Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις να μου προτεινεις καποια καλη GB ρομ? ψαχνω για καποια γρηγορη στη καθημερινη χρηση και σταθερη, δεν παιζω παιχνιδια καθολου

 

Οι καλύτερες κατά τη γνώμη μου ολοκληρωμένες GB roms αυτή τη στιγμή είναι οι εξής: GIGABREAD+ (από μέρα σε μέρα θα ανεβάσει την τελική βερσιόν), broodROM Business Edition v1.0 Final, Shadow0-Rom-v2.0.5A και Crybernation 1.0.1.

 

Ως καλύτερες όλων βέβαια θεωρώ τις CM7 και την DreamW που βασίζεται στην cm7, αλλά έχουν μερικά bugs ακόμα που περιμένουμε να διορθωθούν.

 

Πριν την εγκατάσταση του ζιπαρισμένου αρχείου της ρομ, από recovery κάνε όλα τα wipe:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η έκδοση firware του κινητού μου γράφει 2.3.6.Είναι η τελευταία έκδοση?Δεν νομίζω να έχω to value pack.Έκδοση βασικού φάσματος γράφει Ι9001ΧΧΚPG.
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση firware του κινητού μου γράφει 2.3.6.Είναι η τελευταία έκδοση?Δεν νομίζω να έχω to value pack.Έκδοση βασικού φάσματος γράφει Ι9001ΧΧΚPG.

 

Αν έχεις την εφαρμογή "επεξεργασία φωτογραφίας" τότε έχεις το value pack. Για να το τσεκάρεις επίσης, μπορείς να κοιτάξεις και ρυθμίσεις / προσβασιμότητα. Αν κάτω - κάτω έχεις την επιλογή "font size", τότε έχεις το value pack.

 

Αν δεν το έχεις και το θέλεις μπορείς να εγκαταστήσεις αυτήν εδώ την stock rom ή κάποια από τι GB roms που ανέφερα στο προηγούμενο post και είναι βασισμένες όλες σε αυτήν την stock rom (εκτός βεβαίως από την cm7 και την DreamW)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω κ γω την final εκδοση της gigabread να δω τι θα γινει με το fix για την καθυστερηση της οθονης.

Αν το πετυχε θα παω σε αυτην αν και λογικα θα το παρουν κ οι αλλες ρομ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!....σαν νεος κατοχος κι εγω του κινητου εχω να πω πως ειναι φοβερο, εχοντας διαπιστωσει 2 προβληματακια μεχρι στιγμης. πρωτον η οθονη εκει που ειναι σβηστη αρχιζει ξαφνικα να αναβοσβηνει για κανα λεπτο και δευτερον οταν παταω καποιο αριθμο του πληκτρολογιου για να κανω ταχεια κληση μου βγαινει το εξης μηνυμα " προβλημα συνδεσης ή μη εγκυρος κωδικας MMI". :help:
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω κ γω την final εκδοση της gigabread να δω τι θα γινει με το fix για την καθυστερηση της οθονης.

Αν το πετυχε θα παω σε αυτην αν και λογικα θα το παρουν κ οι αλλες ρομ.

 

Είπε ότι βρήκε το fix και ότι το σαββατοκύριακο ίσως να είναι έτοιμη :)

 

καλησπερα παιδια!....σαν νεος κατοχος κι εγω του κινητου εχω να πω πως ειναι φοβερο, εχοντας διαπιστωσει 2 προβληματακια μεχρι στιγμης. πρωτον η οθονη εκει που ειναι σβηστη αρχιζει ξαφνικα να αναβοσβηνει για κανα λεπτο και δευτερον οταν παταω καποιο αριθμο του πληκτρολογιου για να κανω ταχεια κληση μου βγαινει το εξης μηνυμα " προβλημα συνδεσης ή μη εγκυρος κωδικας MMI". :help:

 

Για το δεύτερο δεν ξέρω, για το πρώτο μιλήσαμε και λίγο πριν. Μου το έκανε και μένα πρόσφατα και τελικά έφταιγε μία εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει. Την απεγκατέστησα και όλα εντάξει. Κάποια εφαρμογή, ή κάποιο wallpaper πιθανόν να σου κάνουν τη ζημιά.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι σιγουρα καποια εφαρμογη, εμενα πχ ηταν το weather widget του go launcher που

ειχε ενεργοποιημενο το auto update και προσπαθουσε να συνδεθει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι σιγουρα καποια εφαρμογη, εμενα πχ ηταν το weather widget του go launcher που

ειχε ενεργοποιημενο το auto update και προσπαθουσε να συνδεθει.

