Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βοηθεια... μολις περασα την 2.3.6. και οταν παω να μπω σε mail internet κτλπ. μου βγαζει : μη αναμενομενη

διακοπη εφαρμογης διαδικασια com.google process.gapps. προσαθηστε ξανα.

τι κανω? να σημιωσω οτι οταν ανοιξε το τηλ ειναι ολα στην θεση τους. Δεν εχασα τπτ.

αν και κολησε στο πρωτο φλασαρισμα. εβγαλα μπαταρια και το ξαναεκανα και ολα πηγαν καλα.

βοηθεια... να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει βαλει κανεις προστατευτικο οθωνης υπαρχει μονο για το S κανει και το S PLUS. Υπαρχρει μεγαλη διαφορα αν την βαλω σε θεμα αφης?

Επισεις οταν κλεινω το τηλ και σβησει η οθωνη μετα απο λιγο ενεργοποιειται η δωνηση ειναι φισιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που αρέσει σε πολλούς και ψάχνουν προγράμματα γι'αυτό. Να σταματάει ο ήχος όταν γυρίζεις το τηλέφωνο ανάποδα ή όταν το πιάνεις για να μιλήσεις (είναι αυτό εδώ). Έτσι ο developer της rom το πρόσθεσε μαζί με την μεγάλη φωτό. Αν το αφαιρέσεις θα αφαιρεθεί μαζί και η μεγάλη φωτό στις κλήσεις. Για να το αφαιρέσεις θα πρέπει να κατεβάσεις αυτό να το ξεζιπάρεις στον υπολογιστή σου και αφού συνδέσεις τηλέφωνο με υπολογιστή (με το τηλέφωνο σε ρυθμίσεις / ασυρματη επικοινωνία.../ρυθμίσεις usb / συσκευή αποθήκευσης), να πατήσεις απλώς το αρχείο bat και να κάνεις reboot (αν δεν κάνει μόνο του).

 

 

 

Όταν ξαναφτιάξεις το τηλέφωνο όπως ήταν πριν με τα προγράμματα τις ρυθμίσεις και τα widgeds που τού 'χες, μην ξεχάσεις να κάνεις ένα nandroid backup. Ότι και να σου συμβεί μετά θα μπορείς να επιστρέψεις με ένα απλό restore (με τις ρυθμίσεις και τα δεδομένα ακριβώς όπως τα είχες). Την πάτησα κι εγώ μια φορά σαν εσένα και έμαθα :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

 

Αυτό μπαίνει μαζί με το broodrom ?? Γιατί εγώ δεν έβαλα τίποτα.

Επίσης το nandroid backup πού το βρίσκουμε ?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

βοηθεια... μολις περασα την 2.3.6. και οταν παω να μπω σε mail internet κτλπ. μου βγαζει : μη αναμενομενη

διακοπη εφαρμογης διαδικασια com.google process.gapps. προσαθηστε ξανα.

τι κανω? να σημιωσω οτι οταν ανοιξε το τηλ ειναι ολα στην θεση τους. Δεν εχασα τπτ.

αν και κολησε στο πρωτο φλασαρισμα. εβγαλα μπαταρια και το ξαναεκανα και ολα πηγαν καλα.

βοηθεια... να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Πριν και μετά από κάθε φλασάρισμα προτείνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να μην υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα.

Εχει βαλει κανεις προστατευτικο οθωνης υπαρχει μονο για το S κανει και το S PLUS. Υπαρχρει μεγαλη διαφορα αν την βαλω σε θεμα αφης?

Επισεις οταν κλεινω το τηλ και σβησει η οθωνη μετα απο λιγο ενεργοποιειται η δωνηση ειναι φισιολογικο?

Αφού είναι ίδια κινητά τι διαφορά να έχει?

Όταν κλείνεις το κινητό δεν κλείνει αμέσως. (Αν δεις κιόλας μόλις μαυρίσει η οθόνη μπορείς να ανάψεις τα πλήκτρα αφής.) Δόνηση κάνει μόλις απενεργοποιηθεί η συσκευή.

Επίσης το nandroid backup πού το βρίσκουμε ?

nanodroid είναι το backup που κάνεις από το cwm recovery το οποίο κάνει ολικό Backup της μνήμης ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν και μετά από κάθε φλασάρισμα προτείνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να μην υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Αφού είναι ίδια κινητά τι διαφορά να έχει?

Όταν κλείνεις το κινητό δεν κλείνει αμέσως. (Αν δεις κιόλας μόλις μαυρίσει η οθόνη μπορείς να ανάψεις τα πλήκτρα αφής.) Δόνηση κάνει μόλις απενεργοποιηθεί η συσκευή.

 

nanodroid είναι το backup που κάνεις από το cwm recovery το οποίο κάνει ολικό Backup της μνήμης ρομ.

 

Ποια επιλογή βάζουμε ?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ποια επιλογή βάζουμε ?

