Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγηκε καινουρια broodROM Business Edition v1.1 βασισμενη στην τελευται XXKQI. Στις σημειωσεις εγκαταστασεις λεε Mounts & Storage > Wipe /data αλλα δεν βρισκω τετοια επιλογη στο cecovery.....

 

Εννοεί format/data. Εξαρτάται ποιο recovery έχεις. Το θέμα είναι να καθαρίσεις τα data :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως μπορω να γυρισω στη παλια εκδοση πριν τα ics value pack? βλεπω δεν ειναι one package το αρχειο για τον οντιν αλλα πολλα, μπορει να βοηθησει κανεις?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να γυρισω στη παλια εκδοση πριν τα ics value pack? βλεπω δεν ειναι one package το αρχειο για τον οντιν αλλα πολλα, μπορει να βοηθησει κανεις?

 

Αν είναι πολλά κοίτα εδώ, για να δεις που πάει το καθένα.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως αυτη που κατεβασα μεσω του fus (δλδ τη τελευταια ελληνικη) εχει τα αρχεια σαν ειναι απο backup tou custom recovery. δλδ, εχει τα εξης

 

adsp.mbn

amss.mbn

boot

cache.img.ext4

recovery

system.img.ext4

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως αυτη που κατεβασα μεσω του fus (δλδ τη τελευταια ελληνικη) εχει τα αρχεια σαν ειναι απο backup tou custom recovery. δλδ, εχει τα εξης

 

adsp.mbn

amss.mbn

boot

cache.img.ext4

recovery

system.img.ext4

 

Ποια είναι;

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

αυτη εδω...

 

Δοκίμασες να βάλεις το αρχείο tar στο "one package";

Αλλά γιατί θέλεις να την εγκαταστήσεις; Είναι πολύ παλιά, είναι 2.3.3 αν δεν κάνω λάθος.

 

----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να την κατεβάσεις και απο εδώ.

Αλλά γιατί θέλεις να την εγκαταστήσεις; Είναι πολύ παλιά, είναι 2.3.3.

 

----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Πάντως κι εγώ αυτή έχω κι αν και παλιά λειτουργεί απροβλημάτιστα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολλές απαιτήσεις αλλα είμαι όλη μέρα ή με wifi ή με πακέτο δεδομένων. Παιχνίδια δεν παίζω ιδιαίτερα και με μια μέση χρήση η μπαταρία μου κρατάει γύρω στις 2 μέρες. Δοκίμασα και την καινούρια KQI αλλά με το καλημέρα είδα πως έχει πρόβλημα με το wifi, δηλαδή διακόπτεται κάθε τρείς και λίγο. Οπότε ξαναγύρισα στην παλιά μέχρι να βρώ κάποια άλλη που να με ικανοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις το αρχείο tar στο "one package";

Αλλά γιατί θέλεις να την εγκαταστήσεις; Είναι πολύ παλιά, είναι 2.3.3 αν δεν κάνω λάθος.

 

----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

κατσε μισο, το κινητο οπως αγοραστηκε απο τα μουλτιραμα ειχε μεσα 2.3.6, ποια ηταν αυτη η εκδοση γμτ και την ειχα γραψει αλλα την εχασα...

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις το αρχείο tar στο "one package";

Αλλά γιατί θέλεις να την εγκαταστήσεις; Είναι πολύ παλιά, είναι 2.3.3.

 

Είναι η "μανίσια" του κινητού. Είναι αρχείο tar και όπως πολύ σωστά ανέφερε ο kouros επιλέγεις στο odin "one package" και μετά το tar file με την μόνη διαφορά ότι δεν θα σου πει ότι το πακέτο είναι οκ (αυτό γίνεται μόνο με τα md5 files), απλά ξεκίνα το φλασάρισμα.

 

*Επειδή παλιά από περιέργεια το είχα κάνει και εγώ, πριν κάνεις flash κάνε με το recovery όλα τα wipe, μετά κλείσε το κινητό (αν δεν έχεις το feamod 1.2 recovery που έχει επιλογή poweroff ο μόνος τρόπος να κλείσεις κατευθείαν το κινητό από το recovery είναι να βγάλεις την μπαταρία) και μετά κάνε flash με τον odin γιατί αλλιώς θα κολλήσεις σε bootloop. Η αλήθεια είναι πάντως ότι εγώ με τη "μανίσια" είχα πολλά κολλήματα σε σχέση με νεώτερες stock και custom roms και είχα επίσης άθλια κατανάλωση μπαταρίας (με τεράστια δυσκολία έβγαζε 24 ώρες!!!))