 

οτι εφαρμογη ειχα βαλει εγω την εχω ξηλωσει, το μονο widget που εχω ειναι αυτο του ελεγχου ενεργειας και για φοντο εχω φωτο και οχι live wallpaper. τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα :D. Τι κάνω τώρα; :p Από ότι είδα δεν έχω την τελευταία επίσημη έκδοση, οπότε θα πρέπει να μπω στο site της samsung να την κατεβάσω να υποθέσω.

 

Το πήρα από multirame με όλα τα δώρα του :D. Αν και η πωλήτρια δεν ήταν και πολύ ενήμερη, αν δεν της το έλεγα εγώ δεν νομίζω να μου έδινε τίποτα :p.

 

Θα σας πρήξω τον πρώτο καιρό μάλλον μιας που είμαι για πρώτη φορά κάτοχος smartphone :O

 

Άρχισαν τα προβλήματα:p. Μα καλά, για να κάνω το update πρέπει να κάνω όλα αυτά που λέει εδώ;: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=25959712&postcount=1

 

Επίσημα από την samsung κάπως εύκολα και απλά δεν γίνεται δηλαδή; Κατέβασα το Kies, και αφού έφαγα μια ώρα να βρω πως να λύσω το πρόβλημα με τo "MTP USB Device driver fails to install", διαπιστώνω ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται για software update από το Kies :wacko:.

 

Αν συνδεθώ στο internet από το τηλέφωνο, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα;

 

Ευχαριστώ :O

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

οτι εφαρμογη ειχα βαλει εγω την εχω ξηλωσει, το μονο widget που εχω ειναι αυτο του ελεγχου ενεργειας και για φοντο εχω φωτο και οχι live wallpaper. τι αλλο μπορω να κανω?

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Δεν θυμαμαι και αν μου το εκανε με την στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια εχω την gigabread rom και ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενοσ το μονο που μου την σπαει ειαναι οτι δκει που ο ηχοσ κλησης και μηνυματων δουλευουν μια αχαρα πρεπει, σταματανε να δουλευουν ξαφνικα και οταν χτυπαει τηλ μετα αλουγεται μονο η δονηση. και πρεπει να κλεισω το κινητο και να το ξαναανοιξω για να ξαναδουλευουν οι ηχοι. το κανει σε καποιον αλλο αυτο ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

 

Μια ερώτηση ήθελα να σας κάνω....

Μπορεί κάποιος απο όσους πήραν το κινητό με την προσφορά απο public και multirama να ενημερώσει ποιο firmware και ποια έκδοση android έχει.

Είμαι μεταξύ του sgs plus και του sg ace 2... Σκεύτομαι αν αξίζει την διαφορά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

 

Μια ερώτηση ήθελα να σας κάνω....

Μπορεί κάποιος απο όσους πήραν το κινητό με την προσφορά απο public και multirama να ενημερώσει ποιο firmware και ποια έκδοση android έχει.

Είμαι μεταξύ του sgs plus και του sg ace 2... Σκεύτομαι αν αξίζει την διαφορά στην τιμή.

Κοίτα και εγώ στο ίδιο δίλημμα ήμουν και κατέληξα στο sgs plus. Έχει καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη. Το sg ace 2 έχει μεν διπύρηνο επεξεργαστή, αλλά και με τα 1,4Ghz του sgs plus δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Η μόνη σημαντική διαφορά που βλέπω υπερ του ace 2 είναι η περισσότερη μνήμη.

Αν σκέφτεσαι αναβαθμίσεις, με το ace 2 νομίζω έχεις μια πιθανότητα παραπάνω μιας που είναι πιο καινούργιο μοντέλο (για επίσημη πάντα). Το δικό μου το πήρα με την 2.3.6, αλλά νομίζω και το ace 2 με αυτή έρχεται.

Εν κατακλείδι, η διαφορά στην τιμή και στην οθόνη ήταν αυτή που με έκαναν να επιλέξω το sgs plus. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

το βραδυ θα κανω root το κινητο μου,

θελω να κανω καποιες ερωτησεις

-κανοντας το root αρχιζω και σβηνω καποιες εφαρμογες που δεν γουσταρω layar και αλλες,αν ομως εχω προβλημα με το κινητο και πρεπει να το παω για σερβις το κανω unroot και επανερχονται παλι το layar και οι αλλες εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει η οχι???αρα χανω την εγγυηση???

-κανοντας το root ανοιγει καθολου η ram???θα εχω για χρηση 512mb η συνεχιζω με 358mb???

Link to comment
Share on other sites

οτι εφαρμογη ειχα βαλει εγω την εχω ξηλωσει, το μονο widget που εχω ειναι αυτο του ελεγχου ενεργειας και για φοντο εχω φωτο και οχι live wallpaper. τι αλλο μπορω να κανω?