Μπαίνεις στο recovery και έχει επιλογή Backup and restore > backup. Αποθηκεύεται στην εσωτερική sd σε έναν φάκελο clockworkmod οπότε μπορείς να το πάρεις στο PC σου να υπάρχει για να μη σου χαθεί κατα λάθος από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μετά απο 3 υπολογιστές βρέθηκε αυτός που δεν μου αρνήθηκε το φλασάρισμα :D

Το ξανάεστησα σχεδόν απο την αρχή. Το μόνο κουλό που μου κάνει είναι να μην αναγνωρίζει την κάρτα μνήμης μου. Τοποθέτησα μια πρόχειρη 2 GB που είχα και δούλεψε μια χαρά. Η 16άρα που είχα δουλεύει μια χαρά στο PC αλλά στο κινητό είναι σαν να μην υπάρχει καν.

Την φορμαρα 2-3 φορές αλλά τίποτα. Εψαξα λίγο στο net για αντίστοιχες περιπτώσεις αλλά δεν βρήκα προς το παρόν κάποια λύση.

Μόλις περάσω και το αρχείο extended status bar θα του κάνω κι ένα nandroid backup να το έχω γιατί αυτό που τράβηξα εχθές δεν περιγράφεται.

Πάλι καλά που είχα ένα πρόσφατο αρχείο Titanium backup και γλίτωσα το ψάξιμο και τις εγκαταστάσεις των εφαρμογών μία μία.

 

Τελικά για όποιον ενδιαφερθεί στο μέλλον το format σε όλα τα partitions γίνεται απο CWM σε cache, emmc, system, data. Εγώ έκανα απλά wipe/hard reset και δούλεψε αλλά η απάντηση που μου έδωσε ο broodplank απο τους XDΑ είναι αυτό που αναφέρω πιο πάνω.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, με μέση χρήση (λίγα τηλέφωνα και sms, wifi καμια ώρα τη μέρα) τί αυτονομία βλέπετε στο τηλέφωνο; Κρατάει 2 μέρες γεμάτες; Είναι ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για να το πάρω...
Link to comment
Share on other sites

Mε την stock rom χλωμό. Με 2.3.6 stock ίσως αλλά δεν το ξέρω. Με custom rom και άλλο kernel θα έλεγα οτι γύρω στις 48 ώρες την βγάζει. Ιδιαίτερα άμα το βάλεις και σε airplane mode το βράδυ.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπαίνει μαζί με το broodrom ?? Γιατί εγώ δεν έβαλα τίποτα.

 

Ναι μπαίνει μαζί με την broodrom.

 

Καλησπέρα παιδιά, με μέση χρήση (λίγα τηλέφωνα και sms, wifi καμια ώρα τη μέρα) τί αυτονομία βλέπετε στο τηλέφωνο; Κρατάει 2 μέρες γεμάτες; Είναι ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για να το πάρω...

 

Με stock rom είναι όπως τα λέει ο Leon Mania. Με broodrom και Feacore Phoenix 1.4 στα 1400 MHz σε εμένα καταναλώνει 16 - 20% μπαταρία για μία ώρα με internet ή παιχνίδια(ακόμα και με υπερχρονισμό στα 1800MHz δεν διαφέρει και πολύ) , αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι η ελάχιστη κατανάλωση της σε κατάσταση αδράνειας. Για εννιά ώρες χωρίς καμία χρήση μου έπεσε μόνο 2% (λες και τό 'χω κλειστό!). Για τη χρήση που περιγράφεις σίγουρα σου βγάζει δύο μέρες - ίσως και περισσότερο (αν το κλείνεις όταν κοιμάσαι). Όσο για τις επιδόσεις 2700 στο Quadrant και 4000 στο Antutu στα 1400MHz!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει την 2.3.6 εχω κανει hard reset ομως εχω ενα προβλημα. οταν εκανα restore απο kies τις φωτο και βιντεο μου περασε μεσα καποιους φακελους με φωτογραφιες που δεν ειχα μεσα... νομιζω οτι ειναι απο το facebook μου .... πηγα στην εξωτερικη και εκανα διαμορφωση. η φωτο χαθηκαν αλλα οι φακελοι παραμενουν χωρις να μπορω να τους σβησω. καμια ιδεα?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει την 2.3.6 εχω κανει hard reset ομως εχω ενα προβλημα. οταν εκανα restore απο kies τις φωτο και βιντεο μου περασε μεσα καποιους φακελους με φωτογραφιες που δεν ειχα μεσα... νομιζω οτι ειναι απο το facebook μου .... πηγα στην εξωτερικη και εκανα διαμορφωση. η φωτο χαθηκαν αλλα οι φακελοι παραμενουν χωρις να μπορω να τους σβησω. καμια ιδεα?

