Jump to content

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα! :: Η Επάνασταση στο aDSL...


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει μια σημαντική πληροφορία, την οποία εγώ δεν έχω, που μπορεί να προσδιορίσει με σαφήνεια και ακρίβεια, αν πράγματι η Vivodi έχει ή όχι ιδιόκτητο δίκτυο. Εξηγούμαι:

- Αν τα καλώδια του χαλκού, που ο ΟΤΕ τα αγοράζει, σκάβει το χώμα και εγκαθιστά, η Vivodi τα μισθώνει ή τα αγοράζει. Αν ισχύει το δεύτερο τότε μπορούμε να μιλάμε για ιδιόκτητο δίκτυο. Στην αντίθετη περίπτωση, όχι.

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, ας μας το πει, να λυθεί και το θέμα αυτό... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

prin ligo kairo eixa postarei ena thema to opoio anefere thn pafsh ergasiwn ths kratikhs etaireias h opoia eixe skopo na plhsthriasei se enallaktikous perasmata ,diadromes gia na anaptyksoun idiokthta diktya.e loipon kaneis den endiafertike oute gia to diktyo ths eydap oute gia kanena allo.

den mporoume na leme idiokthto diktyo th stigmh pou opws na to kaneis akoma kai an de plhrwneis pagio ston ote,pali se ote katalhgeis(ton opoio de goustarw katholou).

ginetai kathara gia diafhmistikous logous to (stomfwdes) idiokthto diktyo.

pantws kathe prospatheia twn enallaktikwn thn epixairw na spasei to monopwlio tou pote.

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι πάντως ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ιδιόκτητο δίκτυο σε πολλές εταιρείες, που συνδέει τα DSLAM με το δίκτυο κορμού της εταιρείας. Είναι λάθος λοιπόν να λέγεται ότι οι εταιρείες δεν σκάβουν και δεν περνούν καλώδια. Ήδη έχω δει να περνούν καλώδιο της Forthnet και της Tellas σε κεντρικότατους δρόμους της Αθήνας (Μιχαλακοπούλου, Αχαρνών κτλ.)

 

Ιδιόκτητο δίκτυο λοιπόν υπάρχει ή αναπτύσεται σιγά σιγά!

 

Για το μόνο πράγμα που δεν πρόκειτα ποτέ να ενδιαφερθούν οι εναλλακτικοί (και ούτε πρέπει ούτε χρειάζεται) είναι η υποδομή τοπικού βρόγχου! Πράγματι εκεί η υποδομή του ΟΤΕ αρκεί και θα ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό να προσπαθεί ο καθένας να αναπτύξει δικό του δίκτυο στο τελευταίο μίλι (last mile network) τη στιγμή κιόλας που αυτό είναι ασύμφορο καθώς με απόφαση της ΕΕΤΤ μπορεί μία ιδιοτική εταιρεία να ζητήσει να της παραχωρηθεί ο τοπικός βρόχος με εφάπαξ χρέωση!

 

Όταν λοιπόν μία εταιρεία έχει μισθώσει για αόριστο χρόνο με εφάπαξ χρέωση τον τοπικό βρόχο ή συχνότητες αυτού (από τον καταναλωτή εώς το κέντρο) έπειτα μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει δικό της εξοπλισμό και επιπλέον αυτός ο εξοπλισμός συνδέεται στο δίκτυο κορμού της εν λόγω εταιρείας με δικό της ιδιόκτητο "σκαμμένο" καλώδιο και έπειτα αυτή η εταιρεία έχει ιδιόκτητο δίκτυο κορμού και συνδέσεις με εξωτερικό ε... σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι μια εταιρεία δικαιούται να λέει ότι έχει Ιδιόκτητο Δίκτυο.

 

Και αν αυτή τη στιγμή είναι λίγες οι εταιρείες που αναπτύσουν ανάλογη υποδομή, τότε στο μέλλον προφανώς θα αυξηθούν ή οι εταιρείες που δεν προχωρούν σε επενδύσεις θα αποκλειστούν.

 

Γι'αυτό δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι! Οι ιδιωτικές εταιρείες έχουν ή προσπαθούν σιγά σιγά να αναπτύξουν ιδιόκτητο δίκτυο (τουλάχιστον οι πιο σοβαρές από αυτές!)

