Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.Το πηρα και γω σημερα το κινητο.αρκετα καλο και ποιοτικο φαινετα.Γρηγορο δυνατο ηχειο,ολα καλα.

Ρουτ και τα σχετικα πως κανουμε στο κινητο;ειναι το πρωτο sony ericsson με ανδροιδ που παιρνω.

 

αναλογως την εκδοση που ειναι το κινητο σου, διαλεγεις και παιρνεις.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333153

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανένας που να έχει βάλει κάποια διαφορετική rom από την επίσημη της sony? Επίσης έχει κανείς ξεκλειδώσει τον bootloader και να έχει βάλει cm-9.1.0-coconut? Πείτε τις εντυπώσεις σας γιατί ψάχνω κάτι καλύτερο από την επίσημη rom της sony...
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το σκεπτικό ότι το κινητό υπάρχει ακόμα στα ράφια οπότε εικάζω πως θα παραμείνει σε αυτά για ένα μήνα περίπου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το σκεπτικό ότι το κινητό υπάρχει ακόμα στα ράφια οπότε εικάζω πως θα παραμείνει σε αυτά για ένα μήνα περίπου.

 

ΟΚ , ευχαριστω!! Ας ελπισουμε να υπαρχει...:cry::worry:

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα υπάρχει μέχρι να βγεί η επόμενη έκδοση walkman. Αλλά μέχρι το Νοέμβρη ίσως βρεις και καλύτερο....
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύτηκα πρόσφατα αυτή τη SDHC http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.576882 για το κινητό μου , και λεει ότι πιανει ταχυτήτες αναγνωσης-εγγραφης 24 και 21 ΜΒ/s αντίστοιχα, γιατί όμως όταν δοκίμασα να μεταφέρω έναν όγκο δεδομένων απο το πισί στο κινητό, η ταχύτητα που έφτασε ήταν μεχρι και 12MB/s;;; Ξέρει κανείς; Το live υποστηρίζει το πρότυπο SD 3.0 έτσι δεν είναι;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση...

μου είπαν στο Πλαίσιο πως δουλεύει μόνο με sim Vodafone.

Είναι αλήθεια ? Το έχει δοκιμάσει κανείς με sim Cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση...

μου είπαν στο Πλαίσιο πως δουλεύει μόνο με sim Vodafone.

Είναι αλήθεια ? Το έχει δοκιμάσει κανείς με sim Cosmote ?

 

Αυτο δεν παιζει που σου ειπαν,εγω το πηρα απο τη voda και εχω cosmote μεσα

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση...

μου είπαν στο Πλαίσιο πως δουλεύει μόνο με sim Vodafone.

Είναι αλήθεια ? Το έχει δοκιμάσει κανείς με sim Cosmote ?

Π@τατες σου ειπανε.το κινητο το εχω αγορασει απο την vodafone και το δουλευω με sim wind χωρις κανενα προβλημα.να πας και να τον κανεις ρομπα αυτον που στο ειπε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Internet μέσω 3G μπαίνετε κανονικά ?

και MMS ?

 

Και γω υπέθεσα πως λένε βλακείες αλλά μετά σκέφτηκα μήπως έιναι "κομμένες" αυτές οι λειτουργίες !!

Link to comment
Share on other sites

Internet μέσω 3G μπαίνετε κανονικά ?

και MMS ?

 

Και γω υπέθεσα πως λένε βλακείες αλλά μετά σκέφτηκα μήπως έιναι "κομμένες" αυτές οι λειτουργίες !!

Πάνε ρυθμίσεις-->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->Ονομ.Σημ.Προσ.---> πάτε το δεξί κουμπί αφής του κινητού σου και κάνε δημιουργία νέου APN

To ένα APN για το ίντερνετ θα ναι το εξής:

Ονομα: Cosmote

APN: Internet

δεν θα πειράξεις τίποτε άλλο και θα το δημιουργήσεις. Για να το λειτουργήσεις , αφού το έχεις κάνει θα πατήσεις πάνω στη βούλα για να μπορείς και το χρησιμοποιείς και μετά αφού βγείς απο κει θα τικάρεις τα "Δεδομένα Ενεργά"

 

Το APN για την υπηρεσία MMS θα ΄ναι:

Όνομα: COSMOTE MMS

APN: mms

MMSC: http://mmsc.cosmote.gr:8002

Διακομιστής.Μεσολ.MMS: 010.010.010.020

Θύρα MMS: 8080

MCC: 202

MNC: 01

δεν θα πειράξεις τίποτε άλλο...αναλόγως και εδώ με "δεδομενα ενεργά" τικαρισμένα και επιλεγμένη τη βούλα του APN

 

 

Υ.Γ. ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ...ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ...

