Jump to content

Symbian Anna GR Σχολιασμός / Βελτιώσεις / Προσθήκες / Λύσεις


lagoskon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θερμή παράκληση προς όλους . Τα CFW είναι στο σάιτ που έχω στην υπογραφή μου στον τομέα symbian^3 custom files & Releases .

Στο ίδιο σάιτ υπάρχουν και οδηγίες για την εγκατάσταση μέσω φοίνικα. Είστε αρκετοί (>15) που μου ζητάτε με ΡΜ το πως να κάνετε εκατάσταση επειδή δεν ξέρετε.

 

Οι λύσεις είναι 2 : Καλό Διάβασμα στο σάιτ που σας είπα ή αναβάθμιση της ΝΟΚΙΑ επίσημα και δοκιμασμένα.

 

Δεν είναι ασφαλές να κάθομαι να λέω τι και πως , σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με το θέμα , γιατί θα το κάνουμε μπρικι το κινητό.

Η διαδικασία είναι εύκολη , αλλά θέλει λίγη μελέτη.Υπάρχουν και σχετικά βιντεάκια στο youtube για το πως γίνεται.

 

Ευχαριστώ

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το communicator (ms communicator mobile) είναι εφαρμογή από το office της microsoft. Είναι εφαρμογή για IM (instant messaging) και δήλωση "παρουσίας" (διαθεσιμότητας) και προορίζεται κυρίως για εταιρική χρήση -για το προσωπικό μιας εταιρείας δηλαδή. Χρειάζεται να έχει στηθεί κάποιος σχετικός communicator server για να δουλέψει.

http://europe.nokia.com/support/product-support/microsoft-communicator-mobile/faq

http://press.nokia.com/2010/05/05/microsoft-communicator-mobile-for-nokia-debuts/

 

Το intranet είναι εσωτερικό δίκτυο (πίσω από κάποιο firewall/ router εταιρείας/ιδιώτη). Που το είδες στο Anna ?

 

ειναι στις εφαρμογες-γραφειο......

Link to comment
Share on other sites

H ModOFF ανέβηκε. Αργότερα θα υπάρχει , κατ'εξαίρεση, και χακαρισμενη Αννα για το Ε7, με 3 βελτιώσεις/διορθώσεις.

Από πλευράς cfw τελειώσαμε. Θα ασχοληθούμε σε κανα διμηνο με το Belle, ελπίζω τότε να είναι σταθερό και με ελάχιστα bugs.

Enjoy cfw LK

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

To http://www.skype.com/m λεει οτι δεν υπαρχει συμβατη εκδοση με το κινητο (προφανως δεν αναγνωριζει τον browser ακομα) χαχα

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ασφαλές να κάθομαι να λέω τι και πως , σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με το θέμα , γιατί θα το κάνουμε μπρικι το κινητό.

Εγω το εκανα μπρικι χθες για πολλες ωρες αλλα δεν υπαρχει κανενας οδηγος για να κανω downgrade με ασφαλεια, αρα την αννα δεν θα την δω ποτε!:p

Link to comment
Share on other sites

Και όχι, το χακάρισμα δεν φεύγει με την αναβάθμιση

 

δεν φευγει ουτε μεσω του OVI Suite ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

H ModOFF ανέβηκε. Αργότερα θα υπάρχει , κατ'εξαίρεση, και χακαρισμενη Αννα για το Ε7, με 3 βελτιώσεις/διορθώσεις.

Από πλευράς cfw τελειώσαμε. Θα ασχοληθούμε σε κανα διμηνο με το Belle, ελπίζω τότε να είναι σταθερό και με ελάχιστα bugs.

Enjoy cfw LK

αρχηγέ, ελπίζω να μας ενημερώσεις για το ε7, έτσι?:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και λίγο μόνος σου............:lol::lol: :ninja:

 

φυσικα, εκει που ειναι και η αλλες θα ειναι και για το Ε7?:)

σε εχουμε ζαλίσει αλλα οι τρεις βελτιωσεις που λες για το Ε7, ποιες ειναι?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση το Ν8 σε Αννα.

