Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρίσκω λόγο να μη δουλεύει. Μήπως έχεις παλιά έκδοση? Γιατί σε μένα τουλάχιστον στο απλό Galaxy S δουλεύει. :worry:

Κ σε εμενα στο plus δουλευει κανονικα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

nikospot Σε κανένα κινητό δεν στέλνει 160 χαρακτήρες χωρίς κεφαλαία!!! Στα Ελληνικά, μόνο τα κεφαλαία χωράνε σε ένα μήνυμα για 160 χαρακτήρες. Αν σε άλλα κινητά έγραφες με μικρά και χώραγε 160 χαρακτήρες, στον παραλήπτη πήγαιναν σίγουρα κεφαλαία από μόνα τους και όχι πεζά. Η λύση πάντως ήταν αυτή που βρήκες.

Πάντως αν έχεις προβλήματα με τα SMS (αν στον παραλήπτη δεν εμφανίζονται σωστά για παράδειγμα) θα σου πρότεινα να χρησιμοποίησες κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το Go SMS (επιλέγοντας από τις ρυθμίσεις Ελληνικά, και Ρυθμίσεις αποστολής > Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις > Ελληνικά)

 

 

το ειχα ξεχασει τελειως αυτο που λες γιατι 2 χρονια που ειχα το nokia 5800xm πριν το s plus εγραφα με πεζα 160 χαρακτηρες.εγραφε απο συνηθεια μονο του το χερι και δεν το πηρα χαμπαρι :)

Edited by xetec13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι.

Έχουν πάρει τη συσκευή, εδώ και κανα μήνα, η αδερφή κι ο γαμπρός μου. Φοράει 2.3.3 rom. Σας διαβάζω εδώ και βλέπω οτι φοράτε 2.3.5.

Βάζουμε τις συσκευές στο kies και λέει οτι έχουν το τελευταίο λογισμικό. Άρα μιλάτε για custom rom; Υπάρχει κάποιος οδηγός;

 

Όχι είναι stock rom που δεν έχει έρθει στην Ελλάδα. Μπορείς αν θέλεις να εγκαταστήσεις την τελευταία Ουγγρική έκδοση 2.3.6 (με πλήρη υποστήριξη ελληνικών) που θα βρεις για να κατεβάσεις από εδώ (είναι η πέμπτη στη σειρά από τις 2.3.6)

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=19340870&postcount=1

Για την διαδικασία του φλασαρίσματος κοίτα εδώ:

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=19340870&postcount=1

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτά; http://www.ebay.com/itm/280703378685?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

είναι καλά; αξίζουν;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτά; http://www.ebay.com/itm/280703378685?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

είναι καλά; αξίζουν;

 

Δεν ξέρω αν αξίζουν φίλε, πάντως προτείνω να δοκιμάσεις να πάρεις ένα σε άσπρο, να πάρεις και ένα καπάκι άσπρο να δούμε πως θα είναι :lol:!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αξίζουν φίλε, πάντως προτείνω να δοκιμάσεις να πάρεις ένα σε άσπρο, να πάρεις και ένα καπάκι άσπρο να δούμε πως θα είναι :lol:!!

 

αυτό σκεφτόμουν γιατί το καπάκι είναι άσπρο. αλλά το σκέφτομαι!:p:lol::lol:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ακουω μουσικη και παταω πανω αριστερα το 5.1ch και μου λεει ''το καναλι 5.1 μπορει να ενεργοποιηθει μονο οταν τα ηχητικα εφε ειναι απενεργοποιημενα'' δεν βρηκα κατι στις ρυθμησεις να τα ενεργοποιει η οχι

 

edit: το βρηκα :)

Edited by xetec13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Έχω το εξής πρόβλημα... Όταν επιχειρώ να καλέσω με τις ταχείες κλήσεις, μου βγάζει το εξής μήνυμα "Ἑκτέλεση κωδικού ussd - Πρόβλημα σύνδεσης ή μη έγκυρος κωδικός mmi"

Τι είναι αυτό και γιατί το βγάζει;;

Link to comment
Share on other sites

Ποια τα προτερήματα της 2.3.6 ? αξιζει να το αναβαθμισω ? μιας και δεν το " εχω " και πολυ.... τι κερδιζω? μπαταρια ...? ...? σε σχεση με την 2.3.3 που φοραω?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Ποια τα προτερήματα της 2.3.6 ? αξιζει να το αναβαθμισω ? μιας και δεν το " εχω " και πολυ.... τι κερδιζω? μπαταρια ...? ...? σε σχεση με την 2.3.3 που φοραω?