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τα ομορφα ομορφοπαιδα...σε λιγες μερες σκεφτεται ο κολλητος μου να παρει αυτο το κινητο...το ui του το ξερω καθως και εγω εχω το neo v και δεν θα συναντησω προβλημα σε αυτο...καρτα μνημης μαζι δινουνε?αντεχει την ics??γιατι ισως το παρω να το στησω και να του το ετοιμασω..κολλαει η ρολλαρει καλα?

εφαρμογες αντεχει?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τα ομορφα ομορφοπαιδα...σε λιγες μερες σκεφτεται ο κολλητος μου να παρει αυτο το κινητο...το ui του το ξερω καθως και εγω εχω το neo v και δεν θα συναντησω προβλημα σε αυτο...καρτα μνημης μαζι δινουνε?αντεχει την ics??γιατι ισως το παρω να το στησω και να του το ετοιμασω..κολλαει η ρολλαρει καλα?

εφαρμογες αντεχει?

 

Εχει καρτα μνηνης 2 giga μεσα στο κινητο οταν το αγοραζεις.Μια χαρα τρεχει την ics.ολα καλα με λιγα λογια

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τα ομορφα ομορφοπαιδα...σε λιγες μερες σκεφτεται ο κολλητος μου να παρει αυτο το κινητο...το ui του το ξερω καθως και εγω εχω το neo v και δεν θα συναντησω προβλημα σε αυτο...καρτα μνημης μαζι δινουνε?αντεχει την ics??γιατι ισως το παρω να το στησω και να του το ετοιμασω..κολλαει η ρολλαρει καλα?

εφαρμογες αντεχει?

 

και ξερεις ε...clean install...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω τα ομορφα ομορφοπαιδα...σε λιγες μερες σκεφτεται ο κολλητος μου να παρει αυτο το κινητο...το ui του το ξερω καθως και εγω εχω το neo v και δεν θα συναντησω προβλημα σε αυτο...καρτα μνημης μαζι δινουνε?αντεχει την ics??γιατι ισως το παρω να το στησω και να του το ετοιμασω..κολλαει η ρολλαρει καλα?

εφαρμογες αντεχει?

Δεν θα του πειράξεις τίποτα. Η μάλλον θα του βάλεις αν δεν έχει την έκδοση 2.3.4 4.0.2.Α.0.62 που είναι η καλύτερη μέχρι τώρα έκδοση που έχει βγει γιατί αλλιώς θα σε βρίζει για το κινητό που του πήρες...

 

Το ISC το υποστηρίζει αλλά η sony δεν έχει βγάλει καλή rom ακόμη και παρόλο που τρέχει κανονικά το τηλέφωνο καταναλώνεται πολύ γρήγορα η μπαταρία και μερικές φορές αν το φορτώσεις αρκετά σέρνεται.

Edited by ManGelasakis
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα του πειράξεις τίποτα. Η μάλλον θα του βάλεις αν δεν έχει την έκδοση 2.3.4 4.0.2.Α.0.62 που είναι η καλύτερη μέχρι τώρα έκδοση που έχει βγει γιατί αλλιώς θα σε βρίζει για το κινητό που του πήρες...

 

Το ISC το υποστηρίζει αλλά η sony δεν έχει βγάλει καλή rom ακόμη και παρόλο που τρέχει κανονικά το τηλέφωνο καταναλώνεται πολύ γρήγορα η μπαταρία και μερικές φορές αν το φορτώσεις αρκετά σέρνεται.

 

χτες παντως που εποιασα κινητου γνωστου με ics δεν παρατηρησα lag και τετοια...δηλαδη το αγοραζω και το αφηνω οπως ειναι?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

χτες παντως που εποιασα κινητου γνωστου με ics δεν παρατηρησα lag και τετοια...δηλαδη το αγοραζω και το αφηνω οπως ειναι?

 

Και εγω αυτο θα σου προτεινα.. Αντε και αμα θελει τοσο πολυ την ICS μπορεις να του την βαλεις μετα ;)

Link to comment
Share on other sites

χτες παντως που εποιασα κινητου γνωστου με ics δεν παρατηρησα lag και τετοια...δηλαδη το αγοραζω και το αφηνω οπως ειναι?

 

Το κακό που έχει το ICS μέχρι τώρα είναι ότι αν και υποτίθεται ότι έχει καλύτερο application manager και θα έπρεπε να έχει λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Δηλαδή έχει περισσότερη κατανάλωση μπαταρίας και άρα η μπαταρία κρατάει λιγότερο από ότι με το 2.3.4.