Τώρα μου βγάζει 2 ενημερώσεις για την Αννα και μια για το οβι στορ.

Ομως δεν μπορώ να τις περάσω διότι στα μέσα της διαδικασίας μου γράφει σφάλμα.

Να σημειώσω ότι δεν έχω όβι εδώ και μήνες.

Λύσεις?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μαγκες με αγχωσατε.και μονο που δε δουλευει ο μετρητης δεδομενων μου φτανει.εβαλα το μοντ 7,και θα περιμενω την μπελε.εκτος και αν η επισημη χακαρισμενη αννα του λαγκόσκον με πεισετε οτι κανει παπαδες.
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωωχ, τελικά δεν το γλίτωσα το format...Δεν δούλευε το ovistore, οπότε πάμε από την αρχή. Ρε παιδιά, το φορμάτ σε ένα κινητό έχει γίνει πια πιο επώδυνο από ό,τι σε PC, ήμαρτον!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση το Ν8 σε Αννα.

Τώρα μου βγάζει 2 ενημερώσεις για την Αννα και μια για το οβι στορ.

Ομως δεν μπορώ να τις περάσω διότι στα μέσα της διαδικασίας μου γράφει σφάλμα.

Να σημειώσω ότι δεν έχω όβι εδώ και μήνες.

Λύσεις?

Στο παλιο δοκιμασες να κανεις uninstall τις C βιβλιοθηκες του Qt? Μηπως το Qt δεν το εκανες install στο c: ?

Απο την μανα του περναει Qt βιβλιοθηκες?! πρεπει να βαλουμε καποιες νεοτερες εμεις?

 

Σε μενα το μονο που δεν δουλευει ειναι ειναι το ovi... μετα απο πληρες φορματ (ακομα και την flash) μετεφερα τα παντα σε σχεδον 6 ωρες!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την "εμπειρία" μου από χτες! Η αναβάθμιση με τα έξτρα περάστηκε χωρίς προβλήματα μέσω suite! Αρχικά παρατήρησα κάποια κολληματάκια σε εφαρμογές, τα οποία φαίνεται να διορθώθηκαν με soft reset (επαναφορά ρυθμίσεων) και μερικές επανεκκινήσεις (που έκανα εγώ). Το κινητό "τρέχει" καλύτερα από πριν και -όπως παρατήρησαν κι άλλοι- η κοκκινίλα σχεδόν διορθώθηκε!! Ο browser είναι αισθητά καλύτερος, η κάμερα τραβάει πλέον στα 30fps (με το update από beta labs) και γενικά προστέθηκαν επιλογές στις λειτουργίες της. Κάτι που μπορεί να μην είναι σημαντικό, αλλά προσωπικά με ενθουσίασε, είναι η εφαρμογή Ραδιόφ.Δ/δ με την οποία μπορείς να ακούσεις σταθμούς από το εξωτερικό μέσω wi-fi και με πολύ καλή λήψη...και μάλιστα χωρίς τη χρήση ακουστικών!!!

Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την Anna, αν και δεν περίμενα πολλά... πιστεύω ότι η Belle θα στείλει το κινητό σε άλλη διάσταση:!:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόση εσωτερική μνήμη c τρώει η αναβάθμιση,γύρω στα 30 mb; που έγραψε ένας φίλος πιο πάνω; Μου φαίνεται παρά πολυ!

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόση εσωτερική μνήμη c τρώει η αναβάθμιση,γύρω στα 30 mb; που έγραψε ένας φίλος πιο πάνω; Μου φαίνεται παρά πολυ!

