Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι,μόνο το δικά μου δεν εμφανίζει

 

οκ, αρα σιγουρευτηκαμε οτι δεν φταιει ο wifi δεκτης του κινητου σου.:)

Δοκιμασε να κανεις κατι αλλο.Αλλαξε καναλι στο ρουτερ σου.Αυτο γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ.(αν εχεις manual θα σε βοηθησει)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ, αρα σιγουρευτηκαμε οτι δεν φταιει ο wifi δεκτης του κινητου σου.:)

Δοκιμασε να κανεις κατι αλλο.Αλλαξε καναλι στο ρουτερ σου.Αυτο γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις του ρουτερ.(αν εχεις manual θα σε βοηθησει)

 

Είναι απαραίτητο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο αυτό?

 

ειναι ενα φαινομενο που εχει παρατηρηθει πολυ (οσο ασχολουμαι με xperia) και εχει διορθωθει με τον τροπο που σου υπεδειξα. Μην φοβασαι, δεν θα χαλασει κατι και μπορεις να επαναφερεις το καναλι στο αρχικο. Αν παρολα αυτα δεν εισαι σιγουρη για κατι, περιμενε μηπως καποιος αλλος χρηστης εχει παρομοια εμπειρια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα φαινομενο που εχει παρατηρηθει πολυ (οσο ασχολουμαι με xperia) και εχει διορθωθει με τον τροπο που σου υπεδειξα. Μην φοβασαι, δεν θα χαλασει κατι και μπορεις να επαναφερεις το καναλι στο αρχικο. Αν παρολα αυτα δεν εισαι σιγουρη για κατι, περιμενε μηπως καποιος αλλος χρηστης εχει παρομοια εμπειρια.:)

 

τι κανάλι να βάλω?

 

Ευχαριστώ παιδιά,το έφτιαξα :) τωρα μπορω να το ξαναβάλω στο κανάλι που ήταν ή όχι?παλι θα εχω πρόβλημα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,το έφτιαξα :) τωρα μπορω να το ξαναβάλω στο κανάλι που ήταν ή όχι?παλι θα εχω πρόβλημα?

 

γιατι σε αγχωνει το καναλι; εχεις disconnects ή κακη εμβελεια;

Λογικα θα χεις τα ιδια αποτελεσματα αλλα αφου πηρες το κολαι, δωσ του να καταλαβει.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανάλι που είχες ήταν πάνω από το 11 τότε πάλι θα έχεις πρόβλημα μιας και τα Sony έχουν ένα θέμα με κανάλια μεγαλύτερα του 11.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανάλι που είχες ήταν πάνω από το 11 τότε πάλι θα έχεις πρόβλημα μιας και τα Sony έχουν ένα θέμα με κανάλια μεγαλύτερα του 11.

 

Το 11 έβαλα και τωρα το εχω κανονικά στο AUTO όπως ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.Υποτίθεται οτι το walkman το παιρνεις για τα ηχεια του.Αν δεν σε νοιαζει αυτο εννοειται οτι προτιμας το neo v ή το ray.

Εγω παντως δεν το αλλάζω με τίποτα

 

Ναι το μόνο που έχει το LWW παραπάνω είναι τα ηχεία του. Τίποτα παραπάνω όμως. Σε όλα τα άλλα είναι το ίδιο ή υπερτερεί το Ray (το neo v το μόνο παραπάνω που έχει σε σχέση με το Ray είναι μεγαλύτερη οθόνη και περισσότερο βάρος ενώ στα άλλα είναι το ίδιο και χειρότερο από το Ray).

 

Το ray σε σχέση με το LWW έχει

1)καλύτερη κάμερα 8 MP, 3264x2448 pixels ενώ το LWW 5 MP, 2592x1944 pixels,

2)μεγαλύτερη μπαταρία 1500mha και καλύτερη αυτονομία ενώ το LWW έχει 1200mha.