 

Για την Vivodi περι ης ο λόγος δεν γνωρίζω, αλλά σίγουρα υπάρχουν εταιρείες που έχουν "σκάψει" και έχουν εγκαταστήσει δίκτυο τόσο μέσα στην Αθήνα όσο και δίκτυο κορμού στην χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, το είχα παρατήσει το thread αυτό. Να απαντήσω ότι έχω στα χέρια μου αντίγραφο των χαρτιών σύμφωνα με τα οποία η vivodi παραγγέλνει στον OTE "τοπικό βρόγχο" που συνδέει το σπίτι μου με κάποια απόληξη DSLAM που βρίσκεται σε κτίριο του ΟΤΕ :)

 

Επίσης, ο τεχνικός που μου ήλθε για να περάσω το full LLU μου ήταν τεχνικός του ΟΤΕ (της vivodi ακόμα τον ψάχνω :alien: ).

 

Άρα, ιδιόκτητο δίκτυο δεν έχει. Πάει, τέλειωσε.

 

Πάμε τώρα στις υποδομές για τα backbone. Είναι πολύ δύσκολο στη χώρα μας να σκάψεις ένα δρόμο για να περάσεις τα σύρματά σου. Είναι μία άκρως σιχαμένη δουλειά που απαιτεί τρέξιμο σε πολλούς φορείς - γραφειοκρατία, εγκρίσεις και χοντρά χοντρά λεφτά φυσικά. Το ξέρω από γνωριμία μου με τεχνικό του OTE - δύσκολο πλην όμως όχι ακατόρθωτο. Είναι η έσχατη λύση όταν πια δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική - καθώς ο ΟΤΕ θα ζητάει τα μαλλιοκέφαλά του (πόσα να ζητάει π.χ. για μια γραμμή τάξης OC3 από εδώ μέχρι το Πανεπιστήμιο του Αιγαίου στη Μυτιλήνη.. πάει κανείς εναλλακτικός εκεί ή μόνο ομόνοια-σύνταγμα, άραγε;)

 

Μην κρυβόμαστε, λίγοι το κάνουν, σε ελάχιστες περιπτώσεις και για μικρές αποστάσεις. Είναι το λιγότερο πικρό ποτήρι που πρέπει να πιούνε. Κάτι σαν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

 

Κακά τα ψέματα, ο κανόνας είναι ότι δεν πα νάχουμε 2004, δεν πα ναχουμε 2024, σε τούτη τη γη ο ΟΤΕ καλά κρατεί. Εδώ και πολλα πολλά χρόνια περίμενα ουσιαστική απεξάρτηση του δικτύου χαλκού από τον ΟΤΕ και αναγωγή του σε εθνικό αγαθό κοινής ωφελείας. Μόνο στον ύπνο μου θα γίνει πραγματικότητα. Η ΕΕΤΤ θα πιέσει λέει τον ΟΤΕ για να κατεβάσει 20% τις τιμές "πρόσβασης" στο DSL. Δεν τα λέει αυτό όλα; Μήπωε το σωστό ρήμα δεν είναι το "πιέσει" αλλά το "παρακαλέσει ευγενικά κάνοντας ταυτόχρονα υπόκλιση"? Λέω....

 

Γιαυτό αν ακούω για ιδιόκτητα δίκτυα θέλω να γελάσω και να κλάψω μαζί. Καταλάβατε τώρα;

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος muhaha (30 Ιούν. 2004 , 15:47)

 

Ώπα, το είχα παρατήσει το thread αυτό. Να απαντήσω ότι έχω στα χέρια μου αντίγραφο των χαρτιών σύμφωνα με τα οποία η vivodi παραγγέλνει στον OTE "τοπικό βρόγχο" που συνδέει το σπίτι μου με κάποια απόληξη DSLAM που βρίσκεται σε κτίριο του ΟΤΕ :)

 

Επίσης, ο τεχνικός που μου ήλθε για να περάσω το full LLU μου ήταν τεχνικός του ΟΤΕ (της vivodi ακόμα τον ψάχνω :alien: ).

 

Άρα, ιδιόκτητο δίκτυο δεν έχει. Πάει, τέλειωσε.