 

Δε καταλαβαίνω το πρόβλημά σας με τις μνήμες... Τι με νοιάζει πόση μνήμη έχει ελέυθερη ή πόση ram χρησιμοποιεί από τη στιγμή που όλα δουλέυουν ρολόι? Εγώ μόλις τσέκαρα απλά για να σας το πω ότι μετά από πλήρη εγκατάσταση προγραμμάτων κτλ (που χρησιμοποιώ πλέον, όχι που πειραματίζομαι), που είναι γύρω στα 15-20 προγράμματα (όλα εγκατεστημένα στην μνήμη μαζ. αποθ. εννοείται), με σχεδόν πλήρες και τις 3 αρχικές οθόνες έχω:

ελέυθερη ram μετά από χρήση (όχι μετά από restart): 80-90mb

ελέυθερη c: 140mb

 

Αλλά τι με νοιάζει αφού δε κολάει ποτέ? Άνοιξα 3 παράθυρα στον ενσωματομένο browser και άνοιξα και άλλα τόσα στον opera ταυτόχρονα, και έκανα εναλλαγές με τον task manager και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

εκανα update στο c7 το οποιο ειναι "γερμανικο" και εχασα τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.Τι μπορω να κανω?Τουλαχιστον μπορω να εγκαταστησω παλι το sympian 3
Link to comment
Share on other sites

εκανα update στο c7 το οποιο ειναι "γερμανικο" και εχασα τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.Τι μπορω να κανω?Τουλαχιστον μπορω να εγκαταστησω παλι το sympian 3

 

Φίλε με όλο το σεβασμό αλλά μπορείς να διαβάσεις τις τελευταίες 4-5 σελίδες και να δεις ότι πάρα πολλοί (κακώς) κάνουν την ίδια ερώτηση ξανά και ξανά και οι πραγματικά υπομονετικοί mods απαντούν ξανά και ξανά. Υπάρχουν θέματα με ερωτήσεις-απαντήσεις που θα βρεις εύκολα και γρήγορα τη λύση στο πρόβλημά σου. Δεν αντέχονται συνέχεια οι ίδιες ερωτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, όσοι έχετε παραεισαγωγής να ΜΗΝ το κάνετε μέσω PC, θα χαθούν τα ελληνικά!

Όσοι έχουν "γερμανικό" κινητό, ας δοκιμάσουν OTA τώρα που ανέβηκαν οι balkan εκδόσεις.

 

Θα ανεβάσω σε λίγο ένα excel για ποιους "ελληνικούς" κωδικούς έχει βγει η Anna έως τώρα.

 

εχω C-7 παραεισαγωγης, έκανα την αναβαθμιση και εχασα τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.Τι κανω τώρα?Μπορω να εγκαταστησω ξανα το sympian 3 ή να κανω κάτι για να εχω ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Νέος στο forum. Εγκατέστησα κι εγώ την Αννούλα χτες στο N8 μου αλλά δε μας τα λέει καλά. Η Anna περάστηκε κανονικά, αλλά τα Application Packages και οι άλλες δύο προαιρετικές ενημερώσεις (Κατάστημα Ovi και Κοινωνικά Δίκτυα) αρνούνται να περαστούν. Δεν εμφανίζονται καθόλου στην ενημέρωση λογισμικού του κινητού μου (όλες οι εφαρμογές είναι ενημερωμένες, ναι δοκίμασα να αλλάξω ημερομηνία μπας και μου τις εμφανίσει αλλά τίποτα). Εμφανίζονται όμως στο Ovi Suite και οι 4 (τα 2 βασικά πακέτα, το ovi store και τα κοιν. δίκτυα). Αλλά κάθε φορά που πάω να τις περάσω από το Ovi Suite η εγκατάσταση κολλάει στο πρώτο βασικό πακέτο της Anna και μου βγάζει σφάλμα. Μεταξύ άλλων δοκίμασα και ένα τέχνασμα που είδα στη Nokia :

FA136073: Why can’t I download Symbian Anna application packages (Installation fails)?