 

EDIT: Αν είχες την "μανίσια" 2.3.6 που έχει βάλει στα πρόσφατα μοντέλα το multirama δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτήν. Δεν υπάρχει πάντως στο samfirmware

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ αυτή έχω κι αν και παλιά λειτουργεί απροβλημάτιστα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολλές απαιτήσεις αλλα είμαι όλη μέρα ή με wifi ή με πακέτο δεδομένων. Παιχνίδια δεν παίζω ιδιαίτερα και με μια μέση χρήση η μπαταρία μου κρατάει γύρω στις 2 μέρες. Δοκίμασα και την καινούρια KQI αλλά με το καλημέρα είδα πως έχει πρόβλημα με το wifi, δηλαδή διακόπτεται κάθε τρείς και λίγο. Οπότε ξαναγύρισα στην παλιά μέχρι να βρώ κάποια άλλη που να με ικανοποιεί.

 

Κάποιες άλλες είχαν πρόβλημα με το wifi. H KQI δεν έχει εμφανίσει τέτοια προβλήματα, αν και είναι καινούρια ακόμα. Η προηγούμενη πάντως (KQE) δεν είχε σίγουρα πρόβλημα με το wifi. To πρόβλημα με το wifi λύνεται εύκολα πάντως εγκαθιστώντας άλλο μόντεμ...αλλά ότι θέλεις...αν όλα σου πάνε καλά και η μπαταρία επίσης, ναι δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. Εντάξει με την εγκατάσταση;

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες άλλες είχαν πρόβλημα με το wifi. H KQI δεν έχει εμφανίσει τέτοια προβλήματα, αν και είναι καινούρια ακόμα. Η προηγούμενη πάντως (KQE) δεν είχε σίγουρα πρόβλημα με το wifi. To πρόβλημα με το wifi λύνεται εύκολα πάντως εγκαθιστώντας άλλο μόντεμ...αλλά ότι θέλεις...αν όλα σου πάνε καλά και η μπαταρία επίσης, ναι δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. Εντάξει με την εγκατάσταση;

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Με την εγκατάσταση όλα πήγαν μια χαρά. Και με το titanium έκανα restore και τις εφαρμογές. Δεν ξέρω γιατί μου έβγαλε πρόβλημα με το wifi. Αλλά συνέχεια μου έκλεινε για λίγο, με γύριζε σε πακέτο δεδομένων και μετά πάλι σε wifi. Κι επειδή όπως προανέφερα είμαι συνέχεια η με wifi ή με πακέτο δεδομένων δε μου άρεσε που σταμάταγε ξαφνικά. Μου το έκανε κι ενώ κατέβαζα αναβαθμίσεις απο το play store. Αν έχεις να προτείνεις κάποια καλή custom rom και φυσικα τον τρόπο να την εγκαταστήσω :-P Θα ήθελα όμως να δουλεύει και η κάμερα και γενικά όσο γίνεται να μην έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

 

EDIT: Αν είχες την "μανίσια" 2.3.6 που έχει βάλει στα πρόσφατα μοντέλα το multirama δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτήν. Δεν υπάρχει πάντως στο samfirmware

 

Αν καποιο παιδι δεν την εχει αλλαξει ακομα, ή παρει κινητο ας μας πει το κωδικο της ρομ αυτης, γιατι ηταν πολυ καλη χωρις τα προβλημα με του TW που μου εχει σπασει τα @@@@@@@@ καθως επισης και το κολλημα οταν ξεκλειδωνει.

 

 

φιλε κουρε πηγα να βαλω και την business αλλα κολλουσε συνεχεια και εμπαινε στο cwm. Ειδα καπου οτι υπαρχει ενα φιξ φλασαροντας τον bootloader, εσυ που την δοκιμασες ειναι τσεκαρισμενο οτι δουλευει 100% γιατι οπως ξερεις αν τον πιει ο bootloader δεν το σωζει τπτ μετα...

 

παντως τωρα με την KQI δεν εχω κανενα προβλημα με το wifi

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιο παιδι δεν την εχει αλλαξει ακομα, ή παρει κινητο ας μας πει το κωδικο της ρομ αυτης, γιατι ηταν πολυ καλη χωρις τα προβλημα με του TW που μου εχει σπασει τα @@@@@@@@ καθως επισης και το κολλημα οταν ξεκλειδωνει.