 

Πάμε τώρα στις υποδομές για τα backbone. Είναι πολύ δύσκολο στη χώρα μας να σκάψεις ένα δρόμο για να περάσεις τα σύρματά σου. Είναι μία άκρως σιχαμένη δουλειά που απαιτεί τρέξιμο σε πολλούς φορείς - γραφειοκρατία, εγκρίσεις και χοντρά χοντρά λεφτά φυσικά. Το ξέρω από γνωριμία μου με τεχνικό του OTE - δύσκολο πλην όμως όχι ακατόρθωτο. Είναι η έσχατη λύση όταν πια δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική - καθώς ο ΟΤΕ θα ζητάει τα μαλλιοκέφαλά του (πόσα να ζητάει π.χ. για μια γραμμή τάξης OC3 από εδώ μέχρι το Πανεπιστήμιο του Αιγαίου στη Μυτιλήνη.. πάει κανείς εναλλακτικός εκεί ή μόνο ομόνοια-σύνταγμα, άραγε;)

 

Μην κρυβόμαστε, λίγοι το κάνουν, σε ελάχιστες περιπτώσεις και για μικρές αποστάσεις. Είναι το λιγότερο πικρό ποτήρι που πρέπει να πιούνε. Κάτι σαν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

 

Κακά τα ψέματα, ο κανόνας είναι ότι δεν πα νάχουμε 2004, δεν πα ναχουμε 2024, σε τούτη τη γη ο ΟΤΕ καλά κρατεί. Εδώ και πολλα πολλά χρόνια περίμενα ουσιαστική απεξάρτηση του δικτύου χαλκού από τον ΟΤΕ και αναγωγή του σε εθνικό αγαθό κοινής ωφελείας. Μόνο στον ύπνο μου θα γίνει πραγματικότητα. Η ΕΕΤΤ θα πιέσει λέει τον ΟΤΕ για να κατεβάσει 20% τις τιμές "πρόσβασης" στο DSL. Δεν τα λέει αυτό όλα; Μήπωε το σωστό ρήμα δεν είναι το "πιέσει" αλλά το "παρακαλέσει ευγενικά κάνοντας ταυτόχρονα υπόκλιση"? Λέω....

 

Γιαυτό αν ακούω για ιδιόκτητα δίκτυα θέλω να γελάσω και να κλάψω μαζί. Καταλάβατε τώρα;

 

 

Φίλε μου, θα σε παρακαλέσω όμως κι εσένα να μην είσαι αφοριστικός και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις μερικά βασικά πράγματα! Ας πάρουμε λοιπόν τα επιχειρήματά σου από την αρχή.

 

Το γεγονός ότι ο εναλλακτικός ζητά εκχώρηση του τοπικού βρόγχου από τον ΟΤΕ δεν θα αλλάξει ποτέ καθώς ένας είναι ο τοπικός βρόγχος και αυτή η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει στον αιώνα τον άπαντα και γι'αυτό ο τοπικός βρόγχος δεν θα πρέπει καν να συζητάται όταν μιλάμε για ιδιόκτητο δίκτυο γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΙΣ και σε κανένα σημείο του κόσμου να ξαναφτιάξει τοπικό βρόγχο από την αρχή! Αυτό που μπορεί να αλλάξει είναι η εκχώρηση της διαχείρισης του τοπικού βρόγχου σε κάποια άλλη εταιρεία (αυτή τη στιγμή ανήκει εξ'ολοκλήρου στον ΟΤΕ αλλά μπορεί στο μέλλον να πωληθεί είτε υποχρεωτικά είτε και από τον ίδιο τον ΟΤΕ σε άλλους παροχούς...)

Το γεγονός ότι στην περίπτωσή σου δεν ήρθε καθόλου τεχνικός του εναλλακτικού στο σπίτι σου είναι απόλυτα φυσιολογικό! Ο εναλλακτικός σε περίπτωση Full LLU και σε περίπτωση που ζητείται η ενεργοποίηση κάποιου αδρανούς βρόγχου, κάνει αίτηση στον ΟΤΕ, ο οποίος με απόφαση της ΕΕΤΤ είναι υποχρεωμένος να του παράσχει ΕΤΟΙΜΟ τον βρόγχο και να μην χρεώσει παραπάνω έξοδα από ό,τι θα χρέωνε για να τον κατασκευάσει για δική του χρήση. Αν μάλιστα ζητηθεί η παραχώρηση ήδη ενεργού βρόγχου η όλη δουλειά γίνεται από το κέντρο και κανείς δεν έρχεται σπίτι σου...