The reason for this is most likely a problem with existing QT files on your phone. Please try the following:

A) Solution1 – especially if you have “Nokia bubbles” on your phone

- Install the following QT files on the C: drive of your phone in exactly this sequence

* http://dl.nokia.com/ns/sdo/QtSA4.7.301.sisx

*http://dl.nokia.com/ns/sdo/QtWebkitSA4.8.0.sisx

*http://dl.nokia.com/ns/sdo/QtMobilitySA1.1.301.sis

- While you install above QT files you MUST keep the following things in mind:

*Installation must be done to C: drive of the phone. If you by mistake select E: drive, you can cancel the installation and re-install again. If E: drive installation is complete, you can re-install one more time and select C: drive for installation.

*Installation order must be met. First it has to be QT (QtSA4.7.301.sisx).

- Open the software update client on your phone via Menu>Applications>(Tools>)Softwareupdate

- Select the shown Symbian Anna application packages and start the update

B) Solution2:

- Launch the File manager on your phone (Typically found: Menu -> Applications -> Office -> File mgr.)

- Choose Options -> Find -> E: Mass memory -> Root folder

- In the “Find text:” window, type “*.sisx” (without double quote) and the select find.

- It will display many sisx files starting with “TMP”. Example: TMP3efa4.sisx.

- Now select Options -> Mark multiple items and now mark all sisx starting with “TMP”.

- After marking them select Options -> Delete and delete all of them.

- Now tap the Clock on your homescreen and change the date of your phone to next day (via Settings). For example, if todays date is 6th Nov, then set the date to 7th Nov. This is needed to clear the software update cache and make new updates visible.

- Open the “SW update” application.

- Select the shown Symbian Anna application packages and start the update

 

αλλά δε δούλεψε. Στο Nokia Care μου λένε να περιμένω γιατί ίσως δεν είναι ακόμη διαθέσιμες οι αναβαθμίσεις για τη συσκευή μου (Ελληνική έχω). Είναι δυνατόν να μην είναι διαθέσιμες αλλά να μου εμφανίζονται στο Ovi Suite παρόλα αυτά; Με δουλεύουν; Καμιά ιδέα ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.... εχω πεσει θυμα καταστηματος WIND και μου εδωσε κινητο παραεισαγωγης. Εβαλα την πρωτη αναβαθμιση της Αnna και τωρα θελω να περασω τα ελληνικά. Μεσω phoenix γινεται;;; Υπαρχει αυτο το προγραμμα για λειτουργικο MAC?
Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω το πρόβλημά σας με τις μνήμες... Τι με νοιάζει πόση μνήμη έχει ελέυθερη ή πόση ram χρησιμοποιεί από τη στιγμή που όλα δουλέυουν ρολόι? Εγώ μόλις τσέκαρα απλά για να σας το πω ότι μετά από πλήρη εγκατάσταση προγραμμάτων κτλ (που χρησιμοποιώ πλέον, όχι που πειραματίζομαι), που είναι γύρω στα 15-20 προγράμματα (όλα εγκατεστημένα στην μνήμη μαζ. αποθ. εννοείται), με σχεδόν πλήρες και τις 3 αρχικές οθόνες έχω:

ελέυθερη ram μετά από χρήση (όχι μετά από restart): 80-90mb

ελέυθερη c: 140mb

 

Αλλά τι με νοιάζει αφού δε κολάει ποτέ? Άνοιξα 3 παράθυρα στον ενσωματομένο browser και άνοιξα και άλλα τόσα στον opera ταυτόχρονα, και έκανα εναλλαγές με τον task manager και όλα καλά.

 

είχες βγάλει κάτι από το C πριν την αναβάθμιση; έχεις εγκαταστήσει τα πάντα;(ovi maps 3.08, camera fix, κοινωνικά δίκτυα, quickoffice κλπ) διότι αν τα έχεις όλα μαμά αποκλείεται να έχεις ελεύθερα 140 mb. Εγώ το κινητό πριν δυο μέρες το είχα επαναφέρει σε μαμά κατάσταση με φορμάτ σε C και E και εγκατάσταση όλων των αρχικών αρχείων της E δλδ το κινητό είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο και μετά την αναβάθμιση σε Αννα μου δείχνει στο C ελεύθερα 122mb.