3)Οθόνη με 16M colors Size 480 x 854 pixels, 3.3 inches (~297 ppi pixel density) με bravia engine ενώ το LWW έχει 320 x 480 pixels, 3.2 inches (~180 ppi pixel density) χωρίς bravia engine.

4)1Gb εσωτερική μνήμη(έναντι 320Mb του LWW) και συνοδεύεται με την αγορά του και από 4 Gb εξωτερική (ενώ το LWW έχει 2 Gb)

5)είναι και πιο ελαφρύ και πιο λεπτο σε διαστάσεις.

 

Κατα τα άλλα έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστηκά ακριβώς. Ίδιο επεξεργαστή ίδια Ram όλα τα ίδια εκτός τα ηχεία που υπερέχει το LWW κάτι που ήταν αναμενόμενο αφού είναι walkman.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκλείδωσα τον bootloader και εγκατέστησα το cyanogenmod 9.1. Αρχικά φοβόμουν να ξεκλειδώσω το bootloader γιατί χάνεται η εγγύηση αλλά πλέον δεν το μετανιώνω καθόλου. Πλέον μπορώ να κάνω ότι θέλω στην συσκευή μου χωρίς περιορισμούς και χαίρομαι για αυτό...:)

 

Μπορείτε να δείτε ένα review εδώ πέρα

και παρόλο που το βιντεο αναφέρετε σε διαφορετική συσκευή, οι λειτουργίες -εφε- εμφανιση - ταχύτητα είναι ακρβώς τα ίδια.

 

Μετά από μία μέρα λειτουργίας δεν έχω εντωπίσει κανένα πρόβλημα. Το μοναδικό πράγμα που δεν δουλεύει και αναμένεται να διορθωθεί σε νέα έκδοση είναι το ραδιόφωνο για το οποίο δημιουργείται νέα open source εφαρμογή η οποία δεν είναι ακόμη έτοιμη. Προσωπικά δεν ακούω ελληνικό ραδιόφωνο οπότε δεν με ενοχλεί. Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά και σταθερά για κανονική ημερίσια χρήση και μάλιστα θα έλεγα ότι λειτουργεί πολύ καλύτερα από ότι η επίσημη rom της sony. Η ένταση των ηχείων είναι το ίδιο δυνατή και καλή όπως και με το Xloud της sony, η κάμερα λειτουργεί κανονικά χωρίς να έχω εντοπίσει κανένα πρόβλημα. Γενικά υπάρχουν πολύ περισσότερες ρυθμίσεις και είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο από ότι οι επίσημες rom της sony. Και η ταχύτητα του είναι καλύτερη παρόλο που έχει περισσότερα εφέ και φένεται πιο βαριά rom από ότι της sony. Φυσικά είναι root εξαρχής από τον custom kernel και δεν υπάρχει καμία περιτή εφαρμογή προεγκατεστημένη (ακόμη και αν δεν σας αρέσει κάποια από τις προεγκατεστημένες τις διαγράφετε) ούτε καν οι εφαρμογές της google της οποίες πρέπει να τις κάνετε εγκατάσταση κατά την διάρκεια εγκατάστασης της rom. Τέλος η μπαταρία ως τώρα κρατάει το ίδιο με την ICS της sony οπότε πιστεύω ότι δεν φταίει τελικά η sony για αυτό, αλλά το android ICS το οποίο είναι πιο απαιτητικό σε ενέργεια. Ελπίζω με το jelly bean να διορθωθεί το θέμα της μπαταρίας. Ακόμη και το πρόβλημα με την σίγαση μικροφώνου που πατιέται καταλάθος έχει διορθωθεί αφού πλέον το συγκεκριμένο κουμπί βρίσκεται στο κάτω μέρος της οθόνης. Γενικά είναι περισσότερο λειτουργική και πιο εργονομική από τις rom της sony.

 

Προσωπικά το βλέπω πολύ δύσκολο να ξαναβάλω rom της sony εκτός και αν βγάλει καμία καλύτερη από το cyanogenmod που να είναι και root το οποίο το βλέπω σχεδόν αδύνατο.