 

Από εκεί και πέρα οι εναλλακτικοί εγκαθιστούν τα DSLAM τους σε κτήρια του ΟΤΕ!!! Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν έχουν ιδιόκτητο δίκτυο! Απλά αυτός ο ένας και μοναδικός βρόγχος καταλήγει σε κτήρια του ΟΤΕ από τότε που φτιάχτηκε έτσι λοιπόν η ΕΕΤΤ έχει υποχρεώσει τον ΟΤΕ να επιτρέπει την εγκατάσταση εξοπλισμού των εταιρειών στα κτήριά του για καθαρά πρακτικούς λόγους και αυτό θα πρέπει να το καταλάβεις και να μην το χρησιμοποιείς συνεχώς σαν επιχείρημα για το ότι οι εταιρείες δεν έχουν ιδιόκτητα δίκτυα!

 

Πέρα από αυτά, το γεγονός ότι είναι δύσκολη η εγκατάσταση δικτύου καλωδίων μέσα στις πόλεις δεν σημαίνει και ότι δεν γίνεται! Ήδη όπως ανέφερα, μεγάλες εταιρείες έχουν σκάψει απανωτά κεντρικότατους δρόμους της πρωτεύουσας για να εγκαταστήσουν το δίκτυό τους (το σκάψιμο έχει πολύ μικρό πλάτος και δεν διακόπτεται η κυκλοφορία). Με αυτό το δίκτυο συνδέουν μεταξύ τους τα ιδιόκτητα DSLAM τους με το δίκτυο κορμού τους ή συνδέουν άμεσα μεγάλους πελάτες με το δίκτυο κορμού τους με μισθωμένες γραμμές.

Από εκεί και πέρα οι πληροφορίες σου από γνωστό σου υπάλληλο στον ΟΤΕ δεν πρέπει να εκλαμβάνονται ως αδιάσιστα κριτήρια και γι'αυτό θα πρέπει τουλάχιστο να μην είσαι απόλυτος και να μην ακούς καθόλου την αντίθετη άποψη! Το επιχείρημα δε για "την σιχαμάρα (sic), την γραφειοκρατία και το δυσκολία που συνεπάγεται το σκάψιμο για εγκατάσταση ιδιόκτητου δικτύου" φαντάζομαι ότι το φαντάστικες μόνος σου και δεν το άκουσες από καμμία σοβαρή εταιρεία από αυτές που έχουν επεκτείνει εκτεταμένα το δίκτυό τους (έστω και με γραφειοκρατικές δυσκολίες) μέσα στην Αθήνα.

 

Σε επίπεδο χώρας πλέον νομίζω ότι οι εταιρείες έχουν κάποιες προτεραιότητες και εννοείται ότι τα νησιά του Αιγαίου δεν είναι ψηλά στη λίστα! (Καθώς μιλάς για το Παν. Αιγαίου)

 

Και πάλι όμως σε επίπεδο χώρας οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικό τους δίκτυο κορμού και δεν χωράει καμμία αμφιβολία, ειδικά για εταιρείες διαδικτύου (π.χ. Forthnet αλλά και Τελλάς). Επίσης μερικές από αυτές έχουν φτάσει μέχρι και τα νησιά αλλά το δίκτυο το χρησιμοποιούν για δική τους χρήση σε περιοχές μεγάλης ζήτησης και είναι φυσικό να μην το παρέχουν σε ιδιώτες αφού προσπαθούν πρώτα με αυτό να καλύψουν τις δικές τους εσωτερικές ανάγκες. Αυτονόητα ο ΟΤΕ έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα κι έτσι μπορεί να χρησιμοποιεί ένα μέρος για δική του διαμεταγωγή και το υπόλοιπο να το μισθώνει σε ιδιώτες.

 

Καλό θα ήταν λοιπόν αντί στο post σου να διερωτάσαι με στόμφο αν κάποιος εναλλακτικός πάει μέχρι τα νησιά του Αιγαίου, να ψάξεις και να βρεις την απάντηση μόνος σου, μπαίνοντας στο site της Forthnet για παράδειγμα και βλέποντας ότι πράγματι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο με τα νησιά...

 

Τέλος πολλές εταιρείες (όπως η Τελλάς) έχουν ιδιόκτητη ή μισθωμένη χωρητικότητα και με το εξωτερικό!