 

Αν τα έχεις κάνει όλα και το πρόβλημα συνεχίζει τότε το hard reset (*2767*3855#), ίσως είναι η μοναδική λύση. Θα σου σβήσει εφαρμογές και ρυθμίσεις από τηλέφωνο και εσωτερική κάρτα, αλλά δεν θα πειράξει την εξωτερική αν έχεις. Θα επαναφέρει το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση και εκεί θα δεις αν όντως φταίει κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες ή κάτι άλλο.

 

Άρχισαν τα προβλήματα:p. Μα καλά, για να κάνω το update πρέπει να κάνω όλα αυτά που λέει εδώ;: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=25959712&postcount=1

 

Επίσημα από την samsung κάπως εύκολα και απλά δεν γίνεται δηλαδή; Κατέβασα το Kies, και αφού έφαγα μια ώρα να βρω πως να λύσω το πρόβλημα με τo "MTP USB Device driver fails to install", διαπιστώνω ότι η συσκευή δεν υποστηρίζεται για software update από το Kies :wacko:.

Αν συνδεθώ στο internet από το τηλέφωνο, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα;

Ευχαριστώ :O

 

Σου φαίνεται έτσι επειδή είναι η πρώτη φορά. Στην πραγματικότητα είναι πολύ απλές διαδικασίες και οι δύο. Με την πρώτη βρίσκεις και κατεβάζεις την "αυστριακή" stock rom και με την δεύτερη την εγκαθιστάς στο τηλέφωνό σου μέσω odin.

 

Από εδώ και πέρα ξεχνάς το kiss (προσωπικά το έχω απεγκαταστήσει εδώ και καιρό από τον υπολογιστή μου) και τη samsung και ακολουθείς "ανεπίσημες" μεθόδους εύρεσης και εγκατάστασης. Το ξανάπαμε, η samsung δεν φημίζεται για τις ενημερώσεις της στην χώρα μας. Άσε που όπως ισχυρίζονται αρκετοί προγραμματιστές έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να σου "brickάρει" το τηλέφωνο με το kiss παρά με το odin ;)

 

καλημερα παιδια εχω την gigabread rom και ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενοσ το μονο που μου την σπαει ειαναι οτι δκει που ο ηχοσ κλησης και μηνυματων δουλευουν μια αχαρα πρεπει, σταματανε να δουλευουν ξαφνικα και οταν χτυπαει τηλ μετα αλουγεται μονο η δονηση. και πρεπει να κλεισω το κινητο και να το ξαναανοιξω για να ξαναδουλευουν οι ηχοι. το κανει σε καποιον αλλο αυτο ευχαριστω.

 

Αν χρησιμοποιείς δικούς σου ήχους, δοκίμασε να τους τοποθετήσεις system/media/audio στους αντίστοιχους φακέλους. Στον "ringtones" για τους ήχους κλήσης, στον "notifications" για τους ήχους ειδοποίησης.

 

το βραδυ θα κανω root το κινητο μου,

θελω να κανω καποιες ερωτησεις

-κανοντας το root αρχιζω και σβηνω καποιες εφαρμογες που δεν γουσταρω layar και αλλες,αν ομως εχω προβλημα με το κινητο και πρεπει να το παω για σερβις το κανω unroot και επανερχονται παλι το layar και οι αλλες εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει η οχι???αρα χανω την εγγυηση???

-κανοντας το root ανοιγει καθολου η ram???θα εχω για χρηση 512mb η συνεχιζω με 358mb???

 

Δεν επανέρχονται οι εφαρμογές, αλλά αν χρειαστεί να το πας για σέρβις τότε απλά θα ξαναφλασάρεις την stock rom που είχε όταν το αγόρασες. Η ram ίσως να αυξηθεί αφού θα διαγράψεις κάποια προγράμματα που τρέχουν τώρα στο παρασκήνιο, αν και δεν εξαρτάται μόνο από αυτό.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Κουρο ευχαριστω φιλε. εχω και ενα αλλο προβλημα με το μαρκετ. μου βγαζει πολυ λιγες εφαρμογες οταν μπαινω περιπ ου 17 στις καθε κατηγοριες γιατι; εκανα εγκατασταση αλλο μαρκετ, εσβησα το upadate, εβαλα το putch απο το Shadow αλλα τπτ συνεχιζει να μου βγαζει πολυ λιγες εφαρμογες. καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Κουρο ευχαριστω φιλε. εχω και ενα αλλο προβλημα με το μαρκετ. μου βγαζει πολυ λιγες εφαρμογες οταν μπαινω περιπ ου 17 στις καθε κατηγοριες γιατι; εκανα εγκατασταση αλλο μαρκετ, εσβησα το upadate, εβαλα το putch απο το Shadow αλλα τπτ συνεχιζει να μου βγαζει πολυ λιγες εφαρμογες. καμια ιδεα;

 