Το καλό που έχει το ICS εκτός από τις περισσότερες επιλογές που σου δίνει, μπορείς ακόμη και αν δεν είσαι root να απενεργοποιήσεις τις εφαρμογές που είναι προεγκατεστημένες και κλειδωμένες στο κινητό και άρα δεν μπορείς να τις απεγκαταστήσεις. Εγώ το έκανα αυτό και βελτιώθηκε αρκετά η ταχύτητα του κινητού σε απλή χρήση. Όταν όμως τρέχει στο background κάποια εφαρμογή και ανοίξεις ταυτόχρονα και μία βαριά εφαρμογή όπως για παράδειγμα κάποιον browser τότε το κινητό σέρνεται. Οπότε για βαριά χρήση του κινητού δεν σου προτείνω το ICS.

 

Εγώ του έχω αυτή την στιγμή 54 εφαρμογές εγκατεστημένες από το google store και η μνήμη του είναι στα όρια αφού μερικές εφαρμογές δεν εγκαθιστούνται στην εξωτερική μνήμη. Με λίγη υπομονή πάντως μπορείς να το λειτουργίσεις σε ICS. Επίσης ελπίζω ότι στην επόμενη αναβάθμιση τα πράγματα θα είναι λίγο καλύτερα...

 

Με το 2.3.4 όμως το κινητό πετάει στην κυριολεξία. Αν μπορέσεις μάλιστα να το κάνεις και root για να απεγκαταστήσεις όλη την σαβούρα της Sony τότε το κινητό θα είναι super.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα. Οταν πρωτοβγήκε το τηλέφωνο αυτό ή θελα σαν τρελή να το αγοράσω καθώς πιο πρίν δεν έβρισκα ενα καλό walkman phone και να ειναι και android. Εχω σκάλωμα με τα sony erickson. Οποτε λοιπον πήρα αυτο τον Περασμένο Δεκέμβριο απο την Vodafone σε πάρα πολύ καλη τιμη σε σχέση με άλλα. Είναι ολα καλα σε αυτο το τηλέφωνο, το αναβάθμισα κι ολας... (δεν εχασα αρχεια οπως ελεγε καποιος). Σιγουρα εχω και εγω θεμα με την σιγαση του μικροφωνου. Πατιεται για πλακα! Επισεις, μπαταρια για μενα αχρηστη. Δεν αντεχει πανω απο 1.5 μερα. Με αυτο υπαρχει λυση? Επισεις το τελευταιο διαστημα αντιμετωπιζω θεμα με το σημα μου. Εχω κοσμοτε και εδω παντοτε ηταν τερμα το σημα. Ομως πλεον .. οποτε κανω κληση και μιλαω με καποιον, πεφτει το σημα κατακορυφα, χανεται εντελως και πρεπει να περιμενω να επανελθει για να ξαναπαρω τηλεφωνο. Το προβληαμ αυτο δεν ειναι της κοσμοτε. Δοκιμασα την καρτα μου σε αλλη συσκευη και ηταν μια χαρα. Υπαρχει αλλος που αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα με εμενα?
Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της μπαταρίας είναι λογική για smartphone αν δεν ξέρω τι χρήση του κάνεις.

Τσέκαρε αν έχεις το δίκτυο σου μόνο σε gsm ή αν είναι σε gsm/wcdma.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα. Οταν πρωτοβγήκε το τηλέφωνο αυτό ή θελα σαν τρελή να το αγοράσω καθώς πιο πρίν δεν έβρισκα ενα καλό walkman phone και να ειναι και android. Εχω σκάλωμα με τα sony erickson. Οποτε λοιπον πήρα αυτο τον Περασμένο Δεκέμβριο απο την Vodafone σε πάρα πολύ καλη τιμη σε σχέση με άλλα. Είναι ολα καλα σε αυτο το τηλέφωνο, το αναβάθμισα κι ολας... (δεν εχασα αρχεια οπως ελεγε καποιος). Σιγουρα εχω και εγω θεμα με την σιγαση του μικροφωνου. Πατιεται για πλακα! Επισεις, μπαταρια για μενα αχρηστη. Δεν αντεχει πανω απο 1.5 μερα. Με αυτο υπαρχει λυση? Επισεις το τελευταιο διαστημα αντιμετωπιζω θεμα με το σημα μου. Εχω κοσμοτε και εδω παντοτε ηταν τερμα το σημα. Ομως πλεον .. οποτε κανω κληση και μιλαω με καποιον, πεφτει το σημα κατακορυφα, χανεται εντελως και πρεπει να περιμενω να επανελθει για να ξαναπαρω τηλεφωνο. Το προβληαμ αυτο δεν ειναι της κοσμοτε. Δοκιμασα την καρτα μου σε αλλη συσκευη και ηταν μια χαρα. Υπαρχει αλλος που αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα με εμενα?