 

Επίσης, τόσο σε επίπεδο πόλεων αλλά και σε επίπεδο εθνικού δικτύου κορμού, όπου δεν μπορεί να εγκατασταθεί οπτική ίνα, υπάρχει μία άλλη επαναστατική μέθοδος δικτύωσης κορμού που δεν χρειάζεται σκάψιμο και δεν φαίνεται και που ονομάζεται μικροκυματικές ζεύξεις!

 

Γι'αυτό θα ήταν καλό, από τη στιγμή που βασίζεσαι σε πράγματα που έχεις ακούσει και που δεν γνωρίζεις απόλυτα, να μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που λες και με αφοριστικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνικά σχόλια να απορρίπτεις αυτό που προσπαθούν να σου πουν με ηρεμία αυτοί που υποστηρίζουν την αντίθετη άποψη...

Τη στιγμή μάλιστα που η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από ένα αντικειμενικό θέμα: υπάρχει ή δεν υπάρχει ιδιόκτητο ιδιωτικό δίκτυο στην Ελλάδα. Η απάντηση εδώ δυστυχώς ή ευτυχώς είναι 100% ρεαλιστική και δεν μπορεί να βασίζεται σε απόψεις ή εικασίες παρά μόνο σε στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι τα DSLams δεν είναι μέσα στον πΟΤΕ αλλά σε γειτονικό κτίριο.

Για αυτό η Vivodi έχει γραφεία δίπλα στον πΟΤΕ της Πατησίων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (30 Ιούν. 2004 , 18:59)

 

Nομίζω ότι τα DSLams δεν είναι μέσα στον πΟΤΕ αλλά σε γειτονικό κτίριο.

Για αυτό η Vivodi έχει γραφεία δίπλα στον πΟΤΕ της Πατησίων.

 

 

Αυτό εξαρτάται κατά περίπτωση...

Πάντως σε μικρά κέντρα που δεν συμφέρει η χρησιμοποίηση άλλου κτηρίου, γίνεται εγκατάσταση του εξοπλισμού του εναλλακτικού μέσα στο κτήριο του ΟΤΕ (ο εξοπλισμός έχει όλο κι όλο το μέγεθος μίας μικρής ντουλάπας...). Δεν έχω ακούσει για εγκατάσταση σε διπλανά κτήρια, αν και θα ήταν ιδιαίτερα λογικό να γίνει κάτι τέτοιο. Πάντως είναι απαραίτητη η φυσική γειτνίαση με την απόληξη του τοπικού βρόγχου που βρίσκεται μέσα στα κτήρια του ΟΤΕ.

 

Τώρα αν αναφέρεσε στα γραφεία της Vivodi στη Βικτώρια, δεν γνωρίζω το κατά πόσο εκεί στεγάζονται και DSLAM's... Κατά πάσα πιθανότητα εκεί στεγάζεται ο εξοπλισμός κορμού της εταιρείας ενώ τα DSLAM's συνεχίζουν να βρίσκονται μέσα στο κτήριο του ΟΤΕ (καθώς πρέπει ο εξοπλισμός να είναι πολύ κοντά στην απόληξη του βρόγχου για να μην αυξάνεται και η απόσταση εκτός των άλλων αλλά και γιατί σε περίπτωση μεριζόμενης πρόσβασης, το ίδιο καλώδιο θα απολήγει και στο τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ και στο DSLAM του εναλλακτικού...)

Link to comment
Share on other sites

SuRfer τελικά αυτό που έγραφες στην υπογραφή σου ήταν το

modem που δίνει δώρο η Vivodi ή κάτι άλλο που αναμένεται;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (30 Ιούν. 2004 , 16:32)

...

 

Προφανώς και συ κάνεις τις δικές σου εικασίες, αλλά δεν πειράζει.

 

Η απάντηση είναι ότι ιδιόκτητο δίκτυο end to end δεν υπάρχει. Αυτό νομίζω ότι το έχουμε καταλάβει όλοι μας παρακολουθώντας αυτό το thread. Τελειώσαμε από δω.

 

Βασικά το υπόλοιπο post σου προσπαθεί να με πείσει ότι οι providers φτιάχνουν δικές τους υποδομές και έχουν ιδιόκτητα δίκτυα κορμού. Η απάντηση είναι σε αυτά που λες. Ακριβώς επειδή δε μπορούν να περάσουν ενσύρματα δίκτυα/ίνες υπόγεια ή υποθαλάσσια, προτιμούν την εύκολη λύση όπως τα μικροκυματικά ή να μισθώσουν από τον ΟΤΕ.