Το κινητό μπορεί να δείχνει γρήγορο σε απλές διαδικασίες άλλα όταν πας να κάνεις κάτι ''βαρύ'' και λόγω του ότι μετά την Αννα ''τρώει'' περισσότερη ram (όντως 80-90 mb έχω και γω ελεύθερα) τότε αρχίζει τις βραδυπορίες του όπως πριν την Αννα.

Επίσης σοβαρό μειονέκτημα που διαπίστωσα πριν από λίγο (αν δεν έχω δει κάποια ρύθμιση διορθώστε με) δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση μέσα από τον web browser άλλα μόνο από το search widget.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

είχες βγάλεις κάτι από το C πριν την αναβάθμιση; έχεις εγκαταστήσει τα πάντα;(ovi maps 3.08, camera fix, κοινωνικά δίκτυα, quickoffice κλπ) διότι αν τα έχεις όλα μαμά αποκλείεται να έχεις ελεύθερα 140 mb. Εγώ το κινητό πριν δυο μέρες το είχα επαναφέρει σε μαμά κατάσταση με φορμάτ σε C και E και εγκατάσταση όλων των αρχικών αρχείων της E δλδ το κινητό είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο και μετά την αναβάθμιση σε Αννα μου δείχνει στο C ελεύθερα 122mb.

 

ναι οντως, εγω εκανα φορματ και στις 2 μνημες, μετα hard reset στο τηλεφωνο και μετα το φλασαρα με την αννα για να το τζιτζι ολοκαινουργιο. Θυμαμαι πως ειχε 130κατι mb χωρις να του χω βαλει τπτ. Αλλα ναι, εφοσον λειτουργει οπως πρεπει δεν πρεπει να μας νοιαζει.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

είχες βγάλει κάτι από το C πριν την αναβάθμιση; έχεις εγκαταστήσει τα πάντα;(ovi maps 3.08, camera fix, κοινωνικά δίκτυα, quickoffice κλπ) διότι αν τα έχεις όλα μαμά αποκλείεται να έχεις ελεύθερα 140 mb. Εγώ το κινητό πριν δυο μέρες το είχα επαναφέρει σε μαμά κατάσταση με φορμάτ σε C και E και εγκατάσταση όλων των αρχικών αρχείων της E δλδ το κινητό είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο και μετά την αναβάθμιση σε Αννα μου δείχνει στο C ελεύθερα 122mb.

Το κινητό μπορεί να δείχνει γρήγορο σε απλές διαδικασίες άλλα όταν πας να κάνεις κάτι ''βαρύ'' και λόγω του ότι μετά την Αννα ''τρώει'' περισσότερη ram (όντως 80-90 mb έχω και γω ελεύθερα) τότε αρχίζει τις βραδυπορίες του όπως πριν την Αννα.

Επίσης σοβαρό μειονέκτημα που διαπίστωσα πριν από λίγο (αν δεν έχω δει κάποια ρύθμιση διορθώστε με) δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση μέσα από τον web browser άλλα μόνο από το search widget.

 

Οκ, ξέχασα να πω ότι έχω βάλει anna by lagoskon.. :O

 

Να ένα κίνητρο να τη βάλετε και εσείς! :D

 

Τι εννοείς βαρύ, να το δοκιμάσω να σου πω αν βραδυπορεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Την αναβαθμιση ακομα ΔΕΝ μου την βγαζει.. :mad::mad::mad: (Ε7 παραεισαγωγης)

Αν αλλαξω το product code μου με τον ελληνικο μεσω NSS θα μπορεσω να περασω την Αννα μεσα απο το Software Updater βρε παιδια ? :(

Παω να τραλαθω πια..

 

edit: αν δεν γινετε το παραπανω να περασω την Αννα του lagoskon μεσω φοινικα τοτε

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...