Πολύ πιθανόν κατά την αναβάθμιση να δημιουργίθηκαν αυτά τα προβλήματα. Σε ποια έκδοση αναβάθμισες? Κατα την αναβάθμιση από το Android 2.3.4 στο android 4.0.4 έπρεπε να κάνεις διαγραφή ακόμη και της εξωτερικής μνήμης που σημαίνει ότι θα έπρεπε να χάσεις τα αρχεία σου σε περίπτωση που δεν είχες κάνει backup. Πολύ πιθανόν να είναι αυτή η αιτία όλων αυτών των προβλημάτων που έχεις. Επίσης η μπαταρία στο android 4.0.4 κρατάει λιγότερο γιατί το android 4 είναι πιο βαρύ. Αλλά σε γενικές γραμμές η μπαταρία του είναι αρκετά καλή σε σχέση με άλλα τηλέφωνα andorid. Επίσης λογικά θα σέρνεται και το κινητό σου από ότι φαντάζομαι...

 

Όλα αυτά διορθώνονται πάρα πολύ εύκολα όμως κάνοντας ξανά εγκατάσταση το android 2.3.4 το οποίo είναι αρκετά σταθερό, αρκετά γρήγορο, καταναλώνει λιγότερη μπαταρία και όλα λειτουργούν τέλεια χωρίς προβλήματα. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το flashtool από εδώ http://androxyde.github.com/

Και μετά να κατεβάσεις την rom την οποία θα κάνεις εγκατάσταση στο κινητό από εδώ http://www.mediafire.com/?4deeznrbldz886u ή εδώ http://www.mediafire.com/?ervpg54922b9c0p.

 

Μετά από αυτό πρέπει να ακολουθήσεις τις παρακάτω οδηγίες

 

Καταρχήν κράτα backup όλα τα αρχεία σου και τις επαφές σου σε περίπτωση που δεν τα έχεις συγχρονίσει με το gmail γιατί θα τα χάσεις και κάνε φορμάτ από τις ρυθμίσεις του κινητού την εξωτερική μνήμη

1)Σιγουρέψου ότι έχεις κατεβάσει και έχεις κάνει install το flashtool.

2)Κάνε copy-paste την rom που κατέβασες παραπάνω(το αρχείο που τελείωνει σε .ftf ) στον φάκελο C:\Program Files\Flashtool\firmwares.

3)Ξεκίνα το flashtool.

4)Κάνε κλικ πάνω στο κουμπί με την αστραπή και επέλεξε Flashmode.

5)Το νέο Firmware που έχεις κατεβάσει θα πρέπει να εμφανιστει αν το είχες βάλει στον σωστό φάκελο όπως γράφει στο βήμα 2. Επέλεξε το.

6)Κλείσε το τηλέφωνο και συνδεσε το με το usb στον υπολογιστή σου πατώντας ταυτόχρονα το κουμπί χαμηλώματος έντασης.

7)Το flashtool λογικά θα πρέπει να αναγνωρίσει το κινητό σου και να ξεκινήσει την εγκατάσταση. Μετά από αυτό ακολούθα κανονικά τις οδηγίες χωρίς να πειράξεις τίποτα.

8)Όταν σου εμφανίσει „Flashing completed“, ξεσύνδεσε το τηλέφωνο και κλείσε το .

9)περίμενε 1-2 λεπτά και μετά ξεκίνα το τηλέφψνο. Την πρώτη φορά θα αργήσει λίγο να ξεκινήσει.

10)Μετά αφού τελειώσεις τις ρυθμίσεις καλό είναι να του ξανακάνεις ένα reboot.

 

Η πιο σταθερή έκδοση είναι το WT19i_4.0.2.A.0.62 αλλά δεν γίνεται root. H προηγούμενη έκδοση είναι το WT19i_4.0.2.A.0.58 η οποία γίνεται root αλλά πρέπει να αναβαθμίσεις μετά στην έκδοση WT19i_4.0.2.A.0.62. Επιπλέον οδηγίες αν χρειαστείς κάτι μπορείς να βρείς εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1568792

αλλά μπορείς και να ρωτήσεις εδώ πέρα...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...