 

Όπως ξέρεις και συ, οι hellascom πάνε σύνεφο, το ίδιο και τα κάθε διαμετρήματος πιατάκια σε ταράτσες στην πόλη.

 

Να σου πω μία περίπτωση που θυμάμαι χαρακτηριστικά για να δεις εσύ και οι φίλοι μας εδώ πόσο προχειρες και επιπόλαιες είναι οι υποδομές αυτές του αέρα. Σε μεγάλο οργανισμό της χώρας του οποίου το όνομα δε μπορώ τώρα να αποκαλύψω αλλά το ξέρει και η κουτσή μαρία, επιλέχθηκε η λύση του laser link ανάμεσα σε κάποια κτίρια, ώστε να μη χρειαστεί να πάνε σε σύρμα/ινα. Ξαφνικά το core άρχιζε να διακόπτεταi απροσδιόριστα και για απροσδιόριστο διάστημα. Άλλες μέρες έπαιζε συνέχεια και άλλες χάλαγε και ξαναερχόταν. Ήλθαν οι τεχνικοί της εταιρίας σε συνεργασία με τους τεχνικούς του οργανισμού - τίποτα. Καθώς είχαν πια απελπιστεί όλοι, μια πρωία ανακαλύπτει ένας άσχετος την αιτία. Στην πορεία των laser ήταν μία ταράτσα, στην οποία περιστασιακά μία κυριούλα άπλωνε μπουγάδα. Περιστασιακά. Ο αέρας ανέμιζε τη μπουγάδα. Περιστασιακά. Νομίζω κατάλαβες.....

 

Όσο για τα μικροκυματικά, πέρασα ένα ωραίο χρονάκο μαζί με 4 τέτοιες ζεύξεις δεδομένων ανάμεσα σε νησιά του αιγαίου και Αθήνα και μπορώ να πω ότι όλοι ξέρουμε ότι όποτε έχει ιδιοτροπίες ο καιρός, όποτε δε μας παρεμβάλλουν τα παράγωγα από τους γειτονικούς κιλοβατικούς πομπούς, μπορούμε να ισχυριστούμε ότι έχουμε ποιότητα ζεύξης.

 

Μην υποθέτεις φίλε μου για το τί είναι ο άλλος απέναντί σου. Άστο, κράτα την άποψή σου, κρατώ κι εγώ τη δική μου και τελειώσαμε.

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος muhaha ( 1 Ιούλ. 2004 , 16:00)

...

 

Φίλε μου,

Σε καμμία περίπτωση δεν "υποθέτω" για το τι είσαι.

Μπορεί να γνωρίζεις πολλά πράγματα και δεν μπορώ να κρίνω εγώ γι'αυτό.

Όμως το πρόβλημα είναι ότι στην αρχή έλεγες ότι καμμία εταιρεία δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο κορμού ενώ στο τελευταίο σου post λες ότι καμμία εταιρεία δεν έχει δίκτυο end to end. Αυτό πρέπει να το διευκρινίζεις σε κάθε ποστ που κάνεις γιατί διαφορετικά είναι σαν να λες ότι καμμία εταιρεία και πουθενά δεν έχει περάσει καλώδια!

 

Συμφωνώ λοιπόν ότι πλήρες δίκτυο δεν έχει καταφέρει να στήσει καμμία εταιρεία. Αυτό όμως σε καμμία περίπτωση δεν το θεωρώ κατακριτέο αλλά αντιθέτως το θεωρώ λογικό κι αναμενόμενο. Δεν κατανοώ λοιπόν τους λόγους για τους οποίους, παρόλο που πολλές εταιρείες προσπαθούν να στήσουν δίκτυο κορμού έστω και σε πολύ εμπορικές ζεύξεις (εντός Αθήνας, μεταξύ Αθήνας-Θεσσαλονίκης κτλ.) εσύ οδείρεσαι για το γεγονός ότι καμμία εταιρεία δεν έχει πλήρες δίκτυο και δεν καλύπτει τα νησιά του Αιγαίου ή ότι καμμία δεν έχει ιδιόκτητο τοπικό βρόγχο (που εκ των πραγμάτων πουθενά στον κόσμο δεν γίνεται) και γενικεύοντας τις παρατηρήσεις σου λες ότι καμμία εταιρεία δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο!