 

Κάθε καινούρια έκδοση διορθώνει προβλήματα προηγούμενων (δημιουργώντας ίσως νέα καμιά φορά :p) ή προσθέτει νέα χαρακτηριστικά. Εδώ διορθώνει κάποια bugs που υπάρχουν στην 2.3.3. Ίσως δεις και διαφορά στην μπαταρία, δεν θυμάμαι, την κράτησα μόνο για δυο μέρες πριν περάσω την custom broodrom RC2.

 

Η διαδικασία του φλασαρίσματος είναι απλούστατη και δεν θα χρειαστείς πάνω από πέντε λεπτά.

 

Για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Link to comment
Share on other sites

Oλα σήμερα στραβώσαν στο κινητό. Αποφάσισα να flashάρω τον cranium rc8 kernel και ανακάλυψα οτι έβγαζε σφάλμα όταν ξεκινούσε η κάμερα. Flashαρα πίσω τον fearcore 1.4 stable αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Το χειρότερο απ'όλα είναι οτι δεν βλέπει πια την external sd. Ούτε mount μπορώ να κάνω ούτε τίποτα. Την έβγαλα και το pc την βλέπει κανονικά όπως και τα αρχεία που έχει μέσα. Είπα να κάνω ένα hard reset αλλά τζίφος. Εχει κανείς καμιά ιδέα;
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Buck up σε recovery (nandroid backup) δεν κράτησες πιο πριν; Αν ναι μπες σε recovery και κάνε restore. Προσπάθησες να ξαναφλασάρεις την broodrom με odin;

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κρατήσει αλλά το θυμήθηκα.....μόλις τώρα που το ανέφερες. Και μιας κι έκανα hard reset το έχασα κι αυτό :fool:

Τώρα απλά μπαίνω σε download mode και ξανατρέχω odin;

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Το nadroid buck up μ'έσωσε πολλές φορές σε ανάλογες περιπτώσεις (παρεμπιπτόντως όταν προσπάθησα να εγκαταστήσω την Cranium rom, είτε το rc8 kernel που αναφέρεις.). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα :wacko:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύω άλλο με δαύτο :mad:

Μπαίνω σε download mode , ξεκινάω odin και κολλάει στο:

<1> VerifyPlatform:V0, P0,R0

 

Στις οδηγίες του broodplank αναφέρει οτι άμα έχεις περασμένη την CWM πρέπει να κάνεις format όλα τα partitions. Πως γίνεται αυτό; Δεν είναι το ίδιο με hard reset;

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του broodplank αναφέρει οτι άμα έχεις περασμένη την CWM πρέπει να κάνεις format όλα τα partitions. Πως γίνεται αυτό; Δεν είναι το ίδιο με hard reset;

 

cwm recovery > mounts and storage > format system, data, datadata, cache όχι δεν είναι το ίδιο. Αν κάνεις και format system δεν μένει ούτε firmware μέσα :p

Link to comment
Share on other sites

Ok τις επιλογές τις βρήκα. Το θέμα είναι τι απ'όλα κάνω format. Cache , Data , System , Emmc , sdcard ; Ολα; :O

 

Σε αυτό δυστυχώς δε θα μπορέσω να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω το Plus :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύω άλλο με δαύτο :mad:

Μπαίνω σε download mode , ξεκινάω odin και κολλάει στο:

<1> VerifyPlatform:V0, P0,R0

 

Στις οδηγίες του broodplank αναφέρει οτι άμα έχεις περασμένη την CWM πρέπει να κάνεις format όλα τα partitions. Πως γίνεται αυτό; Δεν είναι το ίδιο με hard reset;

 

Εκεί που κολλήσες έπρεπε να κλείσεις το Odin να βγάλεις την μπαταρία για λίγο να την βάλεις ξανά και να ξεκινήσεις πάλι το φλασαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές κόλλησα εκεί με βοήθησε πάντως να βγάλω και να βάλω την μπαταρία (χρειάστηκε να το κάνω δυο φορές). Ο broodblank το γράφει ως εξής:

 

- If you get a hang on the 2nd odin package -

(hangs at: veryfing platform v0,p0,ro)