 

Edit: Μετά από 2 μέρες λειτουργίας με cyanogenmod 9.1 διαπίστωσα 2 προβλήματα... Καταρχήν δεν δουλεύει το wi-fi hotspot και η μπαταρία κρατάει απελπιστικά λίγο. Συγκεκριμένα δύσκολα κρατάει παραπάνω από μία μέρα... Βέβαια του έκανα παρατεταμένη χρήση εδώ και 2 μέρες αλλά και πάλι θα έπρεπε να κρατάει περισσότερο. Πάντως αν διορθωθούν αυτά τα προβληματάκια θα είναι από τις καλύτερες rom... Πλέον διορθώθηκε και το radio και αναμένεται νέα έκδοση με τις διορθώση...

 

Και μιας και άρχισα τις δοκιμές σήμερα εγκατάστησα την cyanogenmod 7.2 η οποία προς το παρών πετάει σε όλα και από ότι φαίνεται η μπαταρία κρατάει αρκετά. Δεν λειτουργούν όμως το hotspot, το radio και το κουμπί του walkman. Κατά τα άλλα πάει σφαίρα....

Edited by ManGelasakis
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανα jelly beam θα παρουμε ή μπα;Εχει κανενας καμια πληροφορια;

Μόνο custom επιλογές υπάρχουν μέχρι στιγμής αλλά και αυτές βρίσκονται σε πρωταρχικό στάδιο με πάρα πάρα πολλά bugs. Ωστόσο η sony ακόμη βρίσκεται σε beta στάδιο στο ICS πόσο μάλλον να βγάλει και JB.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανα jelly beam θα παρουμε ή μπα;Εχει κανενας καμια πληροφορια;

 

ποια jelly bean; εδώ το τηλέφωνο σέρνεται με ICS και η sony χαμπάρι, τίποτα ............!!!!! ψιλά γράμματα η jelly bean για τη sony και κυρίως για το Live.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι!!!

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον φωτογραφικό φακό του Live with Walkman . . . όπως πήγα να το καθαρίσω με το πανί των γυαλιών για τις σκόνες που μαζεύει, παρατήρησα ότι αν το δω προσεκτικότερα μου φαίνεται λες και έχει ξεθωριάσει κάπως.... μήπως είναι κάποια ειδική μεμβράνη που δεν έπρεπε να βγει; Μήπως να βγάλω και την ύπολοιπη ; ( αν είναι μεμβράνη φυσικά ..)

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχε μία προστατευτική μεμβράνει με την αγορά της συσκευής η οποία ξεχωρίζει πολύ εύκολα και μπορείς να την βγάλεις όπως και την μεμβράνη που είχε στην οθόνη. Τώρα δεν ξέρω αν λέμε την ίδια. Πάντως και το δικό μου γύρω γύρω έχει μία απόχρωση προς το μωβ αλλά όσο και να το παρατηρώ δεν μπορώ να διακρίνω κάποια μεμβράνη.
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συνέβη κατά το καθάρισμα. Δεν είναι η προστατευτική μεμβράνη που έχει όταν το βγάζεις απ' το κουτί του, αλλά κάτι άλλο που δεν ξέρω τι. Πάντως οι φώτο που βγάζει δε φαίνεται να έχουν επηρεαστεί.
DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συνέβη κατά το καθάρισμα. Δεν είναι η προστατευτική μεμβράνη που έχει όταν το βγάζεις απ' το κουτί του, αλλά κάτι άλλο που δεν ξέρω τι. Πάντως οι φώτο που βγάζει δε φαίνεται να έχουν επηρεαστεί.