 

 

φιλε κουρε πηγα να βαλω και την business αλλα κολλουσε συνεχεια και εμπαινε στο cwm. Ειδα καπου οτι υπαρχει ενα φιξ φλασαροντας τον bootloader, εσυ που την δοκιμασες ειναι τσεκαρισμενο οτι δουλευει 100% γιατι οπως ξερεις αν τον πιει ο bootloader δεν το σωζει τπτ μετα...

 

παντως τωρα με την KQI δεν εχω κανενα προβλημα με το wifi

 

Δοκίμασες αυτό εδώ όταν κόλλησες στο cwm;

Τις περισσότερες φορές δουλεύει.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τον δοκιμασα, αυτο σε ρωταω. Οτι αντε και το δοκιμασα και δεν επιασε, αν κολλησει τον bootloader μετα τι κανουμε? γιατι νομιζω μετα παει στα σκουπιδια το κινητο...
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τον δοκιμασα, αυτο σε ρωταω. Οτι αντε και το δοκιμασα και δεν επιασε, αν κολλησει τον bootloader μετα τι κανουμε? γιατι νομιζω μετα παει στα σκουπιδια το κινητο...

Το δοκίμασα κι εγώ αυτό πριν δυο μέρες που είχα το ίδιο πρόβλημα και δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιο παιδι δεν την εχει αλλαξει ακομα, ή παρει κινητο ας μας πει το κωδικο της ρομ αυτης, γιατι ηταν πολυ καλη χωρις τα προβλημα με του TW που μου εχει σπασει τα @@@@@@@@ καθως επισης και το κολλημα οταν ξεκλειδωνει.

 

Βασικά κάποιος που δεν την έχει αλλάξει και δεν βαριέται ας κάνει ένα recovery backup και αν μπορεί να το ανεβάσει κάπου (π.χ. sourceforge (είναι τζάμπα ανεξαρτήτως μεγέθους upload file) ή αλλού). Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τον δοκιμασα, αυτο σε ρωταω. Οτι αντε και το δοκιμασα και δεν επιασε, αν κολλησει τον bootloader μετα τι κανουμε? γιατι νομιζω μετα παει στα σκουπιδια το κινητο...

 

Μπορούμε να αλλάξουμε recovery να φλασάρουμε άλλη ρομ, κ.λ.π.

Κάποιες φορές, όταν κόλλησα cwm μου δούλεψε, άλλες όχι, αλλά υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις...

 

-------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αλλάξουμε recovery να φλασάρουμε άλλη ρομ, κ.λ.π. ΄

Εσύ πως βγήκες από cwm;

 

-------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

νομιζω αν κολλησει ο bootloader δεν δουλευει τιποτα μετα. Πατας το ΟΝ και τιποτα...εγω με τα πολλα και ενω δεν ηξερα για το κολπο στο συνδεσμο που εδωσες ξαναεβαλα την KQI μεσω ODIN

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν κολλησει ο bootloader δεν δουλευει τιποτα μετα. Πατας το ΟΝ και τιποτα...εγω με τα πολλα και ενω δεν ηξερα για το κολπο στο συνδεσμο που εδωσες ξαναεβαλα την KQI μεσω ODIN

 

Όσες φορές δεν μου λειτούργησε ο bootloader, δεν μου δημιούργησε τόσο μεγάλο πρόβλημα ώστε να μην μπορέσω να μπω download mode και να φλασάρω άλλο recovery ή ρομ, ώστε να bootάρει το κινητό.

Άλλες φορές πάλι λειτούργησε πολύ καλά.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές δεν μου λειτούργησε ο bootloader, δεν μου δημιούργησε τόσο μεγάλο πρόβλημα ώστε να μην μπορέσω να μπω download mode και να φλασάρω άλλο recovery ή ρομ, ώστε να bootάρει το κινητό.

Άλλες φορές πάλι λειτούργησε πολύ καλά.

 

 

"Μπηκες" στον bootloader δηλαδή (download mode) με corrupted bootloader?

Αυτό εννοείς η δεν κατάλαβα κάτι εγώ?

Link to comment
Share on other sites

"Μπηκες" στον bootloader δηλαδή (download mode) με corrupted bootloader?

Αυτό εννοείς η δεν κατάλαβα κάτι εγώ?