Μπορείς πολύ απλά να λες ότι καμμία εταιρεία δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο που να καλύπτει όλη την Ελλάδα ή να λες ότι καμμία εταιρεία δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο του μεγέθους του ΟΤΕ, αλλά το να λες ότι όλες οι εταιρείες δεν έχουν καθόλου δίκτυο (όπως έκανες στα παραπάνω ποστ σου πριν του τελευταίου) είναι υπερβολικό!

 

Συμφωνώ λοιπόν ότι πράγματι ο ΟΤΕ έχει μακράν το πιο μεγάλο ιδιόκτητο δίκτυο και οι ιδιωτικές εταιρείες χρησιμοποιούν την υποδομή του σε περιοχές που δεν έχουν δικό τους δίκτυο ή που το δικό τους δεν επαρκεί ή που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να εγκαταστήσουν καλώδια (τοπικός βρόγχος) κτλ. Δεν συμφωνώ ότι καμμία εταιρεία και πουθενά δεν έχει δίκτυο και δεν εγκαθιστά καλώδια και δεν συμφωνώ επίσης με τις γενικεύσεις πραγμάτων (π.χ. μία εταιρεία έβαλε laser link που το έκοβε μία μπουγάδα ή ένας φίλος υπάλληλος του ΟΤΕ μου είπε ότι... άρα καμμία εταιρεία δεν έχει δίκτυο). Δεν θεωρώ επίσης για να τελειώνω ότι οι ζεύξεις με άλλους τρόπους εκτός του καλωδίου είναι άχρηστες...

 

Ελπίζω να μην πάρει το θέμα διαστάσεις flame το μόνο που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να είσαι αφοριστικός, ειδικά της στιγμή που βλέπω ότι κατέχεις το θέμα και ξέρεις πραγματικά τι γίνεται! Αφού λοιπόν ξέρεις τι γίνεται πιστεύω ότι σε παρεξήγησα από τον τρόπο που έγραφες τα πράγματα. Πράγματι λοιπόν φαίνεται ότι συμφωνούμε σε διάφορα θέματα απλώς έχουμε έναν διαφορετικό τρόπου ερμηνείας της παρούσας κατάστασης: εσύ θεωρείς το "περιορισμένο" δίκτυο ως καθόλου δίκτυο (μισοάδειο) εγώ βλέπω το "περιορισμένο" δίκτυο ως τη φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων που δημιουργεί προοπτικές για επέκτασή του(μισογεμάτο) ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, φίλε, σε καμία περίπτωση δε θέλω να ανοίγω flames με κόσμο που δε μου φταίει. Να είσαι καλά.

 

Πάμε τώρα πίσω στο topic. Υπάρχει κάτι νεώτερο από τη vivodi? Αν κάνω τώρα την αίτηση, σε πόσο χρόνο θα πάρω το ΑΤΑ (ποιάς μάρκας τελικά, cisco ή πιο φτηνό;) και πότε θα μπορώ από τη μεριά τους να κάνω και να δέχομαι κλήσεις;

 

Υπάρχει κάποιος από εδώ που να έχει βάλει και χρησιμοποιεί την υπηρεσία αυτή;

 

Φιλικα,

muhaha

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Thimaste auto to epanastatiko pou tha ferei i Vivodi kai tha kanei patago? Sas eixa pei oti tha erthei meta to peras tou trial? :p Erxetai POLU PIO SINTOMA! KAI modem KAI fthines kliseis sto VoIP KAI... SE 48 ORES EMEINAN, GIA NA DOUME! ;) H Vivodi mas akouei kai ilopoiei! :D Apokleistika & gia proti fora sta dedomena tis statheris til/nias! :p ERXONTAI & alla apo Septemvri! :D Gia na doume... ;) Simera ksekinisan kai oi TV diafimiseis - Vivodi DSLnet!

Link to comment
Share on other sites

ADSL σε οπτικές ίνες δεν βάζει πάντος οπότε μου είναι τελείως άχριστη. Άσε που τo ping της όταν παίζεις παιχνίδια είναι χειρότερο απο ISDN...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος uziel (20 Ιούλ. 2004 , 10:22)

 

ADSL σε οπτικές ίνες δεν βάζει πάντος οπότε μου είναι τελείως άχριστη. Άσε που τo ping της όταν παίζεις παιχνίδια είναι χειρότερο απο ISDN...

