηγό που βρίσκεται εδώ και να κάνεις καθαρή εγκατάσταση της ρομ (αν βέβαια δεν το έκανες ήδη).

 

Μέχρι στιγμής πάντως πάει πολύ καλά...Δεν έχω κανένα soft reboot και η μπαταρία πάει απίστευτα καλά!! Πολύ καλύτερα από την beta 2 ακόμα και με το kernel του CastagnalT! Οπότε αν κάποιος έχει πρόβλημα με την εγκατάσταση καλύτερα να γίνεται και format στην sd!!

 

Συμφωνω.Ειχα πολλα προβληματα χωρις format και σημερα μου την βαρεσε και εκανα μια καθαρη εγκατασταση εξ αρχης και απο το απογευμα ολα δουλευοyν ρολοι :)

 

Το λέμε βέβαια για το φορμάτ της εσωτερικής κάρτας, αλλά τελικά μου φαίνεται ότι είναι πιο σημαντικό απ'ότι πιστεύουμε.

Μακάρι τελικά να είναι αυτό φίλε μου και να μην σε ξαναταλαιπωρήσει άλλο με τα reboots.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Στο astro την κάρτα μνημης την έχει sdcard1 και του τηλεφώνου sdcard0.Εγω δεν έκανα φορματ στη sd και δε μου έχει κανει (μέχρι τώρα 2 ώρες το έχω) επανεκινήσεις. Τα έψαξα όλα εκτος απο το μπλουτουθ και δουλεύουν όλα κανονικά,θα δείξει ...

Σε ευχαριστώ Kouros

Link to comment
Share on other sites

Ναι στους file managers έτσι είναι τα ονόματα των καρτών. Εγώ αναφερόμουν στα ονόματα που έχουν στο recovery mode.

Ούτε και εγώ έχω κάνει φορμάτ στην εσωτερική και δεν έχω πρόβλημα με reboots. Αν πάντως σου προκύψει τις επόμενες μέρες ξέρεις τι θα κάνεις. :)

 

Πάντως όταν είπα πριν για καθαρή εγκατάσταση δεν εννοούσα το φορμάτ της εσωτερικής, αλλά αυτά που κάνουμε από recovery πριν το φλασάρισμα της ρομ (wipe data, wipe cache partitions, wipe dalvik cache, format system και format sdcard αν θέλουμε). Είναι καλό να τα κάνουμε αυτά πριν την εγκατάσταση μιας ρομ για να αποφύγουμε πιθανές δυσλειτουργίες. Όχι βέβαια πως αν δεν τα κάνουμε δεν θα λειτουργήσει η ρομ...

Link to comment
Share on other sites

nai εννοείται το έχεις γράψει άλλωστε και στην αρχή,εγω για καλό και για κακό τα έκανα και με το που έβαλα το clockwork-5.5.0.4 και με το που έβαλα τη ρομ
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...η beta2 aokp jellybean που ανεβηκε χτες μπορω να την δουλεψω με το 10.5 castagna ?? διοτι απο οτι διαβαζω σε πολλούς το κερνελ που εχει επιλεξει δεν ειναι συμβατο(exUv) ...

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...