Για επέλεξε και κάνε κατάργηση του λογαριασμού σου (από "λογαριασμοί και συγχρονισμός") μετά απεγκατάσταση του google play store (από "ρυθμίσεις/εφαρμογές/διαχείρηση εφαρμογών/όλα), επανεκκίνηση και όταν ανοίξει το τηλέφωνο, επέλεξε πάλι το εικονίδιο του μαρκετ για τη δημιουργία του λογαριασμού.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

H FeaMod Recovery 1.4 - based on CWM Recovery v. 5.5.0.4 ειναι σαν να εχουμε περασμενη την CWM5 recovery που χρειαζεται για να περαστει η CyanogenMod 9 ALPHA??
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και με το κινητό για αναβαθμίσεις και δεν βρήκε τίποτα :(. Γιατί; Ο μόνος δρόμος πλέον είναι η αυστριακή;

 

Επίσης ένα άλλο "πρόβλημα" που έχω είναι το εξής: Όταν πάω να ξεκλειδώσω το κινητό πατώντας το πλήκτρο, αργεί σχετικά να μου ανάψει η οθόνη. Θα το ήθελα/περίμενα να γίνεται πολύ πιο γρήγορα :(:(

Link to comment
Share on other sites

H FeaMod Recovery 1.4 - based on CWM Recovery v. 5.5.0.4 ειναι σαν να εχουμε περασμενη την CWM5 recovery που χρειαζεται για να περαστει η CyanogenMod 9 ALPHA??

 

Για τις CM7, CM9 και όλες τις roms που είναι βασισμένες σ'αυτές, χρειάζεσαι αυτό εδώ το recovery (το εγκαθιστάς μέσω CWM). Εννοείται ότι μ'αυτό μπορείς να εγκαταστήσεις και όποια άλλη ρομ θέλεις.

 

Έψαξα και με το κινητό για αναβαθμίσεις και δεν βρήκε τίποτα :(. Γιατί; Ο μόνος δρόμος πλέον είναι η αυστριακή;

Επίσης ένα άλλο "πρόβλημα" που έχω είναι το εξής: Όταν πάω να ξεκλειδώσω το κινητό πατώντας το πλήκτρο, αργεί σχετικά να μου ανάψει η οθόνη. Θα το ήθελα/περίμενα να γίνεται πολύ πιο γρήγορα :(:(

 

Ξαναλέμε τα ίδια πολλές φορές. Μην περιμένεις από την ελληνική samsung συχνές αναβαθμίσεις. Πάλι καλά που στα καινούρια τηλέφωνα έχει την 2.3.6. και όχι την 2.3.3. που είχε για πολύ καιρό.

 

Δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να εγκαταστήσεις κάτι αν δεν έχεις πρόβλημα με το τηλέφωνο και αν δεν σου αρέσει το "άθλημα". Υπάρχει η αυστριακή stock rom (KQE), υπάρχουν ακόμα πολλές custom roms και υπάρχει επίσης μία πολυ καινούρια stock rom (KQI), που εμφανίστηκε μόλις χθές (κοίτα εδώ, αν δεν λειτουργεί το link για το κατέβασμα, κοίτα το 4ο post). Είναι η πιο πρόσφατη official rom (24.07.2012)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αρχαριοσ κλαει το κινητο εχει κολησει σε recovery mode διαγραψει τα παντα μαλλον και οταν μμαινω σε download μεσω odin οταν παταω start εμφανιζει το μυνημα αρχειο χωρισ ονομα αν καποιοσ μπορει να βοηθησει ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ Edited by prasinos1965
Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα π.μ

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέμε τα ίδια πολλές φορές. Μην περιμένεις από την ελληνική samsung συχνές αναβαθμίσεις. Πάλι καλά που στα καινούρια τηλέφωνα έχει την 2.3.6. και όχι την 2.3.3. που είχε για πολύ καιρό.

 

Δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να εγκαταστήσεις κάτι αν δεν έχεις πρόβλημα με το τηλέφωνο και αν δεν σου αρέσει το "άθλημα". Υπάρχει η αυστριακή stock rom (KQE), υπάρχουν ακόμα πολλές custom roms και υπάρχει επίσης μία πολυ καινούρια stock rom (KQI), που εμφανίστηκε μόλις χθές (κοίτα εδώ, αν δεν λειτουργεί το link για το κατέβασμα, κοίτα το 4ο post). Είναι η πιο πρόσφατη official rom (24.07.2012)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: Shadow0-Rom-v2.0.5A (Video Preview εδώ)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Sorry, αλλά νόμιζα ότι η samsung και η κάθε samsung βγάζει μια νέα έκδοση για το λειτουργικό της, η οποία ισχύει για όλες τις χώρες. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να εμπλέκεται η samsung ellas δηλαδή. Αλλά για να το λες εσύ έτσι θα είναι.

ΟΚ, λογικά θα δοκιμάσω μια από αυτές που μου είπες. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...