 

Ναι ούτε γω λέω για την προστατευτική μεμβράνη που είχε όταν το πρωτοπήρα... απλά θέλω να τονίσω πως είναι λίγο ξεθωριασμένος ο φακός σαν να έφυγε κάποιου είδους μεμβράνη , δεν παρατήρησα και γω διαφορά στις φωτό αλλά τι να κάνω; Να το βγάλω τελείως;;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

αστο έτσι όπως είναι και μόλις περάσεις από ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα της sony μπες και ρώτα τους για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο...
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

αστο έτσι όπως είναι και μόλις περάσεις από ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα της sony μπες και ρώτα τους για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο...

 

Οκ αυτό θα κάνω..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι οπτικός στο επάγγελμα, και τυγχάνει να έχω αυτό το τηλέφωνο. Παρατηρώντας το φακό της φωτογραφικής μηχανής είδα ότι έχει αντιανακλαστικές επιστρώσεις, αυτό πού βλέπετε σαν μωβ φιλμ.Πλέον όλοι οι φωτογραφικοί φακοί έχουν τέτοιες επιστρώσεις , και υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα γυαλιά οράσεως των διοπτροφόρων μόνο που εκεί η απόχρωση φαίνεται σαν πράσινος ιριδισμός. Οι επιστρώσεις αυτές χρησιμοπούνται για να ελαττώνουν κατά το δυνατόν τα είδωλα. Αν ο φακός δεν είναι κρυστάλλινος αλλά από οργανική (πλαστική) ύλη, ο καθαρισμός του φακού πρέπει να γίνεται με μεγάλη επιμέλεια και πάντα με χρήση ειδικού υγρού. Δυστυχώς ο στεγνός καθαρισμός ακόμα και με το καλύτερο πανί είναι δυνατόν να φθείρει την επίστρωση. Και πάντα πριν από τον καθαρισμό, καλό είναι με φύσημα και ένα πολύ απαλό πινέλο-βουρτσάκι, να απομακρύνουμε τυχόν σκόνες .Αν τρίψουμε κατευθείαν με πανάκι τις σκόνες πάνω σε έναν επιστρωμενο οργανικό φακό, τότε σίγουρα επιταχύνουμε τη φθορά της επίστρωσης. Edited by pantelista
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λες και σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, αλλά η επίστρωση αυτή φεύγει πανεύκολα. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να το αποφύγει...
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι οπτικός στο επάγγελμα, και τυγχάνει να έχω αυτό το τηλέφωνο. Παρατηρώντας το φακό της φωτογραφικής μηχανής είδα ότι έχει αντιανακλαστικές επιστρώσεις, αυτό πού βλέπετε σαν μωβ φιλμ.Πλέον όλοι οι φωτογραφικοί φακοί έχουν τέτοιες επιστρώσεις , και υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα γυαλιά οράσεως των διοπτροφόρων μόνο που εκεί η απόχρωση φαίνεται σαν πράσινος ιριδισμός. Οι επιστρώσεις αυτές χρησιμοπούνται για να ελαττώνουν κατά το δυνατόν τα είδωλα. Αν ο φακός δεν είναι κρυστάλλινος αλλά από οργανική (πλαστική) ύλη, ο καθαρισμός του φακού πρέπει να γίνεται με μεγάλη επιμέλεια και πάντα με χρήση ειδικού υγρού. Δυστυχώς ο στεγνός καθαρισμός ακόμα και με το καλύτερο πανί είναι δυνατόν να φθείρει την επίστρωση. Και πάντα πριν από τον καθαρισμό, καλό είναι με φύσημα και ένα πολύ απαλό πινέλο-βουρτσάκι, να απομακρύνουμε τυχόν σκόνες .Αν τρίψουμε κατευθείαν με πανάκι τις σκόνες πάνω σε έναν επιστρωμενο οργανικό φακό, τότε σίγουρα επιταχύνουμε τη φθορά της επίστρωσης.

Και τώρα που στον δικό μου φωτογραφικό φακό έχει φύγει αρκετή από την ειδίκη αυτή μεμβράνη ... τι να κάνω; Μπορεί να επιστρωθεί και άλλη φορά από κάποιον ειδικό; Και τι υγρό συνίσταται και από που για τον καθαρισμό;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...