Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει πιο πολλές επιλογές από την μανίσια αλλά προσωπικά μου αρέσει επειδή θεωρώ πιο εύχρηστο το μενού της. Δεν έχει όμως ζουμ, συν το γνωστό πρόβλημα (η μπροστινή κάμερα σε δείχνει ανάποδα)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

ειμαι καινουριος στην σιγγεκριμενη συσκευη και θελω να μου λυσετε 1-2 αποριες που εχω.

πηρα το κινητο το απογευμα και μολις πριν λιγο καταφερα να το κανω αναβαθμηση σε KQ1(2.3.6)

τωρα θελω να αλλαξω το kernel αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω.

θελω να βαλω αυτο:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432674 αλλα πρωτα πρεπει να περασω το FeaMod v1.2: http://www.mediafire.com/?u9996yn6i7rc92z μεσω odin.

1)στο odin που μπαινει?στο PDA?

2)το OPS πρεπει να υπαρχει η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Το Thunderbolt τι κανει? στην RC3

 

Κοίτα τα benefits εδώ

Γενικά βελτιώνει την ζωή της μπαταρίας της μνήμης ram, του επεξεργαστή κλπ, αλλά και τις επιδόσεις (αν και το Universal Adrenaline Shot μου φαίνεται ότι πετυχαίνει περισσότερα σ'αυτόν τον τομέα).

 

καλησπερα παιδια!

ειμαι καινουριος στην σιγγεκριμενη συσκευη και θελω να μου λυσετε 1-2 αποριες που εχω.

πηρα το κινητο το απογευμα και μολις πριν λιγο καταφερα να το κανω αναβαθμηση σε KQ1(2.3.6)

τωρα θελω να αλλαξω το kernel αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω.

θελω να βαλω αυτο:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432674 αλλα πρωτα πρεπει να περασω το FeaMod v1.2: http://www.mediafire.com/?u9996yn6i7rc92z μεσω odin.

1)στο odin που μπαινει?στο PDA?

2)το OPS πρεπει να υπαρχει η οχι?

 

Κατεβάζεις το AriesVE.ops από εδώ το ξεζιπάρεις και το επιλέγεις για OPS στον odin. Μετά πηγαίνεις επάνω αριστερά και τεκάρεις το "one package". Μετά κάτω δεξιά και για "one package" επιλέγεις το αρχείο που αναφέρεις. Πατάς start και ξεκινά η διαδικασία της εγκατάστασης. Μετά ακολουθείς τις οδηγίες για την εγκατάσταση του kernel από το site.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :)

Θα κατεβάσεις το πρόγραμμα samsung kies στον υπολογιστή (θα το βρεις με μια αναζήτηση στο google) και θα ρυθμίσεις στο κινητό το εξής: ρυθμίσεις-ασύρματη-ρυθμίσεις usb-μαζική αποθήκευση (κάπως έτσι λέγεται).

Μετά απλά συνδεεις το κινητό στο pc και πατάς "αντιγραφή αρχείων" στο κινητό (θα εμφανίζεται σαν μήνυμα κατεβάζοντας την status bar).

 

Επίσης γράφε με πεζούς χαρακτήρες γιατί με τους κεφαλαίους είναι σαν να "φωνάζεις" και απαγορεύεται :)

Καλορίζικο το κινητό!

 

ευχαριστω πολυ nikos523,με βοηθησες....μια ακομη ερωτηση...το gps πως λειτουργει στο κινητο?πρεπει να αγορασω χαρτες?εχω συμβολαιο....απλα δεν θελω να χρεωνομαι....ευχαριστω

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις κάποιο από τα προσφερόμενα apps από το market.Εγώ εχω εγκαταστήσει το navigon κι εχω κατεβάσει τους χάρτες της Ελλάδας. Βέβαια κάθε φορά που τo ανοίγω πρέπει να συνδεθεί στο δίκτυο για κάποια δεδομένα τα οποία σε όγκο είναι μόνο μερικά kb.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχετε να μου προτείνετε μια καλή rom για να περάσω, που να έχει ελληνικά μενού και φυσικά ελληνικό πληκτρολόγιο;

Ευχαριστώ πολύ.

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτήν που απ'ότι βλέπω έχουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Την broodrom δηλαδή. Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις την RC2 και μετά όταν δεις τι παίζει με τα χαρακτηριστικά της, μπορείς να εγκαταστήσεις και την πιο πρόσφατη έκδοση, την RC3. :)

 

Αν εγκαταστήσεις την RC2 μην ξεχάσεις μετά να κατεβάσεις και το broodROM Configurator για να τη φτιάξεις εσύ όπως θέλεις.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ kouros17. Θα μου χρειαστει να κανω backup την stock rom της samsung μηπως χρειαστει σε καποια περιπτωση; Και αν ναι, υπαρχει καποιος τροπος για να το κανω αυτο;

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ kouros17. Θα μου χρειαστει να κανω backup την stock rom της samsung μηπως χρειαστει σε καποια περιπτωση; Και αν ναι, υπαρχει καποιος τροπος για να το κανω αυτο;

Για να κάνεις backup την ρομ που έχεις, πρέπει να το πειράξεις πρώτα (να βάλεις cwm recovery, να γίνεις ροοτ) οπότε μετά αν το επαναφέρεις το backup θα είναι πειραγμένη η ρομ οπότε δε θα έχεις εγγύηση. Το πιο απλό είναι να ξαναφλασάρεις την δική σου ρομ μέσω odin και είσαι έτοιμος αν χρειαστείς εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Nikospot, να υποθεσω πως την rom μου θα την βρω στο site του xda;

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Nikospot, να υποθεσω πως την rom μου θα την βρω στο site του xda;

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Στο xda δεν θα βρεις Ελληνικό στοκ λογισμικό. Υπάρχει ένα πρόγραμμα, το έχουμε δώσει αρκετές σελίδες πιο πίσω το οποίο κατεβάζει firmwares από το σέρβερ της samsung που κατεβάζει και το KIES οπότε από εκεί μπορείς να βρεις το Ελληνικό. Από περιέργεια πάτα *#1234# και δες τι PDA και CSC λέει για να δεις αν θα το βρει το πρόγραμμα επιλέγοντας Ελλάδα.