 

 

Επειδή συνεχώς παραπονιέστε - γι' αυτά τα δύο θέματα... έως τέλη Σεπτέμβρη θα έχουν διευθετηθεί! :p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το θέμα με τις οπτικές ίνες εξαρτάτε αποκλειστικά απο τον ΟΤΕ μιάς και πρέπει να τοποθετήσει τα mini dslams μεσα στα ΚΑΦΑΟ... Ο ΟΤΕ όντος λέει οτι μέχρι Σεπτέμβριο θα το έχει διευθετήσει το θέμα, αλλά ποιός τον πιστεύει...

Τώρα για το ping είναι στο χέρι της VIVODI να το φτιάξει και δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω όταν λες οτι τηα στρώσει μεχρι Σεπ. Πάντος αν η VIVODI καλύψει τους 2 αυτούς τομέις εννοείτε ότι θα την προτιμήσω απο τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

http://homepages.pathfinder.gr/vodafone/vivodi04.gif

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος uziel (20 Ιούλ. 2004 , 11:15)

 

Νομίζω οτι το θέμα με τις οπτικές ίνες εξαρτάτε αποκλειστικά απο τον ΟΤΕ μιάς και πρέπει να τοποθετήσει τα mini dslams μεσα στα ΚΑΦΑΟ... Ο ΟΤΕ όντος λέει οτι μέχρι Σεπτέμβριο θα το έχει διευθετήσει το θέμα, αλλά ποιός τον πιστεύει...

Τώρα για το ping είναι στο χέρι της VIVODI να το φτιάξει και δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω όταν λες οτι τηα στρώσει μεχρι Σεπ. Πάντος αν η VIVODI καλύψει τους 2 αυτούς τομέις εννοείτε ότι θα την προτιμήσω απο τον ΟΤΕ.

 

 

Θα στρώσει το ping - Θα στρώσει... ΠΟΛΥ πιο σύντομα από το θέμα με τις οπτικές... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος uziel (20 Ιούλ. 2004 , 12:58)

 

Surfer μάλλον δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι αύριο... Για δείτε εδώ http://www.adslgr.com/news.html?newsid=684

 

 

 

μουχαχα!

KAMIA ΣΧΕΣΗ! :D

...ΑΦΟΡΑ ΤΗ VIVODI ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΥΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ...

Περισσότερα, αύριο στο myPhone.gr :cool:

 

Το νέο για το οποίο μιλάς θα το βρεις και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=36274

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo ( 2 Ιούλ. 2004 , 21:39)

 

egw esteila mail giati girizw ellada kai den exw thlefwno kai kamia apanthsh.den epitrepetai afto apo sobarh etaireia.

 

 

Τελικά, σου απάντησαν στο e-mail? Σε ποια διεύθυνση έστειλες το μήνυμά σου?

 

Access στο cc της Vivodi από το εξωτερικό (USA) έχεις, καλώντας:

011302117503777

Σε περίπτωση που ο carrier σου δεν μπορεί να σε "συνδέσει" με το 211, κάλεσε:

011302108893777

Link to comment
Share on other sites

file surfer thanx again gia to endiaferon alla palaio falhro den kalyptei h vivodi kai den kserei pote tha me kalipsei.an einai dinaton.

sthn selida pantws mou deixnei pos me kaliptei.ote kai pali ote kai anagastika perimenw th vivodi na me kalipsei

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfer (20 Ιούλ. 2004 , 00:50)

 

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Thimaste auto to epanastatiko pou tha ferei i Vivodi kai tha kanei patago? Sas eixa pei oti tha erthei meta to peras tou trial? :p Erxetai POLU PIO SINTOMA! KAI modem KAI fthines kliseis sto VoIP KAI... SE 48 ORES EMEINAN, GIA NA DOUME! ;) H Vivodi mas akouei kai ilopoiei! :D Apokleistika & gia proti fora sta dedomena tis statheris til/nias! :p ERXONTAI & alla apo Septemvri! :D Gia na doume... ;) Simera ksekinisan kai oi TV diafimiseis - Vivodi DSLnet!

 

οπου ακους για πολλα κερασια να κρατας μικρο καλαθι....

 

τσιρακι της vivodi εισαι????

 

και σταματα να αναφερεσαι για πακετα με 1 εως 2% εκπτωση σε σχεση με αλλες εταιριες ως επανασταση.κανταντας βαρετος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...