1. Pull out battery (leave usb cable in)

2. Turn off phone

3. Put the battery in the phone

4. Start in download mode again (while off hold: vol -, home, power)

5. Restart Odin and flash it again

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές κόλλησα εκεί με βοήθησε πάντως να βγάλω και να βάλω την μπαταρία (χρειάστηκε να το κάνω δυο φορές). Ο broodblank το γράφει ως εξής:

 

- If you get a hang on the 2nd odin package -

(hangs at: veryfing platform v0,p0,ro)

1. Pull out battery (leave usb cable in)

2. Turn off phone

3. Put the battery in the phone

4. Start in download mode again (while off hold: vol -, home, power)

5. Restart Odin and flash it again

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

 

Εγώ όταν είχα αυτό το πρόβλημα, κόλλημα στο: "<1> VerifyPlatform:V0, P0,R0 " ακολούθησα τον οδηγό που αναφέρει παραπάνω ο kouros17 και όλα λειτούργησαν τέλεια. Έβγαλα την μπαταρία, σύνδεσα την συσκευή με μια θύρα usb που λειτουργεί καλά, έβαλα την μπαταρία, έβαλα download mode και μετά άνοιξα το odin. Επίσης μου έχει τύχει επειδή είχα μάλλον καιρό ανοιχτό το pc να μην μου κάνει flash θυρα usb που παλιά μου έκανε. Όλα διορθώθηκαν με ένα restart. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά αφού έχω τρελλαθεί στο restart και στις αλλαγές usb θυρών κατάφερα και το φλάσαρα και πάλι. Μια τρύπα στο νερό έκανα δηλαδή γιατί θα έπρεπε πρώτα να φορμάρω τα partitions. Οπότε τα ίδια προβλήματα παραμένουν ως έχουν. Εστειλα π.μ στον broodplank μπας και μπορέσει να με βοηθήσει ως προς τα βήματα που πρέπει να κάνω για να το φορμάρω.

Μου 'χει φάει όλο το απόγευμα το ρημάδι :wacko:

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόξ έχω παρατηρήσει το εξής "κουλό". Όταν χτυπάει το κινητό μετά από λίγο χαμηλώνει η ένταση ήχου κλήσης αρκετά. Δεν έχω συνειδητοποιήσει πότε ακριβώς το κάνει μιας και μου το έκανε μέχρι στιγμής 2 φορές. Σας έχει συμβεί ?? Φοράω broodrom 1,4 kernel.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που αρέσει σε πολλούς και ψάχνουν προγράμματα γι'αυτό. Να σταματάει ο ήχος όταν γυρίζεις το τηλέφωνο ανάποδα ή όταν το πιάνεις για να μιλήσεις (είναι αυτό εδώ). Έτσι ο developer της rom το πρόσθεσε μαζί με την μεγάλη φωτό. Αν το αφαιρέσεις θα αφαιρεθεί μαζί και η μεγάλη φωτό στις κλήσεις. Για να το αφαιρέσεις θα πρέπει να κατεβάσεις αυτό να το ξεζιπάρεις στον υπολογιστή σου και αφού συνδέσεις τηλέφωνο με υπολογιστή (με το τηλέφωνο σε ρυθμίσεις / ασυρματη επικοινωνία.../ρυθμίσεις usb / συσκευή αποθήκευσης), να πατήσεις απλώς το αρχείο bat και να κάνεις reboot (αν δεν κάνει μόνο του).

 

Tελικά αφού έχω τρελλαθεί στο restart και στις αλλαγές usb θυρών κατάφερα και το φλάσαρα και πάλι. Μια τρύπα στο νερό έκανα δηλαδή γιατί θα έπρεπε πρώτα να φορμάρω τα partitions. Οπότε τα ίδια προβλήματα παραμένουν ως έχουν. Εστειλα π.μ στον broodplank μπας και μπορέσει να με βοηθήσει ως προς τα βήματα που πρέπει να κάνω για να το φορμάρω.

Μου 'χει φάει όλο το απόγευμα το ρημάδι :wacko:

 

Όταν ξαναφτιάξεις το τηλέφωνο όπως ήταν πριν με τα προγράμματα τις ρυθμίσεις και τα widgeds που τού 'χες, μην ξεχάσεις να κάνεις ένα nandroid backup. Ότι και να σου συμβεί μετά θα μπορείς να επιστρέψεις με ένα απλό restore (με τις ρυθμίσεις και τα δεδομένα ακριβώς όπως τα είχες). Την πάτησα κι εγώ μια φορά σαν εσένα και έμαθα :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

broodROM RC2

Feacore Phoenix 1.4 NonOC (1400MHz)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...