 

Edit: να διάβασε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3880926#post3880926

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

nikospot, είσαι ωραίος!

Βρήκα την rom στον downloader και το κατεβάζω για κάθε ενδεχόμενο!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

;-)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψιν οτι καλύτερα είναι να κατεβάσεις μετά τους χάρτες μέσω του pc παρά κατευθείαν απο το κινητό. Στην πρώτη περίπτωση να σου φορτώσει κοντά 2.4GB χάρτες όλης της Ευρώπης, στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να επιλέξεις εσύ μόνο τους χάρτες της Ελλάδας που είναι κοντά στα 600MB.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά δε ξέρω... βασικά θέλω ένα αντρόιντ να μπαίνω στο ίντερνετ, να γράφω στο μπλογκ, να διαβάζω κανά ι-μπουκ για να μη λιώνω στο λαπιτόπι. Αξίζει ή να πάρω κάτι πιο οικονομικό;
Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα έλεγα οτι αξίζει αλλά αυτό όπως καταλαβαίνεις μπορείς να το κρίνεις μόνο εσύ. Ολα τα smartphones μπορούν να σε καλύψουν σε αυτά που ζητάς αρκεί να έχουν μεγάλη οθόνη. Η σύζυγος μου που ήθελε ότι εσύ και πήρε το SE Xperia mini pro το μετάνιωσε όταν είδε το Samsung.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Πάντως γενικά για τα εξ πίρια δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...

 

Οτιδήποτε άλλο για Vs με άλλα κινητά εδώ: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 σχεδόν μήνες συμβίωσης με το plus μου μόνο θετικά σχόλια μπορώ να κάνω.Όλα αυτά μεχρι πριν μια με δυο περιπου εβδομάδες όπου και έχει αρχίσει να καταναλώνει πολύ περισσότερη μπαταρία από αυτή που κατανάλωνε, μου έκανε μια φορά επανεκινηση ξαφνικά εκει που μιλουσα, κολάει μερικες φορες και δεν ανταποκρινονται πλήκτρα οπότε και θελει βγαλσιμο η μπαταρία.Σκέφτομαι να του κάνω herd reset γιατι αν και ξήλωσα κάποια(λίγα) προγραμματα που ειχα συνεχιζει, αν και όχι σε τοσο μεγαλο βαθμό, την ίδια τακτική και η μπαταρία πέφτει κατακόρυφα.

Το μόνο που θα θελα να μου θυμισει καποιος ειναι άν κάνοντας hard reset θα χασω όλα τα δεδομένα ακόμα και τις επαφές(?) και αν μπορει καποιος που θυμαται καλυτερα να μου δωσει ενα λίνκ για την διαδικασία αν δεν ειναι κοπος...Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα θα ειχε το hard reset αν δεν χανονταν ολα ? :p

Δε θελει καποια ιδιαιτερη διαδικασια απλα στις ρυθμισεις>απορρητο υπαρχει επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων. Επαφες και μηνυματα παντως μπορεις να κρατησεις backup και χωρις να εισαι ροοτ. Αν μπεις στις επαφες και πατησεις το πληκτρο μενου υπαρχει επιλογη για εξαγωγη στην sd. Για τα μηνυματα υπαρχουν προγραμματα στο μαρκετ. Ψαξε για sms backup.

Παντως αν εισαι με την 2.3.3 εκδοση που κυκλοφορει το κινητο στην Ελλαδα, αυτο απο μονο του θα σου δημιουργει προβληματα ειδικα με την μπαταρια!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

{ Όποιος θέλει την stock camera μπορεί να την κατεβάσει από εδώ να την εγκατασταστήσει στο /system/app και να κάνει reboot.}

 

Κατέβασα το συγκεκριμένο αρχείο αλλά μου λέει πως υπάρχει πρόβλημα με την ανάλυση του αρχείου. δεν μπορώ να το εγκαταστήσω. Κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

{ Όποιος θέλει την stock camera μπορεί να την κατεβάσει από εδώ να την εγκατασταστήσει στο /system/app και να κάνει reboot.}

 

Κατέβασα το συγκεκριμένο αρχείο αλλά μου λέει πως υπάρχει πρόβλημα με την ανάλυση του αρχείου. δεν μπορώ να το εγκαταστήσω. Κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ

 

Είναι system application δεν γίνεται install. Απλά το βάζεις στο system/app με root explorer, φτιάχνεις τα δικαιώματα του (δες τις ιδιότητες κάποιου άλλου apk μέσα στο system για να δεις τι δικαιώματα έχει και να τα βάλεις και στην κάμερα) και αφού κάνεις επανεκκίνηση πρέπει να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι system application δεν γίνεται install. Απλά το βάζεις στο system/app με root explorer, φτιάχνεις τα δικαιώματα του (δες τις ιδιότητες κάποιου άλλου apk μέσα στο system για να δεις τι δικαιώματα έχει και να τα βάλεις και στην κάμερα) και αφού κάνεις επανεκκίνηση πρέπει να δουλέψει.

 

το έβαλα στο system/root έκανα τα δικαιώματά του ίδια με των άλλων .apk. Δεν μπορώ να το βρω πουθενά σαν εφαρμογή. Δεν θα έπρεπε να μου βγάλει εικονίδιο στις εφαρμογές;

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...