 

Όχι, εννοώ ότι το αρχείο για εγκατάστασση μέσω odin που πρότεινα πιο πριν στον ea6gka με την ονομασία "bootloader" από εδώ, ακόμα και τις φορές που δεν μου λειτούργησε δεν μου δημιούργησε τόσο μεγάλο πρόβλημα ώστε να μην μπορώ να μπαίνω σε "download mode". Στο αρχείο του bootloader προς εγκατάσταση αναφερόμουν. Δεν μου κατέστρεψε δηλαδή τον bootloader του τηλεφώνου, που ήταν και ο φόβος του ea6gka. Τις περισσότερες φορές όμως λειτουργεί (η εγκατάσταση δηλαδή του bootloader από το προηγούμενο link) και το τηλέφωνο bootάρει κανονικά.

 

Αν έχεις να προτείνεις κάποια καλή custom rom και φυσικα τον τρόπο να την εγκαταστήσω :-P Θα ήθελα όμως να δουλεύει και η κάμερα και γενικά όσο γίνεται να μην έχει προβλήματα.

 

φιλε κουρε πηγα να βαλω και την business αλλα κολλουσε συνεχεια και εμπαινε στο cwm.

 

Εγκατέστησα χθες την broodROM Business Edition v1.1 με το broodKernel v1.2 και είναι άψογη με πολύ "ιδιαίτερη" αίσθηση (αρκεί να ενεργοποιήσουμε ρυθμίσεις/κινούμενη εικόνα/όλες τις κινήσεις). Είναι η πρώτη custom rom βασισμένη στην τελευταί KQI και για όσους θέλουν ICS theme, υπάρχει και απ'αυτό. Απλώς όπως λέει και στις οδηγίες αμέσως μετά την εγκατάσταση πρέπει να εγκαταστήσουμε το busybox (υπάρχει ήδη η εφαρμογή)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

εβαλα τελικα την business χθες βραδυ, την εβαλα πανω απο την kqi αλλα να σας πω ρε παιδια δεν ειδα και καμμια τρελη διαφορα, βασικα δεν ειδα καμμια διαφορα lol....ερωτηση,ο κερνελ 1.2 που εχει φτιαξει το παιδι ειναι μεσα στη ρομ ή περνιεται ξεχωριστα? εβαλα την business 1.1
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

εβαλα τελικα την business χθες βραδυ, την εβαλα πανω απο την kqi αλλα να σας πω ρε παιδια δεν ειδα και καμμια τρελη διαφορα, βασικα δεν ειδα καμμια διαφορα lol....ερωτηση,ο κερνελ 1.2 που εχει φτιαξει το παιδι ειναι μεσα στη ρομ ή περνιεται ξεχωριστα? εβαλα την business 1.1

 

Αν εγκατέστησες την business 1.1 (χωρίς το toggle 2G Mod) υπάρχει το broodkernel (έτσι γράφει. Απλώς δεν έχει αλλάξει την ονομασία του κερνελ και στις πληροφορίες της συσκευής φαίνεται το τελευταίο stock kernel, αλλά έχει αλλάξει, τουλάχιστον αυτό συνέβαινε με την προηγούμενη βερσιόν του κερνελ).

 

Διαφορά στην εμφάνιση δεν υπάρχει (εκτός αν εγκαταστήσεις ics theme ή ότι άλλο θες), για όλες τις άλλες διαφορές μπορείς να διαβάσεις τι περιέχει η ρομ και το kernel στα πρώτα τους post. Για παράδειγμα τετοιο "extended menu" ή τόσα widget buttons δεν είχες πριν (για να πούμε για τα πιο φανερά).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκατέστησες την business 1.1 (χωρίς το toggle 2G Mod) υπάρχει το broodkernel (έτσι γράφει. Απλώς δεν έχει αλλάξει την ονομασία του κερνελ και στις πληροφορίες της συσκευής φαίνεται το τελευταίο stock kernel, αλλά έχει αλλάξει, τουλάχιστον αυτό συνέβαινε με την προηγούμενη βερσιόν του κερνελ).

 

Διαφορά στην εμφάνιση δεν υπάρχει (εκτός αν εγκαταστήσεις ics theme ή ότι άλλο θες), για όλες τις άλλες διαφορές μπορείς να διαβάσεις τι περιέχει η ρομ και το kernel στα πρώτα τους post. Για παράδειγμα τετοιο "extended menu" ή τόσα widget buttons δεν είχες πριν (για να πούμε για τα πιο φανερά).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Εγω που εβαλα το ics theme κ δεν μου αρεσε πως το κανω απεγκατασταση;;;

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...