 

Για τι φακέλους εννοείς? Το android δημιουργεί μερικούς φακέλους που και να τους σβήσεις ξανα δημιουργούνται. Επίσης πάρα πολλές εφαρμογές δημιουργούν κι από ένα φάκελο δικό τους για κάποιον ανούσιο λόγο...

Link to comment
Share on other sites

φακελους στην συλλογη φωτογραφιων που δεν μπορω να κανω διαγραφη ..... sorry που δεν το ειπα πριν. πως μπορω να κανω print screen για να σας το δειξω? Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

φακελους στην συλλογη φωτογραφιων που δεν μπορω να κανω διαγραφη ..... sorry που δεν το ειπα πριν. πως μπορω να κανω print screen για να σας το δειξω?

 

Μπορείς για παράδειγμα με το screenshot UX trial (market)

Link to comment
Share on other sites

το εκανα. να σημιωσω οτι αυτα πρεπει να ειναι μικρογραφιες απο το facebook Μου. και δεν τα διαγραφει.... επισης δεν "θυμαμαι να πατησα για συχρονισμο φωτο απο face. επισης με ολες τις φωτο σβησμενες στην συλογη εξακολουθουν να υπαρχουν αυτα. και καποιο γραφει εικονες bloger αν αυτο λεει κατι. Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλετε οι φωτογραφίες κάποιου φακέλου να εμφανίζονται στην gallery, απλά τοποθετήστε στον φάκελο αυτό έναν κενό φάκελο με το όνομα .nomedia
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΥΣ? ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΙΝ ΑΛΛΑ ΤΠΤ.

 

:!:Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by Sol_Ballads

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου έρχεται στο μυαλό είναι να κατεβάσεις το quickpic, να ανοίξεις την εφαρμογή, να πατήσεις παρατεταμένα σε μια απο τις φωτογραφίες που θες να μάθεις που βρίσκονται και στο μενού που θα ανοίξεις να πατήσεις "λεπτομέρειες". Εκεί θα αναγράφεται που ακριβώς βρίσκεται η φωτογραφία.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα στο quickpic δεν τις εμφανιζει... και εχω κανει add ολους τους φακελους.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα στο quickpic δεν τις εμφανιζει... και εχω κανει add ολους τους φακελους.

 

Κάτι μου λέει πως η εφαρμογή Gallery 3D έχει φάει σκάλωμα (όπως συνήθως :p) Πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών, βρες την Συλλογή και κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης, αρχείων και ότι άλλο έχει να καθαρίσεις εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλετε οι φωτογραφίες κάποιου φακέλου να εμφανίζονται στην gallery, απλά τοποθετήστε στον φάκελο αυτό έναν κενό φάκελο με το όνομα .nomedia

 

Υπάρχει και μια εφαρμογή στο μάρκετ γι'αυτή τη δουλειά, το StudioKUMA .nomedia Manager

Και ναι βάλε το quickpic χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια εφαρμογή στο μάρκετ γι'αυτή τη δουλειά, το StudioKUMA .nomedia Manager

Και ναι βάλε το quickpic χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

 

Δεν χρειάζεται έξτρα εφαρμογή αν έχετε το quickpic.. Πατάτε παρατεταμένα το φάκελο που δε θέλετε να εμφανίζεται και επιλέγετε hide..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Έχω το εξής πρόβλημα... Όταν επιχειρώ να καλέσω με τις ταχείες κλήσεις, μου βγάζει το εξής μήνυμα "Ἑκτέλεση κωδικού ussd - Πρόβλημα σύνδεσης ή μη έγκυρος κωδικός mmi"

Τι είναι αυτό και γιατί το βγάζει;;

 

επίσης στο skype, όταν κάνω βίντεο κλήση ενώ εμένα με βλέπω κανονικά, τον άλλον τον βλέπω ανάποδα... :confused:

Καμιά βοήθεια και σε μένα;;;:O:D

Link to comment
Share on other sites

επίσης στο skype, όταν κάνω βίντεο κλήση ενώ εμένα με βλέπω κανονικά, τον άλλον τον βλέπω ανάποδα... :confused:

Καμιά βοήθεια και σε μένα;;;:O:D

 

Για το παλιό που ξαναρωτάς δε ξέρω, αλλά για το Skype, δοκίμασες και σε άλλα άτομα ή μόνο σε ένα? Γιατί μπορεί να είναι πρόβλημα του άλλου (μου είχε τύχει από PC σε PC βέβαια εγώ να βλέπω την κάμερα μου κανονικά, ενώ ο άλλος να με βλέπει σαν mirror image δηλαδή σαν να έχει γίνει flip horizonal) Οπότε δεν το αποκλείω ο άλλος παρόλο που βλέπει τον εαυτό του κανονικά, να σου στέλνει την εικόνα του ανάποδα λόγο κάποιου bug είτε στο skype είτε στους drivers της κάμερας του στο PC.)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...